Spanning rondom Tsjecho-Slowakije Gemeenteraadsverkiezingen zonder noemenswaardige incidenten verloopen Ingrijpen van Engeland GEHEIMZINNIGE ONTPLOFFING TE ROTTERDAM Bomaanslag op den Coolsingel? MAANDAG 23 MEI 1938 29ste Jaargang No. 9038 S)e Cddach^Sou/ïo/itt Telefoon: Redactie 15. Aflr. en Abonn.-tarieven zie pag. 2. Telefoon: Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. Dreigende houding van BerUjn Dit nummer bestaat uit vier bladen. V Een „democratische" geest in het leger Wij, Nederlanders, hebben een afkeer van het militairisme, met zijn vereering van al wat militair is, met zijn verheffing van den militairen stand boven al wat maar burgerlijk is, met zijn straffe en stroeve discipline, die met geen r e d e 1 ij k e men- schen met eigen zelfstandigheid re kening houdt. Wij zijn geen militairisten. Maar wij zijn vrienden van den goeden Nederlandschen soldaat. Wij willen graag zien, dat er in het Ne- derlandsche leger heerscht een Neder- landsche geest.dat daarin heerscht een.democratische geest. Dat s c h ij n t een dwaasheid: een demo cratische geest in het leger! En toch i s het niet dwaas, als men 't goed verstaat. Ook in het leger kan zoo vee1 moge lijk rekening worden gehouden met aller gerechtvaardigde wenschen, kan z o o v ee 1 m o g e 1 ij k ieder vrijheid hebben zijn ver langens en zijn klachten te uiten. De standsverschillen in de burgerlijke samenleving worden in het leger met één streep weggevaagd: de zoon van een rijken patriciër huist met den zoon van den arm ste: in eenzelfde zaal, gebruikend een?elf- den maaltijd, enz. Maar de standsverschillen tusschen hoog en laag militair zijn wel 'ns wat te groot ge weest, zijn wel 'ns wat erg kleingeestig opgevat en beleefd! N u is echter de geest in het leger uit stekend als wij mogen gelooven generaal Alting van Geusau, die Zaterdag te Leiden heeft gesproken. En wij gelooven gaarne dezen generaal, die wij zoo sympathiek hebben hooren spre ken over de Nederlandsche weermacht en over den geest in ons leger. Wij hebben groote waardeering voor de opvattingen, die deze generaal huldigt b.v., dat den soldaten niet gecommandeerd moet worden, zonder, zoo mogelijk, uit leg en verklaring van het waarom; dat een gewoon soldaat niet bang moet zijn, om open te spreken met zijn generaal! Als een dergelijke geest in het leger heerscht, dan zal dit de sympathie voor het leger opwekken en versterken in alle krin gen, waarin genoeg gezond verstand wordt aangetroffen, om in te zien, dat Nederland zijn leger niet kan missen! DE WERELD IN VOGELVLUCHT PRAAG: Gisteren hebben in Tsjecho- Slowakije gemeenteraadsverkiezingen plaats gehad, welke onder hoogspanning zijn gehouden. De atmosfeer was al gela den door de houding van de Sudeten Duit- schers en toen Zaterdagochtend het beken de incident te Eger plaats had, dat door de Duitsche pers werd opgeblazen tot een misdaad van monsterachtigen afmetigen, steeg de spanning tot het toppufit. De re geering te Praag liet extra lichtingen reser visten aanrukken en Berlijn nam een drei gende houding aan. Geruchten deden de ronde van 'n Duitsch ultimatum aan Praag en van Duitsche troepenverplaatsingen en dat deze geruch ten steunden op een meer reeële basis dan gewoonlijk, bleek uit de Britsche stappen te Berlijn. De Britsche gezant te Berlijn moest den minister van buitenlandsche za ken von Ribbentrop duidelijk maken, dat Engeland niet van plan was een eventueele gewapende interventie van Duitschland lij delijk aan te zien. Er heerschte algemeen de grootste ongerust omtrent de situatie. De Duitsche regeering had de perscampag ne zoover laten gaan, dat het moeilijk zou geweest zijn om werkloos te blijven, in dien zich weer een ernstig incident had voorgedaan. Gelukkig bleek gisteravond, dat zich geen incident van beteekenis had voorgedaan en mede dank zij de interven tie van Engeland is er eenige ontspanning gekomen. De indruk is, dat het ergste ge vaar thans voorbij is, doch dat er niet veel had moeten gebeuren of we waren in Eu ropa een drama rijker geworden. De ver kiezingen zelf, waaraan eigenlijk weinig aandacht is besteed, hebben geen groote verschuivingen te zien gegeven. Volgens Tsjechische gegevens zou eerder van ver sterking der linksche groepen gesproken moeten worden, terwijl de positie der Su- deten-Duitschers gelijk is gebleven. In Tsjecho-Slowakije hebben gisteren de gemeenteraadsverkiezingen plaats gehad, welke in verband met den plotseling door bet incident te Eger zeer verscherpten toe stand met bezorgdheid werden tegemoet ge zien. De verkiezingen hebben echter een rustig verloop gehad en incidenten van be teekenis hebben zich niet voorgedaan. Volgens het Duitsche .Nieuwsbureau zou den te Presburg Tsjechen, die roode ban- cen om den arm droegen, leden der Sude ten-Duitsche partij hebben aangevallen. In Gablonz zouden gewapende Tsjechische leden der nationale garde voorbijgangers i.et insigne der Sudeten-. Juitsche partij heb ben afgerukt, Sudeten-Duitsche jonge gym nasten hebben aangevallen en hen hebben mishandeld. In Praag maakte een stroomende regen de straten leeg. DE UITSLAG DER VERKIEZINGEN. Omtrent den uitslag der verkiezingen ver spreidt het Tsjechische agentschap Ceteka het volgende bericht: „Om een indruk te geven van de ver houdingen op nationaliteits en politiek ge bied in het Boheemsche land, waar de n eerderheid der bevolking Duitsch is, ver melden wij he+ resultaat van de verkie zingen in 20 voor de hand uitgekozen ge meenten. Van de 513 zetels in deze gemeen ten werden er 359 verworven door de Su deten-Duitsche partij, 51 door de Duitsche sociaal-democraten en 103 door de Tsjechische partijen. Dit beteekent, dat de Sudeten-Duitsche partij slechts 70 procent van de bevolking vertegenwoordigt en dat 30 procent haai verwerpt". Volgens een ander bericht uit Praag is er een algemeene verschuiving naar links. De rechterzijde, de uiterste rechterzijde vooral, welke gevormd wordt door de na tionale democraten, is het meest getroffen. De overwinnaars van den dag zijn de so cialistische naticnalen, waarvan Benesj de figuur was, de sociaal-democraten, com munisten en landbouwers, die voordeel heb ben gehad van het verval der partijen van de rechterzijde. De Sudeten-Duitsche partij heeft bijna al haar stemmen van de vorige verkiezingen behaald, vermeerderd met die \an de christen-socialen en de Duitsche boeren, die onlangs in de partij zijn opge nomen. De Slowaaksche autonomisten heb ben een zware nederlaag geleden te Ruzom- terok, den zetel van pater Hlinka, leider der Slowaaksche Volkspartij. De partij ver loor vier zetels. De tien andere partijen hebben 19 zetels gekregen tegenover de zeventien van Hlinka. EXTRA LICHTINGEN OPGEROEPEN. ln welk een spanning bovengenoemde ver kiezingen zijn gehouden, moge blijken uit het feit, dat de Tsjechische minister van landsverdediging Zaterdag een lichting van de tweede reserve met technische troepen, welke deel uitmaken van de specialisten- eenheden, onaer de wapenen heeft geroe pen voor een buitengewonen diensttijd overeenkomstig de wet op de landsverde diging. Voorts kregen de Tsjecho Slowaaksche journalisten een waarschuwing, dat zij zich er voor moesten wachten, onjuiste berich ten 'te publiceeren of aanvallen te doen op ■ie regeering of openbare instellingen, op straffe van direct te worden gearresteerd. De incidenten, welke zich in het land hadden voorgecaan mochten slechts ter kennis worden gebracht in den officieelen tekst. Deze waarschuwing werd Zondagnacht duor den procureur-generaal der republiek telefonisch tot de redacties der bladen ge richt. Gisterochtend waren tal van bladen in beslag genomen. De Tsjechische grens is eenigen tijd ge- sioten geweest, doch na protest van de zijde der nabuurlanden weer geopend. ONGERUSTHEID OVER DE HOUDING VAN DUITSCHLAND. De oorzaak van deze maatregelen was de houding der Duitsche regeering, welke niet alleen te Praag, maar ook in andere Euro- peesche hoofdsteden ongerustheid wekte. Er gingen geruchten, dat Berlijn een ulti matum tot Praag had gericht en dat er troepenverplaatsingen in Duitschland waren geconstateerd, juist als in de dagen, welke aan de overrompeling van Oostenrijk voor afgingen. In de Duitsche pers kwam een groote opwinding tot uiting over het incident bij Eger, dat geweldig werd opgeblazen. De „Angriff" sprak van de „eerste martelaren", „groote schuld van de Tsjechische regee ring" en „beestachtige moord op twee Duitschers door de Tsjechen". De Britsche ambassadeur te Berlijn, sir Henderson, hao Zaterdagmiddag een onder- roud met den Duitschén minister van bui tenlandsche zaken von Ribbentrop De am bassadeur verlangde een bevestiging van d<cj verzekering, dat de geruchten over troe penverplaatsingen aan de grens onjuist waren. Von Ribbentrop zou herhaald hebben, oat de troepenbewegingen slechts betrek king hadden op de gebruikelijke overplaat singen naar de zomergarnizoenen De Brit sche ambassadeur zou von Ribbentrop erop hebben gewezen, dat zijn verzekering niet geheel bevredigend, was, aangezien, be slist troepen werden verplaatst zij het wel licht over geringe afstanden, en ook omdat ter gelegenheid van den Anschluss een soortgelijk antwoord was gegeven. Zaterdagavond laat heeft Henderson een tweede bezoek aan von Ribentrop gebracht. Naar verluidt heeft de Britsche ambassadeur von Ribbentrop herin nerd aan Chamberlains verklaring betreffende de mogelijkheid van Britsche interventie. Men legt er te Londen den nadruk op. dat de Duitsche regeering zich er ten volle van bewust is, dat Engeland zich aan de zijde van Frankrijk zou kunnen stellen. BRITSCHE GEZANT BIJ KROFTA. De Britsche gezant te Praag heeft gister avond een bezoek aan den Tsjechischen mi nister van buitenlandsche zaken, Krofta, gebracht. De heer en wisselden informeel van gedachten over den toestand. In of- ficieele kringen te Praag toonde men zich zeer voldaan ever de Britsche bedrijvig heid. Als resultaat daarvan achtte men gisteravond den toestand gunstiger. Te Londen is er gisteren een groote be drijvigheid geweest. Allerlei autoriteiten hebben besprekingen gevoerd, terwijl gis ternamiddag een kabinetszitting heeft plaats gehad. Ook in Londen had men gister avond den indruk, dat er een zekere ont spanning was ingetreden vooral als ge volg van een onderhoud, dat de Britsche premier Chamberlain had met den Duit schén ambassadeur te Londen. POOLSCHE REGEERING WERD ONGERUST. Uit Warschau wordt vernomen, dat de Poolsche regeering haar gezant te Praag, Papee, heeft opgedragen, de Tsjechische regeering opheldering te vragen over de troepenbeweging welke in Tsjecho-Slowa kije langs de Poolsche grens werd opge merkt. De Tsjechoslowaaksche regeering heeft den gezant uiteengezet, dat de be treffende militaire maarregelen slechts de handhaving der orde ten doel hadden en in het geheel niet tegen Polen gericht waren. De regeering verklaarde verder, dat slechts de douaneposten wat versterkt zijn langs de grens ten Oosten van Cieszyn. BESPREKING TE MUENCHEN. De Parijsche „Figaro" publiceert een telegram uit Berlijn, waarin verklaard wordt: „De eventualiteit van een conflict tus schen Duitschland en Tsjecho-Slowakije werd gisteravond tijdens een conferentie te Muenchen van alle vijden bezien. Aan dc bespreking namen deel Hitler, von Rib bentrop, generaal Keitel en generaal von Brauchitsch". AANSLAG OP EEN BRUG? Een incident aan de Duitsch-Tsjechische grens. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat volgens mededeeling van de gendarmerie ie Mistelbach Zaterdag tien Tsjechische soldaten hebben getracht, op Duitsch ge bied de houten brug, die over de Thaya naar Tsjechosiowakije leidt, in de lucht 'te doen springen. Er waren reeds dynamiet- patronen en lonten aangebracht. Toen twee Duitsche grensbeambten naderden, vlucht ten de Tsjechische soldaten over de gren zen. Naar aanleiding van dit Duitsche bericht kan Ceteka na een officieel onderzoek het volgende mededeelen: Inderdaad hebben Tsjechische soldaten beproefd over de brug op Duitsch gebied te komen, natuurlijk zonder de bedoeling de brug in de lucht te doen vliegen. ^oen zij Duitsche douanebeambten zagen, namen zij de vlucht. Een hunner verloor op Duitsch gebied zijn kepi. De Tsjechoslo waaksche autoriteiten brachten het geval onmiddellijk ter kennis van het ministerie van buitenlandsche zaken en veroordeelen de fout van hun ondergeschikten. De mi nister van buitenlandsche zaken, Krofta, beeft reeds Zondermorgen verontschuldi gingen aangeboden bij den Duitschén ge zant, zelfs vóór deze van het betreurens waardige incident op de hoogte gebracht was. Het incident te Eger. In een officieel communiqué uit Praag omtrent het incident, dat zich Zaterdag ochtend op den weg van Cheb (Eger) naar Goldberg heeft voorgedaan, wordt ver klaard, dat de beide Duitschers door eigen schuld om het leven gekomen zijn. De beide slachtoffers, die later bleken te zijn Jiri Kofmann en Nikolaas Boehm, die onder verdachte omstandigheden op een motor rijwiel reden, werden door een politie agent in het Tsjechisch en hét Duitsch ge last, te stoppen. In plaats van hun vaart te verminderen, reden zij op den agent in, cie om niet overreden te worden, opzij moest springen De agent schoot daarop op de banden om deze 'te doen springen, doch aangezien de weg daar ter plaatse aanzienlijk stijgt, trof hij de beide motor rijders. In een nabijliggende kazerne werd aan de beide gewonden de eerste hulp ver leend. Eén hunner overleed direct. De an dere, die naar het ziekenhuis te Cheb werd overgebracht, stierf eveneens. Er is een ernstig onderzoek ingesteld en. een klacht ingediend. DUITSCHLAND DRESDEN Du/fschers ffïïH Hongaren |j Tsjechen 5/o*ygAenJëÊÊ| Roefhenen Vanmiddag omstreeks kwart over twaalf heeft op den drukken Coolsingel te Rotterdam, vlak voor het bioscoop theater „Lumière" een geheimzinnige ontloffing plaats gehad. Voor zoover tot dusver kon worden vastgesteld, zijn ten gevolge hiervan een persoon gedood en twee gewond. Hoewel hieromtrent nog geen enkele ze kerheid bestaat, schijnt men met een bom aanslag te maken te hebben. Volgens de tot dusver ontvangen inlichtingen liep op de plaats van de ontploffing een man met een koffer. In dezen koffer moet zich een bom hebben bevonden, welke bestemd zou zijn geweest om een aanslag te plegen op een te Rotterdam vertoevenden Duitscher Tiben. De bom ontplofte met een geweldigen slag, die ver in de omgeving werd ge hoord. Een dikke stofwolk steeg op en de vensters van eenige groote magazijnen in de directe omgeving sloegen klaterend in stukken. De stormbrigade van de Rotterdamsche politie, die juist aan het hoofdbureau was teruggekeerd van een oefening, begaf zich onmiddellijk naar de plaats van de ont ploffing. De Coolsingel werd tot op een grooten afstand afgezet. Op de plaats zelf vond men het vreese- lijk verminkte lijk van den man, die waar schijnlijk den koffer heeft gedragen en daarin het helsche voorwerp heeft ver voerd. Op straat werden nog twee perso nen opgenomen. De beide gewonden en ook het stoffelijk overschot van den gedooden man, wiens-identiteit,nog niet bekend is, zijn naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Nader kan nog voorloopig gemeld wor den, dat de man Tiben, die voorloopig op het hoofdbureau van politie was onderge bracht, de man is, over wien kort geleden nog al het een en ander te doen is geweest, toen hij in Duitschland gevangen heeft ge zeten verdacht van spionnage. Omdat het beweerde Hollander te zijn is hij toen over de Hollandsche grens gezet. Op hem zou dus de aanslag bedoeld zijn, maar hij is er goed van af gekomen. De identiteit van den man, die gedood werd, is nog niet bekend. Hij is vreeselijk verminkt, maar het hoofd is in tact geble ven, wat het onderzoek misschien iets ver gemakkelijken zal. Behalve de twee licht gewonden is er ook nog een zwaar gewonde, wiens toestand vrij ernstig geacht wordt. Het onderzoek der politie is nog in vollen gang. De kracht der ontploffing valt na te gaan uit het feit, dat niet alleen de groo te etalageruiten van de firma's Cohen en Verdonck en van Klütgen, die vlak bij de plaats van den aanslag zijn gelegen, aan stukken zijn geslagen, maar ook op de eer ste verdieping zijn nog talrijke ruiten ver brijzeld. In het Lumière-thesater werd de direc teur, de heer W. J .van Kessels, in zijn kan toor van zijn stoel op den grond geworpen, evenals de cassière. In den foyer van het theater,, op de eerste verdieping gelegen, vlak boven de plaats van den aanslag, zijn alle meubelen door elkaar gegooid en be schadigd. Ook op de tweede verdieping, waar de woning van den heer van Kessels gelegen is, braken de ruiten en in de ach terkamer werden zelfs de bloempotten door de ruiten op straat gedrukt. Het vlak naast het theater gelegen café Sandeman is er betrekkelijk goed afgekomen. Dit komt waarschijnlijk, omdat daarvoor een terras is, afgesloten door een groote markies. Dit zonnescherm schijnt met den luchtdruk mee gegeven te hebben en is slechts wei nig beschadigd. Op de straat zelf is slechts een groote brandvlek te zien, waaruit zich stralen modder, roet en bloed naar alle kanten uit spreidden. Het spreekt vanzelf, dat het gebeurde op den drukken Coolsingel een geweldige opschudding wekte. De politie zorgde voor een goede afzetting en het verkeer werd gedeeltelijk omgelegd. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Eervol ontsiag pro*. ïluyïjes. Bij K. B. van 20 Mei 1938 is aan mr. H. G. P. Duyfjes, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als hoogleeraar aan de rijks- uni^rsiteit alhier met dankbetuiging voor de belangrijke in deze betrekking bewe zen diensten.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1