De strijd rond het Kruis Onzettende slachting in Kanton De ligging van het Centrale Vliegveld DINSDAG 7 JUNI 1938 29ste Jaargang No. 9049 S)e Ceid^eftcSou/fco/nt Tpiofrwvn- 11 Adv. en Abonn.-taneven zie nag. 2. Telefoon: Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. V Is er een „Roomsch gevaar" Bovenstaande vraag wordt gesteld in de liberale „Avondpost". En de hoofdredacteur erkent in de be schouwing, die hij aan deze vraag wijdt, niet te weten, waar „het Roomsche gevaar", waarvan men telkens hoort en leest, schuilt! Men laat altijd na, aldus genoemd blad, positief en concreet te zeggen, waarin „het Roomsche gevaar" zou schuilen. En het blad vervolgt: „Een van de grootste goederen, die een volk bezit: zijn vrije, democratische staatsinstellingen, zijn burgerlijke en maatschappelijke en staatkundige vrij heden, worden door Rome in ons land niet aangetast". En scherp, maar juist voegt het blad hier aan toe: „Het abele spel vertoont zich echter, dat juist zij, die het sterkst roepen over „het Roomsche gevaar", in dit opzicht de inquisiteurs zelve zijn: een deel der orthodox-Protestanten zou, had het de macht, de vrijheid der Ka tholieke Kerk fnuiken". Gelukkig is 't slechts „een deel" der Protestanten, waarvan hier sprake kan zijn. Grooter is het aantal der breeder denkenden! Maar'n Kersten en 'n Lingbeek hebben, wat hun anti-papisme betreft, ook toch nog wel volgelingen bui ten den kring van hun politieke partijtjes! En dan, verder zoekend, waarin dat „Roomsche gevaar" wel .kan schuilen, vraagt de „Avondpost": „Zit „het Roomsche gevaar" dan bijv. in de toeneming van wat men noemt Roomsche benoemingen?" En het blad antwoordt hierop: „Wij moeten verklaren ook dit niet te zien. Wij gelooven niet en druk ken ons zacht uit dat onze katho lieke landgenooten in dit opzicht de schaal naar hun zijde zien overslaan. En verscheidene zeer hooge functies zijn nog nooit door een katholiek bezet". Zóó is 't: de Katholieken worden niet Verwend door voorkeur bij benoemingen; integendeel! Telkens en telkens blijkt weer hoe een zeker bekrompen vooroor deel Katholieken, als zoodanig, achter stelt voor het vervullen van een vacature bij niet-KatholiekenHet is treurig, maar waar! Tenslotte meent de „Avondpost" die vrees voor „verroomsching" te hebben ge vonden „in de activiteit van katholieke zijde, in de propaganda, voor het katho-, liek beginsel op elk levensterrein ge maakt". Dit motief voor vrees acht dit blad, Vanzelfsprekend, dwaas: „Men heeft echter het recht, tegen over katholieke propaganda eigen pro paganda te stellen". „De activiteit, van katholieke zijde op zoo menig gebied getoond, is geen bewijs. Men kan er eigen werkzaam heid naast stellen. En men mag niet verlangen, dat een-derde van ons volk zich met zijn beginsel schuil houdt in kazematten, om anderen niet te ont stemmen". Het „Roomsche gevaar" bestaat alléén in phantasie of jalouzie van benepen gees ten! Dit is een conclusie, die ook voor iede- ren eerlijken, onbevooroordeelden niet- Katholiek klaar open ligt. Dit is de reali teit, de werkelijkheid! DE WERELD IN VOGELVLUCHT MADRID. De Pinksterdagen zijn niet overal dagen van vrede en vreugde ge weest in het buitenland. Wel daalde er vuur uit den hemel, maar het was geen zegenend Pinkstervuur, het was vernielend oorlogs tuig. Zoo werden weer verscheidene steden in het linksche gedeelte van Spanje ge bombardeerd, zooals Madrid, Valencia, Sagunto, Alicante enz. Maar het meest sen- sationeele was, dat een negental Spaansche vliegtuigen tot tweemaal toe de Fransche grens is gepasseerd, nl. Zondag- en Maan dagmorgen, en op Fransch gebied Zondag morgen een aantal bommen heeft gestrooid De minister-president is zelf naar het grens gebied gegaan om een onderzoek in te stel len. Men weet nog niet of het roode dan- wel witte vliegtuigen zijn geweest, welke zich aan deze grensschendingen hebben schuldig gemaakt. Voorts wordt gemeld, dat er onlusten zouden zijn uitgebroken in Vermaningen van de Duitsctie Bisschoppen Op Drievuldigheids-Zondag wordt in al le Duitsche bisdommen de traditioneel ge worden belijdenisdag der katholieke jeugd gehouden. Op dezen dag nadert de jeugd gemeenschappelijk tot de H. Tafel, en des avonds wordt in een plechtige bijeen komst de geloofsbelijdenis tot den Drieëeni- gen God gedaan. De Duitsche bisschoppen hebben ter ge legenheid van dezen feestdag een herder lijk schrijven uitgevaardigde onder het motto: „In het Kruis is het Heil", welk schrijven op Pinkster-Zondag van alle kansels is afgelezen. Mgr. Graaf von Galen, bisschop van Mun ster, zegt o.m. in zijn schrijven: „In het Kruis is het heil! Dit wordt jammer genoeg niet begrepen door hen, die vergeten zijn, dat de mensch als Gods evenbeeld tot het eeuwig leven geschapen is en door Gods raadsbesluit tot een bovenatuurlijke le vensgemeenschap met God bestemd is. Door de zonde werd deze gemeenschap ver stoord. Door Christus, den Zoon Gods, werd zij weer hersteld. Omdat onze voorvaderen dit wisten en in den Gekruisten Christus hun Heiland erkenden, daarom hebben zij het Kruis opgericht als een overwinningsteeken, niet alleen op de kerken en begraafplaatsen, maar ook op de raadhuizen van steden en op openbare pleinen en wegen. Omdat wij in het Kruis het onderpand van onze hoop zien, daarom neemt het Kruis de eereplaats in in onze huizen en werkplaatsen, in onze scholen en zieken kamers. Met het teeken des Kruises belijden wij, als Christenen, ons geloof. Wie het Kruis verwerpt, verlochent Christus, den Ge kruisigde; hij heeft geen recht meer, zich Christen te noemen Daarom komen wij, evenals onze vade ren, die de Duitsche katheralen en dorps kerken bouwden, steeds weer bijeen rond het offeraltaar van het Nieuwe Verbond, en vereenigen wij ons in de Heilige Communie met Christus en met dë door Hem Ver- eenigde broeders. Daarom kunnen en willen wij geen af stand doen van den christelijken Zondag, die zijn middelpunt en hoogtepunt heeft in het gemeenschappelijk bijwonen der H. Mis. Katholieke Jeugd! Wij erkennen nu en altijd Christus, den Gekruisigde. Moge ook de leer van het Kruis, zooals eens ten tijde der heilige martelaren „voor de Jo den een ergernis en voor de heidenen een dwaasheid" zijn, voor ons Christenen blijft het Kruis van Christus „het geheiligde tee ken van verlossing, de standaard van mo- reele grootheid en kracht. In zijn scha duw leven wij. In zijn omhelzing sterven wij. Op ons graf zal het staan als verkondi ger van ons geloof, als getuige van ons tot het eeuwige licht gekeerde hoop. (Pius XI, „Mit brennender Sorge"). Dat moet dit jaar het motief en de inhoud zijn van uw eed van trouw op den belijdenisdag der katholieke jeugd". Mgr. Franz Rudolf Bornewasser, bis schop van Trier, zegt tot de katholieke jeugd: „Uw bischop wil, dat gij onder het Kruis staat en blijft staan en zijn vrucht eet aan het offeraltaar van uw parochie kerk. Hij wil, dat gij het leven hebt van het kruis en het in overvloed hebt! Het Kruis is het teeken van onze belij denis. In de oogen der wereld is het nu evenals vroeger een' teeken van smaad. En allen, die Christus navolgen, moeten er op rekenen, dat zij de „verachting van het volk" en de „spotternij der menschen" zullen ontmoeten. Juist in onze dagen komt weer duide lijk aan het licht, dat daar sinds 2000 jaar niets aan veranderd is. Christus beproeft Andalusië, waar men het blijkbaar niet eens is met het bewind van Burgos. KANTON: In de Chineesche stad Kan ton hebben de Japansche bommenwerpers ontzettend huisgehouden. Daar is de be volking eenige dagen achter elkaar bloot gesteld geweest aan moorddadige bombar dementen, met het gevolg, dat men het to taal aantal dooden raamt op niet minder dan vijf duizend. Dat ook de materieele schade groot moet zijn, laat zich indenken. Minder gemakkelijk is het zich voor te stellen, dat deze afslachting van menschen eenig miliair nut heeft en op eenigerlei wijze kan worden gerechtvaardigd. PRAAG: Ook in Tsjecho-Slowakije is het nog altijd niet rustig. Er doen zich voort durend tal van op zich kleine incidenten voor, die echter een sfeer van spanning en onrust levendig houden. Hopen wij, dat deze week, bij den aanvang van de be sprekingen over het nationaliteiten sta tuut, de rust terugkeert. In dit verband is het wel typeerend te lezen, hoe de Po len zich beklagen over het lot der Pool- sche minderheid in Duitschland, hetzelfde Duitschland, dat zoo hoog van den toren blaast over de onderdrukking der Sudeten- Duitschers in Tsjecho-Slowakije. Zijn leerlingen, of zij de kracht bezitten en bereid zijn, het Kruis des Heeren te dragen. Wij moeten het weer leeren en wij hebben het geleerd. Katholieke jeugd! uw Bisschop wil gemeenschappelijk met u het Kruis in de hand nemen en het toonen aan het volk, waaruit wij zijn voortgekomen en dat wij beminnen, het volk, dat wij wil len dienen en voor welks heil wij mede verantwoordelijk zijn." Mgr. Gröber, aartsbisschop van Frei burg schrijft: „Er is geen twijfel mogelijk: rond het Kruis is een strijd ontbrand, erger dan ooit tevoren .Velen willen het niet meer erken nen als een heilig teeken en werktuig der Verlossing en als een zinnebeeldige uiting van het christelijk geloof der Duitschers. Zij denken er niet meer aan, dat zij in dit onuitwischbare teeken gedoopt cLw.z. in Christus herborgen zijn. Zij schamen zich zelfs voor het Kruis en ergeren zich er over. Zij meenen hun eigen leven en het leven van het geheele Duitsche volk veel meer te kunnen bevorderen door het zin nebeeld van 't christelijk geloof uit te ruk ken, of het nu aan den rand van bosschen en wegen staat, jf het de kerken en ber gen kroont, of het de huiskamers en school lokalen siert, of de harten der menschen kenmerkt als het eigendom van Christus. In plaats van met ongehoorde dapperheid en begeestering evenals acht eeuwen geleden een kruistocht voor Christus en voor het Land Gods aan te durven, acht men het noodzakelijk èen campagne tegen het Kruis te beginnen, omdat men niet meer wil, dat Christus heerscht. En naar zij zelf beken nen heeft men het besluit genomen, dezen strijd door te zetten tot de eindbeslissing. Daarom wordt nu tot alle christenen een oproep gericht, om op te komen voor het Kruis, hetzij jong of oud, man of vrouw, teneinde het heil van het Kruis voor ons volk ook voor de toekomst te behouden." Vijfduizend Cftineezen zouden gedood zijn. Moordende bombardementen. Met ongekende hevigheid voeren Ja pansche luchtstrijdkrachten de laatste dagen bombardementen uit op Chinee sche steden, en speciaal Kanton is daarbij hef mikpunt geworden. Nadat Vrijdag, aZterdag en Zondag reeds luchtaanvallen hadden plaats gehad, tengevolge waarvan groote schade was aangericht, en talrijke men schen waren gedood, verscheen op Pinkster-Maandag een groot eskader Japansche vliegtuigen boven de stad en wierp zóóveel bommen neer, als in den Japansch-Chineeschen oorlog tot nu toe nog niet het geval was geweest. De gevolgen waren ijzingwekkend. Men raamt het aantal dooden, dat veroorzaakt is door de bombardemen ten op kanton van de laatste negen da gen op ongeveer vijf duizend. Hoewel officieel het aantal dooden van giste ren wordt geschat op 1500, vermoedt de correspondent van Reuter, dat dit aantal niet hooger zal zijn dan 800. Naar verluidt, overweegt men thans een veiligheidszone voor niet-strij- ders in te stellen. De Japansche woordvoerder gelooft, dat een derge lijk voorstel te Tokio in welwillende overweging zou worden genomen. De Britsche consul-generaal heeft bij den Japanschen consul-generaal te Hong kong geprotesteerd tegen de voortdurende vluchten van Japansche militaire toestel len boven de buitenlandsche concessie van Sjamien. Het protest is van Hongkong naar Ja pan doorgezonden. Den geheelen dag werden uit het puin der ingestorte gebouwen en huizen dooden en gewonden te voorschijn gebracht. Er is ook een aanval gedaan op het Fransche ziekenhuis „Paul Doumer". Ge lukkig is hier geen enkel slachtoffer te be treuren. De laboratoria zijn vernield. De schade beloopt ongeveer drie millioen Chi neesche dollars. De wijken waar de 'grootste verwoestin gen zijn aangericht, zijn die der Tai Hong en Wing Hong straten, waar een gaanderij is ingestort en verscheidene honderden Chi- neezen bedolf. KAI FENG DOOR DE JAPANNEEZEN BEZET? Uit Tokio wordt gemeld: Na de in bezit neming van Kai Feng door de Japansche troepen, zijn de Chineesche militairen in Westelijke richting gevlucht. Tsjeng Tsjau is het eerstvolgend doel der Japanneezen. Kei Feng werd Maandagochtend bezet. DE HOOGE AARDAPPEL PRIJZEN De bond van Kleinhandelaren in aard appelen, groenten en fruit in Nederland heeft zich in een adres, waarin wordt be toogd, dat de groothandelsprijs der aard appelen vér boven de financieele draag kracht van een groot deel van ons volk uit gaat, opnieuw tot den minister van Economische Zaken gewend, met het drin gend verzoek, maatregelen te willen treffen, welke kunnen leiden tot meer evenredige prijzen voor dit volksvoedsel, door wegne ming van elk obstakel, dat een redelijken prijs in den weg staat. Wij hopen, dat wij spoedig reeds mor gen b.v. zullen kunnen berichten, dat de regeering aan den in dit adres tot uit drukking gebrachten wensch heeft gevolg gegeven. Het schijnt ons noodzakelijk, dat er hier iets gebeurt! Aardappelen vormen voor duizenden een zeer voornaam element in de dagelij k- sche voeding. En voor duizenden zijn de aardappelen nu te duur, veel te duur ge worden. Daarin moet heel spoedig ver andering komen! BEIGISCH MISSIONARIS VRIJGELATEN PEKING, 7 Juni (ANP.) De Belgische missionaris, pater de Wilde, die veertien dagen geleden door bandieten gevangen werd genomen en meegevoerd, is thans vrijgelaten. Hij is gezond en wel te Kwei- hoea aangekomen. TRAM UIT DE RAILS GESPRONGEN Dertigtal gewonden EUPEN, 7 Juni (ANP.) Maandagavond is bij Montagne des Lapins een tram met bijwagen uit de rails gesprongen en tegen een telegraafpaal gereden. Een dertigtal reizigers liep kwetsuren op, waarvan 10 ernstig. De oorzaak van het ongeluk is te zoeken in het weigeren van de remmen. Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Franco wijst elke bemiddeling van de hand. (2de blad). Spaansche vliegtuigen boven Fransch grondgebied. (2de blad). Onlusten in Andalusië. (2de blad). Vreeselijke slachting te Kanton als gevolg van de Japansche luchtbombarde menten. (1ste blad). De toestand in Tsjecho-Slowakije. (2de blad). Binnenland Vestigingsverbod voor het kruideniers- bedrijf en het automobiel- en garagebe drijf. (1ste blad). Moordaanslag te Huizum eischt twee dooden en een zwaar gewonde. (4de blad). Verscheidene ernstige verkeersongeluk ken op de Pinksterdagen. (4de blad). Hotelbrand te Amsterdam (4de blad). Daders van den roofoverval te Stapelo gearresteerd. Omgeving Onder Alphen a. d. Rijn slipte een mo tor; duo-passagier om het leven gekomen. (2e blad). Sport en Wedstrijden VOETBAL: De wereldkampioenschap pen voetbal begonnen. Nederland en Ned.- Indië uitgeschakeld. Volendam kam pioen van den L V. C. B. (3de blad). SCHAKEN: Engeland wint met 5.54.5 van Nederland. (3de blad). De plannen der regeering om een centrale lucthhaven te stichten onder Leiden en de vliegvelden Schiphol en Waalhaven te kaart onder iedere stad aangegeven) be- doen opwaaien, vooral in de hoofdstad en in Rotterdam. Voor Amsterdam staat „Schiphol" op het spel, voor Rotterdam „Waalhaven"; protest- vergaderingen op groote schaal zullen wor den belegd om verzet aan te teekenen tegen de plannen der regeering. Deze stelt zich op het standpunt van het nationale belang en meent, dat een centraal vliegveld moet wor den aangelegd tusschen de 4 grootste plaat sen van ons land; dit zou uit een oogpunt van verkeer en bevolkingsdichtheid de beste oplossing zijn. Beide factoren zijn op bijgaand kaartje duidelijk weergegeven. Bepalen wij ons eerst bij het verkeer: In de onmiddellijke nabijheid van het centrale vliegveld zijn de meest moderne rij kssnelverk eerwegen ontworpen of in aan leg. De 4 groote steden zullen in afzien- baren tijd door snelverkeerwegen, zoowel met het nieuwe vliegveld als onderling ver bonden zijn. Men ziet op de kaart de ver binding binding Rotterdam via Ypenburg en vandaar langs Schiphui naar Amsterdam; deze hoofdsnel verkeersweg, welke gepro- jecteerd is buiten Delft, Den Haag en Lei den om, zal in de naaste toekomst de di recte kortste weg tusschen Amsterdam, Rot terdam en Den Haag worden, Amste: m er Rotterdam zullen evenver van het Vi.cg- veld verwijderd liggen, n.l. 32 K.M., Den Haag zou hiervan slechts 20 K.M. verwij derd zijn. Provinciale wegen zijn aange legd, onmiddellijk aansluitend op het rijks- v/egennët, zoodat voor de tusschenliggende plaatsen gelegenheid bestaat, het centrale vliegveld langs alle zijden te bereiken. De tweede factor is de bevolking: Hét is een feit, dat de meeste bevolkings centra van ons land gelegen zijn in de om geving van het nieuwe vliegveld. De dichtste bevolkingscentra liggen bin nen een straal van 35 K.M. naar Noord en Zuid en 40 K.M. naar het Oosten, geme ten uit het nieuwe vliegveld (zie het kaar tje). Het totale cijfer der inwoners (op de kaart onedr iedere stad aangegeven) be draagt 2.461.160; wanneer wij hierbij de bevolking voegen van plaatsen, eveneens in deze rayons gelegen boven de ÏD.OOO inwo ners. dan komt men tot een totaal van 2.700.000 inwoners, hetwelk 1/3 van de totale bevolking van Nederland uitmaakt. HET PLAN TOT STICHTING VAN EEN f.p-NlTRAAL VLIEGVELD RIJKSWEGENNET mm ONTWORPEN OF IN AANLEG ZUNDE RIJKS- WEGEN AANSLUITENDE PROVINCIALE WEGEN M QMILITAIRE TERREINEN {3823)

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1