Verruiming van teeltbeperking voor runderen bepleit AGENDA DONDERDAG 9 JUNI 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. I Tweede Kamer Minister maant tot voorzichtigheid Abonnementsprijs: voor Leiden 10 cent per week; 2.50 per kwartaal. Bij onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïïl. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? VRIJ KOEL WEER. De Bilt seint: Verwachting: Zwakke tot matige Zuid- Westelijke tot Noord-Westelijke wind, ge deeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometers!: 769.3 te Wilna. Laagste barometers!: 749.9 te Seydisfjord. De depressie bij IJsland vulde op. In het Zuid-Westen op den Oceaan is de lucht druk zeer aanzielijk gestegen, zoodat zich hier een gebied van hoogen luchtdruk ont wikkeld heeft. De hoogedruk in het Oos ten nam in beteekenis af. In Duitschiand en Oost-Europa en ook grootendeels in Zweden heerscht nog het warme zomer weer. Een onweersfront, dat gisteren vrij wel boven ons land bleef, trekt nu Oost waarts Duitschiand in. Op de Britsche Eilanden, evenals in West-Frankrijk, is het weer vrij koel, met zware bewolking. In Oost-Frankrijk bleef het nog warm. Noor wegen ondervindt nog den invloed van de depressie. De bewolking is er zwaar, met plaatselijk regen. Voor onze omgeving wordt voor morgen vrij koel weer verwacht, zonder regen van beteekenis. LUCHTTEMPERATUUR. 17.3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Donderdagnamiddag 9.49 uur tot Vrijdagmorgen 4.09 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 10 Juni nam. 1.35 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl": 20 gr. C. Maan op 17.37 uur Donderdagnamiddag. Maan onder 3.05 uur Vrijdagochtend. VREEMDELINGENVERKEER De persdienst van de A.N.V.V. schrijft ons: Zaterdag zal het nieuwe gebouw van de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer aan de Park straat, hoek Mauritskade te 'sGravenhage officieel door haar worden betrokken. De minister van Econmische Zaken, mr. Steenberghe. zal persoonlijke de opening verrichten. Honderdvijftig genoodigden, on der wie de ministers Buitenlandsche Zaken, Financiën en Waterstaat, en de Commis saris van de Koningin in Zuid-Holland met hunne dames, de regeeringscommissaris voor de A.N.V.V., verschillende burgemees ters, en vooraanstaanden uit handel, indus trie en vreemdelingenverkeer, zullen bij deze opening aanwezig zijn. Den 23sten Juni zullen de besturen der plaatselijke vereenigingen voor vreemde lingenverkeer ter bezichtiging van het ge bouw ontvangen worden, die dan tevens gelegenheid zullen krijgen de tentoonstel ling, welke ter propageering van Neder lands schoonheid in België zal worden ge houden, in oogenschouw te nemen. Wat het interieur van het gebouw be treft, de kamers en zalen met de fraaie betimmeringen, die vorige bewoners er in achter gelaten hebben, maken een smaak- vollen indruk: de eenvoudige en degelijke meubileering is geheel in overeenstemming met de zakelijke sfeer die in het gebouw zal heerschen. De moderne toonkasten aan den straatkant zullen de aandacht van de voorbijgangers vestigen op het werk, dat de A.N.V.V. ten bate van het toerisme ver richt. Tegelijk met de ingebruikneming van het nieuwe gebouw en het kort daarop vol gende congres, dat dit jaar te Oisterwijk zal worden gehouden, zal ook het ver- eenigingsorgaan „Ons Nederland" geheel verjongd en vernieuwd van de pers komen. Officieële Crisispublicaties STEUN DRIJFWANT- EN ZOETWATER- VISSCHERIJ De Nederlandsche Visscherijcentrale maakt bekend, dat de steunaanvragen in duplo ter verkrijging van steun over het eerste halfjaar 1938 ingevolge de Crisis- Steunbeschikking 1938 drijfwantvisscherij) en ingevolge de Crisis-Steunbeschikking 1938 (zoetwatervisscherij) bij de Centrale moeten zijn ingediend vóór 15 Juli 1938. De aandacht wordt er op gevestigd, dat na dezen datum ingekomen aanvragen niet in behandeling kunnen worden geno men. 4131 's Gravenhage, 8 Juni 1938. REISOVEREENKOMST MET DUITSCHLAND. De reisovereenkomst, welke de laatste jaren tusschen ons land en Duitschiand heeft bestaan, is bij de te 's-Gravenhage gevoerde onderhandelingen over de trans fer ook voor dezen zomer weer in wer king gesteld. Het bedrag is dit jaar echter 100.000 meer dan over 1937 en beloopt thans 1.000.000. Zevenhonderdduizend gulden daarvan is bestemd voor Duitsche toeristen, die ons land willen bezoeken. Per hoofd kunnen de Duitschers hiervan maximaal 120 aan contanten en 180 aan hotelbons krijgen; een en ander door bemiddeling van het Mittel-Europaische Reisbureau te Berlijn. Verder wordt 50.000 gereserveerd voor zakenreizen van Duitschers. De rest, dus f 250.000, is bestemd voor Nederlanders, die naar ons land wenschen te gaan. Laatstgenoemd bedrag is 100.000 hooger dan verleden jaar. Nederlanders, die in Duitschiand wonen, kunnen overigens ook gebruik maken van het voor de Duitschers uitgetrokken be drag. Zij zijn dan echter aan -dezelfde voorwaarden gebonden, als voor dezen gelden. De afwikkeling voor de regeling en de controle daarop geschiedt voor ons land door den Kon. Toeristenbond A. N. W. B. DE OSSCHE BRIGADE EEN DAG BIJEEN Tot veler verwondering zijn de door den minister van Justitie „verspreide" le den van de marechaussee-brigade te Oss gisteren in de kazerne te Oss allen bijeen geweest. Er waren ook eenige officieren van het wapen aanwezig. Het valt te begrijpen, dat hieruit ver schillende conclusies zijn getrokken, wel ke vooralsnog als voorbarig en zelfs als ongegrond van de hand moeten worden gewezen. 's Avonds zijn de voormalige leden van de brigade weer naar hun nieuwe stand plaatsen teruggekeerd. „Vooruit" HET JUBILEUM VAN DE CENTRALE RAIFFEISENBANK. In de gisteren te Utrecht gehouden al gemeene vergadering van de Coöperatieve Centrale Raiffeisenbank is op grootsche wijze het veertigjarige bestaan van deze vredietinstelling gevierd. De groote zaal van Tivoli was geheel met afgevaardigden van de aangesloten boerenleenbanken ge vuld; op het podium, dat met een schat van bloemstukken als even zoovele blij ken van belangstelling van vele zijden was getooid, hadden te midden van het bestuur, den raad van toezicht en de di rectie plaats genomen de heeren ir. A. L. H. Roebroek, directeur-generaal van den landbouw, als vertegenwoordiger van den minister van economische zaken, J. H. Th. O. Kettlitz, waarnemend commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, en wet houder H. Botterweg, loco-burgemeester van Utrecht. DE ELECTRICITEITSVOORZIENING. De heer Suring heeft een amendement ingediend op het wetsontwerp houdende algemeene regelen ter zake van de elec- triciteitsvoorzien ing. Het amendement beoogt, de arbeids voorwaarden van het personeel, in dienst van een geconcessioneerd bedrijf, voor zoover dat niet is een provinciaal of ge meentelijk bedrijf, met gelijke wettelijke waarborgen te omringen als voor die van personeel, in dienst van laatstgenoemde bedrijven, in de ambtenarenwet 1929 zijn gegeven. VOOR WERKLOOZE JONGE MIDDENSTANDERS. Ook de K.J.M.V. tracht haar werklooze jonge standgenooten tegemoet te komen. Vorig jaar werd eveneens reeds een werk kamp voor jonge middenstanders gehou den. Ook thans heeft de K.J.V.-Centrale te Ginneken haar huis weer ter beschikking gesteld om een 14-daagsch kamp voor werklooze jonge middenstanders te orga- niseeren. Dit kamp zal een heel eigen karakter dragen, georiënteerd op den jongen mid denstander. De deelname is geheel gratis en ook voor niet-leden der K.J.M.V. opengesteld. Het kamp wordt geopend Maandag 4 Juli en gesloten Zaterdag 16 Juli en is ge vestigd aan de Ulvenhoutschelaan 7 te Ginneken. Naast onderlinge besprekingen, waar voor zich de beste K.J.M.V.-vrienden be schikbaar hebben gesteld, zullen arbeid, excursies, sport en spel een fijn gemeen schapsleven waarborgen. Opgave voor deelname aan dit werk kamp bij het Verbondssecretariaat der K. J. M. V., Pelikaanstraat 1 bis a, Utrecht Het is gewenscht deze opgaven tijdig in te zenden. De invoer van Duitsch vleesch Vergadering van gisteren Een niet-voldoende onder steunde motie. De heer DIETERS (N.S.B.) is door het antwoord van den minister niet bevredigd. De melkstroom is slechts voor een klein deel door rationalisatie veroorzaakt. Spr. dient een motie in, waarin uitge sproken wordt, dat het stelsel van Land bouw en Maatschappij moet worden uitge voerd, (heffing aan de grenzen). Deze motie wordt niet voldoende onder steund. Melkstroom vloeit onbeperkt voort. De heer VAN DER SLUIS (S.D.) xeurt den invoer van blikvleesch uit Duitschiand, waartegenover exportvoordeelen staan, goed. Deze transactie is een gevolg van de geheele agrarische politiek. De maatregelen om den melkstroom in te perken zijn op een mislukking uitgeloopen De melkstroom is thans door het aanhou den van oud vee 15 a 20 pet. grooter dan bij het begin van den crisis. Noodig is een leeftijd beperking voor het rundvee, opdat het oudere vee verwijderd worde. Naast deze beperking van boven af zou een soepele toepassing van de teelt regeling mogelijk worden. De melkstroom zou hierdoor worden ingeperkt, de vee stapel zou tijdig worden verjongd en de werkloozen zouden binnenlandsch vleesch kunnen krijgen. De heer EBELS (V.D.) betreurt het om psychologische redenen, dat het initiatief tot de publicatie over de transactie met Duitschiand niet door de regeering is geno men. Zooals het nu gegaan is, is de deur voor allerlei verkeerde indrukken open gezet. Op dit oogenblik was de reserve aan blikvleesch door de binnenlandsche pro ductie niet aan te vullen, zoodat op zich zelf de transactie niet af te keuren is. Het gaat hier echter om het verband met de teeltbeperking. Wanneer men eenerzijds den invoer, van buitenlandsch vleesch ziet en daarnaast de teeltbeperking, klopt er toch iets niet. Spr. vraagt, of de minister niet wil overwegen of verruiming van de teeltbeperking niet kan worden overwo gen. Pijnlijke verbazing. De heer BIEREMA (Lib.) noemt het moeilijk te loochenen, dat de invoer van 10 millioen K.G. buitenlandsch vleescch door de landbouwende bevolking met pijnlijke verbazing wordt beschouwd. De wijze, waarop deze transactie bekend is geworden, heeft spreker's bewondering niet. Deze transactie kan niet als doodzonde worden beschouwd. Hier toch is de uitvoer van eenige agrarische productie door mo gelijk gemaakt en vleesch voor de werk loozen zal beschikbaar komen. Spr. meent echter, dat de hoeveelheid van den invoer de grenzen van de voor zichtigheid overschrijdt. Spr. bepleit een verruiming van de teelt beperking. Ook de heer VAN HOUTEN (Chr.-Dem.) meent, dat de veroudering van het vee en niet de rationalisatie de oorzaak van den melkstroom is. Nadeelen van de teeltbeper king zijn het gebrek aan selectie en achter uitgang van den gezondheidstoestand van den veestape! Eenige deining. De heer VAN DER WEYDEN (R.K.) zegt, dat de invoer van blikvleesch en vooral ook de opdracht aan van Zwanenberg eeni ge deining onder de boeren heeft veroor zaakt. In tusschen is de order van 10 millioen op 4 millioen gebracht en onder verschil lende fabrikanten verdeeld. Spr. is er dan ook niet ongerust over, dat van Zwanen- •berg deze transactie heeft opgezet alleen te zijnen voordeele. Spr. zou het niet afkeuren, als alle pro ducenten een deel van hun producten goed koop aan de werkloozen zouden moeten afstaan. Dit systeem bestaat alleen voor de vleeschproductie. In de bestaande omstan- - digheden was de transactie met Duitschiand oirbaar. Zou echter geen middel te vinden zijn om de voorziening der werkloozen van goedkoop vleesch voor de werkloozen aan nemelijker te maken? Spr. vraagt of het juist is, dat een Steen - wijksche firma 900 Poolsche varkens heeft ingevoerd. Spr. vraagt of men niet kan overgaan tot een belangrijke uitbreiding van de teelt vergunning. Indien er dan te veel vleesch wordt geproduceerd, kan men het inblik ken, hetgeen goedkooper is dan invoeren. Het is wensehelijk de vrijheid te scheppen boven het aantal toegewezen kalveren bo ventallige kalveren te houden, met de ver plichting voor elk boventallig kalf bij over tollige vleeschproductie tegen gereduceer- den prijs een stuk rundvee te leveren. Motie van de communisten. De heer WIJNKOOP (Comm.) is in het algemeen tegen kunstmatige maatregelen. De minst draagkrachtigen worden daar meestal door getroffen. Zonder de teeltbe- beperking zou de werkgelegenheid ten plat- telande groote zijn. Spreker dient een motie in, waarin on middellijke opheffing van de teeltbeperking wordt gevraagd. De christen-democraten en de nationaal- socialisten ondersteunen de motie, zoodat zij onderwerp van beraadslaging uitmaakt. De heer ZANDT (Staatk. Ger.) zegt, dat de invoer van vreemd vleesch een schok door het land heeft doen gaan. De teeltbe perking is een mislukking gebleken. De heer WEITKAMP (C.-H.) is het met de algemeene landbouwpolitiek der regee ring niet eens. Spr. is het eens met „Land bouw en Maatschappij" al heeft hij de mo- tie-Dieters om haar toelichting niet willen ondersteunen. Spr. wijst op de moeilijkheden der teelt- regeling voor nieuwe bedrijven en voor nieuw uitgebreide bedrijven. Opheffing der teeltregeling wenschte hij thans niet. Bij vrije productie zou van belooning van den .agrarischen arbeid in het geheel geen spra ke zijn. De boeren zelf volgen al te graag de schoonklinkende leuzen van hen, die voor opheffing der steunmaatregelen pleiten, omdat zij de zachte heelmeesters verkie zen. De heer VAN DEN HEUVEL (A.R.) meent, dat men een te nauw verband legt tusschen de transactie ipet Duitschiand en de teeltbeperking. Spr. vraagt, of het inblikken, dat den kostprijs met 50 pet. verhoogt, de meest oeconomische manier van handelen is. Er zijn toch wel andere conserveerings-mid- delen. Wat de transactie betreft vraagt spr. of het nu bij den aankoop van 4 millioen K.G. zal blijven. Want 10 millioen zou z.i. de grens der redelijke reserveering over schrijden. Spr. vraagt of de perfectie van het sla- gersbedrijf het vleesch (dat aan het rund goedkooper is dan voor den oorlog) niet te duur heeft gemaakt. Spr. vraagt den minister de landbouwers te beschermen tegen de vrienden, die op heffing der teeltbeperking vragen. De vleeschproductie is blijkens de op- brengstcijfers even belangrijk als de zui- velproductie. Mocht de teeltbeperking ten opzichte der melkvoorziening hebben ge faald, dan heeft zij toch ten opzichte der vleesch prijzen uitstekend gewerkt. Nadere toelichting door den Minister. De MINISTER VAN OECONOMISCHE ZAKEN zegt, dat dat de directe invoer, met aftrek van het transito, 3 millioen K.G. vleesch heeft bedragen. De firma Pasman uit Steenwijk heeft Poolsche varkens inge voerd, om voor den export te verwerken. Er komt niets van in de Nederlandsche con sumptie. Over de bijzonderheden der transactie met Duitschiand kon spr. niets zeggen. Er is geen sprake van export van blikgroen- ten, wel van vruchtenpulp, kruisbessen, druiven en versche groenten. Er wordt ten departemente het mogelij ke gedaan om aan de nieuwe en kleinste bedrijven vergroote toewijzing te geven. Over de publicatie der betrokken trans actie zegt spr., dat hij moeilijk kan belo ven in den vervolge het initiatief tot pu blicatie dezer transacties te nemen. In de eerste plaats moet de transactie volmaakt zijn en ten tweede moeten de commercieele belangen der publicatie worden afgewo gen. Spr. is er van overtuigd, met de transactie het landsbelang te hebben ge diend. Dat de groenten, het stroo en de boter ook zonder de transactie zouden zijn geëxporteerd betwist spr. Het voorbeeld van de transactie-Deterding gaat niet op: er zijn thans geen 10 millioen a fonds perdu op tafel te leggen. In vraagstukken als deze mag de psycho logie meespreken, maar niet te vee! Men moet de boeren niet in verkeerden waan laten, maar hen voorlichten over de voor deden dezer transactie. De daling der boterprijzen staat butien de kwestie. Zij is in Engeland aan den in voer van Australische boter te wijten. Het denkbeeld van vervroegde pension- neering van oude koeien (van den heer vander Sluis) is niet uitvoerbaar. Men kan boter en vleesch niet op één hoop gooien. Den heer van der Weyden zegt spr., dat de verstrekking van goedkoop vleesch aan werkloozen niet zoo mag worden uitgelegd, dat de vleeschverkooper aan de genoemde categorie niet tegen kostprijs mag verkoo- pen. De crisismaatregelen houden juist de vleeschprijzen voor den verkooper hoog, zij gelden alleen niet voor verkoop aan de categorie der werkloozen. De teeltbeperking werkt ongeveer vier jaar. Het reserveeren van blikvleesch is een reserve aan den goeden kant gebleken. Om continuïteit van de regeling te verze keren is het noodig steeds blikvleesch be schikbaar te hebben. De invoer wordt niet meer, dan aan blik vleesch noodig is. Maar hoeveel de geïm porteerde hoeveelheid wordt, 4 millioen K.G. of meer, kan spr. niet zeggen. Er is nog steeds een voorverdrag met Argentinië. Mocht vergroote invoer van vleesch hiervan het gevolg zijn, dan zal die hoeveelheid op den Duitschen import in mindering worden gebracht. Met verrruiming der teeltbeperking moet de regeering zeer voorzichtig zijn. Zet men de kraan iets te ver open, dan zijn de gevolgen catastrophaa! Dege nen, die er over spreken, weten er meestal niets van. De regeering zal een dergelijke onvoorzichtige politiek niet voeren. Men moet echter bedenken, LEIDEN. Woensdag. „Onderlinge Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging", Den Burcht 8 uur. Maandag 6 Juni (2de Pinksterdag) tot en met Vrijdag 10 Juni a.s. nemen waar de apotheken: G. H. Blanken, Hoo- gewoerd 171? te! 502 en G. F. Reijst, Steen straat 35, te! 136. Voor Oegstgeest: mej. J. Doedens, Wil- helminapark 8, te! 274. dat door het onverantwoordelijke drij ven in die richting gevaarlijke stem mingen kunnen ontstaan. De motie-Wijnkoop acht spr. onaanvaard baar. De heer DIETERS (N.S.B.) meent, dat de sprekers deze interpellatie niet ernstig hebben behandeld. Vooral hetgeen de heer Weitkamp gezegd heeft, laakt de spr. De parlementaire verachting voor den land bouw heeft hier weer gesproken. Stemming over de motie Wijnkoop. De motie Wijnkoop komt in stemming. De motie wordt verworpen met 52 tegen 8 stemmen. Voor stemden de communisten, natio- naal-socialisten en de christen-democraten. De vergadering wordt te 17.15 verdaagd tot vanmiddag 13 uur. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. DE INBRAAK IN DEN KERSTNACHT TE LEIDEN. Opnieuw aangehouden. Toen de familie B., wonende aan de Haarlemmertrekvaart te Leiden zich in den Kerstnacht ter kerke had begeven, had de 25-jarige W. V., bloemenkweeker te Oegstgeest deze gelegenheid benut om het huis met een bezoek te vereeren. Na allereerst een bedrag in geld in zijn zak te hebben gestoken, ongeveer ƒ20.had hij verder allerlei gekke dingen uitgehaald. Zooals de wijnflesschen open maken, pe troleum over het wildbraad uitgieten, over al verlichting aanbrengend, zoodat zelfs de brandende kaarsen in de cake waren gezet en nog tal van andere eigenaardige fei ten. Achter deze laatste daden school ver moedelijk wel een wraakmotief. Dat was nog niet alles geweest, want verdachte, die nu ongeveer een half jaar in voorarrest zit, had ook nog een rijwiel weggenomen, dat stond voor het bureau van het Leidsch Dagblad. De Officier van Justitie had eenige maanden geleden een gevangenisstraf ge- eischt voor den tijd van een jaar en zes maanden. De Rechtbank had toen even wel het onderzoek niet volledig geacht en had de zaak terug verwezen naar den rechter van instructie, terwijl er tevens een rapport over verdachte ingewonnen zou worden. Hedenmorgen diende deze zaak opnieuw maar de rechtbank stelde de verdere be handeling opnieuw uit, omdat de samenstel ling van de Rechtbank thans anders was dan in eerste behandeling. Opnieuw zal deze zaak dienen 16 Juni om 10 uur. Inbrekers, die op zoek naar spoken waren. Het kan toch gek gaan in de wereld. Om dat de moeder van twee Roterdammers een tochtje had gemaakt met een touringcar moesten twee van haar zoons terecht staan wegens diefstal met braak. Wat was het geval? De moeder had van den touringcar-chauffeur gehoord, dat het in een gebouw te Delft spookte. Dit ge bouw nu was de Technische Hoogeschool te Delft. Thuis gekomen had zij haar zoons haar belevenissen verteld maar deze geloofden het niet erg en waren op onderzoek uitge gaan. Niet omstreeks het middernachtelijk uur hadden zij een onderzoek ingesteld maar omstreeks het middag uur. Zij waren over het hek geklommen en hadden een onderzoek ingesteld in het ge bouw. Geen spoken vindende hadden zij maar een groote partij lood klaar gezet om althans hun vergeefsche reis te beloonen. Het lood stond in een afgesloten kamer en was bestemd voor het onderhoud van de Rijksgebouwen te Delft, terwijl de staat der Nederlanden eigenaar was. De Officier geloofde het spookverhaal natuurlijk dadelijk en eischte tegen de bei de broeders resp. Ad. ter W. en Ar. ter W. een gevangenisstraf van een jaar en vier maanden. Uitspraak over 14 dagen. Academtenüeuws LEIDEN. Geslaagd: candidaatsexamen geneeskunde: de da mes D. H. L. van Beusekom, Oosterhout, C. M. L. van Gheel Gildemeester, Den Haag en de heeren L. E. M. Plouvier Lei den, P. Niks, Rijswijk, W. K. Gunst, Bre da, C. Francke, Den Haag, H. M. Steenks, Rijswijk, A. F. M. v. d. Reep, Leiden, A. Speelman, Overschie, F. B. M. G. van Ditzhuizen, Voorburg, R. Rombach, Rot terdam, G. Linthorst, Rotterdam, P. W. Boer, Boskoop, J. M. F. Landsmeer, Rotterdam, J. H. F. Baars, Den Haag, Tj. A. Wouters, Velp; doctoraal-examen rechten mej. A. C. v. d. Bosch, Scheveningen; doctoraal-examen rechten, vrije studie: de heer ir. J. W. Duys, Den Haag.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2