Ontspanning in de Tsjechische situatie Vandaag begrafenis der slaebfoSfers fe Eger DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Dc worsteling in China BUITENLAND Wëë$m KREYMBORG- WOENSDAG 25 MEI 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 NIEUW OFFENSIEF IN CATALONIë. Beide partijen melden successen. Zondag is door de regeeringstroepen aan het geheele Catalaansche front, van Bala- guer (ten Noord-Oosten van Lerida tot de Pyreneeëngrens) een offensief ontketend Beide partijen weten successen te melden, doch het staat wel vast, dat de 40.000 man sterke linksche troepen nog steeds het ini tiatief hebben. De lezing van Barcelona luidt, naar Ha- vas meldt, als volgt: „De vorderingen van de republikeinen houden aan. In den sector van Santa Roma de Abella (ten Oosten van Tremp) maakten zij zich meester van het bergmassief San Cornelio. In den sector van Balaguer werden nationalistische te genaanvallen, die beoogden het ten Zuiden van deze stad verloren gegane terrein te heroveren, afgeslagen. Inmiddels zetten on ze troepen hun aanvallen voort; zij hebben de nationalisten gedwongen hun reserve- troepen in den strijd te werpen. Het nationalistische legerbericht, aldus Havas, meldt: „De aanvallen der republi keinen op het bruggenhoofd van Balaguer worden steeds talrijker. Zij hebben echter op het slagveld 3000 dooden achtergelaten; voorts werden 400 soldaten gevangen geno men. De actie der linksche troepen begon Zondagmorgen om 5 uur met aanval op Caramassa. Om 9 uur had de strijd zich uitgebreid over een frontlengte van 30 K.M. De hevigste gevechten werden dien dag bij Larapita geleverd. Inden loop van den Zondag verloren de rooden twaalf tanks. Maandagmorgen werden de aanval len op het bruggenhoofd nog krachtiger. Veertien maal achtereen deed de roode luchtmacht een uitval tegen onze stellingen en wierp er meer dan 500 ton bommen uit. De witte jachtvliegtuigen hebben tijdens een luchtgevecht in de omgeving van Bala guer elf roode toestellen neergeschoten. De operaties staan nu onder leiding van gene raal Moscardo." In nationalistische militaire kringen, zoo vervolgt Havas, schijnt men over den af loop van den strijd voldaan en meent men, den republikeinen evenals bij Teruel een nieuwen slag te kunnen toebrengen. Van morgen heeft de witte luchtmacht zonder ophouden de republikeinsche stellingen te Bellcaire (ten Oosten van Balaguer) onder vuur genomen. Voorts meldt het hoofdkwartier van het leger van Moscardo, dat twee compagnieën regeeringstroepen zich, met alle officieren, hebben overgegeven in de sector-Balaguer. Een derde zal zich, naar men verwacht, binnenkort eveneens overgeven. JAPANNERS HEBBEN LANFENG BEZET. De troepen trekken thans op naar Tsjingtsjau. De Japanners beweren, dat zij Lanfeng hebben bezet. In dp stad wordt nog gevoch ten. De hoofdmacht var het centrale Chinee- sche leger, die Lanfeng verdedigd heeft, wordt in Westelijke richting door de Ja- pansche troepen achtervolgd. Het leger bericht noemt Lanfeng 'n belangrijken voorpost van Hankau. De Japansche troepen hebben voorts Tsjenloekau, aan den Zuidelijken erver van de Gele Rivier, ten N.W. van Lanfeng, ingenomen. De Japansche troepen trekken thans sa men rondom Tsjengtsjau, het knooppunt van de Loenghai en 1e PeipingHankau spoorlijnen, dat hun volgende groote doel vormt na de verovering van Soetsjau. Terwijl er verbitterd gestreden wordt ten Oosten van Tsjentsjau, heeft een Japansche colonne de Gele Rivier na een zware ge- schutvoorbereiding overgestoken ter hoog te van Loyang, op 100 mijl naar het Wes ten. Belgische missionaris ontvoerd. Volgens een te Tientsin ontvangen be richt is gisteren te Maitatsjao aan den spoorweg Peking-Soeijoean de BeLgische missionaris de Wilde ontvoerd door acht bandieten, die een Japansche vlag droe gen. Japansche strijdkrachten achtervolgen de bandieten, die de bergen in zijn gevlucht Eerste Leidsche Begrafenisonderneming voor Roomsch Katholieken GEVESTIGD 1882 G, H. KLEINHAHS Pieter de ia Courtstraa» 22 TRANSPORT TELEFOON 1455 ONDERHANDELINGEN WORDEN VOORTGEZET. De ontspanning in de situatie rond Tsje- cho-Slowakije handhaaft zich. De onderhandelingen tusschen Hodza en Heniein zullen worden voortgezet. In politieke kringen te Praag gelooft men algemeen, dat een tweede onderhoud te gen het einde van deze week plaats zal vinden. In dien tusschentijd zal Hodza den plaatsvervanger van Heniein, afge vaardigde Frank en afgevaardigde Kundt, benevens een parlementaire Sudeten- Duitsche commissie ontvangen, met wie hij de besprekingen zal voortzetten tus schen elke gedachten wisseling, die hij met Heniein zal hebben. Ook Londen volgt de ontwikkeling van den toestand met groote belangstelling. Vooral houdt men zijn aandacht gevestigd op de onderhandelingen die te Praag wor den gevoerd en op het probleem van het vermijden van verdere incidenten. Waar nemers te Londen, aldus Reuter, schrijven de verlichting der spanning niet zoo zeer toe aan de houding van zelfbeheersching, die getoond is onder deze delicate omstan digheden. Duitschland, Frankryk, Tsje- cho-Slowakije zoowel als Polen, en Hon garije hebben, volgens de meening te Londen, hun bijdrage in deze richting ge leverd en door deze kalmte en zelfbeheer sching is de opluchting in de spanning, welke van zoo vitaal belang was voor het succes van een regeling door onderhan deling, mogelijk geworden. De houding van Polen. Het Poolsche regeeringsblad „Illustro- wany Kurjer" en verscheidene middag bladen publiceer en in antwoord op een artikel in de Evening Standard de vol gende aanteekening, die geinspireerd lijkt te zijn: „In welingelichte kringen te Warschau ontkent men categorisch het in de „Eve ning Standard" verschenen bericht. Deze kringen verklaren dat Polen, trouw aan zijn bondgenootschap met Frankrijk, al zijn verplichtingen zal nakomen, die daar uit voortvloeien en dat'Polen Frankrijk te hulp zal komen, wanneer het door een derde wordt aangevallen. Intusschen zijn dezelfde kringen van oordeel, dat Polen zich niet kan laten betrekken in een con flict, waarin Frankrijk gemengd zou wor den door zijn bondgenootschappen met andere staten, vooral, wanneer deze sta ten een politiek voeren, die in Polen veel voorbehoud wekt". DE DUITSCHE PERS BLIJFT OPGEWONDEN. De Duitsche bladen zijn nog steeds zeer ontstemd over het succes der Engelsche diplomatie in de Tsjecho-Slowaaksche kwestie. Het ergst geeft van die ontstemming de „Angriff" blijk, welk blad, naar de „Un. Press'' meldt, het volgende schrijft: „Chamberlain heeft de publieke opinie in de wereld volkomen misleid. Het ver wondert ons van Chamberlain te hooren, dat men moet gelooven, dat de zenuwach tige en door paniek bevangen regeeringen van Parijs, Londen en Praag een groote overwinning ten bate van den wereldvrede behaald hebben. De heeren in Londen en Parijs hebben een gevaarlijk spel gespeeld. Alléén om op den voorgrond te kunnen blijven, hebben zij hun toevlucht geno men tot intrige, die tot betreurenswaar dige consequenties geleid zouden hebben, als de Duitsche regeering haar kalmte niet had bewaard. De methode, die Londen en Parijs toe gepast hebben, om op te kunnen treden als redders tfan den vrede, waren niet al leen bedroevend, maar o.ok gevaarlijk. Het bloed van de twee slachtoffers in Eger komt niet alleen over het hoofd van de regeerders in Praag, maar ook van de politieke voormannen in Londen en Parijs. Wij zouden wel eens willen weten, wat het Engelsche publiek ervan zou zeggen, als de Duitschers beweerden, dat Enge land troepen in Holland aan land wilde zetten om Holland binnen te rukken en vervolgens, na een afdoend dementi van Engeland, er prat op gingen, dat zij Hol land van een Britsche invasie gered had den". De „Nachtausgabe'' schrijft: „Grens- schendingen kunnen niet goed gemaakt worden door een enkele diplomatieke de marche. Wij weten, dat op verscheidene belangrijke strategische punten de grens geschonden is. Het was een van te voren in scène gezet militair plan. De Tsjechi sche regeering kan op haar eigen gebied doen wat zij wil. Als door die maatregelen echter het Duitsche gebied getroffen wordt of zelfs als een enkel individu binnen de grenzen van het groot Duitsche rijk ge vaar loopt door de militaire verrichtingen van Tsjechi-Slowakije, dan zal er van den kant van Duitschland geen beperking meer gelden". Het Duitsche Nieuwsbureau seint even eens, dat de Duitsche avondbladen met be slistheid de pogingen der Britsche diplo matie van de hand wijzen, om de ver dienste voor een ontspanning in den toe stand voor zich op te eischen. De bladen zijn vooral ontstemd over het „streven der Britsche pers, paniek te zaaien", zooals de „Berliner Boersenzei- tung" het uitdrukt. Het Hamburger Fremdenblatt schrijft o.a.: Men heeft gewerkt met een oorlogs gevaar, dat geen oogenblik bestaan heeft. Een bluf der Engelschen, een manoeuvre met legenden, die in het rijk der fantasie thuis behooren, wordt gebruikt, om een diplomatiek succes voor te wenden, dat, naar men zegt, behaald werd op een oogenblik, dat Europa in verband met Duitsche plannen, die nooit bestaan heb ben, aan den rand van een oorlog stond". HET INCIDENT TE EGER. Heden begrafenis der slachtoffers. Over het algemeen is de toestand in Tsjecho-Slowakije kalm. Alleen te Eger is een twist ontstaan tusschen ^en drietal Tsjechische soldaten en Suaeten-Duit- schers, die het partij-insigne droegen. Namens Rijkskanselier Hitier zal de Duitsche militaire attaché te Praag kran sen neerleggen op het graf van de twee Sudeten-Duitschers, die op 21 Mei bij het incident te Eger om het leven gekomen zijn. De begrafenis zal vandaag geschie den. Ook de Tsjecho-Slowaaksche regeering heeft een krans gezonden. Te Eger is een omvangrijke ordedienst georganiseerd. De Sudeten-Duitsche partij zal aan de plechtigheid grooten luister bijzetten. Het geruch.t doet de ronde, dat ter herinnering van de slachtoffers een Sudeten-Duitsche hymne gecomponeerd is. Heniein zal een redevoering uitspre ken. i INCIDENT TE BRUEX. Gistermiddag werd de Sudeten-Duit sche afgevaardigde Eichholz voor het raadhuis van Bruex aangevallen, toen hij een kennis groette met den Duitschen groet. Volgens het officieele bericht van de politie was dit aanleiding tot een volksoploop, welke evenwel spoedig werd verstrooid; twee personen werden gear resteerd. Het incident geschiedde juist op het oogenblik, dat de landspresident dr. So- botka in Bruex vertoefde om zich op de hoogte te stellen van de jongste inciden ten. Waarschuwing tegen valsche geruchten. Op enkele plaatsen in Tsjecho-Slowakije heeft men individuen verrast, die berich ten verspreidden, die valsch en voor de leden der regeering belasterend waren. Het- betreft hier geruchten, die steeds van dezelfde strekking zijn en die gelijktijdig in geheel verschillende streken worden verspreid, hetgeen blijkbaar wijst op on- dergrondsche activiteit, welke door een centrale organisatie wordt geleid. De re geering heeft op alle burgers een beroep gedaan om aan de autoriteiten mededee- ling te doen van al dergelijke pogingen tot het voeren van schadelijke propagan da. opdat de daders met alle gestrengheid van de wet tot bescherming der republiek kunnen worden gevolgd. Het verongelukte Tsjechische vliegtuig. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Annaberg in het Ertsgebergte, dat talrijke ooggetuieen bijzonderheden hebben me degedeeld over het vliegen van het ver ongelukte Tsjecho-Slowaaksche toestel bo ven Duitsch gebied. Bewoners van de grensstad Baerenstein vertellen, dat de vliegers zich met een fototoestel uit de machine bogen. Deze verklaringen, aldus het Duitsche bureau, weerleggen de Tsje chische berichten, volgens welke de vlie gers eenvoudig verdwaald zouden zijn. DUITSCHLAND VERZACHTING DER DEVIEZEN- BEPALINGEN? Minister Funk wenscht buitenlandschen handel te vergemakkelijken. Minister Funk heeft op een bijeenkomst van den Duitschen handel een rede gehou den over de beteekenis en de taak van den handel in hei nationaai-socialistische be- orijfsleven. Hij verklaarde o.a., dat de totale handelsomzet in Duitschland gestegen is van 118 milliard mark in 1932 tot 210 mil liard in 1937. De minister deelde voorts onder grooten bijval van de vergadering mede, dat hij op dracht had gegeven, de mogelijkheid na te gaan, den buitenlandschen handel te ver gemakkelijken door een zekere verzachting der deviezenbe{ aling. Hij kondigde verder aan, dat de kwestie der verbruiksvereenigingen weder in stu die zou worden genomen, teneinde te ge raken tot liquidatie van de Deutsche Gross- einkaufsgeselischaft en van de verschillen de verbruikscoöperaties, daar deze collec tieve grootbedrijven van verbruikers niet in overeenstemming zijn met de beginselen van de nationaai-socialistische economische politiek. DE KERKVERVOLGING. Herderlijk schrijven van bisschop van Mainz. Ten opzichte van den godsdienstigen toe stand in Duitschland drukt de „Osserva- tore Romano" een herderlijk schrijven af van den bisschop van Mainz, waarin mgr. Stohr ter kennis dei geioovigen brengt, dat nij geprotesteerd heeft tegen de sluiting door de autoriteiten, met overtreding van ue bepalingen van het Concordaat, van de laatste Katholieke lagere scholen in de streek en van een groot aantal middelbare meisjesscholen. De bisschop schrijft o.a.: Men wil den godsdienst niet onderwijzen volgens de trad:tie der Kerk, die door God ingesteld, maar volgens menschelijke, wisselvallige regels, die geïnspireerd wor den door rassengedachten, welke niet de minste waarde hebben voor het eeuwige heil. Zonder de Kerk te raadplegen, die alleen verantwoordelijk is voer de Chirste- lyke leer, heeft men de regels voor het godsdienstonde' wijs gewijzigd door het toe te vertrouwen aan niet bevoegde leeken. De Kerk kan slechts vastberaden protes teeren tegen deze doeleinden". SCHUSCHNIGG NOG TE WEENEN? Uit officieele bron wordt het bericht, vol gens hetwelk Schuschnigg naar Leipzig zou zijn overgebracht, tegengesproken. Schusch nigg, zoo zegt men, bevindt zich nog steeds ie Weenen en er is nog geen enkele beslis sing te zijnen rpzichte genomen. DE RASSENWETTEN IN OOSTENRIJK. De staatscourant behelst een verordening, waarbij de Neurenberger rassenwetten ook in Oostenrijk worden ingevoerd. Hiermede worden de Rijksburgerwet, de wet tot be scherming van het Duitsche bloed en de v/et tot bescherming van dc Duitsche eer van 10 September 1935 thans ook in Oos tenrijk van kracht. HONGEROPTOCHT TE WEENEN? Een particuliere correspondent van Havas deelt mede van reizigers uit Weenen te hebben vernomen, dat gisteren daar optoch ten door de straten zijn getrokken. De deel nemers eischten brood. De politie, versterkt met militairen, zou de orde hebben hersteld en vijfhonderd per sonen zouden naar een concentratiekamp zyn gezonden. ABDIJBEZITTINGEN IN BESLAG GENOMEN. De roerende en onroerende goederen van de abdy van St. Lambrecht in Stiermarken zyn in beslag genomen. O.m. omvatten deze goederen de bekende basiliek van Maria Zeil, een pelgrimsoord. HET CONFLICT TUSSCHEN BISSCHOP EN SENAAT VAN DANTZIG. Het conflict tusschen den bisschop van Dantzig, Rourke, en den senaa1, is ver scherpt. De senaat heeft het godsdienst onderwijs op bepaalde lagere scholen ver boden. Roomsch-Katholieke scholen zijn ge sloten en vervangen door scholen, waarin alle godsdiensten op summiere wijze onder wezen worden. Rourke heeft den senaat verzocht op dit besluit terug te komen, doch hij heeft nog geen antwoord ontvan- DENEMARKEN DENEMARKEN ERKENT DE VEROVERING VAN ABESSINIë. De gezant van Denemarken en IJsland te Rome, Kruse, heeft een bezoek gebracht aan den Italiaar.scnen minister van buiten- landsche zaken, graaf Ciano, en heeft hem medegedeeld, dat de regtering van Dene marken en IJsland den gezant in het ver volg geaccrediteerd beschouwde bij den koning van Italië en keizer van Ethiopië. PALESTINA HET TERRORISME. Gisteren is de bepaling aigekondigd, dat in geheel Jeruzalem niemand zich na 19 uur des avonds meea op straat mag bevinden. MEXICO DE OPSTAND VAN CEDILLO. Zijn hoofdkwartier ontdekt en gebombardeerd. Naar vanochtend bekei d werd, hebben regeeringsvliegtuigen te Monte Bello in de DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN DEN H. VADER. De vacantie die de H. Vader in zijn zo merresidentie te Castel Gandolfo door brengt beteekent niet, zooals bij andere menschen gewoonlijk het geval is, dat de dagelij ksche werkzaamheden worden on derbroken om een lichamelijke en gees telijke rust te genieten; integendeel ook gedurende de maanden dat de H. Vader in Castel Gandolfo verblijft is de Paus van geen enkele zyner zware en verantwoor delijke bezigheden ontslagen. De dagorde die de H. Vader in Castel Gandolfo volgt is vrijwel precies dezelfde als in het Va- ticaan. In den voormiddag is het ,een aaneen schakeling van audiënties; in de namid dag maakt de H. Vader een kleine rondrit door de omgeving, terwijl de avonduren door de gewone werkzaamheden in be slag genomen worden. De Paus geniet al leen van de frissche lucht die er in de Albaneesche bergen hangt en die een bui tengewoon weldadigen invloed op de ge zondheidstoestand van den H. Vader (die einde van deze maand 31 Mei n.l. 81 jaar wordt) schijnt uit te oefenen. DE H. VADER SPREEKT TOT DE DIENSTBODEN. Onlangs ontving de H. Vader in Castel Gandolfo een groep meisjes van de Fran- sche „Bond van Christelijke dienstboden" in audiëntie. In zijn toespraak zeide de H. Vader o.m.: „De naam, die gij draagt, klinkt zeer bescheiden. Maar in werkelijkheid is het toch een eervolle naam, want ook Jezus Christus is volgens de getuigenissen van zijn leerlingen niet opgetreden als iemand, die gediend wilde worden, maar als iemand die zelf wilde dienen. En tot de leerlingen zeide Christus: „Doet gij het zoo eveneens''. Hij gaf hun het gebod niet in de rijen te gaan staan van hen die be diend willen worden, maar in de rijen van hen die zelf willen dienen". Volgens dit gebod handelen ook Zijn ge liefde dochters. Zij doen, wat God zelf ge daan heeft, zij dragen een naam, waarnaar Hijzelf verlangt. De eerste titel, die de Paus als Plaatsbekleeder van Christus draagt is die van „Dienaar der Dienaren Gods". Het is voor Z.H. een groote vol doening. hen in het Vaderhuis te begroe ten en de H. Vader verheugt er zich over, dat zij trachten zich in hun beroep te hei ligen. De H. Vader zegende hen en allen, die dezelfde naam dragen en van hetzelfde streven vervuld zijn. MISSIONARIS IN CHINA VERMOORD. De nieuwe Apostolische Vicaris van Sienshien Mgr. Tchao S.J. heeft een uit voerig rapport gezonden over den moord op den Franschen Missionaris Pater Son- tag, die door een Chineeschen vrijwilliger (die door drie inwoners van het dorp Sintchoang daarvoor betaald werd) is ver moord. Omtrent de oorzaak van deze mis daad tast men nog in het duister. In verband met deze laaghartige moord vernemen we nog de navolgende bijzon derheden: In gezelschap van een Chineesch Chris ten was Pater Sontag in Sintchoang ge arriveerd, toen plotseling een Chineesch soldaat verscheen, die tot het corps der Vrijscharen behoort die een guerrilla oorlog tegen Japan voeren, en die de ge heele streek bezet houden. De soldaat deed een teeken dat de Missionaris na derbij moest komen. Terwijl Pater Son tag aan dit bevel gehoor gaf en nader bij gekomen zijnde zijn naam en beroep op gaf, schoot de soldaat den Missionaris van dichtbij dood. De pater zakte ineen, murmelde nog enkele woorden om daarna den geest te geven. De moordenaar laadde zijn geweer op nieuw, maar spaarde tenslotte toch nog zijn landgenoot, die zich op de knieën ge worpen had. Intusschen waren tien an dere soldaten naderbij gekomen die den Christen verplichtten om hen te volgen naar hun kapitein en betaillonscomman- dant. De militaire autoriteiten hebben het lijk van den vermoorden Missionaris naar de missie van Nanli-che-tsun laten overbren gen, waar het door een detachement van 80 soldaten ter aarde werd besteld. Alvorens afscheid te nemen hebben de militaire autoriteiten openlijk hun spijt betuigd over hetgeen was voorgevallen. Sierra Huasteca het hoofdkwartier van Ce- dillo ontdekt. Opgevangen radioberichten van Cedillo wijzen er op, dat nij voornemens is, den op- siand met alle middelen voort te zetten. Het kamp van Cedillo werd door de vlie gers gebombardeerd. In verscheidene steden van San Luis Potosi zijn politiebeambten als aanhangers van Cedillo gearresteerd. De Mexicaansche minister van defensie deelt mede. dat zich meer dan 1200 aanhan gers van Cedillo aan de regeeringstroepen hebben overgegeven. Kolonel Netro, oud- gouverneur van San Luis, en alle officieren, die Cedillo gevolgd zijn, zijn uit het kader geschrapt. Duizenden Klonten gaan Juist om de goede bediening naar Kreymborg, èn.... om Waar» borg-Kleeding natuurlijk.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6