De watervoorziening van Leiden in gevaar HET CENTRALE VLIEGVELD BIJ LEIDERDORP Adres van de K.V.K. voor Rijnland VRIJDAG 10 JUNI 1938 29ste Jaargang No. 9052 Ste Ccid^elieSoivtcmt Telefoon: Redactie 15. T - Adv. en Abonn.-tarieven zie pag. Telefoon: Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. DUINEN LEVEREN NIET VOLDOENDE VOOR DE TOEKOMST Beroepskeuze en Nijverheidsonderwijs voor jongens Verleden week schreven we, dat een jongeman, die vooruit wil komen, nu ze ker niet meer kan volstaan met „z'n plicht" te doen, maar dat de mogelijkheid, om een maatschappelijk behoorlijke positie te be komen, alleen aanwezig is, als hij zijn plicht doet. Van groot belang is het ook nu even eens nóg meer dan voorheen dat een jongeman komt in een vak, dat hem ligt, waarvoor hij lichamelijke en geestelijke geschiktheid bezit, dat overeenstemt met zijn natuurlijke ambitie. Onderstaand artikeltje werd ons aange boden door de Nijverheidsonderwijsvoor- lichtingsdienst. Wij plaatsen het hier en doen dit gaarne, omdat er 'dingen in worden gezegd, waaraan waarschijnlijk door velen nog nooit 'ns ernstig is gedacht. Meer nog dan in normale omstandighe den is het, vooral in deze tijden van crisis, voor vele ouders wel zeer moeilijk, inzake de keuze van een beroep voor hun kinde ren, een beslissing te nemen. Hoewel bij 't doen van een beroepskeuze de leuze „de rechte man op de rechte plaats" niet zonder inhoud ge noemd mag worden, spelen hierbij toch vaak nog andere factoren een rol van be- teekenis. We noemen slechts financieele omstandigheden, de positie welke men in de maatschappij inneemt, enz. Gymnasium en H.B.S. hebben hoofdzakelijk als doel stelling, het leggen van een grondslag voor verdere studie aan een hoogeschool. De opleiding dezer scholen is derhalve niet speciaal afgestemd op een of ander be roep. Moet een jongen na het voleinden der 'studie aan een dezer Middelbare scholen, met de kennis aan deze inrichtingen ver kregen, zich een plaats in de maatschap pij veroveren, dan zullen zij vaak onder vinden, dat de maatschappij eischen stelt, waaraan zij niet voldoen. Men verlangt daar „parate kennis en kunde" en deze is uit den aard der zaak niet aanwezig. Voegt men daar nog bij, dat als gevolg van het feit, dat vele ouders hun kinderen graag naar de Middelbare scholen zien gaan, er een overcompleet van intellectueel ge vormde jongelieden is ontstaan, dan zal men het wel met ons eens zijn, dat diepe teleurstellingen niet kunnen uitblijven. Hel lijkt ons daarom niet ongewenscht, eens de aandacht te vestigen op de voor uitzichten, welke er besloten liggen in het volgen van een Nijverheidsschool, ook, ja vooral, voor de jongens met een meer dan normalen aanleg en dat niet "alleen voor die uit de kringen van den werkenden maar ook voor die uit den middenstand. Het groot aantal technische vakken wel ke daar worden onderwezen, maakt het voor den jongeman in kwestie reeds direct veel gemakkelijker een beroep te kiezen, dat met zijn aard en aanleg overeenkomt. Bovendien draagt dit onderwijs een geheel ander karakter. Vaardigheid (handig heid) is vaak van meer beteekenis dan ve r s t s n d en juist vaardigheid speelt bij het Nijverheidsonderwijs een zeer grooten rol. Hoewel de tijden slecht zijn te noemen, zijn de vooruitzichten in de technische be roepen, -voor jongens met normalen en meer normaltn aanleg, niet slecht, mits men bereid is de handen uit de mouw te steken. In de industrieele bedrijven is er nog steeds gebrek aan goed onderlegde, handige technici., Na het verlaten der Nijverheidsschool staan er nog veel wegen open voor verdere studie. We noemen: Voortgezette studie op de Middelbare Technische School, Machi nist ter Koopvaardij (scheepswerktuigkun dige), leeraar bij het Nijverheidsonderwijs, Werkmeester Teekenaar, Constructeur, Opzichter, Architect, Bedrijfsleider, Pa troon, Vliegtuigmaker, Torpedomaker, enz. Wij leven in een tijd van techniek en men kan met vrij groote zekerheid zeggen, dat, als er opleving komt, deze vooral in de techniek het eerste merkbaar zal zijn. Ook de toekomstmogelijkheden zijn er gunstig. Er is in ieder geval meer kans op uitbrei ding dan op inkrimping der techniek. Bij het doen van een beroepskeuze is het verkrijgen van den rechten man op de rechte plaats wel van zeer groot belang, maar er moet dan ook de noodige aandacht geschonken worden aan de vraag of er plaats is. Ook de financieele omstandigheden der ouders mogen bij het doen van een be roepskeuze niet uit het oog worden ver loren. Het moet ook financieel mogelijk zijn een beroepskeuze uit te voeren. Ook hier biedt een gekozen beroep met als ondergrond een opleiding aan een Nijver heidsschool, meer mogelijkheden. De meeste der hierboven genoemde be roepen zijn te bereiken door zelfstudie, het volgen van cursussen enz., terwijl men reeds een zeker salaris verdient. Verder zij er nog de aandacht op gevestigd, dat men in vele gevallen geleidelijk kan opklim men. Langzaam nadert de tijd dat vele ouders voor de vraag gesteld worden: „wat moet onze jongen nu worden". Wij hopen, dat bovenstaande uiteenzetting er toe moge bijdragen dan een goede beslissing te ne men. Een buis-leiding naar de Lek In Katwijk is destijds groote onrust ver wekt door de plannen van de Leidsche Duinwater-Maatschappij tot het graven van een nieuwen watervang in het duin. Katwijk voelde zich in haar uitbrei- dings-drang beknot en vreesde bovendien, dat aan de badgasten de gelegenheid voor duinwandelingen zou worden ontnomen. De badplaats heeft het er niet bij „laten zitten" en met omvangrijke activiteit ge streden tegen de plannen van de L. D. M. - met het voor Katwijk voldoening ge vend resultaat, dat de Leidsche Waterlei ding haar plannen, in de oorspronkelijke voim, niet heeft kunnen doorvoeren. Doch ook de andere partij heeft niet stil gezeten. In overleg met het Departement van Defensie heeft de L. D. M. een nieuw plan ontworpen, waarbij aan de bezwaren van Katwijk zooveel doenlijk is tegemoet gekomen. Katwijks wantrouwen Doch Katwijk is nog lang niet gerust! Dit bleek ons gisteren, toen de Kamer van Koophandel voor Rijnland een bezoek bracht aan de waterwinning, om kennis te nenvn van het nieuwe project. Een Kat wijks hclid der Kamer, de heer Ar- noldus, bleek wel uiterst wantrouwend je gens de L. D. M. Bij dit „Kamerlid" scheen de meening te hebben post gevat, dat de L. D. M. niets anders heeft te doen, dan Katwijk dwa's te zitten! De directeur van de Duinwaterleiding, ir. Lindenbergh, heeft getracht het Katwijksche lid tot een andere, meer za kelijke opvatting te brengen. Of hij daarin is geslaagd? De directeur heeft aangetoond, dat de uitbreidingsplannen van de badplaats niet of nauwelijks worden geschaad door het systeem van waterwinning, dat ten Zuiden van Katwijk zal worden toegepast. Een kanaal zal niet worden aangelegd. In plaats daarvan zullen een veertig-tal putten worden gegraven, welke te za- men ongeveer hetzelfde water-rende ment zullen opleveren als het aanvan kelijk ontworpen kanaal. Deze putten, welke tot tegen de kleilaag worden geboord, zullen komen op de plaais van het ontworpen kanaal, doch ook op de terreinen, toebehoorend aan Defen sie. De uutten zullen door een pijp leiding verbonden worden met den watertoren. De L.D.M. getroost zich een offer De aanlegkoslen van dezen bronnen reeks of van een kanaal zullen elkaar niet veel ontloopen, doch de exploitatiekosten van de putten zijn belangrijk duurder, De L. I). M. moet zich dus een financieel otfer getroosten, om aan de Katwijksche bezwaren tegemoet te komen. Deze oplossing biedt dit voordeel, dat, als de Katwijksche bebouwing zich uit breidt, één of meer putten kunnen worden stopgezet, zonder dat daar bij gevaar voor de waterleiding ontstaat. Bebouwing "n de nabijheid van een open k a n a a i zou tengevolge kunnen nebben, dat de geheele waterwinning werd ge- infecu erd. Voorkupig i<= het evenwel uitgesloten, dat Katwijk zich op dit terrein zou kunnen uitbreiden, aangezien het in gebruik is bij Defensie voor schietoefningen. De gemeente Katwijk breidt zich jaar- lijksch 4 pet. uit en heeft thans nog vol doende ruimte over zich 100 pet. te kun nen uitzetten. Tegen den tijd, dat de beschikbare ter reinen zijn volgebouwd, zal de L. D. M. geen bezwaren meer hebben tegen een voortschrijdende bebouwing. Een beklemmend vraagstuk Ir. Lindenbergh heeft er met nadruk op gewezen, dat, zelfs bij den aanleg van de nieuwe puttenreeks, de waterwinning in de nabije toekomst onvoldoende zal blijken. De nieuwe watervang is slechts een nood oplossing. Niet a been de Leidsche Waterleiding ziet zich geplaatst voor deze moeilijkheid, doch ook de Haagsche en de Amsterdam- sche. Over eenige tientallen jaren zullen de duinen niet voldoende water meer kunnen leveren, om de toenemende bevolking te kunnen laven enschoon houden. Ter bestudeering van dit beklemmende vraagstuk is een „commissie voor de duin watervoorziening in het Westen des lands" ingesteld, welke geen andere oplossing ziet, dan het water te betrekken.uit de Lek! Door pijpleidingen zal het Lek-water naar de steden van Holland worden ge voerd. Leiden heeft zich, met de ge noemde steden, verhonden om dit kost bare plan uit te voeren. De deelname kosten voor de Leidsche Duinwater maatschappij worden ruw geraamd op 3 a 4 millioen gulden. Een kolossaal bedrag, doch een andere oplossing is liet mogelijk. Door den voorzitter der Kamer van Koophandel, den heer D. ten Cate Brou wer, werd geïnformeerd, waarom Leiden niet, zooals Alphen, Boskoop e.a., water kou betrekken uit het polderland. Waarom geen water uit het polderland? Geantwoord werd, dat al deze mogelijk heden zijn overwogen, doch voor de prac- tiik niet deugdelijk zijn gebleken. Het uit den polder gewonnen water is van minder kwaliteit dan het duinwater, en levert voor het gebruik in b.v. de textiel-industrie groote bezwaren op. Bovendien is onttrek king van zulke groote hoeveelheden wa ter als Leiden benoodigt, onmogelijk, we gens de brakheid van het grond-water. Wordt te veel water opgepompt, dan zou den de bronnen in het polderland weldra verzout zijn. Pleidooi voor aanleg, zoo noodig, van een auto snelweg Leiderdorp - R'dam Door de Kamer van Koophandel en Fe- brieken voor Rijnland te Leiden is aan den Minister van Waterstaat het volgend adres gezonden inzake den aanleg van een cenr traal vliegveld nabij Leiden. Dit adres luidt als volgt: De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland veroorlooft zich Uwe Excel lentie mede te deelen, dat zij met groote Indien men bronnen op grooten afstand van elkaar boort, en matig water onttrekt, wordt, door de enorme kosten, de exploita tie onmogelijk. Een bijkomend bezwaar is de vermen ging van duin- met ander water in één bui zen-net. Bovendien heeft deze water-wis seling een nadeeligen invloed op de volks gezondheid. Men heeft tot Alphen a. d. Rijn het wa ter en den grond onderzocht, doch zonder succes. Indien er éénige mogelijkheid bestond water uit het polderland te betrekken, zou den Amsterdam en den Haag daartoe trouwens reeds lang zijn overgegaan. Er is toch genoeg water rond Leiden! Gewezen werd op de groote zoetwater- plassen van de Kager- en Braassemerme- ren, doch ir. Lindenbergh deelde mede, dat juist in het tijdperk, dat de Duinwaterlei ding aanvulling noodig heeft in den zo mer het water van de meren eenigs- zins brak is. De eenige oplossing is, het water, in sa menwerking met andere steden, uit de Lek te nemen. Dit kostbare project zal binnen 15 k 20 jaar moeten zijn uitgevoerd. Binnen dat tijdsbestek heeft Katwijk nog ruimte om zich 100 pet. uit te breiden, zoodat voor eenige onrust voor de toekomstplannen van de badplaats geen vrees behoeft te bestaan. Nog 15 a 20 jaar zal de Leidsche Water leiding zich moeten behelpen met de wa tervang in de duinen. Daarna zal het wa ter voor een groot deel aan de Lek worden rrittrokken. instemming en voldoening heeft kennis ge nomen van het besluit der Regeering om in de omgeving van Leiden het Centrale Nederlandsche Vliegveld te stichten. Voor het geval onverhoopt de weg van Rotterdam naar de Centrale Luchthaven Holland via DelftRijswijk te lang mocht worden geacht, meent de Kamer onder de aandacht van Uwe Excellentie te mogen brengen, dat de afstand RotterdamLucht haven Holland hemelsbreed slechts 25 K.M. bedraagt. Door over dezen afstand een autosnelweg aan te leggen, te Rotterdam uitkomend ongeveer op het punt waar de wegen uit Gouda en Dordrecht de stad Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Opnieuw Britsche schepen getroffen door de bombardementen in Spanje (2e blad). Frankrijk neemt afweermaatregelen te gen de vreemde vliegtuigen boven zijn grondgebied (2e blad). Binnenland Jaarvergadering van het Nederlandsche Roode Kruis te Bergen op Zoom. (2de blad). Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het enquête-voorstel inzake Oss. (2de blad). Een interpellatie in de Tweede Kamer over het asyl-recht. (2de blad). Sport en Wedstrijden De overgespeelde wedstrijden om het we reldkampioenschap voetbal zijn door Zwit serland en Cuba gewonnen. (3de blad). inkomen, zou er een wel zeer geriefelijke verbinding met het vliegveld ontstaan. Aangezien ten deze geen locale belangen, maar het algemeen landsbelang den door slag moet geven, veroorlooft de Kamer zich op de volgende nevenvoordeelen van deze directe verbinding RotterdamLucht haven Holland te wijzen. lo. Voor Noord-Holland wordt op deze wijze via Haarlem en Leiden een directe verbinding via Dordrecht geschapen met het Zuidwesten des lands; 2o. Het geheele Zuiden des lands zal daar door via den grooten Rijksweg 16 een zeer vlotte en snelle verbinding met de Lucht haven Holland verkrijgen. 3o. Ook het Oosten en Noorden des lands zal via den nieuwen Rijksweg 12 ongetwij feld het Noordelijk gedeelte van den weg RotterdamLuchthaven Holland verkie- kiezen boven den weg langs den Ouden Rijn van Bodegraven naar Leiderdorp, wel ke weg door de daaraan gelegen dichte be bouwing immer een meer locaal karakter zal blijven behouden. 4o. Het belang van Rotterdam als han dels- en havenstad zal allicht gediend wor den, als er een zoo goede verbinding met Rijnland en de geheele bloembollenstreek tot stand komt. 5o. Tenslotte zal door dezen weg een kor te aan alle eischen beantwoordende auto snelwegverbinding tusschen Amsterdam en Rotterdam tot stand komen, wat van temeer beteekenis is, nu de aanleg van den op het Rijkswegenplan voorkomenden weg BodegravenAmsterdam nog in een zeer ver verschiet ligt. De Kamer spreekt daarom de hoop uit, dat Uwe Excellentie den aanleg van den directen weg RotterdamLeiderdorp in ernstige overweging zal willen nemen. Met verschuldigde eerbied, enz. PE WERELD IN VOGELVLUCHT LONDEN: In verscheidene Spaansche haver.s treffen de luchtbombardementen van de rechtschen ook Britsche schepen, wat natuurlijk zijn weerklank vindt in En geland. De meest links georiënteerde En- gelsche bladen schreeuwen het luidst en zijn het meest verontwaardigd. De regee ring zelf toont zich minder heeft gebakerd en de pers, die achter de politiek van Chamb-aiiain staat, beijvert zich om haar lezers kalm te houden. Men vraagt zich b.v. af, of die z.g. Engelsche schepen in werk°L',kheid wel Engelsch zijn. De „Daily Express'" schrijft b.v.: „De schepen, welke naar ae Spaansche wateren gaan, kennen de gevaren, welke hieraan verbonden zijn en berekenen het voordeel. Bovendien zijn deze schepen zelden Engelsch, op de vlag na, welke zij voeren. Sommigen hebbén Grieksche eigenaars. De koninklijke mari ne kan hen niet verdedigen". De „Times" daarentegen is van meening, dat de schepen recht hebben op bescher ming, aangezien de jongste aanvallen niet meer onder het normale risico vallen. De „Daily Herald" schrijft, dat het Brit sche volk niet spoedig kwaad wordt, doch thans is het bezig kwaad te worden. Het blad acht het thans duidelijk, dat op de Britsche schepen wordt gemikt, met mis kenning van alle regelen van beschaving en menschelijkheid. De protesten hebben geen gevolg en men moet thans minstens dreigen, tot daden over te gaan. Dit zal zonder twijfel voldoende zijn, evenals na de conferentie van Nyon. Het blad waarschuwt tenslotte Chambëf- lain tot handelen over te gaan, voor de woede van het volk tot uitbarsting komt.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1