Het Eucharistisch Congres GEMEENTERAAD VAN LEIDEN BINNENLAND DINSDAG 31 MEI 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. fi Een prachtige Hongaarsch Holland- sche feestavond. MGR. DR. KNEBEL BENOEMD TOT OFFICIER IN DE ORDE VAN ORANJE NASSAU. De Hollandsche pleegouders en de vroe^ gere Hongaarsche pleegkinderen hebben Zaterdagavond een schoon wederzien be leefd, toen zij bijeen kwamen in de Re doute-zaal van het Vigado, vereenigd op een Nederlandsch-Hongaarschen feest avond, welke werd bijgewoond door de Nederl. bisschoppen Mgr. P. Huibers, Mgr. A. Diepen en Mgr. G. Lemmens, door den Nederl. gezant te Budapest Jhr. Mr. van Roosmalen Nepven en diens echtgenoote, Mgr. J. Smit en Mgr. B. Eras uit Rome, Mgr. Theelen, uit Bulgarije, Mgr. Kaiser, bisschop van Ternesvar, Mgr. Meszaros Vicaris-generaal van Budapest, den Ned. Consul te Budapest J. Fledderres en diens diens echtgenoote en dr. Ferenc Ripka, opperburgemeester van Budapest en Mgr. Br. M. Knebel, de priester der Hongaar sche pleegkinderen en der Holl. pleeg ouders. De meeste pleegouders hadden hun kin deren reeds weergezien aan het station, waar tranen van vreugde waren geschreid, maar toch stonden ook nu vroegere pleeg kinderen in de hal van het Vigado-gebouw met een portret van hun pleegmoeder in de hand, vol verwachting alle binnentre- denden monsterend, in de hoop, dat een ■hunner pleegouders ook aanwezig zou zijn. Hongaren en Nederlanders vulden dezen avond de groote Redoutezaal en hebben er elkander hun liefde betuigd, liefde voor Holland en liefde voor Hongarije en de rrenschen, die het bewonen. Het is een avond geworden van onge kende geestdrift, van liefdebetuigingen van de Hongaren voor Holland, van de talrijke Hollanders voor Hongarije. Het begon al met het wonderlijk schoon gezongen trotsche Wilhelmus door het Budai Mannenkoor, een koor van een hon derd Hongaarsche mannen. Daarop volgde het meer weemoedige maar altijd aangrij pende Hongaarsche volkslied „God zegene den Hongaar' dat natuurlijk eveneens staande werd aanhoord. Toen kwamen de begroetingen los. Ir. A. J. Madlener, voorzitter van het plaatselijk Nederlandsch comité, dat deze schoone Ne- d.erlandsch-Hongaarsche feestavond had ge organiseerd, begroette allen, waarbij twee m het Hongaarsch gekleede meisjes bloe men aanboden aan Mevrouw van Roosma len Nepveu. De hoogeerw. heer F. van de Loo, voor zitter van het Nationaal Comité voor Euch. Congressen, sprak schoore woorden over de Hollandsche pleegouders en Hongaar sche pleegkinderen. Het enthousiasme groeide nog toen het Budai-mannenkoor op de wijze van „Piet Hein" een Hongaarsch lied zong over de schatkist van Piet Hein, waar een kindje in sliep. Hierop volgden Hongaarsche liede ren. Voordat het symphonie-orchest onder leiding van Prof. Bela Melle een schoone Hongaarsche feestouverture ten gehoore bracht, sprak de heer Fr. Schneiders enthousiaste woorden in het Hongaarsch, waarna Mgr. Diepen het woord nam. Uit de woorden van den bejaarden Bisschop van den Bosch, die er niet had tegenop ge zien, deze verre reis te ondernemen, sprak wel een groote liefde voor Hongarije. Mgr. begon in het Hongaarsch: Leve Hongarije, Leve de Hongaarsche kinderen, om daarna dank te brengen voor dezen schoonen feest avond. Sacris solemniis juncta sint gaudia, riep Mgr. uit, aan heilige plechtigheden zijn heerlijke vreugden verbonden. Die vreug den beleven wij nu, want God heeft ons Lier geleid, de God der Eucharistie. Hij ■heeft ons deze heerlijke dagen geschonken. De wereld zegt: Wij willen niet, dat Hij over ons heersche, wij hebben gezongen: Adoro Te, Ik aanbid U. Wij zijn gekomen om in deze dagen in ons te vermeerderen het geloof en de liefde. En die liefde is het die de Hollandsche pleegouders er toe heeft gebracht den Za ligmaker na te volgen, Die sprak: Laat de kleinen tot Mij komen en weerhoudt hen r.iet. Die liefde heeft de Holl. pleegmoeders er toe gebracht, de Hongaarsche pleeg kinderen op te nemen en gezond naar ziel en lichaam aan hun Ouders terug te geven. Ik dank die pleegouders, aldus Mgr., maar r.iet alleen hen, ik dank ook de Hongaar sche Ouders die eens het liefste dat zij had den, zoo vol vertrouwen aan de Hollandsche Ouders afstonden. En dan, zeide Mgr.: de dankbaarheid der Hongaren is zoo groot geweest, dat wij de schuldenaren der Hongaren geworden zijn. Maar die schuld willen wij betalen en wel met ons gebed tot Jezus in het H. Sa crament en tot Maria, de Moeder van Christus. Wij willen die schuld betalen, met ons gebed, maar de Hongaarsche Ouders daag ik uit. ons daarin te overtref fen, niet cm ons, maar uit liefde tot Jezus in het H. Sacrament. Als anderen Hem haten, zullen wij Hem openlijk eeren en huldigen en daarvoor is het Internationaal Euch. Congres een der schoonste gelegen heden. Het heilig Misoffer, het tabernakel, de communiebank, de rozenkrans zoo ein digde Mgr. bewogen houden ons Holl. tn Hongaren bijeen en voeren ons naar het lijk der hemelen, waar Jezus en Maria ons wachten. Dan zong weer een Hongaarsch jongens koor een Hongaarsch lied, waarin God werd gevraagd Zijn zegen te zenden over de Hol landers. Tenslotte gaf Mevr. Clara van Clements een tweetal piano-soli waaronder een prachtige interpretatie van de Rahkóczi- marsch. Na de pauze weer muziek en een enthou siaste rede van Pastoor J. Willenborg, die sprak over de Eucharistie en het zieken- apostolaat en de christelijke afstamming van Holland en Hongarije aantoonde in den H. Adelbertus, zoodat de Holl. en Hongaren - zooals hij zeide denzelfden groot vader hadden, en ook dezelfde tante, n.l. de H. Elisabeth, die bij ons zoo veel ver eerd wordt. De stemming werd enthousiast toen de meisjesleerlingen van het gymnasium der Engelsche Zusters Hongaarsche dansen dansten in de Hongaarsche kleedij uit de meest verschillende dorpen, maar ook in Volendammer kleeding alleraardigste dan sen uitvoerden. Daarna hield Mgr. Dr. Knebel een aller hartelijkste toespraak die overvloeide van zijn liefde voor Holland. Bij deze dansen was het beeld voor hem opgerezen van de Holl. kindertjes, die 18 jaar geleden hun dansen hadden gedanst voor Mgr. Diepen. Van schamele kinderen waren zij in drie malen bloeiende kinderen geworden. Hol land heeft ons geleerd wat liefde is. Toen kwam de Nederl. Gezant Jhr. van Roosmalen Nepven op het podium en over handigde Mgr. Knebel met hartelijke woor den de versierselen van officier in de orde van Oranje Nassau. Het enthousiasme jubelde door de zaal. Mgr. Knebel werd luide toegezongen en van alle kanten gelukgewenscht. Met den bisschoppelijken zegen door Mgr. Diepen werd deze prachtige Holl.-Hon- gaarsche avond beëindigd. Het was het feest van hernieuwde ver broedering tusschen twee landen geweest. Het vertrek der Nederlanders. De Nederlandsche bisschoppen zijn heden (Dinsdag) vertrokken. De Nederlandsche pelgrims zullen op verschillende tijdstip pen uit Boedapest vertrekken. Zondagavond om acht uur vertrok reeds de eerste groep. Hedenmorgen om half acht vertrok de tweede Nederlandsche groep, waaronder ook de Bisschoppen. Woensdag om half tien vertrekt tenslotte een derde groep in auto's. BENOEMING VAN EEN LEE RARES INHET DUITSCH AAN DE MEIS- JES-H. B. S. DE TARIEVE N-KWESTIE AAN DE LICHTFABRIEKEN HET CENTRALE VLIEGVELD BIJ LEIDEN. Gistermiddag vergaderde de gemeente raad onder voorzitterschap van den burge meester, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen. Onder de ingekomen stukken is een ver zoek van de Geref. Schoolvereeniging om medewerking tot de stichting van een nieu we school aan de De Mei van Streefkerk- straat. Wordt in handen gesteld van B. en W. om prae-advies. In handen van B. en W. om prae-advies worden ook gesteld adressen van Winkel bedienden-organisaties en van Midden stands-Centrale inzake 8 uur winkelsluiting op Zaterdagavond. Aan den heer van der Laan wordt een interpellatie toegestaan, na afhandeling der gedrukte agenda, over de berichten inzake den aanleg van een vliegveld onder Leider dorp. In behandeling komt daarna de gedrukte agenda. 1 Prae-advies op de verzoeken van Dr. Mr. J. W. Verburgt en Mevrouw C. P. E. Eerdmans geb. de Holl, om ontslag als re- gent(es) van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. Goedgekeurd. In behandeling komen daarna de benoe mingen, die gelijktijdig aan de orde wor den gesteld. Bij punt 3, benoeming van een leerares in het Duitsch aan de H.B.S. voor Meisjes doet de voorzitter mededeeling van een in gekomen schrijven van no. 2 der voordracht mej. dra. M. G. ter Laan. Deze deelt mede, dat zij, nu zij no. 2 op de voordracht is ge plaatst, ondanks het feit, dat de inspec teur, de directrice der H.B.S. en de Com missie van Toezicht op het M.O. haar als no. 1 hebben aanbevolen, op benoeming geen prijs stelt. Als zij daartoe de gelegen heid had gehad, zou zij zich in deze omstan digheden hebben teruggetrokken. De heer H e s s i n g wenscht inlichtingen over deze zaak in geheime zitting. De deuren worden daarna gesloten. Na ongeveer twintig minuten wordt de openbare zitting heropend en gaat men over tot de verschillende benoemingen. 2o. Benoeming van een regent en een regentes van het Gereformeerde Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. Benoemd worden de heer J. Fuhri Snethlage en mevr. A. J. C. Hamming- Dutilh. 3. Benoeming van een leerares in het Duitsch aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes. Benoemd wordt no. 1 der voordracht mej. dr. A. Dijksterhuis met 32 stemmen en 3 stemmen blanco. 4. Benoeming van een lid van de Noor der-Commissie tot Wering van schoolver zuim. Benoemd wordt de heer J. Duiverman. 5 Voorstel om het hoofd van de oplei dingsschool voor u. 1. o. aan den Maresin- gel, H. van der Jagt, te stellen aan het hoofd van de opleidingsschool voor u. 1, o. aan de Drie Octoberstraat. Goedgekeurd. 6. Vaststelling van het verslag betref fende de verstrekking van schoolkinder voeding en -kleeding gedurende het jaar 1937. Goedgekeurd. 7. Voorstel tot het alsnog aanbrengen van eenige wijzigingen (van onderge schikten aard) in de bij raadsbesluit van 17 Januari 1938 vastgestelde verordening regelende het verleenen van wachtgeld en pensioen aan de wethouders, alsmede het verleenen van pensioen aan hunne wedu wen en weezen. Goedgekeurd. 8. Voorstel tot het toekennen aan de pro vincie Zuid-Holland van een njaarlijksche bijdrage in de kosten van onderhoud van den aan te leggen verbindingsweg tus schen de provinciale wegen RijswijkDe Vink en ZoetermeerLeiden. Goedgekeurd. 9. Prae-advies op het verzoek van de Gemeente-Commissie van het Neder- Duitsch Hervormd Kerkgenootschap om haar over het jaar 1938 een subsidie te verleenen ten behoeve van de volledige afwerking van het in uitvoering zijnde 10-jarig werkplan van de restauratie van de Pieterskerk. Goedgekeurd. 10. Voorstel tot het beschikbaar stellen van gelden voor het aanschaffen van een transportauto ten behoeve van de politie. Goedgekeurd. 11. Voorstel: a. tot onderhandsche opdracht van het leveren van de voor een tweede persleiding van het Noordelijk riool-gemaal aan den Maresingel naar de rioolwater-zuiverings inrichting benoodigde buizen aan de So- cieté des Tuyaux Bonna, te Utrecht; b. tot het beschikbaarstellen van gelden ten behoeve van het leggen van de sub a bedoelde persleiding met bijkomende wer ken. Goedgekeurd. 12. Voorstel tot het beschikbaar stellen var gelden ten behoeve van den bouw van een nieuwe Schrijversbrug met bijko mende werken. Goedgekeurd. 13. Voorstel tot het wijzigen van de ge- meentebegrootingen, dienst 1937 en 1938, ter aanvulling van de voor den Stadhuis bouw beschikbaar gestelde gelden. Goedgekeurd. 14. Voortzetting van de behandeling van het voorstel tot het wijzigen van de veror dening op het Bouwen en S'oopen. De heer Schüller heeft geen behoefte meer diep op de zaak in te gaan. Hij vraagt zich af waarom de zaak in de vergadering van 20 Dec. is uitgesteld. De technisch ad viseur heeft verklaard de voorstellen van spr. niet te kunnen begrijpen. Toch heeft hij er rapport over uitgebracht, een rap port waarop spr. intusschen niet wenscht in te gaan. Het heeft geen zin. Spr.'s stand punt is duidelijk. Hij wenscht geen wijzi gingen in de bestaande verordening. Als die wijziging toch wel plaats moet vinden dringt spr. aan op bijzondere achtergevel rooilijnen. Wenscht men ook daarop niet in te gaan, dan stelt spr. voor dat de gemeente bij de vaststelling van algemeene achterge velrooilijnen in zonen wordt verdeeld en dat voor elke zóne bepaalde regelen wor den vastgesteld. De voorzitter raadt de voorstellen- Schüller af en nadat de heer Schüller heeft medegedeeld op verder debat geen prijs te stellen, ziet Wethouder Splinter van verdere beantwoording af. De heer G o s 1 i n g a spreekt zich uit voor de voorstellen van B. en W. De Meer- werk-actie wordt er door bevorderd. Het voorstel-Schüller (bijzondere achter gevelrooilijnen) wordt verworpen met 20 tegen 15 stemmen. Voor de S.D.A.P. en de heer van Weizen. Ook de overige amende- menten-Schüller worden verworpen. De verordening wordt goedgekeurd met 20 tegen 15 stemmen. Vóór de S.D.A.P. en de heer v. Weizen. In behandeling komt daarna een voorstel van B. enW., om het adres van den heer Uges, waarin hij thans eindelijk voorzie ning vraagt inzake zijn klacht wegens de toepassing der electriciteitstarieven, te be handelen, wanneer de zaak der electrici teitstarieven in z'n geheel bij den raad aan hangig wordt gemaakt. De voorzitter deelt mede, dat het advies der directie aan de Commissarissen der Lichtfabrieken spoedig zal worden in gediend. De heer van Eek (S.D.A.P.) vindt dat deze kwestie veel te lang is opgehouden. Als het nog veel langer moet duren wil spr. liever de zaak-Uges van de algemeene kwestie losmaken. De heer Coster (R.K sluit zich hier bij aan. De algemeene kwestie van de ta rieven heeft trouwens niets te maken met dit speciale geval. De voorzitter wijst er op, dat de algemeene kwestie zeer moeilijk is. De zaak is allerminst sleepende gehouden. Zij komt echter thans spoedig bij Commis sarissen in behandeling. Het centrale vliegveld. Vervolgens houdt de heer van der Laan (Lib.) een interpellatie over de plannen van de Regeering om een centraal vliegveld aan te leggen onder Leiderdorp. Zijn B. en W. daarvan op de hoogte? Is het hun bekend, dat de gemeenten Am sterdam en Rotterdam pogingen in het werk stellen om die plannen geen door gang 'te doen vinden. Hebben B. en W. reeds stappen gedaan om de aandacht der DE KONINGIN OP DEN RUIGENHOEK. De Koningin is gisteren per auto van het paleis het Loo vertrokken naar Den Haag om voor een kort verblijf haar in trek te nemen in huize De Ruigenhoek. GEEN HOOGERE HEFFING OP VET EN OLIE. Het ook door ons uit het „Hbld." over genomen bericht inzake een te verwachten hoogere heffing op vet en olie is, naar ons werd meegedeeld, onjuist. ALGEMEENE KATHOLIEKE KUNSTENAARSVEREENIGING. De algemeene Katholieke Kunstenaars vereniging heeft Zaterdag j.l. haar jaar vergadering gehouden te Bilthoven in het sanatorium „Berg en Bosch". Nadat in den ochtend de groepen „Bouw kunst" en „Beeldende Kunsten" afzonder lijke bijeenkomsten hadden gehouden, had 's middags de algemeene vergadering plaats. De vergaderingen der vakgroepen brach ten verschillende bestuursmotaties. De ar chitecten herkozen als bestuurslid den heer J. van Dillen (Den Bosch), terwijl ir. J. v. d. Laan (Leiden) als lid der commissie van onderzoek werd herkozen. De beelden de kunstenaars benoemden den heer van Roosmalen als bestuurslid. In de algemeene vergadering werd als secretaris de heer W. Mengelberg (op zijn verzoek niet herkiesbaar) vervangen door den heer Nies. Molenaar, terwijl als leden van den tentoonstellingsraad werden aan gewezen de heeren H. Kraayvanger (Rot terdam) en Adr. v. d. Plas (Hillegersberg). Tuschentijds werd een rondgang ge maakt door het sanatorium. Dit is door 2 leden-architecten der A. K. K. V. (de hee ren Koldewey en van Moorsel) ontworpen en door andere leden gesierd met beeld houwwerk (Mary Andriessen, Albert Ter- mote, Charles Vos, Adam Winter), muur schilderingen (Lode Sengers, Ninaber van Eyben, Ilenri Jonas), terwijl Joanna Wichman het kunstnaaldwerk voor de ka pel verzorgde. Aan den rondgang ging een inleiding vooraf van de directeur dr. W. Bronkhorst. Deze gaf een klare en uitvoe rige toelichting op den bouw waarbij vooral zijn zienswijze naar voren kwam, dat ook bij den bouw van een sanatorium het psy chische element een belangrijke functie vervult naast dat van de hygiëne. Er wor den in deze inrichtingen „menschen" ver pleegd met hun eifchen van den geest en het is curieus, dat juist en uitsluitend het R.-K. Werkliedenverbond in de keuze zij ner medewerkers met die cultureele fac tor rekening heeft gehouden. Heel wat in stellingen met gegradueerde en adellijke regentencolleges zijn tot dat inzicht nog niet gekomen en meenen, dat hygiënische en technische factoren naast het financiee- le resultaat de eenige doorslaggevende mo tieven behooren te zijn. Spr. heeft in zijn langdurige loopbaan als leider van een der grootste sanatoria in ons land wel gelegen heid gehad te constateeren, dat in Biltho ven de algemeene lijn in den opzet juist was. Na de uiteenzetting werden de deelne mers in 3 groepen onder deskundige lei ding rondgevoerd. DE INSTORTINGSRAMP TE ROTTERDAM. Strafvervolging niet mogelijk gebleken. Een strafrechtelijke vervolging naar aanleiding van de instortingsramp in de Valkensteeg te Rotterdam, die aan zeven .menschen het leven kostte, is, naar de „Te legraaf' meedeelt, niet te verwachten. Naar de meening der Justitie gaat het hier om een aaneenschakeling van onvoor zichtigheden en tekortkomingen, in ver schillende instanties begaan, en het is niet mogelijk een bepaalden schuldige of schul digen aan te wijzen, omdat de schuld van den eenen betrokkene voortvloeide uit de schuld van den ander. Wel kan worden verwacht, dat uit deze ramp nog verschil lende civiele procedures zullen voort vloeien. Regeering te vestigen op het groote belang van deze zaak voor de gemeente Leiden. Spr. wijst er op, dat de stichting van een vliegveld bij Leiden voor onze stad van groote beteekenis is. Spr. zou graag weten of B. en W. in deze diligent zijn. De voorzitter antwoordt, dat B. en W. uit de couranten kenris genomen heb ben van de plannen. En spr. heeft daarbij geen smartelijke gevoelens gehad zooals ce burgemeesters van andere steden. Men beeft hier intusschen te doen met een zaak van algemeen landsbelang. De aangelegen heid heeft de volle aandacht van het Col lege en wanneer daartoe gelegenheid is zullen B. en W. zeker hun medewerking geven om het landsbelang zooveel mogelijk te dienen. De interpellatie wordt hiermee gesloten, waarna tevens sluiting der vergadering volgt. Bij de rondvraag informeert de heer v. d. Voort (S.D.AP.) wanneer in den Raad komt de rechtspositie van het personeel op arbeidscontract, welke zaak reeds geruimen tijd geleden afgehandeld is in het Georgani seerd Overleg. Wethouder Tepe zegt de grootste mo gelijke spoed toe. VOOR GEZONDE VOLKSZEDEN De Katholieke Gemeenteraadsleden congresseeren De Katholieke Gemeenteraadsleden zijn Zaterdag en Zondag te Breda in congres bijeen gekomen ter gelegenheid van het eerste lustrum van de Federatie van Bon den van R.K. Gemeenteraadsleden. Het congres stond onder leiding van den voor zitter der Federatie, den heer J. J. W. IJs- selmuiden, die met een kort openings woord de aanwezigen verwelkomde en een inleiding hield bver het thema, dat op het congres zou worden behandeld, de strijd tegen de openbare onzedelijkheid. Als eerste spreker trad op mr. J. C. J. W. Hermans, advocaat-generaal bij het Arnhemsche Gerechtshof, die eenige toe lichting gaf op zijn prae-advies over: pros titutie, pornografie en neo-Malthusianisme. Spr. wees de burgemeesters uitdrukke lijk op de mogelijkheid, erkend door een besluit van den Hoogen Raad, een verbod uit te vaardigen van den verkoop van neo- Malthusiaansche middelen. In het Zuiden verdient dit zeker aanbeveling. Bij de gedachtenwisseling die volgde, be pleitte de heer Matzer (Arnhem), de stich ting van een centrale instantie tot bestrij ding van alle gevaren voor de openbare volkszeden. Mr. Hermans achtte zulk een centrale instantie eveneens wenschelijk, doch zij moet niet, zooals het bestaande bureau te gen pornographie en vrouwenhandel, on der leiding van een politie-ambtenaar staan, omdat een dergelijk ambtenaar niet voldoende onafhankelijk staat tegenover de rechterlijke macht. Na een korte pauze kreeg de heer mr. B. Berger, burgemeester van Venlo, de gele genheid eenige toelichting te geven op zijn prae-advies over het Bioscoopvraagstuk. In deze toelichting onderstreepte burge meester Berger nog eens de noodzakelijk heid eener katholieke nakeuring niet al leen voor de C-, doch ook voor de A- en B-films. Spr. drong nog eens aan op aan eensluiting van alle Zuidelijke gemeenten bij de K.F.C., opdat het herkeuringsappa raat tot zoo hoog mogelijke perfectie kan worden opgevoerd. Ook aan katholieke ge meenten „boven den Moerdijk" zou hij gastvrijheid in den Bond van Zuidelijke gemeenten willen verleenen. De vergade ring werd na deze gedachtenwisseling ge slote. Een ontvangst door het gemeentebestuur, een tocht door de omstreken van Breda en een gemeenschappelijk diner besloten den eersten Congresdag. Nadat Zondagmorgen in de kapel van het Begijnhof te Breda een H. Mis was opgedragen tot intentie van de federatie van R.K. gemeenteraadsleden werd om 11 uur in de groote zaal van de nieuwe school op Bouvigne het congres voortgezet. O.m. merkten we onder de aanwezigen op den burgemeester van Breda, den heer B. van Slobbe, den kapitein v. d. Kroon, districts commandant der Kon. Marechaussée te Breda, den aalmoezenier van den arbeid den weleerw. heer v. d. Maden, den bur gemeester van Ginneken en Bavel, jhr. mr. Th. Serraris. Mr. v. Haren besprak het onderwerp: De gemeentelijke overheid en de bescherming der openbare zeden. Spreker begon er op te wijzen, hoeveel verschil er is tusschen de moreele opvat tingen van thans en die in de middel eeuwen. Ook toen waren er tekortkomin gen, maar men was eerlijk en durfde, in het publiek die fouten te hekelen. Thans echter is het anders. Nu verheerlijkt men diezelfde fouten op tooneel en film. Dat dit congres in Brabant wordt gehou den is geen toevalligheid. Het houdt ver band met de anti-papistische actie, welke rondom Oss werd ontketend. In Breda is dit congres op zijn plaats, omdat hier een kern van gemeenten is, waar een katholie ke meerderheid bestaat, die in staat is de meeningen en besluiten van dit congres tot werkelijkheid te maken. Spreker besloot met te wijzen op hetgeen zich om burge meester Ploegmakers van Oss en onzen minister van Justitie, Goseling, heeft af gespeeld. Hij stelde voor namens het con gres hun de verzekering te geven, dat alle R.K. raadsleden geheel achter hen staan en overtuigd zijn, dat zij volkomen juist hebben gehandeld en hun geen enkele blaam treft. Hij stelde voor een telegram te zenden aan minister Goseling om te ge tuigen van hulde aan zijn beleid en dank te brengen voor alles, wat hij voor de Fe deratie had gedaan. Mr. v. Haren beantwoordde vele spre kers. Intusschen waren ook mgr. Frencken en directeur Jos. v. Kampen ter vergade ring verschenen. Nadat de Voorzitter uit drukkelijk erop gewezen had toch vooral contact te blijven houden met het advies bureau in Den Haag, omdat de materie op dit congres behandeld dikwijls groote moeilijkheden oplevert, werd de morgen bijeenkomst gesloten. Na de Brabantsche koffietafel in Bou vigne werd om 2 uur het congres voort gezet met een rede van mgr. Frencken over het sociaal karakter van de dienstbode opleiding en de taak hierin van de ge meentebesturen. Met een dankwoord aan de sprekers van dezen dag sloot de voorzitter, de heer IJs- selmuiden, het congres, waarna een rond wandeling werd gemaakt door den tuin van „Bouvigne". NEDERLANDSCHE AMBTENAREN IN DENEMARKEN Naar het „Volk" verneemt, verblijven ir. A. H. W. Hacke, directeur-generaal van den Arbeid, en de heer A. Vogel, adminis trateur bij het departement van Finan ciën, thans in Denemarken, waar zij, in opdracht van onze regeering, een onder zoek instellen naar de wijze van bestrij ding der werkloosheid.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6