DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN KERKNIEUWS ZATERDAG 11 JUNI 19313 29ste Jaargang No. 9053 3)e£ekióokc0oti/ïa/nt VOOR DE JEUGDIGE WERKLOOZEN Telefoon: Redactie 15. Telefoon: Administratie 935. Dit nummer bestaal alt vijl bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. V De zaak „Oss" Natuurlijk mag niemand de bedoeling hebben, de zaak-Oss in de doofpot te stop pen. Dat mag niemand verlangen. En niemand heeft er, naar onze vaste overtuiging, behoefte aan, dat te verlan gen. Allerminst minister Geseling! Men zal moeten erkennen, dat het voor- loopig verslag der Tweede Kamer inzake het enquête-voorstel niet in 't minst van eenig wantrouwen ten opzichte van minis ter Goseling heeft blijk gegeven (de N. S. B.'ers uitgezonderd). De voorstanders van een parlementair enquête gronden him wensch niet op zulk 'n wantrouwen, doch op de noodzakelijkheid, dat het publiek meer en alles wat er zich rondom deze af faire heeft afgespeeld zal weten. Tegen inwilliging van dien wensch op dezen grond algeheele publiciteit kan minister Goseling, vanzelfsprekend, geen bezwaar hebben, 't Is alleen de vraag, of er nog veel mede te deelen is! Tegen het middel van een enquête heeft echter klaarblijkelijk de groote meerder heid van de Tweede Kamer bezwaar. En volkomen terecht. Zéker in dit stadium. Een parlementair enquête moet een al lerlaatste middel zijn, om tot alge heele klaarheid, algeheelepubliciteit te ko men. Er zijn andere middelen, die veel een voudiger zijn en die daarom dat is lo gisch, schijnt ons een e i s c h van logisch handelen! eerst ter hand moeten wor den genomen! Naar in parlementairen kring verluidt, wordt er naar gestreefd, de openbare be handeling van het enquête-voorstel-Wen- delaar betreffende Oss nog aan de loopen- de agenda toe te voegen. Daarvoor zal door den liberalen afgevaardigde met zijn Me morie van Antwoord spoed moeten worden betracht. Verder schijnt de kans groot te zijn, dat bij de openbare behandeling van het en quête-voorstel een motie van orde wordt ingediend, waarbij de Kamer tot schorsing van de behandeling van het en quête-voorstel besluit, en nadere inlichtin gen omtrent het Ossche geval bij een af zonderlijke nota an den minister van Jus titie verzoekt. DE NEDERLANDSCHE HANDELSBALANS. Positie niet ongunstig. De dezer dagen gepubliceerde cijfers om trent het handelsverkeer van Nederland, hebben doen uitkomen, dat de invoer in de maand Mei ten'opzichte van de vooraf gaande maand wederom is verminderd en geslonken is tot circa 110 millioen, ter wijl daarentegen de uitvoer een kleinig heid is gestegen en ƒ83 millioen beliep. Het gedeelte van den invoer, hetwelk door den uitvoer werd gedekt, bedroeg 75.5 pet. Het hoogste percentage tot dusverre in een maand van dit jaar verkregen en tevens hooger dan in eenige maand van het ge- heele jaar 1937. Moeilijk kon worden verwacht, dat men hier te lande wat den export betreft, niet den invloed zou ondervinden van de eco nomische depressie, die zich overal doet gevoelen. Verhoudingsgewijze zijn de cij fers, betrekking hebbende op onzen export, toch niet zoo ongunstig als men zou af leiden uit den somberen toon, die zoo vaak omtrent de afzetmogelijkheid van Neder- landsche producten naar elders wordt aan geslagen. Dit houdt natuurlijk niet in, dat men de situatie niet gaarne beter zou wen- schen, doch in de maand Mei van 1937 be droeg de uitvoer circa ƒ90 millioen en de invoer 128 millioen, terwijl het percen tage van den invoer, dat door den uitvoer werd gedekt, alstoen niet meer dan 70,3 pet. bedroeg. In de eerste vijf maanden van het loopende jaar bedroeg de invoer 582 millioen tegen 606 millioen in de overeenkomstige periode van 1937. De cij fers voor den uitvoer waren voor deze vijf maanden resp. ƒ418 millioen en ƒ438 millioen. De invoer is dus veel sterker verminderd dan de uitvoer en over de eerste vijf maan den bedroeg het dekkingspercentage 71.8 procent. Rekening houdende met den onzichtba- ren uitvoer, kan men de positie van den Nederlandschen handelsbalans dan ook gunstig blijven beoordeelen. De volgende week Zondag 19 Juni zal een Nationale inzameling worden ge houden tot instandhouding der verschillen de werkkampen voor onze katholieke jeug dige werkloozen. Iedereen heeft de droeve overtuiging, dat de werkloosheid vooral voor j e u g d i- g e werkloozen groote gevaren met zich sleept. Jonge menschen, die niet kunnen werken, 't Is héél erg! Maar 't kan nóg er ger: Jonge menschen, wien door langdurige werkloosheid de energie is ontvallen, en die niet meer willen werken De jeugdige werkloozen moeten wor den geholpen. Het heele middel is, natuurlijk: hun con stanten, productieven, normalen arbeid te geven. Dat in het beste middel en ten slotte ook het e e n i g-afdoende. Maar voor de vele gevallen, waarin dat niet kan worden bereikt, moet er andere hulp worden geboden. Hulp kan hier worden geschonken door en in de werkkampen. Daar komen ze 'ns in een andere sfeer, waarin het perspectief in hun toekomst wat lichter wordt; daar leeren ze wat, ontwik kelen zich verder; daar wordt hun energie gesterkt en verfrischt. Het verblijf in een katholiek werkkamp kan een zegen worden voor den jeugdigen werklooze. Daarom moeten onze katholieke werk kampen worden in stand gehouden en nieu we worden opgericht, waar dat noodig is. Tot nu toe is de regeling, dat de Rijks overheid op een bepaald bedrag 75 pet. sub sidieerde, terwijl de Darticuliere organisa ties de resteerende 25 pet. en de verdere onkosten der zielzorg moesten bijdragen. Zoo heeft de Nationale R. K. Commissie voor Jeugdwerkloozenzorg in 1937 bijge past het bedrag van 40.364. Z. H. Exc. de Bischop van Haarlem heeft bvoengenoemde Nationale inzameling krachtig aanbevolen in het hier volgend schrijven: Wij verlangen, dat deze inzameling in alle kerken van ons Bisdom zal worden gehouden en dat deze wordt aangekondigd en aanbevolen op Zondag 12 Juni as. De Katholieke werkkampen zijn voor de katholieke jeugdige werkloozen en in gees telijk en in maatschappelijk opzicht van zeer groote beteekenis. De inzameling is onmisbaar, omdat de werkkampen niet geheel door de Regee ring worden bekostigd en dus de Natio nale Commissie het ontbrekende zal moe ten kunnen aanvullen. Wij vertrouwen, dat de Nationale Com missie door deze inzameling, die wij bij zonder in ieders milddadigheid aanbeve len, daartoe royaal in staat zal worden ge steld. Gegeven te Haarlem, 19 Mei 1938. t JOANNES PETRUS, Bischop van Haarlem. De redacteur van „St. Bavo'' in welk tijdschrift bovenstaand schrijven van Mgr. Huibers is gepubliceerd schrijft er het vol gende bij: „Het vraagstuk der jeugdwerkloosheid blijft een der meest klemmende van onzen tijd en van ons volk. Volgens berekeningen bedraagt het aan tal jonge mannen van 14 tot 24 jaar, die ondanks hun goede wil geen plaats hebben kunnen vinden in het bedrijfsleven of la ter werden uitgesloten, ongeveer 150.000. Het is moeilijk zich een denkbeeld te vormen van het leed, dat door velen van hen geleden wordt, en de moeilijkheden, dit zij moeten doorworstelen. Juist in de jaren, dat in den jongen man een drang ontstaat om zich in het maatschappelijk leven een eigen plaats te verwerven door zich nuttig te maken voor de gemeenschap, wordt hem het grootste middel daartoe, de arbeid ontno men. Hoe velen van hen loopen gevaar hun vertrouwen in hun eigen toekomst te ver liezen, hoe velen dreigen hun arbeidslust en arbeidsgeschiktheid verloren te laten gaan! Veel ernstiger zijn de gevaren op gods dienstig en zedelijk gebied. De voortdurende ledigheid verzwakt al te dikwijls hun wilskracht, brengt hen in aanraking met personen, die door opstan dige of zedelooze gesprekken hun menta liteit vergiftigen en hen van God en Kerk verwijderen, maakt hen ontvankelijk voor de bekoring, waaraan deze leeftijd vooral onderworpen is, ontneemt hun de eerbied voor het gezag, waaraan zij zoo gemakke lijk hun ellende wijten. De Nationale R. K. Commissie voor Jeugdwerkloozenzorg heeft zich tot taak gesteld om in vertrouwen op Gods zegen, Die alleen aan haar werk bloei en was dom kan schenken en met den financiee- len steun van de Regeering en van het katholieke volk, naar vermogen de nood- lottigé gevolgen der gedwongen werk loosheid van onze opgroeiende katholieke jonge mannen te verhelpen of te verzach ten. Zij zag zich reeds in staat gesteld ver- scnillende werkkampen op te richten waarin onze werklooze jongens een paar maanden kunnen verblijven om er gods dienstig en zedelijk weer opgeheven te worden, het gezag te leeren eerbiedigen, zich een ware christelijke gemeenschaps zin en naastenliefde eigen te maken, den arbeid te leeren bezien in 't licht van ons katholiek geloof, door het aankweeken van arbeidsgeschiktheid en arbeidsvreug de, hun zelfvertrouwen en respect te her winnen, hun spaarzin te oefenen en hun verantwoordelijkheidsgevoel te sterken, om daarna weer met frisschen moed het maatschappelijk leven in te gaan en voor laan sterk te zijn in de moeilijkheden des levens. Duizenden jonge mannen zijn reeds door deze kampen getrokken, maar nog steeds is er geen uitzicht op een spoedige gene zing van het economisch leven en het ge tal van hen, dat vraagt om in een werk kamp te worden opgenomen, neemt steeds toe. In het afgeloopen jaar mochten onze katholieke kampen in totaal 8689 deel nemers en deelneemsters tellen. Maar om dit alles in stand te houden en tot de zoo dringende noodzakelijke uitbreiding te kunnen overgaan, worden groote financieele offers gevergd. Daarom wordt op uw milddadigheid een beroep gedaan!" Dat beroep moge niet tevergeefs zijn! En ook alle andere middelen, waardoor kan worden bereikt, dat voor de jeugdige werkloozen de gevaren worden vermin derd, dat het geestelijk en godsdienstig leven en het maatschappelijk kunnen dier jonge menschen worden gebracht op een hooger peil, moeten worden benut. De Christelijke liefde moet mede-lijden met allen, die door de ramp der werkloos heid zijn getroffen in 't bijzonder moet de angstige zorg uitgaan naar de jeugdige werkloozen! De slechte kampen Iets over de medische zorg. Hemeltergende toestanden bestaan, vol gens „Volk en Vaderland", in de Neder- landsche werkloozen-kampen, want een arbeider, die tegen den wil van den ploegbaas 'n zwaren zak zand alléén over een plank droeg, die daarna gewoon door werkte, van de plaatsvervangster van den kampdokter een paar slaappoeders kreeg, den volgenden dag opgewekt rondwandel de en zijn schoenen poetste, gewoon met zijn kameraden mee naar huis reisde, die arbeider heeft het nationaal-socialistische blad aan den neus gehangen, dat hij een wervelfractuur had opgeloopen wat het ziekenhuis pertinent tegensprak. Had „Volk en Vaderland" zich even van de juiste toedracht op de hoogte wil len stellen, dan had het niet alleen de feitelijke onjuistheid van zijn gruwelver haal zelf kunnen vinden dat was jam mer geweest van de propaganda! maar het had ook vernomen, dat de medische zorg voor de werkloozen nóch in dit eene geval, nóch in het algemeen van dien aard is, dat „een dierenasyl vergeleken bij onze werkkampen een paradijs" zou mogen heeten. Van goed ingelichte zijde wijst men ons erop, dat: le. in de kampen steeds een goed voor ziene verbandtrommel aanwezig is; 2e. in alle kampen een draagbaar be schikbaar staat; 3e. zoo de werkleiding een ernstig on geval vermoedt deze draagbaar wordt ge haald; 4e. voor geringe ongemakken of kwa len de arbeiders zich te voet of per fiets naar den kampdokter begeven, die daar toe des morgens en 's avonds speciaal spreekuur houdt; 5e. zoodra de kok een geval van ernsti- gen aard vermoedt deze den dokter in het kamp ontbiedt; 6e. de dokter daarop steeds de wijze van vervoer naar huis bepaalt (per taxi naar trein, per ziekenauto, enz.). Wanneer men bovendien weet, dat de arbeiders in de kampen zéér behoorlijk te eten krijgen, zóó, dat zij heelemaal weer doorvoed naar huis terugkeeren, dan mag men hier allerminst een uiting zien van „noodelooze hardheid en minachting voor arbeiders" door het democratisch regime aan den dag gelegd. Dat men méér verlangt voor de werk loozen is begrijpelijk. Doch wanneer men deze menschen op zulke wijze tegen de maatregelen opzet, die reeds genomen worden, tegen de gelegenheid, die hun thans wordt geboden om tenminste eeni- gen tijd in nuttigen arbeid de ledigheid te overwinnen, zaait men slechts haat, daarmee niemand, in 't minst van al de werkloozen zelf, gediend is. ..Tijd" H.H. WIJDINGEN BISDOM HAARLEM. Hedenmorgen heeft Z. H. Exc. mgr. J. P. Huibers in de Kathedrale kerk te Haarlem de H. Priesterwijding toegediend aan de Eerw. heeren: H. P. Balestra, J. A. M. Bon, P. Th. Brinkman, G. J. P. van der Bijl, J. A. E. v. Dodewaard, H. C. M. de Goede, P. C. Groenendijk, C. P. Grootscholte, C. N. M. Hammann, Th. P. v. d. Heyden, J. A. G. v. d. Hoogte, A. H. Huyboom, G. W. Lemmers, H. J. v. Nobelen, J. Th. A, v. Pol, F. A. H. v. Ravesteyn, C. J. A. Schoon- derwoerd, B. P. M. Schoonebeek, M. v. Stee, Th. H. J. Straathof, N. P. A. Velze- boer, L. P. M. Vester, A. C. v. d. Voorn; en de Subdiakenwijding aan de Eerw. heeren: J. A. J. Adank, J. H. Bruin, A. J. H. Drost, J. Th. J. Drost, C. J. M. Eeken, J. P. A. M. v. d. Engh, W. Q. Grimber gen, G. J. M. Groot, H. J. Hartog, P. W. A. Hillebrand, J. C. A. Huibers, W. G. H. Kamerbeek, J. L. v. Kesteren, J. G. v. d. Kley, M. C. Klijn, H. F. A. Konijn, C. C. Kroon, G. A. v. Leeuwen, J. C. Loerakker, C. H. M. Nolet, M. N. Out, P. J. N. M. Riep, M. M. Rozestraten, A. H. Schrama, H. A. C. Snelders, H. M. J. Stoe- linga, J. P. J. Solleveld, P. J. v. Stralen, P. A. Tweehuysen, J. L. H. v. Vliet, A. A. v. d. Voort, J. H. Warmerdam, M. L. M. Welling. Allen studenten van het Theolo- gicum te Warmond. PROVINCIAAL KAPITTEL DER PATERS PASSIONISTEN. In het klooster der Paters Passionisten te Mook is van 6 tot 10 Juni j.l. het Pro vinciaal Kapittel der Nederlandsche Pas sionisten, gehouden onder voorzitterschap van den Hoogeerw. Pater Joachim, Gene raal Consultor te Rome. Tot Provinciaal werd gekozen: de Hoog eerw. Pater Clemens, voorheen Provinciaal Consultor; tot eersten Provinciale Consul tor, de Hoogeerw. Pater Dominicus, voor heen Provinciaal; tot tweede Provinciale Consultor de Hoogeerw. Pater Oswald, tot nu toe Rector van het Klooster te Mook. Tot Rector van het klooster te Mook werd benoemd de zeereerw. pater Joseph, di recteur der Fraters in Maria Hoop (Echt). Tot Rector van het klooster te Haastrecht werd gekozen de zeereerw. Pater Theodo- rus; eveneens werden in hun respectieve lijke functies herkozen de zeereerw. Pater Epiphanus, Rector van het klooster Ma ria Hoop en de zeereerw. pater Albertus, Novicemeester, aldaar. VLIEGONGELUK IN AMERIKA EISCHT 9 DOODEN. Blikseminslag de oorzaak? Een groot vliegtuig is tijdens den storm op een in de buurt van Lelavan (Illinois) gelegen farm verongelukt. Er zijn negen personen om het leven ge komen. Men weet nog niet, welk toestel het is. De lijken der inzittenden zijn evenwel bij het wrak van het vliegtuig aangetroffen. Een vrouw, die het ongeluk heeft zien gebeuren, verklaarde een bliksemstraal te hebben gezien en een geweldigen slag te hebben gehoord. Zij hoorde even later een ontploffing en zag wrakstukken in de lucht slingeren. De hemel werd door vlam men verlicht. Een nader telegram meldt, dat het hoogst waarschijnlijk is, dat de vernielde machine een legervliegtuig (bommenwer per) is, welke van Rantoul (Illinois) in den ochtend gestart was met negen man aan boord, en van welk vleigtuig men niets meer gehoord had. De negen slachtoffers droegen allen uni form. VLIEGTUIG IN DE LUCHT IN BRAND GEVLOGEN. Toch nog veilig geland. De bemanning van zes personen van een bommenwerper der Royal Air Force is op opmerkelijke wijze aan een groot ongeluk ontsnapt, toen gistermiddag het vlieg tuig op een hoogte van 4000 voet boven Leicester vloog. De rechtermotor van het toestel vloog n.l. plotseling in brand en vele duizenden toeschouwers zagen het brandende toestel door de lucht vliegen. Met groote koelbloedigheid overlegden de inzittenden een oogenblik of zij met hun valschermen naar beneden zouden sprin gen, doch de bestuurder nam het besluit dit niet te doen. Hij sloot de benzine toe voer af, vloog door en behaalde het suc ces, dat door de groote zuiging van de lucht het vuur gedoofd werd. Daarop bracht de piloot den anderen motor weer op gang en zette het toestel veilig neer op het vliegveld van Leicester. Adv. en Aboon.-tarieven zie pag. 2. Giro 103003. Postbus 11. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Engeland beraadt zich over eventueele represaille-maatregelen tegen het bombar deeren van Engelsche schepen. (2de blad). De gearresteerde Mc Call heeft bekend het jongetje Skeegie Cash te hebben ont voerd. (2de blad). Het proces tegen de Luiksche gifmeng ster. (2de blad). Binnenland Vanmiddag is in ons land een lichte aard beving waargenomen. (1ste blad). Priesterwijdingen in het Bisdom Haarlem. (lste blad). Opdracht van eenige millioenen voor Russische rekening voor den Nederland schen scheepsbouw (lste blad). Wettelijke maatregelen inzake de elec- triciteitsvoorziening. Behandeling in do Tweede Kamer (2de blad). Verhooging monopolierechten aardappe len uitgesteld (lste blad). Omgeving Te Noordwijk is een jongeman uit een vrachtauto gevallen en doodelijk gewond. (2de blad). Sport en Wedstrijden De Hollandia-roeiwedstrijden bij 's Mo lenaars begonnen. (4de blad). Het schaaktournooi te Noordwijk. (4de blad). M33onriT.;DHRlT^<2.- Garage DE GROOT - Beestenmarkt VLIEGONGELUK IN TSJECHO- SLOWAKIJE. .Twee dooden. Tijdens schietoefeningen in de nabijheid van Bruenn is een militair vliegveld in een vrille geraakt en neergestort. De bei de inzittenden kwamen om het leven. OPDRACHT VOOR DEN NEDER LANDSCHEN SCHEEPSBOUW Naar wij vernemen heeft de N.V. J. en K. Smit's scheepswerven te Kinderdijk op dracht ontvangen voor de levering van twee zelf-stoomende baggermolens met pomp-installatie voor het persen naar den wal. Deze opdracht is voor Russische reke ning. De hoofdafmetingen der schepen zullen zijn 77 meter bij 13.50 meter bij 5.70 meter. De aflevering zal in Mei 1939 geschieden. Met deze belangrijke opdracht is een bedrag van eenige millioenen gemoeid. VERHOOGING VAN MONOPOLIE HEFFING AARDAPPELEN UITGESTELD. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat de minister van economische zaken op grond van de huidige aardappelpositie heeft be skoten, de verhooging van de monopolie heffing op den invoer van aardappelen eerst te doen ingaan op 20 Juni 1938. DORP DOOR EEN TORNADO GETEISTERD CLYDE (Texas). 11 Juni A.N.P.). —Het dorp Clyde in Texas) is door een torna do geteisterd, welke twintig huizen heeft vernield, waaronder de school. Men vreest, dat vijftien menschen om het leven zijn gekomen, reeds zijn vijf lijken gevon den. Verscheidene schoolkinderen worden vermist. De torn» do ging gepaard aan een elec- trischen storm.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1