STADS NIEUWS OMGEVING DONDERDAG 19 MEI 1938 np LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 De R.-K. Vereeniging van Gezinshoofden hield gisteravond een vergadering in den foyer van .,Den Burcht". De voorzitter, de heer Heemskerk, her innerde aan het optreden van het Christe lijk georiënteerd kabinet, welk optreden door den Bond begrijpelijkerwijze met vreugde werd begroet. Van dit kabinet wordt veel verwacht." Speciaal Minister Romme heeft getoond in zijn wetsontwer pen met de belangen der groote gezinnen rekening te houden. 'Op deze vergadering zal het kinderbijslag-ontwerp van Minister Romme worden besproken door den 2den voorzitter van de vereeniging, dr. J. de Boer. Hierna was het woord aan dr. De Boer. Het voorontwerp had er, volgens spr., nog wel iets uitvoerige kunnen uitzien. Het is onder ons gezegd en gezwe gen een dierbare gedachte van den Mi nister den kindertoeslag te regelen zoowel voor alle loontrekenden als voor alle zelf standigen. Een kinderbij lage wordt reeds in ver schillende instellingen in ons land ver leend, doch de bedoeling is haar thans uit te strekken tot alle werknemenden. Spr. besprak vervolgens verschillende systemen om de kindertoeslag te verwerke lijken o.a. het destijds door den Bond ge lanceerde stelsel van het kinderrentefonds, dat wel eenvoudig van opzet was, doch politiek geen levenskans had en bovendien eenige tendenz vertoonde tot staats-socia- lisme. In verband daarmede behandelde spreker het geschil over de voorkeur van het relatieve of absolutie gezinsloon. Prac- tisch maakt dit voor den arbeider niet veel verschil. De oplosing van dit vraagstuk kan men het beste verbinden aan de organisatie of aan den bedrijfsstand, waartoe de werk nemer behoort. De door den Minister voorgestelde wet voor werknemers zal den Staat weinig geld kosten; anders staat het met het nog in portefeuille rustende ontwerp voor kinder toeslag aan zelfstandigen (met name aan de kleine middenstanders). Spr. acht de ge volgde procedure van geplitste_ indiening zeer gunstig en verwacht, dat, als de ge dachte van kindebijslag eenmaal ge meen goed is gewordend ons land zal vra gen om uitbreiding van de wet tot alle zelf standigen. Zoo is het in België gegaan. Het wetsontwerp van Minister Romme komt in hoofdzaak hierop neer, dat elke werkgever moet zijn aangesloten bij een fonds of kas voor kindertoeslagen. Het bes te is dat de gezamenlijke werkgevers in een bepaald bedrijf zulk een fonds vormen. Spr. verwees hier naar het voorbeeld van Frankrijk en België. Kindertoelage ontvangen alle werkne menden ;de toelage bedraagt 3 pet. vanaf het derde kind en blijft beperkt tot den kinderleeftijd van 15 jaar. Men krijgt «lechts toeslag over een inkomen van 3000. Niet algemeen is men tevreden over deze beperkingen; velen willen een ruimere toe passing. Spr. acht het beste het wetsont werp thans maar aan te nemen en in de toe komst de noodig gebleken verbeteringen aan te brengen, waartoe het ontwerp zich bijzonder goed leent. De werkgevers zullen dezen bijslag be talen. Helaas is dit bedrag niet zoo bijzon der groot, want het aantal groote gezinnen bedraagt slechts 14 pet. a 15 pet. (die bijna 50 pet. der kinderen opvoeden). Becijferd is, dat 1 pet. van het totaal uitbetaalde loon bedrag gestort moet worden in de kas; dit percentage wordt echter bij K.B. vastge steld. Laten wij hoppn, dat dit plan aangenomen zal worden. Het voorontwerp is thans bij den Hoogen Raad van Arbeid. Spr. protes teert tegen den langzamen gang van zaken. De Minister leefde in het verlangen, dat de wet nog dezen zomer in werking zou tre den. Spr. waarschuwt tegen het stelsel van commissies en sub-commissies, dat een exces vormt van het democratisch stelsel. Maanden en maanden moet de Minister wachten op een rapport, wat zeer gemak kelijk had kunnen tot stand komen, omdat de materie voldoende behandeld is In ieder geval hoopt spr., dat de Twee de Kamer spoedig een daad zal kunnen stellen, welke een begin zal zijn van maat schappelijk recht. Bijna twintig jaar heeft de Bond gestreden voor de groote gezin nen; de kinderbij lage is daarin een onmis baar bezit. Deze zaak kan echter niet tot voltooiing komen zonder de algemeene sympathie van de Katholieken, van ons •geheele volk. Als er geld was, zou spr. de Bond ook de andersdenkende goedwillen de kringen met brochures willen laten be werken, brochures, waarin in groote be- teekenis van het groote gezin voor het voortbestaan van ons volk zou worden Na deze uiteenzetting werden er eenige vragen gesteld, welke door dr. de Boer werden behandeld. De voorzitter dankte den spreker voor zijn toespraak en tevens dankte hij dr. de Boer voor zijn onverdroten streven voor de belangen der groote gezinnen. Hierna kwam aan de orde de behande ling van de agenda. De voorzitter verwelkomde den nieu wen adviseur, kapelaan Bernefeld, en bracht dank aan den vorigen adviseur, prof. Cleophas. De tweede secretaris, de heer Welling las de notulen, welke werden goedgekeurd. De eerste secretaris, de heer Van der Top, las het jaarverslag; de activiteit heeft dit vereenigingsjaar geleden onder de noodzakelijke saneering der financiën. Het contact met de leden ging dikwijls verlo ren; het ledental daalde tot 180. Een over zicht werd gegeven van de gehouden bij eenkomsten en van de fancy-fair en de verloting. De penningmeester deelde in zijn finan cieel verslag mede, dat de ontvangsten hadden bedragen 636,60, de uitgaven 605,42, batig saldo f 31.18. Het vereeni gingsjaar werd begonnen met een tekort van 117.34, benevens een voorschot van 85 uit het Moederschapfonds. Gedurende het jaar werd het tekort 148.52 ingeloo- pen. Het Moederschapsfonds toonde aan ont vangsten 573.20 uitgaven 532.50, in kas 40.70)^. Het fonds als zoodanig is geheel opgeteerd. Te zamen met het voor schot aan de vereenigingskas bedraagt het saldo van het fonds f 125.70)4; dit saldo heeft reeds 11 uitbetalingen in 1938 te verwerken gehad, zoodat de kasgelden reeds grootendeels zijn uitbetaald. In de kascommissie voor 1938 werden benoemd de heeren Van der Fluit, Van Dijk en Heïvenstein. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredenden, de heeren Heemskerk, Welling en Braakman, herkozen bij enkele candi- daatstelling. Dr. de Boer bracht een woord van hulde aan den herkozen voorzitter, den heer Heemskerk voor zijn frisch initiatief en wijs en bezonken oordeel. Spr. wenschte hem toe rijken zegen in zijn gezin voor het vele werk in het belang van den Bond. Aan de orde was daarna de indiening van voorstellen voor den Centralen Raad, De voorzitter nam een door den heer Van Oyen geopperd idee over, om een lande lijk congres te beleggen, ter ondersteuning van het wetsontwerp-Romme. Dit voorstel zal bij den Centralen Raad aanhangig ge maakt worden. De heer Van Oyen bepleitte een voor stel, om bij de Regeering aan te dringen tot invoering van rijwielplaatjes, uitslui tend geldig voor de zomermaanden. Na eenige bespreking werd 'besloten ook dit voorste] in te dienen. De heer Van der Fluit stelde een motie voor aan den Centralen Raad, waarin ge protesteerd wordt tegen de anti-clericale hetze van enkele neutrale bladen als „Te legraaf" en „Nieuws van den Dag". Het bestuur nam deze motie over en zal de redactie ervan vaststellen. Hiermede kon de vergadering zich vereenigen. De heer Van der Fluit wenschte ook een motie in te dienen tegen de immoreele re clame-uitgaven van een firma onder Ka tholieke directie. De voorzitter achtte het beste, dat het bestuur zich allereerst wendt tot de firma ter plaatse. Vervolgens kwam aan de orde een voor ste:! van het bestuur betreifende de uitkee- ring van het Moederfonds. Tot nog toe werd 10.uitgekeerd per bevalling. De uitgaven, zijn zeer groot; doch de inkom sten vlóeien zoo spaarzaam toe. Het be stuur stelt voor de uitkeering te handha ven over het eerste halfjaar en voor het tweede half jaar aan het bestuur machti ging te verleenen naar bevind van zaken te handelen en desnoods de uitkeering te verminderen. Het bestuur zal hiertoe slechts in uiterste noodzaak overgaan. Dit voorstel ontving de goedkeuring der vergadering. Besloten werd nog een telegram van gelukwensch te zenden aan den voorzitter, den heer Van Meegeren, op zijn zestig sten verjaardag. Na rondvraag sluiting der vergadering. DE TAAL DER OUD-INDISCHE TOOVERFORMULES. Voordracht van prof. dr. J. Gonda. Voor het Oostersch Genootschap in Ne derland sprak gisteravond hier ter stede prof. dr. J. Gonda hoogleeraar in het Sanskrit uit Utrecht over: „De taal der oud-Indische tooverformules en bezwerin gen", een onderwerp voor het eerst door hem onderzocht en thans besproken. In de. verschillende genres der oud-In dische literatuur, zoo begon spreker, ko men stijlfiguren voor, zooals allitteratie en andere soorten van herhalingen. In de z.g. Kavija-literatuur zijn deze stijlfigu ren aan vaste regels onderworpen, welke in de werken over poëtiek ook zijn be schreven. Ook echter in de oudere periode vindt men dezelfde verschijnselen en spre ker stelt zich voor in het bijzonder te be spreken de Athawa-Veda. Hij bestrijdt de meening, dat die stijlfiguren niets anders zouden zijn.aan verfraaiingen, die niets met den inhoud te maken hebben. Men moet trachten ze te verklaren uit oude tra- ditioneele taalgewoonten, wortelend in een soort automatisme, dat bij primitieve vol ken steeds voorkomt en dat tot gedachte- looze herhaling of variatie van eenmaal gehoorde of gebruikte termen leidt. In latere tijden lette men meer uitsluitend op het aesthetische genoegen, dat met het hooren van dergelijke oude stijlvormen gepaard ging. Spr. gaf tal van voorbeelden hiervan uit het Nederlandsch en andere talen, om tenslotte weer in details de stijl figuren in den Athawa-Veda te behande len. De in deze verzameling vervatte tek sten zijn too ver- en bezweringsformules en overal wist spr. aan te toonen, dat de gebruikte stijlfiguren in bijzonder verband staan met den inhoud, doordat zij hiervan op allerlei wijzen een suggestieven nadruk geven. ZILVEREN JUBILEUM. Vandaag herdacht de heer A. M. Stui- venberg, chef bij de wisselafdeeling der Amsterdamsche Bank N.V., bijkantoor Lei den, den dag waarop hij voor 25 jaar bij deze instelling in dienst trad. Hedenmorgen werd hij door directie en collega's op hartelijke wijze gehuldigd, waarbij hij resp. een enveloppe met in houd en een schilderij met een bloemstuk in ontvangst mocht nemen. HET EERSTE JAARFEEST VAN „DOCOS." Feestavond in „Zomerlust." Het was gisteren feest voor Docos. Want het is alweer een jaar geleden dat de ver brokkelde Katholieke sportvereenigmgen samen gevoegd werden tot een geheel, een geheel dat uitgegroeid is tot een massa. Pat bewees wel de-tot m de uiterste hoe- Ken gevulde zaal van „Zomerlust", alwaar op feestelijke wijze deze eerste verjaardag herdacht werd In zijn welkomstwoord vroeg de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer Castelein, zich at of er wel reden tot feestvieren was. En deze vraag dade lijk beantwoordend kon spr. niet anders constateeren dan dat hiervoor wel degelijk leden is, want het is immers Docos, dat feest viert en dat daarmede tevens bewe zen heeft, dat het dit feest met vreugde kan vieren. Niet alleen, omdat er zulke prachtige pretaties zijn geleverd, maar ook om het herstel van de principieële eenheid der Katholieke sportbeweging in Leiden. Lpr. hoopte dan ook, dat de band tusschen de diverse afdeelingen nog nauwer aange haald zal worden. Na dit openingswoord was het muziekgezelschap „Frans Schweit zer" onder leiding van den heer A. Brunt aan de beurt om met eenige marschen en een potpouri, door allen meegezongen, de juiste stemming er in te brengen. Vervol gens trad voor het voetlicht p^of Rubini, aie met een praatje en een grap reeds da delijk de juiste stemming aanvoelde, zoo dat hij, toen hij zijn goochelkunsten ging vertoonen een aandachtig en meelevend publiek had. Een danxbaar applaus be loonde hem voor zijn buitengewone vinger vlugheid. Als voornaamste nummer voor de pauze was vermeld de huldiging der kampioenen. Daartoe namen de diverse kampioenself tallen, alsmede de athleten, die het natio nale clubkampi.oenschap hebben behaald, tp het podium plaats, aiwaar zij door den heer Castelein werden toegesproken. Maar alvorens tot de eigenlijke huldiging over te gaan wilde de voorzitter van het hoofd bestuur, toch eerst nog een korte inleiding houden over het onderwerp wat de R.K. Sport wil, doet en inhoudt. Op aanschou welijke wijze werd vervolgens voor de tal rijke ouders der leden, en voor hen wier kinderen in de toekomst tot de R.K. sport beweging zullen toetreden, uiteengezet, de juiste waarde bepaling der sport vol gens de Katholieke beginselen, waarbij sterk naar voren werd gebracht het feit, dat er veel belangrijker dingen in het le ven zijn dan de sport. Wij zijn niet op aar de om de sport te dienen maai om God te dienen Sport is echter alleen een middel, maar nooit doel en dat is juist het verschil, het groote verschil met de neutrale ver- eenigingen en beweging. De neutrale sport vraagt alleen prestaties en dat doet de Katholieken sport niet En zij, aldus spr. die thans hier staan op dit podium om ge huldigd te worden, hebben gehandeld vol gens de Kath beginselen. En dat is zeer zeker een welverdiende felicitatie waard. Na ook voor het komende seizoen de beste wenschen te hebben geuit werd er iemand gehuldigd, die de grootste presta tie geleverd heeft, n.l. de stichter van Do cos, Rector L. Beune, die kans heeft gezien om de stukjes aaneen te lijmen om zoo te komen tot het groote geheel, dat thans Docos genoemd wordt. Deze woorden van hulde en dankbaarheid waren ten volle verdiend voor alle moeite en zorg, die rec tor Beune zich getroost heeft om te komen tot de groote vereeniging op principieel Ka tholieken grondslag. De voorzitter zeide niets te veel, toen hij naar voren bracht, dat de naam rector Beune onafscheidelijk aan Docos verbonden zal zijn. Tot slot richtte spr. zich ook nog tot de ouders der leden en tot de leden zelf om te besluiten met de woorden, dat een Docossportman moet zijn een gentleman-sportman, zoodat iedere Katholieke jongen het tot een eer zal rekenen om lid van zulk een vereeni ging te worden, een model Kath. vereeni ging. Na de pauze sprak allereerst de geestelijk adviseur van Docos, de zeereerw. Pater W. J. de Leeuw O.F.M., een kort, maar kern achtig woordje, waarin spr. het nut en de noodzakelijkheid van de Kath. Sport uit een zette. Er zijn vele goede Katholieken, maar op het gebied van de Kath. sport ge- looven zij het wel en zien de noodzakelijk heid er niet van in, aldus spr. De Kath. sport heeft veel tegenwerking gehad ook van Kath. zijde zelf. Maar de Kerk met haar ervaring van twintig eeuwen, zag heel goed het nut van de sport in en daarom is de Kerk er zich mee gaan bemoeien. Maar de Kerk wil niet op de eerste plaats, dat zij kampioenen worden. Bij haar gaat de sport nooit bovenaan en zij staat lang niet nummer één. De Eerw. spr. zette daarna het verschil tusschen neutrale en Kath. sport uiteen en haalde als voorbeeld aan, dat zij alleen vechten voor een verguld zilveren beker, maar dat wij denken aan de gouden ciborie. Zich tot de ouders wen dende zeide spr., dat zij de R.K. sportbe weging zouden gaan waardeeren als zij eens niet meer bestond. Tot slot werden nog woorden van dank en hulde gesproken aan alle bestuursfunctionarissen en leiders van Docos voor alles wat zij voor de jon gens gedaan hebben, waarbij nog uitgestip peld werd, dat de ouders hun jongens ge rust aan zulke leiders over kunnen geven. Nadat prof. Rubini nogmaals de aan we-- zien verbaasd had doen staan door zijn handigheid werd het slotwoord gesproken door rector Beune, die zeide, dat er alle reden is om dankbaar gestemd te zijn en de overwinning te vieren. Velen hebben, aldus spr., voorspeld, dat er niets van te recht zou komen, maar deze avond heeft hen gelóochenstraft. Tot slot vroeg spr. nogmaals de steun en medewerking van de ouders, opdat Docos nog verder en hooger moge komen. Met een spontaan gezongen Wilhelmus werd deze goed geslaagde eerste jaarfeest- viering besloten. HILLEGOM WILDE STAKING BIJ DE „ARNOUD". Elf van de achttien stakers gingen later weer aan het werk. Bij het opkomen van de avondploeg, die Woensdagavond om zeven uur het werk op de kunstzandsteenfabriek „Arnoud" zou aanvangen, verklaarde een achttiental ar beiders, wegens een klein loongeschil, den arbeid niet op te nemen. Zij verlieten daarop de fabriek. Tegen negen uur kwamen elf van de achttien werklieden in de fabriek terug en vingen op de gewone wijze hun werkzaamheden aan. De overige zeven bleven weg. OEGSTGEEST Botsing. Gisterochtend omstreeks half elf had op het kruispunt Hooge Morsch- wegHaagsche Straatweg een aanrijding plaats tusschen twee luxe-auto's. Een der bestuurders C. J. v. H. uit Alphen aan den Rijn, kwam den Hooge Morschweg afgere den en verleende geen voorrang aan A. St. uit Enschede. Beide auto's waren zwaar be schadigd en moesten met kraanwagens wor den weggehaald. Auto in de vaart. Hedenochtend om streeks vier uur is de vrachtauto van de firma Vollebregt uit Oegstgeest van de hel ling van de Tolbrug nabij het zwembad Poelmeer in de Haarlemmertrekvaart ge reden. De chauffeur H. E. had den wagen, die hij op de handrem had gezet, verlaten om R. K. METAALBEWERKERS. Het bestuur van den R. K. Metaalbewer- kersbond, afd. Leiden, roept zijn leden naar de Encycliekmeeting, welke Zondag 22 Mei 's namiddags te half 3 uur te Voor hout wordt gehouden. PROPAGANDA-FILMAVOND DER A.V.O. Recht voor onvolwaardige arbeidskrachten. De afdeeling Leiden der Ned. Vereeni ging ter bevordering van den Arbeid voor onvolwaardige arbeidskrachten had gister avond in de kleine Stadszaal een propagan- d a-filmavond georganiseerd, waarvoor slechts weinig belangstelling bestond. De voorzitter der afdeeling, wethouder van Straalen, sprak een welkomstwoord, speciaal tot wethouder Verwey, die het ge meentebestuur vertegenwoordigde en den heer Detiger uit Amsterdam, die aanwezig was namens het hoofdbestuur. Spr. wees er voorts op, dat het werk der A.V.O., wil het succes hébben, zich zal moeten kunnen ver heugen in de daadwerkelijke belangstelling van het groote publiek. Daarna hield de heer Detiger ter inlei ding van de film een korte rede, waarin hij uiteenzette, dat de A.V.O., wil strijden te gen het oude vooroordeel, dat de onvol waardige zijn plaats in het productieproces niet voor de volle honderd procent waardig zou kunnen zijn. Dit is wel degelijk moge lijk. Het is reeds in honderden gevallen zonneklaar gebleken. De A.V.O. vraagt geen medelijden voor de onvolwaardigen, maar alleen recht. Zij moeten hun kans hebben, evengoed als de volwaardigen. In het bedrijfsleven begint deze gedachte steeds meer door te dringen. Het is noodig, dat 'ook het groote publiek daarvan over tuigd rake. Daarna werd de film vertoond. In de eer ste plaats wordt daarin betoogd, dat de man met lichamelijke of geestelijke gebreken zonder hulp geen plaats in het leger van den arbeid machtig wordt. Hij wordt ver drongen of over het hoofd gezien bij den dagelijkschen strijd om het bestaan. Daarom worde als ideaal gesteld een afdeeling voor bijzondere bemiddeling voor onvol waardige arbeidskrachten aan een groote arbeidsbeurs. Daarna komt een illustratief overzicht van de practische vakopleiding van de jeugd in instituten en internaten. Jeugdige blinden en doofstommen worden opgeleid tot allerlei voor hen geschikte vakken. Voorts worden getoond de werk plaatsen, die overal in den lande zijn op gericht voor oudere onvolwaardige arbeids krachten, werkplaatsen welke een thera peutische strekking hebben, een trainings gelegenheid vormen of werkverschaffing beoogen. Blijkens het laatste deel der film culmineert de arbeidszorg in het plaatsen van onvolwaardige arbeidskrachten in het gewone bedrijfsleven. Dank zij de toene mende medewerking der bedrijven zijn door de A.V.O. honderden onvolwaardige arbeidskrachten te werk gesteld in voor hen passenden arbeid in fabrieken en werkplaatsen, welken arbeid zij geheel volwaardig verrichten. De film eindigde met de illustratie van de groote emancipatie, die de geleidehond den blinden heeft gebracht: een blinde handelsreiziger trekt met zijn geleidehond het geheele land door. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g 4419. „Beukenhof", Oegst geest, Terweeweg 2—4. Tuinarchitectuur; theetuin en taveerne. Bovengenoemde zaak is omgezet in een vennootschap onder fir ma onder den naam: „de Beukenhof". Venn.: L. van der Putten en B. Brik Jzn., Oegstgeest. Opheffing: Gebr. D. en J. Teske, Leiden, Utr. Jaagpad 43, wolhandel. Rectificatie: 6486. De Jong's Meu belfabriek, Leiden, meubelfabi'iek; com plete meubileering. Bij opgave van wijzi ging d.d. 17 Mei werd abusievelijk als adres vermeld: Haagweg 180; dit moet zijn: Hoogewoerd 48. een boodschap af te geven. De handrem kon den wagen echter niet op de helling houden, zoodat de wagen achteruit reed. De - toesnellende chauffeur trachtte den wagen nog in de versnelling te gooien om daar door de wagen tot stilstand te brengen, hetgen echter niet gelukte. Men is ruim anderhalf uur bezig geweest om de auto op te takelen. Auto omgekanteld. Omstreeks half zes is een vrachtauto, waaraan een aanhangwa gen was gekoppeld, beladen met aardappe len ter hoogte van de „Drie Witte Palen" in de linker berm van den weg gereden, waardoor de aanhangwagen omlsoeg en de lading over den weg terecht kwam. De vrachtauto kwam uit de richting Haarlem en ging in de richting Den Haag. De be stuurder Ch. v. d. M. en de mede-inzitten-r de C. H. v. d. M., wonende te Berlicum, kwamen met den schrik vrij. Gevestigd: Q. H. van Noort, ver pleegster van Endegeest van Noord wij ker- hout M. Versteegen, db. Endegeest van Leiden J. Roorda en gezin, Ind. rechterL ambten. Nassaulaan 23, van Leiden J. M. Visser, Deutzstraat 16 inw., van Leiden M. H. Müller, Dorpsstraat 8, inw., van Wapsenaar H. Pastoor, db. Leidschestraat weg' 2, van Beilen A. K. A. Gijsberti Hodenpijl, arts, Emmalaan 7, van Leiden W. J. Vooijs, groentenh. Valkenburger- weg 9, van Rijnsburg C. E. Angenent, db. Leidschestraatweg 7, van Ter Aar H. J. Rongen, db. de Kempenaerstraat 65, van Nieuw Beijerland Th. van der Meer, pluimgraaf, Sumatrastraat 16, van Delft E. V. van Schravendijk h. i. d. h. W. de Zwijgerlaan 43, van Leiden. P. Hols- wilder, betonwerker, H. Morschweg 115 van Leiden. Vertrokken: A. M. Plemp van Dui- veland, secr. ac. ziekenhuis, van Wilhel- minaplein 31 naar Leiden, Boerhaavelaan 22 E. Heirsch, verpleegster, van Oranje laan 2 naar Amsterdam, Sarphatiestraat 106 J. M. Hendriksen, tuinbouwkundige, naar Leiden, Roodborststraat 52 A. A. Hagelaar, gebd. van Dijk, van Terweeweg 124, naar Arnhem, Thomas a Kempislaan 98 G. C. S. Dikshoorn, van L. de Col. laan 8, naar Lunteren, Boschlaan 20 J. B. Neuteboom, geb. Otto van Fred Hen- drikl. 7, naar Leiden, Kabeljouwsteeg 8. J. Winkel, db., van L. van Oud-Poelg. 4 naar Tilburg, Burg. Suijsstraat 71 J. Holtrust en gezin, le luit. inf. van L. van Oud-Polgeest 4, naar Tilburg, Burg. Duijs- straat 71 P. de Haan, boerenknecht van Broekweg 5 naar Achtkarspelen, Buiten post G. Bloemendaal admin, van Oegst- geesterstraatweg 9 inw. naar Rijnsburg, Burg. Meijboomstraat 6 M. van den Dop db. van Abtspoelweg 3, naar Leiden, 1ste Gortestraat 13 A. M. van Twisk van Pr. Hendrikl. 20 naar Leiden, Papengracht 23 M. W. Oudshoorn, verpleegster van Endegeest naar Voorburg, Veenkade 50 M. C. Lamboo, huish. van van Assendelft- straat 35, naar Haarlemmermeer, Vijfhui zen, Spieringsweg 560 W. F. Verkuijlen en gez. monteur, van Rijnzichtweg 142 naar Leiden, v. d. Waalstraat 41 B. A. van Hartevelt van Duivenvoordestraat 2, inw. naar Leiden, Haarlemmerweg 53 P. C. E. Sprangers van Geversstraat 61, naar Leiden, Vree wijkstraat 16 J. H. Ringrose van Laan de Col. laan 28, naar Batavia N.l. Verhuizingen binnen de gemeente: M. Sluijmer, db. van W. de Zwijgerl. 25 naar Fred. Hendriklaan 7 J. H. van Urk van Rijnzichtweg 151 naar O. Rijnzichtweg 23. Geboren: Rudolf, zoon van P. Jansen en M. C. Jansen, Javastraat 34 Willy zoon van C. v. d. Beidt en W. S. de Jong, Fred. Hendriklaan 15. Ondertrouwd: W. H. Peyrot, wo nende te Heemstede en Th. C. Pijnacker Hordijk wonende alhier H. F. B. M. Kortmann en M. H. Müller beiden wonen de alhier. VOORSCHOTEN Graalwacht. Maandag a.s. 23 Mei worden in het Graalhuis „de vuurproeven gehouden". Deze vuurproeven vormen het slot van de campagne „Wees groot". De Graalleden hebben zich een maand ge oefend in een of andere huishoudelijke taak. Nu moeten ze Maandag hiervan blijk geven door het afleggen van 'n vuurproef. Er zal worden gestoft, gepoetst, geboend, enz. De meisjes zullen ook 'n tafeldekken en de aanwezigen mogen van de klaarge maakte spijzen proeven. Een kleine ten toonstelling toont het resultaat van wat de naaischool presteert. Een jury zal be slissen of er goed is gewerkt. We noodigen daarom alle belangstellen den vriendelijk uit, deze gezellige avond te komen bijwonen! Aanvang 8 uur. Toe gang vrij. Aanrijding. Gisteravond om 6 uur had op den hoek PapelaanVeurscheweg al hier een botsing plaats tusschen een auto bestuurd door J. C. de B. uit Wassenaar, die van de Papelaan den Veurscheweg op reed en een auto bestuurd door A. M. de P. uit Nootdorp, die, rijdende in de richting Veur, links van den weg reed en meende, door nog meer naar links te gaan, een aan rijding te kunnen voorkomen. Beide auto's kregen belangrijke materieele schade. Pro cesverbaal is opgemaakt. WARMOND Collecte. De ten bate van de War- mondsche Wijkverpleging in deze gemeen te gehouden collecte heeft de somma opge bracht van 54.09. Voorwaar een mooi suc ces en een woord van dank komt toe aan de ijverige collectrices.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 13