«Sfi» 4? Noodweer boven een groot deel van ons land. wo 5ten Verschillende slachtoffers van bliksem inslag. CEBUTO CEBUTO-AGENTSCHAP DONDERDAG 9 JUNI 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN ERNSTIGE BOTSING TUSSCHEN STOOMTRAM EN GESPAN Twee Jongens vermorzeld, een gewonde Op den hoek van de Dreex en den Groenen Hilledijk te Rotterdam is gister middag: omstreeks kwart over vijf een schillen wagen, waarop behalve de voer man nog drie jeugdige knapen meere den, gegrepen door een stoomtram van de R. T. M. Het ongeluk gebeurde, door dat het paard schrok van de stoomfluit van de tram en opzij sprong. Twee jon gens werden bij deze botsing gedood, de derde kreeg lichte verwondingen. De stoomtram, die uit de richting Baren- drecht kwam en op weg was naar het eind punt in de Rosestraat, bestond uit zes per sonenrijtuigen en twee goederenwagens. De bestuurder was de 44-jarige G. E., wonende in de Heinlandstraat. Van de Dreef kwam de met een paard bespannen schillen wagen, bestuurd door den 23-jarigen J. Kamp uit de Tweede Pioenstraat. Op dezen wagen zaten drie jongens, t.w. de 10-jarige J. de Korte, wo nende aan den Oostendam, de 8-jarige W. Boudesteyn, wonende in de Odastraat en de 11-jarige W. Zwijnenburg, wonende in de Oostendamstraat. Zij mochten van den voerman meerijden. De Korte zat naast den voerman op den bok. Boudesteyn en Zwijnenburg zaten achter op den wagen. Op het oogenblik dat de uit de richting Tuindorp komende schillenwagen naar links den Groenen Hil ledijk opreed in de richting Dordtsohe- straatweg, gilde de fluit van de stoomtram bij den overweg zoo hevig, dat het paard ervan schrok en opzij sprong. Meteen wipte de voerman van den bok om het dier tegen te houden. Dit lukte ech ter niet. Het dier kwam op de trambaan terecht, terwijl de tram met normale snel heid naderde. De voerman trachtte nog te redden wat er te redden viel en probeerde het gespan over de trambaan in veiligheid te stellen. Het paard en het grootste gedeel te van den wagen waren dan ook reeds de baan gepasseerd toen de wielen van de kar tegen een verhoogden steenen rand stootten. Een botsing kon toen niet meer worden vermeden. De schillenwagen werd aan de achter zijde gegrepen en circa 50 meter meege sleurd tot de tram tot stilstand kwam. De gevolgen waren ontzettend. De beide jon gens, die achterop hadden gezeten, Boude steyn en Zwijnenburg, waren onder de lo comotief terecht gekomen en totaal ver morzeld. De derde jongen, die op den bok had gezeten, werd tegen de straat geslin gerd. Hij liep tal van verwondingen op maar kon na behandeling naar huis worden vervoerd. Per auto van den Geneeskundigen Dienst werd het stoffelijk overschot van beide slachtoffers naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. De wagen werd ver brijzeld. De voerman kwam met den schrik vrij. Hij verkeerde echter, zooals te begrij pen valt, in zeer overspannen toestand. Ook het paard bleef ongedeerd. ONGELUK BIJ RANGEEREN Juffrouw van eén kermiswagen bekneld Op het terrein van de Staatsspoorwegen aan de Wilhelminakade te Rotterdam is gisteravond een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij de 26-jarige mejuffrouw A. H. Arendsvan der Hulst uit Deventer zeer ernstig is gewond. Bij het rangeeren op het terrein tus- schen Spoorhaven en Parallelweg liep door nog niet opgehelderde oorzaak een losse spoorwegwagon tegen een stootblok. De wagen schoot terug, en botste daarbij tegen een wagon, waarop een kermiswa gen stond. Daardoor kreeg ook de kermis wagen een klap en tengevolge hiervan ge raakte de juffrouw met het bovenlichaam bekneld tusschen den wand van den spoorwegwagon en het achterste gede?lte van den kermiswagen. Met ernstige in wendige kneuzingen is zij per auto van den geneeskundigen dienst overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, waar zij in zeer zorgwekkenden toestand is opgenomen. MILITAIR IN ZWEMBAD VERDRONKEN Toen men Dinsdagavond te Breda over ging tot sluiting van de zweminrichting „Het Ei", bemerkte men, dat in een der kleedkamers nog de kleeding hing van een militair. Daar men een ongeluk vreesde, ging men direct op onderzoek uit en reeds na korten tijd slaagde men er in den drenkeling boven te halen. Het bleek te zijn de 21-jarige van H., veld-artillerist te Breda in garnizoen, en afkomstig uit Lieshout. Hoewel nog geruimen tijd kunstmatige ademhaling werd toegepast, mocht dit niet meer baten. (heoma«ek- Let op Oranjeband en Bay etkruis Gisternamiddag en -avond heeft het on weer dat in verschillende streken van ons land heeft gewoed, eenige slachtoffers ge- eischt. Twee landarbeiders te Anna Paulowna gedood Te Anna Paulowna zijn twee arbeiders door den bliksem getroffen en gedood. De mannen verschenen met mg twee kameraden op het bietenveld van den landbouwer C. Geerlings, gelegen aan den Veerweg, toen zij plotsel'ng door het hemelvuur tegen den grond wer den geslagen. Zij waren op slag dood. De omgekomenen zijn de 55-jarige G. Boontjes en de 40-jarige B. de Dreu. Beiden waren gehuwd en vader van drie kinderen. Het stoffelijk overschot is naar de wo ningen der slachtoffers overgebracht. Op het onweer, waarbij deze landarbei ders werden getroffen en gedood, volgde een tweede bui, die veel heviger was dan de voorafgaande. De bliksem sloeg in de boerderij van den landbouwer J. Waiboer aan den Veerweg. Vier arbeiders bevonden .zich op dat oogen blik in de schuur, waar zij zaten te schaf ten. Niemand van hen werd getroffen. De bewoners waren tijdens het inslaan van •het hemelvuur niet thuis. De boerderij brandde geheel uit. De schade wordt door verzekering gedekt. Knaapje door het hemelvuur getroffen en gedood Heel gezin bewusteloos Het onweer van gisteravond heeft ook in Zuid Barge, gemeente Emmen, een slacht offer geëischt. In de woning van den arbeider B. Kuipers, zat het gezin aan tafel voor het gebruik van het avondmaal, toen de bliksem insloeg. Alle in het vertrek aanwezigen geraakten min of meer be- bewusteloos, maar zij kwamen spoedig bij, behalve het tienjarige zoontje Wil lem, dat op den grond bleef liggen. Dokter Hospers uit Emmen werd ont boden. Hij moest echter den dood con- stateeren. Brand werd niet veroorzaakt. WINDHOOS BOVEN LEERSUM Groote schade aangericht Het onweer ging te Leersum .ge paard met een windhoos en een zware regen- en hagelbui. De hagelsteenen hadden de grootte van duiveneieren. Verschillende boomen werden vernield, terwijl talrijke ramen het moest ont gelden. In verschillende tuinen werd groote schade aangericht. Op den rijksweg Utrecht—Arnhem knapte een dikke boom af. Deze kwam dwars over den weg te liggen, waardoor het geheele verkeer gedurende eenigen tijd stagnatie ondervond. In zijn val sleurde hij de boven leiding van de tram mee. De politie trad krachtdadig op en nam onmiddellijk maat regelen om de schade te herstellen en het verkeer doorgang te verleenen. Verschil lende wegen in den omtrek werden even eens door omgewaaide boomen versperd, doch ook hier trad de politie op om het verkeer te regelen. ZWARE REGENVAL TE BAARN. Een hevig onweer, gepaard gaande met zwaren regenval en hagelbuien, ontlastte zich gisterenmiddag omstreeks vier uur boven Baarn. In een minimum van tijd waren de stra ten geheel wit van de hagelsteenen, welke zoo groot als knikkers waren. Verschillende gedeelten van het dorp lie pen onder water. In de Nieuwstraat stroom de het. water over de hooge trottoirs. In de Parkstraat en de Oranjestraat was er eveneens van den rijweg niets meer te be kennen en stond het water van trottoir tot trottoir, evenals in de Nieuwe Baarnstraat en op het Stationsplein. Het verkeer ondervond van een en ander veel hinder. Het rij wielverkeer was er het minst prettig aan toe. Het water reikte op enkele punten tot aan de as van de fietsen. Noodweer boven hel Westland Het Westland is gistermiddag door een hevig onweer, gepaard gaande met krach tige slagregens en een windhoos geteisterd. Aan verschillende te velde staande ge wassen werd groote schade toegebracht. Op eenige tuinderijen in de omgeving van Naaldwijk wérd door een windhoos groote schade aan de kassen aangericht. Een groote schoorsteen woei om, terwijl meer dan vijf tig eenruiters door het noodweer werden vernield. Met een slag, welke ver in den omtrek werd gehoord, sloeg de bliksem in den nok van een groote druivenkas van den kwee- ker P. de K. te Naaldwijk. Het hemelvuur verbrijzelde beide deuren, welke toegang tot de kas geven, stukken hout werden meters ver weggeslingerd en tal van ruiten werden geheel vernield. Een arbeider, die in de nabijheid van de kas werkzaam was, sloeg tegen den grond, doch bekwam geen letsel. Omstreeks vijf uur is de bliksem ingesla gen in de boerderij, bewoond door den landbouwer K. te L a n g w e e r. De boerderij brandde geheel uit, terwijl de inboedel verloren ging. Verzekering dekt de schade. Kort na zeven uur is te B e i 1 e n door blikseminslag een brand ontstaan, welke twee boerderijen in de asch heeft gelegd. Het hemelvuur sloeg in een boerderij, gelegen in het gehucht Hijken en bewoond door de gebroeders Hegen. De hoeve brandde als een fakkel. Het vuur sloeg over naar de aangrenzende, met riet gedekte boerderen van den landbouwer M. Schuring. Beide oude Drentsche hoeven met de daarbij behoorende schuren brand den geheel uit. De handbrandspuit uit Hijken was tegen het vuur niet opgewassen zoodat de hulp moest worden ingeroepen van de brand weer van Beilen, die bij haar aankomst slechts de uitgebrande boerderijen vond en zich tot de nablussching moest bepalen. De inboedels der beide hoeven gingen in vlammen op. Verzekering dekt de schade. Nabij W ij s t e r in dezelfde gemeente sloeg de bliksem in een schuur, behooren de tot de boerderij van den landbouwer S. van der Kooi. De schuur brandde geheel uit. Ook hier wordt de schade door verzeke ring gedekt. Boven Sn e e k en omgeving ging een zwaar onweer gepaard met windvlagen en zware slagregens. De bliksem sloeg in in de boerderij van den heer K. Visser te Dijken onder Hommerts. Niets kon worden gered, het landbouwgereedschap en de in boedel werden een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. Te Kerkdriel is tijdens een kort, doch hevig onweer de bliksem geslagen in een tweetal voorraadschuren van den landbouwer J. Verachtert. De schuren zijn een prooi der vlammen geworden, de daar in geborgen landbouwvoorraad is verloren gegaan. De brandweer heeft de boerderij weten te behouden. Verzekering dekt de schade. Te Steenderen is de bliksem in •huize „Landlust" van den heer Planten ge slagen. Electrisohe en telefoongeleidingen wer den gedeeltelijk vernield, brand ontstond niet. Ook in de omgevink werd het electri- sche net getroffen, zoodat de draden op den grond hingen. Te Hengelo in de Graafschap deed zich een merkwaardig ongeval voor. Hier sloeg de bliksem op een rijksdaalder welke de groentenhandelaar K., die juist aan het afrekenen was, in de hand had. De rijks daalder werd geheel verbogen en K. sloeg tegen den- grond, doch bekwam geen letsel. SLACHTOFFERS VAN DE WARMTE BIJ het zwemmen ver dronken Gisteravond omstreeks acht uur waren twee jongens uit Roosendaal onder Kruis land, gemeente Steenbergen, aan 'het zwem men. Plotseling verdween de 21-jarige A. van Tooren in de diepte, zijn kameraad kreeg op dat oogenblik kramp, zoodat hij geen hulp kon bieden en zelf moeite 'had, op het droge te komen. Van Tooren werd eenigen tijd later opgehaald, doch de in middels ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Het stoffelijk overschot is naar het zie kenhuis te Steenbergen overgebracht. Gistermiddag is bij het baden in een der kolken aan de Maas onder Heumen de 31- jarige vrouw J. uit Overasselt verdronken. Het stoffelijk overschot is naar het lijken- huisje te Heumen vervoerd. FELLE BRAND TE AALSMEER Een felle brand heeft gistermiddag ge woed in het groote gebouwencomplex der voormalige groentenzouterij. Het vuur, dat door onbekende oorzaak was ontstaan, greep krachtig om zich heen. Nog voor dat de brandweercorpsen van Aalsmeer en Haarlemmermeer op het terrein aanwezig waren, waren de houten gebouwen reeds een prooi der vlammen. Zelfs een rozen- kas op eenige meters afstand werd door* overslaande vonken aangetast en vernield. Behalve een hoeveelheid materiaal van den eigenaar, den kweeker Ravestein, ging een nieuw, bijna voltooid zeiljacht, dat in het gebouw op stapel stond, in vlammen op. De schade wordt door verzekering ge dekt. BOERDERIJBRAND TE UDEN Dertien varkens omgekomen Door onbekende oorzaak is gistermiddag brand ontstaan in de kapitale boerderij van den landbouwer Van der Heyden te Uden. Het vuur greep snel om zich heen en tastte spoedig het woongedeelte aan. Der tien varkens, die zich in een schuur be vonden, kwamen in de vlammen om. De boerderij met woonhuis brandde geheel af. De schade wordt door verzekering ge dekt. DUBBELE BOERDERIJ TE WAALRE AFGEBRAND In de Hoogstraat te Walre is gisteravond door onbekende oorzaak brand uitgebro ken in een dubbele boerderij, eigendom van den heer Lamers en bewoond door de gezinnen Kraayvanger en van de Meer- akker. De hoeve, die met riet bedekt was, brandde in minder dan geen tijd als een fakkel. De brandweer van Waalre stond machteloos tegenover de vlammen. Na anderhalf uur restten nog slechts de puin- hoopen der boerderijen. De schade wordt door verzekering ge dekt. ARRESTATIE IN VERBAND MET OUDE INBRAKEN. Men zal zich herinneren, dat in het na jaar van het vorig jaar tal van arrestaties werden verricht in verschillende deelen van ons land, waardoor een groot aantal inbraken werd opgelost, welke vooral ook in het Gooi gepleegd waren. Thans heeft de politie te Bussum een aanhouding verricht, waardoor nog duistere punten uit de geruchtmakende inbraken kunnen worden opgehelderd, meldt de „Msbd.". Bij een bankinstelling te Bussum werd in het najaar een obligatie te koop aange boden van 1000.Dezer dagen nu bleek, dat de obligatie gesignaleerd bleek te staan als vermist bij een te Hilversum gepleegde 'inbraak. Zekere H. die tot de in het najaar gearresteerde bende behoort en thans ge detineerd is en aan wien deze inbraak wordt toegeschreven, had bij zijn arrestatie des tijds medegedeeld, de obligatie te hebben verbrand. De obligatie is echter, naar thans blijkt, door zekeren S. uit Bussum aan een bank aldaar verkocht voor 1020. S. is thans aangehouden en verklaarde aan de politie, het waardepapier van H. te hebben gevraagd, omdat hij aan dezen plm. 700 had geleend. Toen 'hij in de kranten las, dat H. gearresteerd was, heeft hij de obligatie verkocht. Ongeveer tien dagen geleden is S. getrouwd en heeft zich met het ontvangen geld ingericht. Daar S. een werkman is, met een ver dienste van ongeveer 25 per week en met in staat wordt geacht 700 aan iemand te leenen, komt de politie het verhaal zeer ongeloofwaardig voor. De politie vermoedt dat S. of zich schul dig heeft gemaakt aan heling of aan ver duistering, terwijl bovendien de mogelijk heid in het geheel niet uitgesloten mag worden geacht, dat S. bij de inbraak te Hil versum betrokken is. S is aan de Hilver- sumsche politie overgegeven, die de zaak nader zal onderzoeken. HET ONDERPAND WAS SAFE Verslagen stond de vrouw van den werkloozen arbeider in den winkel van een Winschoter manufacturier. Naast haar het zoontje, in tot op den draad versle ten en herhaaldelijk verstelde plunje. Ze had voor den knaap een nieuw pak uit gezocht. Van dertien gulden vijf en ze ventig. Zooveel geld had ze echter niet bij zich: slechts vijf gulden. Meer had ze ïi**1 Beiscn «onder morgen. Inlichtingen en Reisgids bij SIGARENMAGAZIJN H. HEESTERMANS LEIDEN, Steenstr. 24 (h. Beestenmarkt) Telefoon 1532. van het steunbedrag, dat haar man weke lijks ontving, niet over kunnen leggen. Of de koopman daar voorloopig genoegen mee wilde nebmen? Over enkele dagen ontving haar man weer steun en dan zou ze wat afLetaien. En dan de volgende week weer en dan weer, tot het heeie bedrag bij elkaar was. Maar de koopman schudae bet hoofd. Hij had al zooveel van diezelfde klanten gehad, die later onmach- ting bleken om te betalen. Kon ze dan niet beter naar een afbetalingsmagazijn gaan, vroeg hij. Maar de vrouw schudde verdietjg het hoofd. „Doar bin ze me te duur", /ei ze. De koopman beschouwde de zaak als afgcloopen en hing het pak wéér op de oude plaats tusschen de andere. Het ?(lfbehoud eischte, dat hij niet meer borg de. Bedroefd keek de vrouw naar de ver sleten kleeJJng van den knaap. Plotseling verhelderde haar gezicht: ze had een idee! Snel Cracht ze een hand naar den mond, nam er de onderste helft van haar kunst gebit uit en hield den verbluffenden koopman de tandenrij voor, met een: „Wil ie 't doar den veur doun?" Eerst voelde de winkelier iets draaien in zijn maag. Toen zag hij echter de vragen de oogen van de vrouw en het spichtige jongensgezicht, dat eensklaps door een trek van verwachting werd verhelderd. Snel overwoog hij de situatie. Het onder pand was onsmakelijk, maar safe. De vrouw zou er wel op terugkomen, ,,'t Gait deur", zei hij, het pak weer uit het rek nemend. En de vrouw telde hem de vijf gulden voor, legde het gebit er naast en vertrok met haar zoontje, beiden met een blij ge zicht, de jongen een pak onder den arm. Richting Oude-Pekela ging het, him woon plaats. ..Tel." DE BOMAANSLAG TE ROTTERDAM. Politie-inspecteurs uit het buitenland terug Dè inspècteurs der Rotterdamsche récher che, die in het buitenland een onderzoek hebben ingesteld met betrekking tot den bomaanslag op den Coolsingel te Rotter dam, zijn Woensdag teruggekomen. Naar het „Handelsblad" ter oore komt, heeft het onderzoek te Berlijn, Weenen en Praag een aantal informatorische gegevens opgeleverd, die van belang kunnen zijn voor de voortzetting van het onderzoek hier te lande. De politie is bij haar onder zoek sterk gehandicapt, omdat zij noch van de daders, noch van het slachtoffer of van andere personen, die zijdelings een rol hebben gespeeld, de antecedenten en ver dere bijzonderheden kent. Verwacht mag worden, dat de verkregen gegevens er toe zullen medewerken aanwij zingen te geven omtrent de sporen, waarop de misdadigers zich hebben bewogen en vast te stellen, hoe zij in Nederland hebben gewerkt, hoewel er weinig hoop is den da der in handen te krijgen of hem zelfs in persoon met zijn werkelijken naam aan te wijzen. Het speuren in deze zaak zal nog lang worden voortgezet. Als het eene spoor doodloopt, zal een ander worden gevolgd, totdat er een aanwijzing komt. De koerier Bora vertoeft nog steeds op het hoofdbureau van politie. Ondanks aan vankelijke vrij positieve mededeelingen, dat hij ook niet als koerier in dienst stond' van Konovalec, is zijn rol toch nog niet in alle opzichten duidelijk. Wel zijn de ver klaringen, die hij heeft afgelegd, tot nu toe in alle opzichten juist geweest, doch Boranowski is in zijn antwoorden meer di plomatiek dan openhartig. Hij is zeer scherp in zijn antwoorden. Toen hem gevraagd werd hoe hij zoo dwaas kon zijn om in het Rotterdamsche hoofdbureau van politie een instelling van de G.P.Oe te zien, hetgeen aanleiding is geweest een etmaal lang in lichtingen te weigeren, in welken tijd de dader tijd gehad heeft om het land te ver laten, antwoordde hij: „Er was hier in Ne derland nog nooit een bomaanslag ge pleegd". Toen hij er aan werd herinnerd, dat hij niet kon weten dat er een bomaan slag was gepleegd, omdat hij te laat is aan gekomen om getuige te zijn van de confe rentie tusschen Konovalec en den dader Waloeck, ontweek hij verdere antwoor den. Hoe de dader van den aanslag ons land heeft bereikt en hoe hij het heeft verlaten, is nog steeds niet opgehelderd. Van het onderzoek in het buitenland mag worden verwacht, dat het eenig licht zal werpen omtrent de bewegingen van de personen, die complotten als deze smeden. De twee reclame-schilders, die, toen zij op den Coolsingel stonden te praten, ge wond werden door de bomontploffing, ver toeven nog in het ziekenhuis. De toestand van een hunner schijnt zoodanig te zijn, dat hij nog lang zijn werk niet zal kunnen her vatten. Deze twee geheel onschuldigen worden zwaar getroffen door dezen aan slag, die hen voor langen tijd van hun in komsten berooft en hen steunbehoevend maakt.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9