agen Historie SPORT De Voetbalwereldkampioen schappen Het F.I.F. A.-congres te Parijs ZATERDAG 4 JUNI 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 DE BOODSCHAP VAN BOEDAPEST AAN EEN VER DWAASDE WERELD. EEN BOM VESTIGT DE AAN DACHT OP HET OUDE ZEER DER MINDERHEDEN. CHAMBERLAINS REALISTISCHE POLITIEK. JAPAN REORGANISEERT ZIJN REGEERING IN OORLOGS GEEST. Boedapest. De dagen van het Eucharistisch Congres zijn alweer voorbij. De Hongaarsche hoofdstad heeft de con gresgangers ontvangen met een hartelijk heid en een luister, welke niet licht ver geten zullen worden en de pelgrims uit alle deelen van de wereld zullen na hun thuiskomst nog langen tijd gewagen van de Hongaarsche gastvrijheid en van de praal, waarmede Boedapest het Eucharis tisch feest heeft gevierd. Van deze stad aan den Donau is een boodschap aan de wereld meegegeven, de boodschap van liefde en vrede, van goed heid en wederzijdsch vertrouwen, van saamhoorigheid en nastenliefde. Sommigen wilden bij voorbaat die stem niet hooren en verhinderden de Katholieken naar Boedapest te gaan om er naar te luiste ren. Maar als men de wereld den vrede wil teruggeven, zullen de volken de bood schap van den Eucharistischen Koning moeten leeren begrijpen. Zoolang de band van Christus de volken niet bindt, zal de wereld vol blijven van egoisme, van ras sen- en klassenstrijd, vol burgerstrijd, jacht naar buit, vol bewapeningsleuzen en oorlogsdreigement. Wie om zich heen ziet, kan zonder moeite de teekenen van verval onderken nen. Wij hebben in een recente gebeurte nis in ons eigen land een ongezocht aan- knoopingspunt. Konovalec. Vorige week Maan dag reet een bom een mensch aan stuk ken midden in het drukste gedeelte van Rotterdam. Een Oekrainer werd uit den weg geruimd, hoogstwaarschijnlijk door een handlanger van Stalin, omdat hij ge vaarlijk werd geacht voor de Sovjet heerschappij in de Oekraine. Deze politie ke moord vestigt weer eens de aandacht op het lot der Oekrainers en in 't alge meen op de vaak pijnlijke situatie, waar in verschillende nationale minderheden in vreemd staatsverband zich bevinden en weike een bron van onrust vormt in Euro pa. De Oekraine werd door het Vredes verdrag van Versailles in tweeën ge scheurd, een gedeelte bleef onder Rusland, een gedeelte kwam aan Polen. De dwang- politiek van Moskou joeg de Oekrainsche nationalisten even krachtig tegen zich in het harnas als de autocratische tsarenpo- litiek dit had gedaan. De nationale cul tuur der vrijheidlievende, democratisch- gezinde Oekrainers, een rijk en ontwik keld boerenvolk, staat ver af van de bols jewistische politiek van gelijkmaking en neerdrukking van den boerenstand tot het peil der proletariërs. In de Oekrainers leeft een diep-geworteld nationaal besef en alle zuiveringen van Stalin hebben dat nog niet,kunnen uitroeien. Daar het zich niet openlijk uiten kan, vindt het zijn weg langs ondergrondsche kanalen, in geheime organisaties, wier leiders in het buitenland samenzweren. Hun beweging heeft den latasten tijd een stimulans gekregen door de actie der Su- deten-Duitschers, één der verschillende minderheden, waarmede Tsjecho-Slowakije zoo rijk gezegend is. De Sudeten-Duit- schers vragen, blijkens de.stellingen, wel ke Kundt (een hunner leiders) deze week geformuleerd heeft, wel aardig wat. De eischen komen hierop neer, dat de Sude- tenduitschers, terwijl zij deel uitmaken van den Tsjechoslowaakschen staat, voor zich het bijzondere recht opeischen, zelf standig met het Derde Rijk overleg te plegen en daarmede een duurzaam poli tiek contact te onderhouden. Er is zeker wel geen enkele souvereine staat, die aan een zijner minderheden een dergelijk ex ceptioneel recht zou toekennen. Hoe zou den de Sudetenduitschers, indien zij de meerderheid vormden, 'n dergelijken eisch bijvoorbeeld van de Hongaarsche, Pool- sche, Slowaaksche en Roetheensche min derheden opvatten? Tenzij de Sudeten-Duitschers hun hou ding fundamenteel herzien, is er weinig kans, dat er een bevredigende regeling met Praag tot stand komt. Het minderhedenvraagstuk zal nog lan gen tijd zweren blijven vormen in het lichaam van Europa. Chamberlain. Een vreedzame en bevredigende oplossing van het conflict tusschen Praag en de Sudeten-Duitschers, is de voorwaarde, welke Chamberlain, de Engelsche minister-president, gesteld heeft voor besprekingen piet Duitschland. Juist dezer dagen heeft de Engelsche regeering mededeelingen in de Britsche pers laten circuleeren omtrent haar plan nen, op de eerste plaats om te trachten een wapenstilstand in Spanje te berei ken, als inleiding tot de beëindiging van den burgeroorlog door een vergelijk; en op de tweede plaats om besprekingen te openen met Duitschland, o.a. over de ko loniale kwestie, op voorwaarde dat de Tsjechische kwestie bevredigend geregeld zal worden. Chamberlain volgt een volkomen rea listische en utilitaristische politiek, d.w.z. hij streeft slechts datgene na wat bereik baar is en op het oogenblik voordeelig is voor den vrede. De burgeroorlog in Span je moet zoo gauw mogelijk ophouden. Eenige weken geleden scheen Franco spoedig te zullen winnen en daarop voor uitloopend sloot Chamberlain alvast een accoord met Italië. Maar nu blijkt, dat de mannen ~van Barcelona en Valencia nog allesbehalve overwonnen zijn, moeten de partijen maar naar de conferentietafel. De Engelsche regeering moet ongetwijfeld over aanwijzingen beschikken, dat het plan van een conferentie-tafel niet tot de onmogelijkheden behoort, evenals zij het klaargespeeld heeft om althans een rege ling te vinden voor de terugtrekking der vrijwilligers; maar overigens zijn wij ge neigd om hetzelfde te denken van den wapenstilstand als wij dachten van de vrijwilligerskwestie: men zal wel net zoo lang praten en onderhandelen tot de wa penen ten slotte toch het pleit beslecht hebben. Het andere plan, om met Duitschland tot een accoord te komen, getuigt van een goeden kijk op de toestanden. Engeland houdt Duitschland nu een lokaas voor, dat Berlijn zal doen watertanden, n.l. de vervulling van zijn koloniale wenschen. Maar in ruil daarvoor: medewerking tot een bevredigende regeling der Sudefen- Duitsche kwestie! De N. R. C. teekent hierbij aan: „Het teruggeven van de koloniale gebieden is een der beste middelen om Duitschland een vredelievende politiek op te leggen. V/aarbij bovendien komt, dat het hiertoe gekozen oogenblik, gezien de stemming onder het Duitsche publiek, bijzonder gunstig moet worden genoemd. Daarmee stempelt Chamberlain zich tot een staats man van formaat, een man, die als zijn opzet slaagt, de eenige onder de leidende figuren uit de democratische landen is, die zich wat grootheid van visie betreft met Hitler en Mussolini kan meten. Niet alleen meten trouwens, maar hen dan waar schijnlijk overtreft. Bij alles wat Chamber lain doet, is het .Engeland voor alles" het grondmotief. Maar in tegenstelling tot zijn tegenstanders ziet hij kans dit dienen van de Engelsche belangen te steken in het kleed van het algemeen belang en den wereldvrede". China. Het worden nu kwade dagen voor China. Tot nu toe hebben de Chinee- zen weliswaar het onderspit moeten del ven, maar zij hebben met eere verloren en verslagen zijn ze nog geenszins. De jongste reorganisatie van het Japan- sche kabinet wijst er echter op, dat Tokio er naar streeft, alle weerstanden, die zich tot dusverre nog verzetten tegen het sa mentrekken van de nationale krachten ten behoeve van het oorlogsbedrijf in China, op te heffen. Terwijl de publieke opinie in Japan zich ongerust begon te maken over den langen duur van den oorlog zonder dat deze noemenswaard op schoot en zonder dat nog het eind in zicht was, gaf de regeering blijk van aarzeling omtrent den weg, dien zij dacht te vol gen om uit de impasse te geraken. Uit de recente samentrekking van alle beschik bare troepenmachten aan den Loenghai- spoorweg aanvankelijk ter verovering van Soetsjau en uit de gelijktijdige vlootactie tegen Amoy in Zuid-China, was reeds ge bleken, dat Tokio aan zijn militaire hou ding tegenover China een scherpe wen ding had gegeven. Uit de daarop thans gevolgde hervorming van het kabinet kan worden afgeleid, dat dit het karakter ver krijgt, dat met het nieuwe stadium, dat de oorlog van Japan tegen China is inge gaan, overeenkomt. De Japanners gaan thans alles op alles zetten om een beslissing te forceeren en wij zjjn benieuwd, hoe lang Tsjang Kai Sjek aan dien druk weerstand zal kun nen bieden. Uit het katholieke kamp I. V. C. B. Wedstrijd programma voor a.s. Maandag. Om het kampioenschap: VolendamBra- bantia; HBCVosta. DIOC. HAARL. VOETBALBOND. AFDEELING CENTRUM. Prom. 2e klasse: MeerburgNVC. Prom. res. 3e klasse: Nic. Boys II SJC III. AFDEELING ZUID. Ie klas A: VlaardingenSGV. Res. 4e kl. Bb: WL IV—Westlandia Hl 12.30 u. Prom. res. 3e kl.: SGV nAW n. Clubnieuws der Kath. Sportvereenigingen Docos: Afd. Junioren: Alleen de reeks wedstrijden in Rijswijk is het vastge stelde programma. Jun., zorgt ervoor op tijd te zijn. 11.15 uur vertrekken wij vanaf het Sportpark Haagweg. Wij rekenen vast op mooi weer en grooten opkomst, 't Zal een mooie sportdag wezen, maar ook een Missiedag.want wij zullen nu zeker de Missie-cent niet vergeten. D.O.S.: 2de Pinksterdag veldtrainen voor alle senioren te 12.30 uur, onder leiding van trainer Schouten; aller opkomst zeer gewenscht. Te 2.30 uur DOS aAlph. Boys a. Dit zal voor onze A-ploeg een zware partij worden, een mooie medaille is als prijs beschikbaar voor het winnende team. Afd. Athletiek: Zij die nog willen mee doen met de groote wandel-reünie, geor ganiseerd door de „Spil" moeten zich nog heden melden. Zoo ook voor de atletiek wedstrijden van den Turnkring Amsterdam op 19 Juni, waar een mooi program is vast gesteld voor A-, B- en C-klassers. Hier moe ten zeker enkele liefhebbers voor zijn. Teylingen: Voor den Pinksterdag is het volgende programma vastgesteld: Teylin gen II gaat den returnwedstrijd spelen te gen Docos n in Leiden; aanvang 2.30 uur. Teylingen Hl gaat naar Hoogmade om VCH I te ontmoeten; aanvang 2.30 uur. De kleinste junioren trekken mede naar Hoogmade om daar het nieuwe Jun.-elftal te ontmoeten van VCH; aanvang 12.30 uur. Meerburg: Op 2en Pinksterdag speelt Meerburg I haar derden promotiewedstrijd en wel tegen NVC I van Noordwijkerhout. Bij goed weer belooft dit een mooie wed strijd te worden. De uitwedstrijd werd door Meerburg gewonnen, maar NVC zal zijn best wel doen revanche te nemen. Meer burg-supporters, komt dus allen dezen wedstrijd bijwonen. Aanvang 2.30 uur. Voor het tweede of derde zal een vriendschap pelijke. wedstrijd worden aangevraagd. De jongste Benjamins zullen waarschijnlijk wel rust hebben. Na den promotiewedstrijd is er gelegenheid voor het opgeven van nieuwe leden bij het bestuur in het Pa tronaatsgebouw. Tevens bestaat de gele genheid voor de supporters, die mede wen schen te gaan naar den wedstrijd tegen Unio te Oudewater op 12 Juni, om zich op te geven. Foreholté: Op den 2en Pinksterdag gaan onze le elftallers naar Hillegom. Vertrek per fiets vanaf Parochiehuis 12 uur. Leider W. Turnhout. Om 1.30 uur speelt Foreholte I tegen Vo gelenzang I. Daarna 2.45 uur: ODI I tegen Concordia I. De finale vindt plaats 4.30 uur. Winnaar AB. Als le prijs is een wisselbeker beschik baar gesteld, welke 2 jaar achtereen of 3 maan in z'n geheel moet worden gewonnen om definitief eigenaar te zijn. Dus, met Pinksteren gaan vele Voorhouters naar het Concordia-terrein om Foreholte aan te moe digen. In verband met de a.s. training kunnen zich nog nieuwe leden schriftelijk aanmeL den uiterlijk tot en met 15 Juni a.s.: 's Gra- vendamsche weg 33, Voorhout. Nic. Boys: Tweede Pinksterdag speelt Nic. Boys n op eigen terrein een wedstrijd tegen SJC III uit Noord wijk. Aanvang 2.30 uur. Daar dit een promotiewedstrijd is van het tweede elftal, wordt op veel belang stelling gerekend. Wij hopen, dat de Boys revanche zullen nemen, want de uitwed strijd is met groote cijfers verloren. Nic. Boys I gaat naar Uithoorn om aldaar deel te nemen aan de Nederlaagwedstrijd. Ook deze wedstrijd begint te 2.30 uur. Na de wedstrijd van Nic. Boys II tegen SJC Hl komen de Junioren in 't veld. Van de Ju nioren wordt een voltallige opkomst ver wacht, opdat een elftal kan worden samen gesteld, dat in de komende weken eenige wedstrijden als proef zullen spelen. v. Nispen: Voor Van Nispen staat er voor Maandag as. een flink programma te werken. De hoofdwedstrijd zal/plaats vin den tusschen Van Nispen I en BSM I van Bennebroek, de kampioen van haar afdee- ling en de nieuwe IVCB-er. Deze wedstrijd, welke aan zal vangen om half drie, wordt geheel gespeeld ten bate van den autotocht voor ouden van dagen. Een fraaie beker wordt aan den winnaar uitgereikt. Om 1 uur speelt een Van Nispen elftal thuis te gen BSM ni.' Van Nispen H gaat naar Lisse om Lisse IV te bekampen. Deze wedstrijd vangt aan te half één. De junioren hebben vrij i Zondag j.l. is een goed begin gemaakt om den Bisschopsbeker te bemachtigen. India I Morgen de hoofd schotel, vandaag een voorproefje Vandaag wordt de inleiding gegeven tot het groteske wereldvoetbaltoumooi in Frankrijk, waarheen de belangstelling van wel geheel de wereld zal uitgaan. Het der de tournooi om het wereldkampioenschap is zeker zoo belangrijk als de twee vorige en daarom worden de resultaten overal met spanning afgewacht. Over de geschiedenis der wereldkam pioenschappen memoreert de „Sportkro niek" het volgende: In 1930 werd het tournooi voor de eerste maal gehouden, als compensatie eigenlijk voor het uitvalien van het Olympisch Voet- baltournooi. waarvan algemeen verwacht werd, dat het in 1928 te Amsterdam voor het laatst gehouden was. De winnaar van de Spelen van 1924 en die van 1928, Uru guay, kreeg de eer, de eerste maal de wed strijden om het Wereldkampioenschap te mogen organiseeren enhet werd he laas eenigszins een mislukking door de ge ringe medewerking van de Europeesche landen, van welke tenslotte slechts Frank rijk, België, Zuid-Slavië en Roemenië de verre reis aanvaardden. Dat was geen por tuur voor Zuid-Amerika en de finale werd gestreden tusschen Uruguay en Argentinië, van wie eerstgenoemde nieuwe lauweren plukte door den Wereldbeker te veroveren. In 1934, toen Italië met de organisatie belast werd, was de deelneming heel wat grooter. Tal van voorwedstrijden waren noodig om tot een aantal van 16 landen te komen en die hebben tenslotte op 27 Mei in verschillende Italiaansche steden den strijd aangebonden. Van de acht geplaatste landen verloren er drie, w.oNederland, en wel in den gedenkwaardigen wedstrijd te Milaan tegen de Zwitsers, die met 32 de Nederlandsche illusies vernietigden. Italië toonde zich tenslotte de sterkste, doch het was soms zeer op het kantje af en de beide noodige wedstrijden tegen Spanje wezen allerminst op Italiaansche superio riteit. In diverse wedstrijden waren de voetbalhartstochten hoog opgelaaid. Italië won in de finale, na verlenging, van Tsjecho-Slowakije met 21. Duitschland verrichtte een opmerkelijke prestatie door na een zege op Oostenrijk den derden prijs te behalen. Vandaag wordt één wedstrijd gespeeld, n.l. DuitschlandZwitserland, de overige wedstrijden van de eerste ronde morgen. Op 12 Juni worden dan de kwarteindstrij den gespeeld, op 16 Juni de halve finales en op 19 Juni de eindstrijd. Voorbeschouwingen willen we onzen lezers onthouden. Men weet: Nederland speelt morgen te Le Havre tegen Tsjecho Slowakije en 't zal aanpakken worden! Er is thans niets geen hoera-stemming opgegaan, zooals vier jaar geleden, toen het: „We gaan.... naar Rome" niet van de lucht was. Misschien gaat het zonder hoera-stem ming ook beter.Laten we rustig af wachten. We geven hieronder een overzicht van het wedstrijdprogramma. Men knippe het uit, vuile de uitslagen in en beware het tot volgenden Zondag. De wedstrijden vangen morgenavond te 6 uur aan. Invallers bij landenwedstrijden toegestaan Bij de opening van het congres van de F. I. F. A., dat Vrijdag te Parijs gehouden is en waaraan door 42 landen werd deel genomen, gaf de president, Jules Rimet, allereerst een uiteenzetting over den stand van zaken uit internationaal oogpunt be keken. Nadat spr. medegedeeld had, dat de voet talbonden van Panama, San Salvador en Venezuela toelating tot de F. I. F. A. had den gevraagd, waardoor het aantal aan gesloten landen tot vijf-en-veertig zal wor den uitgebreid, ging men over tot de be handeling van enkele belangrijke agenda punten. Een der belangrijkste beslissingen was wel die, waarbij bepaald werd, dat in den vervolge bij interlandwedstrij den, welke buiten het directe verband van de F. I. F. A. worden gespeeld, het weer mogelijk zal zijn invallers tijdens den wedstrijd toe te staan. Worden de wedstrijden evenwel door de F. I. F. A. georganiseerd, wij denken hier b.v. aan de wereldkampioenschappen, dan blijft de oude regeling van kracht. Opgemerkt zij nog, dat invallers alleen, dan tijdens den wedstrijd kunnen worden toegestaan, indien dit door een onderlinge afspraak van de beide betrokken bonden is geregeld. Een ander belangrijk besluit is, dat voortaan zoowel voor amateurs als beroeps spelers, een transfercertificaat zal noodig zijn van het land, waarin de voetballer voor het laatst gespeeld heeft, indien deze voor een club in een ander land zou willen uitkomen. In het bestuur van de F. I. F. A. werd onze landgenoot, K. J. J. Lotsy, herkozen. Verder werden herbenoemd de heeren dr. P. Bauwens en R. Seeldrayers, de laatste als vice-voorzitter. Er waren twee vacatures, n.l. voor de af tredende leden Duran (Spanje) en Johan- sen (Zweden). Voor hen werden gekozen de heeren Eie (Noorwegen) en Andreje- wich (Zuid-Slavië) waarmede voor de eerste maal een vertegenwoordiger van een der Balkanstaten in het bestuur van de F. I. F. A. is gekomen. In 1940 zal het congres van de F. I. F. A. in Luxemburg worden gehouden. Ten slotte was er nog een voorstel van Brazilië binnengekomen om in 1942 de wereldkampioenschappen te Rio de Janei ro te doen plaats vinden, doch de vertegen woordigers van Duitschland wezen er op, dat reeds op het congres in Berlijn 1936 een voorstel door hen was gedaan om de wereldkampioenschappen in dien tijd in het Duitsche rijk te organiseeren. Een definitieve beslissing zal tijdens het Luxemburgsche congres in 1940 worden genomen. De K. N. V. B. wordt op het congres ver tegenwoordigd door de heeren Coldewey, Lamey en Staal. Achtste finales 5 Juni Frankrijk België (Parijs) Italië Noorwegen (Marseille) Brazilië Polen (Straatsburg) Tsjechoslow. Nederland (Le Havre) Cuba Roemenië (Toulouse) Zweden Duitschland Zwitserland (Parijs) Hongarije Ned.-Indië (Reims) Kwart finales 12 Juni (Antibes) Zweden werd met niet minder dan 6—2 het kind van de rekening. Ook ons stoere tweede deed goed werk door uit ODI II een gelijk spel af te dwin gen. Tot slot speelde een gecombineerd elftal te Noordwijkerhout tegen een Bavo-elftal en verloor na een prettigen strijd met 53. Na afloop had de aanvoerder eenige com plimentjes in ontvangst te nemen van een der Eerw. Broeders, die het sportieve spel van onze jongens roemde. Hopen wij voor onze ouden van dagen, dat er Maandag a.s. veel publiek aanwezig zal zyn. V.C.H.: Maandag is het op het V.C.H.- terrein een drukke dag. Te half één spelen de junioren van V.C.H. tegen een junioren elftal van Teylingen; daar dit voor onze jongens een nieuwe tegenstander is, zal er goed gespeeld moeten worden. Het is tevens een goede oefenwedstrijd voor Zon dag 12 Juni voor de nederlaag wedstrijden van S.M.C. Er kunnen zk\h nog steeds meer junioren aanmelden, want er loopen nog genoeg jongens rond, die r>eel goed aan de mooie sport kunnen deelnamen. Onze Senioren krijgen iVylingen Hl op bezoek te 2.30 uur. Van he A begin tot het eind goed aanpakken, dan kosnt er wel een overwinning binnen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 13