RIJNSTREEK MAANDAG 20 JUNI 1938 OE LEIDSCHE COURANT TWEE"F. BlA'n - P/'G 1 KATWIJK AAN DEN RIJN De stichting van een sanatorium. Over de nieuwe stichting die zal gaan verrijzen op de voetbalterreinen aan den Nieuwen Duinweg, hebben we reeds een en ander vermeld. Thans vernemen we uit betrouwbaren bron dat er niet zal ka men een gesticht voor zenuw- en gees teszieken doch een sanatorium. (Het ge sticht te Amersfoort is een gesticht voor zenuw- en geesteszieken). Behalve dat met den heer C. J. Boskamp onderhande lingen zijn gevoerd over verkoop van gronden, zijn ook besprekingen gaande over aangrenzende grondden van den heer Jac. v. d. Marei. Men wil de beschik king krijgen over een oppervlakte van 10 H.A. Bedoeling is aan te vangen met 100 patiënten welk getal later aanmerke lijk grooter zal worden. Botsing. Er wordt beweerd, dat het seinlicht in de v." Egmondstraat, niet werkte en mitsdien tornde de bestuurder van auto H. Z. 15221, uit de v. Egmond straat komende, tegen de uit de Voorstr. komende tram op. De laatste kon er blijk baar beter tegen dan de eerste, want de auto zag er nogal gehavend uit. Maar het bleef bij materieele schade. De harde slag van de botsing was oorzaak dat er dadelijk veel belangstelling was. LEIDSCHEN DAM TROETELKIND EN STIEFKIND Het openbaar onderwijs wordt niet achtergesteld. Onder bovenstaand opschrift „Troetel kind en Stiefkind" en „hoe Leidschendam het openbaar onderwijs verzorgt" publi ceert de „Vooruit" van 13 Juni 1938 onder staand bericht. Niet zoodra heeft het R.K. Kerkbestuur der parochie van den H. Laurentius in de buurtschap een aanvraag ingediend om de speelplaats der R.K. Meisjesschool te voor zien van tegels en een schutting tegen den wind, of na luttel tijdsverloop verschijnt reeds een voordracht aan den raad om dit verzoek in te willigen. Hoeveel anders wordt echter het open baar onderwijs behandeld. De speelplaats van de openbare school aan de Prinses Ju- lianaweg verkeerde in zeer slechte toe stand, was steeds een ware modderpoel. Vier jaren achtereen moest de oudercom missie adresseeren, gesteund door het libe rale raadslid Koerts, om betaling te ver krijgen en toen deze kwam werd slechts de helft van de speelplaats van tegels voor zien. Nadat weder twee jaren achtereen was verzocht om ook de tweede helft te betegelen, werd ook hieraan voldaan en ge lukkig was men de langs de school lopende straat aan het rioleeren, want toen werd tegelijkertijd ook eindelijk een put tot af voer van het water gemaakt. De gasver lichting dezer school voldeed niet meer, de leiding was bovendien lek, zoodat steeds een sterke gaslucht de lokalen vulde, de schoolarts keurde de verlichting af, her haaldelijk adresseeren leverde geen resul taat op, totdat ook de gasverlichting in de R.K. Jongensschool ondeugdelijk werd ver klaard. Toen deze school electrisch licht moest hebben, kwam ook de openbare school aan bod. De lokalen verkeeren in verveloozen staat, de uitslag van vocht staat op de mu ren, twee jaren achtereen staat een post op de begrooting voor schilderwerk, het s.-d. raadslid Kerkhoff, tevens voorzitter der oudercommissie vestigt er de aan dacht op, beloften worden gedaan, doch het resultaat is nihil. Een deel der schoolkinderen is tengevol ge van de crisis lijdende aan ondervoeding; de voorzitter der oudercommissie, Kerk hoff, dringt bij een onderhoud met den bur gemeester aan op melkverstrekking. Toe gezegd wordt deze zaak te zullen onder zoeken en thans na ruim een jaar, is het bij een belofte gebleven en is men nog geen stap verder. Het laatste nieuws is, dat men een be drag van drie vier gulden van de be grooting heeft laten verdwijnen, welk be drag noodig is om aan de kinderen, die de school voor goed verlaten, een getuigschrift uit te reiken, zoodat deze op de openbare school niet meer worden verstrekt. In de laatst gehouden ouderavond heb ben dan ook de ouders van hun ontstem ming doen blijken. Het R.K. onderwijs is het troetelkind, het openbaar onderwijs is het stiefkind. Naar aanleiding van dit bericht hebben wij een onderzoek ingesteld en bleken de feiten zich als volgt te hebben toegedra gen. De speelplaats der openbare school is betegeld gedeeltelijk in 1931 en gedeeltelijk in 1933. In de raadsvergadering van 19 Sept. 1932 wordt bij de behandeling der ge- meentebegrooting 1933 door den heer Koerts verzocht de geheele speelplaats bij de O.L. school te betegelen, gezien ook dat ed speelplaats bij de in aanbouw zijnde R.K. Noodschool geheel betegeld werd. Het leek den heer Koerts bovendien geen over dadige luxe. De betegeling werd in 1933 uitgevoerd. De electrische lichtinstallatie is aangebracht in 1933. Hieromtrent is in de raadsvergadering van 21 Januari 1933 een adres behandeld van de oudercommissie der O. L. school, waarop ten aanzien van electrische verlichting afwijzend wordt be schikt. Het lid Koerts verklaart in deze raadsvergadering zich er over te verheu gen, dat een bedrag gevoteerd wordt voor schoolreisjes en dat hij het voorts op prijs zou stellen, wanneer B. en W. alsnog vrij heid zouden kunnen vinden in 1933 de school en b.v. in 1934 de woning van het hoofd der school electrisch te verlichten. Op voorstel van B. en W. d.d. 11 Aug. 1933 werd in verband met het feit, dat de raad medewerking moest verleenen voor het aanbrengen van een electrische lichtinstal latie in de R.K. Jongensschool aan de Dam- laan in de raadsvergadering van 28 Augus tus 1933 besloten tot het vervangen der gasverlichting der O.L. school door een electrische (uitgevoerd in 1933). Van af keuren dier gasverlichting door den school arts kan uit de verslagen van den school- artsendienst niets blijken. Wel is blijkens het verslag over 1931 in de O.L. school te Veur gaslucht geconstateerd. Bij genoemde vermelding in het verslag werd echter aan- geteekend „is inmiddels verholpen". Werd dus over de verlichting der O.L. school met geen woord gerept, van het totaal ontbre ken van eenige kunstverlichting in de R.K. Jongensschool aan de Damlaan, welke school dus achter stond bij de openbare, is in genoemd verslag over 1931 door den schoolarts wèl rapport gemaakt. De kwestie van den voedingstoestand der kinderen zou gelden voor alle scholen en zeer zeker in sterke mate voor de R.K. scholen in verband met de vele groote ge zinnen, waaruit deze kinderen komen. Zou er dus van het niet behartigen van eenig belang sprake zijn, dan zijn zeker de R.K. scholen het troetelkind niet. Uit het laatste lijk verschenen versalg 1936 van den schoolarts gecontroleerde scholen voor de voormalige gemeenten Stompwijk en Veur te samen bezocht worden door 15 kinderen, wier voedingstoestand iets te wenschen overliet en door 1 kind wiens voedingstoe stand veel te wenschen overliet. De nood zakelijkheid van het verstrekken van schoolvoeding is minstens nog aan twij fel onderhevig. Uitgaven voor getuigschrif ten (belooningen en eereblijken) werden op aandrang van Ged. Staten reeds op de begrooting 1937 geschrapt, echter niet dan nadat het gemeentebestuur nog uitdrukke lijk pogingen aangewend had om ten min ste nog ƒ5— beschikbaar te kunnen hou den voor getuigschriften. De laatste jaren is door de regeering al het mogelijke ge daan de onderwijsuitgaven te verminderen. Zoo was b.v. voor het aanbrengen van bo venbedoelde electrische installatie in de O.L. school de goedkeuring noodig van den minister van Onderwijs. Het verleenen van medewerking aan een Bijzonder school bestuur voor verandering van inrichting, enz. is aan een termijn gebonden. De be trachte spoedige afdoening van zaken ten aanzien der R.K. Meisjesschool aan de Dr. van Noortstraat is voorzoover noodig te verklaren uit het feit, dat bedoelde termijn niet mocht worden overschreden. Het al dan niet spoedig aanbrengen van eenige verbetering aan de school is niet afhanke lijk van he aantal adressen der oudercom missie, doch'van het inzicht van het Ge meentebestuur, dat zooals boven reeds aan gestipt, aan hoog toezicht is onderworpen. Van nalatigheid in de behartiging van de belangen van he openbaar lager Onder wijs in de gemeente Veur zou toch zeker moeten blijken uit critiek van de princi- uieel vóór openbaar onderwijs zijnde raads leden; zoodanige critiek bleef blijkens de raadsnotulen meestal geheel achterwege. Geboren: Gerardus Johannes Antho- nius, z. van H. S. G. Bakker en H. A. Hooij- mans Johanna Maria Sophia, d. van A. J. Elderhorst en W. H. Schellevis Corne- is Maria, d. van A. S. v. d. Geest en C. A. v. d. Poel Cornelia Petronella, d. van A. G. J. Gijben en J. H. v. d. Heijden Hendrica Maria Jacoba, d van P. J. de Winter en L. J. M. v .d.- Voort Adriana Joanna Petronella, d. van B. J. v. d. Ham en J. J. Koelman. Ondertrouwd: G. Th. v. Veen en W. v. d. Plaats C. J. Tol en M. J. Verlaan G. Chr. v. d. Berg en C. v. d. Kraan L. A. Bergman en M. A. Wildenberg. Overleden: Agatha Cornelia Riem, 49 jaar Johanna Maria Elisabeth Roo- zenburg, 78 jaar. NOORDWIJKERHOUT Processie St. Bavo-gesticht. Zondag middag heeft op de terreinen van het St. Bavo-gesticht de jaarlijksche H. Sacra mentsprocessie plaats gehad onder groote belangstelling van dc zijder dorpsbewoners. Na een plechtig lof trok de processie door de versierde lanen der stichting Een groot aantal patiënten en de meeste eerw. broe ders en verder personeel namen er aan deel. Vlak achter het Allerheiligste, dat on der een baldakijn werd gedragen, schre den de burgemeester met den gemeente secretaris, alsmede alle doktoren der stich ting. Op de muziekschulp werd door een pater Franciscaan een korte predicatie ge houden. De Kruisvaart van de St. Joseph- parochie merkten we ook op in de proces sie terwijl de St. Bavo-harmonie en de muziekvereeniging „St. Jeanne d'Arc" ge wijde muziek lieten hooren. De sluitings plechtigheid had op het voorplein plaats, alwaar een prachtig rustaltaar was opge steld. De menigte zong hier begeleid door de muziek het „Aan U Koning der Eeuwen. OEGSTGEEST Autobestuurder „snijdt" en veroorzaakt ongeluk. Zaterdagavond omstreeks zeven uur is op den rijksweg ter hoogte van de boer derij „Veldheim" een ernstig verkeerson geluk gebeurd door onverantwoordelijk rij den van een autobestuurder. De 42-jarige heer J. E. C. M. Hermans uit 's-Gravenhage reed er met zijn motor- tweewieler, toen 'n personenuauto hem met zeer groote snelheid passeerde en hem na het voorbijgaan- op zulk een wijze den weg afsneed, dat de motorrijder, om niet in bot sing te komen met den auto, zich gedwon gen zag in den berm van den weg te rij den. Hier botste hij tegen een verkeerspaal. De heer Hermans viel met kracht van de motorfiets en bleef met een gecompli ceerde beenbreuk in den grasberm lig gen. Dr. Hugenholtz verleende hem de eer ste hulp, waarna het slachtoffer naar het gemeenteziekenhuis aan den Zuidwal te 's-Gravenhage werd vervoerd. De bestuurder van den auto, die de schuld aan dit ongeval heeft, is doorgere den, doch het signalement van den wagen is bekend. SASSENHEIM P. v. DEURSEN. t Op ruim 80-jarigen leeftijd is Zaterdag morgen de heer P. v. Deursen na een lang durig ziekbed overleden. Met den heer v. Deursen is heengegaan een alom geëerd kweeker en pionier in het bloembollen vak. Vooral op het gebied van narcissen en gladiolen heeft de heer van Deursen zich een grooter naam verworven. In zijn rijk en welbesteed leven heeft de heer van Deursen verscheidene openbare functies waargenomen, o.a. was hij oprich ter en medebestuurslid van de afd. Sassen- heimVoorhout der Algemeene Vereeni- ging voor Bloembollencultuur, bestuurslid van het Holl. Bloembollenkweekersgenoot- schap en van de plaatselijke woningbouw- vereeniging. Sassenheim verliest in den heer Piet van Deursen een markate.' ka raktervaste persoonlijkheid, wiens gedegen vakkennis en groote rechtschapenheid hem de oprechte hoogachting deden verwerven van allen, die het voorrecht hadden hem op hun levensweg te ontmoeten. Dat h,ij moge rusten in vrede. Concert. Bij gunstig weer zal het fan farecorps „Crescendo" a.s. Donderdag avond een concèrt geven, alwaar de con coursnummers zullen worden uitgevoerd, waarmede het de eerste prijs heeft be haald te Beverwijk. ZOETERMEER Paardenkeuring. Begunstigd door prachtig zomerweer had op het, door den heer J. W. Groene- wegen, welwillend ter beschikking ge steld terrein aan den Voorweg, alhier, de premiekeuring plaats vanwege de re gelingscommissie voor de paardenfokke rij in Zuid-Holland in 1938. Door 83 num mers was ingeschreven, waarvan er 80 waren opgekomen. De belangstelling van verschillende zijden was groot en ken merkte zich in opgaande lijn. Voor ken ners en liefhebbers, doch ook voor niet- kenners in de paardenwereld was het ter keuring geprtesteerde, de moeite waard. De keuring was verdeeld in 2 afdeelin- gen, in afdeeling trekpaard en afdeeling tuigpaard. In eerstgenoemde afdeeling werden die ren ter keuring aangeboden uit de ge meenten Zoetermeer, Waddinxveen, Moer- capelle, Benthuizen, Berken en Roden rijs, Honselersdijk, Zevenhuizen. Premiewaardig werden gekeurd: „Bea trix van Clairon", merrieveulen, fokker- eigenaar J. Jansen, alhier; „Madan", 2- jarige merrie, eigenaar J. Jansen, alhier; „Corrie", 2-jarige merrie, eigenaar J. Lie- vaart, Moercapelle: „Clara van Lunters- hoek", 2-jarige merrie, eigenaar Jac. v. d. Eijk, Benthuizen: „Ada van Lunters- hoek", 2-jarige merrie, dez. eigenaar; „Greta", 3-jarige merrie, fokker-eigenaar J. Jansen, alhier, „Roza van Abadale", 3- jarige merrie, eigenaar P. J. v. d. Eijk te Benthuizen; „Mina", 3-jarige merrie, eigenaar Jac. v. d. Eijk te Benthuizen; „Emma", 3-jarige merrie, eigenaar Joh. Brouwer, Moercapelle, „Emma van Vre- denburg" 4-7-jarige merrie met veulen, fokker-eigenaar J. Jansen, alhier; „Dora van Vredenburg", dez.; „.Princesje II van Borssele", 4-7-jarige merrie met veulen, eigenaar Jac. v. d. Eijk te Benthuizen. In de afdeeling tuigpaard werden die ren ter keuring aangeboden uit de gemeen ten Zoetermeer, Waddinxveen, Zevenho ven, Bergambacht, Bergschenhoek, Bleis- wijk, Berkel en Rodenrijs, Oegstgeest, Woubrugge, Rijnsburg, Vlist, Gouda, Waarder. Premiewaardig werden gekeurd: 1-ja rige merrie: „Briena", fokker-eigenaar wed. P. H. Groenewegen alhier; „Blondi- ni", fokker-eigenaar A. W. J. v. d. Brug ge n,Waddinxveen; „Ria I", eigenaar W. Parmentier, Bleiswijk; 2-jarige merries, „Amazone", fokker-eigenaar A. v. d. Breg- gen, Waddinxveen; „Adame", dez.; 4-7- jarige merries zonder veulen, „Teuil" eigenaar J. J. J. Konst te Zevenhoven; „Trientje", fokker J. W. Groenewegen al hier, eigenaar wed. P. H. Groenewegen, alhier. 4-7-jarige merries met veulen: „Willya" fokker-eigenaar A. W. J. v. d. Breggen, Waddinxveen; „Wuria", eigenaar C. Oskam Bergambacht, „Uriba" eigenaar J. J. J. Konst, Zevenhoven. Me rries van 8 jaar en ouder met veu len: „Selane", eigenaar A. v. d. Breggen, Waddinxveen, „Pelbina", eigenaar J. J. J. Konst, Zevenhoven; „Purnea", eigenaar P. Ripping, Berken en Rodennrijs, „Pretty", eigenaar A. v. d. Breggen, Waddinxveen, „Paardebloem", dez., „Pirinske", dez. ALPHEN AAN DEN RIJN Volksbond. Vrijdagavond hield de afd. Alphen aan den Rijn van den R.K. Volksbond in de St. Josephzaal onder voorzitterschap van den heer A. F. Ruijs- senaars een maar matig bezochte leden vergadering. Dez, werd bijgewoond door den Geestelijk-adviseur, Kapelaan C. M. Klaver. Na kort openingswoord werden de notulen, bij absentie van den heer P. J. Schippers voorgelezen door den tweeden secretaris, den heer H. van Egmond Wzn. Medegedeeld werd, dat het hoofdbestuur bij gelegenheid van het vijftig jarig be staan van den Bond reliefs heeft laten aanmaken van de beeltenis van den pa troonheilige St. Willibrordus. Voor een klein bedrag zijn deze te bekomen by het plaatselijk bestuur, welke een klein aan tal in voorraad heeft ontvangen. Vervol gens werden retraiten aanbevolen te Ber gen, Vucht en Noord wij kerhout. De a.s. Soiale Studiedagen zullen ver moedelijk gehouden worden van 20/23 Augustus en daar zullen behandeld wor den onderwerpen over „Gemeenschap" en „Gezag". Kaarten voor de Dioc. Katho lieken dag te Alkmaar zijn verkrijgbaar bij het bestuur. De heer P. J. Schippers is door den Volksbond aangewezen als afge vaardigde in et oofdcomité voor het or- ganiseeren van feestelijkheden, ter gele genheid van het 40-jarig Regeeringsjubi- leum van H. M. de Koningin. De contri butieregeling voor werkloczen, in dien zin dat zij 7 ct. per week betalen, werd aangenomen; deze nieuwe regeling zal per 4 Juli ingaan. Bij de rondvraag gaf de heer W. W. v. Leeuwen een aanbeveling voor het spa ren door de leden Zondags na de Hoog mis, voor de jairlijksche reis naar de H. Stede te Amsterdam met het Gezelschap van den „Stillen Omgang". De heer de Jong vraagt stappen te willen doen tot verstrekking va goedkoope aardappelen. Hulp in Nood bracht op 0.80. Speeltuinvereeniging „Bloemhof." De speeltuindag, georganiseerd door de ver- eeniging „Bloemhof", welke in het teeken der propaganda stond, heeft zeer zeker Zaterdag aan haar doel beantwoord. Gun stig weder en een talrijk publiek waren welkome gasten. De feestviering zelf is uitstekend verloopen. De kinderen wer den op versnaperingen ontaald. Opgeluis terd door de tonen der harmonie Leo XIII, bleef de juiste stemming er tot het einde in. Aan de optocht door de gemeente was bijzonder veel zorg besteed, zoodat ook de ze een goed verloop had. Alles bijeen was het een goede propaganda voor onze speeltuinvereeniging. BOSKOOP REGEERINGSJUBILé VAN H. M. DE KONINGIN. Hoe Boskoop feest zal houden. „Dat weten we allemaal. Als Boskoop feest houdt, zet iedereen de zorgen aan kant, en ditmaal belooft het iets aparts te worden". Door Boskoop's Oranje-comité is een voorloopig programma samengesteld, dat er zeer aantrekkelijk uitziet. Dinsdag 6 Sep tember zullen de bewoners worden gewekt door het lieflijk geluid der „Reveille" door ruiters, daarna klokgelui, om heelemaal wakker te worden, om dan stemmig te luis teren naar de koraalmuziek. Intusschen zijn ook de schoolkinderen wakker gewor den die hun „aubade" voor het gemeente huis gaan brengen, waarna een kinderop tocht, opgeluisterd met muziek en gevolgd door versierde autopeds, fietsen enz. Na deze lange wandeling zal aan de jeugd een opfrissching worden aangeboden in den vorm van de aloude bekende „tractatie". Des namiddags zullen kinderspelen en de monstraties van gymnastiekverenigingen de gang er in houden, terwijl op den „Bon te Oranje-avond" een revue zal worden gepresenteerd getiteld „Oranje-Boom in Hollant's Tuyn", bestaande uit 12 taferee- len. En hiermede is de eerste dag beëin digd. 7 September zal geen klokgelui de feestgangers behoeven te wekken want al len zijn natuurlijk nog wakeren wordt er dus tegelijk begonnen met estafette-loo- pen voor schooljongens (van 880 jaar) en gecostumeerd snelwandelen voor grootere jongens en meisjes. Dan is er 's middags, jagondel- vaartdoch dit zal waarschijnlijk een generale reptitie zijn voor de godelvaart des avonds, waarbij dan vanuit de feeëriek verlichte en versierde Gondola's menige groet aan denkbeeldige Violetta's zal wor den gebracht. Dan zal dit sprookje wreed worden opgelost in een knetterd vuurwerk wat tenslotte ook weer uit zal dooven en daarmede het Oranjefeest. Dus, Boskoopers, ge behoeft niet onder ste boven thuis te komen, doch ge kunt uw prestatie op gebied van feesthouden in al z'n glorie ontplooien. Burgerwacht. Zaterdagmiddag werd door een veertigtal leden der Boskoopsche afdeeling van de Burgerwacht deelgeno men aan den Landdag op het Vliegveld Ypenburg. Het was een prachtig geslaag den dag en ook Boskoop sloeg geen slecht figuur. HAZERSWOUDE-RIJN DIJK Naar de K.R.O.-Studio Zooals reeds op vele plaatsen is geschied, zal bij vol doende deelname op Zondag 14 Augustus van hier uit ook gelegenheid bestaan per bus de K. R. O.-studio te bezichtigen. Naar wij van verschillende personen ver namen is dit wel de moeite waard. Perso nen en vereenigingen, die zich hiervoor In- teresse'eren moeten zich 10 Juli opgeven bij den correspondent van de K. R. O. J. Th. Helling, alhier, alwaar tevens kaarten ver krijgbaar zijn. Tevens zal bij deze gelegen heid een rondrit door het Gooi worden ge maakt. In het voornemen, ligt omstreeks I uur weer te arriveeren. KOUDEKERK Burgerwacht. In verband met de aanschaffing van de nieuwe vlag voorde Koudekerksche Burgerwacht waarvan wij Vrijdagavond melding maakte, ver nemen wij nader, dat deze vlag welwil lend is aangeboden door burgemeester Kwint, en door de Burgerwacht in dank aanvaard. Diefstal. Ten nadeele van den tuin der Jac. v. VI. in de Hoogewaard alhier, is van diens tuin een partij bloemkool ontvreemd. MEIJE Inbraak in de pastorie. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is er ingebroken in de R.-K. Pastorie te De Meije. Met een ladder hebben de inbrekers zich toegang verschaft door een raam van de bovenverdieping, hetwelk uitkomt in den voortuin van het perceel. De werkka mer van den zeereerw. heer pastoor Kam penhout werd geheel doorzocht. Alle bu reaux, kasten, laden en kistjes werden ge opend en de inhoud daarvan werd ver spreid over den vloer teruggevonden. De dieven hebben hun tocht tot deze eene kamer beperkt en hebben langs den zelfden weg het huis verlaten, nadatze ge zien hadden, dat er niets van hun gading te vinden was. Bij een in den loop van den volgenden morgen door de politie ingesteld onderzoek is gebleken, dat er in het geheel niets werd vermist. Het verdere onderzoek in verband met deze inbraak is nog in vollen gang. OUDE-WETERING Wegverbetering. Op 29 Juni zal in het gemeentehuis te Roelofsarendsveen de aanbesteding plaats vinden voor het ma ken van een klinkerbestrating met tegel pad voor een gedeelte van den dorpsweg te Oude-Wetering loopende vanaf de Sluisbrug tot aan et Noordeinde. Velen zullen deze besteding met vreugde tege moet zien, want den laatsten tijd was dit weggedeelte zeer slecht. De bewoners klaagden zeer terecht over de stofwolken veroorzaakt door passeerende auto's. ROELOFARENDSVEEN GEEN OMZETBELASTING MEER VOOR HET FRUIT? Een belangrijk werk der organisaties op het gebied der land- en tuinbouw is met een succes bekroond. Reeds 't vorig jaar werden langs verschillende wegen pogingen in het werk gesteld om de Kamerleden om medewerking te verzoeken ten einde de omzetbelasting op fruit te doen verdwijnen. Ook dit jaar is wederom met nieuwen moed de begonnen actie voortgezet, welke uiteindelijk tot gunstig resultaat heeft ge leid. In de tweede Kamer der vorige week heeft de Tweede Kamer het amendement van den heer Groen, voorz. der tuinbouw- afd. der L. T. B. op het wetsontwerp tot wij ziging der omzetbelasting, aangenomen met 40 tegen 29 stemmen, waarbij het fruit van de omzetbelasting wordt vrijgesteld. De debatten op dit amendement zetten blijkbaar duidelijk uiteen waarom door de organisaties zoo sterk wordt aangedrongen op vrijsteling van deze omzetbelasting. Bij de bestaande noodtoestanden in de tuinde rijen, waar al het mogelijke ondernomen wordt om hulp te bieden en hinderpalen opzij te zetten, geldt deze omzetbelasting nog steeds als een druk op den tuinder om dat deze toch feitelijk de dupe wordt van de extra-heffing op de koopmansnota. Zooals „De Tuinderij" opmerkt, heeft dit amendement bij vele Kamerleden blijkbaar den doorslag gegeven om hun stem er aan te kunnen geven. Voor de organisaties der L. T. B. vooral is dit resultaat verheuaend. Het werkzame aandeel van den heer Groen is wel heel duidelijk naar voren ge komen. Reeds langen tijd heeft hij gepleit en aangedrongen om deze omzetbelasting op fruit te doen verdwijnen. Thans heeft hij zijn pleidooi gewonnen en daarmede een rechtstreeksch succes bereikt voor de tuinders. De beurt is nu aan de Eerste Ka mer om kenbaar te maken van welk ge voelen zij is aangaande dit wetsontwerp. Mogen wij hopen op een gunstig resul taat. Speciaal voor Roelofarendsveen met zijn belangrijke aardbeiencultuur is deze omzetbelasting een factor van belang en de uitslag in deze zal ongetwijfeld door ieder een met spanning tegemoet worden ge zien. „Liefde voor Harmonie". De uitslag der verloting was aldus: 1ste prijs op No. 35 n.l. een fiets, 2de prijs op No. 463 een sa lonlamp. 3de prijs No. 287 een fietslantaarn. Voor niet-plaatsgenooten, die in het bezit van een lot zijn, nemen hiervan goede nota. ALKEMADE Geboren: Maria Johanna, d. van J. N. Borst en J. /a der Star. Maria Hen drica Theresia, d. van W. P. van Ruiten en van J. W. Q. Loos. Anna Gerarda, d. van H. Zoetemelk en van M. J. Schim. Jan, z. van H. Wiepjes en T. Lubbes. Gehuwd: Petri Jacobus Heemskerk, j.m. oud 27 jaar en Apolonia Alida van der Meer, j.d. oud 25 jaar. Herman Ste ven Wassink, j.m. oud 29 j. en Aaltje En geltje Gijsbertje "e Jon?, vd. 27 iaar.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7