De Gele Rivier en het Gele gevaar VRIJDAG 17 JUNI 1938 29ste Jaargang No. 9058 S)e £ci^clicSoii/tatvt Telefoon: Redactie 15. Telefoon: Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit vier bladen. V De taxi-chauffeurs Even 'n taxi! In enkele jaren is deze „luxe" binnen het bereik gekomen van zeer velen; bijna iedereen zou zich de „weelde" kunnen veroorlooven, 'n keer in een taxi cp visite te gaan! Het moderne comfort van de taxi is heel goedkoop. Dat is prettig voor wie er ge bruik van willen maken. Dat is ook nuttig voor wie er voor hun zaken b.v. gebruik van moeten maken. Maar er is een schadu w-zijde aan die goedkoopte. Een schaduw-zijde, die erg donker is. Er is in het taxi-bedrijf een wantoestand, waarover wij niet mogen zwijgen! De gisteren met een verbetering der arbeidsvoorwaarden opgeheven staking in het Amsterdamsch taxibedrijf heeft «•ns weer eens dezen wantoestand in een scherp licht voor oogen gesteld. 't Is ergerlijk, als de verdiensten van een taxi-chauffeur eigenlijk niet toereikend zijn, om een gezin te stichten en te onder houden. En dat kan van de verdiensten van zéér vele taxi-cauffeurs worden gecon stateerd. Men kan toch niet verlangen, dat jonge menschen, die taxi-chauffeur wor den, öf allen niet huwen öf als zii willen trouwen, een andere functie gaan zoeken (en.... niet vinden!). Dit is een van de bedrijven, die aller duidelijkst en allerdroevigst demonstree- ren, dat absoluut vrije concurrentie uit den booze is. De „waren" kunnen dan vaatt wel goedkooper zijn, maar:: ten koste van her., die ze leveren! Zóó is het in het taxi-bedrijf (over het algemeen). De menschen, die van een taxi gebruik maken, weten niet genoeg, onder welke sociale ongerechtigheid de vriendelijke chauffeurs, die beleefd hun wenschen uit ren, dikwijls moeten leven! Anders zou den zij niet altijd nog maar steeds goed kooper willen bediend worden. Er moet een zekere ordening komen in het taxi-bedrijf. Een wilde, ongetemde, onge breidelde concurrentie maakt slachtoffers slachtoffers van sociale ongerechtigheid. Laat het publiek beginnen met zich niet alléén te intereseeren voor den prijs van een taxi, de bediening enz., maar óók voor zoover mogelijk voor de arbeids voorwaarden, de verdiensten van chauf feurs! Dat moét het publiek eigenlijk doen, als het niet wil mee-verantwoordelijk zijn voor de afschuwelijke onderlinge concur rentie, welke vaak is gebaseerd op veel te slechte arbeidsvoorwaarden. DE WERELD IN VOGELVLUCHT HANK AU: Het water van de Gele Ri vier verspreidt zich als een wilde water vloed over de Chineesche provincies Ho- nan en Ankwei, die reddeloos verloren schijnen. Reeds zijn honderden vierkante kilometers Chineesch land overstroomd en men neemt als niet overdreven aan, dat honderdduizend Chineezen reeds verdron ken zijn. Het gaat er thans om, of het wa ter van de Hoangho (de Gele Rivier), zich over de groote meren met het water van de Janse zal verbinden. Indien dit gebeurt, wordt Midden-China met de grootste over- stroomingsramp van deze eeuw bedreigd. De provincies Honan en Anhwei, met rond 50 millioen inwoners, zijn dan waarschijn lijk reddeloos aan het water overgeleverd. Japansche deskundigen verwachten de be slissing binnen de komende 48 uur. BURGOS: De Spaansche nationalisten kunnen weer een paar successen boeken. Vooreerst hebben zij ten Zuiden van het pas veroverde Castellon het plaatsje Vil- lareal bezet en vervolgens zijn zij erin ge slaagd, om de Bielsa-vallei, tegen de Fran- sche grens aan, waar eenige duizenden mi litie-soldaten van de linksche regeering maanden lang hebben stand gehouden, ein delijk in bezit te nemen. De militie-mannen hebben, den strijd opgegeven en zijn uitge weken over de Fransche grens. Tegelijk met hen is ongeveer de heele bevolking van het dal over de grens gevlucht. De dorpen zijn in brand gestoken. Het is spoe dig gezegd er neergeschreven, maar welk een leed er achter die luttele woorden schuil. Vreedzame menschen, die hun le ven lang op hun geboortegrond gelukkig zijn geweest, zien zich beroofd van alles wat zij hadden. De oorlog is wreed. DUIZENDEN VIERKANTE KILOMETER OVERSTROOMD. Honderdduizend dooden niet overdreven. Domei verneemt uit Kaifeng, dat de ga ten in de dijken langs de Gele Rivier in zóó sterke mate grooter worden, dat alle pogingen om Honan voor het water te be schermen ij del schijnen. Er zijn nog geen nauwkeurige berichten over het aantal slachtoffers, doch men overdrijft niet, als men aanneemt, dat reeds 100.000 men schen om het leven gekomen zijn. Volgens de Japanneezen hebben de Chi- neezen niet alleen de dijken langs de Gele Rivier vernield, maar ook dijken in het Noorden. Het water golft woelende tegen de stadsmuren van Kaifeng tot een hoogte van verscheidene meters. De wa termassa, die de Chineesche en de Japan sche fronten scheidt, strekt zich uit over een breedte van ongeveer 50 K.M., van de Hoangho in Zuidoostelijke richting tot Tsjaukiakau. Er is thans een gebied van verscheidene duizenden vierkante kilometers over stroomd, waar anders ruim 3 millioen in woners verblijf hielden. Het water breidt zich uit in de richting der provincie Anh wei. Aan de Westzijde van het óverstroo- mingsgebied zijn de Chineezen op ver scherpte wijze tot aanvallen overgegaan. De Japanneezen trekken zich, door het water gedwongen. Zuidwaarts terug en versterken langs den Zuidelijken oever van de Jangtse aangelegde stellingen. Eerst daarna willen zij den aanval in de richting van Hankau openen. Tot dusver zijn de Japanneezen erin ge slaagd, Kaifeng tegen overstrooming door het water te beschermen. Naar schatting zijn op het oogenblik 200 dorpen met 300.000 inwoners overstroomd. De Japan sche troepen, die in het overstroomde ge bied opereeren, hebben zich tijdig zonder verliezenterug kunnen trekken. De overstroomingen bedreigen ook de Chineesche troepen, daar het water in de richting van Jentsjen stroomt en zijn loop naar de grens tusschen Anhwei en Honan schijnt te nemen. Ook de Yangtse begint te wassen. De Yangtse is na den onafgebroken re gen der laatste zes dagen thans gevaarlijk dicht aan den rand van zijn oevers geko men. De waterspiegel staat 20 voet boven normaal. DE OVERSTROOMING VAN DE GELE RIVIER. PEKING, 17 Juni. (A.N.P.) Het water van de Gele Rivier stroomt door een bres van ruim vierhonderd meter breed tus schen Kaifeng en Tsjengstjau. De over strooming heeft thans een punt van zeven tig kilometer bezuiden Kaifeng bereikt, meer dan een half millioen menschen zijn dakloos en talloozen zijn verdronken. Dui zenden boerderijen staan onder water. De stroom is thans ongeveer 1500 meter breed en men vreest, dat hij door de meren ten Noorden van Nanking en het Groote Ka naal de Jangtse zal bereiken. De Japansche legerleiding heeft beves tigd, dat de doorbraak op 11 Juni door Chi neesche troepen is gemaakt en Japansche technische troepen, die het gat wilden dich ten, werden door het vuur van de Chinee-, zen gedwongen terug te trekken. Een tien tal Japansche genie-officieren werd ge dood. De vlakte van Honan, de voornaamste graanproducent van China, staat vrijwel blank. De nieuwe regeering te Peking heeft een proclamatie gepubliceerd, waarin het ver nielen van de dijken wordt betreurd en waarin wordt gewezen op de noodzakelijk heid het conflict te beëindigen. SACRAMENTSDAG TE MÜNCHEN. MüNCHEN, 17 Juni. (A.N.P.) Aan de Sacramentsprocessie, gisteren in de straten 'van München gehouden, is door 15.000 Roomsch-Katholieken deelgenomen. De processie werd geleid door kardinaal Faul- haber. Tweehonderd leden van de sterke Italiaansche kolonie liepen mede in den optocht, sommige gekleed in de fascistische uniform. Langs den weg stonden ongeveer 30.000 toeschouwers. Incidenten bleven uit. Het gebruikelijke „Hoch"-geroep werd dit maal achterwege gelaten, op verzoek van de nationaal-socialistische autoriteiten. De Omzetbelasting De Tweede Kamer heeft gisteren aan genomen een technische herziening van de Omzetbelasting welke technische herzie ning tevens enkele millioenen meer in het regeeringslaadje brengt. De Avondpost geeft naar aanleiding van de gisteren gevoerde debatten de vol gende beschouwing en samenvatting van fetelijke resultaten: „De Minister erkende, dat deze belas ting een zwaren druk legt op.de bevolking (gezien haar opbrengst), maar zij kan nu eenmaal niet worden prijsgegeven, en wie de belastingen wil verminderen, moet zei de Minister medehelpen, om de pu blieke uitgaven te verlagen. De heffing van het bijzonder invoerrecht op bepaalde artikelen heeft de Minister krachtig verdedigd. De omzetbelasting wordt gelegd op goederen, als zij den fa brikant verlaten, maar dit kan natuurlijk niet bij buitenlandsche goederen, en daar om worden deze aan de grens met een extra-invoerrecht belast. De Minister acht te het alleszins billijk, dat de buitenland sche producten op hetzelfde niveau worden belast als de binnenlandsche, en hij kon niet treden in het denkbaald, om enkele producten (machines, thee, benzine) daar van uit te zonderen: dit zou te veel kosten en bovendien is elke uitzondering wille- keuirg, want den rijst de vraag, waarom andere artikelen niet moeten worden vrij gesteld. Evenmin voelde de Minister er voor in het algemeen de kleine fabrikan ten vrij te blijven stellen. Want waar ligt de grens? vroeg hij. Tot dusver zijn van de belasting vrij alle fabrikanten, die een min deren omzet hebben dan 1000 per jaar, maarde middenstand zelf heeft ge vraagd deze vrijstelling te schrappen (het geen dan ook in het ontwerp geschiedt), omdat allerlei beunhazen op die manier buiten de belasting vallen. De Kamer aldus de Minister moet het zelf weten, maar handhaving van deze vrijstelling heeft bezwaren. Men weet, dat van alle kanten in het debat was aangedrongen op vrijstellingen- \oor verschillende artikelen. De wet is in het leven geroepen, om 's lands financiën te versterken, zei de Mi nister in antwoord daarop. Bij haar ont staan is nauwkeurig onderzocht, welke artikelen moesten worden vrijgesteld. Maar nu moet men hierin niet te ver gaan. Toch verklaarde de Minister althans iets te wil len doen. Zoo wilde hij alle damestaschjes overbrengen uit de klasse van 10% naar cue van 4%. Zoo was hij bereid, de gerookte haring (bokking) vrij te stellen van de be lasting. Maar vleesch en fruit verklaarde de Minister niet te kunnen vrijstellen. Vrijstelling van het fruit zou ook b^teeke- nen van het buitenlandsch fruit, en dit is niet te aanvaarden. Ook vrijstelling van de poeliers-artikelen verklaarde de Minister riet te kunnen geven; waai: alle vleesch is telast, zou het niet aangaan het wild, dat poeliers verkoopen, vrij te stellen. Zoo had hij dus alleen genade voor de damestasch jes, en voor de bokking. En voor de eerste nog slechts ten deele. En toen is de Kamer zich gaan amu seeren met allerlei amendementen. Daarbij heeft de Minister enkele amen dementen van mr. Bach betreffend het beroep op den aanslag overgenomen, q.aar enkele andere bestreed hij, en met succes. Zoo zag de heer ter Laan zijn voor stel, om de thee van het bijzonder invoer recht vrij te stellen, met 42 tegen 27 stem men verworpen; zoo heeft de heer Kor- tenhorst het zijne, om sommige landbouw- en fabriekswerktuigen van de belasting vrij te stellen, ingetrokken, wellicht mede omdat de Minister mededeelde dat die zaak terug zal kunnen komen bij de herziening der Tariefwet Ook in de boven reeds aangestipte materie, de vrijstelling voor kleine fabrikanten, won de Minister het; de heer Bach had een'amendement, om den bestaanden toestand te handhaven, dus fabrikanten, wier inkomen beneden 1000 ligt, vrij te blijven stellen van de belasting, maar de minister bestreed dit krachtig, hoe wel hij de beslissing aan de Kamer liet, die het amendement net op het nippertje met 3533 stemmen, heeft verworpen, daarmee ook in den geest handelend van den middenstandsraad die om opheffing dezer vrijstelling had gevraagd. Vermeld worde voorts, dat de Minister nog twee amendement overnam: één van den heer Ter Laan (wij doelden er boven reeds op) om oök gerookt*, haring vrij te stellen, en één van den heer Wagenaar, om in de vrijstellingen te betrekken voor werpen van plastische kunst en door den kunstenaar eigenhandig uitgevoerde beeld houwwerken. Maar bij één der amendementen leed de Minister een echec je en moest hij ged oogen, dat hem een millioen gulden per jaar werd ontfutseld. Het betrof het fruit. De heer Groen had een amendement voorgesteld, om dit, evenals met de groenten reeds het geval is, van omzetbelasting vrij te stellen, èn om dat fruit behoort tot de eerste levensbehoef ten èn omdat deze belasting practisch drukt op de tuinders zelf en niet op de consumen ten. Maar de -Minister wilde er niet van hooren; deze vrijstelling zou dp opbrengst WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN DE PARLEMENTAIRE ENQUETE! De Maasbode schrijft: „Mr. Wendelaar is zoo verstandig in zijn Memorie van Antwoord op zijn enquête- voorstel uit het object der enquête uit te schakelen alles wat bevoegdheid of beleid van den minister betreft. Maar het onderzoek der feiten wil hij zien uitgebreid, zoodat de geheele toestand op politieel gebied in Oss het voorwerp zal zijn. Men voelt al aanstond, dat er toch wel heel erge dingen moeten gebeurd zijn en dat er groote onklaarheid moet bestaan over allergewichtigste punten, voordat met eenig recht naar het paardenmiddel eener parlementire enquête kan worden ge grepen, om een onderzoek in te stellen naar politieele toestanden in één bepaalde daarenboven vrij kleine gemeente. En nu moet het ons van het hart, dat de twee motieven, door den heer Wendelaar aangebracht, om het onderzoek naar de feiten nog uit te breiden, toch wel een al- lerpooversten indruk maken. Nooit heb ben wij zoo sterk aangevoeld, dat hier alle verhoudingen zoek zijn. Welke zijn de „twee nieuwe feiten?" Vooreerst het besluit van den krijgs raad om een wachtmeester der marechaus- sée's, destijds te Oss gestationneerd en verdacht van zedenmisdrijf, terstond uit de voorloopige hechtenis te ontslaan. 't Is of de heer Wendelaar zelf de zwak heid van dit „argument" al aanvoelt. ,,'t Zal wel meer gebeuren, dat een ver dachte uit de voorloopige hechtenis wordt ontslagen", zoo schrijft hij. Inderdaad! Maar, zoo gaat hij voort: wanneer een krijgsraad dezen 'wachtmeester reeds voor de uitspraak in vrijheid stelt, dan rijst toch de vraag, of het vooronderzoek wel met de noodige onbevangenheid is gevoerd. Laten we dus aannemen, dat de noodi ge onbevangenheid heeft ontbroken: is er dan aanleiding tot.... een parlementaire enquête? Maar wat erger is: de politie te Oss heeft met dit vooronderzoek niets te ma ken. Daarenboven zou het inmiddels be kend geworden vonnis aan dit argument van den heer Wendelaar, voorzoover er werkelijk iets steekshoudends in zat, alle kracht ontnemen. En het tweede feit? In de zaak van een mishandeling met doodelijken afloop uoor een wachtmeester van de marechausseé's van een inwoner te Berghem zou volgens een dagbladbericht door getuigen zijn toegegeven, dat zij hun verklaringen onder pressie zouden heb ben afgelegd. Het klinkt eenigszins onzeker! Maar al wederom: laten we de feiten als vaststaand aannemen. Dan is er reden voor een onderzoek Maar voor een parle mentaire enquête?? Wij zijn tegenover het enquête-voorstel van den heer Wendelaar niet aanstonds volstrekt afv/ijzend gaan staan deze wees daar zelf op in zijn Memorie van Antwoord al constateerden wij, dat de juiste verhouding wel erg zoek waren. Iedere verdediging van het voorstel ech ter versterkt bij ons de laatste overtuiging. Er kome meer klaarheid waar zulks nog wenschelijk is, maar een parlementaire en quête wordt, juist in het licht van de ver dediging door den voorsteller, meer en meer belachelijk." DE GEVANGENHOUDING VAN GRAMMENS. BRUSSEL, 17 Juni. (A.N.P.) De Senaat heeft gisteren besloten, dat de Vlaamsch- Katholieken de Clercq en Orban Dinsdag as. in de gelegenheid gesteld zullen wor den de regeering te interpelleeren over in cidenten, welke zich bij het gerechtshof te Gent hebben voorgedaan in verband met de toepassing der taalwetten. Minister-pre sident Spaak verklaarde zelf op de inter pellaties te willen antwoorden. Bij de debatten over het toestaan dei* in terpellatie werd herinnerd aan de zaak- Grammens. Verschillende Vlaamsche bla den, zooals de „Standaard" en „De Cou rant", maken melding van geheele reeksen adressen aan de regeering, waarin vrijla ting van Grammens en amnestie voor hem en zijn medewerkers gevraagd worden. der belasting met een millioen per jaar ver minderen, wat niet aan den kleinen man ten goede zou komen, omdat het meeste fruit door meer-gegoeden wordt genuttigd. De kracht van dit argument kunnen wij niet inzien. De Kamer blijkbaar ook niet, want zij heeft het amendement met 40 tegen 29 ■.temmen aangenomen, zoodat ook fruit voortaan vrij is. Een groote meerderheid (59 tegen 8) heeft tenslotte het wetsontwerp goedge keurd. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De 43e divisie der Spaansche regeerings- troepen heeft het Bielsa-dal ontruimd en de wijk genomen over de Fransche grens. (2de blad). De overstroomingen in China. (1ste blad). Nieuwe wet op de Joden in Duitschland. (2de blad). De viering van den 80sten verjaardag van koning Gustaaf van Zweden. (2de blad) Binnenland Te Overschie heeft een vrouw gister avond een mislukten revolveraanslag op een man gepleegd. (4de blad). De Amsterdamsche politie heeft een com plot oplichters gearresteerd, dat er zijn werk van maakte, auto-aanrijdingen te enscèneeren om de verzekering in de wacht te sleepen. (4de blad). Sport cn Wedstrijden Dr. Euwe verloor gisteren te Noordwijk van den Estlander Keres. (4de blad). In de halve eindstrijden van het tournooi om het wereldkampioenschap voetbal won Hongarije met 51 van Zweden en tlalië met 2—1 van Brazilië. (4de blad). DE REIS VAN HITLER NAAR WEENEN. Wegens ontevredenheid in Oostenrijk. LONDEN, 17 Juni. (A.N.P.) In de „News Chronicle" schrijft Vernon Bartlett over de toenemende tegenzin tegen Pruisen in Oos tenrijk, welke de reden zou zijn van de reis van Hitier naar Weenen. Op het oogen blik is het nationaal gevoel in Oostenrijk sterker dan onder Dollfuss en Schuschnigg. De voornaamste oorzaken van de ontstem ming zijn volgens Bartlett, dat de voor naamste posten zijn toevertrouwd aan Duitschers of aan Oostenrijkers, die naar Duitschland waren uitgeweken en de rede, welke Goering te Linz heeft gehouden en waarin hij heeft gezegd, dat Duitschers naar Oostenrijk zouden komen om de Oos tenrijkers te leeren werken. Dit heeft voor al de Oostenrijksche arbeiders gegriefd. Verder is slechts een klein aantal Oos tenrijksche officieren opgenomen in het le ger. De kosten van het levensonderhoud zijn gestegen, terwijl de wijziging van de munt van Schilling in Mark een loonsver laging beteekent. Bartlett besluit zijn artikel met de ver klaring, dat het belachelijk zou zijn te be weren, dat deze teleurstellingen zouden kunnen leiden tot een opstand tegen de na- tionaal-socialisten, doch de leiders van het nationaal-socialisme maken zich ongerust over het feit, dat Oostenrijk het centrum van een liberale oppositie zou kunnen wor den. AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN. Drie licht gewonden, verkeer langen tijd gestremd. Vanochtend omstreeks twaalf uur Is het verkeer op de Lange Coupure te Abcoude ruim een uur gestremd geweest, doordat een vrachtauto na een aanrijding over den kop sloeg, waardoor drie mannen lichte verwondingen opliepen. Uit de richting Utrecht naderde een vrachtauto met aanhangwagen. Achter de zen wagen reden vijf wielrenners uit Den Haag. De eerste wielrenner, C. van der Star, wilde de vrachtauto passeeren. Üit de richting Amsterdam naderde echter eveneens een vrachtauto. Van der Star gooide zijn stuur om, teneinde een botsing te voorkomen. Hij kwam hierop in een zandbak terecht. De Amsterdamsche vracht auto sloeg over den kop, waardoor de be stuurder en een naast hem zittende per soon licht gewond werden. Van der Star [iep eveneens lichte verwondingen op. Na dat geneeskundige hulp was verleend, kon den de gewonden naar huis terugkeeren. De vrachtauto is licht beschadigd. Het ver- keer is door deze aanrijding ongeveer een Cur gestremd geweest. VLIEGTUIGBOM OP HET SCHEVENINGSCHE STRAND GEVONDEN. Gisteren is op het noordelijke gedeelte van het Scheveningsche strand een vlieg tuigbom, vermoedeliik een rookbom, gevon den en naar het politiebureau op den Ge vers Deynootweg gebracht. De bom is pl.m. 50 c.M. hoog en heeft een middellijn van 15 c.M., is groen en geel ge kleurd en draagt het opschrift „Smoke- float". Er zal nog onderzocht worden of de bom crevaarliik is.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1