De autosnelweg 's-Gravenhage-Utrecht Twee dooden bij botsing op onbe- waakten overweg BINNENLAND DONDERDAG 9 JUNI 1938 29ste Jaargang No. 9051 S)e Êcld^olveSoti^aiit Telefoon: Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN T™*' Het traject 's-Gravenhage-Gouda voltooid V Over een benoeming In Tilburg bestaat de bevolking voor 95 uit katholieken. Verleden jaar is door den gemeente raad een niet-katholiek benoemd tot di recteur van Publieke Werken. Men vond dat uitstekend, omdat de benoemde als adjunct-directeur zijn sporen in Tilburg verdiend had. Nu echter hebben B. en W. in de functie van adjunct-directeur wéér een niet-ka tholiek benoemd. Dit ging tegen veler ver wachting in. En in een vergadering van de afd. Tilburg der R. K. Staatspartij is met algemeene stemmen een motie van afkeuring aangenomen inzake de door B. en W. bij deze benoeming gevolgde ge dragslijn. Is 't niet haast ondenkbaar, dat in een itad, waar de bevolking voor 95 n i e t- katholiek zou zijn, als directeur èn als ad junct-directeur van Publieke Werken ka tholieken zouden worden benoemd! Tracht 't u eens voor te stellen 't gaat niet! Des te opvallender is 't, wat in Tilburg is geschied, des te opvallender envoor bekwame katholieke sollicitanten des te teleurstellender. Dit alles vooropstellend, wil 't ons toch voorkomen, dat die bevreemding en te leurstelling beter op een andere wijze hadden tot uitdrukking gebracht kunnen worden, dan op de wijze, waarop zulks nu in Tilburg is geschied, door een motie in de afdeeling der R. K. Staatspartij! Naar buiten wordt uit een dergelijke motie zoo gemakkelijk geconcludeerd, dat in een in meerderheid katholieke gemeen te geen niet-katholieken benoemd mo gen worden! Deze conclusie is wel vier kant in strijd met de feiten, maar van be paalde zijde zal ze o zoo graag gesugge reerd worden Men vergeet of wil vergeten, dat in Tilburg een niet-katholiek tot directeur van Publieke Werken is benoemd, en ont houdt of vertelt alléén, dat wordt afge keurd de benoeming van een niet-katho liek tot adjunct-directeur, ondanks diens door B. en W. van Tilburg erkende be kwaamheid. Neen, die motie in Tilburg had, naar onzen smaak, a'lerwege moeten blijven óók zelfs (wat wij niet kunnen beoordee- len, daar wij niet alle omstandigheden kennen!), als B. en W. van Tilburg inder daad een andere benoeming hadden be- hooren te doen. EEN KOUDE EN NATTE ZOMER? Het Kon. Ned. Met. Inst. te de Bilt deelt mede: Dè berekeningen geven tot resultaat een gemiddeld iets te kouden zomer. Misschien zal alleen de maand Juli te warm zijn. Wat den neerslag betreft, wijzen de berekenin gen op een vrij belangrijk teveel aan regen, maar de waarde van deze verwachting is slechts gering. Een maandvoorspelling voor den regen is niet te geven. Van deze mededeeling zijn op verzoek aan den hoofddirecteur van het Kon. Ned. Meteor. Instituut te de Bilt afschriften ver krijgbaar. PE WERELD IN VOGELVLUCHT BURGOS: Het voortdurende bombardee ren van een weerlooze bevolking, zoowel in China door de Japanneezen als in Spanje door de vliegtuigen, welke aan de zijde van Franco meevechten, wekt weerzin bij alle weidenkenden. Wij kunnen niet inzien, dat er eenig militair nut in gelegen is, om vrou wen en kinderen en niet-meestrijdende (personen af te slachten en gebouwen en steden te verwoesten. Men zegt, dat Franco er weinig aan doen kan, daar het meest buitenlandsche vliegers zijn, die in Spanje een geschikt oefenterrein hebben gevonden en hun nieuwe toestellen probeeren. Als het juist is, is het geen compliment voor de Spaansche leiding. Kardinaal Pacelli heeft in overleg met den Paus aan de recht- sChe regeering in Spanje doen weten, dat het Vaticaan dergelijke bombardementen Ibetreurt. PRAAG: Naar uit Praag gemeld wordt, heeft de Tsjecho-Slowaaksche regeering be sloten, om den militairen diensttijd op 3 jaar te stellen. Het zou hier slechts een tijdelijke maatregel betreffen, welke ge nomen werd om aan den gespannen toe stand het hoofd te bieden. Zoodra de be sprekingen over de rechten der minder heden tot een bevredigend einde zouden zijn gebracht en de thans zwaar bewolkte Vrachtauto door dieseltrein gegrepen Hedenochtend om half twaalf is op den onbewaakten overweg aan den Noord dwarsweg te Zevenhuizen (Zuid-Hol land) een vrachtauto van den heer van der Vegte uit Gouda door een dieseltrein uit den Haag, die om 11.34 uur te Gouda moest aankomen, verpletterd. De beide personen die in de cabine zaten waren ou slag dood. Slechts een hunner kon tot dusverre wor den geïdentificeerd, namelijk de 23-jarige J. C. van der Vegte uit Gouda. De trein remde onmiddellijk en kwam na een kilo meter tot stilstand. De auto is geheel ver nield^ De motor werd over een grooten af stand uit het voertuig geslingerd. Het stof felijk overschot der omgekomenen is naar Gouda vervoerd. Na een half uur opont houd heeft de trein de reis voortgezet. Een motie De in de Tweede-Kamervergadering van gisteren ingediende motie-Wijnkoop, waar in afschaffing van de kalverteeltbeperking gevraagd werd, ontmoette verzet bij het gros der aanwezige agrarische afge vaardigden. Met 52 tegen 8 stemmen is deze motie verworpen. Het de communis ten en nationaal-socialisten (steeds weer deze uitersten, die elkander ontmoeten) hebben alleen de staatkundig-gereformeer de ds. Zandt en de christen-democraat Van Houten voorgestemd. Er was eerst een nationaal-socialistische motie om de teeltbeperking op te heffen; zij werd niet ondersteund en kon dus niet in behandeling komen. De heer Wijnkoop, die over meer handigheid beschikt dan de vier nationaal-socialisten, steunde hen niet, maar spande hen wel voor eigen zegewa gen. Communisten en nationaal-socialisten stemden broederlijk voor de onmiddellijke opheffing van de kalverteeltregeling. Mi nister Steenberghe vond het niet noodig, over de motie een woord te zeggen en de Kamer verwierp haar. Intusschen is wel weer 'ns gebleken de noodzakelijkheid, dat van regee- ringswege objectief een populaire voor lichting wordt gegeven omtrent doel en re sultaat der teeltbeperking en andere derge lijke maatregelen. Die voorlichting geschiedt nog veel te weinig! FRANSCH SCHIP GEBOMBARDEERD. Britsch waarnemer en vijf leden der bemanning gedood. MADRID, 9 Juni. (A. N. P.). Gisteravond is het Fransche schip „Brisbane" buiten Denia door een bom getroffen en in brand gevlogen. De Britsche waarnemer van de niet-in- menging, Jones, en vijf leden der beman ning werden gedood. Verder wordt gemeld, dat het Britsche schip „Isadora" te Castellon gisteravond door een bom is getroffen. Het projectiel is doorgedrongen in de machinekamer. Het schijnt, dat de machine is vernield, doch dat niemand werd gewond of gedood. VERKLARING VAN ADMIRAAL NODA. De bombardementen zullen niet worden gestaakt. TOKIO, 9 Juni. (A. N. P.). Uit naam van de Japansche marine heeft admiraal Noda aan de pers verklaard, dat de pro testen van de mogendheden geen einde zullen maken aan de bombardementen op Kanton. Zooals men weet, heeft de woord voerder van het ministerie van buitenland sche zaken gisteren hetzelfde gezegd. Het schijnt dat Japan zijn doel wil bereiken, koste wat het kost. In diplomatieke kringen wenscht men, dat Japan de mogendheden tevreden stelt, teneinde zijn krachten meer op China te kunnen concentreeren, doch indien dit door de reactie van de openbare meening in het buitenland onmogelijk wordt gemaakt, dan zal Japan niet aarzelen om de militaire noodzaak zwaarder te laten wegen dan diplomatieke overwegingen. hemel wat zou zijn opgeklaard, zou de diensttijd weer worden ingekort. De Duit- sche pers is er niets over te spreken, wat wel begrijpelijk is, maar volstrekt niet con sequent. Berlijn stelt er zelf prijs op, baas te zijn in eigen huis en kan het Praag niet kwalijk nemen, dat het hetzelfde wil. Heden is op eenigszins feestelijke wijze de autosnelweg 's-GravenhageGouda ge opend. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Gouda en Omstreken heeft gemeend, nu het wegvak Middelweg Gouwe van den rijksweg no. 12, dat een lengte heeft van 4 1/2 km., is voltooid en toegevoegd aan het reeds in gebruik ge- romen gedeelte van den autosnelweg den HaagUtrecht, waardoor de totale lengte daarvan op 22 km. is gebracht, deze open stelling niet onopgemerkt te moeten laten voorbijgaan. Door deze openstelling toch zal de nieuwe weg een groot deel van het verkeer tot zich gaan trekken. De automobilist vindt thans van den Vliet te Voorburg tot de Gouwe te Waddinxveen een eigen vrije baan, daar alle gekruiste wegen door viaducten zijn overbrugd. Ten Oosten van de Gouwe wordt aansluiting verkregen aan den provincia len weg naar Gouda, waar het voor Utrecht bestemde verkeer langs de singels wordt geleid om via Haastrecht en Montfoort bij de Meern op aen ouden weg Leiden Utrecht weer te bereiken. In tegenwoordigheid van tal van autori teiten, die in feestelijken stoet naar het aansluitingspunt aan de Gouwe onder Wad dinxveen waren gekomen, o.a. de hoofd ingenieur van rijkswaterstaat, de heer L. J. A. Bergansius, de hoofd-ingenieur-direc- teur van de directie bruggen met hun staf van ingenieurs en deskundigen, de hoofd ingenieur van den provincialen waterstaat, de heer L. T. van der Wal, de burgemees ters van Gouda, Waddinxveen, Zevenhui zen en Moordrecht, de dijkgraaf van den Zuidplaspolder, vertegenwoordigers van den wegendienst van den A.N.W.B., aan nemers en uitvoerders, heeft de voorzitter van de Kamer van Kophandel, de heer H. A. Schreuder, het wegvak Middelweg Gouwe van rijksweg no. 12 geopend ver klaard. Voor deze opening hield de hoofdinge- DE BOMAANSLAG TE ROTTERDAM. Een communistisch Kamerlid maakt zich bezorgd over het politioneel onderzoek! Het Tweede Kamerlid de Visser heeft aan de ministers van buitenlandsche zaken en justitie de volgende vragen gesteld. Is het de regeering bekend of het waar is, dat de bij de bomontploffing.te Rotter dam omgekomen Oekrainische leider Konowalec, zich noemende Novak, een fascistisch terrorist was, die wegens het voorbereiden en plegen van aanslagen op bekende persoonlijkheden uit Polen en Zwitserland werd uitgewezen en tegen wien ook door verscheidene Volkenbonds delegaties ter zitting van den Volkenbond in 1934 reeds werd gewaarschuwd? Indien zulks inderdaad het geval is, is de regeering dan niet van meening: 1. dat het ontoelaatbaar moet worden geacht dat de Rotterdamsche politie bij haar mededeelingen aan de pers blijkbaar zoo goed als uitsluitend is afgegaan op de verklaringen van een handlanger van ge noemden Konowalec, den gearresteerden zoogenaamden Bora of Baranowski; 2. dat het slechts tot schade van het on derzoek kan strekken, wanneer, gelijk schijnt te zijn geschied, de politie bij dit onderzoek gebruik maakt van de diensten van andere leden van de organisatie van Konowalec, te weten leden van het z.g. Oekrainische bureau te Londen? Is de regeering niet van meening dat door den invloed, dien bovenbedoelde personen blijkbaar op het onderzoek hebben, de justitioneele opsporingen worden bemoei lijkt en een ophitsingscampagne in een deel van de Nederlandsche en overige pers is ontstaan tegen de Unie der socialistische sow jet republieken, waardoor goede staat kundige verhoudingen dreigen te worden geschaad, mede in het nadeel van de de mocratie en den vrede? Is de regeering niet mede van meening dat de genoemde campagne, slechts steu nende op de verklaringen van medestan ders van den om het leven gekomene, schade kan toebrengen aan de goede han delsbetrekkingen tusschen Nederlandsche belangen en de Sowjet Unie, te meer waar het onderzoek reeds tot overlast aan Sow- jet-Russische handelsschepen in Nederland sche havens heeft geleid? Is de regeering verder niet van meening, dat het in den een of anderen vorm ge bruiken van de foto van een politie-recher- cheur uit Maassluis om het signalement van een verdachte te verspreiden indien zulks, ook weer op aanwijzingen van een mede-verdachte, inderdaad is geschied mede tot vertroebeling van het onderzoek moet leiden? Heeft de regeering ook kennis genomen van de talrijke mededeelingen, die op een nauwe samenwerking wijzen tusschen be paalde persoonlijkheden der fascistische partij in Duitschland met de in deze vra gen meer genoemde personen, en is de re- nieur van den rijkswaterstaat, de heer L. J. A. Bergansius een rede, waarin hij eenige bijzonderheden omtrent de totstandkoming van dezen weg mededeelde. In 1932 is met de eerste werken van dezen weg een aanvang gemaakt, bijzondere omstandigheden hebben het tempo der uit voering vertraagd. Thans wordt met volle kracht voortgewerkt aan den aanleg van den weg tot Utrecht, zoodat vermoedelijk over ongeveer twee jaar de autosnelweg van Gouda tot Utrecht gereed zal zijn. Het nieuwe wegvak te Voorburg zal over en kele maanden in gebruik kunnen worden genomen, over een half jaar zal de weg tot Bodegraven gereed zijn. De hoofdingenieur Bergansius bracht den heer Harmsen en zijn staf van ingenieurs hulde voor het vele verrichte werk en dank voor de aangename samenwerking. Namens den rijkswaterstaat betuigde spr. zijn dank voor de in ruime mate onder vonden medewerking. Ook aan den A.N.W.B. betuigde de heer Bergansius zijn erkentelijkheid. Deze heeft op een uitnemende wijze voor de plaatsing van wegwijzers, rich tings- en voorrichtings- borden gezorgd. Ten slotte uitte spr. zijn groote erkente lijkheid jegens de aannemers en werkers aan den weg, den ingenieur H. A. M. C. Dibbits, die met den aanleg, van den be trokken weg is belast, en aan zijn mede werkers. De rijkswaterstaat heeft getracht een weg tot stand te brengen, waarop veilig en wel kan worden gereden. De weggebruikers hebben zich thans bewust te zijn van de groote verantwoordelijkheid, die zij heb ben ten opzichte van zich zelf en hunne mede-weggebruikers. De heer Bergansius besloot zijn rede met den wensch, dat de totstandkoming van den nieuwen weg nabij Gouda zal bijdragen tot de verdere ontwik keling, voorspoed en bloei van alle be trokken gemeenten. geering niet van oordeel, dat het ook op grond van die samenwerking onjuist was, de verklaringen van de Berlijnsohe politie, gelijk kennelijk is gebeurd, zonder critiek aan de Nederlandsche pers door de politie te doen verstrekken? Is de regeering niet van oordeel, dat, wil deze gebeurtenis, die veiligheid en vrijheid van de Nederlandsche bevolking ten nauw ste raakt, tot volledige klaarheid worden gebracht, het onderzoek dient plaats te heb ben volstrekt onafhankelijk van invloeden, die uitgaan van de kringen, waaruit het slachtoffer voortkwam of van hen, die met deze kringen samenwerkten, en wil zij een dergelijke onafhankelijk onderzoek krach tig bevorderen? (Men leze in verband met deze vragen mededeelingen van de politie op pag. 3). DE HEFFING OP VROEGE AARDAPPELEN Het Tweede Kamerlid Groen heeft aan den minister van Economische Zaken de volgende vragen gesteld. Is het den minister bekend, dat het vroege-aardappelgewas door vorst- en windschade zoodanig geleden heeft, dat met vrij groote zekerheid mag worden aangenomen, dat de oogst zeer gering zal zijn? Is de minister niet van oordeel, dat, nu de eerste zeer geringe aanvoer reeds tegen een prijs van de hand gaat, die op zichzelf niet laag, doch, gelet op de geringe op- brgenst, niet loonend is, door de noodlij dende tuinders aanstonds de heffing van 50 per H.A. onmogelijk kan worden be taald? Acht de minister deze heffing, waarte genover geen garantie van een loonende prijs staat, niet des te meer onbillijk, nu er alle kans is dat het bedrag voor het doel waarvoor het bestemd is, niet of slechts voor een deel noodig zal zijn, en dan zonder meer ten bate van het land bouwcrisisfonds zal komen? Is de minister onder deze omstandighe den bereid om de telers van vroege aard appelen van deze heffing vrij te stellen, c.q. een regeling te treffen, waarbij een heffing naar de geveilde hoeveelheid wordt toegepast? REGEERINGSJUBILEUM VAN H.M. DE KONINGIN De delegatie van den sultan van Djocja Aneta meldt uit Djocja: Thans is officieel vastgesteld, dat de sul tan van Djocja een delegatie naar het re- geeringsjubileum van H.M. de Koningin zal zenden, bestaande uit Goesti Pangeran Hangabei en zijn thans te Leiden studee renden zoon Goesti dr. Dorodjatoen. Als secretaris is aan deze delegatie toegevoegd R. R. M. Sindoenegoro. Het vertrek uit Indië is bepaald met de Dit nummer bestaat uil drie bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De Paus betreurt de luchtaanvallen op Spaansche bevolking. (2de blad). Een offensief tegen de Jezuïeten In Duitschland op komst? (2de blad). Drie-jarige diensttijd in Tsjecho-SIowa- kije. (2de blad). Binnenland Het onderzoek inzake de bomaanslag te Rotterdam. (1ste blad). Het noodweer van gisteren eischte twee dooden te Anna Paulowna en één te Bar ge. Op verschillende plaatsen veroor zaakte de blikseminslag brand. (3de blad). Te Rotterdam werd een met paard be spannen schillenwagen door een stoom tram gegrepen, waarbij twee jongens, die mochten mee rijden, werden gedood. (3de blad). Twee dooden bij botsing van een vracht auto met een Dieseltrein te Zevenhuizen. (lste blad). Vier personen bij het zwemmen verdron ken. (3de blad). Omgeving Te Voorhout is een kind in kokende teer gevallen, (lste blad). Een Katwijksche vïsscher is op zee door een winch gegrepen en gedood. (2de blad). Onder Oegstgeest is een tuinder in den Rijn verdronken. (2de blad). Te Voorschoten werd een man door den bliksem getroffen, doch niet gedood. (2de blad). Sport en Wedstrijden De eerste ronde van het schaaktouraooi te Noordwijk. (3de blad). „Christiaan Huygens" op 3 Augustus. De delegatie zal te Genua debarkeeren en daar worden verwelkomd door de zoons van den Sultan, die in Nederland studee- ren. De delegatie vertrekt onmiddellijk met den boottrein naar 's Gravenhage. De terugreis zal ongeveer medio Octo ber geschieden. NOG EENS: OSS Mr. Marchant betreurt in „Ons Noor den", dat hij destijds door een stuk in dit blad voet heeft gegeven aan de bewering, dat burgemeester Ploegmakers bij den procureur-generaal zou hebben aangedron gen op invrijheidstelling van den verdach ten fabrieksdirecteur. Mr. Marchant schrijft: Het is mij bij onderzoek gebleken, vooreerst dat het bericht, als zou deze burgemeester bij den Procureur-Gene raal hebben aangedrongen op de in vrijheidstelling van den verdachte, on juist is geweest. De burgemeester heeft dat niet gedaan. Ik betreur het, dat die tegenspraak, officieel, niet on middellijk is gevolgd. De zaak was van voldoende belang. Maar nog meer betreur ik het, dat ik door mijn schrij ven den burgemeester ten onrechte heb belast. Des te meer, omdat er, naar de verzekering van 't bevoegde gezag, op diens beleid geen gegronde aanmer king is te maken. Hij heeft altijd zijn plicht gedaan. De redactie van „Ons Noorden" teekent hierbij aan: Daar ook wij in het eerste stadium van deze zaak, op grond van persbe richten, die wij toen nog als betrouw baar meenden te kunnen aanmerken, w.o. zelfs het kath. plaatselijk blad was, de houding van burgemeester Ploegmakers hebben becritiseerd,sluiten wij ons thans gaarne bij dit „eerher stel" van onzen medewerker aan. Om dat, zooals ook Mr. Marchant schrijft, na een minutieus en betrouwbaar on derzoek gebleken is, dat de Ossche bur gemeester in deze zaak geheel vrij uit gaat en hem geen enkele blaam treft. Waarover wij ons van harte verheu gen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1