RIJNSTREEK WOENSDAG 11 MEI 1938 DE LEfDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 DE UITWIJZING VA? VREEMDELINGEN. Een adres aan den Minister van Justitie. Aan den Minister van Justitie is het vol gende adres gezonden: „Ondergeteekenden veroorloven zich met verschuldigde eerbied het navolgende on der de aandacht van uwe Excellentie te brengen. De dagbladen hebben in den laatsten tijd over uitwijzingen van vreemdelingen her haaldelijk berichten gebracht, die in wij den kring ongerustheid verwekken. Onder geteekenden erkennen, dat het onmogelijk is onze grenzen onvoorwaardelijk open te zetten en willen ook niet betwisten, dat vreemdelingen, die zich reeds binnen onze grenzen bevinden, op bepaalde gronden uit gezet moeten kunnen worden. Het kan ech ter voorkomen, dat menschen door een der gelijke op zichzelf aannemelijke uitzetting blootgesteld worden aan vervolging wegens politieke vergrijpen of opvattingen, zoodat de uitzetting in werkelijkheid neerkomt op een uitlevering. Uitlevering van politieke vluchtelingen nu is traditioneel met Nederlandsche op vattingen strijdig. Het zou niet moeilijk zijn om met voorbeelden aan te toonen, hoe het Nederlandsche rechtsgevoel zich door de eeuwen heen daartegen verzet heeft. Het is noodig om dit aspect van uitwijzingen in het oog te houden, wanneer in het land, waarheen de uitwijzing plaats heeft, de be ginselen volgens welke politieke vergrij pen beoordeeld en gestraft worden, van de onze radicaal afwijken. Met gevoelens van onbehagen, ja ontzetting hebben wij gele zen van meer dan één poging tot zelfmoord, waartoe angst voor het hen wachtend lot met uitwijzing bedreigde vreemdelingen gebracht heeft. Ondergeteekenden zijn er zich van be wust, dat de tijd voorzichtigheid vereischt. Zij willen zich tegen geen maatregelen ver zetten die voor de orde en veiligheid van ons eigen land noodzakelijk zijn, zij mee- nen echter tevens, dat de beginselen van menschelijkheid en rechtszekerheid tot de kostbaarste goederen van onze samenleving behooren en zij richten tot uwe Excellen tie de dringende bede om die beginselen, waarmee de Nederlandsche traditie van het asylrecht verweven is, ook ten aanzien van vreemdelingen, (en zelfs wanneer die po litieke overtuingen mochten zijn toegedaan, welke ondergeteekenden zoo ver mogelijk van zich afwerpen) niet noodeloos buiten werking te stellen". Het adres is geteekend door: mr. F. M. baron van Asbeck te Scheveningen, dr. W. A. F. Bannier te Utrecht, mr. E. H. von Baumhaufer, advocaat te Amsterdam, mr. M. H. de Boer, advocaat te Utrecht, G. Bol- kestein, te Amsterdam, prof. dr. G. Brom, hoogleeraar aan de Keizer Karei Universi teit te Nijmegen, mej. dr. N. A. Bruining, predikante te 's Gravenhage, prof. dr. F. J J. Buytendijk, hoogleeraar aan de rijks universiteit te Groningen, prof. dr. R. Ca- simir, bijzonder hoogleeraar aan de rijks universiteit te Leiden, mej. mr. C. Entho ven, te Utrecht, prof. mr. P. N. van Eyck, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Leiden, prof. dr. J. C. Franken, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, mr. Th. A. Fruin, te Utrecht, prof. dr. F. C. Gerret- 8on, bijzonder hoogleeraar aan de rijks universiteit te Utrecht, prof. dr. P. Geyl, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, ds. J. Goslinga, Ned. Herv. predi kant te Utrecht, mevr. prof. mr. D. Haze- winkel-Suringa, hoogleeraar aan de ge meentelijke universiteit te Amsterdam, ds. A. van der Heiden, te 's Gravenhage, prof. mr. E. J. J. van der Heyden, hoogleeraar aan de Keizer Karei universiteit te Nijme gen, prof. dr. J. H. E. J. Hoogveld, hoog leeraar aan de Keizer Karei universiteit te Nymegen, prof. dr. H. Kraemer, hooglee raar aan de rijksuniversiteit te Leiden, mevr, mr. H. V. Kuiper-Talma Steehman, te Amsterdam, prof. mr. P. Lieftinck, hoog leeraar aan de Nederlandsche Handelshoo- geschool te Rotterdam, M. Nijhoff, letter kundige, te Zeist, prof. mr. dr. C. W. van der Pot, hoogleeraar aan de rijksuniversi teit te Groningen, prof. dr. J. I. J. M. Schmutzer, hoogleeraar aan de rijksuniver siteit te Utrecht, prof. mr. P. Scholten, hoogleeraar aan de gemeentelijke universi teit te Amsterdam, mr. J. Slijper, advocaat te Rotterdam, mr. N. A. Stempels, te Utrecht, mej. mr. M. A. Teilegen, te Utrecht, prof. mr. dr. J. H. W. Verzijl, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, prof. mr. C. W. de Vries, hooglee- raad aan de Nederlandsche Handelshooge- school te Rotterdam, prof. dr. H. Wagen voort, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, mej. prof. dr. J. Westerdijk, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, prof. dr. H. J. M. Weve, hooglee raar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, jonkvrouwe C. M. van Asch van Wijck, te Utrecht en mr. C. van Zaayen, te Gronin gen. Betuigingen van instemming kunnen nog worden ingezonden bij mr. J. Goslinga, Frans Halsstraat 18, Utrecht. HET NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. De heer Floris Canté, journalist te Zandvoort, is voorloopig voor den tijd van drie maanden, aangesteld als hoofd van den persdienst van het Nederlandsche Roode Kruis. De heer Canté is ruim 20 jaar als jour nalist werkzaam en is meer dan 10 jaar correspondent in Nederland van een groot Amerikaansch blad. OPLEIDINGSSCHOOL VOOR DIENST BODEN TE GINNEKEN. Gisteren door Minister Romme geopend. Nadat de Bisschop van Breda, mgr. P. Hopmans het gebouw plechtig had ingeze gend, heeft prof .mr. C. P. M. Romme, mi nister van Sociale Zaken, gistermorgen de nieuwe opleidingsschool voor dienstboden van de Bouvignestichting te Ginneken ge opend. Aanwezig waren o.a. de burgemees ters van Breda en Ginneken, de heeren B. W. Th. van Slobbe en jhr. mr. Th. E. Ser- raris. Alvorens de minister het woord kreeg, hield de directeur van de Bouvignestichting prof. F. Frencken, een herdenkingsrede. Spr. gaf een overzicht van de historische ontwikkeling van de stichting, waarbij hij den nadruk legde op haar werken en stre ven, welke o.m. ten doel hebben de vor ming van goede moeders, vooral in zede lijk en godsdienstig opzicht. Minister Romme herdacht hierna met dankbaarheid het werk van Bouvigne. Hij ging daarbij terug tot 5 jaar geleden, toen de stichting dit mooie werk is begonnen. Spr bracht dank aan den pionier van dit werk, prof. Frencken en memoreerde de prachti ge en succesrijke samenwerking tusschen het departement en de stchting. Nadat de minister de kampvlag had geheschen spra ken nog de bisschop van Breda, de burge meester van Ginneken, de directeur van de K. J. M. V. in het Bisdom Roermond, de heer M. de Vries, referendaris van het de partement van Sociale Zaken en ten slotte nog de heer Kip, lid van Ged. Staten voor Noord Brabant. Prof. Frencken heeft den sprekers voor hun waardeerende woorden dank gezegd. Ten slotte vereenigden de genoodigden zich aan een Brabantsche koffietafel. VEREENIGDE TOUWFABRIEKEN. Bevredigende gang van zaken. In de gisterochtend te Rotterdam gehou den gewone jaarlijksche vergadering van aandeelhouders van de Vereenigde Touw- fabrieken waren tegenwoordig negen aan deelhouders, uitbrengende 1406 stemmen. Met algemeene stemmen besloot de ver gadering ƒ200.000 op vaste bezittingen af te schrijven en 275.000 af te zonderen als voorziening tegen de gevolgen van prijs daling in verband met de per 31 Decem ber j.l. loopende inkoopcontracten voor grondstoffen. De jaarstukken werden met algemeene stemmen goedgekeurd en het dividend werd vastgesteld op 6 pet. voor de pref. en op 4 pet. voor de gewone aandeelen (beide als v. j.). Houders van nog in om loop zijnde restantbewijzen zullen daarop 30.ontvangen. De aftredende commis saris, de heer T. M. v. d. Beugel, werd met algemeene stemmen herkozen. In antwoord op een vraag van een der aandeelhouders deelde het bestuur mede, dat geen officieele pensioenregeling voor het personeel bestaat en dus het pension- neeren niet verplicht is voor de vennoot schap. Op de vraag of de fabriek te Edam zal worden herbouwd, werd ontkennend beantwoord. Naar aanleiding van de vraag naar den gang van zaken deelde de directiè mee, dat deze bevredigend kan worden geacht, hoewel bij de exportzaken moeilijkheden worden ondervonden. Over het geheel is de toestand goed. RECHTZAKEN HAAGSCHE POLITIERECHTER. Een onleschbare doret. Het klonk zoo echt nuchter, „heeling van een flesch wijn", maar hetgeen zich daar voor had afgespeeld was nu niet zoo nuch ter geweest, zoowel letterlijk als figuur lijk. De bloembollenkweeker J. J. G. uit Wassenaar was op 2 December van het vorig jaar naar Noordwijkerhout gegaan en had daar riet verkocht voor welk wallekantproduct hij ƒ11 ontvangen had. Zeer verheugd zijnde met dit resultaat had hij den bloembollenarbeider H. B. uit Noordwijk gefuifd op ettelijke biertjes. Deze ettelijke moet men verstaan als eeni- ge tientallen, want het proces-verbaal ver meldde, dat er 20 biertjes verzwolgen wa ren. Met elk tien glazen bier in hun kraag was het tweetal naar Noordwijk getogen en had daar, opnieuw dorst krijgende, een ta veerne met een bezoek vereerd. Weer was er een glaasje gerstenat aan de reeds groo- te plas vocht toegevoegd en toen was het gebeurd. De caféhoudster moest van de buffettoonbank even weg en daar viel de blik van B. op een fijne flesch wijn, die daar statig prijkte op het prachtig opge wreven buffet. Deze aanblik was hem te machtig geworden en indachtig het woord van Hannibal, of was het Homerus: ver andering van nattigheid doet drinken, had hij de flesch op een vlugge manier in zijn binnenzak doen verdwijnen. Luttele oogen- blikken daarna vertrok het tweetal, of thans het drietal, want allen waren toen ongeveer met drank gevuld, naar elders. Met een aantal vrienden als meedrinkers was de flesch wijn soldaat gemaakt. Er kwam tijdens de zitting niet vast te staan, wie of nu eigenlijk de flesch in zijn binnenzak had gegoocheld. Wel kwam vast te staan, dat B. ook van het edele, nat uit de veroverde flesch had meegedronken. Dat pleegt men niettemin Reling te noe men. En de Officier eischte dan ook wegens heling een gevangenisstraf van een maand, waarbij hij van het standpunt uitging, dat verdachte reeds eerder wegens diefstal een voorwaardelijke veroordeeling heeft gekre gen. De politierechter deed in figuurlijken zin water bij de wijn en bekeek het geval van de andere zijde waardoor de uitspraak werd een geldboete van 5 subs. 5 dagen. Het euvel der trekbalautomaten. De rechtzaal geleek veel op een speel hol, want op alle plekken en in alle hoe ken en gaten waren fruitkasten en trek balautomaten opgesteld. Vooral dez etrek- balautomaten, niettemin meesterstukjes van techniek, zijn al oorzaak geworden van veel ellende voor hen die er op spelen. In allerlei lokaliteiten vindt men deze gok- instrumenten. In café's, sigarenwinkels, kappersbedrijven, koffietenten en talrijke andere zaken staan zij daar en oefenen in .alle stilte hun verderfelijken invloed uit. Want de verleiding is groot en als men eenmaal begonnen is met spelen dan is het heel moeilijk om er mee uit te scheiden en hoe dikwijls verspeeld iemand dan zijn ge- heele zakgeld, of nog erger grijpt naar het geld van iemand anders om maar aan zijn •goklust te kunnen voldoen. De politie zou hier veel over kunnen vertellen. En nu zou voor de Haagsche Politierech ter uitgezocht worden of deze Amerikaan- sche trekbalautomaten hazardspel waren. Onder deze serie bakken stond o.a. er ook een op naam van L. B. te Leiden. Erg veel verder is men niet gekomen want de politierechter vond nu nog niet dat het hazardspel genoemd moest wor den. Volgens de politierechter kan degene, die op zulk een automaat speelt wel dege lijk invloed op het spel uitoefenen als men maar lang genoeg oefent. Niettemin zullen eenige deskudigen het hunne van deze automaten zeggen na ze terdege onderzocht en beproefd te hebben. Zou er een vrijspraak volgen dan zal deze zaak wel doorgevoerd worden tot de Hoo- ge Raad terwijl dit ook bij een veroordee ling het geval zal zijn, zoodat er een beslis sing te verwachten is in dezen zaak. Niet temin kan een gemeentebestuur veel doen door bij verordening deze automaten te ver bieden, waardoor veel onheil zal worden voorkomen voor de eventueele spelers. HAAGSCHE RECHTBANK. TRAGEDIE VAN EEN RUSSISCHE EMIGRANTE. Mej. H. B., Russisch uitgewekene, moest voor de Haagsche Rechtbank terecht staan wegens diefstal van vijf vosbonten uit een winkel te Den Haag. Uit hét onderzoek ter terechtzitting, bleek, dat zij zich in België, Duitschland en Frankrijk vele ma len wegens winkeldiefstallen veroordeeld was. Nadat de Officier van Justitie in zijn requisitoir een gevangenisstraf van acht maanden had gevorderd, lichtte de verde diger, mr. Van Heyst van Romunde een tipje van den sluier van het tragische ver leden van verdachte op. Tijdens de Tsaren-regeering was haar vader Rector van de Universiteit te Mos kou en als meisje genoot zij een goede op voeding op het gymnasium. Dit werd al les plotseling afgebroken door de revolu tie, waarbij haar vader en moeder gedood werden. Zij zelf werd toen verpleegster, doch vluchtte later naar Constantinopel. Nadat zij daar uit het land gewezen werd, begon haar zwerftocht door Europa. In Parijs, l.et toevluchtsoord voor Russische emi granten, vertoefde ze langen tijd, doch daar werk moeilijk te vinden was, zonk ze steeds dieper. Ten slotte kwam ze in Ne derland terecht en na het plegen van den diefstal, in het Huis van Bewaring. Thans, zoo deelde de verdediger mede, heeft ze van de Sovjetregeering vergun ning gekregen naar Rusland terug te kee- ALPHEN AAN DEN RIJN BRAND IN EEN WOONHUIS De bewoners aan groot gevaar ontsnapt Hedenmorgen half vier is brand ontstaan in het perceel aan den Oudshoornschen weg, bewoond door C. Hoek. De bewoners, die door het geknetter der vlammen en de verstikkende rood, spoedig ontwaakten, kwamen tot de ontdekking, dat de woon kamer in lichter laaie stond. De hulp der buren werd ingeroepen en gezamenlijk werd nu getracht met emmers water het vuur te blusschen, waarin men tenslotte slaagde, doch ook op den zolder «had het vuur zich reeds een weg gebaand. Inmid dels was de brandweer gearriveerd en met twee stralen van de motorspuit, was men het vuur weldra meester. De woon kamer is vrijwel uitgebrand; de oorzaak moet worden gezocht in de kachel. De posterijen. De directeur van het P.T.T.-kantoor alhier verzoekt het volgen de mede te deelen: In verband met de invoering van den zomerdienst op de Nederlandsche Spoorwe gen op 15 Mei a.s., vinden in de uitvoe ring van den Postdienst verschillende wij zigingen plaats. Belangrijk is vooral de wijziging, die de laatste avondverzen'ding ondergaat. Deze zal met ingang van 16 Mei a.s. plaats vin den met den trein van 22.30 in de richting Leiden, zoodat de hiermede te verzenden correspondentie uiterlijk 22 uur ten hoofdkantore gepost moet zijn. De op deze verzending aansluitende lich ting der bijbussen, die in de plaats treedt van de nu bestaande vierde en vijfde lich ting wordt uitgevoerd als volgt: Emmalaan 20.35, de Ruiterstr. 20.40, Keus en Co. 20.45 Heul 20.55, Leerhoeve 21.00, van Manders- loostr. 21.02, Hortensiastr. 21.05, Raadhuis- ren. In verband daarmee drong pleiter op een clemente straf aan, opdat verdachte spoedig naar haar vaderland zou kunnen vertrekken. Uitspraak 24 Mei. Incasseerder liet zijn fiets even staan. De rechtbank deed gistermorgen uit spraak in de zaak tegen den metaalslijper A. de B. afkomstig uit de Haarlem mermeer, J. L. afkomstig uit Zoeter- woude, mej. M. N. afkomstig uit Lei den en mej. A. J. D. uit Den Haag, die tezamen het plan gemaakt hadden en uit gevoerd om, het rijwiel van een incasseer der, waarop een tasch met geld bevestigd was met een inhoud van 162, weg te ne men toen hij dit rijwiel even liet staan voor een perceel aan de Hond horststraat ie Den Haag. De Officier van Justitie had tegen elk der mannelijke verdachten een gevange nisstraf geëisch voor den tijd van acht maanden, terwijl de eisch tegen de beide vrouwen geweest was twee maanden ge vangenisstraf. De uitspraak werd tegen A. de B. zes maanden gevangenisstraf, tegen J. L. eveneens zes maanden gevangenisstraf maar. met aftrek van de preventieve hech tenis; tegen mej. M. N. een maand gevan genisstraf terwijl mej. A. J. D. werd vrij gesproken. KANTONGERECHT ALPHEN AAN DEN RIJN. Verstek-vonnissen van 6 Mei 1938. A. P. P. van Alphen: W. F. fl of 1 wk. ts., J. C. B. J. M., z. bek. woonplaats f 1 of 1 dg.; M. en R. Regl.: C. K. f 1 of 1 wk. ts., J. P. B. B. te den Haag f 15 of 10 dg. invord, toegewezen tot f17 55, D. A. S. te den Haag f7 of 7 dg.; D. M. te Nieuwer- Amstel f 3 of 3 dg.; M. v. d. V. te Mijdrecht f3 of 3 dg.; C. v. V. te Nieuwerkerk a. d. IJssel f 2.50 of 2 dg., D. P. B. te Woubrugge f 2.50 of 2 dg., A. den B. te Woubrugge f 2.50 of 2 dg., A. B. te Zeist f 2.50 of 2 dg., J. V. te Drachten f2.50 of 2 dg., J. A. v. B.-H. te Leiden f2.50 of 2 dg., J. J. l'A. f 2.50 of 2 dg., A. M. f 2.50 of 2 dg., T. de J. f 2 of 2 dg., H. v. R. te Hazerswoude 2 x f 2 of 2 x 2 dg., W. C. M. D. te Zoeter - vvoude f 2 of 2 dg., C. den H., te Nieuwkoop f 2 of 2 dg., J. H. v. d. M. te Hazerswoude f 2 of 2 dg., J. H. P. te Leiden 2 x f 2 of 2 x 2 dg., L. de V. te Hazerswoude f 2 of 2 dg., N. V. te Koudekerk a. d. Rijn f 2 of 2 dg., C. M. te Bodegraven f 2 of 2 dg., H. S. te Woubrugge 2xf2of2x2 dg., M. P. v. S. te Leiden f 2 of 2 dg., M. v. d. W. te Bos koop f 2 of 2 dg., S. J. H. te Hazerswou de f 2 of 2 dg., H. J. v. E. f 2 of 2 dg., C. K. te Boskoop f2 of 2 dg., B. J. H. te Leiden f 4 of 4 dg., M. B. te Rijnzaterwoude f 4 of 4 dg., J. B. K. te Eist f 4 of 4 dg., J. v. L. f5 of 5. dg., J. A. W. V. te Zoeterwoude 2 x f 1.50 of 2 dg., G. A. K. te Roelofarends- veen f 1.50 of 2 dg., J. J. l'A. f 1.50 of 2 dg. 424 St.: G. v. G. te Woubrugge f 3 of 1 wk. ts., A. K. te Woubrugge f 5 of 5 dg. Arbeids wet: H. M. te Koudekerk a. d. R. f3.50 of 3 dg., M. H. v. d. P. te Zwammerdam f 1 of 1 dg., J. v. d. V. f 2.50 of 2 dg. Keurings- verord. v. Waren voor Alphen a. d. R. jo Melkbesluit: P. B. f 80 of 40 dg. 461 Sr.: H. H. f 1.50 of 2 dg. Winkelsl.wet: G. W. f 1.50 of 2 dg., J. W. v .d. B. f2 of 2 dg. A.P.V. Woubrugge: C. J. W. T. te Alkemade fl of 1 dg. 453 Sr.: A V. te Bodegraven f4 of 4 dg. K. B. te Woerden f 5 of 5 dg., T. v. d. B. te Woerden f 5 of 5 dg., Th. V. z. bek. woonpl. f4 of 4 dg. Binnenaanv. Reglement: P. S. f 3 of 3 dg. A.P.V. van Hazerswoude: J. Th. W. te Leiden f 1 of 1 dg. teruggave van mondharmonica. straat-21.10, Station N.S. 21.18 en Pr. Hen- drikstaat 21.20. De bus aan het station wordt om 22.20 nogmaals gelicht. De laatste verzending in de richting Leiden om 22.55, welke geen aansluitng meer gaf op heta nachtpostnet vervalt. Daartegenover wordt nu de lich ting voor de aansluiting op het nachtpcst- .net 50 min. later gesteld. Dit biedt het groote voordeel, dat alle correspondentie vóór 22 uur ten hoofdkantore of wat de bijbussen betreft vóór de bovengenoemde tijdstippen gepost, den anderen, morgen overal in den lande in de eerste bestelling kan worden opgenomen. Wat de bestelilngen betreft wordt me degedeeld, dat de eerste om 8.30 zal zijn afgeloopen wat betreft de kom. De tweede (middag-) bestelilng kan eerst om 15.05 uitgaan en is om plm. 16.30 afgeloopen. Deze bestelling wordt dus 50 min. ver laat. De laatste bestelling van expresse-stuk ken zal later plaats vinden in verband met de aankomst van den laatsten posttrein om 22.30. In heete zeepsop gevallen. Het drie jarig zoontje van den heer de J. is giste ren in een teil met heet zeepsop gevallen, waardoor het kind aan schouder en arm pjes ernstige brandwonden opliep. Dr. S. verleende de eerste hulp. BOSKOOP Kon. Mij. van Tuinbouw en Plantkunde. Door afwezigheid van de Jste en 2de voorzitter opende de heer K. Verboom de maandelijkscne bijeenkomst van de Mij. Na voorlezing der notulen waren aan de orde de ingekomen stukken, waarvan bet belangrijkst was, een voorstel van het hoofdbestuur om medewerking te willen verleenen om bij het 40-jarig regeerings- jubileum de voorgevel van het paleis in Den Haag te versieren. H.M. de Koninging heeft bereids haar goedkeuring voor deze versiering toege zegd. Met bijna algemeene stemmen heeft de vergadering het bestuur gemachttigd haar medewerking voor deze versiering aan het hoofdbestuur te verleenen. Aangezien de Mij. over het geheele land vertegenwoordigd is, zal dit een mooie ver siering worden, en een blijk van hulde voor haar Beschermvrouwe. Hierna kwam aan de orde de bespreking van het medegebrachte materiaal, en wer den de volgende planten behandeld: Rho- codandron Pseudo anthinum, een klein bioemige paarsche met rood gestippeld hart. Rhododendron Calostrotum, kleinbl., wit met rose gestippeld hart. Berberis ste- nophylla compacta, gedrongen groei, vol met orange gele bloemetjes. Berberis sten, semperflorum, de buitenbloemblaadjes rood, de binnen blaadjes geel, bloeit de ge heele zomer. Berberis sten, gracilis, geel, flink groeiend. Berberis sten, cocciniea, orange geel. Berberis sten, Corralina com pacta, gedrongen groei, schitterend bloei end. Berberis Tyschleri, hoog geel, met ge veerde takken. Berberis Darwinii, oranje bloemen, een van de beste soorten. Primu la Barrowby Gem, grootbloemig geel, met lange bloemstengels. Primula hybr. Ville ce Nancy, paars met gefranste bloemen. Primula a orraine, paars, met lange bloem stengels. Genista Anxanticum, geel rijk bloeiend, maakt een breede plant. Malus Aldahamensis, donker rood, Malus Sar- gentii, wit. Prunus Pad us, witte trossen, grootbloemig. Agaatroos .zacht rose, dub- belbloemig, een van eerste welke in Bos koop gekweekt werden. Raphiolepes ovata, met .hard groene ronde bladeren en witte bloem. Prunus Myaco, een rijkbloeiende dubbele witte Japansche kers. Prunus Gioico, nog nelderder wit dan voorgaand soort. Crataegus macrantha glandilosa, wit bloeiend, met groote doren. Convalaria polygoneum, (Salomonszegel) met witte klokjes, welke onder aan de stengel han gen, komt veel in 't wild voor. Cydonia jsponica, met donker roode bloemen. Bloesem van de Notaris-appel, groote wit rose bloem. Erigeron simplex, een laag blijvende soort, paarsche bloemen, met fijne bloemblaadjes en geel hart, de zaden hiervan waren afkomstig uit de Rocky Mountains. Met het oog op het bloeien van veel planten in Mei werd er Ijesloten een tus- schentijdsche bijeenkomst te houden, en wel op 23 Mei a.s. Ook werd een voorstel ingediend, om een keuring te houden van Azalea mollis zaailingen op de kweekerij van verschil lende- kweekers, om tot een zoo goed mo gelijk sortiment te komen, en opdat de handelaars weten welke kweeker het beste sortiment heeft. Het bestuur heeft de leden aangeraden een keuring aan te vragen en zal deze dan zoo goedkoop mogelijk houden. Niets meer aan de orde zijnde sluit de waarn. voorzitter deze bijeenkomst. HAZERSWOUDE Reclasseering. De collecte ten bate van de reclasseering heeft opgebracht 60.30 1/2 NIEUWERBRUG Gevaarlijke wielrijders. De wijze waarop de jeugd de laatste tijd fiets, is vooral vor het wandelend publiek schrik- wekend. Met groote snelheid en met drie en soms nog meer personen naast elkaar rijden zij over de wegen. Ongelukken kon den dan ook niet uitblijven. Zoo ook gis terenmiddag toen mejuffrouw S. alhier met een kinderwagen liep te wandelen langs de Zuidzijde, kwamen een aantal jongens en meisjes, waarvan de leeftijden varieerden tusschen de 13 en 16 jaar, in groote vaart aangereden. Vermoedelijk raakten zij bij het passeeren van mejuf frouw S. het stuur kwijt met het gevolg dat mejuffrouw S. werd aangereden en tegen den grond werd gesmakt. Ook de kinderwagen met een baby er in viel reeds om doch kon gelukkig nog tijdig gegrepen worden. Mejuffrouw S. bleek zich echter ernstig bezeerd te hebben en kon niet meer opstaan. Terstond werd een dokter gewaarschuwd en ariveerde dr. W. Ker- pel van Bodegraven spoedig ter plaatse. Deze achtte overbrenging naar een zie kenhuis noodzakelijk waarna mejuffrouw S. per ziekenauto naar het Acad. Zieken huis te Utrecht werd vervoerd. Daar werd terstond operatief ingegrepen en bleek dat het zeer ernstig was aangekomen. Naar men ons mededeelde was de knieschijf gebroken. De jongens, welke de aanrijding hadden veroorzaakt, hadden echter het hazenpad gekozen. Hun namen zijn echter bekend, ze waren afkomstig uit Bodegraven. Diefstal van konijnen. Bij de politie is aangifte gedaan van diefstal van konij nen. In den nacht zijn een tweetal konij nen uit het hok gehaald. De politie stelt een onderzoek in. Vinger gekneld. Bij het lossen van boomen uit een schuit geraakte de arbei der E. W. met zijn vinger tusschen een tweetal boomen bekneld. De vinger werd hierbij ernstig bezeerd zoodat hij, na voorloopig verbonden te zijn, zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Hij zal eenigen tijd zijn werkzaamheden niet kunnen verrichten. ROELOFARENÊSVEEN Liefde voor Harmonie. Bij besluit van Burgemeester en Wethouders is aan bovengenoemd Muziekgezelschap, dat bin nenkort zijn 50-jarig bestaan hoopt te her denken toestemming verleend tot het hou den eener loterij, uit de baten waarvan een aantal instrumenten zulen worden aangekocht. Voor deze verloting zal zeker groote belangstelling bestaan.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6