Eerbied voor den Rozenkrans RECHTZAKEN Aspirin DINSDAG 21 JUNI 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 EERSTE LUSTRUM VAN „ONS ZIEKENHUIS" Tentoonstelling geopend. Gistermorgen is onder zeer groote be langstelling de tentoonstelling „Ons Zie kenhuis" geopend, welke tentoonstelling naar aanleiding van het eerste lustrum der vereeniging van katholieke ziekenhuizen in Nederland te Utrecht in het Jaarbeurs gebouw wordt gehouden. Tevens werd dezen morgen officieel het vijfjarig bestaan der vereeniging herdacht. Bij deze plechtigheid waren o.m. aanwe zig: Mgr. D. Huurdeman, vicaris-generaal in het Aartsbisdom; jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal, Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht; dr. C. v. d. Berg, directeur-generaal der volks gezondheid; deken T. J. M. Knuvelder; mr. dr. G. A. W. ter P elk wijk, burgemeester van Utrecht; oud-minister dr. Th. J. Ver schuur; het landelijk en plaatselijke eere comité; afgevaardigden van organisaties op medisch gebied; ziekenhuis- en sanato rium-directeuren, veel hoogleeraren en artsen; religieuze en leekenverplegenden en studenten-organisaties. De voorzitter, de heer K. L. H. v. d. Putt, sprak een kort welkomstwoord. Spr. wees er op, dat de beteekenis van het feest de zer vereeniging ver boven het aantal ia- ren, dat de organisatie bestaat, uitsteekt. In 1825 waren er geen ziekenhuizen meer, die door religieuzen werden bediend. Op den vruchtbaren bodem van een vrijge maakt Nederland bloeiden echter daarna deze uitingen van christelijke naastenlief de weer op. Langzamerhand moest een saamhoorigheidsgevoel gekweekt worden. Onder de taktvolle leiding van Mgr. D. Huurdeman is deze vereeniging tot stand gekomen. Het doel is, aan de zieken alles te geven, waarop zij recht hebben en hun eigen sfeer, een katholieke verpleging. De secretaris, pater A. J. Wessels S.J., gaf hierop een historisch overzicht van het vereenigingsleven in de afgeloopen vijf jaar. Spr. besloot met de opmerking, dat deze lustrumviering niet bedoeld is als een terugblik, maar als een opwekking tot in tensiteit en samenwerking van de leden. Het „Katholiek Comité van Actie Voor God" schrijft ons Wij bevelen den Rozenkrans tel» kens opnieuw aan. Ons voorge slacht hield va-t aan de heilige gewoonte, hem dagelijks in den familiekring te bidden. Vurig ho pen wij dat dit vroom gebruik eerbiedig worde bewaard waar het nog bestaat, of weer worde ingevoerd, waar 't is verdwenen. Pius XI. Vervolgens bood Mgr. D. Huurdeman de jubileerende vereeniging namens Z. H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong gelukwenschen aan. Spr. wees er op, dat in korten tijd reeds veel bereikt was; het was spr. ook een behoefte zijn vertrouwen uit te spreken in het werk van de vereeniging. De werk zaamheden stemmen tot volle tevredenheid. De burgemeester van Utrecht, mr. dr. G A. W. ter Pelkwijk, stelde het op hoogen prijs, te doen blijken van de groote be langstelling van het gemeenetbestuur voor deze vereeniging en haar lustrum. Wie eenigszins op de hoogte is van wat deze vereeniging in zoo korten tijd heeft bereikt, aldus spr., beseft hoe nuttig zij is. De bur gemeester sprak de hoop uit, dat ook in de toekomst veel bereikt zou worden: land en stad zal hiervan veel profijt trekken. Vervolgens sprak oud-minister mr. dr. Verschuur, die de vereeniging namens het Wit-Gele Kruis geluk wenschte. Tenslotte heeft dr. G. Heitsema als voor zitter van de vereeniging van ziekenhuizen in Nederland het woord gevoerd. Spr. wees erop, dat men momenteel in een overgangsperiode verkeert. Tot nu toe was het ziekenhuis te individualistisch ge tint. Door de gewijzigde maatschappelijke omstandigheden is het noodzakelijk gewor den tot elkander te gaan en samen te wer ken. De voorzitter bracht hierop den sprekers dank. Dr. C. v. d. Berg, directeur-generaal van de Volksgezondheid, heeft vervolgens na mens den minister van Sociale Zaken de tentoonstelling geopend. Spr. wees er op, dat de laatste jaren het katholieke ziekenhuiswezen in ons land tot grooten bloei gekomen is. Door deze tentoonstelling wordt niet op de eerste plaats een blik geslagen op het verleden, maar men wenschte een wapen schouw te houden over het heden. Na erop gewezen te hebben, dat deze tentoonstel ling een buitengewoon nuttige functie kan vervullen, hetgeen niet van alle jubileum tentoonstellingen gezegd kan worden, ver klaarde spr. de tentoonstelling „Ons Zie kenhuis" voor geopend. Door Wiesje Schaap, het dochtertje van een der tentoonstellingscommissie-leden, werd hierop het lint doorgeknipt, waarna door de aanwezigen een rondgang werd ge maakt over de tentoonstelling. „Tijd". Verdachte haalde juist een met een paard bespannen wagen in en wilde deze eventjes passeeren toen tegenliggend ver keer letterlijk en figuurlijk een spaak in het wiel stak. Een wielrijder moest door deze manier van passeeren met den "rond kennis maken. Daarmede was het nog niet afgeloopen, want achter de auto van Ver dachte reed nog een andere auto, bestuurd door J. du P. eveneens uit Leiden. Deze laatste kwam dor r de onverwachte caprio len van zijn voorganger dusdanig in het nauw, dat ook hij op zijn beurt den reeds overreden wielrijder nog mear eens aan reed. Het paard van den ingehaalden groentenwagen vonu het toen welletjes en ging er van door zeer ten ongerieve van den voerman, aangezien deze ook met moeder aarde kennis maakte. Het laatste woord in deze zaak had de kantonrechter, wint nadat het O.M. een geldboete had geëischt van 15 subs. 5 dagen veroordeelde de kantonrechter con form dezen eisch. De andere verdachte in deze zaak du P. werd vrijgesproken, om dat hij niet schullig was aan de voor hem volgende aanrijding. Het hazenboutje. Trfoul dat zijn de voordeelen van het beproefde middel tegen verkoudheid »1>I op Oi«»|»b>im «n BêfiiUuli 15 gevolg was, dat verdachte een totale geld boete van 20.moet betalen of anders 8 dagen moet gaan zitten. En ook zijn ha zenpeper zal hij moeten missen, want al les werd verbeurd verklaard. Zulke rijders zijn er. M. H. de R. te L e i d e n had op den Rijksstraatweg te Ooegstgeest geprobeerd of er van een vij "tal auto's ook hutspot ge maakt kan worden. Op dezen breeden verkeersweg was het uitermate druk dien dag met auto-rijdende menschen, al of niet oor hun pl zier. Verdachte had blijk baar nogal haast, want hoewel hij zag, dat hij absoluut niet passeeren kon wegens tegenliggend verkeer en auto's die in grooten getalen voor hem reden, had hij niettemin gepoogd om tusschen twee auto's door te rijden, welke auto's een hal ve meter tussch^nruimte open lieten. Het natuurlijk gevolg was dan ook geweest, dat de auto van erdachte totaal beklemd was geraakt tusschen eenige andere di to's Er waren nog andere wagens bij be trokken geweest, zoodat het geheel een gezellig kluwen werd met hier en daar de onvermijdelijke s-.iade. De ambtenaar kon maar niet begrijpen dat iemand zo., onverantwo -dc!!j1r kan rijden en vertelde, dat hij aanvankelijk 'n hechtenisstraf had willen eischen. Voor dit maal wil spr. nog volstaan met een geldboete al zal deze dan tamelijk hoog moeten zijn. Eisch en uitspraak tenslotte een geld boete van 40.sv^s. 20 dagen. Hij zag n.év. meer. L. N. bloemkooprr.an te Rijnsburg had op 13 M met een zwaar beladen bakfiets gereden in de Tramstraat te Rijnsbrug en teg een geparkeerd staan de auto opgereden. Verdachte weet het geval aan het gaan schuiven van de la ding, zoodoende had hij niets meer kun nen zien van den weg voor hem. Verder deed hij een beroep op clementie, omdat j geen geld heo't om een groote boete te betalen. Daar werd —diening mee gehouden, zoo (Lit het vonnis werd 4.subs. 2 dagen. Varkens houden in Voorhout. C. S. W. te Voorhout had volgens de dagvaarding zonder vergunning van B. en W. daar ter plaatse varkens gehouden en wel in de of binnen de kom der gemeen te. Mr. Schaper, als verdediger optredend, vertelde, dat het niet binnen de kom der gemeente was. Verder vond pleiter, dat hier van willekeur sprake was aangezien andere personen wel midden in de be bouwde kom varkens hielden zonder dat er verbaal werd opgemaakt De ambte naar eischte een geldboete van 3.subs. 2 dagen en deed mededeeling, dat als an deren ook varkens hielden binnen de be bouwde kom, ook zij vervolgd zullen wor den. De kantonrechter wilde van deze var kenshouderij nog wel wat meer weten en hield de zaak 8 dagen aan om alsnog eeni ge getuigen te liooren. Het verkeer van rechts. G. de W. vrachtrijder te Wassenaar, had op het kruispunt Paul Krugerstraat- Morschweg te Leiden geen voorrang ver leend aan het verkeer van rechts. De on vermijdelijke botsing was ook hier niet uitgebleven. Eisch en uitspraak 15. subs. 5 dagen. Er was brand. W. F., chauffeur te Leiden, had op het k~uispunt Terweeweg-Emmalaan te Oegst- geest óok al geen voorrang verleend aan het rechter verkeer met het resultaat dat hij in botsing was gekomen met de.... brandweerauto, die daar volgens verdach te met een onmogelijke snelheid aan kwam rijden. De zaak werd aangehouden om meerdere getuigen te hooren. Dierenmishandeling. A. Z., voerman te Rijnsburg, had ln de Geverstraat te Oegstgeest een paard een wagen laten trekken terwijl het beest in het geheel niet geschikt was om deze werkzaamheden te verrichten, aangezien het beest een ernstige wond aan zijn buik had waarbij nog kwam, dat bij eiken stap, die het paard deed, het tuig tegen de wond schuurde waardoor het dier veel pijn leed. Eerst was, alvorens verd' te gaa"> het tuig met jute omwoeld, maar daarna had de politie ingegrepen en was verder rijden verboden geworden. Een getuige vertelde nog, dat toen men het paard nader wi de onderzoeken en men naar de wond wees, het dier al begon te bijten uit angst, dat men hem pijn zou doen. Eisch 15. subs. 10 dagen. Vedachte deed een beroep op zijn slech te geldelijke omstandigheden en riep de uiterste clementie in van den kantonrech ter. Met een en ander rekening houdende werd de uitsprae"- een geldboete van 7.50 subs. 3 dagen. De oude motorfiets. B. W. M., los arbeider te Voorhout, was daar ter plaatse aangehouden toen hij op een motorrijwiel reed. Gebleken was daarbij, dat hij geen nummer- en rijbewijs had. Verdachte vertelde, dat hij anders al tijd fietst, maar dat het dien dag zulk slecht weer was, reden voor hem om een motorrijwiel te pakken, hetwelk voor de sloep bestemd was. Geld om de boete te betalen had hij niet vertelde hij. Eisch en de uitspraak w, Jen 6.subs. 3 dagen. Het versche broodje. Th. A. v. d. O., bakker te Leiden, had des morgens om 9 uur 40 minuten versch brood verkocht hetgeen nu eenmaal niet mag. Eisch en uitspraak 5.subs. 3 da gen. D. S., bakker te Oegstgeest had zulks eveneens gedaan en wel om 8 uur 10 minuten. Eisil. en uitspraak 5.subs. 3 dagen. HAAGSCHE RECHTBANK. SMAADSCHRIFT. Beleedigde rechtskundige twee Alphensche advocaten? Voor de Haagsche rechtbank moest heden morgen terecht staan de 47-jarige J. K., rechtskundige te Rotterdam, ter zake dat hij te Rotterdam, althans elders in Neder land, in of omstreeks November 1937 door middel van de „Rechtskundige Adviseur", orgaan van de Nederlandsche Vereeniging van Rechtskundige Adviseurs, en wel het rummer van 18 November 1937, zijnde dit een onder het publiek, althans rechtskun dige adviseurs verspreid geschrift, opzet telijk de eer en goeden naam van Mr. H. P. van Heyst en diens echtgenoote Mevrouw Mr. C. B. van Heyst-Romunde, advocaten en procureurs teAlphenaandenRijn, heeft aangerand door te hunnen aanzien in een artikel in genoemd nummer „De Rechtskundige Adviseur" met het hoofd „De eer van de stand der advocaten?" te schrijven: Volgt de uitgebreide dagvaarding, waar in verdachte de handelingen van de advo caten bovengenoemd becritiseerde ten op zichte van een van de vele toegepaste mid delen tot het onmogelijk maken of bemoei lijken van de executie van civiele vonnissen tegen schuldenaren. Een en ander met het kenlijke doel daar aan ruchtbaarheid te geven; althans dat hij toen aldaar, op het open baar, immers in „De Rechtskundige Advi seur", orgaan van de Nederlandsche Ver eeniging van rechtskundige adviseurs, en wel het nummer van 18 November 1937, zijnde dit een onder het publiek, althans rechtskundige adviseurs, verspreid ge schrift, opzettelijk Mr. H. P. van Heyst en diens echtgenoote Mevrouw Mr. C. B. van Heyst-Romunde, advocaten en procureurs te Alphen aan den Rijn heeft beleedigd door te hunnen aanzien vorenbedoeld ar tikel in genoemd nummer van „De Rechts kundige Adviseur" met het hoofd „De eer van den stand der Advocaten?" te schrij ven. Verdachte is bestuurslid van de Neder landsche Vereeniging van Rechtskundige Adviseurs en lid van de redactie van het orgaan dier vereeniging. Als getuige werd allereerst gehoord mr. H. P. van H. die vertelde, dat hij kennis had genomen van het artikel waardoor zijn echtgenoote en hij zelf zich beleedigd had den geacht. De beleedigende uitdrukkingen waren volgens de dagvaarding de volgen de. Geschreven was van „onsmakelijk ge doe" en „dat de eer van den stand der ad vocaten door dergelijke „zaakjes" geschaad wordt", en tevens nog het gedeelte, „dat de heeren (nog) een toontje lager over zaak waarnemers zullen moeten zingen indien ze aan dergelijk optreden geen paal en perk stellen." Verdachte gaf toe het artikel geschreven te hebben en zeide gehandeld te hebben in het algemeen belang. Hij noemde de na men der advocaten in het artikel omdat hij de advocatuur in het algemeen niet wilde belasten. De president vroeg daarop aan verdach te waarom hij de kwalificaties had geschre ven en gebruikt daar hij toch wel wist, dat hij zich van dergelijke kwalificaties moest onthouden. De gebruikte uitdrukkingen zooals „onsmakelijk gedoe" enz. waren toch totaal overbodig. De Officier van Justitie, mr. P. R. Blok achtte smaadschrift bewezen. Als ver dachte meende, dat de manier van doen van den heer en mevrouw van H. niet goed was dan had hij moeten schrijven zonder uitlatingen als „onsmakelijk gedoe" e.a. Het ten laste gelegd smaadschrift wettig en overtuigend bewezen achtend eischte spr. een geldboete van ƒ100 subs. 50 da gen. Als verdediger trad op mr. H. P. Mar- chant, die een zeer uitvoerig pleidooi hield, waarin pleiter -het o.a. de taak van het blad noemde om misbruiken aan den kaak te stellen, ook van advocaten. Dat het orgaan namen noemt en vermeldt zoowel van zaakwaarnemers als van advocaten wordt gedaan opdat men geen andere per sonen zal aanzien voor de plegers van de gewraakte dingen. Het orgaan neemt stel ling tegen verkeerde practijken. Pleiter haalde ook nog aan het praeadvies, dat prof. mr. E. M. Meyers uit Leiden destijds heeft uitgebracht over het bemoeilijken van de ten uitvoerlegging van vonnissen door middel van beslag op roerende goe deren (inboedel) en waarin prof. Meyers op grond van een door hem in Nederland bij de deurwaarders ingesteld enquête die bemoeilijking een onhoudbare toestand noemt. De eindconclusie van mr. Marchant was, dat verdachte zal moeten worden vrijge sproken, omdat het oogmerk om te belee- digen is uitgesloten, zoodat er dus ook niet beleedigd is. De uitspraak werd bepaald op 28 Juni. Ruiter reed te Wassenaar op jachtopziener in. De Haagsche rechtbank wees hedenmor gen vonnis tegen C. de V., te den Haag, die toen hij te W a s s e n a a r paard reed in de duinen, oneenigheid had gekregen met den jachtopziener S. de Jong uit Wasse naar, waarbij verdachte zijn paard op den jachtopziener afgestuurd zou hebben. De eisch was geweest een geldboete van 300 subs. 100 dagen. De rechtbank wees heden vonnis in de ze zaak en sprak verdachte vrij. HET FAMILIEDRAMA TE MERKELBEEK. Tegen verdachte ontslag van rechtsver volging geëischt en plaatsing in een krankzinnigengesticht. Hedenmorgen behandelde de rechtbank te Maastricht het familiedrama, dat in den vroegen ochtend van 9 Mei j.l. de gemeen te Merkelbeek in opschudding bracht. De 44-jarige mijnbeambte L. J. T. had, toen hij dien morgen opstond, "een revol ver uit het nachtkastje gegrepen en daar mede op zijn vrouw geschoten, die door een kogel werd gewond. Er ontstond een worsteling tuscch^-" man en vrouw en, terwijl de kinderen van het gezin kwa men toesnellen, schoot T. den revolver heelemaal leeg. Het jongste kind, een jon getje van drie jaar, dat in zijn bedje recht op was gaan staan, werd door een kogel gedood en een Ier andere jongens aan den arm gewond. De kinderen riepen uit het raam cm hulp en een buurman drong het huis bin nen, waar hij met behulp van de vrouw den man tot bedaren wist te brengen Verdachte was gedagvaard onder be schuldiging van doodslag en poging tot doodslag. De getuige-deskundige, dr. Janssen uit Venray, verklaarde, dat verdachte in zijn melancholischen toestand niet toereken baar kan worden geacht voor zijn daden. De man had in den nacht voor het drama voortdurend liggen piekeren over aller lei moeilijkheden, die hij bij zijn werk had. In den ochtend leidde dit tot de cri sis met iiet noodlottige gevolg. De melan cholische toestand van verdachte is wel te verbeteren, doch kan ook opnieuw optre den. Het O.M., vertegenwoordigd door mr. Dautzenberg, rekening houdend met de verklaringen van den getuige-deskundige, eischte in zijn requisitoir ontslag van rechtsvervolging, plaatsing in een krank zinnigengesticht en daarna ter beschik king stelling van de regeering voor verde re verpleging. Op verzoek van den rechtskundigen raadsman van verdachte, mr. Stroom, be sloot de rechtbank haar uitspraak te ver vroegen en bepaalde deze op 27 Juni. KANTONGERECHT TE EIDEN. Een gecompliceerde aanrijding. Omdat de autobestuurder C. P. uit Lei den dacht, dat hij op den Veurschen Weg te Voorschoten nog gemakkelijk voor hem rijdend verkeer in kon haleti en passee ren, hetgeen echter niet mear ging zooals hij bemerkte, was een ernstige botsing ontstaan tusschen diverse vervoermidde len. A. v. d. B. te N o o r d w ij k e r h o u t had gewandeld op verboden jachtgrond. Op zich zelf is dit reeds een strafbaar feit, maar erger was was het nog, dat verdach te op deze wandeling in het bezit was ge weest van een wildstrik en een dooden haas. Het wandelen op den verboden grond begon toen een eigenaardig tintje te krijgen, hetgeen zoo iets als stroopen ge noemd wordt. Tenminste het O.M. en de kantonrechter waren deze meening ten sterkste toegedaan, waarvan het logisch

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10