Schiphol ol Leiderdorp? Het volksvermogen in Leiden en Omgeving NIEUWS DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wethouder Kropman bestrijdt betoog van den luchtvaartdienst Tel.330D-/-"f2.- Het rijke Wassenaar ZATERDAG 28 MEI 1938 29ste Jaargang No. 9042 S)e Cdd^elveSoii/fca/nt Telefoon: Redactie 18. Telefoon: Administratie 935. AAr. en Abonn.-tarieven rle pag. Giro 103003. Postbus 11. Dit nummer bestaal uit vijl bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. Schandalen Er is publiek, dat van schandalen houdt. Men treft dat publiek aan in alle krin gen. Aan de balie van de brug en in de so ciëteit. Die zucht naar schandalen wordt vaak als een honger, en men is dan dankbaar aan allen, die wat ter verzadiging bieden, en men verorbert alles wat voorgezet wordt, van welke hoedanigheid 't ook zij. Dankbaar wordt alles aanvaard om er van te genieten. Ze hangen grijnzend over de balié van de brug, als Jan een schandaal weet te vertel len uit het gezin van een gemeenschappe- lijken vriend; ze steken gnuivend de kop pen bij elkaar aan den bittertafel van de sociëteit, als één van de vrienden, min of meer geheimzinnig, vertelt van een schan daal b.v. in een liefst: bevriende! familie. Op deze hebbelijkheid van een deel van het publiek speculeert de pers van de N.S.B. Het d a v e r t in haar kolommen van schandalen! En daarbij wij laten hier verder even aan het woord de „Avond post": Daarbij wordt tegen onverantwoor delijke overdrijving en lichtzinnige fantasie niet opgezien. Twee voorbeel den. Onlangs vulde het dagblad der partij kolommen met zedenschan- dalen aan een Leidsche fabriek; bij onderzoek bleek er niets van waar en moest het blad zelf zijn stuk her roepen. Daarna zijn geruchtmakende publicaties verschenen over „schanda len", die zich bij de Jamboree zouden hebben voorgedaan, waardoor thans honderden jonge meisjes in Haarlem- sche ziekenhuizen, zelfs in speciale za len, zouden worden verpleegd; ook dit verhaal bleek tegen een eerlijk onder zoek niet bestand. Wij zijn diep overtuigd, dat dit alles de N.S.B. niet zal helpen, om op het paard te komen. ja deze laatste overtuiging is ook de onze. Een deel van het publiek lust wel schan dalen, maar ook zelfs dat publiek kan er verzadigd van worden en er een walging voor krijgen. Wij gelooven, dat de N.S.B. met haar schandalen zoo gruwelijk over dreven en misdadig gefantaseerd het pu bliek reeds tot die walging heeft gebracht. DE TOESTAND IN TSJECHO-SLOWAKIJE. Een nieuwe fase? BERLIJN, 28 Mei. (A.N.P.) De kwestie der in Tsjecho-Slowakije wonende Duit- schers schijnt een nieuwe fase in te treden. Gisteren werd te Berlijn vernomen, dat Henlein betoogd had, misschien nog vóór het einde van de week een nauwkeurig pro gram aan te bieden over den omvang en de modaliteiten van de toepassing der eischen van zijn partij met betrekking tot de administratieve autonomie der Sudeten- Duitschers. Er is alle reden te gelooven, dat Berlijn Henlein den raad heeft gegeven gematigd te zijn, hoewel uit de toon van de Duitsche pers het tegengestelde zou kunnen worden opgemaakt. Te Berlijn heeft men zekere aanwijzin gen gekregen, die in staat stellen te zeg gen, dat men op weg is naar een soortge lijke overeenkomst als op 11 Juli 1936 met Oostenrijk is gesloten. Het einddoel van Duitschland blijft on getwijfeld de verbinding der Sudeten met het Rijk. Het Oostenrijksche probleem kwam in 1934 aan de orde, doch werd pas in April 1938 definitief opgelost. Men wenscht er op te wijzen, dat het Rijk, na de verwezenlijking van de Anschluss op het oogenblik geen behoefte heeft aan een nieuwe succes om zijn pres tige te vergrooten. Einde van het Jaar een beslissing In een hedenmorgen ten stadhuize van Amsterdam gehouden persconferen tie, die o.a. werd bijgewoond door den heer ir. Bogaerts, directeur der gemeen telijke handelsinrichtingen, en den heer Dullaert, gemeentelijk havenmeester van Schiphol, heeft de wethouder voor de handelsinrichtingen, mr. G. C. J. D. Kropman, de verrassende mededeeling gedaan, dat het gemeentebestuur van bevoegde defensiezijde is medegedeeld, dat Defensie geen belangstelling heeft voor Schiphol als militair luchtvaart terrein. Deze mededeling is geheel in overeen stemming met de verklaringen, die de be voegde deskundigen van het Departement van Defensie nog slechts enkele maanden geleden bij de besprekingen tusschen De fensie en de gemeente Amsterdam over de legering van een garnizoen in de overheid, hebben gegeven, dat Schiphol als militair vliegveld voor Defensie van geen betee- kenis was. Weerlegging van argumenten voor Leiderdorp. De heer Kropman heeft verder van deze persconferentie gebruik gemaakt om de ad- gumenten, waarmede de directeur van den luchtvaartdienst, de heer van Ede van der Pais, in een gisteren te 's Gravenhage ge houden persconferentie de plannen der re geering tot stichting van een centraal vliegveld heeft toegelicht, onder de loupe genomen en zijn zienswijze er over gege ven. In de eerste plaats heeft de directeur van den Luchtvaartdienst bezwaar gemaakt te gen den onderlingen afstand van Schip hol en den eventueel te stichten luchtha ven Overschie van 45 K.M. Ten opzichte van vliegtuigen, die ons land passeeren gaat dit bezwaar al niet op, want de ver- tikale veiligheidsgrens boven een luchtha ven ligt op 1500 M., terwijl de economi sche vlieghoogte van moderne vliegtuigen gewoonlijk boven de 2500 M. ligt. Wat de binnenkomende vliegtuigen be treft, die wegens slecht zicht of om andere redenen met landen zouden moeten wach ten, is het gisteren in den Haag zoo voor gesteld, alsof deze vliegtuigen voortdurend blijven cirkelen rondom de grens van het naderingsgebied. Ten eerste is dat niet het geval, maar ten tweede moeten vliegtuigen, die wachten op een signaal om te landen, op verschil lende hoogten blijven vliegen, zooals reeds thans het geval is. Yoor beide vliegvelden zou dat moeten geschieden door een amb tenaar voor de regeling van het luchtver keer, welke ambtenaar thans reeds is aan gesteld en op Schiphol zijn werkzaamheden verricht. De opmerking werd gemaakt, dat het gevaar van twee burgervliegvelden op 45 K.M. afstand, die slechts worden aangedaan door verkeersvliegtuigen met radio-instal latie, die op voorgeschreven hoogte moe ten blijven, zeer veel geringer is vergele ken by het gevaar dat twee militaire vlieg velden Schiphol en Waalhaven, met hun militaire vliegtuigen, welker bewegingen niet zijn voor te schrijven, bieden voor een op ruim 30 K.M. afstand gelegen centrale civiele luchthaven. De directeur van den Luchtvaartdienst heeft voorts medegedeeld, dat men in het buitenland overweegt de straal van het naderingsgebied rondom een luchthaven, welke thans 25 K.M. bedraagt, te vergroo ten tot 30 en in de toekomst zelfs tot 45 K.M. Daartegenover staat, dat het Brit- sche Air Ministry voornemens is ter op lossing van het Londensche luchtverkeer rondom Londen vier luchthavens aan te leggen op onderling vele kleineren afstand. Waalhaven als tweederangs vliegveld beschouwd Bij dit alles is de heer van Ede van der Pais uitgegaan van het denkbeeld, dat Schiphol en Overschie twee primaire luchthavens zullen zijn. Dit zal echter niet het geval zijn, want Rotterdam heeft bij verschillende gelegenheden en ook in de voordracht tot verkoop van Waalhaven aan het Rijk te kennen gegeven slechts een se condaire luchthaven te wenschen. Men mag aannemen, dat in dit geval de positie blijft als thans het geval is, n.l. dat Schiphol een viermaal zoo groot passagiers- en postver keer en een ruim zevenmaal zoo groot goe derenverkeer heeft als Waalhaven. Door de verbetering van het wegennet zal deze verhouding op den duur nog gunstiger worden. K.L.M. zou verbrokkeling in de hand werken Het bestaan van een secondair vliegveld Overschie zal dan ook niet leiden tot de terecht gevreesde verbrokkeling van het luchtverkeer, waardoor internationale lij nen Nederland zouden kunnen passeeren, tenzij de K.L.M. deze verbrokkeling zelf in de hand zou werken, zooals zij gedaan heeft door de verlegging van de lijn Londen AmsterdamPraag naar Rotterdam. Zij heeft deze verlegging gemotiveerd met de tijdbesparing, die noodig was om de con currentie het hoofd te bieden. Zij vliegt thans LondenPraag in 4 uur 30 min. Bij de moderne kruissnelheden van een Dou- glas-vliegtuig, ruim 260 K.M. per uur, zou het vliegen over Schiphol 4.85 min. langer vliegen op het traject naar Praag beteeke- nen. Als men bedenkt, dat de concurree- rende luchtlijnen op dit traject, Imperial Airways en Sabena, den afstand Londen Praag over Brussel afleggen in 5 uur 55 min. kan men de noodzakelijkheid van de verlegging van deze K.L.M.-lijn van Schip hol naar Waalhaven niet als zeer dringend beschouwen. Amsterdam is zich er zeer goed van be wust, met Schiphol niet „klaar" te zijn. Het gemeentebestuur weet, dat het in de toekomst telkens opnieuw nieuwe verbe teringen zal moeten aanbrengen en is daartoe ook bereid. De heer van Ede van der Pais heeft er o.a. op gewezen, dat som mige vliegvelden veel langere startbanen hebben dan Schiphol en noemde o.a. het voorbeeld van Botwood op New Found- land. Hij heeft daar echter niet aan toege voegd, dat Botwood een bijzonder geval is, omdat de baan daar moet dienen voor het starten van de overbelaste vliegtuigen, die over den oceaan vliegen. Wanneer Am sterdam ooit eindpunt of tusschenstation van een trans--Atlantischen dienst wordt, zal gemeentebestuur en burgerij ongetwij feld bereid zijn om Schiphol ook voor deze functie geschikt te maken. De kosten van dubbele gronddiensten te Overschie en Schiphol zullen beperkt kun nen blijven wanneer men niet uit het oog verliest, dat Overschie een secundaire luchthaven zal zijn. Het binnenlandsche lucht verkeer Van beteekenis is ook, dat een centraal vliegveld te Leiderdorp practisch een einde zou maken aan het binnenlandsche lucht verkeer aangezien een bewoner van Twen te, Groningen of Eindhoven of een tou rist, die naar Texel wil, weinig zal hebben aan een centraal vliegveld, dat op ruim 30 K.M. afstand van Rotterdam of Amster dam ligt. Tenslotte vergete men niet, dat de ligging van vliegvelden bij groote steden er toe bijdraagt:, de bevoking en vooral de jeugd de luchtvaartsgezindheid te geven, die ook onze defensie noodig heeft voor het opleiden van voldoende piloten. In de brief, waarin de minister het ge meentebestuur van Amsterdam verwittigt van zijn plannen tot stichting van een centraal vliegveld, wordt medegedeeld, dat de beslissing hierover omstreeks het einde van 1938 of het begin van 1939 zal vallen en dat, wanneer het centrale vlieg veld bij Leiderdorp niet tot stand zou ko men, men Rotterdam het recht op een eigen vliegveld niet kan ontzeggen. Met dit laatste is het gemeentebestuur van Amsterdam het ten volle eens. Het is van meening, dat Rotterdam het recht heeft op een eigen vliegveld en dat een oplossing in dezen zin uiteindelijk ook voor het Nederlandsche luchtverkeer en voor de K.L.M. beter zal blijken te zijn, dan het thans aenhangige regeeringsplan. CEDILLO NIET GEARRESTEERD. MEXICO, 28 Mei. (A.N.P.) Federale vliegers te- San Luis hebben op het vlieg veld van Cedillo te El Salto een snel vlieg tuig in beslag genomen, waarmede Cedillo, komende uit Zenzontle, zou moeten vluch ten. De generaal kon niet worden gearres teerd. De generaal ontsnapte in een vliegtuig. MEXICO, 28 Mei (ANP). Hét mini ster van Landsverdeding deelt mede, dat een' cavalerieafdeeling gisteren bij verras- zing de hazienda „El Zenzontle" de ver blijfplaats van generaal Cedillo is gena derd. De generaal had juist tijd per vlieg tuig te vluchten in de richting van El Sal do. Hij werd achtervolgd door drie esca drilles vliegtuigen der bondsregeering. De cavaleristen hebben een tweede vliegtuig, dat op de hazienda stond, in beslag geno men. In militaire kringen 'heerscht een zeker enthousiasme. Men hoopt, dat Cedlillyo spoedig gepakt zal zijn. Garage DE GROOT - Beestenmarkt VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De toestand van gewapende vrede in: Tsjecho-Slowakije. (2de blad). Vier Oostenrijksche ministers ontslagen. (2de blad). De Japanners willen thans alles op alles zetten in den strijd in China. (2de blad). III. In onze beide vorige artikelen over de vermogenspositie van de bevolking in Leiden en nabijgelegen gemeenten hebben wij achtereenvolgens aandacht geschonken aan de wijzigingen, die zich gedurende het laatste belastingjaar voltrokken bleken te hebben in het aantal vermogende ingeze tenen (per duizend zielen) en in het ge middelde bezit van deze vermogenden. Deze beide soort wijzigingen oefenen uiter aard invloed uit op het totale vermogen, dat in elke gemeente gevestigd is, maar bovendien ondergaat dit totale vermogen ook nog den invloed van de bevolkings toename, c.q. afname. Wat van dit alles het slot-resultaatis, zullen wij thans na- Leiden Tot. vermogen van de bevolking: 1936: 1937: 80,7 millioen 76,2 millioen In één enkel jaar is in onze stad door de vermogende ingezetenen dus niet minder dan vier een een half millioen gulden in geboet! Een gevoelige vermindering, ge voelig ook voor den fiscus: de vermogens belasting brengt dientengevolge in hoofd som 72 duizend gulden op tegenover 76 mille in het voorafgaande jaar. Wassenaar 213.1 millioen 243,7 millioen Oegstgeest 27,5 26,1 Tegenover den geweldigen vooruitgang van het in Wassenaar gevestigde vermo gen, méér dan dertig millioen in één jaar! valt te sterker de teruggang in Oegstgeest op. In alle overige plaatsen is het gezamen lijke bezit der gegoeden véél geringer. Van de gemeenten, waar het vermogen der bur gerij méér dan tien millioen bedraagt, valt een vergrooting te constateeren in: Haarl.meer 12,8 millioen 16,3 millioen Gelijk bleef het in: Lisse 14,5 millioen 14,5 millioen Vermindering onderging het in: Alph. a. d. R. 18.millioen 17,3 millioen Bodegraven 12,3 12,2 Hillegom 10,8 10,1 Noordwijk 13,7 12,3 Ook van de gemeenten, waar het geza menlijk vermogen tusschen vijf en tien millioen gulden ligt, was er slechts één, die op een vermeerdering kan wijzen: 4,1 millioen 5.millioen Alle anderen in deze groep ondergingen een vermindering: Boskoop Katwijk Sassenheim Voorschoten Warmond Woerden 8,9 millioen 8,4 millioen 7.4 9.3 Gelijk bleef in deze groep: Zoetermeer 5,9 millioen 5,9 millioen Men ziet, dat ook in deze groep de te ruggang in de ééne gemeente veel grooter is dan in een andere: een millioen in Kat wijk b.v. tegenover slechts een ton in Warmond. Verhoudingsgewijze zien wij hetzelfde verschijnsel ook in de gemeenten met een gezamenlijk vermogen der ingezeténen, varieerend van één tot vijf millioen. Vooruitgang valt hierbij alleen te con stateeren in: Nieuwkoop 1,8 millioen 1,9 millioen Zwammerdam 1.7 2— Daarentegen liep het vermogen terug in: Alkemade 3,7 millioen 3.6 millioen. Ter Aar 1.4 1.3 Hazerswoude 4,2 4— Koudekerk 1.5 1,3 Leiderdorp 2— 1,9 Leimuiden 2— 1,8 Nieuwveen 1.1 1— Noordw.hout 3,8 3,6 Rietveld 1,3 1,2 Rijnsburg 2,8 2.7 Voorhout 2,3 2.2 Woubrugge 2,4 2.2 Zoeterwoude 4,7 4,3 Stilstand was er bij deze categorie in: Benthuizen 1,1 millioen 1,1 millioen Waarder 1. 1.— Resten tenslotte nog de gemeenten, waar het gezamenlijk bezit van de vermo gende ingezetenen geringer is dan één millioen gulden. De verschuivingen waren hier te gering om in millioenen met één decimaal tot uitdrukking te kunnen ko men. Het zijn: Barw.waarder 0,8 millioen 0,8 millioen Moercapelle 0,7 0,7 - Rijnsaterw. 0,5 0,5 Zevenhoven 0,6 0,6 DE 81e VERJAARDAG VAN Z. H. DEN PAUS. Dinsdag 31 Mei a.s. vlaggen alle Katho lieken van Leiden. Dengene die mij gisteren de vraag stel de omtrent 'het vlaggen, deel ik mede, dat het natuurlijk de bedoeling is dat de Ned. Driekleur met Pauselijken wimpel wordt uitgestoken van de Katholieke Kerken, Scholen, Gestichten etc. etc. Zoo zullen wij kunnen spreken van: „Heel Katholiek Leiden vlagt". NOG EEN MEDEDEELING!! Voor den Eucharistischen dag te Den Haag, welke gehouden wordt Zondag 29 dezer, zijn kaarten verkrijgbaar ad 60, 40, 25 en 10 cent bij de fa. Huibers, Haarlem merstraat en Geijer, Botermarkt. Kinderen tot en met 12 jaar, half geld!! R.K. werk- loozen, op vertoon van bewijs, afgegeven door R.K. Werkloozencomité, evenzoo half geld. W. J. KRIEK, Voorzitter Ver. Katholiek-Leiden. DE AANBIEDING VAN HET PAUKENPAARD. Het paukenpaard, het geschenk van de Leidsche Burgerij aan het 6e Regiment Veld-Artillerie, zal op Dinsdag 31 Mei des middags om 3 uur, op het Schuttersveld, door den Burgemeester van Leiden, aan dit Regiment aangeboden worden. Het Regiment zal dientengevolge op ge noemde datunj en uur opgesteld staan op het Schuttersveld, waar de overdracht,- in bijzijn van al diegenen, die hebben bijge dragen om dit geschenk mogelijk te ma ken, zal geschieden aan den Commandant van het 6e Regiment veldartillerie Luite nant-Kolonel C. de Iongh. Na afloop hiervan zal het 6e Regiment Veld-Artillerie, met de muziek van dit Re giment, ee nmarsch odor de stad maken. Voor het examen Stenografie Ned. (130 lettergrepen), afgenomen door de Vereeni- gmg van Leeraren in Stenografie en Ma- ch-ncsthrijven, slaagden mej. M. Kwestroo en de heer A. Oostveen, leerlingen van het Genootschap „Kennis is Macht" alhier.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1