WEGEN DER GERECHTIGHEID Z. K. H. Prins Bernhard heeft Maandag in het Kurhaus te Scheveningen de opening van het 8ste Internationaal Wegencongres bij gewoond. De Prins tijdens de openingsrede van den minister van Waterstaat, mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren Het einde van een luchtgevecht boven het Spaansche front. Een der neergeschoten nationalistische vliegtuigen stort brandend ter aarde. De piloot weet zich per parachute te redden In de fraaie omgeving van Valkenburg in Limburg zijn Maandag de Nederlandsche wieler kampioenschappen op den weg verreden. Een groep renners bij de beklimming van den Couwberg De jeugd van Bourges verwelkomde president Lebrun bij zijn bezoek aan deze stad. Dit welkom ging van een bloemenhulde vergezeld Ook de Indische Bergen op Zoomers hebben te Batavia het 650-jarig bestaan van hun geboortestad op feestelijke wijze gevierd. Het gezelschap tijdens den feestavond in Hotel Des Indes Ter eere van den 80sten verjaardag van mr. D. Fock, oud-G.G. van Ned. Indië. werd Maandagavond te Scheve ningen een diner gegeven. Naast den jubilaris onderscheidt men minister-president dr. H. Colijn FEUILLETON Naar het Engelsch van SYDNEY HAMMOND (Nadruk verboden). Spannende Episoden uit de practijk van Mr. Alfred Mulligan, den beroemden strafpleiter, speurder en raadsman in mys terieuze aangelegenheden; naverteld door zijn toenmaligen jongeren medewerker, Mr. Hugh Steward. 6) „Neen", stemde Mulligan toe, „allesbe halve. Maar die comedie met het scheermes, dat hij waarschijnlijk in de slaapkamer op gediept heeft, bewijst, dat Lord Ralph zijn zelfbeheersching majg verloren hebben, maar zeker niet zijn tegenwoordigheid van geest!" „Wat was het eigenlijk precies, dat u op het idee bracht?" wilde ik weten. „Mijn gewoonte, Steward, om, wanneer iemand mij een leugen tracht op den mouw te spelden, oogenblikkelijk uit te kienen, welk motief hij voor die leugen heeft. Je herinnert je, dat Lady Morshampton ver telde, dat haar man schatrijk is en dat ze geld genoeg beschikbaar had om al haar grillen te bevredigen. Zie ja, dat is waar. ik wist, dat Lord Morshampton heelemaal niet bijzonder in bonis is en een andere informatie gaf mij een scherp omlijnd beeld van zijn finar.cieele positie. „Er is geen sprake van dat zijn vrouw zich de luxe kan veroorlooven, vierduizend pond neer te leggen voor een paar compro- mitteerende brieven. Hij is de jongste zoon, heeft uit de familiegoederen een jaargeld van drieduizend pond en zit, dank zij vrouwlief, nog tot over de ooren in de schulden. Dus je ziet, d«*i van die bereid willigheid om vierduizend pond te betalen geen woord waar kan zijn. Zijn broer, het hoofd van de familie, is niet zoo dol op schoonzus, dat hij het beschikbaar zou stel len en ze zullen hèm er heusch wel buiten gehouden hebben! Dus de afspraak met Mevrouw Norris was alleen maar een ma noeuvre. Nu kwam de groote vraag: wie heeft ten slotte den moord gepleegd? Dat het motief in de brieven gelegen was, was niet meer êan twijfel onderhevig. Drie personen had den belang bij het bezit van de brieven: ili de eerste plaats Mevrouw Norris, die ze wilde verkoopen. in de tweede plaats Lady Morshampton, die ze wilde vernietigen. Maar afgezien var het feit, dat de ruwe manier, waarop Norris naar de andere wereld is geholpen, niet op de hand van een vrouw van zekere beschaving wijst het kwam meer en meer vast te staan, dat de beide vrouwen op het oogenblik, dat het n.isdrijf werd uitgevoerd, zich in Lady Morshampton's woning op Hamilton Ter race No. 196 bevonden en zooals ik al ge zegd heb, houd ik het er voor, dat Mevrouw Norris speciaal daar op dal uur besteld was om Lord Ralph de vrije hand tegen Norris te geven. Je zult je ook herinneren, dat de bewoners van de flat, onder die van het echtpaar Norris, om half elf lawaai hoor den, nietwaar? Houd al deze gegevens nu even vast, Steward en let op. Ook Lord Ralph had belang bij het bezit van de brie fen.... hy is de derde op wien ik zin speelde. Informaties bij de bedienden op Hamilton Terrace, bij buren en bekenden, verschaften mij de zekerheid, dat Lord Ralph zijn vrouw letterlijk aanbidt.... ze maakt grof misbruik van die liefde en windt hem om haar vinger. Verder, dat hij haar onaristocratisch verleden die Shakespeare-vertolkerij moet je met een korreltje zout nemen, Steward zooveel als 't maar kan verborgen wil houden. Een society-schandaal tengevolge van die brie ven was wel het ergste dat Lord Mors hampton zich kon voorstellen! Een motief was dus ruimschoots aan wezig, om, waar hij geen geld disponibel had, zich met geweld van de brieven te willen meester maken, nu Mevrouw Norris af persingsneigingen had getoond. Zooals ik je al zei, stond de moord aanvankelijk niet op het programma. Theoretisch was ik dus klaar; nu moest ik nog net bewijs hebben. Jk herinnerde me, dat Lady Morshampton zelf gezegd had. dat haar man om kwart over tienen was uitgegaan. Ik nam aan, dat, wanneer het Shirland-flatgebouw het aoel van zijn tocht was, hij, met het oog op een weinigen tijd, die hij ter beschikking had ze konden Mevrouw Norris toch niet eeuwig op Hamilton Terrace vasthouden! er met een taxi zou zijn heengegaan. Ik plaatste daarom de advertentie, waarvan Je den inhoud inmiddels kent en kreeg vanochtend net gezochte bewijs in handen. r.og wel met eer. onverwacht stuk van over tuiging erbij. Enfin", eindigde hij, „je ziet, cat het eigenlijk kinderspel was, nadat ik eenmaal den sleutel tot hte mysterie had gevonden." „U bent wèl erg bescheiden, mynheer", lachte ik en vol bewondering voegde ik er bij: „U mag het gerust geniale intuïtie noe- n en". „Zeg dan liever het logisch combineeren en deduceeren, als je me per sé 'n compli mentje wilt maken. Overigens, mylady had het volkomen by het rechte eind, dat ik haar nooit als getuige a décharge zou heb ben laten dagvaarden. Ze zou met een ge rust geweten Mevrouw Norris voor de rest van haar jonge leven de gevangenis hebben laten ingaan en met plezier eiken valschen eed hebben afgelegd, die er toe kon bij dragen dit resultaat te bereiken! Dat be- teekende immers veiligheid voor haar en haar man, óók wat dat schandaltje van vroeger betrof. Van de twee die er, behalve zij van wisten, één in het graf en één voor goed opgeborgen het kon eenvoudig riet mooier!" „Van wie denkt u, dat dat aardige plan netje is uitgegaan?" vroeg ik. „Van haar", kwam het prompt. „Daar durf ik mijn hoofd onder te verwedden. Hij zal het natuurlijk nooit erkennen om haar te sparen, maar naar wat ik van hem gehoord heb, zal hij haar instructies wel tegen heug en meug hebben uitgevóerd; hy is een slappeling, maar in zijn ziel geen onfatsoenlijke kerel. En zij is nu net de fascineerende duivelin om een man tot zoo iets te brengen. Maar we hebben nu ge noeg getheoretiseerd, jongen. Breng jij dat lapje maar eens gauw naar Scotland Yard. Mevrouw Non is komt morgen weer voor den rechter van instructie. Potdorie, dat is een dubbeltje op zijn kant voor haar ge weest, maar ze heeft ook gruwelijk stom gedaan!" Den volgenden dag werd Mevrouw Nor ris, na een nieuw verhoor, onmiddellijk in vrijheid gesteld. En het proces tegen Lord Ralph Mors hampton werd een van de sensationeelste strafzaken, waarvan de Engelsche publieke opinie ooit gehoord heeft. De arme kere, nam de volle honderd procent van de schuld op zich en het heeft Mulligan altijd gespe ten, dat hij het openbaar ministerie geen bewijzen kon bezorgen voor het aandeel van de „fascineerende duivelin". n. HET MYSTERIE VAN DEN ACHTERSTEN WAGEN. I. De „baas" was door de commissarissen van de „Land en Investement Co." aan gezocht om een onderzoek in te stellen naar de vrij ingewikkelde malversaties, bij de plaatselijke bank in Mar ley. Het was een belangrijke financieele instelling, ondanks de kleine provinciestad, waarin zij was ge vestigd, doordat tot ver in den omtrek de landeigenaars en heerenboeren hun belan gen en een groot deel van hun vermogen hadden toevertrouwd aan de „Landbank", cie zich in een jarenlange reputatie van soliditeit mocht verheugen. De directeur, die de algemeene achting had genoten, was plotseling spoorloos verdwenen en met hem een groot deel van het tegoed der cliënten. Maar de boekhouding was zoo scherpzinnig vervalscht, dat een eerste-rangs jurist als Mr. Mulligan er aan te pas moest komen cm het kluwen te helpen ontwarren. We hadden een paar dagen in het oude, verweerde stadje doorgebracht voor onze nesporingen, in gezelschap van Inspecteur Grantham van Scotland Yard, die door de autoriteiten met het onderzoek in deze zaak belast was, en wachtten met ons drieën aan het kleine sta'ion, een knooppunt van de groote lyn en enkele lokaalspoorwegen, op den trein naar Londen weinig vermoe dend, dat binnen luttele minuten een mis- cuyf van geheej anderen aard in het brand punt onzer belangstelling zou staan. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 12