,Y DONDERDAG 9 JUNI 1938 JE LE1DSCHE COURANT DERDE BUD - PAG. I] WATERPOLO POELMEER—L.Z.C. 2-3. De waterpolo-competitie voor het zomer seizoen moest gisteravond voor Leiden en Omgeving aanvangen met den wedstrijd PoelmeerLZC. Tot 'n competitiewedstrijd is het echter niet gekomen, aangezien reeds in dezen eersten competitiewedstrijd de scheidsrechter verstek liet gaan. Onder leiding van den heer Kloots werd daarom vriendschappelijk gespeeld, waar bij de ploegen zich als volgt opstelden: Poelmeer K. Ydens Witte Liezenberg Hendriks B. Vroom L. Westen Van Bargem O P. Lut v. Oord F. Tegelaar H. v. d. Reyden N. Overdevest J. Elzinga L.Z.C. Versluys Hieruit ziet men, dat LZC weer haar oud speler Lut in de gelederen heeft, benevens den nieuweling Versluys. Van beiden was juist gistermorgen de overschrijving bin nengekomen. Wat we in dit vriendschappelijk en ge moedelijk partijtje te zien hebben gekre gen was nog niet veel fraais. Er zat nog geen gang in het spel en de meeste spelers schoten in snelheid tekort. Hoe het echter zij, uit dezen in ieder geval nuttigen oefen wedstrijd bleek, dat het weder meespelen van Lut zeker een verbetering voor de LZC genoemd mag worden, want hij nam alle drie doelpunten voor zijn rekening, wat tegen een keeper als Ydens op zichzelf al een prestatie is. Reeds spoedig na den aanvang krijgt Lut een mooie kans als hem vrij liggend de bal wordt toegespeeld (01). Het spel gaat op en neer. Over 't alge meen wordt er niet te best geplaatst, zoo dat de kansen niet worden uitgebuit. Twee maal achtereen krijgt de LZC een corner te nemen, als Ydens uit den eerste de bal over het doel werkt. Uit den tweede wordt de bal onmiddellijk naar Westen geplaatst, die na eenige schermutseling met zijn partner gelijk maakt (11). Met dezen Stand komt de rust. Na de hervatting vrijwel het zelfde spel. Lut blijft de gevaarlijke man in de voor hoede en opnieuw heeft hij van dichtbij succes (12). Een gemakkelijke kans voor Poelmeer weet Westen weer te benutten als hij geheel vrijliggend den bal uit een vrijen worp krijgt toegespeeld (2—2). Nau welijks is weer uitgezwomemn, of Lut ligt weer voor Ydens om hem -voor de derde maal te passeeren (23). Zoo komt ten- Blotte het einde. NEDERLAND—FRANKRIJK TE BERGEN OP ZOOM. Nederlandsche ploeg samengesteld. De Nederlandsche waterpoloploeg, welke Zondag a.s. te Bergen op Zoom tegen Frank rijk speelt, is als volgt samengesteld: Doel: J. van Woerkom (Zian). Achter: J. van Oostrom Soede (Y) en R. den Hamer (H.Z. en P.C.). Midachter: G. Regter (R.Z.C.). Voor: S. Moolenaar (Y), C. G. van Aelst (Y) en H. van Rootselaar (Y). Reserve: H. Stam (H.Z. en P.C.). POSTDUIVEN Maastricht-vluchten. A.s. Zondag wederom een vlucht van Maastricht. De L.P.C. stelt voor deze vlucht 2.50 beschikbaar voor prijzengeld. Aan dit concours kan iedere liefhebber deelnemen. A.s. Zaterdag inkorven van 4.305.30 uur; tegelijkertijd worden de klokken geregeld. Bij goed weer lossing om 7 uur, waarvan tijdig bericht bekend is op Haarl^tr. 44. LAWNTENNIS INTERNAT. KAMPIOENSCHAPPEN TE PARIJS. Mej. Rollin Couquerque in de halve eindstrijden. De internationale kampioenschappen te Parijs zijn gisteren in het Roland Garros- stadion goed gevorderd, hoewel onweer en regen laat in den middag, tot een korte pau ze dwongen. In het dames-enkelspel verrichtte onze landgenoote, mej. Rollin Couquerque, een uitstekende prestatie, door in den kwart eindstrijd haar Fransche tegenstandster, mej. Goldschmidt, zonder veel moeite met 62, 61 te verslaan, waardoor zij zich in de halve eindstrijden plaatste. Zij is hier de eenige niet-Fransche speel ster, de andere drie zijn n.l. mevr. Lan dry, mevr. Halff en mevr. Mathieu. Ook in het heeren-enkelspel zijn thans de laatste vier bekend. In de halve eind strijden zal Budge den Zuid-Slaviër Pal- lada ontmoeten, terwijl ook de Tsjechi sche kampioen, Roderich Menzel, tegen een Zuid-Slavischen speler moet uitkomen, n.l. Puncec. RECHTZAKEN ATHLETIEK FRAAIE PRESTATIES TE HELSINSKI. De vooraanstaande Finsche athleten heb ben bewezen, dat zij zich reeds thans, bij den aanvang van het athletiekseizoen, in uitstekende conditie bevinden. Bij wedstrij den, welke des avonds te Helsingski zijn ge houden, won Nikkanen het speerwerpen met een worp van 75.09 M., waarmede hij slechts ruim 2 M. bij het wereldrecord, dat met 77.23 M. op naam staat van Matti Jar- vinen, ten achter bleef. Jarvinen zelf deed ook mee en bezette de tweede plaats met een worp van 72.26 M., terwijl Veing der de werd met 71.46 M. Een zeldzaam span- nenden strijd voerden Maki en Pekuri op de 3000 M. welke Maki ten slotte met 0.3 sec. verschil in zijn voordeel besliste. Zijn tijd bedroeg 8 min. 22.2 sec. MOTORRITDEN In samenwerking met de Sportvereni ging „Duinrell" orgakniseert de Koninklijke Nederlandsche Motor wielrijders Vereeni- ging, afdeeling Zuid-Holland, Zondag 12 Juni a.s. terreinraces op het landgoed van den Graaf van Zuylen van Nijevelt te Was senaar, om het persoonlijk kampioenschap van Zuid-Holland. Traditie getrouw is de belangstelling voor dit evenement weer enorm. Een honderdtal renners, waaronder de allerbeste Nederlandsche terreincoureurs, zullen elkaar de begeerde kampioenstitels bestrijden en gezien de kwaliteit der deel nemers belooft deze dag weer uitermate spannend te worden. Dat ook van commercieele zijde de be langstelling groot is, blijkt wel uit het feit, dat naast de prachtige zilveren kam pioensbeker der K. N. M. V., door het „Mo torsportfonds" (Castrol-Mobiloil-Shell- Standard) een prachtige prijs voor de al- geheele beste prestatie is beschikbaar ge steld, terwijl meerdere extra-prijzen, als de Uiverbeker en de Casparbekers een bij zondere attractie aan dit evenement zullen geven. Het geprojecteerde traject is mooier en interessanter dan ooit te voren. Door het inlasschen van meerdere heuvelklims zul len de rijcapaciteiten van de deelnemers nog meer worden getest op kalmte, beleid, durf en meesterschap en indien de weers omstandigheden dit toelaten, zal een z.g. „droge-sloot-proef" wel een bijzondere waardemeter op dit gebied vormen. Niettemin zullen de vereischte moeilijk- HAAGSCHE POLITIERECHTER. Verduistering van horloges. De 21-jarige G. J. S. uit Leiden oefende den laatsten tijd het beroep uit van kruideniersbediende te den Haag. Hoe het nu zij, of de verdiensten niet groot genoeg waren of dat pronkzucht de grondslag was, een feit is het, dat ver dachte horloges weggenomen had. Het was begonnen op 22 December van het vorig jaar. Verdachte was een winkel binnen gestapt en had gevraagd om nik kelen horloges te zien. Deze waren hem getoond maar aangezien hij geen keus kon maken was hij weer vertrokken zon der een horloge te koopen. Niettemin vermiste de winkelier even later een nik kel polshorloge, welk horloge naar de zak van verdachte was verhuisd. Na deze eerste geslaagde poging was de kruide niersbediende voortgegaan op het slechte pad en had bij een anderen winkelier nogmaals hetzelfde uitgehaald, welke transactie zeer ten nadeele van den win kelier wederom was geslaagd. Het waren evenwel slechts nikkelen horloges ge weest, die voor verdachte niet veel waar de hadden, derhalve besloot hij het nu eens met gouden uurwerken te gaan pro- beeren. Weer was hij een winkel binnen gestapt en had zich ditmaal een aantal gouden dames polshorloges voor laten leg gen. Ook nu had hij natuurlijk geen keus kunnen maken en was maar weer verork- ken. Maar hij had wel degelijk zijn keuze gedaan, want in zijn zak had hij ditmaal een gouden horloge. Het was echter uit gekomen en zoo moest verdachte plaats nemen in het gevreesde bankje. Het was hem wel aan te zien, dat hij oprecht berouw had en met nauwelijks hoorbare stem bekende hij zijn misda den om vervolgens te vertellen, dat hij de horloges allen aan hun eigenaars had teruggegeven. Ook had hij thans een be hoorlijke betrekking gevonden, welke hij bij een veroordeeling tot gevangenisstraf zeker zou verliezen. De Officier vond de feiten buitenge woon ernstig en hoogst bedenkelijk. Eigen lijk verdient verdachte geen voorwaar delijke straf. Spr. wil het echter nog eenmaal met verdachte probeeren pn eischte een ge vangenisstraf voor den tijd van drie maan den maar voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar en onder toezicht stel ling van de reclasseering. Met een ernstige waarschuwing voor de toekomst veroordeelde de politierechter tenslotte conform. Oplichting. De koopman-schilder J. H. uit O e g s t- geest had het stof van deze gemeente van zich afgeschud en had gedacht in de residentie meer te kunnen verdienen. Dit was echter bijster tegengevallen, want ook daar had hij geen kans gezien aan den slag te komen. Terwijl hij nog over wat geld beschikte had hij niettemin van M. H. 10 los weten te krijgen door on ware voorspiegelingen. Hij zei het geld als handelsgeld te willen gebruiken en had tevens verteld geen andere gelden te zijner beschikking te hebben. Omdat de verdachte nog een blanco strafregister had en de f 10.had terug heden fair en sportief zijn, met gevolg, dat de allerbeste rijders de kampioenstitels moeten veroveren. De wedstrijden zullen aanvangen te 12 uur voor de Juniorenklassen en te 2 uur voor de Seniores. gegeven wilde de officier hem nog een kans geven en veroordeelde hem tot een voorwaardelijke straf van twee weken met een proeftijd van twee jaar. Uitspraak conform. Kattenbakkenknoeierij. De kat is van ouds her een huisdier en meestal een vertroetelde huisgenoot. Dus wordt hij of zij ten strengste bewaakt, opdat zij of hij geen wandelingetjes in het maanlicht gaat maken met alle gevolgen van dien. Maar, een kat moet op tijd doen wat des katten eigen is en dat is heel moeilijk, want men laat een kat nu een maal niet aan een touwtje uit. De mees ten zetten daarom een schotel met zand gevuld klaar, welk ding af en toe verver- sching van noode heeft, dat vanwege de lucht. Maar het valt niet mee als men drie hoog achter woont om met een kat tenbak maar steeds de trappen op en af te dalen. En dan waar moet men met het „spul" steeds blijven. Totdat eenige per sonen op het idee gekomen zijn om de kattenhoudende medeburgers een handje te helpen bij het verzorgen van hun kat ten. En zoo ontstond dan de wereldbe roemde kattenbakkencentrale. Nu moet men vooral niet te min denken over deze bedrijven, want de gehoorde getuige voor den Haagschen Politierechter was wer kelijk een dame, die zich noemde direc trice van een kattenbakkencentrale. En omdat zij in het „bakken"-bedryf een hooge functie uitoefende ging zij natuur lijk niet zelf de bakken der katten ver- frisschen, want daar had zij een uitge breide staf personeel voor onder aanvoe ring van een bekwaam bedrijfsleider. De kattenbakkenruilers echter namen het zoo nauw niet want sommigen begonnen voor zich zelf en gebruikten de klanten en bakken van de directrice. Waar halen zij anders de bakken van daan? Dit is echter oneerlijke concurren tie en de heeren in den Haag hebben al verschillende van die „eigen baasjes" ver oordeeld. De man, die heden terecht moest staan, had het anders gedaan, die had doodeen voudig het grootste gedeelte van de ont vangsten gehouden door met het zand te knoeien. Het zal wel zoo gegaan zijn, dat hij bij de een de vuile bak weg haalde en deze bij de volgende klant weer plaatste met een schoon laagje er over heen. Het ontvangen geld was pure winst. Maar aan de kattenbakkencentrale kwam dit niet ten goede en het regende klachten van te vroeg bevuilde en ondergeloopen kattenbakken. Het jongmensch in het bankje vertelde uit armoede te hebben gehandeld. Hij verdiende maar 6.per week en was op deze zes gulden bovendien nog ge trouwd en toen kon hij van de zes gulden niet meer rondkomen. De directrice gaf eerst taal en uitleg hoe het kwam, dat hij maar 6.ver diende en verder, dat het bedrag, dat ver dachte had achter gehouden, ruim 29. bedroeg. Daarvan moest echter afgetrok ken worden 10.borg, die de bakken- verfrisschers moesten storten. De officier vond evenwel, dat het ge beurde hoogst ernstig is te noemen en meende, dat er maar eens een einde ge maakt moest worden aan deze kattenbak kenknoeierij. Spr. eischte dan ook twee weken ge vangenisstraf. De politierechter had een anderen kijk op het geval en wilde het nog wel eens met verdachte, die inmiddels ontslagen is, probeeren. Nadat hij op een vraag of hij soms ook al voor zich zelf was begonnen ontken nend had geantwoord, werd het vonnis een maand voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. HAARLEMSCHE RECHTBANK. Ongebanderolleerd sigarettenpapier vervoerd. De Haarlemsche Rechtbank deed uit spraak in de zaak tegen B. J. A., verzeke ringsagent te Leiden, die terecht heeft gestaan als opposant van een vonnis van bovengenoemde rechtbank, waarbij hij was veroordeeld tot een geldboete van 50.subsidiair 25 dagen hechtenis en 2 maanden gev. straf voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar, terzake dat hij als passagier in een personenauto te Haar lem 99 boekjes ongebanderolleerd siga rettenpapier heeft vervoerd. Bij een huiszoeking waren destijds nog 15000 velletjes ongebanderolleerd papier gevonden. De rechtbank vernietigde het verstekvonnis en veroordeelde verdachte tot een gev. straf voor den tijd van twee maanden en tot een geldboete van vijftig gulden, met bepaling, dat indien verdach te buiten staat is tot betaling van deze boete, hij zal worden gecorrigeerd met een hechtenisstraf voor den tijd van vijf en twintig dagen, alsmede dat deze boete invorderbaar is bij lijfsdwang. De gevan genisstraf van twee maanden is voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaren. Verder is het in beslag genomen sigaret tenpapier en zijn verpakking alsmede de in beslag genomen auto, welke eigendom was van den heer van W. uit Leiden, verbeurd verklaard. KANTONGERECHT TE ALPHEN AAN DEN RIJN. V erstek vonnissen. Door het Kantongerecht Alphen wer den de navolgende verstekvonnissen ge wezen: wegens overtreding van de Alg. Politieverordening Alphen J. v. K. V. 1.subs. 1 week tuchthuisstraf; wegens overtreding van de Algemeene Politie verordening Hazerswoude: W. V. te Bos koop 1.subs. 1 dg.; wegens overtre ding van het Crisis varkensbesluit: C. V. te Bodegraven 5.subs. 5 dagen; over treding van het Binnen vaartreglement: J. B. 2.50 subs. 2 dg.; wegens overtreding van de Motor en Rij wiel wet: H. J. Sch. te Zuilen 5.subs. 5 dg.; J. P. te Apel doorn 5.subs. 5 dg.; J. T. te Wou- brugge 8.subs. 8 de.; C. C. A. v. W. te den Haag; T. v. L. te Rijnsaterwoude; J. T. te Woubrugge; B. B. te Rijnsater woude; B. G.; C. K. te Woerden; J, H. M. te Ter Aar; J. v. W., allen 2.subs. 2 dg.; S. B. te Zoeterwoude 1.50 subs. 2 dg.; J. K. te Leimuiden ƒ1.subs. 1 dg.; C. L. te Ter Aar 3.subs. 3 dg.; overtre ding der Leerplichtwet: C. H. V. te Bode graven 2.50 subs. 3 dg. Waar geen woon plaats vermeld wonen veroordeelden te Alphen aan den Rijn. Wij moeten handhaven! Te land en ter zee, maar ook in de lucht. Steunt het: Lucht Verdëdiqinqs Fonds Postgiro 287177 Den Haag, ten name van de Vereeniging voor Nationale Veiligheid. DE VIEZENBEP ALIN GEN in de VERSCHILLENDE LANDEN Wat toeristen moeten weten Nu het groot e reisseizoen weer voor de deur staat en velen hun vacantieplannen ontwerpen, is het van groot belang op de hoogte te zijn van de verschillende bepa lingen, welke thans van kracht zijn ten- aanzien van den in- en uitvoer van beta lingsmiddelen in een aantal landen van Europa, waarheen toeristen zich plegen te toegeven. Omtrent een en ander deelt de persdienst van de Ned. Reisvereeniging ons het volgende mede: Zoowel in ons land, als in België, Frank rijk, Zwitserland, Engeland, Zweden en Noorwegen is het geldverkeer geheel vrij; men kan derhalve naar wensch bankpapier koopen of met een reiscredietbrief van een der groote banken of reisbureaux op reis gaan. Duitschland. De invoer van Duitsch bankpapier is ge heel verboden. Vrij kan men invoeren een bedrag van RM 30.in Duitsch zilver of naar Duitsch-Ocstenrijk een bedrag van Sch. 45.eveneens in gemunt geld. Deze RM 30.of Sch. 45.mag men alleen uitvoeren, wanneer men een zgn. Bescheinigung van de deviezenambtenaren heeft gekregen. Deze zgn. Bescheinigung moet men altijd aanvragen, wanneer men geld in Duitsch land (of in andere landen met beperkt be talingsverkeer invoert), omdat men alleen met deze zgn. Bescheinigung een deel of het totaal van de ingevoerde vreemde va luta weer mag uitvoeren. In Duitschland en Duiisch-Oostenrijk kan men het gemakkelijkst reizen met zgn. goedkoope reismarken, welke in de vorm van reisehèques, credietbrieven en accre- ditieven bij de bankinstellingen, reisbu reaux, of reisvereenigingen verkrijgbaar zijn. Duitsche reisehèques zijn verkrijgbaar in coupures van 100, 50 en 25 RM en eventueel in blanco. Zij zijn inwisselbaar bij alle Duit sche banken, Spaarkassen, kassiers en op de wisselkantoren W echselstub enop de groote stations. In het algemeen kan men per persoon en per dag slechts 'n bedrag van 50 RM mede- nemen. Alleen de reizigers die in het bezit zijn van een zgn. „Empfehlungsschreiben" kunnen 100 RM per dag en per persoon op nemen. Reisehèques mogen niet worden nage zonden aan 'toeristen, die zich in Duitschland bevinden. Wil men deze personen toch Marken doen toekomen, dan kan dit ge schieden door het stellen van een accredi- tief in een bepaalde plaats of door het zen den van een credietbrief, hetgeen dan via een Duitsche bank moet plaats vinden. Door de banken of reisbureaux moet de afgifte van reisehèques of accreditieven op de pas worden aangeteekend, derhalve steeds paspoort medebrengen. Niet-gebruik te reischeques zijn gedurende een half jaar geldig. Zij kunnen worden medegenomen en worden gebruikt voor een ander verblijf in Duitschland. Marken, die men heeft overgehouden van reisehèques mogen niet uit Duitschland worden medegenomen, doch moeten in Duitschland bij een bank-instelling ten gun ste van het reisbureau of de bank. waar van de chèques heeft gekocht, worden ge stort. Italië. Reizigers naar Italië mogen vrij 300 Lires aan Italiaansche bankpapier en 50 Lires aan zilver invoeren. Verder zijn er verkrijgbaar reis ehèques, die betaalbaar zijn in Italië en de Koloniën zonder aftrek van kosten bij de verschillende banken, wisselkantoren en reisbureaux en ook bij de grenskantoren van de E.N.I.T. (Ente Nazionale Industrie Turistiche). De chèques zijn verkrijgbaar in verschil lende coupures n.l. 100, 250, 500, 1000 en 1500 Lires. Zij zijn strikt persoonlijk. Bij de aankoop vap deze reisehèques worden geen kosten berekend (alleen 10 ets. zegel per chèque) Reisgezelschappen kunnen reizen op cre dietbrieven en op chèques, die voor deze gelegenheid tot 5000 Lires mogen bedragen. Bij de Lire-chèques wordt een zgn. „Li bretto" afgegeven (livret touristique), waarin de chèques worden aangeteekend. Zonder dit boekje kunnen geen uitbeta lingen plaats vinden. Bij de grens moet dit livret touristique van een visum van bin nenkomst worden voorzien. Credietbrieven in toeristenlires zijn al leen betaalbaar, bij die banken, die op ver zoek van den aanvrager op de credietbrief worden vermeld. Ook is het mogelijk om de credietbrieven in bepaalde gevallen tot circulaire-crediet- brieven (bij alle bijkantoren en correspon denten van een bepaalde bank betaalbaar) te maken. De afgifte van reislires moet eveneens in den pas worden aangeteekend, zoodat men verzocht wordt den pas mede te brengen of dezen aan de banken, reisbureaux of reis vereenigingen op te sturen. Nazending van reischeques, ook door be middeling van een Italiaansche bank is niet mogelijk. Wel kan aan een bank in Italië, opdracht gegeven worden cheques uit te schrijven en deze op vertoon van den pas aan den toerist af te geven. Ongebruikte reischeques en credietbrie ven kunnen naar Nederland worden mede teruggenomen, en door de banken, reisbu- reux en reisvereenigingen teruggekocht tegen den koers op den dag van teruggave verminderd met 3 pCt. kosten, welke be rekend worden door de Italiaansche auto riteiten. Geld, dat overgehouden wordt van reis cheques of credietbrieven mag uit Italië worden uitgevoerd tot een bedrag van 50 L. in munt per persoon. Wat men meer over gehouden heeft moét worden teruggestort tij de Italiaansche bank met verzoek het bedrag via de Nederlandsche verkoopende instelling te verrekenen. De koers van de reislires wordt ook toe gepast op de hotelbons, welke in verschil lende categoriëen bij de reisbureaux en reis vereenigingen worden verkrijgbaar gesteld. Zij staan op naam en zijn strikt persoonlijk. Op den prijs, welke op deze bon vermeld is, kan in het hoogseizoen door den hotel houder een toeslag worden geheven. Niet- gebruikte maaltijden kunnen niet worden vergoed. Bijbetaling voor een hoogere klasse is onderweg mogelijk. Men geniet als houder van hotelbons in Italië reductie op de Spoorwegen, op de entrées van musea en op den aankoop van benzine. Iedere houder van hotelbons, welke in een eigen of gehuurde auto reist, kan op ver toon van zijn hotelbon 2 toenzinebons krij gen, welke recht geven op elk 10 liter ben zine. Reizigers met motorrijwielen krijgen voor eiken hotelbon 1 benzinebon. Er zijn twee soorten benzinebons: le Serie A voor reizigers, die voor 5 tot hoogstens 15 dagen in Italië verblijven. Deze geven 40% reductie. 2. Serie B. Voor reizigers, die langer dan 15 dagen, maar ten hoogste 90 dagen in Italië verblijven. Deze geven recht op 80% reductie. Ook is benzine van betere kwaliteit dan waarop de bons recht geven verkrijgbaar. In dat geval moet een toeslag worden be taald van 2 Lire per 10 Liter. Hongarije. Pengö kunnen vrij in Hongarije in bank papier of specie worden ingevoerd. Daarenboven worden reischeques be schikbaar gesteld in coupures van 25, 50, 100 en 300 pengö. Deze chèques zijn strikt persoonlijk en inwisselbaar toij de banken in Boedapest en bij de Ibusz reisbureaux. Joegoslavië. Joegoslavisch bankpapier en munten kun nen onbeperkt worden medegenomen. Reischeques en accreditieven kunnen in Nederland worden gekocht, waarvoor bij alle banken in Joegoslavië een bedrag van 12.000 dinar per maand of 4.000 din. per 10 dagen per persoon wordt beschikbaar gesteld. De koers van deze reisehèques en accreditieven is lager dan die voor den of- ficieelen dinar. Tsjechoslowakije. Tsjechisch bankpapier en munt mag slechts worden medegenomen tot een maxi mum van 300 Kr. per persoon, het bank papier in coupures van 10 en 20 Kronen. Tevens worden bij Je banken, reisbureaux en reisvereenigingen reisehèques verkocht, die tot elk gewenscht bedrag, echter in een veelvoud van 50 Kr. en een maximum bedrag van Kr. 25000.in Tsjechoslowa kije worden uitbetaald. Meer dan Kr. 2500.per week kan niet worden op genomen. Bij inwisseling van deze chèques ontvangt de houder voor iedere 100 Kr. een bedrag van 105 Kr. Uitbetaling geschiedt in de voornaamste steden van Tsjechoslowakije. Deze zelfde premie wordt uitbetaald op cred ietbriev en Nazending van chèques aan toeristen is verboden. Ongebruikte chèques en gedeelten van credietbrieven kunnen mede teruggeno men worden. In Engeland, Amerika en in vrijwel alle andere landen der wereld kunnen de zgn. dollars- en pondenreischèques in betaling worden gegeven. Men neemt ze in betaling bij de hotels, bij de scheepvaartmaatschap pijen en bij de Spoorwegen, alsmede bij banken en reisbureaux. Deze chèques zijn verkrijgbaar in coupures van 10, 20, 50 en 100 dollars of van 2, 5, en 10 Fond Sterling.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 11