OMGEVING BIOSCOPEN TE LEIDEN DE LAATSTE LES VAN LANGELOT VRIJDAG 17 JUNI 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG 10 KATWIJK AAN DEN RIJN CALLAO. Wie in deze omgeving zou niet eens ge hoord hebben van „Callao". Maar: wat „Callao" eigenlijk was, daaromtrent heb ben veler., maar dan vooral het jongere ge slacht, niet de wetenschap Er bestaat daar omtrent veel misverstand, wat aanleiding was, om er een en ander, maar dan het juiste, van te weten te komen. Wij zetten het hier de lezers, en dan voornamelijk die van Katwijk en naaste omgeving, voor. Over de oorsprong van den naam „Cal lao" is aan het tegenwoordig geslacht ver moedelijk niets bekend. Deze naam dateert van oudsher. Verschillende informaties hier omtrent, al vroeger jaren gedaan, konden geen licht verschaffen. Doch een fei* is het, dat er ten opzichte van „Callao" een groot misverstand be staat. Dit misverstand heeft een nog groo- ter vorm aangenomen sinds 15 Aug. 1933 het nieuw gehouwde Rusthuis is ingebruik genomen en men dat den naam „Huize Cal lao" heeft gegeven. Later heeft men het ook Pension „St. Joseph" genoemd. Bij den bouw van „Rusthuis Huize Cal lao" heeft men vermoedelijk in den waan verkeerd, dat op deze plaats het vroegere „Callao" bestond. Niets is minder waar dan dat. Waar thuis „Huize Callao" staat stond \roeger de oude boerderij „Konijnshol". En Konijnshol" had met het eigenlijke „Cal lao" niets van doen. „Callao" stond ge heel afgescheiden van „Konijnshol", een paar honderd meter Oosterlijker en had een geheele nadere toegangsweg, uitkomende daar waar thans de Kerkstraat eindigt en de Zeeweg begint. Het pad, loopende langs het hek van de R. K. School, was de toe gangsweg naar „Callao", een blok van 3 woningen (vroeger 4). staande daar waar nu de achterkant is van het Parochiehuis en de tuin van de pastorie. „Callao", waar laatstelijk woonden de families Aanhaa- nen, Heinekamp en v. Duyvenbode, is af gebroken in 1909 om plaats te maken voor den bouw eeniger R. K. Kerk, pastorie en aanhoorigheden. Met dezen bouw is begon nen Sept. 1910, eerste steenlegging 18 Oct. 1910, kerkconsecratie 15 Mei 1911. Toen „Callao" was verdwenen is „Ko- rijnshol", in den volksmond „Knijnshol", nog velen jaren blijven bestaan. Dit „Knijnshol" was ongeveer 50 jaar geleden eigendom van de fam. J. Maatjes, welke het ook bewoonde. Is nadien plm. 1905, door verkoop eigendom geworden van de heeren Q. J. v. Leeuwen en J. Grimbergen te Kat wijk aan den Rijn. Toen werd een gedeelte van het pand „Knijnshol" gebruikt voor bloembollenberging, gedeeltelijk bewoond. Enkele jaren nadien heeft de gemeente de „Knijnshol" met omliggende landerijen aangekocht. Meer -en meer geraakte de oude boerenhoeve in verval. In meerdere raadszittingen is de vraag aan de orde ge weest of restauratie van het gebouw als oudheid gemotiveerd was. Ten slotte werd op 13 Oct 1930 besloten het gebouw af te breken en op 21 Sept. 1931 is een begin gemaakt met sloopen. Toen de „Konijns hol" welke ten onrechte zelfs op prent briefkaarten wel „Huize Callao" genoemd is, werd gesloopt, behoorde het werkelijke „Callao" reeds ongeveer 22 jaar tot het verleden. Goed gezien is het dus het gebouw niet „Huize Callao" te noemen, doch „Pension „St. Joseph". KAAG Watersportcafé „Tante Kee". Zater dagmiddag zal alhier het nieuwe water sportcafé van de Wed. G. Zwetsloot ofwel van „Tante Kee" worden geopend. Het nieuw gebouwde gedeelte geeft vanaf het water een rustigen en welver- zorgden indruk en ook het interieur ziet er keurig uit. De eigenaresse heeft onder de watersportliefhebbers nu reeds een zeer goeden naam door de smakelijke panenkoeken, die zij weet te bakken. De consumpties zijn prima, de prijzen billijk en dit alles te samen geeft ons reden om te gelooven, dat deze hernieuwde zaak zeker zal floreeren, hetgeen wij de eige naresse van harte toewenschen. Wij verr wijzen naar de advertentie in dit num mer. Speldjesdag. De speldjesdag ten ba te der t.b.c.-bestrijding heeft opgebracht i 18.63. LISSE Vaccinatie. Op Donderdag 23 Juni a.s is de gelegenheid opengesteld tot het kosteloos inenten en herinenten op de gebruikelijke spreekuren van de alhier gevestigde geneeskundigen. Geboren: Petrus Jacobus zn. van M. R. van der Veld en J. J. M. Bots Wil- helmina Cornelia Maria dr. van C. W. Barnhoom en W. J. Caspers Marijtje Klazina dr. van J. H. Ippel en C. J. van Nieuwkoop. Getrouwd: D. van Hoven en A. Faas. Gevestigd: W. F. Boxma uit Assen. Vertrokken: H. J. Nigten naar Sas- senheim K. J. Tol naar Alphen aan den Rijn M. J. den Hollander naar Leid- schendam. LEIDSCHENDAM Aanrijding. Gisterenmiddag omstreeks 3 uur had op den Westvlietweg bij de N.V. Enkes een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto, bestuurd door G. H. uit Den Haag en een luxe auto van v. d. B. uit Voorburg. De luxe auto werd zeer ernstig beschadigd, terwijl de vrachtauto, die de aanrijding veroorzaakte, daar de bestuur der geen voorrang verleende, slechts licht beschadigd werd. Tegen G. H werd door de politie procesverbaal opgemaakt. Autotocht van ouden van dagen. Be gunstigd door vrij aardig zomerweer had gisteren hier de jaarlij ksche autotocht voor ouden van dagen en gebrekkigen plaats. In afwijking van andere jaren werd thans de tocht gemaakt met een viertal groote en mooie Vios-bussen, waarin ruim 100 oudjes heel gezellig en knusjes bijeen zaten en o.i. volop genoten. Om plm. 1 uur kwamen de bussen, welke de oudjes, die veraf woon den hadden opgehaald, bij het Gemeente huis bijeen, waar zich ook reeds vele an deren hadden verzameld. Vandaar vertrok men gezamenlijk, nadat eerst de mannen van sigaren waren voorzien en de vrouwen de noodige versnaperingen, enz. voor den tocht hadden in ontvangst genomen. Voor op reed een speciale autobus, waarin bur gemeester Keijzer, het comité en de Dames hadden plaats genomen, terwijl een groo e bestelauto van de firma A. Blonk beladen met proviand, enz., den stoet sloot. Ook de zuster-verpleegsters maakten den tocht mee om de oudjes en gebrekkigen even tueel behulpzaam te zijn. Langs den kort- sten weg over Voorschoten, Leiden, enz. werd de tocht naar Amsterdam gemaakt, zoodat spoedig het doel van den tocht „Ar- tis" te Amsterdam bereikt was. Hier wer den allen ruim onthaald en aangenaam bezig gehouden, terwijl de oudjes zooveel te kijken hadden, dat voor velen te spoedig het uur van vertrek gekomen was Door burgemeester Keijzer werd nog dank ge bracht aan allen, die door hun geldelijken steun of anderszins hadden medewerkt tot het welslagen van dezen middag. In opgewekte en vroolijke stemming werd de terugtocht naar Leidschendam aanvaard, waar men te plm. 9.30 uur arriveerde. Of schoon de Harmonie ditmaal de ouojes met afhaalde, hadden zich toch nog velen langs den weg geschaard om de oudjes te ver welkomen. Overvoldaan en zeer tevreden over het genotene werden de oudjes door de auto's ter bestemder plaatse gebracht Zeer zeker zal de tocht bij allen een aan gename herinnering achterlaten. Een woord van dank aan de organisatoren voor het vele en mooie werk is hier zeker op zijn plaats. STOMPWIJK „Herwonnen Levenskracht". De Zon dag gehouden speldjesdag heeft opgebracht 21.67. Zoo waar een mooi succes voor de collectrices, daar er den laatsten tijd zoo veel collectes en speldjesdagen gehouden worden. Daarom nogmaals hartelijk dank voor de vervulling van haar zware taak. NOORDWIJK Bouw van transformatorhuisje. B. en W. hebben aan de N.V. Bouwmaatschappij „Duinweg", (directeur G. H. Krau) opge dragen de uitvoering van het bouwen van een transformatorhuisje voor het gemeen telijk elecericiteitsbedrijf, op een terrein aan de Quarles van Uffordstraat nabij den vuurtoren, voor de somma van 1165. Benoemd. De Burgemeester heeft tot tijdelijk agent van politie benoemd voor het tijdvak van 4 Juni tot 1 September, de heer J. Keuning te Heerhugowaard. Voorts hebben B. en W. tot kampwachter benoemd de heer A. A. Obdam te Wassenaar. OEGSTGEEST Middenstandscentrale. Wegens ge ringe belangstelling kon de vergadering der Middenstandscentrale niet doorgaan en zal nu worden gehouden op Donderdag 30 Juni. Het bestuur vertrouwt, dat, ge zien de belangrijkheid der agenda nu aan den oproep zal gehoor worden gegeven. Geslaagd. Voor het diploma Steno- graphie systeem „Groote" slaagden de dames N. Meuldijk en Beb den Boer. SASSENHEIM DOOR WIELRENNER ONDERSTBOVEN GEREDEN. Gisteren had aan de oversteekplaats aan de Waschbeeklaan een ernstige aanrijding plaats door het roekeloos rijden van eenige wielrenners. Toen op genoemde oversteek plaats mej. Lagerberg den weg wilde over steken, werd zij aangereden door een on bekend gebleven renner. Toegeschoten hulp bracht mej. L. naar de villa van de fam. K., waarna de dokter werd gewaarschuwd. Dr. Walenkamp uit Warmond constateerde een lichte hersenschudding. De wielren ner bekommerde zich niet om het geval en reed door. Speldjesdag. De opbrengst van de ge houden speldjesdag ten bate van „Simavi" heeft alhier opgebracht S 114.86. Geboren": Jan zn. van J. Buijs en P. Zuiderwaart Adriaan zn. van P. Luijk en E. M. Verblauw Margje Gijsje dr. van H. Hoogewoning en E. Verboom Jan Hendrik Adriaan zn. H. J. Leijer en H. A. Vooren, won. te Heemstede. Gevestigd: J. A. van Kesteren, War- monderdam 41, van Leiden J. B. Spree, J. P. Gouverneurlaan 42, van Amersfoort G. Vaessen, geb. Otte, Teylingerlaan 37, van Haarlem H. J. Nigten, v. Heem strastraat 37, van Lisse. Vertrokken: L. Jonkers, Hoofd straat 109, naar Alphen a. d. Rijn V. M. Rekers, Menneweg 11, naar Zand voort J. G. Bocxe, Zandslootkade 24, naar Ter Aar M. Goemans, Hoofdstraat 82, naar Noordwijk A. A. H. Witteman, Kastan- jelaan 11, naar Oegstgeest C. Verwey, Rijksstraatweg 15, naar Enschede A. Vonk, Lindelaan 27, naar Noordwijk L. L. Kaptijn, Menneweg 53, naar Zwijndrecht J. J. Pragt en gezin, Westerstraat 2, naar Papendrecht. VOORSCHOTEN Personalia. De heer A. J. Holthuijzen alhier is te Amsterdam geslaagd voor het onderdeel „Recht" van het examen, afge nomen door het Ned. Instituut van accoun tants. Autotocht ouden van dagen. Den 30en Juni a.s. zal de autotocht voor ouden van dagen van alhier plaats hebben. De inge zetenen, die uit hoofde van hun leeftijd of lichaamsgebreken, in aanmerking wen- schen te komen voor deelname aan dezen tocht, kunnen zich van nu af opgeven Dij de heeren W. Meyer, voor de bewoners van den Rijndijk en omgeving en voor het overige deel der gemeente gemeente bij den heer P. Kaayk. Eén dezer dagen zullen de inteekenlijsten worden aangeboden ter be strijding der kosten. Het comité verwacht, dat wederom zal worden geofferd, waar door het medeleven met onze plaatsgenoo- ten zoo goed tot uiting komt, zoodat het tochtje ook dit jaar wederom mogelijk wordt gemaakt. WASSENAAR Wedstrijd van Politiehonden Vereeniging. Naar de commissie voor den wisselbeker wedstrijd van de Koninklijke Nederland- sche Politiehonden Vereeniging (afdeeling Zuid-Holland) mededeelt, zal op 2 en 3 Juli a.s. op het landgoed „Duinrell" te Was senaar een wisselbekerwedstrijd, waaraan het afdeelingskampioenschap is verbonden, gehouden worden. (AanVang 8.45, en ein de pl.m. 6 uur). Tal van prijzen (o.a. zilveren medailles van de burgemeesters van 's Gravenhage, Rotterdam en Gouda) zijn ter beschikking van de wedstrijd-commissie gesteld. Vertrokken: M. Poot naar Rotter dam, Stationsweg 49 B. Peters, naar Ritthem, N.H Pastorie M. C. van der Post naar Woubrugga W. N. M. Brink man naar den Haga, Wilhelminastraat 36 Th. M. R. Wentges en gezin naar den Haag, Scheveningschelaan 105 H. B. M. Hij ink naar den Haag, Hoogstraat 7 M. J. Elum naar den Haag, Scheveningschelaan 105 M. Weiss naar den Haag, Scheve ningschelaan 105 B. J. von Pritzelwitz van der Horst naar Driebergen Rijssen- burg, Kraaybeeklaan 14 H. J. Hij zelen- doorn naar Hillegom, Hoofdstraat 8 M. K. van der Belt, geb. Bochtier naar den Haag, van Galenstraat 21 T. de Held, naar Tilburg, Bredascheweg 231 E. Schnell geb. Jolowitz naar den Haag, Oud- Wassen. weg 8 A. Th. Schuur naar den Haag, Ravêsteinstraat 246 M. Wasse naar naar Leiden, Warmonderstraat 3a E. Tillmann naar oVorburg, Oosteinde 18 F. Reydon naar Amsterdam, Stations plein 85 III A. Petry naar den Haag, Jde Graaflaan 25 H. R. Menne naar Duitschland J. Stipdonk naar den Haag, Hekkenlaan 57 P. A. Huet naar den Haag, Hofzichtlaan 8 H. W. te Kamp naar Gendringen, Voorstraat 24 A. M. Kuilart naar den Haag, Anna Paulowna- straat 33a B. van der Wallen en gezin naar N. O. Indië J. F. Meijer naar Den Haag, Loudonstraat 57 S. Schmitt naar den Haag, Molenstraat 18 II A. H. Zwart naar Castricum, Prov. Ziekenhuis „Duin en-Bosch" J. Laekner naar den Haag, Tob. Asserlaan 6 W. Drews naar den Haag, Soendastraat 17 H. Hinterschwei- ger naar den Haag, van Kijfhoeklaan 122 J. Steen naar den Ham (0.), Noordmeer D 94 F. Wulfert naar Duitschland K. Mandel naar Duitschland F. van der Laan, naar Tilburg, Bredascheweg 231 VERBETERING RIJKSWEG ZWAMMERDAM—BODEGRAVEN. Eindelijk zal de lang gewenschte verbe tering voor dezen weg tot stand komen, doordat het rijwielpad langs dezen weg wordt doorgetrokken. Tot dit doel zal de rijkswaterstaat de aan de landzijde gele gen sloot dempen en nieuwe terreinaf scheidingen doen graven. Bij de bekende boerderij Paardenburgh zal geen nieuwe terreinafscheiding worden gegraven. De afstand weg tot boerderij is daarvoor te gering. De eigenaar Jhr. van Rijckevorsel heeft door den architect v. d. Haar Jr. te Amersfoort een fraaie terreinafscheiding met monumentaal hek doen ontwerpen. Ook het aanwezige geboomte zal worden gespaard, zoodat het geheele aanzien van deze historische hofstede onder deze weg- verbetering niet zal lijden. Het is de bedoeling van den Rijkswa terstaat de verschillende benoodigde werken nog dit jaar te doen uitvoeren. Het drukke verkeer op dit gedeelte van genoemden rijksweg zal door een en an der zeker aanmerkelijk aan veiligheid win nen. Twlsw^i/i AM.W.B mjetAM RIJBAAN Ïwmt/MSJ" %C"IC»TW6Ybmö J. Mahler naar den Haag, J. v. Weerstraat 99 K. M. Fiedler naar Duitschland A. van der Scheer naar den Haag, Parkflat Marlot R. P. Smits en gezin naar den Haag, Wijkschelaan 1. Gevestigd: G. C. Baar, RK, dienst bode, uit Heerlen, van Zuylen van Neij- veltstraat 76 L. M. E. Beezhold, Rem., kinderjuffrouw, uit den Haag, Gr. Haese- broekscheweg 27 H. Benninck, NH., dienstbode, uit Zutphen, Raaphorstdaan 12 A, Betzema, NH., juffr. v. gezelschap, uit den Haag, Konijnenlaan 23 A. Blum, vreemd, RK, dienstbode, uit Duitschland, Konijnenlaan 33 J. M. H. van Gasselt, RK, leerares N. O. Meisjesinternaat, uit Venlo, Papeweg 2 H. de Graaf, NH, apoth. assistente, uit Putten, van Zuylen van Nijeveltstraat 180 W. K. J. Hakken - broek en vrouw, GK, Rijkswerkman PTT, uit den Haag, Louisestraat 52 G. van der Henst, Rem., boerenknecht, Zijde weg 56 M. E. Huisman, R., dienstbode, uit Leiden, Prins Frederiklaan 10 L. K. Kahn, vreemd, Isr., dienstbode, uit Essen (Did.), Stoeplaan 1. J. M. M. Kemper, RK, naaister, uit den Haag, Burchtplein 17 K. Kolberger, vreemd, RK, dienst bode, uit den Haag, Koekoekslaan 4 H. Lapré geb. Midderigh en zonen, Rem., zonder, uit Painan (N. O. I.), Gr. Hoef ijzerlaan 26 M. Navratil, vreemd, DEv., huishoudster, uit den Haag, Bloemcamplaan 34 G. Ouwehand, NH, dienstbode, uit den Haag. Kievietslaan 1 A. M. Pau wels, RK, dienstbode, uit den Haag, Buurt weg 161 M. E. Penders, RK, huishoud ster, uit den Haag, Zijdeweg 39 P. Ver boon geb. Ravenek, NH, zonder beroep, uit Pijnacker, Langstraat 113 G. J. Reinke, RK, leidster van een Meisjesinter naat, uit Amsterdam, Papeweg 2. (Vr.) M. P. Rook, NH, zonder beroep, uit Schie dam, Wassenaarstraat 6 J. Rummel, vreemd, dienstbode, RK, uit Bad Fischer, Sophialaan 3 J. P. Rutgrink, geen, werkster, uit den Haag, Mariastraat 10 H. Schinkel, NH, chef de réception, uit den Kaag, Park Oud-Wassenaar 1 E. M. Schmitz, vreemd, DEv, dienstbode, uit den Haag, Gr. Haesebroekscheweg 27 J. H. Schmitz, RK, huishoudster, uit den Haag, Teylingerhorstlaan 6 M. C. Schrijvers, RK, dienstbode, uit Voorschoten, Tulpstr. 12 J. Spreeuw, RK, dienstbode, uit Hillegom, Laan van Koot 15 G. J. W. Swemer, geen, Mensendieck-leeraresv uit den Haag, Gr. Haesebroekscheweg 41 A. C. M. van Tongeren, RK, dienstbode, uit Warmond, Rijksstraatweg 225 H. J. Ver boog en gezin, NH., graanhandelaar, uit den Haag, Waalsdornrrlaan 28 A. C. Verhoeff en gezin, RK, koopman, uit den Haag, Hoflaan 8 J. van der Voet, NH, zonder beroep, uit Sassenheim, Kievits laan 27 C. G. Voorn, RK, dienstbode, uit Voorhout, Narcislaan 34 J. S. Vrij- rr.oed en vrouw, RK, sigarenmarker, uit den Haag, Lindelaan 4 E. Zink, vreemd, DÉv, dienstbode, uit Voorburg, Nachtegaal laan 1. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Casino: Boefjes (James Cagney, Madge Evans) Binnen 4b uur (Too rn ey, Sheila Terry) Hier Luchthaven Schiphol. Speelfilm Sensatie. Vliegfilm 'ederen avond 8 uur Zondag van 47 en 811 uur. Za terdag en Woensdag 2 30 uur matinée. Goedgekeurd v volwassenen Lido: Londen bij nacht (George Murphy, Rita Johnson) De laatste hinderpaal (Richard Asler, Barry Mackay). Sensatie Romantisch lederen avond 815 uur. Zondag van 2-7 uur. Zaterdag en Woensdag 2.30 uur uatinée. Goedgekeurd v volwassenen Trianon: Nacht-asyl (Jean Gabin Louis Jou vet). De Lachparade (May West). Dramatisch Komisch lederen avond 8 uur Zondag van 2—7 uur Zaterdag, W oens dag 2 uur matinée. Toelaatbaar v. volwassenen Rex: Merijntje Gijzen's Jeugd (Marcel Krols, Piet Bron). De zwarte ruiter. (Dick Foran). Speelfilm Sensatie. lederen avond 8 uur. Zondag bovendien van 2 tot 7 uur. Matinée iederen werkdag om 2 uur. Goedgekeurd v volwassenen Luxor: - Afgekeurd 109. Hij had heel goed kunnen weten, dat je met „ratte- kruid" de ratten dood maakt, en dat je er zelf heel ziek van kunt worden als je het opeet. Toch maakte Langelot, die domme Langelot een bordje rattekruid voor zijn groot moeder klaar. 110. De gevolgen lieten dan ook niet lang op zich wach ten. Reeds na vijf minuten lag grootmoeder heel erg ziek in bed. 't Was begrijpelijk dat Langelot groote spijt had van zijn domheid, maar daar was grootmoeder niet mee ge baat. „O, o, o, was die dokter maar niet in de stroop ge vallen", huilde hij.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6