RECHTZAKEN De strafzaak tegen den Alphensctien juwelier M. AGENDA DONDERDAG 19 MEI 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. I Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5Ü per kwartaaL By onze agenten -'O cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? IETS WARMER. De Bilt seint: Verwachting: Matige tot zwakke wind uit Noordelijke richtingen, aanvankelijk opklarend met kans op nachtvorst, over dag gedeeltelijk bewolkt en iets warmer, waarschijnlijk droog. Hoogste barometerst.: 768.3 te Janmayen. Laagste barometerst.: 750.2 te Kopenhagen. De arctische luchtstrooming drong in den afgeloopen nacht tot onze omgeving door. Zij bracht echter geen belangrijke af koeling in onze omgeving, doch wel een verandering in het algemeen weerkarak- ter. Dezelfde Noordelijke luchtstrooming brengt over Scandinavië en de Britsche Eilanden vrij koud weer. In Lapland vriest het zelfs nog. De Poolhoogedruk heeft zich nog wat verder naar het Zuiden uitgebreid en strekt zich van Janmayen tot nabij Ierland uit. Deze hooge druk wordt in het Westen aangetast door een nog weinig beteekenende Oceaan-depressie. Over de Oostzee strekt zich nog een lage drukvoor uit. met kernen over Denemar ken en Zuid-Duitschland. Hier komt nog vrij veel regen voor, doch het is te ver wachten, dat deze storing zich Noord-Oost- waarts zal verplaatsen. Over Duitschland, Polen en Centraal-Europa geeft een Oost waarts trekkende storing nog zwaren re gen. Het is te verwachten, dat heden avond de lucht zal opklaren, het geen nachtvorstkansen voor den komenden nacht meebrengt. Over dag zal de temperatuur waarschijn lijk iets hooger worden. De neer slagkansen zijn gering. LUCHTTEMPERATUUR. 10.4 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Donderdagnamiddag 9.23 uur tot Vrijdagmorgen 4.28 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee on Vrijdag 20 Mei: voorm. 7.00 en nam. 7.25 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl", 16 gr. C. Man op 0.42 uur Vrijdagnacht. Maan onder 10.15 uur Vrijdagmorgen. DE WERELD IN VOGELVLUCHT BRUSSEL: De Belgische Kamer heeft met 132 tegen 38 stemmen en 15 onthou dingen haar vertrouwen in de regeering Spaak uitgesproken. De nieuwe regeering kan nu onder leiding van een socialist aan den slag gaan. In het debat, dat op de re- geeringsverklaring volgde, heeft Spaak o.a. gezegd: „Ik ben socialist en zal trouw blijven, aan wat er in het socialisme aan ideëels en humanitairs is. Ik zoek een betere we reld, waar in de eerste plaats de verdien ste zal zegevieren. Ik geloof niet aan klas senstrijd. In de groote problemen zijn er veel meer punten, die ons vereenigen, dan die ons verdeelen. En wij zijn in België minder onderling verdeeld dan velen het willen doen voorkomen." Hier hebben wij dus een socialist, die. zich niet stelt op de basis van den klasse- strijd, doch op zoek is naar een betere wereld. Op die basis kunnen zich wel meer socialist noemen! Intusschen is het wel eens merkwaardig, om aan de hand van zulke uitingen na te gaan, hoever socia listen afzakken van het vroegere Marxisme. BERLIJN: Bevestigd wordt, dat geen Duitschers, noch uit het oude Reich noch uit het voormalige Oostenrijk, aan het Eu- Plotselinge bekentenis van verdachte Wegens uitlokking tot meineed en ver duistering, een jaar en negen maanden geëischt Er bestond hedenmorgen een buitenge woon groote belangstelling van de zijde van het publiek voor de zaak tegen den 38-jarigen Alphenschen juwelier S. M„ die destijds was gearresteerd op het ver moeden van het uitlokken van meineed, welke meineed gepleegd zou zijn door den Leidschen nachtwaker H. M. L. President van de rechtbank was mr, Haga, terwijl het O. M. werd waargeno men door Jhr mr. Asch van Wijck. De verdediger van verdachte was mr. van 't Hof Stolk uit Amsterdam. Reeds bij het binnenkomen van den verdachte, die zijn ontroering duidelijk deed blijken, gebeurde er een betrekkelijk sensationeel geval. Vanaf zijn insluiting, ongeveer half Fe bruari tot op hedenochtend 19 Mei had M. steeds volgehouden, dat hij onschuldig was en dat hij onrechtmatig werd vastge houden. Juist voor de behandeling van zijn zaak legde verdachte een volledige bekentenis af en zeide, dat hij wel dege lijk schuldig is aan het uitlokken van meineed. De getuigen werden niet gehoord. Het O. M. had alleen in de meineed zaak elf getuigen gedagvaard. Door de plotselinge en onverwachte bekentenis werd het niet noodig geacht om deze ge tuigen te hooren. Alleen de nachtwaker werd als getuige gehoord. Deze verklaar de, dat er destijds een strafzaak tegen M. aanhangig was wegens een verduistering van 150.ten nadeele van zekeren Bal legooien. Met allerlei beloften had M. ge tracht L. te overtuigen, dat hy gerust kon terug komen op zijn verklaring, afgelegd voor den rechter-commissaris. Als hij daar op terug zou komen dan zou hij na afloop een prachtigen klok als belooning krijgen. Reeds eerder had L. geschenken aange nomen van M. zooals een ringetje, een pak en een halsketting. Toen L. er nog niets voor voelde had M. een bedreiging gebruikt over het sleuteltje van de con troleklok, die L. als nachtwaker had te controleeren. M. zou een sleuteltje voor deze klok na gemaakt hebben, zoodat L. rustig bij M. zou kunnen blijven zitten in plaats van de controleklokken na te loopen, waar immers de sleuteltjes aan vast zitten. Tot zoover deze lezing. L. was voor dit dreigement gezwicht en had inderdaad op de strafzitting van 10 Febr. zijn verklaring voor den rechter commissaris ingetrokken en een andere verklaring onder eede afgelegd. Daar er toen ernstige vermoedens waren, dat L. toen een meineed aflegde, was hij nog tij dens de zitting gearresteerd en ingesloten. Na deze uiteenzetting van L. ais getuige nam de Officier van Justitie het woord voor het Requisitoir. In korte trekken ging spr. de feiten nog eens in zijn geheel na. De Officier laakte ten scherpste het gedrag van M. destijds op de zitting van 10 Febr., alwaar hij te recht moest staan wegens verduistering van de 150. Daar had hij luidkeels uitgeroepen, dat het een schande was om iemand onschul dig te arresteeren, terwijl verdachte, aldus de Officier, zich ten stelligste bewust was, dat hij dezen meineed, door L. afgelegd, had uitgelokt. Van 10 Febr. tot heden heeft M. volge houden, dat hij onschuldig en onrechtvaar dig werd vastgehouden. En eindelijk, juist op het laatste moment kiest hij eieren voor zijn geld, nu hij eindelijk inziet, dat zijn zaak. toch verloren is. Komende op het leven van verdachte moet spr. constateeren, dat het de geld dorst is, die verdachte tot deze dingen aan dreef. Het dossier vertelt vele dingen. Nu is het waar, dat veel door familieleden is gezegd geworden en dat het misschien overdreven is, maar laat het overdreven zijn en voor de helft onwaar, hetgeen overblijft is zoo verschrikkelijk, dat het niet voor herhaling vatbaar is. Het zijn dus de gelddorst van verdachte en ook de afwezigheid van moraliteit, die hem zoo ver gebracht hebben. Hij had al- charistisch congres te Boedapest zullen kunnen deelnemen. Een desbetreffende verordening, schryft voor alle Duitschers een speciaal visum voor voor elke reis naar Hongarije; zelfs degenen, die in Hongarije slechts op door reis zijn, zullen een dergelijk visum noo dig hebben. De bedoeling van deze verordening is duidelijk: de Kerk zooveel mogelijk een hak zetten. Welk een. desillusie voor de Katholieke Oostenrijkers, die gemeend hebben, dat het met de anti-Katholieke gezindheid der Nazi-autoriteiten wel los zou loopen en vertrouwend op volksstem- mings-beloften hun „ja" hebben uitge bracht. tijd gedacht, dat met geld alles recht te maken is, wat krom is. Het feit, dat verdachte gepleegd heeft, is buitengewoon ernstig en moet zeer zwaar gestraft worden. De eisch wordt dan ook een jaar en zes maanden gevangenisstraf. Verdachte barst in tranen uit op het hooren van dezen eisch. De verdediger hield daarop een uitvoe rig pleidooi waarin hij het geval uiteen- rafelde en de motieven van zijn cliënt naar voren bracht. Volgens pl. moest hij wel blyven vol houden in zijn houding van onschuldig zijn, want als hij bekende dan zou zijn zaak geheel ten gronde gericht worden. Daarom is deze plotselinge bekentenis van heel groote waarde en kan maar niet zoo opzij gelegd worden. Er bestaat voor deze zaak in Alphen een meer dan normale belangstelling. Leest het publiek hedenavond de plot selinge bekentenis, dan houdt dat in, dat zijn zaak en zijn gezin ten gronde gericht zijn. Met al deze omstandigheden rekening hcudende verzoekt pl. de uiterste clemen tie en de onmiddellijke invrijheidstelling van verdachte. Na raadkamer werd dit verzoek afgewe zen en kans bestaat, dat verdachte zal vluchten. De uitspraak werd daarna bepaald op over 14 dagen. DE VERDUISTERING. De destijds aangehouden verduistering zaak tegen S. M. leverde ook geen moei lijkheden meer op, omdat verdachte ook hierin een andere houding aannam. Nadat Ballegooien als getuige was ge hoord eischte de Officier voor dit feit een gevangenisstraf voor den tijd van drie maanden. De verdediger vroeg vrijspraak, omdat het ten laste gelegde niet bewezen was. Uitspraak over 14 dagen. DE MEINEEDZAAK VAN L. Ook in de zaak van H. M. L., nachtwa ker te Leiden ging alles van een leien dakje, omdat verdachte bekende zich aan den ten laste gelegden meineed te hebben schuldig gemaakt. Er werden in deze zaak geen getuigen gehoord, waarna de Officier het woord Deze stelde allereerst op den voor grond, dat hij trots de courantenberichten niets maar dan ook niets had uit te staan met de opgravingen, gedaan op het kerk hof te Alphen aan den Rijn, alwaar ver moeden bestond van te vroeg schutten van lijken. Het heeft absoluut niets met lijkenschen nis uit te staan, zooals destijds veronder steld werd door verschillende bladen. Den meineed bewezen achtend, eischte spr. een gevangenisstraf voor dor. tijd van zes maanden met aftrek var. zes weken voorarrest. Ook hier werd na verdediging, waarin op clementie werd aangedr- "ger. de uit spraak bepaald op over 14 dagen. HAAGSCHE RECHTBANK. De inbraak op den Rijnsbur- gerwtg te Leiden. Op 29 'anuari hadden een tweetal zware jongens gerrofiteerd hm slag te s'ean te Leiden Zij hadden daartoe uitgekozen het huis, Rijnsburgerweg 129 te Leiden, oewoond ac-or mevrouw de wed. du Croix. Nadat zij een raam geforceerd hadden, waren zij gaan snuffelen of er iets van liun gading was. Daartoe hadden zij alle Kasten en laden geforceerd en hadden reeds tal van sieraden in hun zak toen er een kink in de kabel gekomen was, doordat een knecht van den heer Bosman bemerk te, dat er in het leegstaande huis licht brandde, hetgeen hem verdacht voorkwam, omdat hij wist, dat mevr. niet thuis was. De heer Bosman was toen met zijn zoon en den chauffeur poolshoogte gaan nemen. Toen zij nabij het bewuste perceel gear riveerd waren zagen zij plotseling iemand door het venster naar buiten springen, die even later door den zoon en den chauffeur werd gevangengenomen. De heer Bosman Jr. was toen het huis binnengegaan en had, boven gestommel hoorend, aan dien persoon gesommeerd om zich over te ge ven. Dit was gebeurd en zoo moesten als verdachten van deze inbraak terecht staan F. F. en Th. J. S. B. uit Den Haag, thans ingesloten in het huis van bewaring. Als eerste getuige wérden gehoord de rechercheurs van politie te Leiden Vrou- wenfelder en Berger, die een en ander na der uiteenzetten en o.a. vertelden, dat alle sieraden aangetroffen waren op ver dachte B. Nagenoeg' alle kasten waren opengebro ken en de laden op den grond gedeponeerd. Nadat mevrouw du Croix verteld had, dat de juweelen en sieraden haar toebe hoorden en ook de dienstbode verklaard had, dat ook zij sieraden had vermist en later terug gezien bij de politie, werden de heeren gehoord, die de inbrekers op heeterdaad betrapt hadden. Zij gaven een omstandig verslag van het gebeurde, waar na de Officier het woord nam, die de ten laste gelegde diefstal met braak en in klimming wettig en overtuigend bewezen achtte. Het strafblad van de verdachten is niet fraai te noemen. Zij zijn vaste klan ten van de bekende caféhoudster „Tante Aal" in Den Haag, alwaar de meeste be ruchte personen bijeenkomen. Verdachte F. heeft pas bijna twee jaar gevangenisstraf opgeknapt en zoodra hij uit de gevangenis is gaat hij maar weer inbreken. Een flinke straf is thans zeer zeker op zijn plaats. Spr. eischte ten slotte tegen F. een gevangenisstraf voor den tijd van drie jaar en tegen B. anderhalf jaar ge vangenisstraf. Na verdediging werd de uitspraak be paald op over 14 dagen. Groote ijzerdiefstal te Leiden. In de maanden Februari—Maart van dit jaar is er ten nadeele van de H.V. Scheeps bouw - en reparatiewerf „De Hoop" te L e i- d e n een groote hoeveelheid oud en nieuw ijzer ontvreemd tot een totaal gewicht van 5000 K.G. Als verdachten van deze diefstallen had den terecht moeten staan de 25-jarige los werkman W. F. van A. en de 20-jarige tex tielarbeider J. S., beiden uit Leiden. De Officier van Justitie had tegen elk der verdachten een gevangenisstraf geëischt voor den tijd van tien maanden. De rechtbank, hedenmorgen uitspraak doende, veroordeelde W. F. van A. tot een gevangenisstraf van 8 maanden en J. S. tot een gevangenisstraf van 6 maanden. De helers van het ijzer. Als verdacht van heling van deze 5000 K.G. yzer hadden terecht moeten staan J. M. en D. B., beiden koopman te Leiden. Zij hadden het ijzer van de vorige ver dachten gekocht voor ƒ1.50 per 100 K.G. wat een normale prijs genoemd mag wor den. Alle gestolen ijzer was door de politie aangetroffen onder ander oud ijzer ver stopt. Omdat er een gunstig rapport van beiden ingekomen was had de Officier het nog eens met hen willen probeeren en had te gen elk van hen een geldboete geëischt" van 100 subs. 1 maand en bovendien een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar. De uitspraak werd hedenmorgen tegen elk een geldboete van 75 subs. 25 dagen. Rijwieldiefstal en gros. De Officier van Justitie had tegen den 27-jarigen machinebankwerker P. M. K. uit Leiden een gevangenisstraf geëischt van tien maanden wegens een heele serie rij wieldiefstallen. Verdachte had rijwielen weggenomen van perceelen aan het Pie terskerkhof, aan de Oude Vest, van voor het café „Royal" aan de Douzastraat en ver der nog een uit de Mooi Japiksteeg, allen te Leiden. Ook had hij een belastingmerk, dat hij gevonden had, zelf gehouden. De uitspraak werd hedenmorgen tegen hem een gevangenisstraf van 12 maanden en aftrek van de preventieve hechtenis. Nog een serie rijwieldiefstallen. Daarna had terecht moeten staan de 25- jarige timmerman W. F. B. uit L e i d e n. Ook hij had zich schuldig gemaakt aan een "aantal rijwieldiefstallen ten nadeele van een aantal studenten uit Leiden. Hij had de rijwielen weggenomen van voor perceelen welke gelegen waren aan de Hugo de Grootstraat, Plantage en Oude Vest te Leiden. Verder had hij nog een rywiel verkocht hetwelk hij van een ander ontvangen had en dat ook van diefstal afkomstig was. De eisch was tegen deze verdachte ge weest een gevangenisstraf van tien maan den. De rechtbank hield de zaak aan. Nog steeds gestolen rijwielen. De volgende verdachte was geweest de 28-jarige L e i d s c h e kapper Th. A. M. Hij had zich schuldig gemaakt aan diefstal vaD een rywiel en aan heling van zulk een ver voermiddel doordat hij een rywiel, dat van diefstal afkomstig was, verkocht had. Tegen hem was de eisch geweest zes maanden gevangenisstraf. De uitspraak werd acht maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. Een onverbeterlijke H. H. uit Leiden had wegens dief stal een gevangenistraf tegen zich hooren eischen van een jaar en zes maanden. Het is met deze verdachte steeds bergafwaarts gegaan de laatste jaren want in 1933 en 1935 was hij reeds veroordeeld geworden tot zware straffen wegens inbraken. Nu betrof het weer een rijwieldiefstal. De reclasseering durft het niet meer met hem aan en noemt hem onverbeterlijk en een gevaar voor de samenleving. De rechtbank heden uitspraak doende veroordeelde hem tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van preventief. Het horloge. De horlogemaker B. H. R. uit Voorburg had een nikkelen horloge in reparatie ont vangen van zekeren den E. uit Zoeter- m e e d. Toen deze laatste was overleden had een inwoner van Leidschendam en familie van den overledene, het nikke len horloge terug willen hebben. De horlogemaker had echter beweerd, dat hij geen nikkelen maar wel een zilve ren en een gouden horloge ontvangen had LEIDEN. Donderdag R.K Reclasseeringsvereeniging, afd. Leiden zitting gebouw St. Vine.-ver. Hoogl. Kerkgracht 32, 89 uur. Vrijdag. St. Christoffel. Ledenvergadering in „De Harmonie", 8.30 uur. Maandag, Vereeniging „Katholiek Leiden'' Algemeen e Jaarvergadering, den Burcht, 8.30 uur. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 14 tot en met Vrijdag 20 Mei a.s., waarge nomen door de apotheken: J. E. W. ten Dijk, Haven 18, tel. 85 en A. J. Donk, Doe- zastraat 31, tel. 1313 en J. Doedens, Wil- helminapark 8. Oegstgeest, te. 274. ter reparatie en dat hij deze horloges had teruggegeven, hetgeen door de familie van oen E. werd toegegeven. De officier had dan ook geen bewijs van schuld kunnen ontdekken en had vrij spraak gevraagd. De rechtbang vonnis wijzend, sprak verdachte vrij. Wie was de schuldige? G. R. D. uit Den Haag had een aanrij ding veroorzaakt op den Rijksweg Le i d e n Wassenaar onder de gemeente Wasse naar, doordat hij het midden van den weg gehouden zou hebben. De andere autobestuurder A. W. St. uit Voorschoten, had echter ook op het midden van den weg gereden, omdat hij bezig was een andere auto in te halen. Dus wie had nu schuld. De kantonrechter had D. schuldig be vonden en hem veroordeeld tot een geld boete van 25 subs. 10 dagen. De Officier kon evenwel geen schuld bij D. ontdekken, want als hij schuld mocht hebben dan was St. even schuldig. De eisch was dan ook geweest vrijspraak met vernietigiging van het vonnis van den kantonrechter. De rechtbank sprak verdachte vrij. Het dure fazantenboutje G. J. van H., bloemist te Noordwij- k e r h o u t had aldaar een fazant gescho ten, hetgeen door een getuige was gezien. Verdachte zelf ontkende geschoten te heb ben maar nog twee andere getuigen had den hem ook op het terrein zien wandelen daarom had de kantonrechter hem ver- cordeeld tot een geldboete van 30 subs. 14 dagen. De officier was in hooger beroep het daarmede volkomen eens geweest en had bevestiging gevraagd van dit vonnis. De uitspraak werd hedenmorgen een geldboete van 10 subs. 10 dagen en ver beurdverklaring geweer. Onvoorzichtige voetgangers W. H. P., autoverhuurder te Leiden, had op de Heerenstraat te Leiden bijna een ernstige aanrijding veroorzaakt door een tweetal voetgangers, den heer en me vrouw Jasperse aan te rijden. Bij het getuigenverhoor was komen vast te staan, dat de voetgangers, die op het trottoir liepen plotseling dezen veiligen weg hadden verlaten en op den rijweg wa ren gaan loopen. Verdachte verklaarde, dat hij geen schuld aan deze aanrijding had, maar dat daarentegen de voetgangers onvoorzichtig geweest waren. De Leidsche kantonrechter had hem evenwel veroordeeld tot een boete van 15 subs. 5 dagen en in hooger had de officier bevestiging gevraagd. De rechtbank sprak verdachte heden vrij. SMID COUPEERDE EEN PAARDEN STAART. Tot 50 boete of 50 dagen hechtenis veroordeeld. Het gerechtshof te Den Bosch wees arrest in de zaak tegen den smid M. H. de H. te Berg en Terb'eijt, die voor het coupeeren van een paardenstaart door de Maastrich ter rechtbank was veroordeeld tot veer tien dagen gevangenisstraf. Het Hof ver oordeelde H. lot 50.boete subs. 50 da gen hechtenis. TANDTECHNICUS VRIJGESPROKEN. De Amsterdamsche rechtbank sprak een tandtechnicus, die terecht heeft gestaan wegens overtreding van de wet op de uit oefening van de geneeskunst, vrij van het hem ten laste gelegde. De kantonrechter had hem 100.boete opgelegd. De Offi cier van Justitie had bevestiging geëischt.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2