DINSDAG 31 MEI 1938 uE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 GEMEENTERAAD VAN ZOETERWOUDE Laatste berlcïiten 3. TH. RUYGROK t In den ouderdom van 82 jaar is te War mond overleden de heer J. Th. Ruygrok. De overledene was zeer vele jaren een bekend tandarts te Leiden; nadat hij zijn practijk had neergelegd, heeft hij zich te Warmond gevestigd. Van 1908 tot 1915 is hij regent geweest van het R.K. Armen- en Wees- en Oude- liedenhuis, dat in 1914 een kerkelijke in stelling is geworden, in welk jaar ook plaats had de fusie tusschen de toen be staande twee armbesturen en twee wees huizen voor katholieken. Bij het tot standbrengen van deze zoo gewenschte reorganisatie heeft de heer Ruygrok een groot aandeel gehad en de overledene heeft zich daardoor zeer verdienstelijk gemaakt. DE AANBIEDING VAN HET PAUKENPAARD. Onder vrij groote belangstelling heeft hedenmiddag te 3 uur op het Schutters veld de plechtige aanbieding plaats ge had van het Paukenpaard, geschenk der Leidsche Burgerij aan het 6e Reg. Veld- Artillerie. Deze aanbieding geschiedde door den burgemeester, mr. A. van de Sande Bak- huijzen aan den garnizoenscommandant, commandant van het 6e Reg. Veld-Artil lerie, Overste Iongh. Bij deze aanbieding was 't 6de Regiment in carré-vorm opgesteld terv/ijl voorts me de aanwezig waren het bestuur der 3 Oc- tobervereeniging, van V. V. V., studen- tencorpora enz. De burgemeester hield voor de aanbie- dign een korte toespraak, daarna sprak de voorzitter de r3 October-Vereeniging, de heer W. v. d. Laan, waarop overste Iongh antwoordde. Deze droeg het paard daarop over aan wachtmeester Stolk, het Wilhelmus weer klonk en de plechtigheid werd besloten met een driewerf hoerah! op H. M. de Koningin. DIETSCH STUDENTEN VERBOND. Het bestuur van de afd. Leiden van het D. S. V. heeft zich voor het komende stu diejaar als volgt samengesteld: G. Quispel, voorzitter, Mej. J. Blom, secretaresse, A. Visser, penningmeester, J. Maris, raadg. bestuurslid, W. Putterse raadg. bestuurs lid.. AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN EN GEBREKKIGE KINDEREN. Hoewel het weer niet aanlokt tot uit gaan, de oudjes zijn er vast van overtuigd, dat het de 21ste Juni een dag vol zon zal worden, zoodat het bezichtigen van de dierentuin een genot zal zijn voor de wat stramme beenen. 440 personen, hoe krij gen we ze er heen, zucht het comité, als de auto's zoo slecht binnenkomen. Autobus sen bij huren, zelfs tegen gered uceerden prijs, kost geld, veel geld, en al is daar dan reeds een gedeelte van bijeen, een tocht van enkel autobussen zou geen jubileum- tocht zijn. Eén lange stoet van auto's en bussen met stralende oudjes en vroolijke bestuurders, vlaggen, politie voorop, dat maakt het echt, dan zijn we pas uit! Een middag eens alle zorgen vergeten, welke autobezitter Vil dat niet, zoo'n middag wordt u gratis door het Comité aangebo den, als.... u de lijst ingevuld terugzendt aan Mej. v. d. Velden, Rapenburg 19. Het geld dat over is willen we besteden aan, maar neen die verrassnig voor de oudjes bewaren we tot het laatst. We willen dat nog maanden daarna een ieder over dezen tocht spreekt en er een lach blijft zweven, over meer dan 400 rimpelige gezichten van menschen, die het voorrecht hadden, te leven en misschien te sterven in het ge boortejaar van prinses Beatrix. Het giro nummer van het comité is 327568. O M G EVI N G OEGSTGEEST Oranjeverceniging. Gisteren hield de Oranjevereenging haar jaarvergadering in „Het Witte Huis". De voorzitter, de heer Paardekooper, verwelkomde bij de ope ning de aanwezigen, speciaal burgemees ter van Gerrevink en weth. v. Egmond en drukte zijn leedwezen uit over de geringe opkomst, want van de 700 leden waren er slechts 40 aanwezig. Na voorlezing en goedkeuring der notu len bracht de secretaris, de heer N. v. Wei zen, een wei-verzorgd jaarverslag uit. Dank zij de propaganda van den heer Verlare is het ledental gestegen tot boven de 700. Waardeerend werd in het vsrslag gesproken over de werkzaamheden der af getreden bestuursleden. Het verslag eindig de met een opwekking tot medewerking der geheele burgerij om de a.s. feestelijkheden in Augustus te doen slagen. De penningmeester rapporteerde den fi- nancieelen toestand. Ontvangsten 1757.70, uitgaven 1975.90, nadeelig saldo ƒ218.20. Het fonds voor bijzondere feesten had een batig saldo van 647.18. Het tekort op de gewone rekening kan daaruit worden be streden, zoodat in kas bleef 247.98. Namens de kascommissie bracht de heer De Graaff hulde aan den penningmeester en aan het bestuur voor het accurate en zuinig beheer. In de kascommisie 1939 wer den benoemd de heeren van Veen en Bak kers. Het periodiek aftredend bestuurslid, de heer N, v. Weizen, werd herbenoemd, ter wijl in de vacature van den heer Paarde kooper, die als bestuurslid had bedankt, de vergadering op voordracht van het bestuur aanwees de' heer J. H. M. van Zoelen. Tot Gisteravond te 7.45 uur vergaderde de gemeenteraad. Aanwezig alle leden,, be halve de heer A. C. Paardekooper, die door ongesteldheid verhinderd was. Voor zitter burgemeester H. J. J. A. Smeets. De ingekomen stukken, houdende goed keuring van raadsbesluiten, worden voor kennisgeving aangenomen. Voorts is ingekomen een adres van den heer H. W. Achterberg, in zijn kwaliteit van lid van den Ned. Bond voor Dierenbe scherming en van den Landelijken Vogel- bond, houdende een verzoek tot het opne men van een bepaling in de Politieverorde- inng waarbij het verboden is honden aan een kortere lijn dan tien meter vast te leggen. Niemand vraagt het woord over dit adres en de voorzitter stelt dan voor het voor kennisgeving aan te nemen. De automatiseering van de telefoon. Naar aanleiding van de gestelde voor waarde tot den verkoop van een stukje grond aan den Rijksgebouwendienst, noo- dig voor de telefoon-automatiseering, is een brief ingekomen van het Telefoondis trict te 's Gravenhage. Aan de gestelde voorwaarde Zoeterwou de op het net van Leiden te brengen kan niet worden voldaan. De abonné's zouden daartoe hun abonnement van 24.op 48.verhoogd krijgen. De voorzitter licht toe, dat het voordeel zal blijken Zoeterwoude te localiseeren. Bij de automatiseering kan dag en nacht het nummer opgeroepen worden. Waar de lccale gesprekken in Leiden 2 cents zijn en de interl. 4 ets. kosten, kan 'n abonné 1200 gesprekken per jaar met Leiden voe ren voor het duurder wordt. De heer Meijdam zegt bij de eerste be handeling niet op de hoogte geweest te zijn met deze tarieven-verschillen van het Zoeterwoudsche en Leidsche net. Het stukje bouwgrond gaat nu onvoor- waarde lijk onder de hamer door. De dure vleeschkcuringsdienst. B. en W. stellen voor de overeenkomst met Leiden inzake de keuringsdienst van vee en vleesch stilzwijgend te verlengen tot de inwerking-treding van de nieuwe kring-regeling. De heer Jac. van Leeuwen herinnert aan de zoo sterk uitgesproken wensch van de dure keuringsdienst van Leiden af te ko men. De voorzitter zegt, dat er toch geen kans meer is van Leiden af te komen. De heer van Leeuwen spreekt over de mogelijkheid, dat de de nieuwe regeling niet tot stand komt, althans niet spoedig. De voorzitter zegt, het concept reeds te hebben ontvan gen, waarbij de heer van der Krogt den wensch uitspreekt, dat het dan een voor- deeliger keuring moge zijn, want de be staande is zeer duur. Een advies om advies te vragen. In de gehouden jaarvergadering van den brandraad is wederom ter sprake gekomen de reorganisatie van de brandweer en de aankoop van een autobrandspuit, zulks in verband met de uitgebreidheid van de ge meente. Met op één na algemeene stemmen werd besloten het college van B. en W. te advi- seeren thans tot reorganisatie over te gaan en te voren het advies in te winnen van den Prov. Brandweerbond. B. en W. gaan met dit advies volkomen accoord en wel op de volgende gronden: a. het materiaal van de brandweer is niet in alle opzichten perfect te noemen; b. de inrichting van de brandweer, zoo als deze thans is, is duur; c. een snelle hulpverleening is niet steeds mogelijk. De kosten van een deskundig advies be dragen voor leden 40.en voor niet- leden 60.De contributie bedraagt 5. Mitsdien stellen B. en W. voor tot toe treding en een advies in te winnen. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 8 stemmen voor en 2 stemmen tegen (Van Leeuwen en Meijdam). Alsnu komt de schoolgeldverordening weder aan de- orde. In het prae-advies dee- len B. en W. mede, dat de op 13 April jl. vastgestelde verordening op de heffing van schoolgeld de goedkeuring van de kroon niet zal kunnen verkrijgen door de opname van art. 8. De in dit artikel ver voorzitter koos de vergadering de heer D. Sanders met 32 van de 41 stemmen. De heer Sanders, die deze benoeming aan vaardde, dankte voor het vertrouwen, dat men in hem stelde. Spreker deed voorts een beroep op aller medewerking. Laat men het werk der Oranjevereeniging houden buiten alle dorpspolitiek en houde men zich ook afkeerig van stille critiek. Spreker bracht voorts nog dank aan den scheidenden voor zitter voor al hetgeen hij in het belang der vereeniging heeft gedaan. De heer Paar dekooper was zeer erkentelijk voor de woorden van den heer Sanders. In de 19 jaar, dat spreker bestuurslid is geweest zijn de werkzaaheden veel veran derd en eischen deze veel tijd. Daar spre ker dep noodigen tijd daartoe mist,'heeft spreker zijn plaats moeten afstaan. Vervolgens dankte de heer Paardekooper voor de steeds ondervonden medewerking en dankte ook nog de heeren Pos en Kam steeg, die onlangs hun ontslag namen. Namens het gemeentebestuur sprak Bur gemeester van Gerrevink waardeerend e woorden aan het adres van de afgetreden voorzitter. Het bestuur gaf daarna een kort overzicht'van de te houden feesten. In be ginsel besloot men 2 dagen feest te vieren en wel op Woensdag 31 Aug. en Donder dag 1 Sept. De feestelijkheden zullen bestaan in volks- en kinderspelen, optochten, aanbie- vatte regeling is naast de kinderaftrekre- geling niet toelaatbaar, omdat art. 65 der L. O. wet limitatief is. In dit artikel werd voor ieder kind 10 van de huurwaarde afgetrokken. Om hier aan nu eenigszins tegemoet te komen, is nu bepaald, bewoners van perceelen met een huurwaarde van 101 tot 151 niet naar den grondslag personeele huurwaarde aan te slaan en andere klassen een nummer te verlagen, waardoor ieder der aangeslage- nen, in vergelijking met het vorig jaar, één klasse lager wordt aangeslagen. Niemand verlangt het woord en z. h. st. wordt de verordening in haar nieuwen vorm vastgesteld. Het uitbreidingsplan VrouwewegVliet- weg van 9 Januari 1933, voor zoover dit r.iet herzien is, wordt ingetrokken. B. en W. stellen vervolgens voor de al gemeene politieverordening met een ver bodsbepaling aan te vullen betreffende trekautomaten e. d. in de café's enz. De verordening wordt aangenomen met 8 voor en 2 tegen (de heeren Starrenburg en Berg). Weg met de autokerkhoven! Bij het 12de punt stellen B. en W. voor de politieverordening aan te vullen met een verbodsbepaling betreffende z. g. „autokerkhoven." De heer Starrenburg wil de redactie van de verordening wijzigen in opslag plaats van oud ijzer te noemen. Wordt dit niet gedaan, zegt spr., dan kan door bij plaatsen van oude kachels de dans ont sprongen worden. Er komen nog vele amendementen naar voren. De heer Tijssen wil bepalen, dat 100 meter uit den weg moet gesteld worden. De heer Meijdam wil ook de ontsierende hoopen puin verbieden. Nadat nog meer dere wenschen zijn geuit, wordt in de ver ordening alle opslag van oud ijzer, af braakartikelen en bouwstoffen opgeno men. Nadat de heer van der Krogt echter had opgemerkt, dat dan zelfs de opslag plaatsen van de heeren Van den Akker niet zullen kunnen blijven bestaan, wordt de verordening bepaald tot oud ijzer. De heer Berg vraagt, of het de bedoe ling is een garagehouder het half in sloop hebben staan van een auto te verbieden, hetgeen door den voorzitter ontkend wordt. De heer Tijssen blijft aandringen op afrastering, zooals andere gemeenten dat ook doen. Dit amendement wordt niet voldoende gesteund en met algemeene stemmen wordt het hebben var. een autokerkhof (op slagplaats van oud ijzer) verboden binnen een afstand van 60 meter van den Hooge Rijndijk, Vrouweweg, Miening, Noord- buurt, Dorp, Stompv/ijkscheweg, Schen- kelweg en Zuidbuurt. De bom zal springen!! De rondvraag komt aan de orde, waarbij de heer Wessel vraagt waarom geen riolee- ring is gelegd bij de nieuwbouw van de Noordbuurt. De voorzitter zegt, dat daar wel voor een afwatering is gezorgd door het voor schrift: leggen van een straatkolk met loozing. De heer Wessel informeert naar de sa menwerking van de omliggende gemeen ten bij brand, waarop de voorzitter mede deelt de vergadering te Alphen te hebben bijgewoond. De regeling is nog niet tot stand gekomen maar er behoeft geen vrees te bestaan, want de Leidsche brandweer staat steeds gereed op het eerste alarm naar Zoeterwoude te komen. De heer Starrenburg verwijt B. en W. geen antwoord te hebben gehad op het verzoek het water in zijn café per M3. en niet naar aanslag te betalen. Wordt dit verzoek niet toegestaan, dan zal spr. de waterleiding af laten snijden. De voorzitter antwoordt, dat op zijn verzoek afwijzend is beschikt. Er zal vol gens de verordening gehandeld worden en bij niet betaling per deurwaarder worden ingevorderd. De heer Starrenburg zal in de volgende vergadering zijn verzoek herhalen en als het niet wordt toegestaan „zal de bom springen zooals deze in Rotterdam gespron gen is." Daar de Raad aan dergelijke krasse uit drukkingen gewoon is, heeft ook deze geen enkel effect en zonder dat er eenige noti tie van genomen wordt, sluit de voorzit ter de vergadering. ding foto van H. M. de Koningin voor het gemeentehuis, eenvoudige openluchtspel, vreugdevuren, ringrijden (ook met auto's en tandems). Bij de rondvraag heette Burgemeester van Gerrevink den heer Sanders welkom als nieuwe voorzitter. De heer Dofferhof dankte den heer Paar dekooper voor al zijn werk. De bode der vereeniging bracht zijn persoonlijken dank aan den afgetreden penningm., - den heer Pos, en hoopte met den nieuwen penning meester nog lang te mogen samenwerken. De heer Verlare wekt op het bestuur steeds te steunen door aanwerving van nieuwe leden. Op voorstel van het bestuur werd de heer J. Pos tot eerelid benoemd. Hierna sluiting. Personalia. Bij Kon. besluit van 27 Mei 1938 is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijles Hoogere Burgerschool te Mep- pel de heer P. J. Smink, wonende alhier. Academlenieuws LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal examen Geneeskunde: de hee ren J, Zuring, Oegstgeest, C. J. van der Eas, Leiden; Doctoraal examen Indonesische letteren: de weleerw. pater N. J. C. Geise, Leiden. Tweede Kamer Vergadering van heden. CREDIET VERRUIMING. Voortgezet wordt de behandeling van het wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk 7b der rijksbegrooting voor 1938 (verhoo ging crediet voor werkverruiming) en van de interpellatie van den heer van Gelde ren omtrent het beleid der regeering t.a.v. de bestrijding der zeer omvangrijke werk loosheid. De heer VAN GELDEREN (S. D.) vindt het betoog van den minister geen antwoord op spr.'s betoog. Zijn critiek op het beleid van de regeering handhaaft spr. ten volle. Wanneer door een reeks van maatrege len het particuliere bedrijfsleven is gesti muleerd, kan de overheid zich geleidelijk terugtrekken. De democratie wordt derhalve door een financieele ramp bedreigd door de gesta dige ondermijning tengevolge van een massale werkloosheid. Daarom komt het naast de cijfers aan op de mentaliteit van het beleid. En daarom is er veel onge rustheid in ons land. Rede Pater Mr. Dr. Beaufort. De heer BEAUFORT (R.K.) wijst op het groeiend saamhoorigheidsbesef tegen de nationale ramp der werk loosheid, waarin het grootste gevaar schuilt voor onze staatkunde, voor on ze staatsinstellingen. Hoe gemakke lijk komt bij velen geen twijfel op aan de juistheid van het tegenwoordige stelsel? Spr. heeft vertrouwen in den nuchteren zin van ons volk, maar we moeten waakzaam zijn tegen den vijand intra muros. Dit beteekent geen vrees. Maar het is een levensdrang voor iederen mensch, zijn leven te vullen met arbeid. Van allen arbeid, de eenvoudigste tot de hoogste, geldt dat die een deel is van het geheel. Positief christelijk regeeren geldt ook voor het economische leven. Een regee ring die op het stuk der werkloosheid niet al het mogelijke doet, voert geen christe lijke politiek. Begrijpt deze regeering ten deze haar plicht en handelt ze er naar? Men kan deze regeering zeker niet ver wijten, dat zij het bij de toepassing van haar taak niet zoo nauw neemt. De re geering zal deze verdediging niet behoe ven. Z, is allermints van oordeel, dat met het thans bereikte kan worden volstaan. De regeering zit niet stil en erkent, dat de strijd tegen de werkloosheid steeds ster ker moet worden gevoerd. Tusschen definitieve opheffing van het werkloosheidsprobleem en bestrijding van de werkloosheidsramp moet wel verschil worden gemaakt. Industrialisatie kan slechts meerdere werkverschaffing bren gen, maar dit zal vele jaren duren. Prin cipieel echter is dit standpunt onaantast baar. Huismoederlijke zuinigheid mag daarbij de wijsheid niet bedriegen. Het probleem is zoo moeilijk, dat het wel zijn stempel op dit kabinet moet drukken. Met de defensie is de werkloosheid het kern probleem van de regeering. De politiek van groote werken is daarbij niet de eeni ge, ook economisch zal er moeten worden opgetreden. Wat het uitvoeren van groote werken betreft, in die richting is men jaren werk zaam, Spr. had gewild dat de regeering thans nader een grooter bedrag hadde aangevraagd, dan is geschied. Het thans aangevraagde bedrag zal weldra geblok keerd zijn, De regeering neme de beestaande onge rustheid weg, van de zijde der kapitaal verschaffing zal geen bezwaar te duchten zijn, doch daarbij moeten ook de maat regelen economisch verantwoord zijn. Bij de uitvoering van groote werken moeten de gemeenten financieele faciliteiten er langen. De regeering moet ruime bevoegd heden ten deze hebben, het aantal instan ties moet geringer zijn en beter geoutil leerd. Spr. heeft vertrouwen in deze regeering, wat betreft haar voornemens. Het gaat om het behoud van een physiek en geestelijk gezond volk. Het huidige kabinet worde getypeerd als het kabinet van arbeid voor ons volk, een sterk en geloovig christen volk. De heer DE VISSER (Comm.) betoogt, dat geenerlei kapitalistische regeering het werkloosheidsvraagstuk zal vermogen op te lossen. DE PRINS IN DEN RAAD VAN STATE. Z. K. H. Prins Bernhard heeft hedenmid dag de wekelijksche zitting van den Raad van State bijgewoond. MEUBELFABRIEK TE UTRECHT UITGEBRAND Hedenmiddag omstreeks half één werd de Utrechtsche brandweer gealarmeerd voor een grooten uitslaanden brand in de binnenstand. In verband met het gevaar voor uitbreiding in dit dicht bebouwd cen trum rukte de brandweer met groot mate riaal uit. Het bleek, dat de brand was ontstaan in de werkplaats van de woning inrichting en fabriek voor stoffeering en meubelen van den heer J. Wijzenbeek in de Mariastraat. Deze werkplaats strekte zich uit over de geheel bovenverdieping gelegen boven de woning en den winkel van den eigenaar. Het vuur, dat gretig voedsel vond in de opgeslagen brandbare voorraden, breidde zich snel uit en verwoestte de geheele werkplaats en de daarachter gelegen fa briek. Na een uur van ingespannen arbeid, waarbij de brandweer een groote hoeveel heid water over het pand uitstortte, werd het vuur bedwongen. De politie had uitgebreide maatregelen Burgerlijke Stand LEIDEN. Geboren: Jan, z. van W. F. Vermont en Ch. S. Tuithof de Moed Josephus Ma- rinus Johannes, z. van P. Feiten en J. M. Schweer beij der Becke Max Jacobus, z. van J. K. H. v. Dam en A. H. C. de Bruin Albertus Wilhelmus, z. van J. J. v. Kor- delaar en J. D. v. d. Peet Matthijs, z. van H. S. v. Dam en J. Niehot Paul Frans, z. van S. Sloot en F. P. Jager Ca rolina, d. van A. C. v. Soest en R. Rehmann Wilhelmus Jacobus, z. van W. C. Was- senburg en G. Meyer Arina Petronella, d. van P. Butterman en J. de Jong Ma ria Cornelia, d. van J. Faas en M. v. d. Meij Mary, d. van M. Berkheij en T. v. As. Gehuwd: W. Hollebeek jm. en A. M. Verhoeven jd. Overleden: C. J. Weeda wed. van C. J. Kotvis 47 j. getroffen om de honderden nieuwsgierigen cp een behoorlijken afstand te houden. Het verkeer in de binnenstand werd tijdens het blusschingswerk verlegd. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van den brand. De schade, welke bijzon der groot is, wordt door verzekering ge dekt. WONING UITGEBRAND TE A'DAM. Hedenmorgen tegen kwart voor tien werd brand ontdekt in een bovenwoning van perceel Groote Bickersstraat 39 te Amsterdam. De bewoners waren afwezig, doch de buren, die rook en vlammen za gen, waarschuwden de brandweer. De brand woedde het hevigst aan den achterkant van de tweede etage, waar het vuur naar buiten sloeg, doch ook de voor kant van de kleine woning was aangetast. Gezien de zeer dichte bebouwing en de wijze, waarop deze oude huizen in deze buurt tegen elkaar zijn gebouwd, liet de brandmeester van de wacht Haarlemmer poort het alarm middelbrand geven, doch inmiddels bleek, dat men met een straal, die door het trappenhuis naar boven was geleid, het vuur meester kon worden. De woning was vrijwel geheel uitgebrand maar behoudens eenige geringe water schade aan de benedenverdieping was de rest van het huis onaangetast gebleven. Wel bleken op de derde etage, welker bewoners eveneens afwezig waren, een kanarievogeltje en een poes door de rook te zijn gestikt. Een papegaai, die door de rook reeds bedwelmd was, kon tijdig ge red worden, terwijl de brandweerlieden een aantal duiven van den verstikkings dood redden door de vogels in vrijheid te stellen. De brand is vermoedelijk ontstaan door dat de gummislang van het gascomfoor, waarop een waschketel stond met wasch- goed, tijdens afwezigheid van de bewoon ster in brand is geraakt. De kwestie van de marechaussee in Oss Naar wy vernemen, zullen de beroepen van de marechaussee in Oss door het amb tenarengerecht behandeld worden op Don derdag 23 Juni a.s. TELEGRAMMEN DE ONDERHANDELINGEN MET DE SUDETEN-DUITSCHERS. PRAAG, 31 Mei. (A.N.P.) In het geheim worden de zeer delicate onderhandelingen tusschen de regeering en de Sudeten-Duit- schers gevoerd. Het is nu uitgelekt, dat Hodza Zondag de vertegenwoordigers der Sudeten-Duit- schers heeft gesproken. Men meent hieruit op te maken, dat de onderhandelingen voortgang maken. Een ander teeken voor de verbeterde atmosfeer is het feit, dat een aantal onder de wapenen geroepen manschappen is toe gestaan weer naar huis te gaan, indien zij gemist kunnen worden en hun aanwezig heid in hun bedrijven vereischt is. MARKTBERICHTEN ROTERDAM, 31 Mei. Vee. Totale aan voer 3400, 122 paarden, 3 veulens, 630 ma gere runderen. 817 vette runderen, 712 vet te kalveren, 69 graskalveren, 1221 nuchtere kalveren, 255 schapen en lammeren, 144 zuiglammeren, 9 varkens, 78 bokken of geiten. Prijzen per kg.: vette koeien 75, 66 en 4854 cent, vette ossen 70, 64 en 52 56 cent, stieren 63, 59 en 54 cent, vette kal veren 100, 85 en 5060 cent, schapen 55, 50 en 40 cent, nuchtere kalveren 47, 42 en 36 cent, slachtpaarden 53, 45 en 40 cent, Prijzen per stuk: schapen 30—2415, Zuiglammeren 16136, nuchtere slacht kalveren 1286, nuchtere fokkalveren j 22—20—16, slachtpaarden 230—180— 110. werkpaarden 375325200; hitten 245—195—100, stieren f 350—265—195. kalfkoeien 315260190, melkkoeien 310265190, varekoeien 210170 130; vaarzen 230—170—120, pinken 190 150110, graskalveren 1309055, bokken of geite n1174. 's-HERTOGENBOSCH 31 Mei. Boter. Aanvoer 25.200 K.G. hoogste pry's 1.33. Laagste prijs ƒ1.20. Middelprijs ƒ1.30. WliSELNOTEEKINGEN (AMSTL KOAM> 45.071 1.8 U/g 6.29

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3