MAANDAG 13 JUNI 1938 29ste Jaargang No. 9051 IZ™ X™. 933. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. Vreeselijk drama te Gasteren KERKNIEUWS S)e£eid<^lie0ou^ant Werkloozen met spaarbezit Er zijn aan den werkloozen-steun vele moeilijke kanten! Tengevolge van de al ge m e e n e regelingen, die getroffen worden; als ieder geval individueel zou kunnen worden behandeld, zouden veel van die moeilijkheden verdwijnen. Maar, gezien de talrijkheid van de steun-geval- len, is individualsatie niet altijd mogelijk. En er staat nu voor ons één van die, door ons bedoelde, moeilijke kanten van de steun-verleening: wat moet er gebeuren met spaarbezit van den werklooze? Als iemand werkloos wordt, en hij heeft een spaarbezit, hetzij in den vorm van contanten, hetzij op een spaarbankboek je, in den vorm van een eigen huisje of anderszins, dan moet hij eerst zichzelf helpen om daarna uitkeering te krijgen krachtens de steunregeling. Voor den ge- or^aniseerden werklooze geldt, dat hij eerst de reglementair vastgestelde uitkee- ringen ontvangt en daarna behandeld wordt als boven. Hierbij gaat de regeering soepel te werk. Van het bespaarde bedrag mag eerst 200 worden afgetrokken, dal. verder buiten be schouwing blijft, terwijl het dan overblij vende in aanmerking komt om te worden verbruikt, vóórdat van steun krachtens een steunregeling sprake kan zijn. Dat overblijvende wordt bovendien ook nog weer op soepele wijze afgewerkt. Als b.v. iemand f 1000 zou hebben gespaard en in de termen zou vallen om 12 steun per week te ontvangen, dan wordt voor het opmaken van de overblijvende 800 toegestaan, dat per week 18 mag wor den berekend. Alles, wat dan minder dan 18 wordt opgemaakt, kan gevoegd wor den bij de 200 en toch nog weer een be zit voor den werklooze vormen. Burgemeester en wethouders van Vrie- zenveen hebben aan den minister van Sociale Zaken gevraagd om voor geval len, dat werklooze arbeiders een eigen bezit zouden hebben, aan hun college de bevoegdheid te geven elk geval op zich- 'zelf te beoordeelen, en dus niet op ieder een, ongeacht de omstandigheden, dezelfde regeling op dezelfde wijze toe te passen. Het college heeft van den minister de te leurstellende mededeeling ontvangen, dat Z.Exc. geen termen kan vinden om de re geling soepeler vast te steellen. Wij noemen deze mededeeling van den minister teleurstellend, omdat in zulke gevallen gevallen van „bezitten de" armen individueele oplossing niet alleen gewenscht, zéér gewenscht, maar ook omdat die gevallen niet zóó talrijk zijn! mogelijk is. Men ziet in, dat 't niet aangaat, om tegen ieder, die om steun komt, en nog bezit heeft, te zeggen: dat bezit behoeft ge niet te verbruiken; de gemeenschap zal wel voor u zorgen. Maar men ziet.ook in, moet inzien, dat 't niet aangaat tegen ieder, die om steun komt en nog bezit heeft, te zeggen: dat bezit moet eerst worden verbruikt (op 200 gld. na) en daarna kunt ge voor steun in aanmerking komen. Als b.v. iemand daardoor gedwongen zou worden z n eigen huisje te verkoopen, is de kans groot, dat dit voor hem zoo waardevolle bezit voor altijd verloren gaat; dat hij, ook al krijgt hij weer betrekkelijk spoedig werk, nooit meer zulk een, ook sociaal zoo ge wenscht, bezit terug krijgt. En dat is ver keerd. Men moet bij dat alles niet vergeten, dat degenen, die werkloos zijn, tot dien toe stand over het algemeen niet zijn gekomen door individueele oorzaken, maar door een algemeene maatschappelijke oor zaak, liggend niet alleen buiten hun wil en buiten hun schuld maar ook buiten de persoonlijke omstandigheden, waarin zij verkeeren. Het inderdaad: zeer moeilijke, zeer netelige vraagstuk van „werkloozen met spaarbezit" is nog niet bevredigend opgelost. OP DEN TERUGWEG VAN HET EUCHARISTISCH CONGRES OVERLEDEN. Mgr. Sercie, Bisschop van Ozieri. Op den terugweg van het Internationaal Eucharistisch Congres te Boedapest naar zijn diocees is op 54-jarigen leeftijd te Triëst overleden Mgr. Lgino Serci, bis schop van Ozieri op het eiland Sardinië. Moeder werpt haw vier kinderen in een put Zondagavond heeft te Casteren in de gemeente Hoogeloon, de vrouw van den landbouwer S. in een vraag van verstandsverbijstering getracht haar vier kinderen het leven te benemen. Omstreeks zes uur heeft zij de kin deren, drie meisjes van drie, vier en vijf jaar, en een jongetje van zes jaar, in een waterpunt achter de woning gegooid. Op het geschreeuw der kin deren snelden buren toe. Zij slaagden er in, het jongetje van zes jaar te redden. Toen de drie andere kinderen - uit de waterput waren opgehaald, kon een intusschen gearriveerde genees heer bij de meisjes slechts den dood constateeren. De vrouw is voorloopig opgesloten. Over het verschrikkelijke gebeuren vernemen wij nader: Het gezin, bestaande uit den 45-jarigen J. Swaans, zijn echtgenoote, de 36-jarige W. N. SwaansGijsbers en negen jeug dige kinderen woont in de boerderij, staande aan een zandweg, vijf minuten buiten de kom van het dorp Casteren. De vrouw leed den laatsten tijd aan zwaar moedigheid. Gisternamiddag was zij alleen met haar vier jongste kinderen thuis. De man was de deur uitgegaan en de vijf an dere kinderen speelden in de omgeving van de woning. In een vlaag van ver standsverbijstering greep zij haar éénja rig zoontje Josephus en wierp hem in de bij het huis staande vijf meter diepe put, waarin de melk in bussen wordt koel ge houden en waarin het water 1 meter hoog stond. Vervolgens pakte ze den twee-jari gen Albertus beet en wierp hem even eens in de put. Hetzelfde lot ondergingen ook het drie jarig dochtertje Johanna en de vijfjarige Willibrordus. Het laatste kind deed po gingen om uit de put te komen, waarbij de vrouw het kind met een haak hielp. Op deze wijze is het knaapuje aan den dood ontsnapt. Na haar daad, is zij naar haar familie, die op eenigen afstand van de woning woont, gesneld, waar zij vertelde, wat er was gebeurd. Onmiddellijk ging men naar de boerderij en waarschuwde den gemeente-dokter. Toen deze ter plaatse kwam, kon hij slechts den dood van de drie kinderen oenstateeren. De vrouw werd in zeer overspannen toestand voorloopig bij de eerw. zusters te Hapert ondergracht. Vandaag is zij naar de psychiatrische inrichting te Vught ver voerd. BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot pastoor te Berkel den weleerw. heer J. I. J. M. Velthuyse; tot pastoor te Tuitjenhorn den weleerw. heer S. H. Linthorst, thans kapelaan te Am sterdam (H. Willibrordus buiten de Veste); tot kapelaan te Heilo den weleerw. heer J. H. A. Everts; tot kapelaan te Dordrecht (H. Bonifacius) den weleerw. heer K. P. J. J. Herzberg; tot kapelaan te 's-Gravenhage (H. Li- fluina) den weleerw. heer N. C. de Rooy, thans kapelaan te Dordrecht (H. Bonifa cius). DE MEDISCHE MISSIE. De eerste drie vrouwelijke religieuzen uit ons land gepromoveerd. Aan de Universiteit van Washington zijn verleden week drie Nederlandsche vrou welijke religieuzen gepromoveerd tot doc tor in de medicijnen, namelijk M. Eleonore Lippits, geboren te Hoorn, M. Leonie Tum- mers, geboren op Java en M. Elise Wijnen, geboren te Baarn. Zuster dr. Lippits en Zuster dr. Tum- mers hopen werkzaam te worden gesteld in het Sint Jozef-hospitaal te Baltimore; zuster dr. Wijnen wordt interniste in het hospitaal van Philadelphia. Inusschen zijn deze drie Nederlandsche religieuzen doende met de voorbereiding van een reeds, zooals reeds gemeld werd, aangekondigden bouw van een medisch Missiehuis in het bisdom Rocrmnd. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN KOOPKRACHT EN WERKGELEGENHEID. De Volkskrant schrijft: In de vijfde aflevering van het maand schrift van het Centraal Bureau voor de statistiek wordt er op gewezen, dat in de industrieën die geheel of in hoofdzaak voor de binnenlandsche markt werken „de be perkte koopkracht van vele verbruikers een rem was voor de werkgelegenheid." Natuurlijk, zal men zeggen. Wie weinig koopkracht heeft kan zich een aantal arti kelen niet of slechts in zeer bescheiden- ma te aanschaffen. Welnu, president Trip van de Nederland sche Pank, professor Molenaar z de N.R. Ct., economen van de eerste rang dus, ver zekeren u dat nog meer beperkte koop kracht (verlaging der loonnormen over de heele linie) de werkgelegenheid zal ver ruimen. Met loonen als in Japan worden uitbe taald zou er in ons land geen werkloosheid meer voorkomen. Alleen wordt de vraag niet opgelost waar de industrieën die voor de binnenlandsche markt werken de klan ten vandaan moeten halen en hoe zij zon der klanten (de aandeelhouders van de Ko ninklijke zijn niet genoeg in getal) aan de gang zouden kunnen blijven. DE DURE AARDAPPELEN Zooals Zaterdag is gemeld, heeft de mi nister de verhooging der monopolieheffing cp Malta-, Canarische en andere ingevoerde aardappelen van drie op vijf cents per kilo, welke aanvankelijk zou in gaan op 15 Mei, uitgesteld en wel tot 20 Juni a.s. Hiermede is de veelbestreden, dit jaar voor het eerst ingevoerde verhooging dezer ci isisheffing dus practisch van de baan, want na 20 Juni komen er slechts weinig aardappelen meer binnen. De aanvoeren van onze eigen vroeger-: aardappelen zul len dan, ondanks droogte en nachtvorst wel toereikend zijn. Er zij nog aan herinnerd, dat de ingevoer de aardappelen zijn belast met een invoer recht van 11% benevens met een crisis- heffing van 3 cents ten behoeve van den tuinbouw. Aan een quanlitatieve beperking is de import niet gebonden. Door dezen maatregel is een verdere stij ging der aardappelenprijzen voorkomen, doch een daling moet vooralsnog niet wor den verwacht; daartoe had de minister de bestaande drie cents crisisheffing moeten afschaffen. DE WERELD IN VOGELVLUCHT BRUSSEL: De aardbeving, welke Zater dagmiddag ons anders zoo onbewogen en evenwichtig landje aan het schudden heeft gebracht en ontelbare overigens nuchtere Hollanders min of meer licht in het hoofd heeft gemaakt, schijnt afkomstig te zijn uit België. Daar is de beving althans het sterkst gevoeld en zijn zelfs een paar slachtoffers gevallen. Zondagmiddag en vannacht heb- i en zich nabevingen voorgedaan, welke niet zoo merkbaar zijn geweest, ofschoon de beving van vannacht toch nog in Zeeland is waargenomen. De aard van de rilling op den rug van onze oude getrouwe Moeder Aarde is een z.g. tectonische. Men onder scheidt n.l. 2 soorten bevingen, vulcanische cn tectonische. De vulcanische worden ver oorzaakt door inwendige uitbarstingen in de tallooze vulcanen; Japan is er berucht c.oor; hier hebben wij er geen last van. De tectonische zijn verschuivingen in de aard korst en op ae plaats waar de aardlagen verschuiven wordt een rilling gevoeld, welke zich in de aardkorst voortplant. Op rekening van deze regelmatig voorkomen de aardlagenverschuiving moeten de schok ken van de afgeloopen dagen geschoven worden. PRAAG: In Tsjecho-Slowakije hebben de gemeenteraadsverkiezingen van den der den verkiezings-Zondag hetzelfde beeld op geleverd van de twee voorgaande. Ook dit maal hebben zich geen incidenten van be- teekenis voorgedaan. Dat is telkens een geruststelling, want het gevaar voor ernstige relletjes is allesbehalve denkbeel dig. Het Duitsche Nieuws Bureau geeft tel kens een trouw relaas van al de incidenten, welke zich voordoen, en al zijn ze niet alle even erg, toch blijkt uit de voortdurende herhaling, hoe sterk de spanning is. In tegenstelling met de verwachting zijn de onderhandelingen met Praag nog altijd niet begonnen. Men verwacht thans, dat er deze week een aanvang mee gemaakt wordt. Dit nummer bestaat alt trier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Franco's troepen zijn Albocacer binnen gerukt en staan thans in de buitenwijken - van Castellon. (2de blad). De derde verkiezings-Zondag in Tsjecho- Slowakije. (2de blad). Binnenland De aardbeving van Zaterdagmiddag heeft zich Zondagmiddag en hedennacht her haald. (2de blad). Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (lste blad). Te Gasteren wierp een moeder in een vlaag van waanzin haar vier kinderen in een put, waarbij drie meisjes verdronken. (lste blad). Omgeving Eerste Plechtige H. Missen te Hoogmade, Nieuwkoop, Voorhout en de Zilk. (2de blad). Te Alphen aan den Rijn is een motorrij der geslipt en om het leven gekomen. (4de blad). Sport en Wedstrlfden VOETBAL: Italië, Zweden en Hongarije plaatsen zich in den ha'ven eindstrijd om het wereldkampioenschap. (3de blad). ZWEMMEN: Frankrijk verslaat Neder land in waterpolo en estafette. (3de blad). WANDELSPORT: Massa-deelname aan de R.K. Wandelsport-reunie (3de blad). ATHLETIEK: Nieuw Ned. record 1000 M.; de Holland-junioren kampioen van Ne derland (3de blad). MOTORSPORT: Geslaagde wedstrijden te Wassenaar om het kampioenschap van Zuid-Holland (3de blad). SCHAKEN: Het tournooi te Noordwijk. (3de blad). ROEIEN—ZEILEN: De Hollandio-wed- strijden (3de blad). NOORDWIJK DIAMANTEN PRIESTERFEEST. Woensdag 15 Juni as. herdenkt de zeereerw. heer Pastoor F. Wijtvliet den dag, dat hij 60 jaar geleden de H. Pries terwijding ontving. De jubilaris, die van die zestig jaren er thans 24 jaar als rustand pastoor door? brengt in Huize „St. Jeroen", heeft zich in den loop dezer jaren zeer verdienstelijk ge maakt voor de geestelijke belangen der be woners van Huize „St. Jeroen" en ondanks zijn 84 jaren, wil hij daar nog van geen lusten weten. Ook bij de parochianen van Noordwijk is Pastoor Wijtvliet zeer gezien en wij twij felen er niet aan, of velen zullen zich ge drongen gevoelen zijneerw. bij dit zeldza me jubileum te gaan complimenteeren. Daartoe zal gelegenheid zijn op Woensdag a.s. in Huize „St. Jeroen", van 11.30 tot 12.30 uur. Het onlangs door brand verwoeste Fransche mailschip .Lafayette", dat voor den sloop naar ons land werd verkocht, Is door de sleepboot .Zwarte Zee" van Le Havre naar Rotterdam gebracht. De aankomst van het eens zoo trotsche zeekasteel In de Maasstad

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1