NIEUWE KRO STUDIO IN GEBRUIK GENOMEN WOENSDAG 11 MEI 1938 DE LEIDSCHE COURANT fWEEDE BLAD - PAG. 5 DE NIEUWE K. R. O.STUDIO'S AAN DE EMMASTRAAT TE HILVERSUM ZIJN DINSDAG DOOR Z.H.EXC. MGR. DR. J. DE JONG. AARTSBISSCHOP VAN UTRECHT, PLECHTIG INGEWIJD. Boven: Een groepsfoto tijdens de ont vangst der autoriteiten in de groote hall. V.l.n.r. zittend: Z.D.H. Mgr. M. P. J. Möll- mann, oud-vicaris-generaal van het Bis dom Haarlem; Z.Exc. Mgr. Paolo Giobbe, Pauselijk Internuntius en Z.H.Exc. Mgr. dr. J. de Jong, Aartsbisschop van Utrecht. Links: De autoriteiten in de groote nieu we concert-zaal tijdens de officieele openingsplechtigheid. Rechts: De minister van Binnenlandsche Zaken Z.Exc. H. van Boeyen complimen teert Pastoor L. Perquin tijdens de receptie. BINNENLAND OPENBAAR EN BIJZONDER ONDERWIJS Op 31 December van het vorig jaar be droeg de bevolking der scholen voor ge woon lager onderwijs 1.144.074. Hiervan kwamen voor de openbare school 364.776, voor de bijzondere school van verschillen de schakeering 779.298 leerlingen. De ka tholieke scholen alleen telden er 464.063. Met andere woorden: de openbare school kwam nog niet voluit tot 32 pCt., de katho lieke school overschreed de 40 nog met een half pCt. Wij merken hierbij op, dat 40 pCt. van de kath. schoolbevolking een flink stuk uit gaat boven het percentage van de katho lieken ten opzichte van de heele bevolking En dit wijst weer heel duidelijk op den grooteren kinderrijkdom, die gelukkig bij de katholieken wordt aangetroffen. „Geld." BUITENLANSCH VLEESCH VOOR WERKLOOZEN. De eerste proef order reeds geheel uitgevoerd. De proef order van 100.000 K.G. gestoomd buitenlandsch vleesch in blikken van 1 K.G. is thans, naar de Telegraaf meedeelt, geheel uitgevoerd. Een deel van deze blik ken is verleden week reeds vanwege het departement van Sociale Zaken aan de ge meentebesturen beschikbaar gesteld met het oog op goedkoope levering aan werk- loozen. Wanneer blijkt, dat deze proef ge slaagd is, zal zoo spoedig mogelijk worden overgegaan tot den aangekondigden import van 10 millioen K.G. buitenlandsch bevro ren vleesch en de verwerking hiervan. INVOERHEFFING AARDAPPELEN. Verhooging opnieuw uitgesteld. De minister van Economische Zaken heeft in de bijzondere omstandigheden, welke zich in de afgeloopen week ten aanzien van de aardappelvoorziening hebben voorge daan, aanleiding gevonden, de verhooging van de monopolieheffing op den invoer van aardappelen van 3 tot../5 per 100 K.G., welke op 1 Juni a.s. in werking zou treden, eerst te doen ingaan op 11 Juni a.s. TERUGVORDERING VAN CRISIS- GELDEN. „Een teekenend geval, waarin het hoogste recht tot het grootste onrecht zou leiden". Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend, houdende voorziening ten aanzien van de terugvordering van gel den, gestort of betaald in verband met ar tikel 8 der Crisiszuivelwet 1932. Op grond van dit artikel zijn bij en krachtens het crisis-zuivelbesluit II 1932 regelen gesteld, waarbij was bepaald, dat het vervoeren, verkoopen, voorhanden hebben of afleveren van andere spijsvet- ten, waarvan de verpakking niet voorzien was van een door den minister uitsluitend tot dit doel vastgesteld merk, slechts was toegestaan op voorwaarde, dat een zeker bedrag aan de vereeniging Crisis-Zuivel- centrale werd betaald. In een procedure, waarbij deze vereeniging van een hande laar, die in gebreke was gebleven, harer zijds de betaling van een bedrag ter zake van het voorhanden hebben van andere spijsvetten vorderde, heeft de Hooge Raad het door de centrale ingestelde beroep te gen een voor haar ongunstig arrest van het gerechtshof te 's-Gravenhage verwor pen, overwegende: „dat het in deze gaat om niet verpakte andere spijsvetten en ook de bepalingen der ministerieele beschikkingen, waarop door de centrale beroep wordt gedaan tot staving van haar vordering betrekking hebben op niet verpakte spijsvetten; „dat echter noch artikel 8 der crisis-zui- velwet 1932 (Staatsblad 290), noch eenige andere wetsbepaling over niet verpakte andere spijsvetten spreekt, weshalve noch de Koningin bij algemeenen maatregel van bestuur, noch ook de minister van oeconomische zaken en arbeid bevoegd is, het voorhanden hebben van dergelijke spijsvetten te verbieden of voorwaardelijk toe te staan". Dit arrest van den Hoogen Raad opent de mogelijkheid, dat door belanghebbende handelaren de terugvordering van de ver eeniging Crisis-Zuivelcentrale of van an deren zal worden beproefd van betalingen of stortingen, gedaan ter voldoening aan voorwaarden, gesteld ter uitvoering van artikel 8 der Crisis-Zuivelwet 1932, ten aanzien van het vervoeren, verkoopen, voorhanden hebben of afleveren van an dere spijsvetten, - voor zooveel de betaling of storting betrekking had op andere spijs vetten in niet verpakten toestand. Tegen zoodanige acties kunnen door de centrale verschillende verweren worden gevoerd. Niettemin heeft de minister van oecono mische zaken mede op advies van den landsadvocaat het raadzaam geoordeeld, de indiening van een wetsontwerp te be vorderen, hetwelk beoogt de mogelijkheid tot teruggave van reeds betaalde of ge storte bedragen als bovenbedoeld uit te sluiten. De minister ontveinst zich niet, dat te gen zulk een wetsontwerp ernstige bezwa ren worden aangevoerd. Immers, het ge vaar bestaat, dat door een maatregel, welke ten doel heeft de gevolgen van een in hoogste instantie gedane rechterlijke uit spraak af te wenden, het vertrouwen van de burgers in de overheid wordt geschokt. Hoewel de minister zich dit bezwaar zeer wel bewust is, is hij niettemin tot het ontwerpen van het wetsvoorstel overge gaan en wel om de volgende zeer gewichte redenen. De bedragen, welke op grond van de crisis-zuivelwet 1932 ter zake zoowel van onverpakte als van verpakte spijsvetten zijn betaald en welke dienden om daar mede de steunmaatregelen voor de melk veehouderij te financieren, zijn uiteinde lijk ten laste van den consument geko men. De gang van zaken bij de betaling van onverpakte spijsvetten is namelijk in het algemeen deze geweest, dat het door den handelaar betaalde door dezen op den consument is verhaald. Zou nu op grond van de hiervoren vermelde uitspraak van den Hoogen Raad tot terugbetaling moe ten worden overgegaan, dan zou er uiter aard van eenige teruggave aan den uit eindelijken consument geen sprake kunnen zijn. Dit beteekent, dat voldoening aan de vorderingen tot teruggave neerkomt op een volkomen ongemotiveerde en onrede lijke verrijking van een aantal handelaren. Het ontoelaatbare van deze verrijking springt te meer in het oog, indien men be denkt, dat deze restituties, welke te za- men een bedrag van plus minus 5 millioen gulden kunnen beloopen, in hoofdzaak gefinancierd zullen moeten worden uit de opbrengsten van de margarine- en vet- heffingen, hetgeen ten gevolge zou hebben, dat de margarine- en vetconsumenten het meest behoeftige deel der bevolking de heffingen, welke indertijd op hen zijn afgewenteld, nogmaals zouden moeten be talen. Uit het voorgaande blijkt, dat de minis ter zich in dezen gesteld ziet tegenover een teekenend geval, waarin het hoogste recht tot het grootste onrecht zou leiden. Een regeering, welke zulks zou gedoogen, hen, die liefde voor de opgedragen zaak hebben, die hun roeping verstaan, mits ook de armslag gelaten wordt, die noodig is bij het verrichten van het werk. Deze dag spreekt opnieuw tot ons, dat Nederland nog over kracht, nog over be wustheid en offerbereidheid beschikt, die gewillig in dienst van het volk wordt ge steld. Gij hebt bedoeld, zoo eindigde de minister, een grootsche zaak te kunnen dienen. Ik hoop, dat gij en al uw me dewerkers het ervaren zult, dat in het waarachtig dienen een zeer groote zegen besloten ligt. Prof. dr. P. S. Gerbrandy wenschte in zijn hoedanigheid van voorzitter van on derscheiden radio-colleges pastoor Perquin en zijn stichting hartelijk geluk. Deze tot standkoming bewijst de levenskracht van een organisme in een volksdeel, dat een der grondzuilen vertegenwoordigt, waarop het Nederlandsche omroepgebouw steunt. Mr. dr. T. J. Verschuur gaf als voorzit ter van de Roomsch-Katholieke Staatspar tij zijn vreugde te kennen over het feit, dat in de radio, evenals in het onderwijs, één lijn is gevolgd, welke tot heil van het volk kan strekken: particulier initiatief in vrijheid en blijheid. Wanneer hierbij po litiek is betrokken, dan is dat in negatie ven zin, n.l. dat de staat zich beperke tot hetgeen voor de openbare orde noodig is. Burgemeester Lambooy van Hilversum getuigde van de verheugenis van het ge meentebestuur, dat de radiokroon van Hil versum met zoo een prachtigen parel is verrijkt. Het heeft van den aanvang ge zien, met hoeveel ijver en liefde is ge werkt, nochtans met beide voeten op den grond. Mr. A. van der Deure getuigde van het medeleven van de NCRV met den heuge- lijken dag, en tenslotte sprak de heer G. de Clercq als voorzitter van AVRO harte lijke gelukwenschen uit. Hierna maakten de aanwezigen een rondgang door het nieuwe gebouw. Des avonds werd een feestconcert gegeven, waar o.m. werd uitgevoerd „St. Christo- phoor", hymne voor gemengd koor en or kest op tekst van dr. Anton van Duinker ken, gecomponeerd voor den KRO door Marius Monnikendam en opgedragen aan pastoor L. H. Perquin. zou naar zijn meening, ernstig in haar taak te kort schieten. De minister meent met deze korte toe lichting, waarin in hoofdzaak de nood zaak tot het ontwerpen van het wetsont werp naar voren is gebracht, te mogen volstaan. N. S. B.'ER OP HEETERDAAD BETRAPT. Op weg naar Oss had hij anti-semietische spoorkaartjes bij zich. Herhaaldelijk hebben wij gewezen al dus het „Volk" op een voor de Joden zeer stuitende actie, die gevoerd wordt door het verspreiden van nagemaakt spoor kaartjes, waarop gedrukt: „Goed voor een enkele reis naar Jeruzalem en niet weer om". De Justitie heeft hier en daar reeds ver schillende partijen van deze kaartjes in be slag genomen en de N. S. B. heeft bekend gemaakt, dat zij niets te maken heeft met dit soort propaganda. Op Vrijdag 29 April j.l. echter begaf de heer Willy Busscher, kringleider van de N. S. B. te Arnhem zich per auto naar Oss, om daar deel te nemen aan de colportage der N. S. B. Te Eist (Overbetuwe) werd zijn auto door de poli tie aangehouden en onderzocht. Een aan tal exemplaren van het „Nationale Dag blad" en „Volk en Vaderland" bevond zich in de auto. Een vluchtig onderzoek wees reeds da delijk uit, dat de auto van den heer Bus scher verschillende geheime bergplaatsen had en na een nauwkeurig onderzoek kwa men uit een van deze geheime berg plaatsen talrijke namaak-spoorkaartjes voor Jeruzalem te voorschijn, die dus blijk baar door B. te Oss verspreid moesten wor den. Philips, Eindhoven; ir. H. Boosman, van de directie van de Nederlandsche Seintoe- stellenfabriek; J. M. J. H. Lambooy, bur gemeester en P. Kuyper, C. F. J. Verbeek, wethouders van Hilversum; prof. dr. ir. N. Koomans (Kootwijk) en vele anderen. Kerkelijke en wereldlijke autoriteiten betuigen hun waardeering DE OFFICIEELE RECEPTIE Nadat gistermorgen om 10 uur de nieu we fraaie studio van den KRO door Z.H. Exc. mgr. J. de Jong op plechtige wijze was ingewijd, is zij gistermiddag in tegen woordigheid van vele kerkelijke en we reldlijke, autoriteiten op een eenigszins feestelijke wijze officieel in gebruik geno men. Na een algemeene receptie ving te 3 uur de officieele receptie aan in de groote con certzaal. ehalve de aartsbisschop," de pauselijke internuntius en mgr. Möllmann, die ook de ochtendplechtigheden hadden meegemaakt, waren nu aanwezig: Z.Exc. H. van Boeijen, minister van Binnenland sche Zaken; de oud-ministers mr. P. J. Reij- mer, mr. H. P. Marchant, mr. dr. T. J. Ver schuur, voorzitter der R.K. Staatspartij; Z.Exc. W. Babinski, gezant van Polen; Z.Exc. F. de Santos Tavares, gezant van Portugal, de gezantschapsattaché's dr. K. Erban van Tsjecho-Slowakije; R. Pollak van Hongarije; H. Asselin van Frankrijk; S. Sroczinski van Polen en J. Do Carmo da Camara van Portugal; ir. H. Damme, di recteur-generaal van PTT.; prof. dr. P. S. Gerbrandy, voorzitter van de Nozema en den Radioraad; leden van den Radioraad, wereld-omroep-contact-commissie, televi sie-commissie; G. de Clercq, voorzitter van de AVRO, mr. A. van der Deure, voorzit ter van de NCRV; E. Bomli en B. J. Broeksz namens de Vara; ir. A. Dubois, directeur van Nozema; ir. H. Boetje en mr. J. F. van Rooyen van het hoofdbe stuur v. PTT; mr. A. J. Gnéoin, secretarie Om drie uur betraden deze gasten de groote concertzaal, waar Marinus van 't Woud met zijn KRO-orkest het Wilhelmus inzette, dat spontaan door de aanwezigen werd meegezongen. Dan klonk de jubel- ouverture van C. M. von Weber en ver volgens kwam pastoor Perquin, de voor zitter van den KRO, voor wien het zoo'n grootsche dag was, woor de microfoon, met applaus begroet. Na een woord van welkom sprak hij zijn groote voldoening uit over de gelukkige totstandkoming van het groote werk. Met warme erkentelijkheid herinnerde hij aan de wijze, waarop de Katholieke luisteraars bijdroegen om de zakelijke uitvoering van het gebouw, dat moest voldoen aan de al lernieuwste eischen van de radiotechniek, uitvoering te doen geven. Daarop was het woord aan den aarts bisschop van Utrecht, mgr. dr. J. de Jong, die de beteekenis van de radio voor de cultuur en voor den godsdienst schetste, dank zegde aan pastoor Perquin en zijn medewerkers en aan alle Katholieken, die moreelen en financieelen steun verleen den. De minister van Binnenlandsche Zaken, Z. Exc. H. van Boeyen, leefde zich in de blijheid en* de trots, welke den KRO op dien dag bezielt, in. Hij stelde vast, dat wie 't alles van anderen, wie 't alleen van de overheid verwacht, het mis ziet en de krachten, die onder ons aanwezig zijn, miskent, het willen miskent, en het begee- ren, dat in ons Nederlandsche volk leeft, slecht verstaat. Uw arbeid aldus de minister zegt: Heb den moed, tal van stukken zorg, die naar geaardheid daartoe geëigend zijn, be wust ter behartiging aan anderen over te laten. Versta, dat de mogelijkheden in Ne derland ongekend groot zijn, mits het werk slechts gelaten wordt in handen van boterhammen - en nog véél meer kunt U met één busje van die heerlijke, pi kante Zwanenberg's Leverpastei rijkelijk besmeren. Heerlijk van geur en smaak en een tractatie

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5