dagen Historie FUROL geneest en tubvevt de huid. SPORT ZATERDAG 11 JUNI 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 15 EEN WERELD VOL MISDADEN. AMERIKA IS BOOS, DAT JAPAN DE IN AMERIKA GEKOCHTE VLIEGTUI GEN GEBRUIK!. VLIEGENDE RAADSELS. MIN DERHEDEN-CONCERT IN TSJECHO-SLOWAKIJE. Verdwazing. Wij leven in een' eigenaardige wereld, een wereld, waarin de misdaden zulke afschuwelijke afmetingen gaan aannemen, dat men zich afvraagt, of die misdadige woekergroei maar steeds kan doorgaan. Dan kunnen wij ons nog gelukkig prijzen, dat wij niet 100 jaar la ter geboren zijn. Zoo pas heeft de wereld weer met af grijzen kennis genomen van den laagharti- gen moord op het jongetje van den mil- lionair Cash, dat geroofd werd te Prince- town in Florida. De ontvoerder perste den wanhopigen vader eenige duizenden dollars af en naderhand vond men het lijkje van het arme ventje, in verregaan- den staat van ontbinding, waaruit blijkt, dat men het kind reeds direct moet hebben vermoord. Dat dergelijke afschuwelijkheden in Amerika mogelijk zijn, en zelfs vrij vaak voorkomen, is wel een treurig staaltje van de verwording, waaraan de wereld ten prooi is. Er is iemand gearresteerd, die bekend zou hebben. Wanneer men in hem den dader te pakken heeft, kan hij er verzekerd van zijn, dat hij op de electrische stoel terecht zal komen. Doch ook elders komen wreedheden voor, welke de beschaafde wereld met hoofdschudden in haar kranten leest. In China bombardeert Japan er lustig op los. Kanton wordt dag in dag uit onder vuur genomen en reeds wordt een getal van 5.000 slachtoffers alleen te Kanton gemeld. Maar ook de steden in het linksche Span je hebben het zwaar te' verantwoorden on der de voortdurende bombardementen van Franco's luchtmacht. Dat Z.H. de Paus zijn bedroefdheid uitspreekt over dit afslachten van een weerlooze bevolking en dat de re geeringen te Londen en Parijs protestee ren, schijnt niet te helpen. Men schijnt het heel gewoon te gaan vinden, dat ook niet- strijders in den oorlog worden betrokken. Wij weten nu wat ons te wachten staat, als de theorie van den totalen oorlog gemeen goed gaat worden en in practijk wordt ge bracht. Japan en Amerika. Tot de regee ringen, die zich boos maken over het mee- doogenloos optreden van de Japanners in China behoort ook de regeering te Wash ington. De overzichtschrijver van de N. R. C. neemt met die boosheid een loopje en maakt de volgende ondeugende vergelij king: „Er was eens een ondeugend jongetje, dat wel eens ruzie maakte met zijn broertjes. Op een gegeven dag nu, toen het in de familie al niet rustig was, vroeg het ven tje aan zijn vader een stok, welken hij ook kreeg. Nauwelijks in het bezit van dit in strument, maakte ons knaapje daarvan een duchtig gebruik om aan zijn argumenten bij de soms hooploopende discussies wat kracht bij te zetten en de stokslagen waren niet van de lucht. Deze mishandeling trof den vader diep in het gemoed en met al de welsprekendheid hem eigen, hield hij een lange strafpredicatie tegen het zoontje, dat zoo onhebbelijk was om een stok als wa pen tegen zijn broertjes te gebruiken. Hoe dom deze vader, zal men zeggen. Hij had toch kunnen vermoeden,, waarvoor de stok gebruikt zou worden en in ieder ge val had hij aan alles een einde kunnen ma ken door hem den stok af te nemen. Maar de domheid van dezen vader staat niet alleen. Breng dit voorbeeld over naar de politieke wereld en gij zult daar nog" veel dwazere voorbeelden vinden. Daar is een land, dat Vereenigde Staten van Ame rika heet en de leidende figuren van dit land, Roosevelt, Hull en anderen, houden van tijd tot tijd felle redevoeringen tegen dictatoren en staten, welke andere staten zouden willen bedreigen. Zulke booswich ten, zoo werd zelfs eens gezegd, moesten in asyl worden geplaatst. Er zijn ook twee broertjes, Japan en China, die samen ruzie hebben. Nu wel niet officieel, maar de twisten zijn toch niet van de lucht en de klappen zijn erg raak ook. Een van de broertjes gedraagt zich zelfs op zoo'n ma nier, dat hij wel eens in aanmerking zou kunnen komen voor het quarantaine van vader Roosevelt. Nu heeft Japan in het land van Roosevelt oorlogsmateriaal ge kocht, heel veel oorlogsmateriaal zelfs, meer dan eenig ander land en het dubbele van wat China kon koopen. Dat oorlogs materiaal .bestaat hoofdzakelijk uit vliegtui gen. Tezelfdertijd bestoken de Japanners dag in dag uit Kanton en andere Zuid-Chi- neesche plaatsen met bommen. Met als ge volg hevige protesten van andere mogend heden. De Japanners zijn zeer verwonderd, diep teleurgesteld, zelfs, dat men hen op minder vriendelijke wijze bejegent. De menschen meenen nu toch niet, dat zij die groote bedragen aan oorlogsvliegtuigen be steden om daar pleiziervluchten mede te maken. Zij moeten gebruikt worden voor het doel, waarvoor zij gekocht zijn. En Kanton in een versterkte stad van mili taire strategische beteekenis. Bij onze deelneming in het droeve lot dier duizenden, die hun leven lieten, dier nonderdduizenden die uit hun woningen zijn verdreven en ontberingen lijden, bij onze instemming met de protesten tegen zooveel wreedheid, vergeten wij wel eens iets. Wij vragen ons af: hoe komen de Ja panners aan die vliegtuigen? Wij onder zoeken niet of wij zelf met weinig moeite iets zouden kunnen bijdragen tot het door ons gewenschte gevolg. Wij beperken ons in deze wereld tot beschuldigingen en le ven verder alsof de zaak ons niet raakt. Laat de rechterhand niet weten, wat de linker doet. Dat is het systeem van Ame rika, die geld jagende wereld, die business ais business beschouwt en onder alle om standigheden „business as usual and better than usual" wenscht". Vliegende raadsels. Een merk waardig voorval heeft zich afgespeeld langs de SpaanschFransche grens. Daar zijn negen vliegtuigen van onbekende nationali teit over Fransch grondgebied gevlogen en hebben daar bommen laten vallen. Zij kwamen uit Spanje en verdwenen weer in de richting van Spanje. Men zou geneigd zijn om te denken aan een vergissing, maar het feit, dat de vliegtuigen den tweeden dag terugkwamen in dezelfde formatie, al is toen het bommenwerpen achterwege ge bleven, sluit vergissingen vrijwel uit. Men moet wel aannemen, dat het inderdaad de bedoeling was een vlucht boven Fransch grondgebied te maken. Maar waarom deden zij dat? Waarom maakten zij zich schuldig aan een zóó ern stige grensscheiding? Men zou iets verder kunnen komen, als men wist of het roode of witte vliegtuigen waren geweest. De Fransche premier heeft zich onmid dellijk naar het Zuiden des lands begeven en persoonlijk een onderzoek ingesteld. Uit de bom-splinters tracht men thans op te maken, van welke herkomst zij zijn. In- tusschen is deze dubbele raid boven Fransch gebied een onopgelost raadsel. De beide strijdende partijen in Spanje trachten natuurlijk de schuld op elkander af te schuiven. Barcelona laat melden, dat er juist negen vliegtuigen van Franco door de linksche luchtmacht op de vlucht zijn ge dreven, terwijl Burgos bezweert, dat er in het heele gebied langs de Fransche grens geen rechtsche vliegtuigen gevlogen heb ben, zoodat het linksche vliegers geweest moeten zijn, wier bedoeling het geweest zou zijn, internationale verwikkelingen te veroorzaken. Zou dit inderdaad het geval zijn, dan zou dit beteekenen, dat Barcelona is terugge keerd tot het standpunt, dat het ook voor eenigen tijd innam. Toen werd de stelling verkondigd, dat indien uit het Spaansche geschil een Europeesche oorlog voort zou vloeien, Barcelona daarbij slechts kon win nen. Daarom, aldus was de redeneering van meer dan een Spaansch diplomaat, hebben wij er geen belang bij om voorzichtig te zijn. Hoe het ook zij, het is in ieder geval een spelen met vuur. Minderheden. In Tsjecho-Slowa- kije is de strijd der minderheden thans ge ducht begonnen. Het waren de Sudeten- Duitschers, die na de gebeurtenissen in Oostenrijk, het balletje aan het rollen heb- ben gebracht. En thans komen ook de Slo- waken en de Polen en de Hongaren met hun eischen voor den dag. De Slowaken beroepen zich op het ver drag van Pittsburg, waarvan het origineel, dat in Amerika bewaard werd, thans naar Europa is gebracht en aan den leider der Slowaaksche volkspartij mgr. Hlinka is overhandigd. De „Msbd." geeft de volgen de vertaling van dit document: „De vertegenwoordigers van de Slowaak sche en Tsjechische organisaties in de Ver eenigde Staten van de Slowaaksche liga; van het natinale Tsjechische comité van de unie der katholieke Tsjechen heb ben in tegenwoordigheid van den voorzit ter van den Tsjecho-Slowaakschen raad, professor Massaryk, over de Tsjecho-Slo- waaksche kwestie en onze wederzijdsche programs onderhandeld, en hebben het volgende besloten: Wij keuren het politieke program goed, dat er naar streeft de Tsjechen en de Slo waken in een onafhankelijken staat te ver eenigen, welke de Tjechische en Slowaak sche grondgebieden omvat. Slowakije zal zijn eigen bestuur, zijn landdag en zijn rechtbanken hebben. De Slowaaksche taal zal de officieele taal in de scholen, in de openbare bureaux en in het algemeen in het openbare leven zijn. De samenwerking van de Tsjechen en van de Slowaken in de Vereenigde Staten zal, naar gelang van de behoeften en de omstandigheden, gemeenschappelijk geor ganiseerd en, waar noodig, herzien wor den. De gedetailleerde bepalingen betreffende de organisatie van den Tsjecho-Slowaak schen staat zullen door de bevrijde Tsje chen en Slowaken en door hun geautori seerde vertegenwoordigers nader uitge werkt worden". Volgen dan een aantal handteekeningen, onder welke o.m. die van Massaryk, den eersten president van de Tsjecho-Slowaak- sche republiek. Van al de, rechten, welke den Slowaken in dit verdag worden toegezegd, is tot nu toe weinig terecht gekomen. Thans is het moment gunstig om Praag te dwingen wel licht tot grootere concessies dan in het ver drag van Pittsburg worden genoemd. Het door Massaryk zelf ondertee-kende do cument bewijst dus wel, dat er iets gehar perd heeft in den Tsjecho-Slowaakschen slaat. Uit het katholieke kamp I.V.C.B. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Om het kampioenschap: Brabantia WH. Prom. 2e klasse: WaubachFCV, Chévre- mont—Be Quick, SCO—Dongen, Zwaluw- Boxmeer. DIOC. HAARL. VOETBALBOND. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. AFDEELING CENTRUM. Prom, degr.: HBC II—BSM, Unio—Meer burg, Van Nispen IIODI II. AFDEELING ZUID Prom. degr.: VVL IIIRava IV. Bisschopsbeker Derde ronde: v. NispenDEM, PFC Wilhelmus, RIABlauw Zwart. DISTRICT-WEDSTRIJDEN JUNIOREN LEIDEN—GOUDA. Het is voor morgen voor onze Junioren een belangrijke dag. Een treffen tusschen twee districten is altijd een attractie ge weest, daar beiden vrijwel van de zelfde kracht zijn. Leiden, dat tot heden de beste papieren had, zal het morgen niet gemak kelijk hebben. Het weer werkt op het oogenblik wel mee en het beloven dan ook aardige wedstrijden te worden. Wij hebben al meerdere malen geschreven, dat het spel van de Junioren, vooral in dergelijke wed strijden, zoo bijzonder fraai is, ja menig maal beter dan van Senioren, en daarom hopen wij dat het publiek deze wedstrijden ook zal bezoeken en onze jongens zal komen aanmoedigen. De wedstrijden vangen aan: Leiden BGouda B 1.30 uur; Leiden A Gouda A om 2.45 uur. De wedstrijden wor den gespeeld op het Sportpark van S.J.C. te Noordwijk. Clubnieuws dep Kath. Sportvereenigingen O.D.I.: Morgen speelt O.D.I. II een degra datiewedstrijd uit tegen van Nispen II. aanvang half drie. De Junioren worden er nogmaals opmerkzaam op gemaakt, dat er voor hen training is op eiken Woensdag namiddag. Teylingen: Morgen speelt Teylingen I tgeen Alphensche Boys I om 2.30 uur op Sporthof een vriendschappelijken wedstrijd Hierin zijn eenige jonge spelers opgenomen cm eens wat jong bloed te probeeren. Teylingen III gaat naar Leiden om Docos III daar te ontmoeten. Aanvang 2.30 Uur. Junioren: Voor den Districts-wed strijd gaan 6 Junioren naar Noordwijk. Elftal A speelt om 1.10 uur op Sporthof tegen Lisse a. Om 12 uur het c-elftal tegen Lissec. En Teylingenb speelt den laatsten competitie-wedstrijd tegen Docos f om 4.30 uur. Nog twee weken, dan wordt het Sport hof gesloten voor twee maanden, zoodat de Teylingen-elftallen, welke dan nog wen- schen te spelen, aangewezen zijn op uit wedstrijden. D. O. S.: Morgen 12.30 uur trainen voor alle senioren. 3 uur nieuwe opstelling junioren A en B met oefenpartij; allen jongste junioren moeten aanwezig zijn. Aan vereenigingen wordt bekend ge maakt, dat de inschrijvingen voor de junio renserie is verlengd tot a.s. Maandag, laat ste post. Voor afd. A en B eei-ste wedstrijd 19 Juni Aanm. H. F. v. Ruiten, secretaris junioren D. O. S. Van Nispen: Van Nispen 2O.D.I. 2, 12.30 uur. Van Nispen ID.E.M. I, 2:30 uur. Het tweede speelt voor de promotie, het eerste voor den beker. KON NED. VOETBALBOND Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Eindstrijd Ned. Voetbalbeker. Utrecht: AGOVV—VSV (terrein UW). DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN. De volgende scheidsrechters zijn aange- zen voor de morgen te houden kwarteind strijden der wereldkampioenschappen FrankrijkItaië te Parijs: Baert (Bel gië). Tsjecho-SlowakijeBrazilië te Bordeaux: Hertzka (Hongarije). ZwedenCuba te Antibes: Christ (Tsje cho-Slowakije) HongarijeZwitserland te Rijssel: Bar- lassina (Italië). LAWNTENNIS De belangrijkste uitslagen van de giste ren gespeelde partijen voor de internatio nale kampioenschappen voor Frankrijk lui den: Heerendubbelspel: Halve eindstrijden: Destremau en Petra sloegen Gabory en Szigeti 108. 63, 64. Budge en Mako sloegeu Knkuljevic en Pal- lada 2—6, 6—3, 6—2, 6—2. D amesdubb elspel Mevr. Halff en mevr. Landry sloegen mej. Scott en mej. Saunders 57, 63, 61. Gemengd dubbelspel: Mme. Mathieu en Mitic sloegen mevrouw Hopman en Mako 64, 108. CRICKET DE EERSTE TOETSWEDSTRIJDEN. Gistermorgen is te Nottingham de eerste toetswedstrijd tusschen Engeland en Austra lië op een perfect wicket begonnen. Ham mond won den opgooi en koos natuurlijk batten. Hij heeft Yardey en Pope uitgela ten en Barnett en Hutton als eerste paar naar de wickets gestuurd. Bradman heeft Ward gekozen boven Chipperfiel d en de beide nieuwelingen White en Waite zitten ook op het paviljoen. McCormick, die zijn aanloop tot 16 pas sen heeft verminderd, bowlt den eersten bal op Barnette, die dadelijk een single scoort. Hutton opent zijn totaal van den derden bal, maar als Barnett dan weer tegenover den fastbowler komt. geeft hij een kans aan Brown in de kuil, die deze tot ieders verbazing mist. Dan bowt O'Reilly dade lijk de tweede over in plaats van zooals vroeger Mc. Cabe. Ook deze levert 2 runs op. In de volgende over stijgt de score snel. Het wicket biedt den bowlers niet de min ste hulp en wat Bradman ook probeert met afwisseling in zijn aanval, het heeft wei nig invloed op het Engelsche openings- paar. Als Barnett 52 heeft gemaakt, geeft hij een moeilijke kans op Fleetwood Smith, maar Bradman op cover krijgt den bal te gen de borst en kan hem niet houden. In het laatste kwartier komt er spanning of het Barnett zal gelukken de eerste En- gelschman te worden die een honderd in een Toetswedstrijd heeft gemaakt vóór de lunch, maar als hij op 98 staat krijgt Hut ton de laatste over op O'Reilly en wat de Yorkshireman ook doet om door een single zijn partner de kans te geven, hij kan den bal niet weg krijgen en met een maiden over blijft Barnett op 98 staan uit een to taal van '169. Hutton had 61 gemaakt zon der een schaduw van een fout te hebben gemaakt. Het record der drie Australiërs Trurn- per, Mc Cartney en Bradman is dus nog veilig, maar dan bewijst Barnett dat het aan hem niet gelegen heeft, want van den eersten bal dien hij na de hervatting van Ward krijgt slaat hij een prachtige vier en hij heeft zijn tweedè honderd in Toets- cricket te pakken. Om drie uur was de stand nog steeds on gebroken en het totaal 188 Barnett 108 en Hutton 70. Aan het einde van den dag had Enge land 422 runs gescoord voor 4 wickets, waarvan Bax-nett 126 runs, Hutton 100, Paynter 75 not out en Sompton 69 not uot. „Vad." ATHLETIEK De „Holland"-junioren-ploeg, die bestaat uit Nota, Knuttel, Lams en van Blanke- steijn is reeds eenige weken onder leiding van den heer Korver in training. Deze trai ning gold speciaal het wisselen en wij heb ben gerechte hoop, dat dit zeer belangrijke onderdeel goed verzorgd zal zijn. Persoon lijk zijn alle loopers behoorlijk snel. De eerste drie liepen op de wedstrijden van Pro Patria te Rotterdam bij koud weer en sterke tegenwind de 80 M. ruimschoots on der de 10 sec. Nota zelfs in 9.4 sec. De vierde man, van Blankesteijn, is nog een nieuweling. Evenwel een flink uit de klui ten gewassen H.B.S.'er, die over een na tuurlijke snelheid beschikt en zijn plaats in de ploeg meer dan waard is. Wat betreft de persoonlijke 100 M. om het junioren-kampioenschap, meenen wij dat de strijd beslist zal worden tusschen van Es (V. en L., Den Haag). Barentz (Hellas, Utrecht) en Nota (Holland, Lei den), terwijl Knuttel en van Blankesteijn van Holland met Peters van A.V. '23 (Am sterdam) en van der Klooster (Haarlem) eveneens in de finale kunnen komen. In de 4 x 100 M. estafette verwachten wij A.V. '23, Hellas, Haarlem, A.A.C., V. en L. en Holland in den eindstrijd. Voor zoover ons de tot dxisver gemaakte prestaties be kend zijn maakte Holland van deze ploegen dit jaar de snelste tijd n.l. 46.8 sec. Hierop volgt A.V. '23, een ploeg, die over een uit stekende wisseltechniek beschikt, met een tijd van 47.1 sec. De tijden van de overige teams lagen om en bij de 48 sec. Een goede kans voor de Leidsche junioren be staat dus in ieder geval. De wedstrijden worden geoi'ganiseerd door de Amsterdamsche Athletiekvereeni- ging A.A.C. In het interessante programma zijn behalve de reeds genoemde junioren- nummer o.m. nog opgenomen, de 400 M. horden, de 4 x 100 M. heeren en de 10 x 100 M. heeren om het kampioenschap van Nederland. Ongetwijfeld zal een talrijk pu bliek van dit athletiekfestijn getuige zijn. WANDELSPORT Morgen zal te. Leiden de Groote Wandel- Reünie worden gehouden. Het evenement waarnaar de geheele R.K. Wandelsportbe weging reeds weken heeft uitgezien. Alle wandelvereenigingen uit het geheele Bis dom Haarlem zullen bijeen komen om op massale wijze te demonstreeren wat na vijf jaar wandelsport in Katholiek verband is bereikt. Het aantal deelnemers dat aan den Jubileum-wandeltocht zal deelnemen is zoo groot, dat het alle voorgaande mar- schen overtreft. Niet minder dan veertie volledige dames- en heeren-groepen gaven zich reeds defintief op en dit aantal zal vermoedelijk nog wel uitgebx-eid worden. Al deze vereenigingen zullen met elkaar den strijd aangaan om den f raaien prijs, beschikbaar gesteld door Z. H. Ex. Mgr. J. P. Huibers. of een der andere extra prij zen in de wacht te sleepen. Het belooft dan ook een aanzienswaardige stoet te worden van al deze keurig marcheerende vereeni gingen, waarvan vele gestoken in fleurige wandelcostuums. Het is alleen jammer, dat in de stad Leiden volgens politieverorde ning op Zondag geen ontplooide vlaggen mogen worden meegevoerd alsmede mu ziek gemaakt. Verschillende vereenigin gen o.a alle Amsterdamsche, brengen trom mels en pijperskorpsen mee. Deze zullen echter met stille trom door Leiden moeten trekken en mogen hem allen buiten roe ren. Het volledig pax-cours dat de deelnemers over 25 K.M. zullen volgen hebben wij gis teren in de Leidsche Courant geplaatst. Zij daarom alleen nog vermeld, dat de gx-oe- pen zich opstellen op het Stationsplein (startbureaux en kleedkamers zijn in ca fé-rest. „Zomerlust), vanwaar zij om 12 uur vertrekken en ongeveer 4.30 uur in Leiden terug worden verwacht en dan over de Bx-eestraat naar de Stationsweg zullen marcheeren alwaar in café-restaurant „Zo merlust" wederom de finish is en waar de prijsuitreiking zal plaats hebben. De „Holland"-junioren in staat het Nederlandsch kampioenschap te verwerven Morgen kan het gebeuren, dat Leidsche junioren voor een aangename verrassing zorgdragen en op de Sintelbaan aan het Olympiaplein te Amsterdam het Neder landsch kampioenschap in de 4 x 100 M. estafette en in de 100 M. behalen. WIELRENNEN NIEUW SWIFT. De laatste competitiewedstrijd, welke gisteravond door bovengenoemde vereeni- ging werd gehouden over een afstand van 56 K.M. gaf den navolgenden uitslag: A-klasse: 1. A. van Amstex-dam, 2. J. Schuller, 3. Bert Lodcwijks op een halve minuut. 4. J. v. d. Leest, banddikte. In deze categorie werd Segaar vijfde, van Rooyen zesde en de Gx-oot zevende, doch deze drie renners hadden met pecht te kampen. De B-klassei's reden denzelfden afstand en de uitslag werd hier als volgt: 1. W. Geenjaar, 2. W. Rijsbergen, op een lengte, 3. Joop Laven. De C-klassers reden 28 K.M. en werd den uitslag: 1. J. v. Klinken, in den tijd van 57 minuten, 2. C. Kapaan, op 100 me ter, 3. Fr.'Blom op 400 meter. A.§. Zondag beginnen de Recoi-dritten over 35 K.M. De start vindt plaats te ne gen uur precies. De Nieuw Swift-leden R. RiethovenJ. Schuller rijden tezamen een tweedaagsche op de wielerbaan Feijenoord te Roterdam. Daar zullen tevens starten de nieuwelin gen Jac. de Groot, A. Lodewijks en M. Segaar. SWIFT. Zondag a.s. 35 K.M. A-klassers; 60 K.M. B-klassers; 40 K.M. C-klassers; 15 K.M. adspiranten. De samenkomst vindt plaats te 8.30 uur bij het clublokaal.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 13