Japansche aanval op Amoy BUITENLAND De Abessijusche kwestie Brussel in crisisstemming Een slechte dag voor de luchtvaart Land- cn Tuinbouw Wilt U iets weten? De mijnontploiiing in Derbyshire LUCHTVAART Lesvliegtuig in Waddenzee gestort WOENSDAG 11 MEI 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BUD - PAG. 9 Hiaidamzuiverheden, vetwormpjes, vlekjes, pukkels en uitslag verdwijnen door de huidzuiverende, huidvoedende en huidverfraaiende kracht die Purol in hooge mate bezit. Doos 30, 60 ct. Tube 45 ct. Bij Apoth, en Drogisten. INLEIDING TOT NIEUW OFFENSIEF. In Zuid-China. Japansche strijdkrachten hebben, na een hevig bombardement door de oorlogssche pen. een aanval gedaan op het eiland, waarop Amoy, een verdragshaven, is gele gen. Onder zwaar granaatvuur van het scheepsgeschut op de Chineesche loopgra ven, hebben de Japanners 500 man aan land gezet. Tijdens de hierop volgende gevechten hebben de Chineezen, die zich dapper ver dedigen, naai zij melden, ruim 100 Japan sche soldaten gedood en 75 gevangen geno men. Japansche vliegtuigen hebben boven het in de nabijheid gelegen eiland Koelangsoe, waar veel vreemdelingen wonen, pamflet ten omlaag geworpen, waarin den vreem delingen wordt aangeraden het eiland van Amoy te verlaten. Buitenlandsche schepen hebben even eens het verzoek ontvangen het strijdge bied-te verlaten. De verbinding tusschen Hongkong en het eland Amoy, is thans geheel onderbroken. Volgens de schaarsch binnenkomende be richten schijnt het doel der in bezit neming van het eiland Amay door de Japanneezen te zyn er een nieuwe basis te scheppen voor de landingstroepen, die noodig zijn voor het eerlang te ontketenen groote of fensief in Zuid-China. Te Hongkong maakt men zich bezorgd over de groote Europeesche nederzetting op het eiland Koelangsoe, dat in de direc te nabijheid van Amoy is gelegen. Men ver wacht te Hongkong, dat de Britsche oor logsschepen bevel zullen krijgen naar het eiland Koelangsoe uit te varen, om er de buitenlanders te beschermen. VOLKENBOND DE NEGUS KOMT NAAR GENèVE. Voor hem de agenda gewijzigd. De tegenstanders van de realistische po litiek van de erkenning van het Italiaan- sche gezag over Abessynië strijden met de •uiterste middelen om het onafwendbare toch steeds opnieuw uitgesteld te krijgen. Hun nieuwste uitstelmethode is, dat zij den Negus bewogen hebben, persoonlijk naar Genève te komen. Ofschoon het vrij wel zeker is, dat ook de persoonlijke aan wezigheid van den Negus aan de raads tafel de erkenning van het Italiaansche ge zag over Abessynië door Engeland en Frankrijk niet zal kunnen tegenhouden, heeft men dit als laatste middel toch aan gegrepen, in de natuurlijk heel zwakke en onbepaalde hoop, dat zijn aanwezigheid nog de een of andere onvoorziene verras sing zou kunnen teweegbrengen. Een eerste succes hebben zij intusschen reeds weten te behalen, doordat de vol kenbondsraad, met het oog op de voorge nomen reis van den negus naar Genève, besloten heeft, uit hoffelijkheid jegens .den. ex-keizer van Abessynië, de bespreking van de Abessynische kwestie, die gister middag had moeten plaats vinden, tot Don derdag uit te stellen. Twee dagen tijd heb ben de tegenstanders van Chamberlain dus gewonnen voor nieuwe pogingen, om de erkenning van het Italiaansche imperium nog te verhinderen. Algemeen gelooft men echter, dat het eindresultaat der Geneef- sche besprekingen ook door de komst van den Negus niet zal worden gewijzigd. Het uitstel der besprekingen over Abes synië bracht natuurlijk de noodzakelijk heid met zich mede, het programma der volgende raadsbijeenkoms'ten te wijzigen. BELGIË JANSON STELT VERTROUWENS KWESTIE. Het lot van het kabinet nog onbeslist. Bij het begin van de vergadering van de Belgische Kamer heeft de minister van Financiën gisteren namens de regeering verklaard, dat de huidige economische de pressie het evenwicht van de begrooting beeft vernield door het verinderen van de telastinginkosten. Het tekort bedraagt 1150 millioen francs. Reeds heeft de regeering om het evenwicht te herstellen de uitgaven besnoeid, doch sommige uitgaven kunnen niet vermin derd worden en men moet dus zijn toe vlucht nemen tot belastingverhooging, welke zoowel moet drukken op de rijken als op de arbeidersklasse. Twee ontwerpen, welke door de finan- cieele commissie van de Kamer zijn aan genomen, n.l. de crisisbelasting en het ont werp inzake de douanerechten en accijn zen, moenten 762 mill, opbrengen, en men moet dus nog 400 mill, vinden. De regee ring heeft de genoemde 762 millioen aan vaard, en heeft tevens aanvaard met een commissie samen te werken om de overige 400 millioen te vinden. Alle voorstellen zuilen bestudeerd wor den. Toen minister Soudan het spreekgestoel te besteeg, om zijn rede te houden, werden van de publieke tribune pamfletten om laag geworpen, waarop stond: „Hulde aan de moedige oud-strijders. Heeren politici van alle partijengaat weg en komt niet terug. Ontbinding; Bel gië voor de Belgen." Deze pamfletten wa ren afkomstig van een lid van den bond der oorlogskruisen. In het verder verloop der Kamerbijeen komst werd het woord gevoerd door minis ter-president Janson, die erop wees, dat bezuinigd moet worden en de begrooting in evenwicht gebracht; doch daarbij mag niet de industrie door de belastingen ver pletterd worden. De premier bevestigde voorts het voorstel van den minister van Financiën, en verzocht de Kamer de beide door de commissie van financiën aange nomen wetsontwerpen te behandelen en er haar stem over uit te brengen. Hij vroeg tevens de instelling van een commissie, bestaande uit parlementsleden behoorende tot de meerderheid, gekozen op grond van hun fiancieele en economische bekwaam heid. Deze commissie zou dan de door de regeering ingediende wetsontwerpen moe ien bestudeeren en de begrooting in even wicht brengen De minister-president deelde nog mede, dat hij een commissie van ambtenaren zal benoemen, welke beiast zal zijn met het zoeken naar bezuinigingen, die nog tot stand gebracht kunnen worden. Hij besloot met de kwestie van vertrouwen te stellen. De vergadering werd vervolgens opge heven. Het debat zal heden voortgezet worden. Het lot van de regeering Janson blijkt cus nog onbeslist te zijn. Opvallend is ech ter het feit, dat Koning Leopold den gehee- len dag door talrijke persoonlijkheden ten paleize heeft ontboden. Dit draagt er na tuurlijk toe bij dat een atmosfeer van re- geeringscrisis wordt gewekt. Bij de Katho lieke rechterzijde is en nog steeds zeer fel gekant tegen de regeering. DUITSCHLAND HITLERS TERUGKEER TE BERLIJN. Grootsche ontvangst. Gisteren te 22.45 uur is rijkskanselier Hitier aan het Lehrter-station te Berlijn aangekomen. De laatste 17 kilometer, van Wannsee af, had de trein gereden door een haag van fakkeldragers. Op het station werd Hitier begroet door alle hooge autoriteiten van staat, partij en leger, onder leiding van Goering. Berlijn heeft den Fuehrer nooit een zoo grootsche ontvangst bereid als thans. De versiering der stad overtrof den tooi bij vorige gelegenheden. De weg, dien het ge zelschap door de stad volgde, was geheel geïllumineerd in verschillende kleuren. Toen Hitier door de Brandenburger Tor reed, stegen reusachtige fonteinen van vuur op, die de omgeving hel verlichtten. Na een zegetocht door de feestelijke ver sierde starten kwam Hitier te 23.12 uur bij de rijkskanselarij aan. Hij verscheen even later op het balkon om voor de hul debetuigingen te danken. KATHOLIEK ITALIë EN HITLER. Een artikel van de „Awenire". Het Katholieke blad „Awenire dTtalia" schrijft over het jongste bezoek van Hitier: „Het politieke standpunt is, dat Italië zekere voordeelen uit de as RomeBerlijn heeft getrokken, zelfs wanneer de An schluss, die laatste vrucht van het Ita- liaanschDuitsche pact, niet naar onzen smaak was. Maar het staat heel anders met de kwesties van geestelijke orde. Zoo de as een nuttige basis is voor het scheppen van een nieuwe internationale orde, zoo vormt toch het nieuwe germanisme door zijn philosophische denkbeelden een element van onrust en verwarring in het historisch proces, dat anders tot een wonderbare hernieuwing der christelijke beschaving zou kunnen leiden. Italië heeft zelfs officieel raadgevingen van voorzichtigheid aan het bevriende Duitschland gegeven. De Italiaansche ka tholieken hebben te rechter tijd alarm ge slagen. Zij hadden gehoopt, dat de reis van Hitier naar Rome een gunstige gele genheid zou bieden tot weldoende ophel dering. Het is 'n harde slag voor hen, deze hoop te zien verydeld. De droefheid des Pausen was als een doorn in het hart van alle zonen van Italië, die zich het dichtst by Hem bevinden en die derhalve Zijn bezorgdheid voor het lot der Duitsche broeders meer deelen. De strijd tusschen Kerk en Staat zal waarschijnlijk nog sombere bladzijden in Duitschland tellen en de ketterij zal tot een onvermijdelijke verwarring leiden. Maar elke vermenging van Germanisme en Romeinschheid wordt afgewezen door het Italiaansche volk en de nationale re geering, behoudens onbeduidende uitzon deringen. ITALIË DE ITALIAANSCH—FRANSCHE ONDERHANDELINGEN HERVAT. De Fransch-Italiaansche onderhandelin gen, die gedurende de plechtige ontvangst van Hitier onderbroken waren, zullen vandaag worden hervat. Ciano zal hedenmiddag in het Chigipa- leis Blondel, den Franschen zaakgelastig de ontvangen. ESTLAND ERKENT DE VEROVERING VAN ABESSINIë. De minister van buitenlandsche zaken heeft den Estlandschen minister ontvan gen, die hem onder meer mededeelde, dat de Estlandsche regeering haar gezant te Rome beschouwt als geaccrediteerd bij den koning van Italië, keizer van Abessi- nië. ROEMENIË EEN SCHOT IN DE NABIJHEID VAN DEN KONING. Geen aanslag op koning Carol. In de nabijheid van koning Carol is gis teren een schot gelost, toen de koning te Boekarest de plechtigheid ter gelegenheid van het onafhankelijkheidsfeest bijwoon de. Hoewel spoedig geruchten de ronde deden, dat er een poging was gedaan om een aanslag te plegen op koning Carol, een onderzoek heeft uitgewezen, dat het schot zijn oorzaak vond in het feit, dat een in burger gekleed inspecteur van po litie, die een revolver in zijn zak droeg, in het gedrang geraakte, waarbij per on geluk de revolver afging. De inspecteur werd zelf in zijn been gewond. BRAZILIË OPSTAND IN BRAZILIë. Regeering-Vargas omver geworpen? In een bericht uit Rio de Janeiro wordt gezegd, dat militairen in opstand zijn ge komen en dat zij door burgers worden ge steund. Volgens een bericht uit Montevideo (Uruguay) aan het dagblad El Dia zou de regeering van Vargas omver geworpen zijn door fascisten. Vijftienhonderd personen zijn dakloos geworden. De schade wordt volgens het Litausche telegraafagentschap op meer dan 2 millioen Lit geraamd. BRAND AAN BOORD VAN DE „CHAMPLAIN" Zonderlinge handelwijze van wachthebbenden matroos Dinsdagnacht om half twee zijn twee brandhaarden ontdekt aan boord van de „Champlain". Het vuur werd spoedig ge- bluscht. De Compagnie Générale Transatlantique deelt over de brandjes aan boord van de „Champlain" mede, dat een matroos in slaap was gevallen, waarbij hij een bran dende sigaret had laten vallen. Daardoor was een begin van brand onttsaan. Om zijn schuld te verbergen, heeft de matroos toen op een andere plaats in het schip eenige papieren in brand gestoken, waarna hij verklaarde dat hij was aange vallen. Tijdens een streng verhoor heeft hij een bekentenis afgelegd, waarop hij onmiddellijk achter slot en grendel werd geplaatst. De materieele schade, die door de brand jes is aangericht, heeft geenerlei beteeke- nis. FINANCIËN EN ECONOMIE. BELGIë VERDUBBELT DISCONTO. Ter verdediging van den franc. De Nationale Bank van België heeft gisteren haar disconto verhoogd en wel als volgt: van 2 tot 4 pCt. voor aangenomen wis sels en warrants; van 2 yt tot 4 y, pCt. voor niet accepten wissels en promessen; van 3 tot 5 pCt. voor leeningen en voor schotten. Dit wyst er onder de vigeerende om standigheden op, dat men momenteel met meer dan normalen druk op de valuta te kampen heeft, waartegen de Nationale Bank zich o.a. door disconto-verhooging verdedigt. VIJF VLIEGTUIGEN IN ENGELAND EN FRANKRIJK NEERGESTORT. De Britsche en de Fransche militaire luchtvaart zijn gisteren zwaar getroffen. Bij vier ongelukken in Engeland kwamen in totaal acht personen om het leven, ter wijl de Fransche vliegers vijf kameraden verloren. Gistermiddag is nabij Lincoln een Britsch militair vliegtuig verongelukt. De beide in zittenden zijn om het leven gekomen. Bovendien zijn van de luchtvaartschool te Wyron twee vliegtuigen verongelukt. Een lesvliegtuig stortte omlaag bij Hilton Hunts, waarbij twee officieren omkwamen, en een bommenwerper verongelukte bij den start. Hierbij werden drie personen ge dood. Bij Lyon is gistermiddag een zwaar bom bardementsvliegtuig van de Fransche lucht basis Bron neergestort tijdens een oefen- vlucht. Het toestel verongelukte op onge veer een kilometer afstand van de lucht basis, binnen de gemeente Saint Priest (Isère). De vijf inzittenden waren op slag dood. Omtrent de oorzaken van het ongeluk staat nog niets vast. Ten slotte is nabij Kenly (Surrey) een militair vliegtuig neergestort, waarby de eenige inzittende om het leven is geko men. ITALIAANSCH MILITAIR VLIEGTUIG NEERGESTORT Na te zijn gestart van het vliegveld Ciampino is een Italiaansch militair vlieg tuig neergestort. De bestuurder vond daar bij den dood. GROENE BLOEMBOLLEN-VEILING. Onder groote belangstelling werd giste ren te Lisse een Bloembollenveiling gehou den voor diverse principalen van Vroege- en Darwintulpen, Narcissen en Crocussen. De stand der Narcissen was best. Vroege Tulpen middelmatig en van Darwintulpen en Crocussen goed. Wij noteerde voor E.v.T. bedden van 3 R.R.: Cram. Brillant f 5. Prosperity f 3.Couleur Cardinal f 11. (per bed van 2% R.R.), Prins v. Oostenrijk (per bed van 2 y3 R.R.) f9.Princes Ju liana f 9.Ibis f 8.Brilliant Star f 15.50, La Reine f 4.50, Scarlet Due f 5.Artua f 2.50, Flamingo f 5.Dus de Berlin f 4.50, More f 5.D.v.T. Murillo f 5.50, Titiaan f25.(per bed van 5 R.R.), Schoonoord f25.(per bed van 5 R.R.), Tournesoll f 4.50. Darwintulpen. Bedden van 3 R.R.: Allard Pearson f 5.75, Th. Sultan f 4.50, Bar- tigon f 6.Pride of Haarlem f 6. Clara Butt f 4.Copland f 4.E.l.t. bedden van 3 R.R.: Ingle. Scarlet f4.50, Caledonia f4.50. Miss Blanche, bedden van 5 R.R., f20. Inglc. Jellow f 4.50, Inglc. Pink f 5.50. Nar- sissen: E.N. Horace 1-jarig, bedden van 5 R.R. f 10.Horace 2-jarig, bedden van 3 y2 R.R., f 7.Spring Glory, best, bed. van 3 R.R., f 9.50, Helios f 8.50, Laurens Koster, best f 10.50, D.N. The Pearl f5.—, E.N. Tre- serve f 5.50, bedden van 2 R.R. D.N. Cheerfulness, bedden van 3 R.R. f 13.50. E.N. Brilliancy f 8.50. E.N. Victoria, best, f7.King Alfred f 12.Yellow Poppij f 12.50. Crocussen. bedden van 2J4 R.R.: Mantblanc f 7.King of the Striped, bed den van 3 R.R. f 6.50, Cato (bont) f 4.50, Queen of the Blues f 5.50, Dorothy (zuiv. wit) f 6.50, Meijerbeer f 5.50. Crocus geel, bedden van circa 2 y2 R.R. f 4.De belang stelling en kooplust waren goed. Vraag: Hoe verwijdert men oude inktvlekken uit een wollen vloerkleed? Antwoord: Oude inktvlekken zijn zeer moeilijk of niet te verwijderen. U kunt probeeren door er een papje van ci troenzuur of zuringzout op te leggen. Soms wil ook azijn wel iets helpen. Vraag: Mijn kinderwagenkap van zeildoek heb ik ingesmeerd met slaolie, maar nu hij opgedroogd is zijn er vlek ken ontstaan; hoe zou ik die er uit kun nen krijgen? Antwoord: U kunt de kap met zeep sop voorzichtig afnemen en daarna wrij ven met schoenwas 'of meubel was. Vraag: Ik heb een wit zijden jurkje waarin een roestvlek zit. Hoe kan ik er die het beste uit verwijderen? Antwoord: De vlek bevochtigen met citroensap en zout en in de zon leggen. Vraag: Hoe kan ik zelf een lichte ga bardine regenjas verven? Antwoord: Verven geeft zeer wei nig resultaat. U kunt dit beter door een chemische wasscherij laten doen. Koopt bij tien, die in Uw Dagblad adverteeren 1 Op allerlei wijze tracht men het Waarborg-Werk na te meken. Dat bewijst toch wel iets, niet waarl Neem 'n Echt Waarborg-Costuum U ziet direct het verschil. alleen hu KREYMBORG Uit het katholieke kamp ONGEVEER 80 DOODEN In het Britsche Lagerhuis heeft de mi nister van mijnbouw medegedeeld, dat overeenkomstig de laatste berichten, wel ke hij heeft ontvangen, vermoedelijk meer dan zeventig personen om het leven zijn gekomen bij de oploffing, welke zióh in de Markhammijn heeft voorgedaan. Volgens een nadere officieele mededee- ling zijn bij de mijnramp in Derbshire 79 menschen om het leven gekomen. Twee lijken zijn nog naar boven gebracht, terwijl vijf slachtoffers nog in de schacht liggen. Behalve de slachtoffers van de mijnramp, van wie thans vaststaat, dat zij het leven verloren hebben, zijn nog 41 personen door brandwonden overdekt of rookver giftiging. Zij zijn in het ziekenhuis opge nomen. Een der reddingsmanschappen, die het eerst in de mijn, welke ongeveer 800 M. diep is, afdaalden, verklaarde later: „Het was ons bijna te zwaar, maar als dronken mannen wankelden wij verder, struikelend over de lijken. Op handen en voeten kro pen wij tenslotte verder, tot wij er in slaagden het uiteinde van den schacht te bereiken. Hier zakten we in elkaar. We werden aar het ziekenhuis gebracht. Gedurende eenigen tijd heeft men nog telefonisch in verbinding gestaan met de ingesloten mijnwerkers. Later kwam er echter van hun kant geen antwoord meer. Sommige lijken zijn dermate verminkt, dat zij onherkenbaar zyn geworden. NOG EEN MIJNONGELUK Drie dooden Drie arbeiders, die bezig waren met het laden van een wagen in do Arleydale-mijn in Derbyshire, zijn levend bedolven. Een vierde arbeider kon tijdig worden be vrijd. GROOTE BRAND IN LITAUSCHE OOSTZEEBADPLAATS Drie-kwart van het plaatsje verwoest Te Polangen, de grootste Litausche Oost zeebadplaats, zijn meer dan veertig ge bouwen door den grooten brand verkoest. De brand heeft tot laat in den middag geduurd. Driekwart van het plaatsje en een groot deel der zomerhuisjes zijn in de asch gelegd. Door den krachtigen wind verbreidde het vuur zich met razende snelheid. DE BEIDE INZITTENDEN GEWOND. Gistermiddag om half drie is een les vliegtuig, een Fokker E. 6, dat boven de Waddenzee cirkelde, op omstreeks vierhon derd mter hoogte, in de nabijheid van Breezand, in een vrille geraakt en met een gebroken propeller in zee gestort, waarbij de twee inzittenden werden gewond. Het ongeluk werd opgemerkt door een aantal arbeiders uit Breezand, die zich met een roeibootje naar het wrak spoedden, dat ongeveer vier kilometer uit de kust lag. Wegens de ondiepte van de Waddenzee ter plaatse, kon de boot niet varen, waarop de mannen, wadende door het water het vaar tuig met zich mededroegen. Van het vliegkamp de Mok, waar men het ongeluk eveneens had waargenomen, zijn dadelijk twee watervliegtuigen met brancards aan boord, opgestegen. Na eenige minuten reeds streken de vliegtuigen bij het wrak neer. De beide inzittenden van het les vliegtuig, de officier-vlieger tweede klasse A. Prins en de korporaal-vliegtuigmaker de Hair, werden uit hun benarde positie be- vryd en op de brancards gelegd. De Hair verklaarde, dat hij Prins met het hoofd boven water heeft moeten houden, om hem zoodoende voor den verdrinkingsdood te behoeden. Prins had een vleeschwonde aan het hoofd en klaagde evenals zijn metgezel, over pijn in den rug, waarschijnlijk hebben beiden inwendige kneuzingen opgeloopen. De brancards werden per roeiboot naar den wal gebracht, waar een ziekenauto ge reed stond om de beide slachtoffers naar het marine-hospitaal te Den Helder over te brengen. Van het vliegtuig, dat voor een groot ge deelte boven het water uitstak, waren de beide onderste vleugels geheel vernield. De staart was gebroken en de linkerbo- venvleugel afgeknapt. De motor was diep in den modder gedrongen. Overal dreven de wrakstukken rond. Nader vernemen wij, dat bij den officier- vlieger A. Prins een breuk in den wervel kolom is geconstateerd. Omtrent al of niet chirurgisch ingrijpen is nog geen beslissing genomen. De toestand van het slachtoffer is zeer zorgwekkend. De verwondingen van korporaal de Hair lieten zich zeer onschul dig aanzien. Hij heeft hoofdzakelijk ont vellingen opgeloopen

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9