]De Liturgie der Kerk" RECHTZAKEN ZATERDAG 4 JUNI 1938 nF. LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. II? R.K. DIOC. VROUWENBOND AFDEELING LEIDEN OFFICIEELE MEDEDEELINGEN, Wachtuur bij het H. Sacrament Don derdag 23 Juni as. des morgens te half negen zal er een H. Mis worden opgedra gen voor de leden van het wachtuur door den geestelyk adviseur, den weleerwaar den kapelaan Bernefeld in de kapel van het St. Elisabeths-Ziekenhuis aan de Hooigracht. Deze H. Mis kan ook worden bijgewoond door de bestuursleden der an dere onderafdeelingen en de overige le den van den R. K. Vrouwenbond. Rustfonds. Voor de leden wordt nog eens de aandacht erop gevestigd, dat de Bond een eigen „Rusthuisfonds" bezit. Alleen leden van den R. K. Vrouwenbond kunnen lid zijn tegen een contributie van 1 2.00 per jaar. Inlichtingen en reglemen ten te verkrijgen bij Zuster Peperzak, Rijnsburgerweg 50. Retraite. Van 4 tot 7 October a.s. zal in het retraitehuis te Noordwijkerhout een retraite voor dames (gegoede stand) ge houden worden. Zij, die hieraan deel willen nemen, kun nen zich opgeven bij mevr. J. Manders Vermeulen, Boerhaavelaan 12. Kosten 15.—. Cursussen. Leden, welke in het najaar deel zouden willen nemen aan een moe dercursus of cursus ziekenverpleging in het huisgezin, kunnen zich vóór 1 Sep tember a.s. schriftelijk opgeven bij mevr. J. MandersVermeulen. De kosten zullen zoo laag mogelijk gehouden worden. 'n Dagje uit. Het is traditie geworden om jaarlijks er eens een dagje van te ne men om* gezamenlijk uit te gaan. Dit schijnt bij velen zeer in den smaak te val len. Djt jaar zal het in Juni of begin Juli zijn. Onder „Stadsnieuws" zullen in de Leidsche Courant de bijzonderheden, kos ten enz. bekend gemaakt worden. „Onze Nieuwe Actie". Onze nieuwe ac tie tot het verstrekken van warm eten aan kraamvrouwtjes en anderen, die daar voor in aanmerking komen mag geslaagd genoemd worden. In samenwerking met de onderafdeeling „Hulp in de Huishou ding en de Baby" en de St. Elisabethver- eeniging werkt deze actie prachtig. Het is ook een zeer dankbaar werk en oogst dan dank van velen. Reeds 10 bussen werden uitgezonden, hetgeen beteekent 120 dagen warm eten voor haar, die het best gebrui ken kunnen. Dat ook dezen dankbaar zijn moge blijken uit een van de vele dankbe tuigingen, welke hier volgt: „Zeer geachte mevr. M. Hiermede breng ik u en de vereeniging, waar deze mooie daad van uit gaat, mijn oprechten dank. Ik heb werkelijk dezer dagen eiken dag heerlijk eten gehad en ben bly, dat dit toevallig nu bestond, daar mijn man toch al zoo veel na te loopen had, daar wij een gezin hebben van 12 personen en geen hulp van de R. K. verpleging, welke Zuster my en het kind kwam helpen. In een woord het was een uitkomst, dat éten, en dank U en de Ver eeniging hartelijk en hoop, dat U mijn dank s.v.p. over wil brengen. Inmiddels hoogachtend na h. groeten". enz. Wij hebben thans een van de dankba ren aan het woord gelaten. Aan de leden, die nog niet bij deze actie zijn aangeslo ten, wordt thans de vraag voorgelegd: „Wilt ook gij aan dit mooie werk mede- helpen?" Uw antwoord kunt ge zenden aan mevr. J. MandersVermeulen, Boerhaavelaan 12. Tel. 292. DIOCESANE VERGADERING. De Diocesane vergadering, welke Maan dag 30 Mei 1.1. te Schiedam gehouden is, werd bijgewoond door mevr. J. Manders Vermeulen, mej. M. Niemer en mevr. J. Bergersvan Bruggen. Er waren 58 af- deelingen vertegenwoordigd. Ruim 100 leden waren aanwezig. Mevrouw Schlüter de Nijs, aftredend bestuurslid, werd herkozen. De secreta resse van het Diocesaan bestuur, mej. dr. Hillen, deed eenige mededeelingen over het „Rustfonds" en wekte de bestuursle den der onderafdeelingen op om de leden toch vooral op het groote nut van dit fonds te wijzen. Dit werd nog eens extra onderstreept door den geestelijk adviseur, pater Fennel. Na de gemeenschappelijke lunch hield de weleerwaarde heer Henri de Greeve een rede over „Persoonlijkheidscultuur". RUBRIEK. De 14-daagsche rubriek op Zaterdag zal gedurende den zomer, tot September, niet verschijnen. Een automobilist, die 'n auto gaat in halen, welke reeds bezig Is een derde automobiel voorbij te komen, pleegt een strafbaar feit. Dat is hinderlijk (en soms gevaarlijk) daarom heeft de wet het verboden; mitsdien; „geen drie rijdende auto's naast elkaar bij het inhalen". INTERPAROC HIEELE ST. JOSEPHSGEZELLEN VEREENIGING TE LEIDEN EEN MOOI SLOT. Zondag 22 Mei waren de 70 deelneem sters en deelnemers voor de laatste maal bijeen in het Gezellenhuis te Leiden, om er de vijfde verloofden-bijeenkomst mee te maken. Nadat kap. E. Paap met een waar Kolpingshart zijn laatste voordracht gehou den had, werd door een der aanwezigen in een keurige speech gereleveerd hetgeen de eerw. spreker over het huwelijk en deszelfs voorbereiding gezegd had; werd dank ge bracht voor de zielkundige en behartens- waardige woorden en tevens een stoffelijk bewijs van waardeering aangeboden. Zoo behoort dit ook weer tot de gedane zaken. Over de flinke deelname zal het districts-bestuur wel tevreden zijn. GEZELLEN, PRESENT! Want een goed Gezel bezoekt steeds de verplichte vergadering. Hy komt op tijd, dus vóór kwart voor negen en werkt dan in alles mee. Dinsdagavond, Gezellen, uw beurt! MEDEDEELINGEN. Tot de Kern-formatie worden ook Ge zellen uitgenoodigd. Laten zij bedenken, dat door veler werk de Gez.-Ver. tot groo- ter bloei komt. Volgende week plaatsen wij een ver slag van de jaarvergadering der Liedertafel, waarop yredegedeeld kon worden, dat het ledental stijgende is. De actie, door het bestuur der liedertafel opgezet, had als resultaat 7 nieuwe leden; de actie is nog in volle gang, laten wij hopen, dat nog meer nieuwe leden zullen toetreden, ook gehuwden zijn zeer welkom. PROPAGANDA. Zooals gij weet, staat dit jaar in het tee- ken van actie. Actie in onze eigen beweging: de leden meer en meer bewust doen zijn dat hun lid maatschap verplichtingen medebrengt. Actie naar buiten: het aanwerven van nieuwe leden. Wij maken een begin met de actie in eigen beweging. De voorbereidingen zijn bijna gereed, alle leden zullen worden bezocht door de commissarissen, een vragenlijst zal hun worden afgegeven. Beantwoordt deze vra gen, het is voor ons van groot belang. Een werkprogram is in voorbereiding, ieder lid zal zulk een program ontvangen, het is een practische agenda, waarop ver meld staat datum van onze verplichte bij eenkomsten, voor Gezellen, Gehuwden, Re- collectanten, Verloofden. Behalve den da tum vindt gij er bij vermeld het onderwerp, hetwelk wordt behandeld, en de spreker, die dat onderwerp uiteenzet. Bij uitzondering zal in de bijeenkomst van Gezellen een vreemde spreker optre den. Verder vindt gij in uw agenda vermeld de bijeenkomsten van onze kerngroep, iedere 14 dagen houden wij deze bijeen komsten, om beurten wordt er behandeld een godsdienstig, sociaal, cultureel onder werp, ook kunnen vragen worden ingezon den, deze vragen worden in de vierde bij eenkomst behandeld. Onze kerngroep bestaat uit 18 personen, wij rekenen er stellig op, dat nog zeer vele leden van onze Gezellenvereeniging zullen toetreden. Wij hebben het volste vertrouwen, dat de actie, welke wij onder eigen leden gaan beginnen, in dit jaar een groot succes zal opleveren voor onze eigen Gezellenvereeni ging. v.-Praes. MET DE WERKELIJKHEID VOOR OOGEN! Naar aanleiding van enkele vragen nog het volgende. De tragedie van ieder land is het volk zonder God. Een zoodanig volk komt van kwaad tot erger. Met den afval van den waren godsdienst is het volk niet tevreden en het zoekt zijn heil in de af god e r ij. Voorbeeldig in dit opzicht is de leer van Alfred Rosenberg. Hij plaatst den Führer op een voetstuk van afgodische vereering, om in ieder geval verzekerd te zijn van een persoon, die Christus kon vervan gen. De staat is alles, omdat de Führer de staat is en dus moet ieder staatsonderdaan aan den Führer volkomen onderworpen zijn en alle eer bewijzen. Vanaf heden zei Gleich Horstenau te Weenen, moet gij in alles den Führer en den staat prijzen! Om nu verzekerd te zijn van een „glo rievol Ariër" heeft men, ongetwijfeld op instigatie van Rosenberg, de Katholieke Kerk willen naapen in een soort „heiligen- vereering'. En zoo ontstond „de tempel van den Duitschen mensch", waar een stee- nen Ariër staat afgebeeld van heroïsche afmeting. Stel nu tegenover deze feiten het eerste gebod uit de tien geboden Gods: Ik ben de Heer uw God; gij zult geen vreemde goden voor mijn oogen heb ben. Zooals de Russen hun Lenin tot „God" aller Russen hebben uitgeroepen, zoo gaat het krek hetzelfde in Duitschland met den Führer. Niet het volk in zijn geheel wil dat, millioenen zijn er op tegen, maar prac tise h is het door de leiders doorge voerd. Het nat. socialisme is een levens- en wereldbeschouwing, die lijnrecht in s tr ij d is met de eenigste echte levens- en wereldbeschouwing: het christendom. En dat voert tot rivaliteit. En nu hoor ik vele Gezellen vragen: En kardinaal ïnnitzer dan? Doch wij antwoor- Pinkstergebruiken in andere landen Pinksteren het rozenfeest in Italië. Nooit wordt er in Italië zoo kwistig met rozen omgegaan als op het Pinksterfeest. Daar in het Zuiden bloeien de rozen al vroeger dan bij ons en met Pinksteren heeft men gewoonlijk al rozen in overvloed. Wagens, paarden, huizen en kerken, alles wordt met Pinksteren met rozen getooid. Rozenguirlandes hangen van huis tot huis, de vensters zijn ermee omlijst, met roode rozen heeft men tuinhagen, muren en schuttingen gesierd. Oude mannen en vrou wen, jonge meisjes, jongens en kinderen dragen rozen aan hun kleederen en in hun haren. Groote rozenstruiken worden op Pinksterdag als teeken van liefde en blijd schap ten geschenke gegeven. Zelfs de ar men moeten zich in hun donkere wonin gen nog verblijden aan de rozen. Op het Pinksterfeest worden voorts nog rozen feesten gehouden, waarbij de wagens en dieren, die het schoonst getooid zijn, prij zen ontvangen. Pinksteren wordt daarom in Italië het rozenfeest genoemd. De Pinkstertrouwmis in België. In België zijn enkele plaatsen, o.a. in de buurt van Brussel, waar de jonge ongehuw de mannen op den tweeden Pinksterdag door de jonge meisjes worden uitgenoodigd tot een feestelijke plechtigheid, die men trouwmis noemt. Deze plaatsen zijn dan met bloemen en guirlandes getooid, en van de daken wap peren de vlaggen. Ook vrijgezellen uit meer afgelegen plaatsen kunnen eraan deelnemen, als zij zich tevoren bij een meisje van het dorp aanmelden. De jonge mannen, die met den trein komen, worden door de meisjes aan het station afgehaald en in triomf naar het feest gevoerd. Ge woonlijk wordt het feest op de markt of op een ander groot plein gevierd. De vrij gezellen worden door de meisjes goed ont haald, ze kunnen eten en drinken zooveel ze willen. Als tegenprestatie moeten zij dan geduldig luisteren naar de vaak lange preeken van moeders en meisjes, waarin de huwelijksstaat zeer geprezen wordt. Daarna wordt een optocht gehouden en dan begint de dans. Gewoonlijk worden nog denzelfden avond enkele verlovingen bekend gemaakt. Nog vaker komt het natuurlijk voor, dat hier althans de eerste teedere banden wor den aangeknoopt. De springprocessie van Echternach. De stad Echternach in Luxemburg ont stond uit een klein klooster, dat aan het einde der 7de eeuw ter eere van den H. Willibrordus werd gebouwd. Na den dood van Willibrordus werd diens graf in Ech ternach al spoedig het doel van vele bede vaarten. Uit deze bedevaarten ontstond toen de springprocessie, die ook nu nog ieder jaar daags na Pinksteren gehouden wordt. Het uitgangspunt van deze proces sie is de plaats, waar vroeger de Willibror- dus-linde stond. Met de geestelijkheid aan het hoofd en begeleid door de muziek, zet de uit groe pen van vier of zes bestaande stoet zich in beweging. Vaak nemen er duizenden per sonen aan deel. De deelnemers houden el kaar by de handen vast. De Willibrordus- dans, zooals de processie nog genoemd wordt, is een bijzondere manier van voort bewegen. Men gaat drie stappen vooruit en dan een stap terug. In de kerk gaat men rond het graf van den H. Willibrordus. Dan wordt de stoet ontbonden. Pinksteren in Andalusië. Andalusië, het zuidelijk deel van Span den met een wedervraag: Is daar soms geen rivaliteit? We moeten ons niet indenken, zooals sommigen dat doen, dat het alles koek en ei wordt. Wantdat kèn het niet wor den, nu niet en nooit. Zien we slechts naar de praktijk. De jeugd opvoeden is taak der ouders en der Kerk; de staat is daarbij hulp-factor, omdat de staat er is voor de menschen en niet andersom. Maar de nazi-leer luidt, dat de staat de geheele opvoeding heeft, omdat de staat met de onderdanen moet kunnen doen wat hij wil en noodig acht om den staat. Om derhalve vrede te hebben tusschen Kerk en Staat zal, zoo staat de zaak, juist de Staat moeten temperen en meer over laten aan de ouders en de Kerk. Welnu, het heeft er absoluut geen schijn van, dat het die goede richting zal uitgaan. Want over de rechtmatige eischen van de Oostenrijk- sche Bisschoppen is in de groot-Duitsche pers niets gemeld of vermeld, is ook geen commentaar geleverd. Dat men Oostenrijk anders zal behande len gelooven wij niet, daar Bürckel het Saarland ook heeft „ontroomscht". Trou wens, hoe kan men vertrouwen eischen als iemands verleden wantrouwen wettigt? Zonder goedkeuring der ouders, zonder stemming zelfs, werd door hem destijds in het geheele Saargebied de nat. soc. school ingevoerd. Wie derhalve zoo doet met de rechten der ouders, zal men nooit mógen vertrouwen. Wat is noodig om vrede te hebben met het Vaticaan? Toepassing van het concor daat. Maardan moeten Rosenberg, Baldur von Schirach en nog velen met hen aan den kant gezet worden. Dan moet werkelijk aan God g eg even wor den wat Hèm toekomt. Niet zij, die den mond vol hebben over de Voorzienig heid, zijn volksleiders. Maar die den wil doen van Hem, Die in den Hemel woont! SEVERUS. PINKSTEREN In deze week dagelijks Gloria en Credo. De Sequens „Veni sancte Spiritus". De ge beden „Communicantes" en „Hanc igitur" van Pinksteren. Kleur: Rood. ZONDAG 5 Juni. Hoogfeest van Pinkste ren of van de nederdaling van den H. Geest over de Apostelen. Mis: Spiritus. De beloofde heilige Geest is ons geschon ken. De Geest des Heeren vervult de ge heele aarde! Alleluja (Introitus). Moge Hij onze harten vervullen en daarin ontvonken het vuur van Zijn Goddelijke Liefde. (Al leluja-vers). Moge Hij ook zijn de zoete Gast van onze zielen, aan wie in Hem ge looven schenken Zijn zevenvoudige gaven. (Sequens). MAANDAG 6 Juni. Tweede Pinksterdag. Dag van devotie. Mis: Cibavit. Pinksteren is het feest van de stichting van de H. Kerk. Het Epistel verhaalt ons van den groei van de jeugdige Kerk. Pe trus, bezield door den H. Geest, bekeert veel heidenen door zijn prediking tot de Kerk van Christus, welke ook nu nog leert en zal blijven leeren: „Wie in Christus ge- looffc zal niet verloren gaan, maar eeuwig leven" (Evangelie). DINSDAG 7 Juni. Derde Pinksterdag. Dag van devotie. Mis: Accipite. WOENSDAG 8 Juni. Quatertemperdag. Geboden Vasten en Onthoudingsdag. Vier de dag v. h. Pinksteroctaaf. Mis: Deus. 2e gebed voor de Kerk of Paus. DONDERDAG 9 Juni. Vijfde dag v. h. Pinksteroctaaf. Mis: Spiritus. 2e gebed v. d. H.H. Primus en Felicianus, Martelaren. VRIJDAG 10 Juni. Quatertemperdag. Ge boden Vasten en Onthoudingsdag. Zesde dag v. h. Pinksteroctaaf. Mis: Repleatur. 2e gebed v. d. H. Margarita, koningin, we duwe. Van vaders zijde stamde Margarita af van de Engelsche koningen, van moeders zijde van de Romeinsche keizers. Zij werd geboren in Hongarije, waar haar vader als balling verbleef en Margarita haar kinder jaren heeft doorgebracht in godsvrucht. Op je, is de warmste landstreek van Europa. Klimatologisch is het de overgang van Europa naar Afrika. Het volksleven heeft daar dan ook veel meer een zuidelijk ka rakter. Feesten worden meer in de open lucht dan in de huizen gevierd. Dit is voor al het geval met Pinksteren. Wanneer het Pinksterfeest nadert, dan maakt heel de bevolking van de Andalu- sische steden zich op voor den grooten uit tocht; want het feest wordt door talloozen buiten in de bosschen en bergen gevierd. Velen gaan te voet, anderen met de wa gen. Op wagens, bespannen met paarden, ossen en muildieren, trekken ze de stad uit. De halve huisraad wordt meegevoerd. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat de wa gens prachtig versierd zijn. De trekdieren worden getooid met de mooiste bloemen, ze dragen kransen van loover om kop en nek. De wagens zijn behangen met slingers van jong groen, en bekleed met mooie stoffen, soms zelfs kant en zijde. Hoog boven op den wagen zit de heele familie, vaak nog .aangevuld met vrienden en verwanten. Wanneer ze aan de kampplaats aankomen, worden de tenten opgeslagen en dan be gint er een vroolijk kampleven, dat door allerlei spelen, voor groot en klein en door oude volksdansen wordt opgevroolijkt. Deze vreugde duurt een heele week en wie veel tijd heeft, zet dit leven in de vrije natuur nog langer voort. Pinksteren in Brazilië. Ir. Brazilië is het Pinksterfeest het luid ruchtigste van alle feesten. Al weken van tevoren begint men met de voorbereidin gen. Op de eerste plaats wordt er, vooral in de kleinere plaatsen een „Pinkster eereburger" gekozen, wiens familie gedu rende de Pinksterdagen in de kerk en in het openbaar op bijzondere wijze wordt ge- eerd. De familie van den „Pinkster-eere burger" moet echter ook een smulpartij geven en geschenken uitdeelen aan de ar men. Pinkster-Maandag wordt met klok kengelui, geweer- en kanonschoten inge leid. Dan beginnen de optochten, waarbij de deelnemers zich met bonte linten sieren. Kinderen en jongelui loopen met vlaggen rond. In de avonduren trekken weer nieu we stoeten rond, die vlaggen, lampen en brandende kaarsen meevoeren. Dan schie ten overal de vuurpijlen de lucht in, in de tuinen straalt een bont vuurwerk en weer knallen geweren en mortieren. De kinderen krijgen met Pinksteren daar evenveel snoe perijen als bij ons met Sinterklaas. Pinksteren op St. Thomas. De eigenaardigste Pinksteren wordt wel op het eiland St. Thomas in West-Indië ge vierd. Dit eiland wordt grootendeels be woond door negers en mulatten. Voor deze kleurlingen is Pinksteren het mooiste feest 24-jarigen leeftijd huwde zij met Malcolm, koning van Schotland en in 1070 werd zij fot koningin van Schotland gekroond. Een heilzame invloed oefende Margarita uit ou het hart van Malcolm en zij wist hem die godsvrucht in te prenten, welke hem heeft gemaakt tot een van de deugdzaamste ko ningen van Schotland. Het huwelijk van Margarita en Malcolm werd gezegend met acht kinderen. De hei lige koningin begreep haar moederplichten en was voor alle christelijke moeders een voorbeeld. Zelf onderwees zij haar kinde ren in de beginselen van den godsdienst en in hun kinderharten wist zij te ontsteken de liefde tot God, waarvan zij zelf vervuld was. Bijzonder muntte zij uit in liefde tot de armen. Zij eerbiedigde in den persoon van den arme: Jesus Christus en maakte van elke gelegenheid gebruik om hen be hulpzaam te zijn, te vertroosten en in hun behoeften te voorzien. Margarita stierf den löden November 1093. Op dat oogen- blik werd haar gelaat, dat door langdurige ziekte vermagerd en leelijk geworden was, onverwachts met buitengewone schoonheid overtrokken. ZATERDAG 11 Juni. Quatertemperdag. Geboden Vasten en Onthoudingsdag. Ze vende dag v. h. Pinksteroctaaf. Mis: Cari tas. 2e gebed v. d. H. Barnabas, Apostel. Achter de Sequens wordt geen Alleluja gezegd. De heilige Apostel Barnabas vergezelde de H. Paulus op zijn eerste Evangeliereis. Onderweg scheidde hij zich af van den H. Paulus en begaf zich naar het eiland Cyprus, waar hij den marteldood gestor ven is. Vandaag eindigt de Paaschtijd. IN DE KERKEN VAN DE E.E. P.P. FRANCISCANEN: DINSDAG, 2e gebed v. d. Z. Baptista Varani, Maagd. DONDERDAG, 2e gebed v. d. Z Z. Pa- cifieus van Cerano en Laurentius van Vil- lamagna, Belijders; 3e v. d. H.H. Primus en Felicianus. •Amsterdam. ALB. M. KCK, Pr. van het heele jaar. Zij vieren het op een manier, die ons onbegrijpelijk schijnt, na melijk als carnaval. Het grootste Pinkster genoegen van de negers en mulatten is, dat zij zich van top tot teen met een witte kleurstof besmeren. Eens in het jaar, met Pinksteren, willen ze den blanken man spelen. Overal worden dan in de vrije natuur danspartijen gehouden, waarbij het er vaak zoo wild en uitgelaten naar toe gaat, dat de witte kleur zoo nu en dan eens moet worden opgefrischt. EEN HOTELRAT OP STAP. Twee jaar gevangenisstraf tegen oplichter geëischt. Het was een royale gast, dien de hotel houder van Schie te Pijnacker eenigen tijd geleden op bezoek kreeg. Hij begon met al len aanwezigen in 't lokaal een rondje aan te bieden, vanwege het feit dat hij een goe den dag had gemaakt in zijn zaken. Den volgenden dag van zijn verblijf in het ho- nam de gast deel aan een feestje, en liet acht flesschen champagne aanrukken. Die royaliteit gaf op den duur slechte re sultaten, want zonder te betalen verdween de gast weer. Een dergelijke truc had hij in diverse andere plaatsen van ons land, in Breda, Leiden, Weesp enz. ook uitge haald. Alleen had hij daar niet zulke mooie ver halen gedaan als in Pijnacker, waar hij zich uitgaf voor den zoon van een groot han delaar in maaimachines. Zijn vader had wel 32 reizigers in dienst. Zelf was hij onlangs in den Oranje Vrij staat geweest, maar ja, daar had hij het nogal bont gemaakt, zoodat zijn vader hem terug riep. Inmiddels stroomden de orders van maaimachines nog toe, en ook in Pijn acker had hij een goeden dag gemaakt. Voor den hotelhouder was het een slechte dag, want zijn gast vertrok zonder zijn rekening ruim 30 te betalen. De man werd opgespoord; het bleek de zwer ver J. K. te zijn. Hij werd in Pijnacker in de cel ingesloten, maar zag kans daaruit te ontvluchten. Toen werd hij in IJssel- monde weer aangehouden, en Donderdag had hij zich voor de Haagsche Rechtbank te ver-antwoorden. De Officier memoreerde, dat K. zich al meermalen heeft misdra gen, en een gevangenisstraf van een jaar, die hij voor zyn verblijf in Pijnacker net had opgeknapt, scheen niet te helpen. Thans werd tegen K. twee jaar gevange nisstraf geëischt.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10