NAAIMACHINES C.F.MEERPOEL5 STADS NIEUWS ZATERDAG 4 JUNI 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. I Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaal. Bij onze agenten ZO cent per week; *2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? IETS WARMER. De Bilt seint: Verwachting: Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen, licht tot half be wolkt, tijdelijk wellicht zwaar bewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur des nachts, overdag iets warmer. Hoogste barometerst.: 769.0 te Breslau. Laagste barometerst: 753.7 te Valentia. Over Duitschland en Polen strekt zich een hoogedrukgebied uit, dat, iets toene mende in intensiteit, Noord-Oostwaarts trekt. Het weer is in Duitschland koel, de koude lucht is thans tot Polen doorgedron gen en alleen over de Randstaten en Fin land is het nog warm. De Oceaan-depressie is opgevuld. Een uitlooper bevindt zich over Ierland, alwaar zij in het afgeloopen etmaal zwaren regen bracht. De uitloo per strekt zich verder naar de Golf van Eiscaye uit. Nog steeds vormt deze storing een bedreiging voor het Pinkster- weer. Voor den eersten Pinkster dag mag bij Zuid-Westelijken wind vrij zonnig weer worden verwacht, met nog eenige stijging van tempe ratuur. Voor den tweeden Pink sterdag blijft de situatie nog onver anderd. Op het oogenblik is het over de Britsche Eilanden koel weer. Over Zuid-Frankrijk wordt het warmer. Het hoogedrukgebied over Scandinavië nam in beteekenis af. Voor de Noorsche kust ligt nog een vlak ke depressie. LUCHTTEMPERATUUR. 17.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.^.. Van Zaterdagnamiddag 9.44 uur tot Zondagmorgen 4.12 uur; van Zondagna middag 9.45 tot Maandagmorgen 4.11 uur; van Maandagnamiddag 9.46 uur tot Dins dagmorgen 4.11 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zondag 5 Juni voorm. 8.45 en nam. 9.10 uur; op Maandag 6 Juni voorm. 9.50 en nam. 10.14 uur; op Dinsdag 7 Juni voorm. 11 en nam. 11.25 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl", 18 gr. C. Maan op 13.15 uur Zondagmiddag. Maan onder 1.27 uur Maandagnacht. Maan op 14.28 uur Maandagmiddag. Maan onder 1.48 uur Dinsdagnacht. Maan op 15.41 uur Dinsdagmiddag. Maan onder 2.11 uur Woensdagnacht.. GIJ kunt de af werking èn prijs van een naai machine zelf be- oórdeelen en ver gelijken! JV IJ staan U garant voor het beste materi aal en een goede wer king gedurende vele jaren !1 Dergel,ine voor.eelen biedt U alleen KWALITEITS Naaimachinehandel die bij verschillende fabrieken het beste kan Levert uit voorraad van: ADLER LflDA PFAFF Dürkopp - Husqvarna Alléén e Breestr. 171, Tel. 2657 BINNENLAND DE VIJFDAAGSCHE WERKWEEK. Wordt ingesteld bij de Koninklijke en bij het hoofdkantoor van de B.I.M. Naar de „N. R. Crt." verneemt, zal bij de Koninklijke Nederlandsche Maatschap pij tot exploitatie van petroleumbronnen er bij het hoofdkantoor van de Bataafsche Im port Maatschappij (verkoopkantoor van Koninklijke Shell producten) te 's-Graven- hage met ingang van Zaterdag 11 Juni de vijfdaagsche werkweek worden ingesteld. Het personeel van de Koninklijke (ruim 1000 leden) en dat van het hoofdkantoor der B.I.M. (ongeveer 300) zullen derhalve van dien datum af eiken Zaterdag geheel vrij hebben. De arbeidsuren van den tot nu toe ge- bruikelijken halven Zaterdag zullen groo- tendeels worden gecompenseerd door ver vroeging van het aanvangstijdstip op de resteerende werkdagen van 9 uur op half 9. Voor de depots van de B.I.M. in den lande blijft de bestaande toestand gelden met het oog op detailverkoop en service ten gerieve van de afnemers. DE ZAAK OSS Het beroep der Ossche brigade op het Ambtenarengerecht Naar de „N. R. Crt." verneemt, zal de samenstelling van het ambtenarengerecht voor de zaak der Ossche brigade zijn: de vaste voorzitter van het gerecht mr. H. van Haeringen; mr. J. H Scholten, re ferendaris bij den Raad van State; mr. H. F. A. Donders, advocaat en procureur te Leiden; gepensionneerd generaal-ma- joor H. Zeeman; en kapitein mr. Schute- maker te Amersfoort. DE MARKIEZAATSFEESTEN TE BERGEN-OP-ZOOM Plechtige herdenkingszitting in de Groote Kerk Heden zijn te Bergen-op-Zoom de groote feesten begonnen in verband met het 650- jarig bestaan van het Markiezaat Bergen- op-Zoom. Nadat in de ochtenduren een officieele bij eenkomst op het stadhuis plaats vond, is des middags een plechtige herdenkings zitting in de Groote Kerk op de Markt ge houden, waarbij vele autoriteiten aanwe zig waren. De bijeenkomst werd geopend met een woord van welkom door den voorzitter van het uitvoerend comité voor de herdenking, mr. J. A. P. M. van Hasselt, waarbij hij zich in het bijzonder richtte tot den minister van Defensie, den heer J. J. C. van Dijk, die den Raad van Ministers vertegenwoordig de, en tot den commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, jhr. mr. dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel. Op voorstel van mr. van Hasselt werd besloten een telegram van hulde en eer bied aan H.M. de Koningin te zenden. Vervolgens zongen de aanwezigen on der begeleiding van orgelspel het'Wilhel mus. Nadat de voorzitter nog had gewezen op de beteekenis van deze feestviering en het „Wilt heden nu treden" ten gehoore was gebracht, verleende spr. het woord aan dr. Anton van Duinkerken voor het uit spreken van zijn feestrede, die hij geti teld had: „De Bergenaar in de geschiede nis". Na deze toespraak hief het zangkoor der Ned. Herv. Gemeente het „Merck toch hoe sterck" aan. De voorzitter bracht vervolgens dr. van Duinkerken hartelijk dank voor zijn wel sprekend betoog en sprak daarop een slotwoord, waarin hij zijn ei'kentelijkheid uitte jegens allen, die hun steun en me dewerking verleenden bij de voorbereiding der feestelijkheden. Speciaal bracht spr. dank aan de bestuurders van de gemeente Antwerpen en van die gemeenten, welke, vroeger behoorende tot de heerlijkheid Ber gen op Zoom, thans mede zijn gelegen in het koninkrijk België, voor hun spontaan verleende medewerking, die een bevestiging vormt van de goede onderlinge verstand houding. Tenslotte overhandigde spr. een eere exemplaar van het programmaboek aan den minister en den commissaris der Koningin, benevens aan den burgemeester van Ber- gen-r -Zoom, waarmede hij de markiezaats- feesten geopend verklaarde. WINKELS GEOPEND OP EERSTEN KERSTDAG. Christelijke organisaties vragen voorziening. De gezamenlijke Christelijke organisaties in het bakkersbedrijf hebben zich tot den minister van Economische Zaken gewend met een adres betreffende de winkelopen- stelling op len Kerstdag. Daar Art. 4 a van de Winkelsluitingswet een uitzondering vormt op het algemeen verbod van Art. 2 van deze wet om gedu rende den Zondag een winkel voor het pu bliek geopend te hebben, is het wettelijk geoorloofd op 1 Januari, 24, 26 en 31 Dec. winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht, ook gedurende den Zen dag geopend te hebben. Zij meenen, dat deze uitzondering niet gemotiveerd is en dat in deze tijden van steeds verder gaan de ontheiliging van den Zondag alles ge daan moet worden, om misbruik van den Zondag tegen te gaan. VERKEERSZEGELS Ten dienste van het onderwijs Van de vroeger door den Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. uitgegeven serie verkeerszegels, die bestemd zijn als leer middel bij het verkeersonderwijs op school, heeft de A.N.W.B. thans een nieuwe reeks het licht doen zien. Deze tweede editie om vat een vel van 18 gekleurde en gegomde zegels van kloek formaat, met duidelijke teekeningen van verschillende verkeersfou- ten, zooals er nog iederen dag helaas wor den gemaakt. Elk zegel bestaat uit twee deelen; op de linkerhelft is een verkeersfout afgebeeld en op de rechterhelft laat de teekenaar op een voor den leerling heel bevattelijke ma nier zien, hoe 't wél moet. Onder ieder plaatje staat een kort onderschrift, dat ge makkelijk in het geheugen blijft, zooals bv. „Spring nooit uit een rijdende tram wacht tot de halte!", of: „Bocht niet afsnij den maar goed rechts houden!", of: „Kijk eerst of de weg vrij is geef dan tijdig teeken!" Het is de bedoeling, dat op school de on derwijzer of onderwijzeres in de verkeers- les elk zegel met de kinderen behandelt en de leerlingen ieder een zegel geeft, dat zij in een apart schrift kunnen inplakken, om dan na de les, waarin de onderwijzer ver teld heeft wat de teekening beteekent, er naast het plaatje een kort opstel over te maken, waarin ook hun eigen bevindingen kunnen opschrijven. Er kunnen dus met deze zegels 18 ver- keerslessen worden gegeven en na de 18e les hebben de kinderen dan meteen hun eigen, door hen zelf samengestelde ver- keersboekje, met allerlei nuttige wenken op het gebied der verkeersveiligheid. Met de uitgave van zijn eerste serie ver keerszegels heeft de A.N.W.B. veel succes gehad; deze nieuwe reeks is weer een ver betering, daar de teekeningen thans niet, zooals toen, in sepia-druk zijn uitgevoerd, maar in frissche kleuren, die de afbeeldin gen nog duidelijker en sprekender maken. Ook met de nieuwste voorschriften, zooals die betreffende de voorrangswegen, is re kening gehouden. Deze zegels worden niet gratis verspreid, maar zijn tegen zeer lagen prijs (per 100 vel of meer 2 ct. per vel) bij den A.N.W.B. verkrijgbaar (ook bij de bijkantoren van den Bond). Door het uitgeven van deze nieuwe serie „Verkeerszegels van de verkeersregels" hoopt de A.N.W.B. wederom mede te wer ken aan de verkeersopvoeding van de jeugd en aan de bevordering van de ver keersveiligheid. BIGGENMERKEN. Van 16 tot 21 Mei zijn aangebracht 44.692 v.j. 45.896) biggenmerken. Van de toekenning van dit jaar zijn tot 21 Mei j.l. gebruikt 554.091 (v.j. 603.968) biggenmerken. Voor een juiste beoordeeling diene, dat van 1 Januari tot geonemden datum in totaal zijn gemerkt 826.820 biggen, welk aantal vóór hetzelfde tijdvak van 1937 754.107 bedroeg. AAN DE LEIDSTERS EN LEIDERS VAN ONS KATHOLIEK JEUGDWERK. Aan allen, die leiding geven in het man nelijk Jeugdwerk, moge ik de volgende mededeelingen doen. Vooreerst aan de Leidsters van Welpen, Sint Jansknapen en van het S. F. L.: In den vervolge zal op den Donderdag tusschen de Quatertemperdagen in, dat is dus vier keer per jaar een Recollectie oefening worden gehouden in de kapel van het Sint Liduinahuis Zoeterwoudsche Sin gel 34 te Leiden. Vele leidsters hebben reeds lang naar deze regeling verlangd; ze is er nu en ik mag het vertrouwen uit spreken, dat allen zonder één uitzondering deze Recollectie zullen komen bijwonen. Opening precies te half negen, a.s. Don derdag! Dan mijn mededeeling aan de K.J.C.- leiders, dat zijn de Leiders en Verkenners, Kruisvaarders, S.F.L. en van de Sportju- nioren. Voor hen behelst deze mededeeling niet veel nieuws; ze is meer een herinnering, dat n.l. a.s. Vrijdag onze Recollectie ge houden wordt. Zooals wij dit gewend zijn, komen allen deze driemaandelijksche oefening medemaken. Voor hen heb ik dit keer na de kapeloefening beslag kunnen leggen op de film, die het werk van de Kruisvaarders van Sint Jan te zien geeft. Dus tot Vrijdagavond half negen op de Zoeterwoudsche Singel 34. L. BEUNE, pr. R.K. ZANGVER. „PULCHRI STUDIO". Het bestuur maakt den leden bekend, dat repetitie gehouden zal worden a.s. Donder dag 7 Juni om 8.15 uur, niet om 8.45 uur. Zij, die nog kaarten vaan de laatste uit voering in hun bezit hebben, moeten die zoo spoedig mogelijk afgeven bij mej. v. Zijp, Galgewater 13. Leden, denkt u er aan: 2d en Pinksterdag is de verjaardag van den directeur, adres: Hooge Rijndijk No. 150. Handelsregister K. v. K. ..Wijzigingen: 6776a. H. Sch'mitz, Oegstgeest, Geversstraat 10. Handel in rij wielen en onderdeelen; reparatie-inrich ting. Uittr. E.: J. Schmitz, Oegstgeest. 5350. Naamlooze Vennootschap Algemeen Technisch Handels- en Ingenieursbureau „A. T. H. I. B. U.". Leiden, Nieuwstraat 3 5. Ingenieursbureau en technisch handels bureau; toonkamers voor sanitair, baden, geysers, gasfornuizen, enz. Bijv. uitgeoef.- bedr.: fabriceeren van appendages, meet instrumenten, pompen, compressors, tegen stroomapparaten, boilers, ketels en andere technische artikelen, hetzij volgens eigen ontwerp of in licentie. 7128. N.V. Asphalteerinrichting „Nooit Gedacht" v. h. fa. M. de Vries Hellema, in oprichting. Alphen aan den Rijn, Steekter- weg 67. Bovengenoemde zaak is thans de finitief omgezet in een naamlooze vennoot schap onder den naam: N.V. Asphalteerin richting „Nooit Gedacht" voorheen firma M. de Vries Hellema. (Ned. Staatscourant 30 Mei 1938, Bijvoegsel No. 835). Dir.: C. Vos, Alphen aan den Rijn en H. G. M. van Leeuwen, Alphen aan den Rijn. Maatsch. kap.: 10.000, waarvan geplaatst en gestort 4000.— Geveilde Perceelen Terx overstaan van notaris C. J. F. Dolk te Leiden: Woon- en winkelhuis te Leiden Mare 100, in bod 5300.is niet gegund. Voor het voorloopig diploma machinis tenexamen is te Den Haag geslaagd de heer A. N. J. Steuteln, alhier. STEUNVERLEENING AAN KLEINE TUINDERS. Op 1 Juni j.l. is in deze gemeente inge voerd de regeling tot steunverleening aan kleine tuinders, als bedoeld in de circu laire van den Minister van Sociale Zaken d.d. 3 Mei 1938. De regeling zal voorloopig gelden van 1 Juni tot en met 31 December 1938. Zij omvat 3 groepen van tuinders: Groep A. Kleine tuinders, .wier netto bedrijfsinkomsten theoretisch per week 4.of minder bedragen. Groep B. Kleine tuinders, die uit hun beuryfje, volgens de voorgeschreven be rekening, theoretisch per week meer dan 1 4.doch minder dan 7.netto be drijfsinkomsten hebben. Groep C. De tuinders, wier netto be drijfsinkomsten theoretisch per week 7. of meer bedragen. De tot groep A. behoorenden vallen bui ten deze regeling. Zij kunnen volgens de bestaande regeling van de werkverschaf fing of steunverleening worden geholpen. De groepen B. en C. kunnen, voorzoover zij aan de gestelde voorwaarden voldoen, door middel van de steunregeling voor kleine tuinders worden gesteund. Ais basisbedrag is voor een gezin van 2 personen een bedrag van f 9.per week vastgesteld. Voor ieder inwonend gezinslid boven 2 mag 0.15 per week bijslag worden ver strekt. Van de aldus vastgestelde norm wordt afgetrokken: a. een gedeelte van de neveninkomsten van den tuinder, zoomede van de inkom sten van diens inwonende gezinsleden. b. de geheele berekende netto opbrengst van het bedrijfje, alsmede alle inkom sten, niet uit arbeid verkregen, zoowel van den tuinder zelf als van zijn inwo nende gezinsleden. De kleine tuinders van groep B., die voor steunverleening in aanmerking wenschen te komen, moeten zich, evenals hun daar voor in de termen vallende gezinsleden van 14 jaar en ouder, als werkzoekenden bij de Arbeidsbeurs doen inschrijven en zijn verplicht aangeboden vrij werk, waar voor zij lichamelijk geschikt zijn, te aan vaarden, voorzoover de werkzaamheden in eigen bedrijf, zulks naar het oordeel van den Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst, dti toelaten. De berekening der netto bedrijfsinkom sten geschiedt door een gemeentelijke commissie, overeenkomstig de door de De partementen van Sociale Zaken en Eco nomische Zaken gegeven aanwijzingen. De tuinder, die steun aanvraagt, is ver plicht aan de betrokken instanties alle ge gevens te verstrekken, die noodig zijn voor een juist uitvoering van deze rege ling. Tuinders, die meenen voor steunverlee ning in aanmerking te komen, kunnen zich hiervoor aanmelden eiken Donderdag avond tusschen 6 en 8 uur in het gebouw van den Gem. Dienst voor Sociale Zaken, Levendaal hoek Garenmarkt. De Directeur v. d. Gem. Dienst voor Sociale Zaken, C. R. L. OOSTVEEN, waarn. Gistermiddag is de politie-brandweer uit gerukt naar het perceel Waardgracht 139, bewoond door J. K. Op den zolder van dat huis was brand ontstaan doordat het vuur van een petroleumlampje dat onder een aquarium stond zich medegedeeld had aan een tafeltje. Ook de gordijnen voor het zolderraam en de stroomatras van een bed vatten vlam. Het 12-jarig zoontje van K. ontdekte het vuur echter zoo tijdig, dat men het nog met behulp van emmers wa ter kon blusschen. De brandweer behoefde geen dienst te doen. Op verzoek van de politie te Zeist is al hier aangehouden de 34-jarige J. v. L., al hier woonachtig, verdacht van inbraak, te Zeist gepleegd. beide Pinksterdagen geopend zijn 4033 SLEGTENHDRST's, Fotowerken Nieuwe Rijn 46 Telefoon 3010 Gemeentel* Aankondigingen AFSLUITING HOUTMARKTBRUG Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat met ingang van 7 Juni a.s. tot nadere aankon diging alle verkeer over de Houtmarktbrug zal zijn gestremd, dat in het voetgangers verkeer ter plaatse zal worden voorzien door een hulpbrugje en dat de doorvaart- hoogte van de Houtmarktbrug gedurende bedoeld tijdvak zal zijn beperkt tot 2 me ter. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 4 Juni 1938. 4058 OPHALEN HUISVUILNIS. In verband met de Pinksterdag zal het ophalen van huisvuil uit die perceelen, wei- ge gewoonlijk op Maandag worden be diend, nu plaats hebben op Woensdag d.a.v. Bewoners van die perceelen wordt der halve verzocht Dinsdag geen emmers aan de straat te doen plaatsen. Directeur Gem. Reiniging. Het spreekuur van den Directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen- en Gezondheidsdienst voor het aanvragen van versterkende middelen e.d., zal, in ver band met de Pinksterdagen, worden ge houden op Dinsdag 7 Juni a.s. des n.m. van 23.30 uur. AGENDA Woensdag. „Onderlinge Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging", Den Burcht 8 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: Eruins Slot. De Bruijne, v. Leeuwen, Nie- mer en Starck. Maandag 2e Pinksterdag nemen waar de dokters v. oBekel, v. Driesum, Winkler en Lahr. De Zondagsdienst voor dokters tee Oegst geest wordt waargenomen op le Pinkster dag door dr. Hugenholtz, Tel. 390. Op 2e Pinksterdag door dr. Varekamp, Tel. 1916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Z a te r d a g 4 tot en met Zondag 5 Juni (1ste Pinkster dag) waargenomen door apotheek M. Boekwijt, Breestraat 74, tel. 552: Maandag 6 Juni (2de Pinksterdag) tot en met Vrijdag 10 Juni a.s. nemen waar de apotheken: G. H. Blanken, Hoo- gewoerd 171, te.l 502 en G. F. Reijst, Steen straat 35, tel. 136. Voor Oegstgeest: mej. J. Doedens, Wil- helminapark 8, tel. 274. Acadcimitcimieisws LEIDEN. Bevorderd: tot doctor in de Geneeskunde, op proef schrift getiteld: „Onderzoekingen over Triatoma infestans als overbrenger van enkele pathogene organismen en over de complementbindingsreactie bij de ziekte van Chagas", de heer Liem Soei Diong, geboren te Menado. Geslaagd: candidaatsexamen Rechten: de heeren H. J. van Voorthuizen, Wassenaar, R. Froger, Laren; doctoraal examen Indisch recht: de hee ren Soerio Adiningrat, Leiden, Th. A. J. Vosters, Leiden; candidaatsexamen Indisch Recht: de hee ren M. Zaayer, Leiden, F. Hoogstrate, Den Haag. Geslaagd voor het examen van apothe kers-assistent te Leiden mej. J. K. Kra nen, Oegstgeest, en de heeren J. A. Metz en H. B. J. van Rijn beiden te L e i- d e n en E. M. Cohen en H. Meijer beiden te Rotterdam. Naar wij vernemen zal het Gemeente archief, Boisotkade 2a in het vervolg op denzelfden voet als de kantoren der meeste openbare instellingen en bedrijven des Za terdagnamiddags van 1 uur af voor het pu bliek gesloten zijn. Door het gemeentebestuur van Leiden is aan den heer Th. L. J. Zitman opgedra gen „Het overkluizen van het Gangetje", het sloopen van de bestaande Karnemelks- brug en het maken van een nieuwe brug met bijkomende werken voor de som van 54.000.—.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2