c l_j KERKNIEUWS RECHTZAKEN STADS NIEUWS VRIJDAG 17 JUNI 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. f Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5J per kwartaal. Bij onze agenten ^0 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal Losse nummers 5 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? WEINIG VERANDERING. De Bilt seint: Verwachting: In het Noorden zwakke tot matige Noord-Westelijke tot Noorde lijke wind, in het Zuiden zwakke veran derlijke wind, half tot zwaarbewolkt of betrokken, in het Noorden weinig of geen regen, in het Zuiden waarschijnlijk droog weer, weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 770.5 te Yarmouth. Laagste barometerst.: 746.1 te Helsingfors. De depressie in Finland is stationair ge worden en werd ook iets dieper. In het gebied van hoogen luchtdruk zijn de win den afgenomen en het maximum is zeer zwak geworden. De hoogste barometer standen worden thans op de Noordzee ge vonden. De polaire strooming bedekt nog steeds geheel Scandinavië, het Oostzeege bied en Centraal Europa. De Westelijke be grenzing ligt juist over het midden van ons land. In Frankrijk zijn de winden thans uit het Noord-Oosten en het weer is helder tot licht bewolkt, met aangename tempe raturen. In het Zuid-Westen ligt op den Oceaan een zwakke depressie. De depres sies ten Westen en Noorden van IJsland blijven van weinig beteekenis. In Zwitser land is het weer eveneens opgeklaard, in de Oost-Alpen is het daarentegen nog som ber en betrokken. In Oost-Duitschland is de temperatuur ver onder normaal, te Dres den acht graden. Het is te verwachten, dat de po laire strooming zich langhaam ver der naar het Oosten zal verleggen en dat tengevolge daarvan de op klaring, die in het Zuid-Westen van ons land reeds merkbaar wordt zich geleidelijk naar het Noord- Oosten zal uitbreiden. LUC HTTEMPER ATUUR. 16.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Vrijdagnamiddag 9.54 uur tot Zaterdagmorgen 4.07 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 18 Juni voorm. 6.05 en nam. 6.30 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl", 16 gr. C. Maan op 23.35 uur Vrijdagavond. Maan onder 10.16 uur Zaterdagmorgen. DE KERK VAN MEERSSEN. Verheven tot Basilica minor. Z. H. Exc. Mgr. G. Lemmens, bisschop van Roermond, heeft onder de pontificale Hoogmis ter eere van het H. Sacrament, Donderdagmorgen opgedragen in de pas gerestaureerde en monumentale kerk te Meerssen, medegedeeld, dat het Z. H. den Paus heeft behaagd de kerk van Meerssen tot basilica minor te verheffen. Benoemingen in het bisdom Breda. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda heeft •benoemd tot pastoor te Oosterhout (H. Jo annes de Dooper) den zeereerw. heer Aug. van Sasse van Ysselt, tot pastoor te Sprun- del den zeereerw. heer H. Maertens, tot kapelaan te Oosterhout (H. Hart van Jezus) den weleerw. heer L. v. Mierlo, tot kape laan te Roosendaal (H. Cornelis) den wel eerw. heer Jos. Adriaansens. 228. AUGUST, DE BLINDE (Vervolg) Nog een laatste woordje om het verhaal van den blinden August volledig te maken. Naastenliefde en zorg voor zieken en ouden van dagen, is, zooals reeds is opge merkt, geen Dij zonder sterke karaktertrek bij het zwarte volk van Afrika Vroeger be stond de gewoonte, welke bij sommige stam men nog „in eere" is, om oude menschen, ongeneeselijke en veel verzorging-eischende zieken en krankzinnigen op een of andere manier uit de wereld te helpen. Men liet ze onverzorgd achter in het oerwoud, wierp re in de rivier of bracht ze door vergiftiging om het leven. Daarom werd er over naastenliefde nog al eens een hartig woordje gezegd in preek of catechismus en werd het „geval August" v. el eens ter illustratie aangehaald. Dat leg de August dan geen windeieren en zoo kreeg hij nogal eens een lekker hapje toe gestopt. Trouwens August's reukorgaan is bijzonder sterk ontwikkeld. Als er ergens vleesch of visch te verüeelen is, vast en zeker vindt ge August in de buurt. Jongens van de school beschouwen het als hun „goede daad van den dag" om z'n stok te pakken en hem te geleiden op z'n zwerf tocht over de Missiepost. Zoo'n blinde stakker is een zegen voor een missie. Want August is een voorbeeld van blijheid en tevredenheid in zijn lot. Iedere morgen om 5 uur, als de H. Mis begint is hij al present. Altijd hetzelfde hoekje in de kerk, 't zelfde hoekje aan de communiebank. Om 7 uur, als de catechis mus begint zit August nog aan zijn rozen krans te tellen, totdat na afloop van de les iemand hem weer naar zijn huisje terug brengt. Zoo wacht OD/e August, geduldig en blij moedig het oogenblik af, dat het licht der glorie zal doorbreken ovei zijn donkeren levensdag. Father G. v. Leeuwen, Directeur. St. Bonifacius Missiehuis. HOORN. Giro 120937. HAAGSCHE RECHTBANK. Rijwieldiefstal. W. F. B. uit Leiden had destijds te zamen met nog eenige andere inwoners uit Leiden terecht moeten staan wegens een groot aantal rijwieldiefstallen. In de andere zaken waren de verdachten reeds veroor deeld geworden. Alleen tegen B. was de zaak aangehouden, nadat de Officier van Justitie tien maanden gevangenisstraf had geëischt, om een xapport in te winnen. Dit rapport was thans aanweizg, maar de Of ficier vond geen termen daarin aanwezig om een voorwaardelijke straf te eischen, zoodat de eisch bleef tien maanden gevan genisstraf. Uitspraak Dinsdag 28 Juni. Overtreding crisiswetten. J. C. de G., veehouder te Leiden, had in strijd met de crisiswetten drie flesschen havermoutpap en drie flesschen karne- melksche pap Ier aflevering in voorraad ge had. Door den kantonrechter was verdachte veroordeeld to1 een hooge geldboete. Gisteren stond hij in hooger beroep op nieuw terecht en gaf toe de flesschen pap aanwezig te hebben gehad, evenwel niet om ze te verkoopen, maar voor eigen ge bruik. De Officier geloofde niet veel van deze verdediging, temeer niet, daar getuige Men ken uit Leiden, controleur van de crisis wetten een andere verklaring had afgelegd. De eischt was dan ook bevestiging van bet vonnis van den kantonrechter. Uitspraak over 12 dagen. Oplichting van R.K. geestelijken. De meubelteekenaar A. A. M. K. uit den Haag moest terecht staan wegens oplich ting van eenige R.K. geestelijken te Naald wijk. In begin Maart was verdachte naar pas toor V. te Naaldwijk gegaan met het ver haal, dat hij per motor naar Naaldwijk was gekomen, maar dat zijn motor defect was geworden. De reparatiekosten bedroegen f 6, maar hij had maar 2 bij zich en of de pastoor hem even kon helpen aan het ontbrekende bedrag. Dat was inderdaad gebeurd en verdach te was vertrokken met het geld. Eenige dagen later had verdachte het nogmaals geprobeerd en was bij een kape laan te Naaldwijk gekomen met het ver haal, dat zijn auto defect was geraakt en hij kwam 3.25 te kort op de reparatie kosten. Ook nu had zijn poging weer suc ces gehad, want hij had de 3.25 gekregen. Het geval was echter uitgekomen en te vens was toen natuurlijk gebleken, dat ver dachte het geheele verhaal tweemaal gefan taseerd had. De Officier eischte wegens oplichting een gevangenisstraf voor den tijd van een jaar, waarvan acht maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en na uitzitting van de vier maanden gevangenisstraf plaat sing in de doorgangskolonie „Koningshut" te Roermond. Uitspraak 28 Juni. ZIJN KIND DOODELIJK MISHANDELD. De ontaarde vader krijgt twee jaar en acht maanden gevangenisstraf. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft vonis gewezen in de zaak tegen den 53- jarigen arbeider A. W. K., wonende te Mill, thans gedetineerd, die gedurende de maand Gemeentel. Aankondigingen DANKDAG SLAG BIJ WATERLOO. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien de circulaire van den Staatsraad, Gouverneur van Zuid-Holland, van den 21en Augustus 1831 (Provinciaal blad No. 110), Brengen ter algemeene kennis, dat ter voldoening aan het Koninklijk Besluit van den lsten dier maand, No. 72, de dankdag of Godsdienstige viering der overwinning van Waterloo ditmaal op Zondag den 19en dezer maand zal worden gehouden. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 17 Juni 1938. COLLECTE VOOR HET FONDS TOT AANMOEDIGING EN ONDERSTEUNING VAN DEN GEWAPENDEN DIENST IN DE NEDERLANDEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op de circulaire van den Commis saris der Koningin in deze provincie d.d. 8 Februari 1938; Brengen ter algemeene kennis, dat op Maandag 20, Dinsdag 21, Woensdag 22 en Donderdag 23 Juni e.k. door de Districts commissie tot aanmoediging en ondersteu ning van den Gewapenden Dienst in de Ne derlanden langs de huizen de gewone jaar- lijksche collecte, ingesteld bij Z. M. dispo sitie van 16 November 1820, No. 81, zal worden gehouden. Bevelen deze collecte, die strekt tot in standhouding van het fonds tot ondersteu ning van personen, die in den strijd voor het vaderland verminkt of invalide zijn geworden, dringend in de liefdadigheid der ingezetenen aan. A. VAN DÉ SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRUEN, Secretaris. Leiden, 17 Juni 1938. December 1937 en de maand Januari van dit jaar zijn driejarig zoontje Willem zoo danig heeft mishandeld, dat het kind aan de gevolgen is overleden. De Officier van Justitie had tegen K. op 2 Juni j.l. twee jaar gevangenisstraf ge- eischt. De rechtbank heeft K. thans veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en acht maanden. VAN M'N BOEKENTAFEL Het Boek voor de Jeugd. Uitg. N.V. Amsterdamsche Boek- en Couranten Mij. Amsterdam. Een zeldzaam mooi boek voor de groote jeugd. Prof. R. Casimir schreef de inlei ding. Een aanbeveling te meer. Als wij van boek spreken, moeten wij niet denken aan een doorloopend verhaal, maar meer aan een bloemlezing van verhalen, sprookjes, rijmpjes en versjes van erkende schrijvers van nu en voorheen; dichters en schrijvers die op literair gebied hun sporen verdiend hebben. Ik wil nog niet spreken van meesters in de vertelkunst uit het buitenland, die we ook hier aan 't woord vinden In één woord een pracht boek. Prijs geb. 2.90. J. G. T. Mei door Rie Kramer. Juni door dezelfde. Uitg. v. Goor Zonen's U.M. N.V. Den Haag. Wat 'n leuk idee is dat van onze beken de Rie Kramer geweest, om naast haar al om geroemd prentenboekje van de vier jaargetijden thans in dienzelfden geest boekjes te schrijven, met plaatjes en pren tjes zelfs kleine gedichten, over de twaalf maanden van 't jaar. Mij dunkt dat onze kleine peuters Jol blij zullen zijn, als ze op hun verjaardag zoo'n snoezig boekje krijgen zullen. Per déél 1.25. J. G. T. Stekie door G. Stuvel. Karei, het zoontje van den dokter wordt van school gejaagd, moet van zijn vader bij boer Hendrikj vergiffenis vragen, om het doodgooien van een eend, wat Karei niet wil doen. Wordt opgesloten. Vlucht, en na verschillende avonturen komt ie te recht op „de Westerdyte", een vrachtboot, die op Amerika vaart. Als verstekeling aanvaardt hij de reis. Wordt ontdekt. Aan genomen als scheepsjongen. Sluit vriend schap met Jan, die latei met hem mee gaat naar huis, waar hij een nieuw tehuis zal vinden. Meer zeg ik er niet! Dit is een werk, om in ééns uit te lezen. Dat boeit van begin tot eind. Treffend is de beschrij ving van het vinden van Karei op de boot en de toestand van zijn zieke moeder, die niet sterven kan vóór ze haar zoon terug gezien heeft. J. G. T. Wat Pruikebol vertelde door Wil lem Stuurman. Welke kinderen houden niet van sprookjes vooral wanneer die sprookjes verteld worden zooals dit Willem Stuur man hier doet. Wat die goeie oude Pruike bol voor moois en voor liefs en voor in teressants meemaakte en hoorde daar aan den kant van de sloot, dat alles vinden we hier opgeteekend. Dit sprookjesboekje van „de Sprookjes- wilg' genaamd „Pruikebol" mag er zijn. Onze kinderen van 6 tot 10 jaar zullen het leuk vinden om inhoud en plaatjes. J. G. T. ST. AUGUSTINUSVEREENIGING VAN RJK. ONDERWIJZERS. Zooals wij gisteren reeds meldden, ver gaderde Woensdagavond de R.K. Onder wij- zersvereeniging in „Den Burcht". In aan sluiting op het gisteren reeds gepubliceer de gedeelte van het verslag volgt nu het overige gedeelte. Hierna verkreeg, na ingeleid en verwel komd te zijn door den voorzitter, de heer J. J. C. Starkenburg het woord, die zou spreken over: „De fouten van ons tegen woordig onderwijs". Spr. wil die fouten noemen, die werkelijk leiden tot tekorten en daarbij pogingen doen om die tekorten aan te vullen. Klachten komen er van alle kanten, ook uit het buitenland. Spr. stipt uit het Belgische en Engelsche systeem de kern aan. Het Belgische systeem wil uitgaan van waarnemingen en deze door het kind laten verwerken. Het Engel sche schoolsysteem wil alleen dingen, die van waarde zijn voor het leven en een groot deel van den tijd besteden aan het gebruik der handen. Het volksonderwijs vraagt een richting, welke africht op het leven. Ook in ons land gaat men met onderwijs voor de meisjes de richting der practijk uit. Spr. stelt dan de vraag: Wat kunnen wij nu individueel doen in deze rich ting, wat kunnen wij doen om verbeterin gen te bereiken? De ontwikkelingsgang van het kind is een groeiproces. Op die groei moet ons werk gericht zijn. En dan maken wij drie soorten van fouten n.l.: Fouten in de doelstelling; Fouten in het uitgangspunt; Fouten in de methode. Fouten in de doelstelling worden niet zooveel gemaakt, hier moeten wij vooral zorgen de fouten niet te vergrooten. Op de eerste plaats moet vooral het kind kinder lijk worden benaderd. Voorts moet men er niet te veel op uit zijn kennis bij te bren gen. maar meer vermogens te ontwikkelen-. In de doelstelling kunnen wij fouten ma ken tegen de practijk of fouten in over schatting der lichamelijke opvoeding, maar aan dat laatste zijn wij nog niet toe, zoo lang 43 pet. der Nederl. jongelingen nog ongeschikt is voor het leger. Wij moeten zorgen niet voor geheugen vorming, maar voor ontwikkeling van het verstand, meer voor formeele dan voor materieele ontwik keling. Ook houdt men soms geen rekening met hetgeen het kind kan. Allen fouten in de doelstelling. Vervolgens noemde spr. de fouten in het uitgangspunt, als de aanvangsleeftijd van het onderwijs, vooral van het rekenonder wijs. Men houdt, aldus spr., geen rekening met de verschillende typen van het kind, wij behandelen het kind als behoorende tot het type, waartoe wij zelf behooren. Wij moeten rekening houden met het feit, dat onze klas verschillende typen bevat, dat wij moeten spreken en moeten doen, dat wij moeten zien en moeten hooren. In dit verband prefereert spr. voor het juiste schrijven de acoustische steun boven de op tische steun, wij moeten, aldus spr., de kin deren zelf leeren doen, wij moeten het kind laten ervaren, dat het zoo is. Tenslotte, aldus spr., houdt men te wei nig rekening met de instincten van het kind. Die instincten moeten worden be- heerscht door dressuur en verstand. Wij zijn gebonden door onzen aanleg en boven onzen vorm komen wij nooit uit. Tenslotte somde spr. de fouten in de methode op. De eerste fout is dikwijls onze starheid: ik heb het altijd zoo gedaan. Spr. raadde aan zich de vraag te stellen: Waai*- om doe-ik zooals ik doe? Een volgende methodische fout is: gebrek aan inzicht in de eischen van het leven, wat spr. toelichtte met de practijk van het rekenen en het lezen op school. Vooral in het vak lezen is deze fout ernstig, omdat, niet goed beoefend, deze fout zich wreekt in andere vakken: de kinderen kunnen niet lezen. Overigens moet men den kinderen geen opdracht geven, welke zij niet aan kunnen. Voorts noemde spr. het tekort aan zelf werkzaamheid der leerlingen, het tekort aan waarnemen, welke beide fouten spr. nader uiteenzette door ze toe te passen op de verschillende vakken. In dit verband beval spr. bestudeering van het Belgische leerplan aan. Tenslotte wees spr. op een tekort aan handenarbeid, dat eveneens werd toege licht om aan het einde erop aan te drin gen al deze fouten te verbeteren, daar deze een kind hebben afgeleverd, dat te ver af staat van het leven. Nadat de inleider een aantal vragen had beantwoord, dankte de voorzitter den heer Starkenburg voor zijn zeer interessante, leerzame en uiterst practische causerie, wat door de vergadering nog eens opnieuw met applaus werd onderstreept. Hierna werd een pauze gehouden, waar in een der leden, de heer N. v. d. Kroft, de aanwezigen op pianomuziek en zang van zelfs toepasselijke liederen vergastte. Na deze pauze was het woord aan prof.. P. Heskes, die een bespreking inleidde over te houden conferenties door den geest, ad viseur. Prof. Heskes deelde nu het plan mede, deze conferenties te zullen houden op een der quatertemperdagen, in de kapel bij de Zusters op de Hoogewoerd. Prof. Heskes sprak in dit verband een woord van opwekking tot deelname aan deze conferenties, daar deze vereeniging ook de geestelijke belangen te verzorgen heeft. En spr. wil dus zeggen: kom naar deze conferenties. Het is rechtstreeks op uw persoonlijk geestelijk leven gericht. Spr. zette de juiste bedoeling hiervan uiteen. Bij de rondvraag werd tenslotte gespro ken over den tijd der te houden excursies, waarop de voorzitter zeide; dat bij voldoen de deelname èn Woensdag- èn Zaterdag middag excursies zouden worden georga niseerd. Hierna sluiting. WONINGBOUWVEREENIGING „ONS BELANG". De jaarvergadering. Deze vereeniging hield in „Prediker"' haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer J. Gerritsen, opende haar met een woord van welkom tot den accountant, den heer W. J. de Tombe en de opgeko men leden. Hij gaf verder een kort over zicht van het afgeloopen vereenigingsjaar, waarin hij vooral zijn teleurstelling uit sprak, dat het Vide bouwplan nog steeds op zich laat wachten, waardoor de bewo ners aan het eind van de Marnixstraat nog steeds met de zandplaag te kampen hebben, waarvan zij vooral bij eenigen wind veel last ondervinden. De voorzitter sprak den wensch uit, dat deze zandplaag opgelost zou worden door bebouwing van dit land door,Ons Belang". Hierna las de 2de secretaris, de heer Joh. van den Bos, de notulen der vorige vergadering, welke door de vergadering met belangstelling werden aangehoord en ongewijzigd goedgekeurd. Bij de mededeelingen wees de voorzitter nog op enkele zaken die beter achterwege kunnen blijven, zooals o.a. het wegwer pen van het waschwater door de dakka pellen, waardoor de daken er onaanzien lijk uit gaan zien. Daar geen der leden der kascommissie aanwezig waren, deed de accountant ver slag over het beheer van den penning meester en vei'klaarde, dat alles in vol maakte orde is bevonden. De verslagen van penningmeester en secretaris werden hierna zonder eenige op- of aanmerkingen goedgekeurd. Bij de nü volgende bestuursverkiezing werd de voorzitter en den penningmees ter, de heer H. Oudshoorn, herkozen. Dit was ook het geval met de aan de beurt van aftreding zijnde 2de secretaris en den 2den penningmeester, den heer C. Paauw. Doordat een der bestuursleden, de heer J. Hansen, voor het bestuur had bedankt, moest er een nieuw bestuurder gekozen worden. Na enkele stemmingen bleek ge kozen de heer J. van der Mark. Den heer Hansen werd door den voorzitter dank gebracht voor hetgeen hij in een lange reeks van jaren voor de bouwvereeniging heaft verricht. Tot lid der kascommissie werd in plaats van den heer G. F. van Bovene, die moest aftreden, gekozen de heer A. van West broek, terwijl als lid der Geschillencom missie werd aangewezen de heer Jac. Smittenaar. De vergadering besloot het a.s. 25-jarig bestaan der vereeniging op feestelijke wijze te herdenken. Het bestuur werd daartoe aangevuld met enkele leden om het werk te vergemakkelijken. Hierna kwam in bespreking het punt Meterplaatsing Leidsche Duinwater Maat schappij. Over dit punt ontstond eenige discussie en van bestuurszijde werd deze aangelegenheid uitvoerig uiteengezet. Ten slotte werd besloten in den geest zooals het bestuur zich had voorgesteld. Een 23-tal nieuwe leden werd daarna aangenomen en ook nu weer moesten en kele leden voor royement worden voor gesteld, terwijl het bestuur machtiging kreeg met kracht op te treden tegen die leden, die hun verplichtingen ten opzich te van de vereeniging niet nakomen. Na een rondvraag, waarvan slechts door een enkel lid gebruik werd gemaakt, kon de voorzitter de verg g ering, die een zeer geanimeerd verloop had, te ongeveer half elf sluiten. EERVOL ONTSLAG H. KOKSHOORN. Aan den heer H. Kokshoorn, chef van de afd. militiare zaken ter gemeentesecre tarie alhier, is op diens verzoek met in gang van 1 Juli a.s. eervol ontslag ver leend. OPLEIDING VOOR BINNENLANDSCH BESTUUR. Het aantal candidaten, dat zich heeft op gegeven voor de opleiding tot ambtenaar bij het binnenlandsch bestuur aan de uni- versieteit te Leiden, bedraagt 47, tegen het vorig jaar 46 candidaten. Begin Juli zal het schiftingsexamen aanvangen. WERKKAMP TE SGMOND. Een zetfout stond Woensdag in den op roep aan de jongere werkloozen. Want de C Tegenheid om zich aan te melden voor het kamp, dat 11 Juli begint, is er alleen: Zaterdagavond van 9 tot 10 uur. Zondagmiddag van 12.30 tot 1 uur. In het Gezellenhuis, Rapenburg 52. Elk kamp duurt 8 weken e is vrije kost en inwoning, een zakgeld a 1.75 teven vergoeding der reiskosten. Lidmaatschap van vak- of standsorgani satie is geen vereischte.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2