SPORT SPEL BWOFGSEL DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN IN FRANKRIJK MAANDAG 13 JUNI 1938 DE LEIDSCHE COURANT UEKDE BLAD - PAG. 9 Frankrljk-Italië een teleurstellende wedstrijd Veldslag tusschen Tsjecho-Slowakije en Brazilië Frankrijk-Italië 1-3 PARIJS, 12 Juni. (A. N. P.). Drie van de vier kwarteindstrijden zijn van daag beslist: Frankrijk verloor met 31 van Italië te Parijs, Hongarije sloeg Zwitserland te Rijssel met 20, Zwe den won gemakkelijk met niet minder dan 80 van Cuba te Antibes, terwijl de ontmoeting tusschen Tsjecho-Slowa kije en Brazilië te Bordeaux, ook na verlenging, in een gelijk spel eindigde, 11. Deze laattste wedstrijd zal Dins dag a.s. worden overgespeeld. Vast staat, dat Italië in den halven eind strijd is gekomen en Donderdag 16 Juni te Marseille tegen den winnaar van Tsjecho- SlowakijeBrazilië uitkomt. De andere halve eindstrijd zal te Parijs worden ge speeld op denzelfden dag en-wel tusschen Zweden en Hongarije. De ontmoeting tusschen Frankrijk en Italië in het Colombes-Stadion had, naar te begrijpen was, groote belangstelling ge trokken. Meer dan zestigduizend toeschou wers waren getuigen vaneen zeer te leurstellenden strijd, welke, wannéér wij een vergelijking zouden moeten maken, niet de hoogte bereikte van de eerste en tweede helft der match tusschen Tsjecho- Slowakije en Nederland te Le Havre. Ove rigens wonnen de Italianen verdiend om dat hun totaalprestatie beter was. Noch Frankrijk, noch Italië slaagden er in een spel te zien te geven, dat inderdaad gèkwalificeerd mocht worden als zijnde een kwartfinale van het tournooi om het we reldkampioenschap. Aan beide kanten werd gespeeld, door elftallen, die riet feu sacré misten. Italië was wel voor het grootste gedeel te van den speeltijd in de meerderheid, doch de wereldkampioenen van 1934 bleken niet in dien vorm te zijn, dat men hen bij voor baat ials nieuwe titelhouders zou kunnen doodverven, daarvoor was hun spel in de «eerste helft niet zuiver genoeg. Bracht het Apenijnsche elftal dus geen spel van groote klasse, bij de Franschen was be hoorlijk spel te eenenmale zoek. Aan Fran sche zijde stonden elf spelers, die indivi dueel af en toe wel blijk gaven over bijzon dere capaciteiten te beschikken, doch als vertegenwoordigend team sloeg men over het algemeen een zeer poover figuur. Het samenspel vlotte soms in het ge heel niet, elke speler trachtte den bal zoo goed als het kon weg te trappen, zonder er zich al te veel over te bekommeren, waar het leder terecht kwam. En zoo ge beurde het dan ook herhaaldelijk, dat een voorzet bij een Italiaan terecht kwam in plaats van hij een teamgenoot. Een groote fout van beide teams was, dat de bal veel te hoog werd gespeeld, wat, gezien den straffen wind, met alle voetbalregels in strijd was. In de eerste helft was Italië absoluut in de meerderheid, zonder daarbij fraai spel te zien te geven. Enkele aanvallen werden prachtig opgezet doch zonder eenig resul taat op te leveren. In die eerste helft wer den op het Fransche doel vijf corners ge nomen en daar konden de Franschen niets tegenover stellen. Aston, de rechtsbuiten van Frankrijk, liet zich herhaaldelijk van beste spelers van het land gerekend mag worden, slechts heel zelden iets goeds deed. Wel slaagde hij er vrij regelmatig in de aanvallen te onderbreken, maar het steu nen van de voorhoede liet alles te wen- schen over. Zijn plaatsen was middelmatig, terwijl hij in tempo geheel tekort schoot. In de tweede helft kwamen de Fran schen beter voor den dag, waarbij zich het merkwaardige feit vordeel, dat Aston zich nu als een der beste spelers ontpopte. De ster van het Fransche elftal was evenwel de kanthalf Bastien, die een klasse boven zijn medespelers uitstak. Toch vermocht ook de tweede helft slechts een matigen indruk achter te la ten, en de ontmoetingen tusschen Duitsch- land en Zwitserland stonden dan ook op een heel wat hooger peil. Wat den wedstrijd betreft, na acht mi nuten nam Italië de leiding, toen Colaussi prachtig in den doelmond schoot en het leder via de handen van Di Lorto in doel ging. Nog geen halve minuut laters was de gelijkmaker er al. Veinante passeerde een der Italiaansche backs, Nicolas miste de kans, doch rechtsbinnen Heisserer was er snel bij en de stand was 11. In de tweede helft beheerschten de Ita lianen het spelbeeld. Na acht minuten her namen zij de leiding. Uit een voorzet van Meazza kwam het leder bij Piola, die even den bal vrijmaakte en onhoudbaar voor Di Lorto inschoot. Na een half uur spelen werd de wedstrijd beslist. Na samenspel tusschen Piola, Colaussi en Biavatti, schoot de Italiaansche midvoor voor de derde maal langs Di Lorto. In den resteerenden tijd oefenden de Franschen wel druk uit, doch dit mocht niet meer ba ten, zoodat het einde kwam met een 31 overwinning van de Italianen. Het Italiaan sche elftal bestond uit: Doel: Olivieri. Achter: Foni en Rava. Midden: Sarantcni, Andreolo en Loca- tèlli. Voor: Biavati, Meazza, Piola, Ferraris en Colaussi. Zweden-Cuba 8-0 Slechts twintigduizend toeschouwers be zochten te Antibes den wedstrijd tusschen Zweden en Cuba. Zweden verraste door zeer goed spel en maakte zoowel voor als na de rust vier doelpunten. Van deze goals scoorden rechtsbuiten Anderson en links buiten Weterstroem er ieder drie, terwijl rechtsbinnen Nijberg ook nog twee doel punten voor zijn rekering nam. De Cubanen vielen sterk tegen en zij wa ren wel iets gehandicapt door het natte terrein, waarop zij zich niet zoo goed thuis- voelden als de Zweden. Het Zweedsche elftal bestond uit: Doel: Abrahamson. Achter: Eriksson en Kaellgre. Midden: Almsrenn, Jacobsson en Sven- stroem. Voor: Andersson, Nijberg, Keiler, Jonas- son en Wetterstroem. zijn slechtste zijde kennen, terwijl de Fran sche linkshalf Diagne, die toch tot een der Hongariie-Zwitserland 2-0 De kwarteindstrijd tusschen Hongarije en Zwitserland te Rijssel wertï door 20.000 toeschouwers bijgewoond. Zwitserland had enkele wijzigingen in zijn ploeg moeten aanbrengen. Zoo was aanvoerder Minelli vervangen in de achterhoede door Stelzer, terwijl Aebi, de linksbuiten, eveneens niet meedeed. Voor hem kwam Grassi uit. Het was zeer goed merkbaar, dat deze twee krachten ontbraken. Bovendien had Zwit serland de zware wedstrijden tegen Duitsch lang nog in de beenen. waardoor het elftal ste finale gedemonstreerd was, kon berei- niet het snelle tempo, hetwelk in de acht- Halve finales 16 Juni Frankrijk 5 België 1 (Parijs) Italië Noorwegen 1 (Marseille) Brazilië 6 Polen (Straatsburg) Tsjechoslow. c Nederland C (Le Havre) Cuba 1 Roemenië 1 (Toulouse) Zweden Oostenr.. (n.o.) Duitschland 1 Zwitserland (Parijs) Hongarije 6 Ned.-Indië C (Reims) Frankrijk (Parijs) Brazilië 1 (Bordeaux) Cuba (Antibes) Zwitserland 0 (Rijssel) Hongarije 2 1 Zweden (Parijs) Hongarije I Eindstrijd le/2e plaat (Parijs) Om 3e en 4e plaats (18 Juni Bordeaux) mm ken. De linkervleugel GrasiWalacek vormde een zwak punt in de voorhoede en hoe Abegglen en Bickei ook zwoegden, zij zijn er niet in geslaagd de Hongaarsche achterhoede te passeeren. De strijd van vandaag was mei gemeng de gevoelens tegemoet gezien. Aan den eeneri kant had men bijna de zekerheid, dat Hongarije met de overwin ning zou gaan strijken, aan den anderen kant was er toch ook nog de mogelijkheid, dat Zwitserland ook in den kwarteindstrijd zou verrassen. Wat de Zwitsers waard wa ren, wist men, doch de Hongaren hadden nog niet voor hevige vuren gestaan en hun overwinning tegen Nederlandsch-Indië be- teekende niet zoo veel. Een groot voordeel voor Zwitserland was, dat. het veld te Rijssel slechts een breedte van 65 meter had, waardoor de taak van de achterhoede, waarin Lehmann zijn vorm van Parijs nog overtrof, wel vergemakke lijkt werd. De Hongaren waren voor het grootste ge deelte van den wedstrijd in de meerder heid, vooral in de eerste helft, toen zij in het eerste kwartier niet mnider dan zes hoekschoppen kregen te nemen. Het was aan het sublieme spel van het Zwitsersche achtertrio te danken, dat voor de rust Hon garije slechts eenmaal het doel wist te vin den. Bij Zwitserland speelde de midden linie uitstekend. Zij steunde de verdediging uitmuntend en vond ook nog tijd den aan val te voeden en Loertscher, Vernati en Springer waren dan ook volkomen voor hun taak berekend. De Hongaren hadden hun besten man in Korany, die in de ver dediging zich op meesterlijke wijze weerde. De Zwitsers wonnen den toss en verko zen zoowel wind als zon tegen. Men zou zich kunnen afvragen, of dit wel juist is geweest. Nauwelijks was de bal aan het rollen gebracht of de Hongaren kwamen enthousiast in den aanval en oefenden ge- ruimen tijd druk uit. Een groot aantal cor ners was het resultaat, doch zij hadden hiermede geen succes. De schaarsche uit vallen van Zwitserland werden in hoofd zaak geleid door Trello Abegglen, doch ver der dan de beide Hongaarsche verdedigers bracht men hel niet, aan den anderen kant moest doelman Huber herhaaldelijk ingrij pen, waarbij hij veelal van de vuisten ge bruik maakte. In het laatste gedeelte van de eerste helft ging het spel meer gelijk op en het was toen vooral Anado, die de Hongaarsche verdediging lastig maakte. Maar het schieten liet veel te wenschen over. Vier min. voor de rust profiteerde dr. Sarosi van een misverstand tusschen Hu ber en Stelzer en plaatste het leder keu rig in doel. De rust ging in met een 10 voorsprong der Hongaren. Ook in de tweede helft waren de Hon garen steeds iets sterker. De Hongaren hielden echter te weinig rekening met den wind, waardoor hun plaatsen slecht ver zorgd was. Springer werd gewond en moest eenigen tijd het veld verlaten. Na een kwar tier kreeg Zwitserland een prachtige kans om den gelijkmaker te scoren. Door unfair spel van Szengeller kreeg Zwitserland vlak voor doel een vrijen schop te nemen. Reeds scheen de bal den doelman gepasseerd te zijn, toen Korany op de doellijn opdook en zoo den gelijkma ker verhinderde. Veel gelegenheid om te scoren kreeg Zwitserland daarna niet meer en vlak voor het einde wist Szengeller den voorsprong van Hongarije te vergrooten. Het einde kwam met een verdiende over winning van Hongarije. Het Hongaarsche elftal bestond uit: Doel: Szabo. Achter: Korany en Biro. Midden: Lazar, Turai en Baloch. Voor: Sas, Szengeller, dr. Sarosi, Toldi en Kohut. Tsj.-Slowakije-Brazilië 1-1 (na verlenging) Tusschen Brazilië en Tsjecho-Slowakije is het te Bordeaux een ruwe wedstrijd ge worden. De ontmoeting eindigde in een ge lijk spel, 11, en het het eenige, wat men in de verlenging van tweemaal 'n kwartier wist te bereiken, was een aantal vrije schoppen, welke door den Hongaarschen scheidsrechter Hertzka, grif werden rond gestrooid. Na de eerste nerveuze aanvallen aan beide kanten zagen de 15.000 toe schouwers, dat Brazilië langzaam maar ze ker, dank zij zeer enthousiast spel, in de meerderheid kwam. Doelman Planicka kreeg zeer veel te doen en vooral de scho ten van den midvoor Leonidas en den rechtsbinnen Romeo waren zeer gevaarlijk. Leonidas was het ook, die een kwartier voor de rust uit een voorzet van Martin Brazilië de leiding gaf. Hierna kreeg het spel een ruw karakter. De rechtshalf, Jose, werd geblesseerd en moest eenigen tijd het veld verlaten. Toen hij na enkele minuten weer terug kwam, trapte hij, om zich te wreken, na, waarna hij onmiddelijk door den scheidsreschter near de kleedkamer werd gestuurd. Dit was het sein voor een aantal genie- pigheidjes, welke lang niet altijd door den heer Hertzka konden worden geconsta teerd. In de tweede helft nam de wedstrijd een zeer forsch karakter aan. Na 20 minuten maakte Nejedly uit een strafschop wegens hands gelijk. Daarmede was het hek van den dam, want in den resteerenden tijd ging het zoo onsportief toe, dat de Tsjechische rechtsbuiten Riha en de Braziliaan- sche halfspeler Alfonso van het veld gezonden moester worden. Het einde kwam met gelijken stand. Ook in de verlenging wist geen van beide par tijen een doelpunt te maken, zoodat Dins dag a.s. deze kwartfinale zal moeten wor den overgespeeld. V. S. V. WINT DEN NEDERLANDSCHEN VOETBALBEKER. De bekerfinale tusschen A. G. O. V. V. en V. S. V., gisteren op het U. V. V.-terrein te Utrecht gespeeld, is door V. S. V. met 41 gewonnen. Nationaal kampioenschap van den K N A S B W. Driebergen winnaar Op het terras van het Hotel „Kurhaus" te Scheveningen werd gisteren de eind strijd op degen gehouden om het nationale kampioenschap van den Kon. Nederland- schen Amateur Schermbond, waaraan door 16 schermers van de hoofdafdeeling kon worden deelgenomen. Hiervan waren drie schermers niet opgekomen, n.l. Mayer door verblijf in het buitenland; luitenant van Hoorn wegens dienst en de Munninck we gens verhindering. De resteerende 13 schermers werden in één poule ingedeeld. Er werd op twee loo- pers getrokken om de beste van 5 treffers met electrische treffermelding. De uitlag luidde: 1 en kampioen: W. Driebergen (Amers foort) met 9 gewonnen partijen, 17 ontvan gen en 31 gegeven treffers, na barrage met 2. J. K. van Hulssen jr. (Utrecht) met 9 1530 na barrage met 3. J. A. G. de Leeuw (Breda) met 91931. 4. W. v. d. Berg (Rotterdam) met 81826; 5. P. Kuntz» (Amsterdam) met 81928; 6. F. Mos man (Amsterdam) met 72030; 7. C. Weber (Amsterdam) met 62527; 3. F. van Wieringen (Rotterdam) met 62727; 9. W. J. Götz (Amsterdam) met 52820; 10. J. Vandervoodt (Rotterdam) met 3 2919; 11. mr. J. C. W. van Dam (Rotter dam) met 33118; 12. mr. W. B. Dulle- mond (Amsterdam) met 33215; 13. J. van Jole (Den Haag) met 13412. De 10 best geplaatste schermers vormen de hoofdafdeling degen. De heer J. Schoon, voorzitter van de technische commissie van den K. N. A. S. heeft na afloop de prijzen uitgereikt. U. V. S.—OVERMAAS 1—1. Zaterdagmiddag werd onder tamelijk groote belangstelling op het N. B. L. O.- terrein aan den Zoeterwoudsche Singel te Leiden de vriendschappelijke wedstrijd U. V. S.Overmaas gespeeld, waarvan de op brengst bestemd was voor de Leidsche bui tenschool. De wedstrijd die heel aardig spel te zien gaf, eindigde in een gelijk spel (11). Na afloop bood de voorz. der Leid sche Buitenschool-Vereeniging aan beide ploegen een souvenir aan dezen wedstrijd aan. ENGELAND—NEDERLAND? Na de overwinning van het Zwitsersche op het Engelsche elftal is van Zwitsersche zijde terstond gepoogd een uitnoodiging te verkrijgen voor een return-wedstrijd tegen de Engelschen in Londen. Door Reuter heeft de Engelsche Voetbalbond daarop officieel het volgende doen publiceeren: De bond heeft nog geen land officieel uitgenoodigd. Het is mogelijk, hoewel niet zeker, dat op het einde Juni te houden con gres, beslist wordt, wie uitgenoodigd zal worden. In elk geval wordt begin Decem ber weer een wedstrijd tegen een conti nentale ploeg te Londen gespeeld. Het is waarschijnlijk dat het congres eventueel Nederland de voorkeur geven zal, waar na Zwitserland voor 1939 of 1940 ernstig in aanmerking komt. Er is echter ook nog een mogelijkheid dat het congres besluit vooraan twee lan- denwedstrijden per seizoen in Engeland te spelen. In dat geval komt naast Neder land in de eerste plaats Zwitserland reeds voor een wedstrijd in het aanstaande sei zoen in aanmerking. I. K. H. Prins Bernhard heeft de Koenpoelan, de groote bijeenkomst van ille leidsters en leiders der verkenners uit Nederland in de boschrijke om ge ring van St. Michiels Gestel bijgewoonl. V.l.n.r.: Z. H. Exc. mgr. A. F. Die- >en, Bisschop van den Bosch; Z. K. H. Prins Bernhard; mr. R. Höppener, loofdcommissaris der Ned. verkenners en dr. A, Ramselaar, hoofd verkenners geestelijke. 2. K. H. Prins Bernhard in gesprek met mgr. Diepen tijdens de Koempoe- ian in de omgeving van St. Michiels Gestel, welke door den Kon. Commis saris der Ned. padvin derds wejd bijgewoond.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9