BINNENLAND Q. BLEIJS ZONEN RECHTZAKEN SPORT LUCHTVAART RIJNSTREEK iATEKDAG 28 MEI 1938 ijk LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 PRINS BERNHARD. Z. K. H. Prins Bernhard heeft heden ochtend in gebouw Bezuidenhout 87 te Den Haag de vergadering van den eco- nomischen raad bijgewoond. Gistermiddag om twee uru is Prins Bernhard per auto te Muiden aangekomen. In de Jachthaven lag zijn raceboot gereed, waarmee hij in zeer snel tempo het IJsel- meer is opgevaren. EVEN AANDACHT VOOR DEN KATHOLIEKEN JONGEN MIDDENSTANDER. De de- door de Kerkelijke Overheid zoo heel sterk aanbevolen jeugd- standsorganisatie der jonge middenstan ders van 17 tot ongeveer 25 jaar, trekt in de laatste dagen sterk de aandacht in heel het land. Dezer dagen viert de K.J.M.V. het vijf jarig bestaan van haar Nationaal Ver bond; reeds langer wordt er gewerkt aan de organisatie der katholieke midden standsjongeren, maar niet altijd en niet overal was het succes evenredig aan de moetie en de opzet. In de laatste jaren is door een sterke innerlijke verdieping de doelstelling voor de leden scherper en meer bewust geworden; ook de K.J.M.V. voelt zich in den grooten strijd voor God als een Katholieke Actie-groepeering van jongeren, die mede zullen helpen de we reld voor geestelijken ondergang te bewa ren. De K.J.M.V. heeft in de jaren van haar bestaan ook niet immer begrip en mede werking gevonden, soms zelfs niet van de zijde, waarvan men zulks toch ten volle moest verwachten. Maar ook hierin is een sterke kentering merkbaar; waar het hoogste Kerkelijke Gezag voorgaat en een groote kern der leden de directieven van dit Gezag getrouw opvolgen, daar komt het vertrouwen en de medewerking van gezagsdragers, van ouders en van de orga nisaties der ouderen meer en meer tot uiting. Een buitengewoon goed middel om de K.J.IVLV. te leeren kennen in haar tegen woordige gedaante wordt geboden door de Lustrumuitgave van haar ledenblad „De Keten". Deze uitgave is met opzet in denzelfden stijl gehouden als de gewone maandelijk- sche nummers; alleen wordt door enkele artikelen een overzicht gegeven van de geschiedenis, van de werkmethode en re sultaten der K.J.M.V. Tamelijk uitvoerig wordt een inzicht geboden in het actieprogram voor het vol gend winterseizoen, wanneer de hoofdge dachte van het ontwikkelings- en vor mingswerk de K.J.M.V. verband zal hou den met de actueele quaesties van het he den. De K.J.M.V. heeft den jonge midden standers principieele scholing bij te bren gen betreffende hun houding in zake de moderne dwalingen en zij zal deze scholing geven door haar Gezagsprogram, omdat het voor ons, katholieken, duidelijk moet zijn, dat de einduitspraak in de levens houding gegeven wordt door het rechtma tige gezag, hetzij dit spreekt in de Kerk, in het Gezin, in de Staat of zelfs ook door de geboden van God in het beroep en in de cultuur. Zoo is dit Ketennummer een prachtig middel, om zich meer op de hoogte te stel len van het streven en leven der K.J.M.V. Allen, die het hooge nut van de Katho lieke Jeugd- en Jongerenbeweging begrij pen, maar ook zij, die dit begrip missen, worden dringend verzocht zich dit Keten- nummer aan te schaffen en er aandacht aan te schenken. De prijs van dit nummer is 10 cents en het is verkrijgbaar bij de Bestuursleden der K.J.M.V. en by de firma Geyer, Bo termarkt 26. Telefoon 519, Leiden. R.K. MIDDELBARE MEISJESSCHOOL EN HUISHOUDONDERWIJS IN HUIZE BIJDORP TE VOORSCHOTEN De verbouwing van het Instituut O.L.V. van Lourdes der Zusters Dominicanessen in Huize Bijdorp te Voorschote n, na dert haar voltooiing. Het geheel nieuwge bouwde internaat is sinds eenige maanden in gebruik; in het oude gebouw zijn gelei delijk nieuwe klaslokalen ingericht en de oude gemoderniseerd; nog enkele zijn on der bouwers-handen. Straks zal de schil der het geheel voltooien. En na de va- cantie is dan na een bijna twee-jarige ver bouwing een geheel modern ingerichte school met pensionaat gereed, die aan alle eischen voldoet, welke redelijkerwijze ge steld kunnen worden. Het onderwijs omvat een middelbare meisjesschool met voorbereidende 1. o. klassen; daarnaast is een tweejarig huis- houdonderwijs ingericht. De middelbare meisjesschool staat open zoowel voor ex ternen als voor internen. Het huishoud- onderwijs is bestemd voor interne leerlin gen uit het geheele land en voor exter ne leerlingen uit Voorschoten. Van de middelbare meisjesschool is dit jaar reeds de eerste klas gegeven; met het nieuwe leerjaar begint de tweede klas en zoo vervolgens. De leerlingen, die in 't nieuwe leerjaar deze twee klassen volgen, zullen na afloop van de vijfjarige cursus het erkend diploma der middelbare meis jesschool kunnen behalen. De leerlingen der derde klas van het nieuwe schooljaar worden hoofdzakelijk voor het diploma ulo. opgeleid. Voor het huishoudonderwys wordt met September eveneens het tweede leerjaar geopend. Het toelatingsexamen voor de middel bare meisjesschool wordt gehouden in Huize Bijdorp te Voorschoten op 30 Juni a.3. De directrice verschaft gaarne alle in lichtingen en ziet inschrijvingen voor het toelatingsexamen tegemoet vóór 25 Juni a.s VOOR DE KATHOLIEKE MILITAIR EN- VEREENIG ING! Overeenkomstig voorschrift van ons Hoogwaardig Episcopaat zal op Zondag 29 Mei in alle kerken onder alle H.H. Missen een collecte worden gehouden voor de op richting en uitbreiding van de R.K. Militai ren-Vereenigingen. Meer garnizoenen, veel meer soldaten dan vroeger, veel langer diensttijd, daar om zijn de Militairen-Vereenigingen nog veel noodzakelijker dan vroeger. Uw zonen, uw broers, uw as. echtgenoo- ten zijn in de Militairen-Vereenigingen even veilig dan in het onderlijk tehuis. Zij hebben het daar gezellig en huise lijk en voelen geen behoefte aan het zoo gevaarlijke verblijf op de straten, in de café's, dancings, etc. De soldaten kunnen al hun vrye uren in de R.-K. Militairen-Vereeniging doorbren gen geheel kosteloos; zij betalen zelfs geen contributie. Maar pl.m. 12 nieuwe Militairen-Vereeni gingen oprichten en misschien wel 10 be staande gebouwen uitbreiden, kan niet kosteloos geschieden. Gelukkig: Katholiek Nederland zal ons steunen met milde gaven. Het werk der R.-K. Militairen-Vereeni gingen behoort gerekend te worden onder de allerschoonste en allernoodzakelijkste liefdewerken. JAARVERSLAG VAN HET R.-K. INSTITUUT VOOR DOOFSTOMMEN TE ST. MICHIELSGESTEL. Wij ontleenen daaraan het volgende: Het aantal leerlingen en verpleegden bleef gelijk aan dat van het vorige jaar 378, waarvan 185 jongens en 193 meisjes. Als bijzonder blijde gebeurtenis wordt vermeld de plechtige viering van het gou den priesterfeest van den HoogEerw. Di recteur Mgr. A. Hermus, die 46 van zijn 50 priesterjaren met onvermoeiden ijver en met schitterend succes al zijn krachten en talenten wijdde aan het welzijn van de ongelukkige doofstommen. Met weemoed en groote waardeering wordt herdacht zijn gedurende 33 jaren verdienstvolle medewerker, de weleerw. zeergel. heer A. v. Haandel, die in het be gin van dit jaar kwam te overlijden. Bijzonder wordt nog de aandacht geves tigd op het grootsche werk door het bestuur dit jaar ten bate van duizende andere doofstommen in onze Oost-Indische bezit tingen begonnen, de stichting van een doofstommenschool te Wonosobo in de Apostolische Prefectuur van Poerwakerto. Vijf Eerw. Zusters van de Congregatie wier leden ook in het instituut van St. Mi chielsgestel werkzaam zijn, zijn tegen het einde van het vorig jaar naar Indië ver trokken en hebben zich, na een kort ver blijf te Bandoeng, te Wonosobo voorloopig in een gehuurd huis gevestigd, totdat het nieuwe instituut, dat onder de bekwame leiding van den heer Fermont Cuypers al daar gebouwd wordt, zal voltooid zijn. Uit alle oorden van Java worden haar reeds arme doofstommen ter opname aan geboden, zoodat met grond verwacht mag worden, dat eenmaal ook in Indië in den dringenden nood der vele aldaar wonende doofstommen (bij de volkstelling in 1930 werden er meer dan 72000 geteld, waar van er slechts 35 eenig onderwijs genoten) zal voorzien worden. Groote financieele offers vraagt dat heerlijke, veel belovende werk van de in richting van St. Michielsgestel. Stellig mag echter verwacht worden, dat het voor Ka tholiek Nederland, dat het liefdewerk te St. Michielsgestel zoo milddadig blijft steu nen, (zooals op schitterende wijze blijkt uit de bladz. 26 en 27 van het jaarverslag), een aansporing zal zyn, het dien milden steun ook in de toekomst niet te onthou den. DE WINDHOOSSCHADE TE LANDSMEER. Wederopbouw van de vernielde bedrijven voltooid. Nadat een windhoos een aantal pluim veehouderijen te Landsmeer grootendeels vernietigde, hebben deze bedrijven zich thans vrijwel hersteld, dank zij de ge meenschapszin van vele landgenooten. Het comité, dat zich direct na de ramp op initiatief van den heer P. Korsten te Baarn, vormde en waarin behalve genoem de heer en de burgemeester van Lands meer, de heer C. P. v. d. Sluys, nog twee andere sportfokkers, de heeren Oostermann en Giesbers, zitting namen, om de nood onder de gedupeerde pluimveehouders te verlichten, heeft zijn werkzaamheden bijna beëindigd. Het comité heeft de aangerichte schade, welke ongeveer 10.000 beliep, voor een groot deel kunnen herstellen, daartoe in staat gesteld door de vele giften, welke zoo wel uit pluimveehouderskringen als van particulieren binnenkwamen, waaronder zich ook een belangrijke bijdrage bevond van H. M. de Koningin, het prinselijk paar en van het nationaal fonds voor bijzondere nooden. In totaal werd er voor rekening van het comité 342 meter hok opnieuw gebouwd en aan vele hokken grootere of kleinere re paraties verricht. De bedrijven ontvingen bovendien extra broedvergunning verleend voor 2500 stuks. Volgende maand zal de overdracht van de herstelde gebouwen aan de pluimvee- bedrijven geschieden. Het comité stelt zich voor allen, die tot het bereikte resultaat hebben bijgedragen, uit te noodigen om bij deze overdracht tegenwoordig te zijn en om de herbouwde pluimveehouderyen in oogenschouw te nemen. WIJZIGINGEN IN HET BELGISCH- NEDERLANDSCHE HANDELSACCOORD BEPLEIT. De heer Heymans, minister van economi sche zaken, middenstand en landbouw, heeft een afvaardiging van het centraal politiek comité voor boeren en tuinders ontvangen, geleid door de senators Verbiest en Mullie. De afvaardiging heeft er den minister op gewezen, dat aan het bestaande handels- accoord met Nederland grondige wijzigin gen moeten worden gebracht. In het bij zonder met den noodtoestand van den tuin bouw hebben zy de volgende verlangens geuit: 1. De invoer van land- en tuinbouwpro ducten uit Nederland mag alleen tot aan vulling van onze nationale productie ge schieden. Hij moet bovendien derwijze ge regeld zyn, dat onze verkoopsprijzen niet tot beneden het peil gedrukt worden, waar bij zij geen normale winstmarge meer ver zekeren aan den land- en tuinbouwer. 2. Invoer langs bepaalde tolkantoren. 3. Verhooging en aanpassing van sommi ge tolrechten. 4. Verbod van invoer van gemengde la dingen. 5. Beheer van de contingenten door Bel gië. 6. Beperking van de overdrachten en af schaffing van de anticipaties. Indien Nederland op deze gewettigde eischen van den Belgischen land- en tuin bouw niet zou kunnen ingaan, moet het be staande handelsaccoord door België wor den opgezegd. De afvaardiging heeft ook als zijn uit- drukkelijken wil te kennen gegeven, dat het departement van landbouw, alhoewel ondergebracht onder dat van economische zaken en middenstand, zelfstandig moet be houden blijven met eigen administratieve structuur en begrooting zooals voorheen. CONFLICT IN HET TAXIBEDRIF TE AMSTERDAM UITGEBROKEN. Het blokbandtaxibedrijf handhaaft regeling B. en W. Naar wy vernemen hebben de werkge vers in het blokbandtaxibedrijf besloten nadat de taxichauffeurs een desbetreffend voorstel vannacht verworpen te trach ten het bedryf voort te zetten overeenkom stig de regeling, welke door B. en W. is goedgekeurd. In verband hiermede worden de aange kondigde ontslagen gehandhaafd en zul len nieuwe chauffeurs op de loonschaal, goedgekeurd door B. en W. worden aan gesteld. Een oproep voor sollicitanten is heden door de directie der blokbandtaxi-on- dernemingen gepubliceerd. Vereeniging „De Katholieke Nederlandsche Dagbladpers" In de op 25 dezer gehouden ledenverga dering werd tot voorzitter gekozen de heer Leo Arts, directeur van de „Nieuwe Til- burgs.-.he Courant". Het bestuur wordt thans gevormd door de heeren Leo Arts, voornoemd, voorzitter; J. F. van den Rroek, directeur van „De Gelderlander", vice-voorzitter; A. J. H. Hoefsmit, directeur van het „Limburgsch Dagblad", penning meester; Joh. Kuijpers, adjunct-directeur van „De Maasbode" en C. M. Dosker, di recteur van „De Nieuwe Koerier" te Roer mond. De vergadering besloot aan den afgetre den voorzitter, mr. Frans Teulings, een hartelijk schrijven te richten, waarin dank wordt gebracht voor de belangrijke dien sten door hem aan de vereeniging bewezen Brandstoffenhandelareru Na langdurige voorbereiding is te Utrecht de oprichtingsvergadering gehouden van den Ned. Kath. Bond van handelaren in brandstoffen. In het voorloopig bestuur hebben zitting genomen: drs. P. Perridon, Officieële Crisispublicaties DENATURATIEVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN OOGST 1937. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de denaturatievergoe- ding voor erwten van oogst 1937, welke zijn gedenatureerd in het tijdvak van 23 Mei tot en met 28 Mei 1938, ƒ1.per 100 K.G. zal bedragen voor groene erwten, door handelaren gedenatureerd en voldoen de aan het standaardmonster van kwali teitsklasse C, en 0.50 per 100 K.G. voor voedererwten, door telers gedenatureerd. De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1937, welke aan de daartoe-ge stelde eischen voldoen en door telers of handelaren zijn gedenatureerd in genoemd tijdvak, zal f 2.30 per 100 K.G. bedragen. 's-Gravenhage, 27 Mei 1938. ZUIVERAARS NOORDEINDE 17 - LEIDEN Telefoon 1078 Rotterdam, voorzitter, A. J. Tielen, Utrecht, C. Bakker, Hoorn, O. Hustinx, Maastricht, G. Hermans, Sittard, J. Wulms, Roermond, leden. Aan dit bestuur is als secretaris toegevoegd drs. P. J. A. van Hegelsom, van het bureau van den Ned. R. K. Mid denstandsbond. Besloten is als leden toe te laten katho lieke handelaren in brandstoffen in alge- meenen zin. Geen lid daarentegen kunnen worden zij die zuiver slijter zijn. De bond maakt deel uit van den Ned. R. K. Middenstandsbond. Burgemeester van Bunschoten overleden De heer J. de Vries Sr., burgemeester van Bunschoten, is Donderdagavond te zijnen huize aan hartverlamming plotseling overleden. De heer De Vries bereikte Zaterdag j.l. de 66-jarigen leeftijd. Op zijn verzoek werd hem kort geleden met ingang van 1 Aug. a.s. pensioen verleend. DEURWAARDER VOOR DE RECHTBANK Twec-cn-een-half jaar gevangenisstraf geëischt In etn speciale zitting zette de Arnhem- sche rechtbank gistermorgen de behande ling Vui rt van de strafzaak tegen den 41- jarigen deurwaarder G. K. te Terborg, wien verduistering van talrijke geldsbe dragen, tezamen ruim vijfduizend gulden, benevens bedrieglijke bankbreuk is ten lasie geicgd. Dinsdag reeds had de Arnhemsche recht bank zich den geheelen dag met deze zaak bezig genouden. Aan een langdurig verhoor werd ver dachte die dag onderworpen en nog twaalf getuigen werden gehoord. De verdediger, mr. Muller Massis uit Amsterdam, kreeg gelegenheid talrijken getuigen a décharge vragen te stellen. De officier van justitie, mr. Couvée, ein digde gistermiddag zijn requisitoir mét we gens verduistering en bedriegelijke bank breuk een gevangenisstraf van twee jaar en igs maanden te eisechen. SCHAKEN TAVENO—L. ARB. SCHAAKCLUB 10—3 Gisterenavond werd een vriendschap pelijke wedstrijd gespeeld in „Zomerlust" tusschen een 13-tal spelers van „Taveno'' en de L. Arb. Schaakclub met onder staand resultaat. TavenoL. Arb. Schel. A. BarkemaJ. Koet 10 W. v. SchayckJ. R. Baart J. KanbierG. Marijt 10 J. ScharlooG. Teleng 10 P. BarkemaA. Blonk 10 H. Ie NobelC. P. v. Ooyen 10 C. ZandvlietJ. Neuteboom A. SjardijnJ. Kriek 01 C. P. SjardijnJ. Bey 10 J. v. LeeuwenJ. Bourgeois 10 H. LoomanH. Weeber 10 A. Smit Jr.N. N. Krug 10 H. v. StratenJ. C. Schouten 01 Totaal 103 VLIEGONGELUK EISCHT DRIE DOODEN. Gisterochtend zijn bij een proefvlucht met een nieuw postvliegtuig in de nabijheid van Langeroog drie menschen om het le ven gekomen. NIEUWVEEN Jubileum. De heer C. J. v. Dongen, brugwachter aan de Kattenbrug, zal op 1 Juni den dag herdenken dat hij voor 25 jaar in dienst kwam bij den Provinciale Waterstaat in Zuid Holland. Sinds Augus tus 1937 is hy brugwachter aan bovenge noemde brug. Voordien aan de Rijnbrug te Alphen aan den Rijn welke door de nieuwgebouwde vaste brug is komen te vervallen. Nic. Boys. Onder presidium van van den heer Th. Haakman is gisterenavond in café Lok, de ledenvergadering van Nic. Boys, gehouden. In zijn kort doch niette min hartelijk welkomstwoord drukt de voorz. zijn spijt uit dat de opkomst zeer gering is, 'temeer, daar zoo veel belangrijke punten ter kennis gebracht worden. Naar aanleiding van de notulen, door den secretaris gelzen, werpt de voorzitter een terugblik op de gehouden kampioen- wedstrijden waarbij Nic. Boys I in 't ge zicht van de haven, ten slotte bij het kee- ren der kansen nog jammerlijk stranden, Nic. Boys II echter hebben de palm der overwinning bereikt, en het kampioen schap der afdeeling behaalt. De voorz. fe liciteert hen hartelyk met deze uitslag en 1 oopt dat zij met de komende promotie wedstrijden eveneens succes zullen heb ben, al hun krachten zullen geven. Er heerscht over deze uitslag vreugde in het t estuur, en 't is aan Nic. Boys II die vreug de te bestendigen daar niet tegen bestand zijn. Tevens is het een algemeen verbod. Spr. verzoekt allen hiermede rekening te willen houden. Voorts wordt verzocht, dat wanneer een elftal is aangeschreven, om uit te komen, de leden tijdig bericht van verhindering moeten indienen, en niet zooals meerma len gebeurd op het laatste oogenblik ver stek laten gaan. De leden moeten die zon der kennisgeving van verhindering weg blijven, zijn verantwoordelijk voor wat er gebeurd, en dit kan aan de wegblijvers worden aangerekend. Hierna wordt mede gedeeld, dat 2 junioren elftallen in trai ning zijn, waarvoor zeer bekwame leiders zijn aangewezen. Training: Bij een schriftelijk gehouden enquête zyn verschillende biljetten bin nen gekomen. Belang voor training is by allen aanweizg. Het bestuur heeft zich in verbinding gesteld met den heer Mijl te Utrecht. Het bestuur verzoekt allen Maan dag a.s. te acht uur op het veld aanwezig te zijn, om dan de voor ieder meest ge schikte dag te bepalen. De voorzitter hoopt, dat allen met bezieling het komen de seizoen zullen ingaan, de training zul- ien benutten en daardoor toonen dat zij voor het spel nog wat over hebben. Bij 't agendapunt mededeelingen wordt een schrijven behandeld van de raad van Nieuwveen, waarin wordt verzocht mede te werken om de verfraaiing welke langs de weg is aangebracht mede in bescher ming te nemen, en toe te zien dat geen fietsen tegen de nieuw geplante ligustrum heg zullen worden geplaatst en ook niet op de zich daarachter bevindende gras berm worden neergelegd. Ook wordt ver zocht dat het bestuur van Nic. Boys een zelfde heg zal planten vanaf de weg tot het veld van Nic. Boys. Het bestuur heeft besloten aan dit verzoek te zullen voldoen. Voorts roemt de voorz. de wijze waarop thans het innen der contributie geschiedt, en brengt dank aan de ophalers, gevolgd door een verzoek om de geinde gelden zoo spoedig mogelijk, doch in ieder geval maandelijks af te dragen. Hierna wordt medegedeeld, dat de aan voerder van Nic. Boys I zich heeft terug getrokken, en dat door het bestuur in deze plaats voorloopig is aangewezen B. Hil- ders. Daar echter het voltallige elftal, dat hierover moest beslissen niet aanwezig was, is de verkiezing achterwege geble ven en zal vermoedelijk bij de eerstvol gende te spelen wedstrijd plaats hebben. Vervolgens bespreekt de voorz. het nog dikwijls in de club voorkomende euvel, het trappen met klompen aan, en brengt in 't midden, dat dit zeer gevaarlijk is bij 't spel, en dat de ballen daardoor stuk gaan. Een verzoek voor betere waschgeiegen- heid is door het bestuur in behandeling genomen, ofschoon nog in stadium van voorbereiding, zijn de plannen achter de kleedkamer een aanbouw te maken waar in men zich behoorlijk kan reinigen en welk locaal uit de kleedkamer te bereiken zal zijn. Tenslotte bestrijdt de voorz. een inge diende maar ongegronde klacht, dat het terrein niet schoon gehouden wordt en zegt in geen geval op de werkzaamheden van den terreincommissaris aanmerking te kunnen maken, maar wil hier dank brengen aan de wijze waarop hij zijn taak uitvoert. Na rondvraag sluiting. Nic. Boys II gaat morgen naar Noordwijk om aldaar een promotiewed strijd te spelen tegen S.J.C. III. De reis gaat per bus, vertrek te 1 uur. Geboren: Herman Th. M. zoon van M. A. Sloof en B. v. Gulick Abraham, zoon van C. v. Leeuwen en W. H. G. Bruyne. Ondertrouwd: C. v. Harten en N. Jaarsma. Gehuwd: G. Brouwer en J. Hooger- vorst. Overleden: P. M. Lammen 60 j. G. Roll 71 j. W. v. Bemmel 64 j. Gevestigd: M. Lagerweij uit Alphen a. d. Rijn E. H. v. Oostwaard uit Lei- muiden B. van Dijk uit den Haag W. M. A. Wagenmans uit den Haag G. B. Ossendorp uit den Haag G. M. Moen uit Dijy G. Eis uit Nieuwkoop A. L. van Eyk uit Amsterdam T. de Boer uit Groningen W. de Vries uit Brum- men Th. J. J. Stouten uit Beverwijk. Vertrokken: L. M. J. Lebesque naar den Haag T. J. Heil naar Aals meer J. C. Schellingerhout naar Sel- hem.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7