SPORT HET DAMSPEL f - VRIJDAG 13 MEI 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 14 GEMENGDE BERICHTEN Felle brand te Uden Vijf boerderijen in de asch gelegd Gistermiddag heeft te Uden een zeer felle brand gewoed, waarbij in een tijdsbestek van slechts een uur vijf boerderijen werden vernield. Om half vier is de brand ontstaan in de boerderij van den landbouwer van Lank- velt te Uden. De vlammen grepen naar alle kanten om zich heen en sloegen over op de boerderijen van de landbouwers van dor Laan, Vogels, van Esch en School. De gerequireerde motorspuit van Uden was tegen de groote vuurzee niet opge wassen en moest lijdelijk toezien hoe alle vijf boerderijen in de asch werden gelegd. Ook een landbouwschuur, toebehooren- de aan den landbouwer van Wijdeveen ging verloren, evenals een houtmijt en een hooiberg. De inboedels Werden nage noeg geheel door het vuur verteerd. Het vee kon voor een groot gedeelte tijdig in veiligheid worden gebracht. Vijftien var kens kwamen evenwel in de vlammen om. De oorzaak van den brand is waarschijn lijk het spelen met lucifers door kinderen De schade wordt door verzekering ge dékt. FELLE BRAND IN EEN GARAGE TE AMERSFOORT. Bij het blusschingswerk drie personen gewond. Een felle brand heeft gisteravond een groote garage, tevens reparatiewerkplaats van de N.V. Expeditie van Doorn, gelegen aan de Achter de Kamp 25 te Amersfoort voor een aanzienlijk deel in de asch ge legd. Bij het blusschingswerk liepen een brandweerman en een monteur verwondin gen op, terwijl een verslaggever aan den enkel werd verwond. Tegen zes uur waren in het gebouw eenige monteurs bezig met het repareeren van vrachtauto's toen zij plotseling een dichte rook waarnamen. Het bleek, dat op onverklaarbare wijze brand was ontstaan. De brandweer werd ijlings gewaar schuwd, doch toen deze na korten tijd ar riveerde, hadden de vlammen zich reeds medegedeeld aan een zestal vrachtauto's, welke alle door het vuur werden verwoest. Ook een hoeveelheid auto-onderdeelen en banden ging verloren. Het vuur woedde zoo fel, dat het hoofd zakelijk bleek het achterste gedeelte van het gebouw te sloepen. Inmiddels waren groote hoeveelheden water in de vlam men geworpen. Eerst tegen kwart voor acht was men den brand meester. Bij het blusschingswerk liepen een brandweerman en een monteur verschil lende brandwonden op. In het nabijgele gen R. K. ziekenhuis werden de verwon dingen behandeld, waarna de beide ge wonden op eigen gelegenheid konden ver trekken. Voorts werd een journalist door een stuk van een instortenden muur licht aan den enkel gekwetst. Eerst tegen kwart voor acht was men den brand meester. Er zijn in het pand geen goederen van cliënten verbrand. De schade, die groot is, wordt door ver zekering gedekt. FABRIEKSBRAND TE GOIRLE. De bewoners van Goirle werden gister avond te kwart voor tien opgeschrikt door angstig sirenegeloei, afkomstig van de tex tielfabriek der firma Van Puyenbroek. Het bleek, dat brand was ontstaan in een gebouw, waarin een groote partij meel en emballage, zakken enz. was opgeslagen. Het vuur-breidde zich snel uit en binnen enkele oogenblikken stond het gebouw in lichterlaaie. De eigen brandweer der fir ma bestreed het vuur met enkele stralen op de waterleiding, doch men kon niet voorkomen, dat de vlammen door het dak een uitweg vonden. Aangezien het gevaar bestond, dat het vuur naar de groote fa briek zou overslaan, werd de Tilburgsche brandweer gewaarschuwd, welke direct met veel materiaal naar de plaats des on- heils vertrok. Bij aankomst bleek, dat men het vuur reeds voor het grootste deel mees ter was, zoodat geen assistentie meer be hoefde te worden verleend. Het gebouw is, naar de „Tel." meldt, geheel uitgebrand en nagenoeg alle voor raden zijn verbrand. De oorzaak van den brand is te wijten aan broei der opgeslagen voorraden. De schade bedraagt enkele honderden gul dens. Verzekering dekt de schade. DUBBELE TUINDERS WONING TE MAASDIJK AFGEBRAND. Gisteren is te Maasdijk (gem. Naaldwijk) de dubbele tuinderswoning van den heer A. Noordam, geheel afgebrand. De Naald- wijksche en Maasdijksche brandweer kon den voorkomen, dat de naast gelegen wo ning en de groote veeschuur achter het huis eveneens door de vlammen werden aangetast. Pakken stroo, die opgeslagen waien in het leege gedeelte der woning, werden een gretige prooi der vlammen. Slechts een klein deel van den inboedel kon worden gered. De oorzaak van den brand is onbekend, hoewel vermoed wordt, dat hij door spe lende kinderen is veroorzaakt. Verzekering dekt de schade. MEISJE ONDER AUTOBUS GERAAKT EN GEDOOD. Op de Ranonkelkade te Amsterdam re den gistermiddag om kwart voor zes twee meisjes naast elkaar op de fiets, juist op het moment, dat zij twee andere fietsende meisjes wilden passeeren, werden zij in gehaald door een gemeentelijke autobus van lijn L. Tijdens het voorbijrijden raak te de zy'kant van de bus het stuur van de fiets van een der meisjes. Zij werd tegen den grond geslingerd en kwam onder de achterwielen van de bus terecht. Het meis je was op slag dood. KIND IN TEIL MET SOPWATER VERDRONKEN. In een pand aan de Taanderstraat te Rotterdam heeft zich gistermiddag een ernstig ongeluk voorgedaan, dat het een jarige dochtertje van de familie Schrey het leven heeft gekost. De ouders waren van half drie tot half vier uitgegaan en hadden hun dochtertje Jacoba Adrlana al leen thuisgelaten. In de keuken stond een lage teil koud sop en toen de ouders te rugkwamen vonden zij het kindje ver dronken in deze teil. Dr. Vader, die on middellijk ontboden werd, kon slechts den dood constateeren. LICHTKOGEL ONTPLOFT. Jongeman ernstig verwond. Aan den Paterswoldschen weg te Gro ningen vond gisteravond een 16-jarige melkknecht een niet ontbranden lichtkogel, die Woensdag waarschijnlijk door een der vliegtuigen, die deelnam aan de luchtbe- schermings-oefening was neergeworpen. De jongen stak den kogel met een lucifer aan. De kogel ontplofte waardoor de kleeren van den jongen in brand raakten. Zijn linker hand werd zoo ernstig gewond, dat voor be houdt ervan wordt gevreesd. Hij is in het Academisch ziekenhuis opgenomen. MOORDAANSLAG TE HILLEGERSBERG Vrouw ernstig gewond. Ten huize van den heer J. B. aan den Hoofdweg 21 te Hillegersberg is gistermor gen omstreeks elf uur een ernstige vecht partij voorgevallen welke, naar gevreesd wordt, aan de 35-jarige mej. M. Schnittert, huishoudster van B., het leven zal kosten. Den laatsten tijd scheen het tusschen B. en mej. S niet te boteren. Herhaaldelijk kwamen twisten voor, zonder echter ern stige gevolgen met zich mede te brengen. Gistermorgen is het echter tot een uit barsting gekomen. B. zat aan het ontbijt en teen zijn huishoudster hem een glas warme melk bracht, viel hij hevig tegen haar uit, omdat volgens zijn meening de melk te heet was. De vrouw ging daarop naai de keuken om wat koude melk bij te voegen. Bij haar terugkomst in de kamer sprong B. plotseling op haar toe en gaf haar met een hard voorwerp een klap op her hoofd. De vrouw stortte neer en sleur de daarbij den man met zich mede. Er volgde een hevige vechtpartij. B. slaagde er in eenige messen van de tafel te grij pen en bracht daarmede mej. S. talrijke steken toe, hoofdzakelijk in het gezicht. Van een mes, dat in haar mond terecht kwam, beet de vrouw het lemmet geheel af. De vrouw verweerde zich krachtig en bracht den man talrijke verwondingen toe. Zij beet zelfs zijn rechter wijsvinger geheel af. Het was een verschrikkelijk ge zicht. De geheele kamer was overal met bloed besmeurd. Op het ontzettend tumult kwamen de buren toesnellen en toen zij aanschouwden wat er gaande was, waar schuwden zij terstond de politie. Deze verscheen onverwijld op het tooneel van den strijd en stelde B. in arrest. Dr. Jon- gerius in allerijl ontboden, verleende de vrouw de eerste hulp, waarna zij in ernsti- gen toestand in het ziekenhuis „Eudokia" te Rotterdam werd opgenomen. De politie heeft in totaal vier bebloede messen in beslag genomen, terwijl ook de afgebeten vinger werd medegenomen. De man werd eveneens verbonden en is naar het politiebureau aan den straatweg te Hillegersberg overgebracht en in bewaring gesteld. HET DRAMA TE MERKELBEEK. Donderdagmorgen vond te Dou ver gen- houtMerkelbeek de uitvaart en begrafe nis plaats van het stoffelijk overschot van den jeugdige Mathieuke Th., die Maandag ochtend door zijn vader in een vlaag van verstandsverbijstering werd doodgeschoten. Diep ontroerd vergezelden velen de kleine kist. naar het kerkgebouw. Zijn oudere broertjes, waarvan een met dik omzwach telden doorschoten linkerarm, volgden schreiend de baar. Na de H. Mis had op het stille dorpskerk hof de teraardebestelling plaats. DE INSTORTING TE ROTTERDAM. Een verweer van de gemeente. Van de zijde der gemeente Rotterdam deelt men mede, dat de berichten, als zou de firma M. meermalen gewaarschuwd heb ben, dat haars inziens de thans ingestorte muur aan de Valkensteeg aldaar gevaar op leverde, onjuist zijn, hetgeen trouwens door de firma zelve wordt onderschreven. Wel is juist, dat in December 1936 de bouwpolitie een zeer grondig onderzoek naar den toestand van den muur heeft in- VOETBAL. DIOC. HAARL. VOETBALBOND. UIT HET LEIDSCHE DISTRICT. De junioren oefenwedstrijd. De oefenwedstrijd voor de Districtsju nioren elftallen A. en B. vangt Zondag middag niet aan te 1.30 uur, doch te 3 uur. Men gelieve hiermede rekening te houden. LEIDSCHE VOETBALBOND. Wedstrijd LeidenGouda. Op Donderdag 26 Mei (Hemelvaartsdag) wordt een wedstrijd gespeeld tusschen de K.N.V.B.-elftallen van Leiden en Gouda. Dit is de laatste wedstrijd om den Van Spall-beker. Beide ploegen hebben tot heden tweemaal gewonnen. De beker komt in het bezit van die ploeg, welke driemaal in het geheel wiflt. Wedstrijd Haarl. V. B.—Leidsche V. B. (Zaterdagelftallen). Op Zaterdag 28 Mei wordt op het terrein van de vereeniging Heemstede te Heem stede de jaarlijksche wedstrijd gespeeld tusschen de Zaterdagelftallen van den Haarlemschen en Leidschen V. B. Na dezen wedlstrijd wordt het elftal sa mengesteld, dat op den 2den Pinksterdag den Bedrijfsvoetbalbeker moet verdedigen tegen de Zaterdag-elftallen van Rotterd. en Haagschen V. B. en het Bedrijfselftal van den Haagsche V. B. LEIDSCHE BILJARTBOND. Stedemvedstrijd Den Haag—Leiden. Evenals vorig jaar zal wederom de ste- denwedstrijd Den HaagLeiden gespeeld worden, welke wedstrijd gespeeld wordt in 3 afdeelingen. Hedenavond wordt bij J. Brussel Langegracht (clublokaal T.O.P.) aangevangen met de 2de afd. libre, waar voor het wedstrijdprogramma luidt: LeidenDen Haag: W, F. KarstenA. Bakker. E. BakkerC.A. Kop. C PaauwA. Visser. G. VermeerH. Vliesta. J Ou werkerkJ. Raasveld terwijl op Dinsdag 17 Mei de 3de afd. libre in Den Haag speelt bij N. A. S. B. Vla mingstraat. Het wedstrijdprogramma hier voor luidt: Den Haag—Leiden: L. KoeglerG. Bontje. J. LammersF. Hakkaart. F. Hal—W. J. v. Leeuwen. A. Kop—-C. v. d. Voort. P. NieuwdorpL. Verhoeven. gesteld, waarbij echter is gebleken, dat de muur niet het minste gebrek vertoonde. Ook nadien zijn geenerlei klachten aan gaande den toestand van den muur ingeko men, terwijl er evenmin andere aanwij zingen zijn geweest, die tot het treffen van voorzieningen aanleiding zouden hebben kunnen geven. Het zevende slachtoffer, dat aanvanke lijk niet geïdentificeerd kon worden, is ge bleken te zijn de 78-jarige P. Klerx. JEUGDIGE DIEVENBENDE GEPAKT. Maakte zich schuldig aan verschillende diefstallen. De politie te Groningen heeft gisteren aangehouden acht jongens, allen beneden de 18 jaar, die zich aan verschillende mis drijven hebben schuldig gemaakt. Vijf hun ner, waarvan 2 van 16 jaar, bleken betrok ken te zijn geweest bij een diefstal van looden pijpen en koperen kranen. Ze waren verschillende onbewoonde huizen binnen gedrongen en stalen daar alles wat ze aan lood en koper machtig konden worden. Na een sensationeele achtervolging door twee mannen, die de jongens uit een onbewoond huis hadden zien komen en door een agent van politie, die hen door weilanden en over sloten volgden, konden ze worden aange houden. Een zak met gestolen voorwerpen hadden ze op hun vlucht weggeworpen, ter wijl een andere zak nog in hun bezit werd gevonden. Tevens is aangehouden en ter beschik king van den Kinderrechter gesteld de 16- jarige D. B., die met een bijl zijn stiefvader had bedreigd. Ook is aangehouden een 18- jarige werklooze etaleur, die in het najaar wegens diefstal uit de zakken van mede employé's voorwaardelijk was veroordeeld, doch die thans bij zijn nieuwen patroon zich weer aan diefstal had schuldig ge maakt. INVAL VAN DE JUSTITIE. Op vermoeden van woeker. Gistermiddag heeft de justitie te Am sterdam een inval gedaan in een woonhuis in de Buiten Dommerstraat. Er waren n.l. een groot aantal klachten binnengekomen tegen het echtpaar, dat daar woonde en in hel bijzonder tegen de vrouw, dat zij zich op ergerlijke wijze a3n woeker zou heb ben schuldig gemaakt. De justitie heeft een groot aantal papie ren in beslag genomen en zal de verschil lends klachten onderzoeken. Damredacteur: W. J. v. d. Voort, Rust oordstraat 3, Nieuw-Vennep. Alle correspondentie, deze rubriek be treffende, gelieve men te zenden aan bo vengenoemd adres. Zij, die antwoord wen- schen, gelieve postzegel bij te voegen. Problematiek. Wederom vertoont zich een nieuwe pTo- blemist in onze gelederen en wel de heer W. v. d. Meer te Oegstgeest. Deze proble mist mochten wij al geruimen tijd onder de oplossers rekenen, doch hij heeft ten slotte ook een stap gedaan op het terrein der problematiek. En dat deze stap ook geen misstap is geweest, getuigt het onder staand probleem. Een verdienste is, dat in dit vraagstuk geen dammen worden ge bruikt en de aanvangspositie zeer bevre digend is te noemen. De afwikkejing bevat geen bepaalde geestige momenten, doch is daarom niet onaardig gevonden. Ons lijkt intusschen deze eerste proeve dan ook wel geslaagd, en laten wij hopen, dat v. d. Meer het niet bij deze eerste zal laten. Probleem no. 551. Auteur: W. v. d. Meer, Oegstgeest. Ie publicatie. i l" 1 i. 1 1 fc" m P3 - IS! if Stand in cijfers: Zwart 10 schijven op: 8/10, 12, 13, 15, 18, 19. 22 en 27. Wit 10 schijven op: 24. 30. 31. 33. 34. 38. 43 en 47/49. Wit opent en wint. Vervolgens geven wij ter oplossing een verdienstelijk vraagstuk van J. Maliepaard te Nieuw-Vennep. Deze componist heeft al meermalen voor onze rubriek gecompo neerd en soms op fraaie wijze. 'Ook dit vraagstuk berust op een verrassenden slot- stand, een zooals van pr. no. 542, (zie ru briek van 29 April j.l. en in deze, afdeeling oplossingen), hoewel de vangstelling van uit een andere richting te voorschijn wordt geroepen en door een dieper verborgen ont leding. Een vraagstuk, dat het oplossen waard is. Beide vraagstukken zijn speciaal voor onze rubriek samengesteld. Probleem no. 552. Auteur: J. Maliepaard, Nieuw-Vennep. Ie publicatie. !M W lï m jg§ g| Stand in cijfers: Zwart 9 schijven op: 3, 8/10, 14, 17, 20, 25, 28. Wit 9 schijven op: 23. 26, 29, 31, 32, 34, 38. 40 en 41. Wit speelt en wint. Oplossingen dezer beide vraagstukken worden gaarne ingewacht tot uiterlijk Dins dag 24 Mei a.s., bij den redacteur dezer ru briek. Oplossingen pr. no. 542 en 543. No. 542. B. de Zwart. Zwart: 8/10, 13. 16, 17 en 19. Wit: 24, 26, 28, 29, 32, 34 en 42. Wit wint door: 28—23, 26—21, 21x5 en zwart staat gevangen. Correcte oplossingen ontvangen *ran: H. v. d. Kamp en J. H. Hilders, beiden te Lis- se; J. Maliepaard, Nieuw-Vennep; G. Rljs- dam, Leiden. Kijkjes in de Damwereld, l No. 543. (Redacteur). Zwart: 7, 8, 14, 17, 18, 24, 29 en 35. Wit: 27, 32, 33, 36, 40. 41, 44, 48 en 49. Wit wint door: 32—28, 48—42, 36—31, 2721, 21x3, 3x1 en zwart moet zich over leveren. Hieronder laten wij volgen een Interes sante stelling, welke voorkwam in een der competitie-wedstrijden en het bestudeeren zeer zeker waard is. Partij-fragment no. 553. Stand in cijfers: Zwart: 2, 3, 6/10, 12, 13, 15, 16, 19, 23/26. Wit: 27, 28, 30/38, 40, 42, 45, 48 en 49. Spelverloop. Het geoefend oog van den dammer be merkt hier direct, dat de stand een opslui ting aan den rechtervleugel weergeeft. In dergelijke standen dreigen zooveel slag wendingen, dat de spelers meestal niet tot dit spelgenre overgaan. Gebeurt dit toch, dan mag veilig aangenomen worden, dat een der spelers hierin voordeel Ziet. Hoe dergelijke standen dikwijls door één goe den zet beheerscht worden, toont dit voor beeld duidelijk aan. In bovenstaanden stand speelt wit 2822, een beginzet, die mogelijk van het normale speltype afwijkt, maar die hier dan toch wonderen verricht. We zien nu al direct de dreiging 2218; het gevolg is, dat zwart zeer lastig spel heeft. Wij zullen enkele varianten nagaan: Wit Zwart 28—22 12—18 3429 23 x 34 A 40 x 20 15 x 24 Op eiken slag volgt toch de damzet. 49—43 25 x 34 27—21 26 x 39 38—33 39 X 28 32x5 of 1. Nemen we nu als len zet voor zwart 2429 en 1218, dan volgt onderstaand spel: wit 28—22 (24—29) 33x24 (12—18) 27—21 (26x23) 34—29 (25x34) 35—30 (34x25) 24—20 (15x33) 33x29 (23x34) 32x1 of 5. Hieruit blijkt, dat Zwart met dezen va riant den damzet ook al niet kan ontgaan. A) Bij den 2en zet in variant I zou zwart ten koste van één stuk, wit tot dam toela ten als volgt: .2. 34—29 25x34 3. 29 x 20 15 x 24 4. 40x20 ïo—15 B 5. 2217 15 x 24 6. 1711 6x17 7. 27—21 16x27 8. 32 x 1 Wit zal dezen variant echter gewijzigd in toepassing brengen, want na 10—15 van zwart volgt B: 5. 49—44 15x24 6. 35—30 24 x 35 7. 33—29 23 x 34 8. 27—21 26x28 9 32 x 1 en nu kan zwart den dam niet afnemen. Zeer interessant is, dat wit op eiken an deren zet dan 1015 van zwart steeds dam heeft op 1 of 5. In dezen stand had zwart als beste een schijfoffer kunnen brengen door 1621. Een leerzame stand. Vervolgens nog een zeer merkwaardige partijstand, waarin de winst op fraaie en hoogst verrassende wijze geforceerd wordt. Stand in cijfers: Zwart: 2, 3, 5, 7/10, 12/14, 16, 18/20, 22 23 en 29. Wit: 25, 27, 31, 32, 35/45, 49 en 50. In dezen stand speelt wit 35301 en thans is zwart in alle varianten verloren. Het is wel buitengewoon, dat in een stand van 17 om 17 een der partijen reeds red deloos is. Hieruit weer een bewijs wat alle maal in het damspel verborgen ligt. Natuurlijk mag zwart na 3530 van wit hier niet vervolgen met 2228, wegens wit 27—21 enz. Ook 2934 verliest hier direct door wit 40x29, 32—28 enz. Er resten zwart dus 4 zetten n.l. 2024, 1015, 1217 of 711. Deze zullen wij even aan een nadere beschouwing onder werpen. 1. 35—30!!, 20—24 A B C; 2. 32—28, 23x 21; 3. 31—27, 24x35 of?; 4. 39—34!, ad-lib.: 5. 37x17, 12x21; 6. 34x1 en wint. A) 1. 35—30!!, 10—15; 2. 32—28, 23x21; 3. 31—27, ad-lib.; 4. 37x17, 12x21; 5. 30—24, 19x30; 6. 25x1 en wint. B) 1. 3530, 12—17; 2. 32—28, 23x21; 3. 3024, 19x30; 4. 25x1 en wint. C) 1. 35—30, 7—11; 2. 32—28, 23x21; 3. 3127, ad-lib.; 4. 37x6 en wint. Inderdaad een merkwaardige partij- stand. GYMNASTIEK R. K. SPORTVEREENIGING DOCOS. Alle leden en adspiranten worden hier mede nogmaals op 't navolgende attent gemaakt. Allen zijn a.s. Zondagmiddag kwart over drie present in 't gymnastiek lokaal Pieterskerkhof. Dan zullen de on derlinge wedstrijden gehouden worden van de adspiranten. De heerenafdeeling zal daar demonstreeren, alle ouders zijn daar welkom. Woensdag 18 Mei 's avonds 8.15 uur is er een feestavond in de groote zaal van Zomerlust, Stationsweg voor geheel Docos. Toegang tot dezen avond hebben alle le den. Bovendien krijgt ieder lid eer kaart en ieder adspirant twee kaarten extra. Toegangskaarten zijn af te halen aan het secretariaat Meershoek Vliet 32. Plaats bespreken Zondag 15 Mei van 121 uur aan de zaal a 10 cent.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 14