ZATERDAG 4 JUNI 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 15 t5e nieuwe, „overvette'1 Rinso doei beslist wonderen in de was machine. Eén pak Rinso op 30 liter water geeft een ongelofelijke hoeveelheid sop. En door het bijzonder hoge vetgehalte is het Rinso sop zo volmaakt reinigend, dat Uw was goed een ongekende helderheid krijgt en U, na het witte goed, ook nog het gekleurde goed in hetzelfde sop prachtig schoon wast. De nieuwe Rinso is werkelijk een wonder van doelmatigheid en zuinigheid I En niet alleen in elke wasmachine, maar ook in elke tobbel Bovendien op eik pak een bon voor fraaie geschenken. „OVERVETTE" RINSO. SPECIAAL VOOR DE WASMACHINE GEMENGDE BERICHTEN DOODELIJK ONGELUK TE DE BILT. Ter hoogte van het park Aremberg te De Bilt is gisteravond de 67-jarige wiel rijder P. B. van K. uit Bilthoven, die on voorzichtig den rijksstraatweg overstak, door een uit de richting Utrecht komende personenauto gegrepen. De man was op slag dood. Den autobestuurder treft geen schuld. DOODELIJK ONGELUK TE ECHT. Donderdagavond te zeven uur had de 33-jarige Faessen, vrachtondernemer te Tegelen, het ongeluk bij het lossen van een vracht te Echt door een balk getroffen te worden. In bewusteloozen toestand is het slachtoffer naar het R.K. ziekenhuis te Tegelen vervoerd, waar hij gistermor gen zonder tot bewustzijn te zijn gekomen is overleden. De man was gehuwd en va der van vijf kleine kinderen. Drie gewonden. Op de Spangenschekade te Rotterdam is gisteren, doordat een zandauto plotseling uitweek, een botsing ontstaan tusschen dien auto en twee motorfietsen, waarbij drie personen, de gebroeders Kastelijn, min of meer ernstig zijn gewond. De twee motoren reden naast elkaar. De eene motor werd bestuurd door den 29-jari- gen P. D. Kastelijn, die als duopassagier den 21-jarigen J. Kastelijn vervoerde. Op den anderen motor zat de 23-jarige D. T. Kastelijn. Een voor hen rijdende zandauto, bestuurd door den 34-jarigen J. H. v. D., week plotseling naar links uit. De beide be stuurders van de motoren hadden hierin geen erg, doodat zij met vrij groote snel heid tegen de auto reden. Zij werden allen tegen den grond geslingerd. De, oudste was er het ergst aan toe. Met een gebroken lin kerarm en -been en verwondingen in het gelaat, alsmede vermoedelijk inwendige kneuzingen, is hij in vrij ernstigen toestand naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, evenals de 21-jarige J. K. Deze had een hersenschudding. D. T. K., die eveneens een hersenschudding heeft opge- loopen, wilde niet naar het ziekenhuis ge bracht worden, zoodat de geneeskundige dienst hem naar zijn woning heeft ver voerd. De beide motoren en de vrachtauto zijn zwaar beschadigd. De drié voertuigen zijn in beslag genomen. AUTO TE WATER. Een flinke redder. Toen de echtgenoote van dr. J. H. B. Puylaert uit Sas van Gent gistermiddag met flinke snelheid per auto langs het ka naal bij Terneuzen reed, sprong een der banden, waardoor zij de macht over het stuur verloor en in het negen meter diepe kanaal terecht kwam. De auto verdween geheel onder water. De portier van de glas fabriek, die het ongeluk had zien gebeuren, waarschuwde een passeerende automobilist, die zich naar de plaats van het ongeluk spoedde. Hij sprong te water, dook en trachtte het portier te openen, wat hem na eenige vergeefsche pogingen gelukte. Hij trok mevrouw P. uit de auto en bracht haar aan den kant. De kranige redder was de 20-jarige H. Uiterhoeve uit Sas van Gent. De toestand van mevrouw P. was gister avond niet ongunstig. ERNSTIGE BOERDERIJBRANDEN. Groote boerderij te Meeden totaal afgebrand. Hedennacht om vier uur is een felle brand uitgebroken in de groote boerderij van den heer G. Sijpkens te Meeden onder Veendam, die zelf op een buitenlandsche reis is. De brand werd door de dienstbode ont dekt, die onmiddellijk de inwonenden waarschuwde. Allen moesten zich in nacht- Temmer door leeuw aange vallen en zwaar gewond. Noodlottig voorval in een Fransch circus te Nijmegen. Gisteravond tijdens de slotvoorsteUing van het-Fransche circus Bouglione, die deze week op het terrein „De wedrennen" aan de Bijleveldsingel te Nijmegen optreedt, heeft een schokkend voorval plaats gehad, meldt het „Vad.". Een der directeuren, de heer William Bouglione, zou een dressuurnummer met leeuwen geven. Een der leeuwen verkeerde reeds bij den aanvang in een nerveuze stemming. Plotseling viel het dier den tem mer aan en verwondde den man met zijn klauwen zwaar aan het hoofd. Onmiddel lijk schoot een van de broers van den heer Bouglione te hulp, wien het met veel moei te gelukte, den hevig bloedenden temmer te ontzetten. De leeuw was intusschen zoo woest ge- woest geworden, dat het dier met revolver schoten moest worden gedood. De zwaargewonde temmer is door een geneesheer verbonden en in bewusteloozen toestand naar het Wilhelminaziekenhuis overgebracht, waar operatief moest wor den ingegrepen. Zijn toestand was gister avond niet zonder gevaar. Begrijpelijker wijze veroorzaakte deze tragische gebeur tenis in het overvolle circus geweldige op schudding. Verscheidene menschen verlie ten de tent, doch toen de rust weer was te ruggekeerd, werd de voorstelling hervat. gewaad in veiligheid stellen. Wegens ge brek aan water viel aan blusschen niet te denken, zoodat de kapitale boerderij plus aangrenzende schuur een prooi der vlam men zijn géworden. Van den inboedel kon slechts weinig worden gered. Een groote partij koren is door het vuur verwoest. De oorzaak moet worden toegeschreven aan kortsluiting. De schade wordt door verze kering gedekt. De burgemeester was op het terrein van den brand aanwezig. De marechaussee stelt aen onderzoek in. Boerderij te Twello afgebrand. In den afgeloopen nacht om twaalf uur is brand ontstaan in de boerderij, be woond door de familie L. Bruins te Twello. De brand greep zeer snel om zich heen, zoodat de bewoners zich in allerijl in vei ligheid moesten stellen. De boerderij en de inboedel gingen geheel verloren. Drie var ken, één kalf en zestig kippen kwamen in de vlammen om. Men weet nog niet, hoe de brand is ont staan. De schade, die ongeveer zesduizend gulden bedraagt, wordt door verzekering gedekt. Schuur en stal vernield. Gisteren is brand uitgebroken in een groote schuur van het landbouwbedrijf van „Huize Assisië", gelegen aan den Bossche- weg onder de gemeente Udenhout. Door den feilen wind aangewakkerd, breidden de vlammen zich dra uit naar een aangrenzenden varkensstal en een andere schuur, zoodat de brand woedde over een lengte van ongeveer 30 meter. Daar men verdere uitbreiding naar den paarden- en koeienstal en andere gebou wen van het landbouwbedrijf vreesde, werd de hulp van de Tilburgsche brandweer in geroepen, die onmiddellijk met twee wa gens er op uittrok. In korten tijd waren, mede door het goede materiaal waarover „Huize Assisië" beschikt, vier slangen van de Tilburgsche brandweer aangekoppeld, die een flinke spuit water op de vlammen injoegen. De schuur en stal waren inmiddels on geveer uitgebrand, maar bereikt kon wor den, dat verdere gebouwen van het land bouwbedrijf, die gevaar liepen, behouden bleven. De uitgebrande gebouwen zijn gelegen aan de oprijlaan en liggen afgescheiden van het hoofdgebouw, zoodat dit, mede ook door de gunstige Windrichting, geen gevaar heeft geloopen. Toen de brand uitbrak, waren de patiënten juist aan tafel. Zij. hiel den zich echter rustig. Behalve schuur en stal is ook nog een groote partij hooi door het vuur vernield. „N. Tilb. Crt." BRAND TE ASSEN. Gisteravond heeft brand gewoed in het perceel van den heer J. Stooter te Assen. Hierin is gevestigd een bakkerij annex winkel. Spoedig stond de bovenverdieping van de woning in lichter laaie. De brand weer bestreed de vuurzee met vijf stra len op de waterleiding, doch kon niet verhinderen, dat de bovenverdieping to taal uitbrandde. Ook de bovenverdieping van het belendende perceel van den groen- tenhandelaar Smit werd aangetast. Deze brandde gedeeltelijk uit. De gelijkstraatsche gedeelten van beide panden konden, evenals de bakkerij, be houden blijven, doch kregen ernstige wa terschade. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade aan beide perceelen wordt door verzekering gedekt. BLIKSEM SLAAT IN DE HEIDE. 25 Hectare op „De Hooge Veluwe" verloren. Tijdens een kort maar hevig onweer, dat gisteren boven Otterlo en omgeving woedde, is de bliksem geslagen in een heideveld van het nationaal park „De Hooge Veluwe", bekend als de wildbaan van Kröller, waarbij brand ontstond. Aan gewakkerd door den feilen wind, vonden de vlammen, ondanks de hagelbuien, waarmee het onweer gepaard ging, gretig voedsel. De boschbrandweer van Hoenderlo en Otterlo en militairen uit de legerplaats Harskamp, alsmede arbeiders uit de werk verschaffing, trachtten den brand te be strijden, hetgeen echter bij het draaien van den wind met groote moeilijkheden ge paard ging. Eerst tegen zeven uur was men het vuur meester. Niet minder dan zestig hec taren heide ging verloren. Er is hoege naamd geen wild in de vlammen omgeko men. OVERVAL TE KERKRADE. Gisternacht is de groentenhandelaar W. Lennarts, wonende in de Veldkuilstraat te Kerkrade, terwijl hij omstreeks 3 uur zich gereedmaakte om met paard en wagen naar de groent enmarkt te Heerlen te rij den, door een tot nu toe onbekend geble ven individu onverwachts overvallen, waarbij hij o.a. bloedende verwondingen aan het hoofd opliep, meldt de „Tel." Op gemeld uur had L. reeds het paard voor den wagen gespannen. In dien tus schen tijd moet de aanrander de woning aan de achterzijde zijn binnengeslopen. Toen L. de achterdeur wilde sluiten, waar bij hij een lantaarn in de hand had, werd hij onverhoeds op zijn achterhoofd gesla gen door een man die zich in de gang be-, vond. Dit moet zijn geschied met een zwaar, scherp voorwerp. Lennarts draai de zich om en sloeg met de brandende lamp naar den inbreker. Deze heeft ech ter Lennarts daarna nog verschillende slagen toegebracht en is toen gevlucht. Hevig bloedend en half versuft maakte de groentehandelaar alarm, waarop de bo venbewoners en zijn vrouw kwamen toe snellen. Deze waarschuwden de politie en dr. Rijcke heeft de wonde gehecht. Een direct ingesteld onderzoek naar den dader leverde geen resultaat op. De inbreker was vermoedelijk van plan na het vertrek van L. in den winkel te komen om daar te stelen. Alles wijst er op, dat de man goed op' de hoogte van den toe stand moet zijn geweest. Lennarts is niet gevaarlijk verwond, hoewel hij zeer veel bloed verloren heeft. Hij heeft van den dader geen nauwkeurige beschrijving aan de politie kunnen geven. Naai wij hebben gemeld, is er in den nacht van Dinsdag op Wjensdag ingebro ken in het kantoor van de Netam aan de Galvanistraat te Rotterdam. Er is een geldkistje uit de betreffende brandkast verdwenen, waarin voor 2300 aan groot bankpapier en voor 1700 aan zilvergeld en klein bankpapier was opge borgen geweest. Merkwaardigerwijze was de brandkast echter niet geforceerd, maar blijkbaar met een valsch stel sleutels ge opend. Ook rees het vermoeden, dat de brandkast misschien niet afgesloten is ge weest. Naar wij thans vernemen is de politie er in geslaagd, het geld dat is ontvreemd, te achterhalen. Hoe dat is geschied, kan in het belang van het onderzoek thans nog niet worden medegedeeld. Van de dieven heeft men evenwel nog geen spoor aangetroffen. WAPENSMOKKELAARS TE AMERSFOORT GESNAPT. Dertig revolvers in een auto ontdekt. Eenigen tijd geleden kwam een Amers- foorter in contact met een paar Amster dammers en het duurde niet lang of het gesprek kwam op vuurwapenen en den wapenhandel. Bij den Amersfoorter kwam een detec tive-instinct boven en hij besloot met den man te onderhandelen. Het resultaat hier van was, dat hij een aanbod kreeg om re volvers te koopen. Langen tijd hoorde hij echter niets meer uit Amsterdam totdat hij Woensdag uit Amsterdam werd opgebeld waarbij men hem vroeg wanneer de wapens konden worden geleverd. De zoogenaamde kooper maakte zich ervan af door te zeggen, dat hij er geen zin meer in had. Donderdagmorgen om acht uur stond de Amsterdammer in Amersfoort voor de deur van den aspirant-kooper en verweet hem, dat hij zijn woord niet had gehou den. Hierbij kwam het tot een woorden wisseling waarbij men aan weerszijden DIEFSTAL Scherp naar alle kanten rondziend, stak Eve Marlet haar hand uit naar een kost baren ring, die schijnbaar onbewaakt in de uitstal-kast van het groote warenhuis lag. In dat korte oogenblik van één beweging draaide alles om haar heen, en nam een tegenovergestelde houding aan Het groote magazijn zwierde in een ontzaggelijk-snelle draaiing met het meisje als middelpunt. De menschen achter en vóór haar en opzij, de étalage's en kostbaarheden, glazen pla ten en de tegels van den vloer, alles werd een wilde, duivelsche wenteling, waarin zij alleen stil stond in een argelooze houding van een bezoekster, die een juweel, een ring, van meer nabij wil bekijken. Maar dit simpele gebaar was inderdaad een totale omverwerping van een heel ge bouw van soliditeit, van eerlijkheid. Er wankelde een wereld, een stelsel tusschen vallen en staan. Toen werd de hand terug getrokken, en stond de wereld weer, met nog een trilling achter gesloten oogen. „Dievegge! Stiekemerd!" Met een schok kwam Eve Marlet tot de realiteit. Ze keek rond, vlug en vreesachtig, alsof ze wilde zien, wie gesproken had, maar de men schen liepen onverschillig langs haar heen, de bediende keek naar een klant, die den prijs vroeg van een artikel. „Dievegge! Stiekemerd!" De klanken waren al zachter, de omgeving werd weer meer vertrouwd en gewoon. Nóg was zij geen dievegge in werkelijkheid, voor het oog van de menschen, ofschoon de wilsdaad al gesteld was. Ze beefde en sloot de oogen. Ze zag haar moeder, die in een smalle straat, in een klein huisje, honger leed en gebrek, en ziek lag. Ze zag meer: de totale onmacht om iets te verdienen. Die ring zou minstens vijfhonderd franc opbrengen, hij lag geprijsd voor het dub bele. Met dat bedrag zou moeder geholpen zijn, en versterkende middelen kunnen krij gen. Toen wankelde de wereld nog één keer. Ze strekte opnieuw de hand uit, ze hijgde van inspanning om kracht te zetten bij de geweldige daad van stelen voor het eerst, waarbij alle gevoel vermorzeld wordt en het verstand verpletterd. De vingers hoefden zich nog maar te sluiten, de ring zou er tusschen geperst zijn, een korte vlucht door de menschen-massa, en alles zou goed worden. „Juffrouw!" Op 't zelfde moment dat Eve den ring zou pakken, stond er tegen over haar een dame, die haar doordringend aankeek. dreigde de politie in de zaak te mengen Deze was echter inmiddels reeds gewaar schuwd en zij besloot den koopman uit Amsterdam te arresteeren. Op het politiebureau verklaarde de man, hier geen wapens te hebben, maar wel in België. Na een paar uur werd hij dan ook weer op vrije voeten gesteld. De politie, die den man nu voortdurend schaduwde bemerkte, dat de Amsterdam mer zich in de Arnhemschestraat ophield in gezelschap van een paar onbekende mannen. Het drietal ging in de richting van den Arnhemscheweg, waar zij bij de bekende Amersfoortsche Kei een auto hadden geparkeerd. Toen zij den wagen op gang wilden brengen, weigerde het voertuig, waarna het gezelschap de stad weer inging. De recherche onderzocht intusschen den wagen en vond daarin twee pakken, in ieder waarvan zich vijftien revolvers be vonden. Inmiddels werden posten uitgezet. Spoe dig kwam het drietal terug in gezelschap van een garagehouder, wien zij verzocht hadden den wagen te repareeren. De heeren kregen er echter lucht van, dat de politie hun op de hielen zat en maakten zich uit de voeten. Later is op den Utrechtscheweg een der drie mannen, de 32-jarige D., uit Den Haag afkomstig, gearresteerd. De anderen waren ontkomen, maar de naam van den tweeden persoon, een zekere B. eveneens uit Den Haag afkomstig is de politie be kend. De Amsterdammer is ontsnapt. De wapens komen vermoedelijk uit België. NEDERLANDSCH MOTORVRACHT SCHIP GESTRAND DOCH VLOT GEKOMEN. De „Poelau Roebiah" in Suezkanaal aan den grond geloopen. Het Nederlandsche motorvrachtschip „Poelau Roebiah" van de Stoomvaart Maatschappij Nederland is gistermorgen in het Suezkanaal aan den grond geloo pen. Het schip was op weg van Batavia naar Amsterdam. Omstreeks acht uur gisteravond is bij de Stoomv. Mij. „Nederland" bericht ont vangen, dat de „Poelau Roebiah" vlot is gekomen en zijn reis vervolgt. Lading is niet behoeven gelicht te wor den. VIER NEDERLANDERS UIT SPANJE GEVLUCHT. Uit Parijs wordt geseind: Volgens een bericht uit Perpignan in de Petit Parisien zijn vier soldaten der internationale bri gade van Nederlandsche nationaliteit er in geslaagd van het front van Lerida te vluchten en de Middellandsche Zeekust te bereiken. Zij vertrokken met een klein zeilscheepje van de haven La Selva en wisten cfe Fransche wateren te bereiken, waar zij in uitgeputten toestand werden opgepikt door een visschersvaartuig, dat hen naar Port Vendres bracht. Zij zijn daarop naar het Nederlandsche consulaat te Marseille geleid. „Dat moet u niet doen, juffrouw, 't Is niet goed, wat u van plan bent. Komt u maar eens mee"!" De dame stond reeds naast haar en ondersteunde haar aan den arm. Zij voerde haar weg, verzocht de menschen opzij te gaan. 't Was eigenlijk onnoodig, ■voor het lijkbleeke gezicht en de gesloten oogen van het meisje week iedereen. Buiten pas kwam Eve weer tot bewust zijn. De frissche lucht sloeg op haar neer tegelijk met het volle overzicht van haat- daad en daarmede de afschuw en 'het be rouw. Maar veel tijd tot nadenken had ze niet. De vrouw naast haar benam haar de gedachten. „U gaat met me mee, juffrouw. U is een dievegge. Ik heb heel goed gezien, wat u van plan was te doen, en u begrijpt...." In plaats van de fluistertoon, waarmee zij haar betrapt had, klonk een harde stem, koud en gevoelloos". „Waarom wilde u dat doen? Is schande, dat een meisje als u zich overgeeft aan iets, wat niet goed t« praten is". De dame sprak zeer verontwaardigd, ter wijl ze het meisje voorttrok. Eve wilde uit leggen, dat ze het niet had willen doen om zichzelf te verrijken, dat het slechts ging om haar moeder, die gebrek leed. Ze wilde alles uitschreeuwen, maar wist niet meer uit te brengen, dan een zinnetje: „Denk om mijn moedertje...." „Daar had jij om moeten denken, meisje, 't Is nu te laat. De rechter zal uitmaken, welke schuld je hebt. Wij hebben slechts te waken, dat diefstallen worden ontdekt en verhinderd. Je mag nog van geluk spreken, dat wij, vrouwelijke detectives, gevoel heb ben. Andersje begrijpt toch.... 't Is geen pretje in een groot magazijn de hand boeien aan te krijgen". Het schemerde het meisje voor de oogen. Ze liet zich willoos meevoeren, zag in een waas de menschen en straten, 't Viel haar niet eens op, dat ze zoolang moesten loopen om 'bij een politie-foureau te komen. Maar zelfs wanneer zij dat opgemerkt zou hebben, dan was er een verklaring van de vrouw: „Ik zal verder beslissen, zoodra we thuis zijn. Op 't oogenblik weet ik alleen nog, wat je van plan was. Eén woord van mij, en je komt in de gevangenis. Dringt het goed tot je door, dat je van mij afhanke lijk bent, meisje?" Wanneer ze niet dien verschrikkelijken angst gehad zou hebben, zou zij verschil lende dingen niet zoo vreemd gevonden hebben. Nu W2S er alleen de gedachte aan de gevangenis, en nog verder in een waas het huisje en haar moeder, die haar wachtte. Ze keek een keer om, waarom wist ze zelf niet. Toen liep ze weer vlugger door. Een politie-agent liep op enkele tientallen meters afstand achter haar, en keek haar oplettend aan. Pas in een metro-trein, waarheen de vrouw haar voerde, keerde haar geestkracht eenigermate terug. „Wie bent u toch? Bent u werkelijk van de politie? Hebt u dan heelemaal geen me deleden met me? Denk toch aanmijn moedertje. Ze mag nietnooit weten, dat ikVerder kwam ze niet. Ze snik te zacht in een overmaat van ellende. Maar ineens sprong ze op, ze rukte zich los van de vrouw, en sloeg met de vlakke hand in haar gezicht. 't Was of een plotselinge krankzinnigheid over haar kwam. In één oogenblik zag ze in volle duidelijkheid den omvang van het kwaad, maar tevens, dat ze van niets kon beschuldigd worden, ze had niet gestolen, ze had toch evengoed den ring van meer nabij willen bekijken, en daarom haar hand hebben uitgestrekt? Ze ontwaakte eenige uren daarna. Toen ze haar oogen opende, zag ze uniformen; een verpleegster, en verder politie-diena- ren. In een hevigen schrik sloeg ze met de armen, terwijl ze voortdurend schreeuw de. „Mijn moeder.... nee.... mijn moe dertje...." „Kalm aan, juffrouw, u mag zoo naar uw moeder hoor. Maar we mogen u toch eerst wel even feliciteeren?" Door haar wimpers heen, zag Eve den agent, die haar gevolgd had. Achter dezen stond een inspecteur. Maar wat haar het meest verbaasde, was, dat de man zoo vriendelijk sprak. ,,'t Was een radicaal middel juffrouw, om die vrouw zoo te bewerken. Allemachies ik zou niet graag die stompen in mijn ge zicht gehad hebben. Ze is bont en blauw door die kleine knuisten van u". „Maar.maar. „Wacht u nu even. Laat mij maar pra ten. Ik begreep direct, dat de zaak niet heelemaal in orde was, toen u mij dat tee- ken gaf bij het omkijken". De agent scheen niet te merken, dat Eve moeilijk slikte, toen hij dat zei. „Nu begrijpen we alles beter. U had haar natuurlijk herkend van het signalement? Natuurlijk hè". 't Draaide Eve voor de oogen. Ze begreep er niets meer van. En de agent praatte maar door. „Ik waarschuwde direct een inspecteur, en gingen u met tweeën achterna, den trein in. En nu bent u hier". De agent keek hul peloos naar zijn superieur. Deze vervolgde het gesprek. „Hij vergeet het voornaamste, juffrouw. U krijgt natuurlijk de 2500 francs, die op de aanhouding van de fraaie Madame ge steld zijn. Wanneer u zoover bent, dat u weer loopen kunt, dan zal dat bedrag u worden over „Hemeltje, wat gaat u nu doen? Weer flauwvallen?" Maar Eve Marlet deed dit niet, ze zakte slechts achterover, terwijl ze bijna-onver- staanbaar mompelde: „Moedertjevoor unu kunt u weer beter worden En.... ik heb nietgesto Het laatste woord was absoluut onver staanbaar, de agent draaide zich om naar den inspecteur, en zei: „ze ijlt nog een beetje, zeker van de emotie". M. D.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 15