STADS [5 t\ NIEUWS AGENDA Uw Gero-Zilver of Zilmeta VAN DER STOK MAANDAG 16 MEI 1S38 0E LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 1 r Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; f 2.50 per kwartaal Bij onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. 2 HOE WORDT HET WEER? IETS KOELER. De BUI selni: Verwachting: Matige tot zwakke later weer toenemende Zuidelijke tot Westelijke wind, later wellicht verder ruimende wind zwaar bewolkt of betrokken met weer toe nemende regenkans, iets koeler. Hoogste barometerstand 766.4 te Janmayen Laagste barometerstand 756.1 te Nordöyan De voor van lagen druk over de Brit- sche eilanden beweegt langzaam Oost waarts. Zij wordt gevolgd door een rug van hooge drukking, die echter weer aan getast wordt door een diepe depressie op den Oceaan. Over Schotland, Ierland en Wales waai en nog Noordelijke winden, terwijl het weer vrij guur is. Over Engeland, ons land, Noord en Mid den Frankrijk is de wind Zuidelijk met betrekkelijk koel weer. Over de Randstaten Polen, Oost en Mid- den-Duitschland is het nog helder en warm Voor de Noorsche kust ligt een vlakke depressie, welke daar vrij veel regen bracht. Over ons land passeerde heden nacht een regenfront dat tijdens den ochtend haar invloed nog over de Ooste lijke provinciën deed gelden. Langzaam naar onze omgeving doordringende lage druk over Groot-Brittannië -zal na de tijde lijke opklaring van heden weer toenemende bewolking en toe nemende kans op regen mede brengen. De wind zal gelijdelijk naar West of wellicht nog iets verder ruimen. Daarbij is eenige daling van temperatuur waarschijnlijk. LUCHTTEMPERATUUR. 20.3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Maandagavond 8.18 uur tot Dins dagmorgen 4.34 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 17 Mei voorm. 5.15 en nam. 5.40 uur. Maan op 22.56 uur. Maan onder 7.14 uur. Watertemperatuur. Zijl 17 1/2 nen, Nederland wacht op u" is uitgekomen. Hoe bleek zijn juistheid in de roerige da gen van 1903, toen de groote gevaren werden overwonnen door den R. K. Volks bond, en in 1918, toen ons land werd be waard voor revolutie mede door de krach tige houding van dezen bond. Nooit is de bond in socialistisch vaarwater gekomen omdat hij steeds trouw bleef aan de gees telijke leiders en den Bisschop. Mgr. her dacht het werk van deze geestelijke lei ders: Mgr. Eygenraam, Mgr. Konings, Mgr. Stroomen. deken Bots, pastoor Jan sen en rector Olierook. Er is niet één stand, die zoo trouw, spontaan en alge meen steeds de wenschen van den Bis schop heeft vervuld als de R. K. Volks bond (applaus). En toch voor de R. K. Volksbonders was de strijd het moeilijkst. Zij werden uitgelachen en weggelokt en, als dat niet hielp, ging men over tot be dreiging. Toch bleven ze pal vasthouden aan de Bisschoppelijke leiding. Het is een bewijs van een groot geloof, zooals dat ook tot uiting komt in retraiten, congregaties enz. De beste leden van de Congregaties zijn dikwijls de leden van den R. K. Volks bond. Als we zien, hoeveel goede gezin nen er onder de R. K. Volksbonders zijn, dan zal men mij benijden Bischop te zijn over een volk met zoo'n goeden kern. De Volksbond is een behoefte van dezen tijd. Vele zaken zijn verouderd naar het cul- tureele en ideëele is nog steeds noodzake lijk en dat juist wordt door den R. K. Volksbond op den voorgrond geplaatst, boven alle materieele kwesties. Velen, die thans georganiseerd zijn in dezen bond, evenals anderen ten prooi gevallen aan communisme en derg. Daarom is de bond zoo broodnoodig. Het geloof wordt thans het meest bestreden bij den werkman, daarbij gebruik makend van de ramp der DE H. VADER EN DE KATHOLIEKE PERS Gisteren is in tal van Bisdommen in Ita lië de „Katholieke Pers-dag" gehouden. Bij deze gelegenheid publiceerde Kardinaal Pizzardo in opdracht van den H. Vader een uproep waarin de Paus zelf de beteeke- nis van de Katholieke Pers als volgt om schrijft: ,.Een Katholieke Pers en vooral dagbla den die de christelijke beginselen oprecht huldigen en die vervuld zijn van een geest van apostolaat, zijn waardevolle, ja in ze keren zin onmisbare medewerkers der ker kelijke hiërarchie zelf". werkloosheid. Het smart den Bisschop als hij ziet, hoe deze ramp verwoesting sticht in zooveel gezinnen, de hoop vernietigt van jonge menschen en gelegenheid biedt tot allerlei kwaad. Gelukkig zijn er onder ons die alles doen om de werkloosheid te bestrijden. De vijand maakt misbruik van het kwaad om de menschen af te trekken van het eenigste dat hun nog troost kan geven: het geloof. Wat hebt gij daartegen een krachtigen steun in uw bond. Door studiedagen en lessen wordt het den arbeiders geleerd, zich rekenschap van hun geloof te geven en in hun geloof de kracht te vinden voor wat God te dragen geeft. Het moderne heiden dom richt zich niet tegen de godsdienstige organisaties maar tegen den R. K. Volks bond. Alleen al dit feit moet ons overtui gen van het fatale van het streven van het moderne heidendom. Men mag het provi dentieel noemen dat de bond zoo gegroeid is. Als men nu nog moest beginnen was het te laat. De Paus heeft opgeroepen tot Katholieke Actie. Veel daarvoor is al in ons bisdom aanwezig, het moet alleen nog wat geor dend worden. Maar in den Volksbond is reeds geordende actie aanwezig in de ker- Als is misschien oficieel de invloed se ring, we wijken voor niets en niemand als het op ons geloof aankomt (langdurig ap plaus). Mgr. spelde tenslotte den voorzitter, den heer v. d. Akker, het Eerekruis Pro Ecclesia et Pontifice op de borst als belooning voor zijn ijver en goed gezindheid. De heer v. d. Akker be tuigde zijn erkentelijkheid voor deze onderscheiding. Na allen zijn zegen te hebben gegeven, verliet de Bisschop de zaal. JAN SMIT AAN HET WOORD. Op zijn gemoedelijke wijze hield dan de 86-jarige oud gediende Jan Smit, zijn jas behangen met zijn bende ridderorden, een toespraak. Hij bracht de groeten over van den mede-oprichter van den bond, den heer Dessendorp, feliciteerde den heer v. d. Akker met de hem verleende onder scheiding en herinnerde eraan dat door de oprichting van den R. K. Volksbond tevens de grondslag van het R. K. Werkliedenver bond werd gelegd. Hij verheugde zich over hetgeen in de afgeloopen 50 jaar bereikt is en memoreerde de aansporing van Jhr. Ruys z.g.: „Steeds voorwaarts en in ver snelde pas". Dit laatste geldt speciaal de jongeren, die de groote verantwoordelijk heid dragen van de voortzetting van het werk. Wie ook eenmaal ouder moge wor den, wij zullen trouw blijven aan het de vies „Voor Vorstin, volk, Kerk en vader land". DE BONDSVOORZITTER SPREEKT. De voorzitter van het R. K. Werklieden verbond, de heer A. C. de Bruyn, zeide dat de R. K. Volksbond de grondlegger is ge weest van de Ned. R. K. Arbeidersbewe ging. Hij was 't arsenaal, waaruit deze be weging heeft geput. De bond heeft de be weging een reeks menschen geschonken, die thans een eervolle post bezetten. De Volksbond is wel oud, is echter nog leven dig en heeft zich naar vorm en werkwijze aangepast. Het is van geweldige beteeke- nis te beschikken over de jeugd. In dit op zicht is de situatie hier anders dan in an dere bisdommen, want hier ziet men geen jongeren, terwijl in Den Bosch duizenden groenhemden op het feest van den Volks bond aldaar aanwezig waren. Het groote werk begint pas. Al vergapen we ons niet op het aantal, toch is het van beteekenis, dat we een kleine 200.000 men schen achter ons hebben. De aansluiting bij het R.K. Werkliedenverbond is een stuk geloofsbelijdenis en dat is van belang in onze dagen, nu het anti-papisme een hoog woord spreekt. Het kost weinig moeite om binnen enkele dagen die 200.000 bijeen te brengen om te protesteeren tegen het anti papisme (langdurig applaus). Men behoeft in Nederland niet bang te zijn voor gebeurtenissen zooals in het bui tenland, wij vormen een onneembaren burcht, en, even goed als we het oude so cialisme tegenhielden, toen we nog niet ge schoold waren, kunnen we ook zonder twij fel het niet nieuwe socialisme weerstaan. Spr. memoreerde in dit verband het adres van het R.K.W.V. tegen de werkloosheid. Hij feliciteerde ten slotte den heer v. d. Akker. Aan het slot van den avond sprak de heer v. d. Akker een dankwoord. Hij richt te zich o.a. tot den heer Frits Passtoors, wien hij beloofde het werk van zijn vader voort te zetten. Naar aanleiding van een artikel van rector Drost verwachtte spr., dat spoedig een bevredigende regeling in zake de jongeren in den bond zal tot stand komen. Hij spoorde tenslotte aan het werk van het verleden in het heden en de toe komst voort te zetten. Des avonds was in het gebouw St. Bavo een feestavond, verzorgd door de R.K. Too- neelver. Alberdingk Thijm. Centrale Raad van den R.K. Volksbond Hedenmorgen werd te Haarlem in het Gebouw St. Bavo te Haarlem de Centrale Raad gehouden van den Ned. R.K. Volks bond in het Bisdom Haarlem, nadat in de St. Josephkerk door Kapelaan J. R. F. Ver steeg de jaarlijksche H. Mis tot intentie van de levende en overleden leden van den bond was gelezen. De voorzitter, de heer J. W. v. d. Akker, zeide in zijn openingswoord, dat het 50ste jaar van den bond zeer vruchtbaar is ge weest, vooral omdat het zich gekenmerkt heeft door een verdere verdieping op de groote taak, die de Bond heeft. De studie dagen vormden weer het hoogtepunt. Er is een kleine ledenwinst te boeken. Het winnen van nieuwe leden, vooral onder de jonge arbeiders is een noodzakelijke voor waarde voor het behoud van een krachtige frissche organisatie. Na erop gewezen te hebben, dat de invoering van „Herstel" in 1937 zoo goed als geheel haar beslag heeft gekregen, herinnerde spr. eraan, dat „Her wonnen Levenskracht" op 15 Juni a.s. 25 jaar bestaat. In dien tijd werden meer dan 6000 patiënten naar een sanatorium uitge zonden. Helaas is er een voortdurende wachtlijst van bijna 150 patiënten, en deze wachtlijst moet worden weggewerkt. Dat zou het schoonste geschenk voor de jubi- leerende vereeniging zijn. De samenwer king met het Verbond, de vakbonden en de instellingen was uitstekend. Spr. memo reerde het succes van de Katholieken bij de verkiezingen in 1937, die voor een deel te danken was aan de voorlichting door den R.K. Volksbond op de ontwikkelingsavon den gegeven. Voorts wees spr. uitvoerig op den taak van den bond, mede te werken aan het behoud van de bevestiging van de waarheid, den arbeider bewust te doen worden van zijn persoonlijkheid en hem maatschappelijk den plaats te geven, dien hem toekomt. Dat hebben wij in de afge loopen 50 jaar bewerkt. De naaste toekomst zal het bewijs moe ten leveren, of men de R.K. arbeiders als een vormend deel van de Katholieke ge meenschap wil erkennen. Het doen voorkomen, met name in het kath. deel van ons volk, dat door de hco- ge gezags- en rechtsdragende overheid toe- Districts-Gezel lendag te Leiden Opvoering van „Bloed en Liefde" Wij hebben gisterenavond dingen aan schouwd uit het grijs verleden, welke het geen mensch vergund was ooit te zien zelfs niet aan hen, die tijdgenooten waren van de vorstelijke personen, die eertijds een hoofdrol speelden in dit aardsche leven en gisteren, uit het kille graf herrezen, in de Stadsgehoorzaal over de planken wandel den. Wij hebben de doorluchte gravinne Jaco- ba van Beieren in het stuk familiair: Co- ba genoemd in één bed zien liggen met Amali'a van Solms; wij hebben Zijne Katho lieke Majesteit Karei V in pyama over het tooneel zien huppelen; wij hebben schande lijke braspartijen, gruwelijke moordtoonee- len beleefd en telkens als een van de helden en heldinnen van dit drama sneef de onder het wreede staal der dolken, heb ben wij gejubeld van plezier en geschud van de pret. Of alle toeschouwers van de tragi-come- die „Bloed en Liefde" evenzeer genoten hebben, meenen wij te mogen betwijfelen het applaus aan het einde was matig doch deze overweging mag niet de eenige maatstaf zijn bij de beoordeeling van deze opvoering. Het stuk eigende zich wellicht minder goed voor een avond als deze, de districts-bijeenkomst van de St. Joseph's Gezellen, en zéker was het niet geschikt voor de Stadsgehoorzaal, waar de enorme, langgerekte ruimte omgekeerd evenredig staat tot een klein tooneel. Het contact tus- schen publiek en spelers gaat dientengevol ge licht teloor. Deze bezwaren erkennend, meenen wij ze toch" ter zijde te kunnen schuiven bij de beoordeeling van dit verbazend-geestige stuk en van de wijze, waarop het door de St. Joseph's Gezellen werd opgevoerd. Het is jammer, dat niet eenieder de toe lichting heeft kunnen lezen, die de schrij ver, Godfried Bomans, bij dit dwaze kind zijns geestes heeft gegeven. Hij erkent daarin zelve, dat zijn spel „bij uitstek on redelijk" is, en geen ander doel heeft dan „de kinderen des lichts terug te voeren in de duisternis". Deze openhartige bekente nis van den auteur zelve geeft wel eenig flauw schijnsel in deze moedwillig veroor zaakte duisternis en hoedt ons ervoor ééni- ge diepere beteekenis te geven aan deze geniale sotternij, welke een parodie is op de Middeleeuwen en geen satyre. En zelfs de parodie gaat diep schuil onder de uitbun digheid van de nonsens, welke deze Mid- deleeuwsche dames en heeren uitkramen. Er is over deze tragi-comedie geen ern stig woord te schrijven. Het stuk was stapel en juist daarin lag de gijn. De schrijver heeft van een vaderlandsch geschiedenis boekje de kaft doorgesneden en alle blaad jes doorelkaar-gehusseld en toen gezegd: ziedaar mijn stuk. Jacoba van Beieren, in één bed gestopt met Amalia van Solms, standen worden toegelaten, die het licht niet mogen zien, is onverantwoordelijk met vuur spelen. Ook de katholieke arbeiders zullen dit on-Nederlandsch tegen onze priesters en het wettig gezeag gerichte, het noodzakelijke vertrouwen ondergravende en onze volkseenheid verscheurende gedoe niet dulden (applaus). Spr. vertrouwde, dat de regeering het recht zal handhaven en in elk deel van ons land ter beves- tigiging dat recht van haar gezag gebrui ken. Ook tegen zulk onverantwoordelijk gestook. En wij roepen onze katholieke vrienden in het Zuiden toe, dat wij een met hen zijn in het handhaven van den Nederlandschen volksgeest, die klaar en zuiver is als de lucht waarin wij leven. En dat wij niet zullen toelaten, dat die ver troebeld wordt. Spr. verheugde zich erover, dat in de laatste maanden de openbare meening ten opzichte van het benauwende vraagstuk der werkloosheid in positieve richting haar activiteit blijkt te ontwaken. Het is dringend noodzakelijk, dat de werk- loozen weer in hun eigen bestaan kunnen voorzien. Het goede daarmee bereikt is zoo groot, dat daarvoor geen inspanning te sterk en geen offer te zwaar mag worden geacht (applaus). Spr. deelde mede, dat op een aparte centrale raadsvergadering her ziening der statuten en reglementen zal worden behandeld. De studiedagen zullen dit jaar- van 20—30 Augustus in de Bis schoppelijke Nijverheidsschool te Voorhout worden gehouden. De algemeene titel is „Gemeenschap en gezag". De sprekers zijn dr. Olierook, dr. Cornelisse, te Nijmegen, dr. Moller, dr. Damen, prof. Niekel, pater Jacobs, mr. dr. Verschuur en praeses Drost. Het jaarverslag van den secretaris, den heer Aengenent, werd goedgekeurd. De af- deeling Waddinxveen vroeg grootere aan dacht voor het platteland, waartegen zich thans de aanvallen richten (applaus). Ver schillende afdeelingen dankten het bestuur voor zijn beleid. De afdeeling Beverwijk wekte tot groote deelname aan de bede vaart naar Heilo op 4 Juni op. De afdee ling Gouda pleitte voor een borgstellings fonds voor werknemers of een volkscre- diet-bank. De afdeeling Vlissingen wees op de groote hiaten inzake het wederzijdsch lidmaatschap. Zoo spoedig mogelijk diene op het platteland afdeelingen gesticht te worden, waar die nog niet zijn. De afdee ling Amsterdam zette uiteen, dat de St Jozefgezellen dikwijls zoo weinig af weten van de R.K. Arbeidersbeweging. Daarin dient ten spoedigste verandering te komen (applaus). Dan volgde de officieele ont vangst ten stadhuize, waar burgemeester dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk de af gevaardigden verwelkomde. 12 - wordt geschaakt door Koning Karei V. Maar Prilips van Bourgondië, smoorver liefd op de gravin, achtervolgt den vrou- wenroover naar Spanje in gezelschap van Keizer Maximiliaan en Iwan de Verschrik kelijke. Tevoren had Keizer Maximiliaan een op gewonden twist gehad met Dirk III, over de vraag, wie de uitvinder was van de boekdrukkunst, een vraag, die eindigde met een duel, waarin Dirk sneuvelde. Het was den Keizer niet 'uidelijk, wie Dirk eigen lijk was: omtrent diens persoon werd hij afdoende ingelicht doorLouise de Co- ligny, die met dédain verklaarde: „Hij stichtte een tolletje aan den Rijn". Wij zijn wél benieuwd, welk een indruk dit stuk gemaakt heeft bij degenen, die op school tijdens de les in de vaderlandsche geschiedenis poppetjes hebben zitten tee kenen. Zijn zij naar huis gegaan met de wetenschap, dat Karei V de slotvrouwe van Teylingen heeft ontvoerd onder het slaken van de kreet: „Karei de Vijfde Zoo is mijn volle naam Omdat ik u wil trouwen Klim ik door 't open raam". En dat de trouwe, ofschoon pret-grage, gemalin van Frederik Hendrik heete tra nen heeft vergoten om een eenigszins idiote knecht? Neen, een les in de vaderlandsche ge schiedenis is het niet geweest! Want er staat nergens in de kronieken opgeteekend, dat Jacoba in een houten kist gekropen is en daarin bizonder veel schik had, evenmin dat zij ooit in Spanje is geweest en geslapen heeft in de duurste bedden, die in Ma drid te krijgen zijn". De regie had het hard te verantwoorden, maar was kostelijk. Het spel was een aan eenrijging van luchtige, kleurige tafreel- tjes: de tafelscène met al die smullende vorsten en gappende bedienden was van een Breugheliaansche smakelijkheid en jo lijt. Maar door het dolle heen was de slot scène, met de twee praalbedden, in een waarvan Karei V een rustelooze nacht be leefde met de kroon op 't hoofd. Het restje van zijn keizerlijke plunje had hij opge hangen aan de troonhemel van zijn bed. Een ernstige fout was het veel te zachte spreken,, dikwijls met den rug naar het publiek, in het eerst bedrijf vooral; dien tengevolge ging voor de verder-af zitten- den veel van de geestigheid der vertooning verloren. Doch overigens komt den regis seur Piet 't Hart een pluim toe voor de zeer geslaagde opvoering van dit dwaze stuk. Eveneens een compliment aan de spe lers, die het stevig hadden ingestudeerd. De tooneelisten waren Gezellen uit Leiden, Lisse, Roelofarendsveen, Oegstgeest, Sas- senheim en Wassenaar. De instudeering heeft veel moeite ge kost; maar het succes was groot. De Gezel len hebben een opvoering gegeven, die in den Schouwburg geen kwaad figuur zou slaan. Philips van Bourgondië was een der sterren in deze „troupe", krachtig en hoofsch. Iwan de Verschrikkelijke kan niet LEIDEN. Dinsdag: Ledenvergadering R. K. Trans portarbeidersbond, Gebouw R. K. Volksbond, 8 uur. Woensdag, R.-K. Ver. van Gezinshoofden, ..dr. Jos. de Boer over: de plannen van minister Romme, Foyer „Den Burcht", 8.15 uur. Woensdag: A.V.O. Propaganda-Filmavond kleine zaal Stadsgehoorzaal 8 uur n.m. toegang gratis. Donderdag R.K. Reclasseeringsvereenagmg, afd. Leiden zitting gebouw St. Vinc.-ver. Hoogl. Kerkgracht 32, 89 uur. Vrijdag. St. Christoffel. Ledenvergadering in „De Harmonie", 8.30 uur. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 14 tot en met Vrijdag 20 Mei a.s., waarge nomen door de apotheken: J. E. W. ten Dijk, Haven 18, tel. 85 en A. J. Donk, Doe- zastraat 31, tel. 1313 en J. Doedens, Wil- helminapark 8. Oegstgeest, te. 274. koopt U op prettige wijze in onze SPECIALE GERO-AFDEELING! (ZAAK BREESTRAAT 155) Ook voor Gero-messen is 3520 HET ADRES! (ELK MES MET VOLLEDIGE GARANTIE) verschrikkelijker geweest zijn dan zijn he- dentijdsche creatie. Het was Iwan niet, maar -wie was het dan wel? De schrijver weet het zelf niet en daar zullen wij ons maar rustig bij neerleggen. De preutsche figuur van Jacoba met haar kwijnende stemmetje was een goedmoedige spotternij op onze vroegere landsvorstin, die' manne lijker van karakter was dan menig man, behalve in de liefde.Ook de andere per- sonnages waren goed geteekend, vooral Boudewijn, Maximiliaan en Amalia, en niet te vergeten de griezelige proloog-zegger, die geschminckt was als een spook-aapje. De grime en de costumeering was aan den heer Gerard Hoppezak volkomen toevertrouwd. Met de opvoering van dit stuk van pyra- midale onzin hebben de Joseph's Gezellen iets bijzonders gepresteerd en menigeen een avond verschaft van ongebreidelde vroolijkheid. Het was de Districts-bijeenkomst en daarom paste het ook, dat een ernstig woordje tot de jongemannen werd gericht. Van deze taak kweet zich de Centraal-Prae- ses, Rector Drost, die de jongelui bezielend toesprak over de Kolpings-gedachte, hen opwekte zich fier te voelen als Gezellen, in de wetenschap één en verbonden te zijn met de duizenden andere Katholieke jonge lui, in den strijd die gestreden wordt voor Christus en de Kerk. Aan het begin van den avond sprak de districts-praeses, Kapelaan Schrama, een welkomstwoord, in''t bizonder tot de vele aanwezige presidenten en vice-presiden- ten en tot de paters van het Retraitehuis te Noordwijkerhout. De Districts-Senior, de heer Sfeph. Menken sprak een dankwoord. UITREIKING MEDAILLE 36 JAAR TROUWE DIENST. Zaterdagmorgen om half twaalf, was op den Cour van de Doelenkazerne het 6de Regiment veld-artillerie met het muziek korps in carré-vorm, onder commando van den kapitein J. v. d. Meulen, opgesteld voor het uitreiken van den gouden medaille voor 36-jarigen trouwen dienst aan den fourier M. C. Rietveld. Nadat de kapitein v. d. Meu len het regiment aan den waarnemend re giments-commandant majoor-hoofdinstruc teur P. C. Taconis had gemeld, inspecteer de deze het regiment en werd de jubila ris voor het front daarvan verzocht waar, na voorlezing van het min. besluit door den waarnemend kapitein-adjudant den le luitenant P. J. M. Schoonenberg het gou den metaal door den majoor Taconis op de borst van den jubilaris werd gespeld. Vervolgens werd de jubilaris in zeer waardeerende woorden toegesproken. Spr. memoreerde o.m., hoe hij een hollend paard tot stilstand bracht en daarvoor de onder scheiding kreeg voor menschlievend hulp betoon en wenschte hem geluk met den zoo juist door hem uitgereikte onderscheiding. Daarna werden de officieren en onderoffi- sieren in de gelegenheid gesteld den jubi laris te feliciteeren. Na afloop van deze plechtigheid verza melden de onderoff. zich in de cantine en werd de jubilaris bii monde van adju dant van Maarle gehuldigd, waarna hem als blijvende herinnering een staande sche merlamp en aan mevrouw Rietveld bloe men werd aangeboden. Fourier Rietveld bedankte adjudant v. Maarle voor de woorden tot hem gespro ken en was zeer erkentelijk "voor het ca deau, hem door de onderofficieren aange boden. Na afloop bleven de onderofficieren nog eenigen tijd gezellig bijeen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2