OMGEVING BIOSCOPEN TE LEIDEN DE LAATSTE LES VAN LANGELOT MAANDAG 16 MEI 1938 UE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 H1LLEGOM St. Liduina. Aan hét verslag dezer charitatieve vereeniging ontleenen we, dat over 1937 aan arme zieken o.m. werd ver strekt aan vleesch 176,56, aan melk 408,64, aan eieren f 137,88 1/2, samen 723,08 1/5. Dit aanzienlijke bedrag is aan liefdegiften ingekomen. Het behoeft niet te worden gezegd, dat de kas leeg is. Ten einde met het steunen van behoeftige zie ken 'te kunnen voortgaan, zal het bestuur een rondgang houden langs de huizen der parochianen. Gaarne wekken we op, dit •liefdewerk krachtig te steunen. Niet mag ■worden vergeten, dat het bestuur alles en dat is héél wat geheel belangloos doet. Reclasseering. De collecte ten bate der Reclasseering heeft hier ruim 99.op gebracht, een mooi bedrag. E.H.B.O. Dr. Moolhuyzen heeft de cursisten van E.H.B.O. geëxamineerd Ge slaagd zijn de dames A. Klinkenberg, C. M. Schoen en H. Verkeuyl (N. Vennep) en de heeren P. v. d. Beek, D. Borger, W. Bor ger, J. den Haan, N. J. C. Schoen, H. J. de Winter en A. W. M. Zuure. CATWIJK EEN GESLAAGDE LUSTRUMVIERING VAN K.R.V. Gisteravondheeft de R.K. Voetval vereeni ging K.R.V. te Katwijk aan den Rijn op waarlijk grootsche wijze het vijfjarig be staan gevierd. In de Vroegmis hadden alle leden met het bestuur en de elftalcommissie plaats geno men in de zijbeuk van het middenschip. Het was heerlijk om te zien, hoe allen geza menlijk ter H. Tafel trokken. Na de H. Mis gingen allen naar het Pa rochiehuis. Daar was de zaal reeds feeste lijk versierd. Tafels stonden aaneengereid, waarop met kwistige hand groen en bloe men waren gespreid. Daartusschen lonkten schalen met broodjes en krentenbollen. De K.R.V. jongens lieten zich het ontbijt dan ook best smaken. 's Middags werd het Lustrumfeest voort gezet op het mooi gelegen terrein aan de Sandtlaan. Begonnen werd met een onder linge wedstrijd van de K.R.V.-Junioren. En hoewel de belangstelling hiervoor zeer mi niem was. de toekomst van K.R.V. gaf zich geheel. Beide partijen gaven elkaar niets toe en eerlijk werd gestreden om de over winning. De uitslag was 22. Hierna kwam het tweede elftal van K.R. V. uit tegen S.J.C. 3, waarvoor intusschen een flinke belangstelling was komen opda gen. K.R.V. kan het tegen de gasten niet bolwerken en verloor met 30. De prijs, een lauwertak van K.R.V., verhuisde dus naar Noord wijk. Om half 4 kwam het eerste elftal in het veld, met als tegenpartij S.J.C. 2. Maar ook deze wedstrijd kon door K.R.V. niet gewon nen worden. S.J.C. won met 51 en ver overde daardoor een prachtige beker, be schikbaar gesteld door de Leidsche Cou rant. Beide wedstrijden stonden onder de uit stekende leiding van den heer C. Vergeer uit Leiden. 's Avonds wos in het parochiehuis een feestvergadering belegd. Het bestuur had hiervoor een groot aantal toegangsbewijzen uitgereikt, zoodat de zaal tot in alle hoeken bezet was. Een aantal jonge dames, die zich op den dag al meerdere malen voor K.R.V. verdienstelijk hadden gemaakt, boden alle binnenkomenden een keurig bouquetje aan. Van den bloemist Chr. Moerkeurig was een schitterende mand met Lathyrus ontvah- gen. Na een geestige openingsspeech van den voorzitter, den heer A. de Jong, waarin hij vooral wees op de algemeene H. Commu nie in den morgen, sprak de geestelijk ad viseur, pastoor Hesp. een korte feestrede. Pastoor zeide, dat, om een voetbalclub in het leven te roepen en verder te behou den, heel veel werk moet worden verricht en heel veel narigheid moet overwonnen worden. Maar daaraan denken wij nu niet. Hoera, zoo riep spr. uit. wij zijn blij een principieele club te bezitten. Wij willen u wijzen, u allen wijzen, hoe vanmorgen en kele tientallen gezamenlijk wilden opgaan haar de communiebank. De ouders moeten Weten, dat in een R.K. voetbalclub ook geestelijke voordeelen te behalen zijn. Verder wees spr. erop, dat aan deze avond een experiment verbonden was. Toont dat u op waardige wijze kunt feest vieren. De voorzitter dankte pastoor Hesp voor zijn hartelijke woorden en hij hoopte pas toor Hesp nog vele jaren als geestelijk ad viseur van K.R.V. te mogen zien. Hierna trad de humorist Harry Nijhuis op. Hartelijk werd gelachen om zijn grap pige moppen en geestige liedjes. Aan het eind van zijn repertoire had hij dan ook een daverend applaus in ontvangst te ne men. De avond werd besloten met een bal. Het was een experiment, had de G.A. ge zegd. En die proefneming is buitengewoon geslaagd, 't Was recht gezellig in het pa rochiehuis. Onder de jongelui waren er ve len, die de danskunst meester waren, maar ook verschillende ouderen waagden zich op de geïmproviseerde dansvloer. Tot 1 uur, het sluitingsuur, werd gedanst, waarna de voorzitter nog eenige hartelijke woorden sprak tot allen, die hadden bijgedragen, om het R.K.V.-feest op zulk een wijze te doen slagen. Reclasseering. De opbrengst van den speldjesverkoop ten bate der Reclasseering was ƒ59.21. Aanbesteding. Voor rekening van A. de Vreugd is aanbesteed het bouwen van GROOTE ENCYCLIEK-MEETING OP ZONDAG 22 MEI A.S. TE VOORHOUT. De R. K. Voetbalvereenigingen te Lei den, Oegstgeest, Voorschoten, Wassenaar, Noordwijk, Hoogmade, Roelofarendsveen, Zoeterwoude I, Zoeterwoude II, Sassen- heim, Warmond, Lisse en Noordwijker- hout verzoekt ondergeteekende bij dezen beleefd op Zondag 22 Mei a.s. geen voet balwedstrijden te organiseeren. Namens het Bestuur, J. P. v. d. PLOEG, Voorz. een garage, stal en keuken. Hoogste in schrijver was G. de Best voor ƒ6120. Laag ste inschrijver M. v. Duyn voor ƒ4623. Jubileum. De Oranjevereeniging in het Rijndorp zal October a.s. haar zilveren ju bileum vieren. Bioscoop. Er is overeenstemming ver kregen tusschen het Gemeentebestuur de de Directie van de Bio-onderneming „Luxembourg". Midden dezer week gaat de Bio weer draaien. Werkloosheid. Stand der werkloosheid: mannen 432, jongens 10, meisjes 16; totaal 458. Stand der werkloosheid op 14 Mei 1937 468, waarvan 447 van 18 jaar en ouder. LISSE Personalia. Tot hoofd der Ned. Herv. school alhier, ter voorziening in de vaca ture van den heer N. B. Themmen, is be noemd de5 heer Bunt, uit Assen. Gunning. Het maken van een straat voor rekening van den heer Royers uit Noordwijk is opgedragen aan de Gebrs. J. en J. A. Schouls uit Leiderdorp. Deze straat is een zijstraat van de Julianastraat en mond uit nabij het sigarenmagazijn van den heer Kort aldaar. Naar wij vernemen is het uitbreiden van het zuivelhuis der gemeentelijke gasfabriek opgedragen aan de machinefabriek „Brabant" te Zevenber gen. Geslaagd. Voor het eenheidsdiploma E. H. B. O. slaagden te 's-Gravenhage de dames L. Verduyn, H. van Waveren en M. van Waveren, allen alhier. Diphterie. De besmettelijke ziekte diphterie in deze gemeente is nog steeds niet geheel geweken. Elke week worden nog enkele gevallen geconstateerd. Geluk kig is de aard der ziekte steeds licht naar wij hebben vernomen. Sinds Januari 1938 zijn in deze gemeente reed srum 20 a 25 ge vallen geconstateerd. LEIDSCHEN DAM Geboren: Goverdina Joanna Maria, d. van W. M. Boekraad en A. F. M. H. v. d. Heijden. Maria Johanna Antonia, d. van J. B. v. d. IJssel en M. E. Groenwegen. Nicolaas Wilhelmus Maria, z. van N. W. Nederpel en M. C. Bon. Anna Adriana, d. van S. P. Visser en M. Dijsselhof. Jo hannes Arie, z. van J. A. P. Schoneveld er F. v. Oei. Edmundus Beatrix Marie, z. van W. v. Bemmelen en A. J. O vermeer. Ondertrouwd: C. L. C. M. Mooij- man en C. A. Geers. Gehuwd: C. J. Baak' en A. C. Groene- weg. C. J. W. v. Leeuwen en A. J. H. Vieveen. NOOTDORP Nieuwe autobusdienst. Zaterdagmor gen is de autobusdienst ZoetermeerDen Haag en terug over den nieuwen Rijksweg, welke dienst zal worden onderhouden door de N.V. Citosa van Zoetermeer, geopend. De eerste rit is gemaakt door een aantal genoodigden, waaronder wij verschillende burgemeesters en andere vertegenwoordi gers van gemeentebesturen uit den omtrek mochten opmerken. Bij de afrit van den Rijksweg, welke op den Veen weg in deze gemeente uitkomt, heeft de autobus met genoodigden stilge houden en heeft Burgemeester Schölvinck van Nootdorp een kleine toespraak gehou den. Spr. wenschte den heer Kok, directeur der onderneming, geluk met de opening van dezen dienst. Het verheugde spr. thans me- dedeeling te kunnen doen, dat de N.V. Ci tosa den autobusdienst van den heer De Groot heeft overgenomen en dat daardoor Nootdorp, vermoedelijk met ingang van 1 Juni a.s., een mooie busverbinding met Den Haag en Delft zal krijgen. De heer de Groot zal dan bij genoemde maatschappij in dienst komen. Spr. dankte den heer Kok voor de medewerking, welke hij bij de tot standkoming van dezen dienst heeft wil len verleenen, welke voor Nootdorp, voor al in verband met de opheffing der spoor weghaltes in deze gemeente, van zoo groot belang is. De dienst, welke met goed ma teriaal onderhouden zal worden, zal gele genheid geven genoemde steden 6 maal per dag te bereiken. NOORDWIJKERHOUT BLOEMEN- EN WERKTUIGZEGENING. Aan Gods zegen is alles gelegen! Zondag heeft Noordwijkerhout zijn feest van den arbeid gevierd op echt katholieke wijze. Om half drie 's middags werd in de stampvolle kerk van St. Victor een plechtig lof opgedragen door den Zeereerw. brengt hulp in gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere nooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. heer Pastoor Maas van St. Jozef, geassis teerd door zijn beide kapelaans de Kleer maker en Hofstede. Na afloop hiervan to gen allen naar het plein voor de pastorie, alwaar rondom het vaandel van St. Isido- rus de manden met bloemen en eenige an dere landbouwproducten waren gerang schikt, alsmede een verscheidenheid van werktuigen, welke op het land gebruikt wodren. Onder de talrijk aanwezigen ze gen we o.a. de organisator van de jaarlijk- sche bloemenzegening de hoogeerw. heer Pastoor Westerwoudt en de besturen van L. T. B. en Landarbeidersbond. De Kruis vaart had een werkzaam aandeel door het verspreiden van programma's om de plech tigheden goed te kunnen volgen. Het was een schitterend zomerweer en de natuur werkte op kwistige wijze mede om de ze gening op te luisteren. Een betere gele genheid voor het houden van deze uitzon derlijke plecht'gheid zou haast niet 'te vin den zijn omdat de kerk landelijk tusschen de bollenvelden is gelegen. Het zangkoor begon met het zingen van de toepasselijke psalm 6, waarna de feestpredicatie werd gehouden door kapelaan van Adrichem. die als tekst gekozen had: „Niet hij die plant beteekent iets, niet hij die besproeit, doch Hij die wasdom geeft." Spr. zeide, dat het een heerlijke gedachte is, dat wij, die le ven in de rijkdommen van Gods schoone natuur, het feest van den arbeid vieren. Voor den landman is het heerlijk een in strument van God te zijn door arbeid 'te verrichten. In deze Meimaand, vervolgde hij, dringen onze gedachten naar God, die alle schoons tot zijn eigen verheerlijking heeft geschapen en bereid heeft tot ons ge luk, de Meimaand is de mooiste tijd om deze plechtigheid te vieren. In prachtige bewoordingen verheerlijkte de kapelaan vervolgens de H. Maagd Ma ria en spoorde de landarbeiders en pa troons aan op Haar bescherming te blijven vertrouwen. Wij moeten ons bezinnen zei de hij op de groote waarde van den arbeid welke godsdienst is, en onszelf diep in prenten, dat Gfrds zegen op dien arbeid onmisbaar is. In den arbeid willen wij al lereerst de vervulling van een roeping zien en het. volbrengen van Gods wil. Daardoor is onze arbeid een overgangs trap naar hoogere bestemming. Ons werk heeft een eeuwigheidsbeteekenis. Om meerdere redenen bekleedt de ar beider van het land een hoogere beteeke- nisvolle positie. Door de stilte op het land beseft de arbeider, dat zijn werk Gód die nen is in Zijn heerlijke natuur, omdat daar zooveel stemmen zijn van Gods schepse len, wat tot uitdrukking komt in het ge zang der vogelen en de bonte mengeling der bloemegn. Zijn zwoegen en arbeid stelt hij in dienst van den evenaaste, hij verschaft voedsel tot levensonderhoud of brengt door den pracht der bloemen een sprankel geluk bij zieken en menschen, die vol zijn van sloven en zorgen. Toch kan de landman niet zonder den zegen van boven en dagelijks moet deze zegen afgesmeekt worden. Er is een oud spreek woord dat zegt: „Aan Gods zegen is alles gelegen", door zijn we allen van overtuigd. Daarom richten vandaag de twee paro chies van ons dorp een eensgezinde smeek bede tot God en zijn patroon en arbeider hier tegenwoordig. Moge God deze uiting van broederlijke liefde uiterlijk zegenen. Wat de toekomst ons brengen zal, weten HOOFDFILMS Wereldstad (Spen cer Tracy, Luise Rainer). De zwarte spin (Wil liam Powell, Jean Arthur). Artistenbloed (Mar tha Eggert, Paul Hörbiger). De kleine Lord. (Freddie Barthole- mew). De vlucht naar het geluk. (Dick Po well). Agent Larry (Ri chard Talmadge). De groote Gambini (Akim Tamirof). Als vrouwen verliefd zijn. (Bette Davis Leslie Howard). Drie handige meisjes. (Deanna Durbin). Rasecht (Harry Ca rey Ann Dvorak). Sensation, speelfilm Weensche amus.film Kom. detec- film Kom.film AANVANGSUUR lederen avond 8.15 uur. Zondag van 2-7 uur. Zaterdag en Woensdag 2.30 uur matinée. lederen avond 8 uur. Zondag om 2, 4.30 ei Zaterdag, Woensdag 8 uur. Matinée: en Donderdag 2 uur. Zaterdag, Woensdag lederen avond 8 uur Zondag van 47 en 811 uur. Za terdag en Woensdag 2 30 uur matinée. lederen avond 8 uur Zondag van 27 uur Zaterdag, W oens dag 2 uur matinée. lederen avond 8 uur. Zondag bovendien van 2 tot 7 uur. Matinée iederen werkdag om 2 uur. Toelaatbaar v. volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen Goedgekeurd v/e niet, zeide spr. aan het eind van zijn gloedvolle predicatie, maar als we op God blijven vertrouwen zal onze arbeid be loond worden. De zegening van bloemen en werktuigen geschiedde hierna door Pastoor Maas, met de voorgeschreven kerkelijke benedicties, waarna de aanwezigen gezamelijk zongen het lied van den arbeid, op akker en veld. Hiermede was de plechtigheid die op al len een diepe indruk maakte afgeloopen. Een woord van dank tot den nitiatiefne mer van de jaarlijksche bloemenzegening, Pastoor Westerwoudt mag hier zeker niet ontbreken en ook niet aan al degenen, die tot het welslagen ervan hebben medege werkt! Geslaagd. Onze plaatsgenoote mej. A. Bouwmeester slaagde voor het examen apotheker-assistente. ZILK Uitvoering. Gisteravond gaf de ka tholieke actie voor de vrouwelijke jeugd een zeer goed geslaagden tooneelavond. On danks dén korten tijd die tot hun beschik king was, hebben de meisjes, onder de voortreffelijke leiding van de dames Veld hoven uit Den Haag, zeer veel bereikt. De stukken zaten er goed in, 't spel was af, al le hulde daarom aan de goede leiding. Voornaamste punt van het program was de opvoering van het stuk: „Het meisje uit de achterbuurt", 't Was ongetwijfeld een moeilijk te spelen stuk maar 't succes was dan ook zooveel te grooter. OEGSTGEEST Bond voor Groote Gezinnen. Het be stuur van de afd. Oegstgeest van den Ned. R.-K. Bond voor Groote Gezinnen, gehoor- gevende aan het vriendelijke verzoek van de afd. Leiden, rekent op een zoo groot mo gelijke belangstelling van hare leden op de te houden bijeenkomst a.s. Woensdagavond 8.15 uur in den foyer van den Burcht. Daar zal dr. Jos. de Boer, lid van het hoofdbestuur, een uiteenzetting geven van de plannen van Minister Romme betreffen de de kindertoeslag-ontwerpen. De toegang is kosteloos en alle Katholieken zijn wel kom. Gezien het actueele onderwerp, ver- zuime niemand dezen leerzamen avond te bezoeken. WARMOND Tentoonstelling. De Directie van „Kunst van onzen tijd", die in den Haag reeds de beschikking heeft over een druk bezochte Kunstzaal, heeft in Warmond een 2e Kunstzaal geopend, waarin gedurende de zomermaanden regelmatig tentoonstellingen zullen worden gehouden. Mede uit een pro- Olficieële Crisispublicaties VLAS OOGST 1938. In aansluiting op het persbericht inzake vlas van den oogst 1938 maakt de Neder- landsche Akkerbouwcentrale bekend, dat vlastelers, die geen formulier voor de aan vraag van taxatie hebben ontvangen, dit alsnog bij de landbouw-crisisorganisatie. waaronder zij behooren, kunnen aanvra gen. Alle formulieren moeten vóór 25 Mei a.s. bij de betreffende landbouw-crisisorgani satie zijn ingediend. Aanvragen, welke na dezen datum inkomen, zullen niet meer in behandeling worden genomen. 's-Gravenhage, 14 Mei 1938. pagandistisch oogpunt was het van de di rectie een goede gedachte deze tentoonstel ling te houden in het huis, waarin de we reldberoemde schilder Jan Steen heeft ge woond en gewerkt, en waarin hij verschei dene van zijn onvolprezen schilderstukken heeft vervaardigd. De tentoonstelling werd met een kort woord door dr. W. J. C. van Nijgh geopend, die in korte trekken het doel dezer tentoonstelling uiteenzette. Het ligt in de bedoeling uitsluitend kunstwerken van onzen tijd te exposeeren, terwijl telkens nieuwe stukken zullen worden geëxposeerd Ditmaal waren het schilderstukken van W. Hussem en H. H. Kamerlingh Onnes die de aandacht vroegen. Wel bijzonder geslaagd waren de Nos. 1, 5 en 10 van Hussem, resp. voorstellende een witte schotel, schelpen en een neger, en de nummers 22 en 16 van Ka merlingh Onnes, voorstellende stroobloe- men en stilleven. Wij kunnen een ieder aanraden een bezoek aan deze tentoonstel ling te brengen, want voor kunstliefhebbers is er veel moois te genieten. Wij twijfelen niet of deze tentoonstelling belooft een suc ces te worden. Collecte. De in deze gemeente gehou den collecte voor den gewapenden dienst heeft de somma van ƒ16.45 opgebracht. ZOETERMEER Zwembad geopend. Hoewel het bad seizoen in onze gemeente nog niet offi cieel geopend is, heeft het bestuur der bad inrichting toch gemeend, de inrichting voor zwemliefhebbers open te stellen. Vanaf he den is het badhuis geopend van des mid dags *12 uur tot des avonds 8 uur. Gedu rende die uren is de badmeester aanwezig. De officieele opening van het barseizoen is op 1 Juni a.s. gesteld. Met groote zorg is het badhuis gereinigd en aan den buiten- en bovenkant opge knapt. Het schilderachtig gelegen hadhuis noodigt weer velen. Het devies van een zwemvereeniging in Noord-Holland „Zwem men is zalig, niet zwemmen is zielig", wor de ook het devies van vele ingezetenen. *61. Grootmoeder, grootmoeder!, gilde ze, het bosch staat in brand!! Wat zeg je?, riep het goede oude mensch. Ze holde achter Duimelot aan naar boven en zag nu uit het dakvenster dat het waar was: het groote dennebosch stond in lichte-laaie. 62. Het mannetje uit de maan was eigenlijk wel een beetje geschrokken toen hij zag wat hij gedaan had. Wan hopig rende hij door het veld verder ert keek telkens ach ter zich naar de tamp, die hij gesticht had.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 13