Het moderne interieur Wat zal de mode ons brengen? lEenvoudige, doch gekleede blouse j Vesten en andere details Ons patronenhoekje De al te groote zakelijkheid welke ge durende eenige jaren ook op de meubels tot uitdrukking is gekomen, behoort weer tot het verleden. Ongetwijfeld kan ook in rit opzich van overdrijving gesproken wor den en kan men door verschillende de tails veel meer gezelligheid aanbrengen. Het zal echter nimmer meer de bedoeling zijn, dat men terugkeert tot de volle over laden kamers, de spiegels met étagères, waarop tallooze pulletjes geplaatst werden, en meer gewaardeerd. Tuin- en serrekus sens maken we steeds van dit kleurige en fleurige materiaal, dat met bonte bloemen- motieven bedrukt is, soms ook met exo tische vogels. Voor raambedekking in woonkamers gebruikt men meer iets stem miger en min of meer wazige motieven, terwijl deze zich onder andere ook uitste kend leenen voor overtrek van divan of fauteuil. Men kan losse overtrekken ma ken of laten maken die bijzonder in één woord naar de inrichting van ka mers, die meer aan een museum deden denken. De moderne huisvrouw heeft er varen hoeveel gemakkelijker het werkt, indien men niet meer in de kamers heeft, dan noodig is om ze bewoonbaar te ma ken en tevens een gezellig interieur te vor men, d'at van persoonlijken smaak getuigt. Cretonne, dat lange jaren "aaneen reeds zoo'n bijzonder cachet gaf aan de Engel- sche woon- en landhuizen wordt thans ook door de Hollandsche huisvrouwen meer geschikt zijn om niet meer nieuwe fau- teuls te vernieuwen. In slaap- en kleedkamers geven gordijn tjes b.v. om een eenvoudig toilettafel, een gezelligen aanblik en hier kan men de keus weer vestigen op kleuriger samen stellingen. Zeer practisch zijn de eenvou dige staande lampen, met cretonne kap, die met behulp van een draadvorm ge makkelijk zelf gemaakt kunnen worden. Onze schets geeft er aanwij zingingen om trek toilettafel en lamp. Kinderen aan tafel HET BESTELLEN VAN PATRONEN. Patronen van in deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen bij „Het Practisch Mo deblad" Postbus 36, Den Haag. Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt indien niet anders staat aangegeven, 0.58. Betaling reeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel. Eenige jaren achtereen heb ben wij veel dunne zyden en gummi regencapes zien dra gen, die veelal hun practisch nut bewezen hebben. Ze zijn heel gemakkelijk mee te ne men, omdat men ze klein op kan vouwen en ze bescher men de kleeren tegen een re genbuitje. Thans zien wij ca pes dragen op mantelpakken en japonnen, die niet bedoeld zijn ons tegen regen te be schutten, doch meer als warm, doch licht omhulsel. De leng te varieert van af de heupen tof japon lengte, zooals onze schets trouwens aan enkele modellen te zien geeft. En sembles, bestaande uit rok en mantel worden gecomple teerd door een cape, zoodat een driedeelig geheel verkre gen wordt. Rechts is b.v. een sportief ensemble, dat ook zeer practisch is voor op reis. Het bestaat uit effen rok met donkere blouse en een vest met cape van genopte stof. Een aardige combinatie ook effen stof met een niet te groote ruit gecombineerd. Naar verkiezing kan men de cape of het vest ook afzonderlijk dra gen. Links een cape met aparte zijstuk ken, die gedragen wordt over zomerjapon netjes. Is de cape van zeer dun materiaal, dan zal men goed doen deze te voeren, hetgeen bij iets zwaardere weefsels niet noodig is. Kunstzijden japonnen, die te nauw of te kort of wellicht onmogelijk geworden zijn, kan men, indien het motief nog geschikt is, verwerken voor kinderjurkjes. Verder zullen er zeker nog bruikbare deelen over blijven voor het maken van garnituren voor japonnen of een vest, waardoor een al te sombere japon geheel opgevroolijkt wordt. Zoo noodig maakt men het materiaal iets stijver door in het spoelwater wat gelatine cp te lossen. 1 -a 2 bladen op 1 liter water. JASJE. Succespatroon 2812. Prijs 0.30 0.05 voor adm.- en verzendkosten. Bovenstaand jasje wordt gemaakt van geruite stof. Verschillende ideeën hoe het PLAATS: Patroon NoMaat Hierbij-ingesloten t aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer van .Het Practisch Modebiad" wenscht te ont vangen gelieve u 10 cent extra in te slui ten. (Postzegels liefst van 1 y,, 3, 5, 10 of 12cent, doch niet van 6 cent). De blouse heeft het hart der meeste vrouwen stormenderhand veroverd, hetgeen niet anders te verwachten is, nu mantelcostu- mes zich bij voortduring hand haven. Met weinig middelen kan men zich goed kleeden en steeds iets anders dragen. De mode streeft er voortdurend naar om steeds nieuwe ontwerpen voor eenvoudige zoowel als meer ge kleede modellen te brengen. De nieuwe ensembles, bestaande uit rok en ensemble van ver schillende materialen of kleur, vragen meer sportieve modellen, dan de strenge tailleurs, die voor de middaguren als zeer gekleed gelden. Een zacht grijs costume van dunne wollen georgette of geribde zijde die zeer modern is vraagt een georgette of crêpe de chine blouse, b.v. ge maakt zooals 1. aangeeft. De ruime met kant afgewerkte cha- bot vult op geschikte wijze de halsopening. De driekwart lan ge, wijde mouwen zijn met rechte manchetten afgewerkt. Voor de morgenuren leenen de model len 2 en 3 zich uitstekend b.v. kunstzijde of kunstlinnen gemaakt. De garneering van 2 bestaat uit smalle plissé's en kleine glazen knoopjes. Model 3 heeft een smal staand boordje met fluweelen strik. Kor te, ruime mouwen met ruimte aan boven- en onderkant. Oud brood kan men weer versch ma ken indien men het even in een natten doek wikkelt en daarna in een middelma tig warmen oven een half uur laat bak ken. Teervlekken. Teervlekken kan men van de handen verwijderen door ze in te wrij ven met den buitenkant van een citroen of sinaasappelschil; de olie, die zich in de schil bevindt, zal de teer oplossen, zoodat men deze gemakkelijk af kan vegen. Model 4 is meer iets gekleeder en is op interessante wijze ingehaald aan de voor zijde, terwijl deze blouse over de rok valt en van uit de zijnaden breede stofreepen komen, die in het midden geknoopt wor-1 den. De sleutel tot geluk „Ik voel mij gelukkig", hoe zelden hoo- ren wij dit nog door menschen van onzen tijd zeggen en hoe weinigen denken eigen lijk nog hieraan of beseffen het goede, dat zij hebben. Het goede bestaat niet alleen in materieelen welstand, doch beseffen wij echter wel hoe gelukkig wij zijn indien wij voor ziekte in het gezin gespaard worden of erger nog, als niet een der onzer ons door den dood ontrukt is geworden? Ligt het eraan, dat de wil niet meer aan wezig is om de juiste levensvi'eugde aan te voelen? Wellicht is het een teeken, dat wij meerdere eischen aan het leven zijn gaan stellen, dat wij steeds meer behoef ten hebben om ons gelukkig te gevoelen. Wij vrouwen, moeten het weer willen leeren de levensblijheid te vinden, die noo dig is om ons tot gelukkige menschen te maken en wij moeten dit gevoel in ons zelve aankweeken en het overdragen op onze gezinsleden, ondanks de tijden, moe ten wij lichtpunten zoeken, want hoe ver scholen wellicht," ze zijn er! Velen denken verlangend terug aan de jeugdjaren, toen alles zoo geheel anders was en veel onbezorgder kon leven, niette genstaande de ouders niet met aardsche goederen gezegend waren. Hebben wij er echter wel eens aan ge dacht hoeveel rijker wij in menig opzicht geworden zijn en hoe het hebben van een gezin, van man en kinderen, ons tevens ook de verplichtingen oplegt om hen zoo ge lukkig mogelijk te maken? Niet door alle zorgen en leed voor hen te dragen, doch door te zorgen, dat ons innerlijk leven op hooger peil komt, door ons zelf steeds weer te overwinnen, het leed te aanvaarden en krachtiger uit den strijd naar boven te komen. Het leven is geen jagen van het eene genoegen naar het andere, doch toch mo gen wij ons ook niet blind staren op de vele moeilijkheden. De ware levensvreugde moet van binnen uit komen, waardoor wij ons rijker en gelukkiger zullen gevoelen. De ware levensvreugde bloeit als een schoone bloem op een gezonden bodem en allen, die ernstig willen, zullen ze kunnen vinden. Hoe gelukkig kunnen wij ons gevoelen, als wij buiten, in de vrije natuur zijn en het ondoorgrondelijke wonder aanschou wen, de herleving van boomen en heesters en bloemen. Zoo moet het ook worden in onze gezinnen, waar allen zoo gelukkig zijn als moeder's lach weerklinkt, als zij iets van haar innerlijke vreugde weet te geven aan anderen. De weg is vaak moeilijk, de paden vol steenen, die wij moeten ontwijken, niet vlak of recht, doch met bergen en dalen, doch wij hebben een einddoel voor oogcn en dat willen we bereiken. Wij willen trachten, de verloren levens vreugde te herwinnen en met een vasten wil zullen wij zeker slagen. Om kinderen zóó op te voeden, dat zij zonder stdrend te werken aan tafel met volwassenen kunnen mede eten is niet zoo heel gemakkelijk. Hoe vaak bemerken wij cit niet, als we te gast zijn bij een familie, waar de ouders toch beiden goede opvoe ders zijn. Allerlei kleinigheden doen zich dan voor, waarop gewezen moét worden. Liesje mag niet in haar te warme soep bla zen, Hans, die zich al een groote jongen begint te gevoelen, wil zich regelmatig in het gesprek van de groote menschen te mengen en men merkt aan het blosje op Moeder's wangen, dat ze zich opwindt over de verschillende kleine zonden harer kin deren, die ondef gewone omstandigheden oogluikend worden toegelaten. Het is inderdaad ook vervelend altijd en altijd weer op hetzelfde aambeeld te moeten hameren, vooral wanneer de vader, moede van zijn drukken werkkring, gaarne rustig aan den maaltijd zit en moeder, terwijl zij de kinderen tot de orde roept, ziet, dat vader zijn voorhoofd fronst en dit voort durend moeten verbieden onaangenaam vindt. Bezondigen de kinderen zich dus weer aan een of ander, dan zal zij dit om den wille van den vrede, onopgemerkt voorbij laten gaan. Komt hetzelfde een volgende keer voor en is zij zelve overmoe, dan stuurt zij de kinderen eenvoudig van tafel om in hun eigen kamer hun twistgesprek voort te kun nen zetten. Om kinderen te leeren zich behoorlijk en in den vorm aan tafel te gedragen is heel moeilijk. Zooals bijna met alles, bereikt men hier het meest met geduld en tact, en vooral niet overal op te letten en altijd maar te verbieden, wat op den duur een gewoonte wordt. Over het algemeen is het verkeerd om aan tafel de tekortkomingen der kinderen op te sommen of te bespreken; in vele ge zinnen komt de „zwarte lijst juist vaak dan ter sprake. „Liesje heeft voor haar opstel weer een vijf en heeft ook op weg naar school ver geten een brief te posten Altijd zijn het kleinigheden waar het om gaat en eens voor al moet men zich voor nemen hierover niet aan tafel te spreken. Het smakelijkste maal verliest zijn aan trekkelijkheid en het eten blijft vóór de keel zitten bij al dat geharrewar; daarbij komt nog, dat van die gedrukte stemming ook na den maaltijd vaak nog iets blijft han gen, waardoor bij de kinderen de lust om opgewekt aan het huiswerk te beginnen ook minder wordt. Wij willen niet betoogen, dat men zijn kinderen niet op fouten moet wijzen, alleen moet men dit vooral op het juiste oogenblik doen, het heeft dan veel meer effect, men verliest er niets bij, maar wint een gezel lig samenzijn, waarnaar ieder met verlan gen uitziet. Eenvoudige zomerjaponnen kan men op zeer geschikte wijze telkens male van aspect doen veranderen door er een vest van ander materiaal en afstekende kleur op te dragen. De moge lijkheid bestaat ook, om deze vesten onder tailleurs of ensem bles te dragen, doch dan wordt het materiaal gekozen in over eenstemming van het min of meer gekleede costume n.l. piqué of ottoman zullen dan in aan merking komen. Bond gekleurd cretonne zal aardig werken op een effen lin nen japon. Zeer flatteus en af- kleedend is het vest rechts, ter wijl links onderaan een model is, dat aardig werkt en van ottoman of ribszijde gemaakt is. Pochettes van zijde en geor gette zijn zeer nieuw en worden in middag- en avondtasschen ge dragen. Men ziet ze in verschil lende sprekende kleuren met groote geborduurde letter. An deren zijn bedrukt met bloemen- motieven of moezen, soms heb ben ze kanten inzetstukjes. Cein tuurs blijven zich steeds in de gunst der mode verheugen en vindt men in groote verscheiden heid van kleur en materiaal. BON VOOH GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode- olad". Postbus 36, Den Haag, giro 203203. NAAM: BOLERO-JAPON. Succespatroon 2774. Prijs 0.30 0.05 voor adm.- en verzendkosten. gemaakt kan worden zijn er bij aange bracht. Ben. stof 1.50 M. bij 1.30 M. breedte. Alleen patronen van hét jasje zijn ver krijgbaar in de maten 40, 42, 44 en 46. Zoowel van eenvoudig bedrukt katoen als van zijden imprimé is deze jopon zeer geslaagd. De moderne combinatie blauw wit is ook hier toegepast. Wit piqué kraag en sluiting van het split met een smal wit lint of koord, dat door met wit om gewerkte nesselgaten wordt geregen. Korte gladde mouwtjes in de japon, terwijl die van de bolero iets ruimer zijn aan boven gedeelte. Bij patroon behoort alleen shawl kraag. Ben. stof pl.m. 5 M. Patronen in de mattn 4450. a

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 13