Minister de Wilde over de wijziging der Omzetbelasting VRIJDAG 17 JUNI 1938 JE LEIDSCHE COURaNI TWEEDE BLAD - PAG. 6 Tweede Kamer jHet wetsontwerp aangenomen, Minister De Wilde beantwoordt de sprekers. Minister DE WILDE, zijn rede ter be antwoording van de sprekers voortzet tend, brengt in herinnering, dat de om zetbelasting nu vier jaren heeft gewerkt en hij meent, dat haar opzet wel juist is gebleken, zoomede, dat zij in de toepassing wel heeft voldaan. Toch dient zij op de helling te worden gebracht, o.a. omdat buitenlandsche importeurs werden be voorrecht boven binnenlandsche fabrikan ten en omdat eenige technische herzienin gen noodig bleken. In het buitenland nog zwaarder belastingen. Aan den heer Woudenberg antwoordt spreker, dat al zou die afgevaardigde, ware hij minister, wellicht dadelijk de omzetbelasting willen afschaffen ook in het door hem bedoelde buitenland om zetbelastingen worden geheven, welke nog zwaarder drukken dan de onze. Spr. schetst verder de beteekenis van de ver hooging van een bijzonder invoerrecht met 1/4. Wanneer de gewone prijs van een artikel 1.is, dan komt er bij in voer 12 pet. bij, plus 1 pet. compenseerend invoerrecht, dat is samen 1.13. Daarop komt 1/4, zoodat de prijs 1.41 wordt en van deze 1.41 wordt 4 pet. omzetbelas ting geheven. Aan den aandrang tot vrijstelling van thee en van benzine kan spreker geen me dewerking verleenen. Het gevolg van die vrijstellingen zou een aanmerkelijke ver mindering van de opbrengst geven. Zeer ernstig bezwaar moet spreker ma ken tegen de suggestie van den heer Kor- tenhorst om de machines en werktuigen vrij te stellen. Niet slechts omdat ook daardoor de opbrengst te zeer zou ver minderen maar mede, omdat het onbillijk zou zijn, de eenvoudige gereedschappen, van den kleinen handwerksman niet en de machines e.d. wel vrij te stellen ten behoe ve van den grooten fabrikant of indus- strieel. Het denkbeeld van den heer Bach om restitutie van omzetbelasting te geven bij gebleken wanbetaling door den consu ment, moet spr. afwijzen op grond van het beginsel, dat de omzetbelasting wordt geheven van het afgewerkte product, en overigens op grond van practische onuit voerbaarheid. De algemeene beschouwingen worden gesloten. Bij art. 3 bepleitte de heer BACHG (R.K.) gelijkstelling van maatkleermakers en confectiefabrikanten. Maat- en confectie werk moeten in dezelfde branche komen. Minister DE WILDE gaf toe, dat de maatkleeding naar verhouding te zwaar belast wordt. Spr. zegde toe na te zullen gaan of hij maatkleermakers en -schoen makers tegemoet zal kunnen komen. Bij art. 7 en 10 lichtte de heer BACHG (R.K.) amendementen toe om den con- tribuabelen ten aanzien van de verhoo ging beroep toe te kennen op een direc teur der directe belastingen. De MINISTER nam de amendementen over. Thee blijft belast. Verder verdedigde de heer J. TER LAAN (Soc.-Dem.) een amendement om de thee, die een volksdrank is, niet nog zwaarder te belasten. MINISTER DE WILDE kon er niet mee accoord gaan, om financieele redenen. Het theegebruik zal in geen enkele mate door deze belasting onmogelijk worden ge maakt. Het amendement werd verworpen met 42 tegen 27 stemmen. Voor soc.-dem. libe ralen, chr.-dem., St. Ger., communisten, de heer Woudenberg (N.S.B.). Bij art. 19 lichtte de heer KORTEN- HORST (R.K.) een amendement toe om sommige machines vrij te stellen; de re geering wil het bedrijfsleven stimuleeren en hier krijgt zij gelegenheid deze belofte in te lossen (vroolijkheid). Wat zal het kosten? vroeg de minister. Spr. heeft becijferd dat het één millioen zal zijn, doch wenscht aan dit bedrag niet te worden opgehangen. Vrijstellingen van hulpmiddelen heeft spr. niet gevraagd. Doch om den minister tegemoet te komen, die voor het ambacht zooveel voelt, wilde spr. het amendement uitbreiden met ambachtswerktuigen (vroo lijkheid). De heer IJZERMAN (Soc.-dem.) was het met de bedoeling van het amendement eens, en het heeft hem verwonderd, dat de regeering de industrialisatie niet op deze wijze wil bevorderen. Doch het amen dement bepaalt niet gepreciseerd welke machines vrijgesteld kunnen worden, en ook bindt het de regeering tot niets. De voorsteller geve het amendement een po sitieven inhoud. MINISTER DE WILDE vond het een klein middel ter activeering van het be drijfsleven. Doch voor den minister van financiën is het een groot middel, een paardenmiddel. Het neemt een grooten hap uit de opbrengst van de belasting. Een dergelijke aderlating is niet toelaat baar bij deze technische herziening. Binnenkort komt de Tariefwet op de helling. Misschien kan dan de zaak nog eens bekeken worden. Spr. adviseerde tot intrekking. De heer KORTENHORST (R.-K.) heeft zijn amendement op artikel 19 ingetrok ken. Vervolgens verdedigde de heer BACHG (R.-K.) zijn amendement op art. 21 om van de rechtstreeksche heffing van de omzet belasting de zeer kleine fabrikanten die beneden 'f 1000 omzet 's-jaars vrij gesteld te laten. Hij meende, dat de finan cieele bezwaren niet zoo groot kunnen zijn. Minister DE WILDE zou geen hartzeer hebben van een aanneming van het amen dement, maar waarschuwde voor knoeie rijen en onbillijkheden in de practijk bij handhaving van de 1000-grens. Hierna is het amendemnt verworpen met 33 tegen 35 stemmen (vóór R.-K., Lib., V. D., Chr.-Dem., Staatk. Geref., N. S. B. en Comm). Bij art. 17 besprak de heer BACHG (R. K.) de positie van den fabrikant-detaillist in verband met het in rekening brengen. Nadat de MINISTER een bevredigende toezegging had gedaan, verdedigde de heer KORTENHORST (R.-K.) zijn amendement om damestaschjes, van welke afmetingen ook, niet onder de luxe-heffing te doen vallen. Onder groote vreugde betoogde hij, dat de heerenkleeding op het punt van op bergingsmogelijkheid in den vorm van zakken heel wai meer luxe kent dan de dames. Deze hebben toch eigenlijk tegen woordig geen zakker meer en bij dames- tasschen kan een groote wél luxe zijn en een kleine niet. Spr. zou geen demonstra tie houden en niet met den levens!ïederaar vragen: „Meisje wat heb je in je taschje?", maar hoopte, dat de minister een open oog zou hebben voor de wenschen der da mes. De MINISTER had dit en nam het amen dement over. De heer BACHG (R.K.) had het hierna over de grens van natuur en cultuur, en bepleitte lagere heffing van haarwaschmid- delen en stoffen alleen tot lichaamsreini ging bestemd e.d. wilde dus b.v. rouge en lippenstift wel met 10 pet. belast la ten en had succes met zijn amendement, nademaal de MINISTER het overnam. Vervolgens verdedigde de heer GROEN (R.-K.) een aemndement voor vrijstelling van fruit, hierbij wijzend op den noodtoe stand der tuinders, die met millioenen ge steund worden. Men zegge vooral niet, dat fruit maar iuxe is! Asperges, tomaten en komkommers worden niet belast, appelen wél. Dit is een verkeerde verhouding. De minister late deze merkwaardige plitsing vervallen. De heer WAGENAAR (A.-R.) wilde pro ducten van eigenhandig uitgevoerde cera miek, mozaiek, emaillekunst e.d. vrijstel len. Voor de gerookte Zuiderzeeharing pleit te de heer TER LAAN (Som.-Dem.). De heer SCHILTHUIS (V. D.). steunde het amendement-Groen, doch critiseerde dat van den heer Wagenaar, omdat b.v. beeldhouwwerken dikwijls niet eigenhan dig door de beeldhouwers worden vervaar digd, doch door hun assistenten. De heer IJZERMAN (Soc.-Dem.) sloot zich daarbij aan en de heer TER LAAN (Soc.-Dem.) kwam toen het amendement van den heer Groen nog eens steunen. MINISTER DE WILDE nam het amen dement-Ter Laan over, had tegen dat van den heer Wagenaar geen bezwaar en wees dat-van den heer Groen af, omdat dan ook buitenlands^ fruit vrijgesteld zal moeten worden. De meer gegoeder zullen hiervan profiteeren, niet de kleine man; en het gaat hier om een millioen. De heer V/AGENAAR (A.-R.) wijzigde zijn amendement, zoodat het nu luidde: „door kunstenaars ontworpen en, voorzoo- ver plastische kunst andere dan beeld houwwerken betreft, eigenhandig uitge voerd". De MINISTER nam het amendement-Wa genaar over. Fruit vrijgesteld. Het amendement-Groen werd aangeno men met 40 tegen 29 stemmen. Vóór Lib., Soc.-Dem., N. S. B., St. Ger., Chr.-Dem., Comm., enkele Katholieken, V.D. behalve de heer Oud, de heer Krol (C.-H.). Het ontwerp werd aangenomen met 59 tegen 8 stemmen. Tegen: St. Ger., Comm., Chr.-Dem. De vergadering werd daarop verdaagd tot Vrijdagmiddag 1 uur. BINNENLAND DE TACHTIGSTE VERJAARDAG VAN KONING GUSTAAF. Het Prinselijk Paar op den feestavond der Nederlandsch-Zweedsche Vereeniging. Gisteravond hebben Prinses Juliana en Prins Bernhard het feest bijgewoond, dat de Nederlandsch-Zweedsche vereeniging in hotel Het Bosch van Bredius te Naarden heeft gegeven, ter eere van den tachtigsten verjaardag van Koning Gustaaf van Zwe den. Het Prinselijk Paar arriveerde na den feestmaaltijd om halfelf en heeft o. a. ee) vetooning van Zweedsche films bijge woond. Te kwart over twaalf keerden de hooge gasten naar Soestdijk terug. RIJKSMIDDELEN. De opbrengst van Mei was 5.634.754.69 meer dan de raming. Over de maand Mei hebben de Rijks middelen 41.403.504.69 opgebracht, het geen 6.403.401.13 meer is dan over Mei 1937 en 5.634.754.69 meer dan de raming. Over de eerste vijf maanden van dit jaar was de opbrengst 177.946.215.94. Dit is 9.241.585.37 meer dan over de eerste vijf maanden van 1937, doch 897.534.06 minder dan vijf twaalfde van de raming over 1938. HET TULPENPELLEN. VOORSTEL VAN DEN BEDRIJFSRAAD ALS PROEF AANVAARD. In verband met het door den bedrijfs- raad voor het bloembollenbedrijf gedane voorstel om te bevorderen, dat zoo moge lijk de arbeid, welke vrouwen verrichten bij het tulpenpellen, door werklooze man- een zal geschieden en daarvoor een tijde lijke afwijking van de steunregeling toe te staan, heeft de Minister van Sociale Zaken besloten voor de gemeenten Hille- gom, Lisse, Noord wij kerhout, Noordwijk, Voorhout en Sassenheim een regeling te treffen, welke er toe strekt op de basis van vrijwilligheid gedurende dit jaar aldaar een proef te nemen met de vervanging van vrouwelijke door mannelijke arbeidskrach ten. De Minister van Sociale Zaken heeft in een circulaire daarvoor de medewerking van de betrokken gemeentebesturen ge vraagd. CONTINGENTEERING VAN KUNSTZIJDEN GARENS. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot bekrachtiging van het Kon. besluit van 28 April j.l., waarbij de beper king van den invoer van kunstzijden garens met ingang van 1 Mei 1938 voor het tijdvak van een jaar is verlengd De gang van zaken bij de Nederlandsche spinnerijen van kunstzijden garens, welke in de eerste helft van 1937 bevredigend kon worden genoemd, ondervond nadien een terugslag. Tegelijkertijd deed zich de con currentie van laaggeprijsde buitenlandsche garens, op de inheemsche markt in versterk te mate gevoelen. De minister was dan ook van meening, dat de steun van de contin- genteering voor dezen bedrijfstak voors hands niet kon worden gemist, daar het geen twijfel lijdt, dat zonder deze contin- genteering de invoer van bedoelde buiten landsche garens nog aanmerkelijk zou toe nemen. HOOGE PRIJZEN DER STEENKOLEN. Niet in overeenstemming met devaluatie van den gulden. Volgens het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp betreffende contin- genteering van steenkolen waren sommige leden van de noodzakelijkheid van verlen ging dezer contingenteering niet overtuigd. Eat de regeering niet meer in staat zou zijn zoo noodig op korten termijn in te grij pen, wanneer de contingenteering werd op geheven, ontkenden zij in ieder geval ten stelligste. Verscheidene leden konden zich evenwel geheel met den gedachtengang van den mi nister vereenigen. Van verschillende zijden werd nogmaals gevraagd, hoe het staat met het verband tusschen de kolen contingenteering en de z.g. saneering van der. kolenhandel. Som- rr ige leden vreesden, dat de contingentee- wordt of zal worden gebruikt om steun te verleenen aan nuns inziens bedenkelijke saneeringspogingen. Enkele leden verklaar den in elk geval de prijszetting voor den kleinhandel verkeerd te achten, aangezien ceze voor dp consumenten schadelijk is. Enkele leden vestigen voorts de aandacht op de moeilijkheden, welke de Nederland sche visscherij, voor zoover deze met stoom schepen wordt gedreven, ondervindt ten gevolge van de hooge kolen prijzen. De prijsverhooging vooi steenkolen sedert 1936 is grooter dan met de waardeernig van den gulden zou overeenkomen Het ligt op den weg der regeering, aldus deze leden, maatregelen te nemen, teneinde de kolen- prijzen weer lager te doen worden. VORDERING WERKZAAMHEDEN RIJKSWEG No. 3, ROTTERDAM- AMSTERDAM. Naar de A. N. V/. B. ons mededeelt, zal het gedeelte van de in aanleg zijnden Rijksweg van Rotterdam naar Amsterdam over Bodegraven, van station Moordrecht tot aan het punt van samenkomst met den Rijksweg no. 12, 's GravenhageUtrecht aan de westzijde van de Gouwe, binnen enkele weken voor het verkeer worden opengesteld. Het groote belang van dit nieuwe weg- vak voor het doorgaande verkeer zal uiterarad nog meer tot uiting komen, wan neer de Rijksweg 's GravenhageUtrecht zal zijn voltooid, omdat het voor alle ver keer van Rotterdam naar Gouda en Utrecht vooralsnog aanbeveling verdient, zooals tot dusverre, van den korteren provincia len weg van station Moordrecht naar Gou da gebruik te maken. Voor het auto- en rij wielverkeer van Rotterdam naar Wad- dinxveen en Boskoop beteekent het nieuwe wegvak reeds direct een zeer belangrijke verbetering. Op het punt van aansluiting aan den autosnelweg 's GravenhageUtrecht zijn kruisingen van de verschillende rijbanen a niveau vermelen. De rijbaan voor het verkeer naar Rot terdam wordt onder de rijbanen Utrecht 's Gravenhage en 's GravenhageUtrecht doorgeleid, terwijl het verkeer van Rot terdam in de rijbaan 's Gravenhage Utrpcht word* nncpnnmpn R. K. MEISJESBESCHERMING. Jaarvergadering van de Federatie. In haar openingswoord verwelkomde de voorzitster, mevr. W. Bijvoetv. Haaren, een honderdzestigtal werkende leden, in het bijzonder de presidente van de Unie der R. K. Vrouwenbonden, mevr. F. Steen- brgheEngeringh. Verder herdacht zij de in den loop van 1937 aan de vereeniging ontvallen medewerksters. Het bericht van de ontslagneming van de penningmeesteresse, mevr A. v. Oppen Dankelman, wegens familie-omstandig heden, werd met leedwezen vernomen. Haar plaats in de Federatie, als afgevaar digde van het Bisdom Roermond, zal wor den ingenomen door mevr. SmeetsWeyers, cie verhinderd was de bijeenkomst bij te wonen, zoodat haar installatie vooralsnog achterwege moest blijven. Het internationaal congres, dat dit jaar in Nederland zou worden gehouden, ging riet door,' omdat het samenviel met het Eucharistisch congres te Boedapest. Men vreesde, dat ei geen genoegzame deelname zou kunnen zijn, te meer daar onze valuta rog steeds groote bezwaren voor de buiten landers" oplevert. Overwogen wordt het congres het volgend jaar te Rome te doen plaats hebben, in de Paaschweek, aanslui tend aan dat de Unie van R. K. Vrouwen bonden, hetgeen het contact tusschen beide internationale vereenigingen ten zeerste zou bevorderen. Het hoofdbestuur te Frei burg is echter nog niet tot een definitief besluit gekomen. Het jaarverslag van 1937 werd door de secretaresse, mej. A. Smits, uitgebracht. Hieraan wordt ontleend, dat de werkzaam heden in de vijf Diocesen werden verricht door 65 afdeelingen, met 17 eigen tehuUen, 4 doorgangshuizen, 2 kindertehuizpn en aoor 624 correspondenten, over het geheele land verspreid. De vereeniging is vertegenwoordigd ir: Het Nat. Bureau tot bestrijding van den handel in Vrouwen en Kinderen; het Alg. Comité tot bestrijding der Zedeloosheid en hare gevolgen, de R. K. Emigratievereem- ging; de Stichting Landverhuizing; R. K Jeugdherbergen; R. K. Landelijke Vrouwen- vereeniging; R. K. Bond voor Kindevbe- scerming; R. K. Filmcentrale; Ned. Bond voor Kinderbescherming; R. K. Charita tieve Ver. voor Geestelijke Volksgezondhe.ö en de R. K. Commissie voor Dienstbuden- opieiding. Hierop volgden de verslagen van het sta tions- en bootwerk door mevr. Droog Deckers, van den „Kalender" door mej. Testers, van de Actie ten behoeve van de Tehuizen en van het „Orgaan", samenge steld door mevr. C. Smitsde Wit, die ech ter door ziekte verhinderd was ze voor te dragen. Een interessante beschouwing over het „Grenswerk". een nieuwen tak van dienst, werd gehouder door mevr. J. de Weert van Thiel. Voorgesteld werd, dit jaar studiedagen te houden, welk voorstel grooten bijval vond. Ook werd besloten een betere werkwijze der Bemiddeiingsbureaux te bevorderen. Bij de Regeering zullen stappen worden gedaan om de adressen van aangekomen en vertrokken meisjes zoo vlug en zoo billijk mogelijk te bekomen. Na aangename gedachten wisseling werd de vergadering met een opwekkend dank woord van den geest, adviseur, Deken Knu- velder, gesloten. „Tijd". R. K. BOND VAN HOTEL-, CAFé-, RESTAURANTHOUDERS EN SLIJTERS. De Nederlandsche R. K. Bond van Hotel-, Café-Restaurarthoudeis en Slijters „St. Joseph" heeft zijn tweedaagsch congres te Rotterdam gisteren voortgezet. Deze tweede bijeenkomst werd ook bijgewoond door den directeur van de Central® Vereeniging voor den Gedistilleerdhapdel, den heer J. Schilt- huis, die door den voorzitter, den heer P. J. van Dijk, hartelijk werd verwelkomd in dezen kring. Aangezien den eersten dag alle punten van" de agenda behalve de rondvraag, wa ren afgedaan, restte slechts de beantwoor ding van de schriftelijk ingediende vragen. Diverse punten, het bedrijf in zijn verschil lende onderdeelen rakende, werden hierbij besproken en beantwoord door den voorzit ter, den secretaris en den directeur van het bondsbureau, mi. Jonker. Een onderwerp, d%t beide dagen in het middelpunt dei belangstelling stond, was het ordeningsbesluit der C. V. G. Naar aanleiding var eenige vragen hier omtrent wees de heer Schilthuis er op, dat krachtens art. 'f aan de districtscommissies wordt overgelaten of er classificatie van de zaken zal zijn en of er minimumprijzen voor ot klasse-zaken worden bepaald. Krachtens art. 17 bestaat er gelegenheid tot beroep op c!e centrale ciassificatie-commissie. Mr. Jonker liet naar aanleiding van eenige voorgekomen gevallen een waarschuwing hooren, dat .iet. vergunningsrecht na twee bekeuringen wordt ingetrokken. Ontraden werd zulk een bekeuring af te koopen, want hiermede wordt het effect hiervan ten aan zien van de intrekking van het vergun ningsrecht geenszins te niet gedaan. Alleen een voorwaardelijke veroordeeling leidt r.iet tot dit effect. Men doet daarom in zulke gevallen goed zich aanstonds met het bonds bureau in verbinding te stellen. Als plaats, waar in 1939 de jaarvergade ring zal worden gehouden, werd aangewe zen Eindhoven, waar de afdeeling dan haar 12 1/2-jarig bestaan zal vieren Het congres werd Donderdagmiddag be sloten met een interessanten boottocht door de Rotterdamsche havens en een bezoek aan het Rotterdamsche vliegveld Waal haven. „Msbd." Verbouwing van het stadhuis te Nijmegen. In de gistermiddag gehouden raadsverga dering van Nijmegen is besloten, ten be hoeve van de verbouwing, uitbreiding, aan leg van centrale verwarming, aanvulling van het meubilair enz. van het stadhuis, een voorschot uit het Werkfonds te vragen van 350.(100. HET HAARLEMSCHE STADHUIS. Belangrijke uitbreiding en verbetering. Binnen enkele weken wordt de nieuwe vleugel aan het Haarlem^che stadhuis aan besteed en nu dit Werkfondsobject van 348.690.door alle instanties is goedge keurd hebben ir. A. J. v. d. Steur, de archi tect en ir. W. Maas, directeur van Openbare Werken aan de hand van lichtbeelden een en ander medegedeeld over de indeeling. De architect had tot taak een kantoorge bouw met goede communicatie aan het fraaie, historische stadhuis te maken. Zijn oplossing werd uit die van zes andere architecten gekozen en zijn eerste plan vroeg slechts 93.000.aan bouwkosten. Eij nadere bestudeering kwam men tot de conclusie, dat het oude stadhuis alleen en uitsluitend voor representatieve doelein den zou moeten gaan dienen en dat alle administratieve diensten in den vleugel zouden moeten worden ondergebracht. Te vens wilde men het ver warmings vraag stuk voor een zestal rondom het stadhuis gelegen gemeentelijke diensten (openbare werken, gymnasium, leeszaal, incassodienst etc.) oplossen door één centraal ketelhuis achter den nieuwbouw te doen bouwen. Het Werkfonds, Ged, Staten en de Raad hebben deze plannen, die een driemaal zoo hoog crediet vroegen, goedgekeurd. Architect v. d. Steur heeft een rondloo- pende corridor door het geheele gebouw ontworpen; licht en lucht heeft hij zooveel mogelijk in iedere zaal gebracht; gerekend is op nieuwe uitbreiding, die ongetwijfeld geëischt zal worden als de bevolking van Haarlem even snel blijft groeien als het laatste decennium. De hoofdingang wordt verplaatst naar de Pandpoort, een oude poort, naast het stad huis gelegen. Daarachter ligt een prachtig hof met kloostergangen, straks het centrale punt van waaruit men de verschillende af deelingen gemakkelijk zal kunnen berei ken. Door de verbindingen met het oude tadhuis is ook restauratie noodig, waar door een prachtige 18e eeuwsche kamer, die nu door een schot in twee deelen ge splitst is en eenigszins verwaarloosd, in re hersteld zal worden. Om het den bezoekers gemakkelijk te maken wordt ook een lift gebouwd. Vier meter onder den grond worden de kelders gebouwd: stookhuis, archief- en tevens vluchtkelders tegen luchtaanvallen, rijwiel- tergplaats voor 135 fietsen, centraal maga zijn etc. De zalen op den beganen grond worden geheel in beslag genomen door de dien sten Bevolking en Burgerlijke Stand. Op de le verdieping worden de verschillende belastingdiensten gehuisvest. De tweede verdieping wordt in gebruik genomen door onderwijs, openbare v/erken etc. Het gebouw moet 1 Januari 1940 gereed zijn, begin Augustus zal de eerste spade in den grond gaan. VIERING VIJFTIENJARIG BESTAAN NATIONALE FEDERATIE HET WIT-GELE KRUIS. Zooals wij reeds mededeelden viert de Nationale Federatie op 13 Juli a.s. haar vijftienjarig bestaan. Bij die gelegenheid zal te Utrecht een national Wit-Gele Kruis Congres worden gehouden, waarvoor thans reeds grocte belangstelling blijkt te bestaan. De dag zal worden geopend met een H. Mis, welke 's morgens 9 uur zal worden opgedragen door den geestelijk adviseur van de Nationale Federatie, Rec tor C. Venings, in de Par. kerk van den H. Dominicus. Om 11 uur neemt de morgen- zitting van het congres een aanvang met een openingsrede van den voorzitter van de Nationale Federatie mr. T. J. Ver schuur, waarna arts V. Nolet een inlei ding houdt over: „De ordening van de ge zondheidszorg". Na een gezamenlijke lunch wordt om 3 uur de middagzitting gehou den met als sprekers dr. H. Koenen, over: „Qe zorg voor Moeder en kind" en Zr. A. van der Meyden, over: „De plaats van de wijkverpleegster in het Kruiswerk". De zittingen van het congres, dat in de eerste plaats bestemd is voor bestuurs leden adviseurs, medici en wijkverpleeg sters worden gehouden in het Jaarbeurs gebouw te Utrecht. Aan den vooravond van het congres wordt voor genoemde personen een ont moetingsbijeenkomst gehouden in de om geving van Utrecht. Aan deze lustrumviering is tenslotte nog verbonden een groote nationale wedstrijd voor E.H.B.O. op Zondag Juli te Utrecht Deze wedstrijd wordt georganiseerd door de Nationale Commissie voor E.H.B.O. en van alle zijden van het land hebben zich reeds plaatselijke E.H.B.O.-groepen voor eelneming opgegeven. DALENDE BOTERPRIJS. De Leeuwarder boternoteering (export prijs) is gisteren vastgesteld op 77 cents per kilo (vorige week 80 cents; een maand geleden 91 cents). DE BOTERNOTEERING. Het bedrag van de heffing en de steun- uitkeering op boter is behoudens tus- schentijdsche wijziging voor de week van 16 Juni tot 23 Juni vastgesteld op 55 cent per kg. BIGGENMERKEN. Van 30 Mei tot 4 Juni 1938 zijn aange bracht 46406 ibiggenmerken, tegenover 443189 in de overeenkomstige periode van 1937. Van de toekenning 1938 zijn tot 4 Juni j.l. gebruikt 652.482 merken, tegenover 691.591 merken van de toekenning 1937 op het over eenkomstige tijdstip van het vorige jaar. Voor een juiste beoordeeling diene dat van 1 Januari tot genoemde datum in totaal zijn gemerkt 915.211 biggen, welk aantal voor het zelfde tijdvak van 1937 bedroeg 841.730.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10