De voetbalwereldkampioenschappen Vijt van de zeven wedstrijden moesten verlengd worden NEDERLAND DOOR TSJECHO- SLOWAKIJE UITGESCHAKELD. Drie Tsjechische doelpunten in de verlenging DINSDAG 7 JUNI 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 PARIJS, Zondagavond (Bijz. dienst A.N. P.). Niet alleen bij Nederland-Tsjecho- Slowakije heeft het gespannen, maar ook in vrijwel alle andere ontmoetingen is er fel gestreden om de overwinning en moest er verlengd worden voor en aleer er een definitief resultaat bereikt was. Volgens he rondenschema van het tour- nooi laten wij allereerst de resultaten van de achtste finales volgen: Parijs: FrankrijkBelgië 3—1 (ruststand 2—1). Marseille: ItaliëNoorwegen 11 (rust stand 10) na verlenging 21. Straatsburg: BraziliëPolen 44 (rust stand 31) na verlenging 65. Le Havre: NederlandTsjecho-Slowa- kije 00 (ruststand 0—0) na verlenging 0—3. Toulouse: CubaRoemenië 22 (rust stand 11).' Na verlenging 33. Zweden vrij. Parijs: DuitschlandZwitserland 11 (ruststand 1—1). Na verlenging 1—1. Reims: HongarijeNederlandsch-Indië 60 (ruststand 40). Hongarije en Frankrijk zijn dus de eenige landen, die zich direct voor den kwarteind strijd wisten te plaatsen. Italië, Brazilië en Tsjecho-Slowakije kwamen eerst zoo ver, nadat er verlengd was. Tenslotte zullen DuitschlandZwitser land en CubaRoemenië moeten worden overgespeeld. Toen speelde Oranje met tien man LE HAVRE. Zondagavond. (Van ten ^pecialen A.N.P.-verslaggever). Nederland is door een 30 neder laag tegen Tsjecho-Slowakije uitge schakeld van verdere deelneming aan de wereldkampioenschappen voetbal. Nadat in den reglementairen speeltijd beide landen er niet in geslaagd wa ren een doelpunt te maken, moest de strijd met twee maal een kwartier verlengd worden. In die verlenging speelde het Oranje elftal met 10 man wegens het uitvallen van van der Veen, die aan den linkerenkel gewond was. Het moreel van de Nederlandsche ploeg, welke anderhalf uur zoo moe dig gestreden had, kreeg door de nu merieke minderheid een geduchten knak en nu ook het uithoudingsver mogen een belangrijk woord ging mee spreken, moest Oranje wel voor de Tsjechen capituleeren. Tsjecho-Slowakije heeft de overwinning, ,dank zij het in de tweede helft vertoonde Spel, wel verdiend, maar de doelcijfeis geven de verhouding geenszins weer. De wedstrijd. Het Stade Municipal van Le Havre bood, toen wij er een half uur vóór den aan vang arriveerden, een gezelligen knussen aanblik. De tribunes zijn dichtbij het veld gebouwd, zoodat de toeschouwers vlak bij de lijnen zitten, waardoor een intieme sfeer ontstaat en de kijklustigen direct contact hebben met alles, wat op het groe ne tapijt voorvalt. Het veld, dat in de zon lag te glanzen, had een fraaien grasmat, zooals onze voetballers dat in eigen land gewend zijn. De beide overdekte tribunes waren reeds spoedig met duizenden kijklustigen ge vuld en toen het aanvangsuur naderde, hadden zich een 20.000 toeschouwers bin nen de muren van het stadion verzameld. Onder hen bevond zich een groot contin gent Hollanders, allen getooid met de na tionale kleuren en rood-wit-blauw vlagge tjes in de handen. Wij hoorden een getal van 800 Nederlandsche supporters noe men, terwijl de Tsjechen met een aan hang van 200 man waren verschenen. Hollanders en Tsjechen kwamen tege lijk het veld op. Onze landgenooten in oranjeshirt met witte broek, de tegen standers in wit shirt en roode pantalon. Het Wilhelmus werd door de muziek ten gehoore gebracht en prachtig klonk het aloude lied, krachtig meegezongen door de aanwezige Nederlanders, door het stadion. Vervolgens speelde het muziek corps het Tsjechische volkslied, waarna de Fransche scheidsrechter Leclerq beide aanvoerders, van Heel en Planicka bij zich -iep voor den toss. Van Heel was de gelukkige en koos den wind, die over de lengte van het veld stond mee, terwijl de Tsjechen bovendien nog tegen de zon in speelden. Om precies vijf uur bracht midvoor Ze- man den bal aan het rollen, waarbij de elftallen als volgt stonden opgesteld: Nederland: van Male Weber Caldenhove Paauwe Anderiessen van Heel Wels v. d. Veen Vente Smit de Harder O Rule Nejedly Zeman Simunek Riha Kopecky Boucek Kostalek Daucik Burger Planicka Tsjech o-S 1 o w a k ij e. Het begin was veelbelovend. Holland kreeg de eerste kans, toen het leder hoog voor het Tsjechische doel werd gespee'd en De Harder fraai inkopte. Maar Planicka bewees onmiddellijk, dat de meest beroem de doelverdediger van Centraal Europa nog steeds een keeper met groote talenten is. Kort samenspelend trokken de Tsje chen ten aanval, maar onze verdediging wist het gevaar te keeren. Snel golfde het spel op en neer en na vier minuten mocht Wels reeds den eersten hoekschop nemen, welke evenwel kon worden weggewerkt. Maar de kleine Unitasman kreeg direct daarop het leder nog eens toegespeeld, hij zette voor, maar Vente kon vlak voor doel den effectvollen bal niet meer berei ken. De Harder zat intusschen ook niet stil en na tien minuten spelen ontstond een zeer spannend moment voor het Tsje chische doel. Van der Veen had den bal in het midden gekregen, hij plaatste naar Weis, keeper Planicka liep uit, viel, raak te het leder kwijt. Van der Veen was er direct bij, schoot in den doelmond, een worsteling ontstond, een schot van Vente werd door Burger, daar Planicka nog steeds niet was teruggekeerd, met de knieën er uitgehouden. Nog was de bal niet wegge werkt, Smit loste een scherp schot, dat juist over de 'lat ging. De Tsjechen, geprikkeld door het drei gende gevaar, vielen enthousiast aan met het resultaat, dat zij kort achter elkaar twee hoekschoppen konden nemen, zon der succes evenwel. Maar het initiatief bleef voorloopig bij Nederland. De Har der op den linkervleugel was zeer actief en enkele malen slaagde hij er in Kosta lek te passeeren. Maar voor den doelmond lukte het niet, zoodat de Tsjechische de fensie met Burger aan het hoofd steeds ge legenheid kreeg, zij het niet zonder moei te, met succes in te grijpen. Zoo verliepen de eerste twintig minuten voor een voor het oog zeer aantrekkelijk vlot spel, waar bij ongetwijfeld Holland de meeste kansen had gehad. Hetgeen voldoende gedemon streerd werd uit het feit, dat Planicka in die periode reeds negen maal handelend had moeten optreden en van Male slechts 1 keer voor een kalm schot. De Tsjechen demonstreerden het korte spel, maar het werd niet perfect uitgevoerd, zoodat onze snelle, forsche backs, prachtig gesteund door de middenlinie, op het critieke mo ment steeds de situatie konden redden. Enkele Hollandsche aanvallen werden in de meeste gevallen via De Harder opge zet en we noteerden nog enkele schoten op het Tsjechische doel, welke helaas niet zuiver genoeg gericht waren om Pla nicka te verrassen. Na een half uur zette onze rechtervleu gel keurig samenspelend een snellen aan val op. Het leder belandde bij Smit, die een schot inzond, laag in den rechterhoek, maar Planicka was wederom op zijn post. Zonder met iemand in aanraking te zijn geweest bleef Smit liggen. Hij moest even het veld verlaten, doch keerde na enkele Het programma voor deze week uidt: Donderdag 9 Juni: Parijs: Duitschland— Zwitserland herhaling achtste finale. Donderdag 9 Juni: Toulouse: CubaRoe menië herhaling achtste finale. Zondag 12 Juni kwarteindstrijden: Parijs: Frankrijk—Italië, Bordeaux: Tsjecho-SlowakijeBrazilië. Antibes: Zwe denwinnaar RoemeniëCuba. Rijssel: Hongarijewinnaar DuitschlandZwitser land. De recette van alle zeven wedstrijden bij elkaar bedroeg nog geen 100.000 gulden. De ontmoeting DuitschlandZwitserland had het meeste publiek getrokken, daarop volgden FrankrijkBelgië, ItaliëNoorwe gen, BraziliëPolen, NederlandTsjecho- Slowakije, HongarijeNederlandsch Indië en CubaRoemenië. minuten gelukkig terug. Het spel bewoog zich nu meer op het middenveld, het tem po verslapte in de laatste minuten voor de rust aanmerkelijk, waarbij de Tsjechen iets meer in den aanval waren, zonder echter in staat te zijn een behoorlijk schot te lossen. Zoo kwam de rust met blanken stand. De tweede helft. In de pauze vernamen wij, dat een om zetting in de Hollandsche voorhoede zou worden aangebracht. De Keuze-Commis sie plaatste van der Veen op den linker vleugel, zoodat hij weer, evenals in het jeugdelftal, naast De Harder stond. Smit kwam op de mid voorplaats, Vente werd rechtsbinnen. Zou deze verandering te vens een verbetering in de productiviteit onzer voorhoede brengen? De wind was intusschen geheel gaan liggen, zoodat de oranjehemden alleen het nadeel van de zon tegen hadden. Van Male had hier natuurlijk het meeste last van. Bijna was hij, enkele minuten na de hervatting, verrast door een laag, hard schot van Nejedly, van grooten afstand gelost, maar ofschoon de Feijenoorder den bal niet klemvast had, liep geen der Tsjechen toe om deze kans te benutten. Een tegenaanval van de Nederlandsche voorhoede bood Vente een prachtige kans de score te openen, maar de Feijenoorder faalde met zijn schot. De Tsjechen bleken echter niet van plan om hun heil in de verdediging te zoeken. Integendeel, met korte passenspel trachtten zij Caldenhove c.s. te overrompelen en werkelijk dreigde er vooral van den linkervleugel Rule Nejedly gevaar. Een maal kon Paauwe slechts op het nippertje redden, toen van Male reeds gepasseerd was, zij het ten koste van een hoekschop. Door het open karakter van de Holland sche aanvallen bleven deze, hoewel mis schien minder talrijk, voortdurend ge vaarlijk. Een prachtige pass van Vente naar den vrijstaanden Wels was de inlei ding voor een schitterenden aanval van Oranje. Wels legde den bal even stil, een afgemeten voorzet volgde, het leder kwam bij De Harder, die onmiddellijk inschoot. Planicka viel uit en dook en greep het le der schitterend klemvast. Ons inziens gaven de Tsjechen in deze periode aanleiding tot forsch spel, maar de heer Leclercq greep onmiddellijk in en zelfs moest Riha een waarschuwing in ontvangst nemen. Maar dezelfde Riha kwam even later Caldenhove voorbij, zijn voorzet kwam bij Simunek, die in het uiterste linkerhoekje kopte. Lang uitval lend grabbelde van Male het leder nog juist uit zijn doel. Een schitterende safe. Het spel golfde, evenals in het eerste half uur vóór de rust, zeer snel op en neer, nu eens waren de oranjehemden voor het Tsjechische doel, enkele seconden latei- moesten Weber c.s. weer handelend op treden. Een licht veldoverwicht van Tsjecho- Slowakije was na 20 minuten toch wel merkbaar. Verscheidene hoekschoppen waren er het gevolg van en we noteerden er op van Male's doel kort na elkaar niet minder dan vier. Enkele prachtige sco ringskansen kregen de Tsjechen daarbij, maar het Nederlandsche doel was als dichtgenageld. Smit bleek inmiddels naar de rechtsbinnenplaats verhuisd te zijn, terwijl Vente weer als midvoor ging spe len. Het merkwaardige feit deed zich voor, dat de Tsjechen nu veel meer het spel opengooiden, er zat vaart in hun aanval len, waardoor onze defensie voor schier onoplosbare problemen werd gesteld. Na een half uur spelen waren er geen hoek schoppen op het Nederlandsche doel ge nomen. Aangezien onze middenlinie zich geheel op haar verdedigende taak moest instellen, was onze voorhoede geheel aan haar zelf overgeleverd, terwijl de Tsjechi sche middenlinie voortdurend achter den aanval aan zat. De Hollandsche aanval len waren zeer beperkt, niettemin wist de Oranjevoorhoede nog twee hoekschoppen te forceeren. Na 35 minuten bracht De Harder uitstekend op, zijn als voorzet be doeld schot werd door Planicka gestopt, juist voor de voeten van den toeloopenden Vente pikte de keeper het leder weg. In de laatste tien minuten was het spel weer wat meer verdeeld. Het zag er naar uit, dat de ontmoeting in een gelijk spel zou eindigen. En toen scheidsrechter Leclercq het einde aankondigde, was de stand in derdaad nog steeds blank. De verlenging. Er moest dus verlengd worden, twee maal een kwartier. Na vijf minuten rust keerden de beide elftallen in het veld terug. Van Heel won den toss opnieuw en koos de zon, die thans met een zeer schuinen hoek op het veld scheen, mee. De wind was geheel gaan liggen. De eer ste aanval was voor de Tsjechen. Bij de cornervlag trachtte van der Veen, die teruggekomen was om den bal op te halen, het leder te bemach tigen. Een der Tsjechen sprong hem daarbij op den linkervoet. De Hera- clesspeler bleef met erge pijn op het veld liggen en moest naar de kleedka mer gebracht worden. Hier bleek, dat de oude blessure aan den linkerenkel, tegen Schotland opgeloopen, geraakt was. Het was onmogelijk voor hem om verder te spelen, zoodat Nederland de verlenging van een half uur met tien man moest spelen. De beslissing gevallen. Onmiddellijk trachten de Tsjechen van deze numerieke meerderheid te profitee red Alles zetten zij op den aanval. De hoekschop, na de botsing, waarbij van der Veen betrokken was, ontstaan, werd ach ter geplaatst; maar de Tsjechen kwamen terug. Onze verdediging sloeg den aanval af, doch het leder werd slechts half weg gewerkt. Kostalek liep snel toe en zond van zeker wel 30 meter afstand een scherp schot in. Via een been van een der spe lers, die zich nog vlak voor het doel be vonden, vloog de bal in den linkerboven hoek onhoudbaar voor van Male (01). Met tien tegen elf man, waarbij Smit voorts nog op halve kracht speelde, was het voor onze landgenooten een hopelooze taak den achterstand in te halen. De Tsje chen bleven, hoe kon het anders, sterker. Het moreel van de oranjehemden was ge knakt, er was een bres geschoten in den muur, die twee maal drie kwartier had stand gehouden. Eerst miste Zeman voor open doel een voorzet van Rule en en kele minuten later schoot de laatste, toen van Male tevergeefs een hoogen bal trachtte te onderscheppen, in het verlaten doel, waar Caldenhove nog op het nip pertje het leder met het hoofd er uit kon houden. Na een kwartier werd gewisseld. Het spelbeeld bleef het zelfde. De Tsjechen bleven voortdurend druk uitoefenen en vijf minuten na de hervatting scoorde Ne jedly na geraffineerd samenspel van het binnentrio, waar tegenover onze achter hoede machteloos stond, het tweede Tsje chische doelpunt (02). Van Heel ging naar voren om de vier aanvallers te steunen en te trachten al thans de eer te redden. Bij een van de weinige uitvallen kreeg Wels den bal toe gespeeld, na een korte rush plaatste hij scherp voor doel, waar De Harder den bal maar voor het intrappen had. Maar in plaats van met den binnenkant van zijn Schoen te schieten, raakte hij het le der met de wreef, waardoor het schot on zuiver werd en naast ging. Aan den an deren kant zond Rule een zeer hard schot in, dat van Male, die den geheelen wed strijd in buitengewonen vorm was, prach tig stopte. In de laatste minuten gaf Hol land, volkomen uitgespeeld, den strijd op, Zeman slaagde er nog in een derde doel punt voor zijn land te fabriceeren, terwijl Wels een keurig schot inzond uit een voorzet van De Harder, maar Planicka was er al weer bij. Zoo kwam het einde van den wedstrijd met een 30 overwin ning der Tsjechen, die nu in de kwart finale te Bordeaux tegen Brazilië uitko- Nabeschouwing. Het puntlooze gelijke spel na beide helf ten was een resultaat, waarmede een ieder tevreden zou kunnen zijn. Immers, voor de rust domineerde Nederland en het aantal kansen, dat het Oranje-elftal toen heeft gehad, was veel grooter dan dat der Tsjechen. Na de pauze waren de Tsje chen absoluut sterker en toen kreeg Ne derland naar verhouding weinig scorings kansen en onze tegenstanders zoo veel te meer. Typeerend voor deze totaal ver schillende helften zijn wel onderstaande cijfers: voor de rust moest Planicka tien maal handelend optreden, dus voor scho ten binnen de palen, en van Male één keer. In de tweede helft was dit aantal bij Planicka tot twee gereduceerd, terwijl van Male het nu veel drukker had en negen maal zijn doel voor doorboring moest vrijwaren. De Tsjechen mochten in de tweede helft 11 maal een hoekschop ne men tegen Nederland twee keer en ook deze cijfers spreken een duidelijke taal. De wedstrijd droeg een spannend ka rakter, dank zij het feit, dat het spel van doel tot doel golfde en beide voorhoeden talrijke malen een scoringsgelegenheid kre gen. Er werd vooral in de eerste helft door Nederland in hoog tempo gespeeld, terwijl na de pauze de rollen precies omgedraaid waren. Het uitvallen van Van der Veen heeft tenslotte de match beslist en voor een dergelijken wedstrijd is het toch wel te betreuren, dat de beroemde invallers- bepaling nog steeds van kracht is, al was deze juist door het Parijsche F. I. F. A.- congres voor gewone landenwedstrijden ingetrokken. Het uithoudingsvermogen zou, ook al had Nederland in de verlenging met 11 man kunnen spelen, toch zeker een duch tig woordje hebben meegesproken. Want de physiek zoo door en door getrainde Tsje chische profs hebben op dit punt toch wel iets voor op de Hollanders, die tenslotte het spel voor hun genoegen spelen. Daar kwam nog bij, dat de warmte haar invloed deed gelden en ook daar kunnen de Tsje chen beter tegen dan wij. In technisch opzicht viel er in de Tsje chische ploeg veel te loven, maar ook onze landgenooten bleken maar al te goed de fijne kneepjes van het spel te kennen en vooral Caldenhove, Paauwe, Van Heel en De Harder muntten in dit opzicht uit. Maar het kopwerk van onze tegenstanders vormde toch nog een klasse apart. In de eerste helft kon het Nederlandsche elftal sterk aanvallend optreden, omdat de voorhoede van Tsjecho Slowakije het kor- Finale 19 Juni Frankrijk I België (Parijs) Italië Noorwegen (Marseille) Brazilië i Polen (Straatsburg) Tsjechoslow. Nederland i (Le Havre) Roemenië Cuba I (Toulouse) Duitschland 1 Zwitserland 1 (4 Juni Parijs) Hongarije 6 Ned.-Indië 0 (Reims) Frankrijk (Parijs) Brazilië (Bordeaux) (Antibes) Zweden (Rijssel) Hongarije Eindstrijd le/2e plaat (Parijs) Cm 3e en 4e plaats (18 Juni Bordeaux)

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9