Acaderoieafeuws BINNENLAND STADS NIEUWS DINSDAG 10 MEI 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. I f Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50-per kwartaal Bij onze agenten /O cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. v HOE WORDT HET WEER? BEWOLKING EN WIND. De Bilt seint: Verwachting: Zwakke tot matige veran derlijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig cf geen regen, weinig verandering in tem peratuur. Hoogste barometerstand: 765.5 te Scilly. Laagste barometerstand 746.5 te Andanes De depressie over Scandinavië trok noord waarts en werd gevolgd door een vry ster ke stijging van den luchtdruk, zoodat de hoogedrukgebieden over de Azoren en over Groenland weer door een rug van hoogen druk verbonden zijn. Op IJsland en Ierland wordt de hooge- druk echter aangetast door de naderbij ko mende Oceaan-depressie. In Scandinavië waaien nog krachtige winden met zwaar ■bewolkte tot betrokken lucht en plaatse lijk regen of sneeuw. Ook in Noord Duitschland valt eenige regen, overigens is de lucht in vrijwel het geheele waar nemingsgebied gedeeltelijk bewolkt en de wind zwak. De temperatuur is in Schotland en plaatselijk in Scandinavië iets gedaald, doch overige'ns in vrijwel het geheele waarnemingsgebied gestegen. Toch is de temperatuur, met uitzondering van Noord- Scandinavië, in vrijwel het geheele waar nemingsgebied onder nomaal. Voor onze omgeving wordt voor morgen weinig verandering in de weersgesteld verwacht. LUCHTTEMPERATUUR. 11.3. gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Dinsdagavond 20.08 uur tot Woens dagmorgen 3.46 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Woensdag 11 Mei r.am. 12.10 en voorm. 23.34 uur. Maan op 15.40 uur Woensdagmorgen. Maan onder 2.18 uur Donderdagnacht. SPORT PAARDENSPORT LEIDSCHE OFFICIERS JACHT VEREENIGING. Zaterdag 14 Mei as. zal door de „L.O.J.V." een jachtrit gehouden worden in de omgeving van Wassenaar. Start om 2.15 uur van Deyleroord. Eind punt „De Oude Deyl" SCHAKEN. DE MATCH ALJECHIN-FLOHR. De titelmatch tusschen Aljechin en Flohr schijnt toch wel zeker te zijn. Het contact is nog niet geteekend. Immers Aljechin komt half Mei naar Praag voor de laatste besprekingen. Maar intusschen heeft Flohr den Rus Rjoein en verder Reres uitgenoodigd een tweetal korte matches tegen hem te willen spelen, omdat beide meesters bekend zijn als uitstekende combinatiespelers. Deze oefenpartijen zouden dit jaar reeds worden gespeeld. LEIDEN. Geslaagd: doctoraal examen Geneeskunde: mej. M. J. Tuynenburg Muys, Hillegersberg. GRONINGEN. Geslaagd: candid a a tsex a men wis- en natuurkunde (J.), de heer J. E. Muller, te Leiden. DE DOOPPLECHTIGHEID VAN PRINSES BEATRIX Eerediensten, toegevoegd aan de vorstelijke personen Naar wij vernemen zijn de hiernavol gende dames en heeren toegevoegd als eeredienst bij de vorstelijke personen, die op Donderdag a.s. de doopplechtigheid van H. K. H. Prinses Beatrix zullen bijwonen. Aan Z. M. de Koning der Belgen: vice- admiraal J. Th. Furstner, chef van den marinestaf; mr. D. J. A. baron van Ha- rinxma Thoe Slooten, kamerheer i. b. d. van H. M. de Koningin, kapitein W. Roms- winckel, adjudant van H. M. de Koningin. Aan H. D. H. Prinses Bernhard van Lip- pe Biesterfeld: jonkvr. D. H. van Tets, eer ste hofdame van H. M. de Koningin, jhr. mr. C. Dedel, kamerheer i. b. d. van H. M. de Koningin. Aan H. D. H. Vorstin van Erbach Schönberg en Prinses van ErbachSchön- berg: jonkvr. L. H. bsse Schimmelpenninck van der Oye, hofdame hon. van H. M. de Koningin, jhr. C. A. de Pesters, kamerheer i. b. d. van H. M. de Koningin. Aan H. K. H. Prinses Alice van Groot- Brittannië: jonkvr. C. van Burmania bsse Rengers, mr. W. C. baron Snoeuckaert van Schauburg, kamerheer i. b. d. van H. M. de Koningin. Aan H.H. Hertogin Adclf Friedrich van Mecklenburg en gravin Kotzebue: jonkvr. A. bsse Schimmelpenninck van der Oye, hofdame van H. M. de Koningin. Aan Z. H. Hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg en graaf Kotzebue: kol. jhr. W. Laman Trip, adjudant i. b. d. van H. M. de Koningin. Aan Z. D. H. Prins Ernst Aschwin van Lippe Biesterfeld: le luit. A. J. F. M. Eg- ter van Wissekerke, ord. officier van H. M. de Koningin. Z. M. de Koning der Belgen zal in het paleis Noordeinde verblijf houden. H. D. H. Prinses Bernhard van Lippe Biesterfeld en Z. D. H. Prins Ernst Asch win zullen in het paleis Noordeinde lo- geeren. H. K. H. Prinses Alice van Groot-Brittan- nië logeert in het paleis Voorhout. De Her tog en de Hertoging Adolf Fdriedrich van Mecklenburg en de graaf en gravin Kot- zubeue zullen in het Huis ten Bosch hun intrek nemen. Militair eerbetoon. De gouverneur der residentie heeft een algemeene order uitgevaardigd ter rege ling van het militair eerbetoon bij de doopplechtigheid van Prinses Beatrix. Aan deze order is het volgende ont leend: Er zullen twee eerewachten zijn, t.w.: a. Bij het Koninklijk Paleis Nooi'deinde, bestaande uit twee sectiën grenadiers en twee sectiën jagers, gevormd door het tweede bataljon en tezamen sterk 100 man; b. bij de Groote of St. Jacobskerk van de Koninklijke Marine, ter sterkte van 48 man, bestaande uit een sectie mariniers en een sectie matrozen, waarbij de marine kapel met 6 tamboers of pijpers. De eerewacht van het Koninklijk Paleis moet te 10 uur, die bij de Groote Kerk te 10.30 uur zijn opgesteld. De troepen, die als eereposten optreden, moeten te 10 uur hun opstellingen hebben ingenomen. De eerste stoet n.l. die met de gouden koets, waarmede Prinses Juliana en Prins Bernhard, zoomede de jonggeboren Prin ses, zich naar de Groote of St. Jacobskerk en terug naar het Koninklijk Paleis zullen begeven, zal worden begeleid door een eere-escorte van een eskadron cavalerie, ter sterkte van 100 sabels, onder bevel van den majoor der huzaren P. W. Pieters, de vier peletons, waarvan twee peletons op 10 passen voor en twee peletons op 10 pas sen achter de gouden koets zullen rijden. De eerewacht bij het Koninklijk Paleis Noordeinde verricht bij aankomst van den Koning der Belgen aan het Koninklijk Pa leis de eerbewijzen, waarbij de koninklijke militaire kapel de „Brabangonne" speelt. De auto, waarin H. M. de Koningin en de Koning der Belgen gezeten zijn, zal niet worden geëscorteerd. Bij het voorbijtrekken van den stoet mag geen uiting worden gegeven aan po litieke gevoelens, terwijl eveneens het houden van spreekkoren verboden is, als mede het aanbieden of strooien van bloe men Geen belangstelling in de dakgoten! De burgemeester van 's-Gravenhage heeft in verband met de doopplechtigheid van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Beatrix het volgende bepaald: Het is op 12 Mei 1938, den dag der doop plechtigheid, aan een ieder verboden zich te bevinden op daken, dakgoten, dakkapel len, toren en dergelijke onderdeelen van gebouwen, welke liggen aan of in de on middellijke nabijheid van of uitzicht geven op den weg, dien de stoet zal vol gen, tenzij voorziening zijn getroffen en mataregelen zijn genomen, welke door het gemeentelijk bouw- en woningtoezicht zijn goedgekeurd en deze dienst overigens met betrekking tot de veiligheid geen bezwa ren heeft. ARBEID IN SLAGERIJEN. De Minister van Sociale Zaken heeft aan hoofden of bestuurders van slagerijen in alle gemeenten des rijks vergund, dat in het tijdvak ven 23 tot en met 28 Mei 1933 in hun onderneming, in afwijking van het bepaalde in de artikelen 23 en 24 der Ar beidswet 1919, onder bepaalde voorwaar den overwerk wordt verricht. Voor nadere bijzonderheden verwijzen we naar de I Staatscourant van Maandag 9 Mei j.l. HET GOUDEN JUBILEUM VAN DEN NED. R.K. VOLKSBOND TE AMSTERDAM. Nadat het gouden feest van de afdeeling Amsterdam van den Ned. R.K. Volksbond Zondag met een plechtige Hoogmis, welke door den oud-adviseur, deken J. F. A. Bots, met assistentie van dr. A. A. Olierook en pater Alexander O.M.Cap., in de St. Nico- laaskerk werd opgedragen, kerkelijk was herdacht, volgde Maandag de offiiceele feestavond in„Krasnapolsky". De avond werd bijgewoond door den mi nister van justitie, mr. C. M. J. F. Goseling, den voorzitter van het R.K. Werklieden verbond, den heer A. C. de Bruyn, den voorzitter van het Centraal Bestuur van den Ned. R.K. Volksbond, den heer J. W. van de Akker en den veteraan van den Volksbond Jan Smit. Onder de toonen van het Wilhelmus be traden zij de zaal. (Minister Romme en De ken dr. van Noort waren verhinderd aan wezig te zijn). Bij het welkomstwoord van den voorzit ter, den heer W. Steinmetz, begroetten de aanwezigen den minister en Jan Smit met ovaties. De voorzitter vertolkte de aanhan kelijkheid van den Volksbond jegens den minister. Besloten werd telegrammen van aanhankelijkheid en trouw te verzenden aan H M. de Koningin en den bisschop van Haarlem. De herdenkingsrede van den voorzitter, den heer W. Steinmetz, ving aan met een woord van groote dankbaarheid jegens hen, die vijftig jaar geleden den R.K. Volksbond stichtten, Willem Pastoors en zijn vrien den, zoowel geestelijken als leeken, om den z.g. mindere man uit zijn sociale minder waardigheid te halen. In dien tijd was men in katholieken kring schuw voor socialen strijd en men rangschikte zulke voorman nen al gauw onder de revolutionnair-socia- listen. De stichters hielden echter vol en weldra vond hun streven weerklank by de werklieden en de kleine burgerij. De strijd om de sociale kwestie was aangevangen. Vijftig jaar later is het kleine stekje een machtige eik geworden, waaronder tiendui zenden beschutting vinden. De arbeid op economisch, stoffelijk en sociaal gebied be waarde het Geloof der vaderen onder de arbeiders. De Bisschop zelf getuigt het. Een maatschappij, waarin ook voor het sociaal-economische Gods Woord als grondslag zou worden genome#, was het doel van de oprichters. De sociale vereeni- gingen en de vakorganisaties, die in deze vijftig jaren zijn ontstaan en uitgegroeid, zijn even zoovele bewijzen van het opvoe den der katholiéke arbeiders tot strijders van de eerste orde. Bij het o,verzien van al dit pionnierswerk, waarbij ook den volkswoningbouw niet te vergeten, kan aldus spr. onze dank baarheid niet groot genoeg zijn. Zoowel in 1903 als in 1918 waren er vele eenvoudi ge strijders, die streden uit kracht van hun Geloof tegen de revolutionnaire woelingen. Jan Smit stond daarbij vooraan. Bij alle tegenkanting, welke de Volks bondmannen in hun strijd ontmoetten, stond het geestelijk gezag achter hen, ge tuige de hooge onderscheiding van Pastoors, die werd benoemd tot kamerheer van den Paus met kap en degen. Spreker eindigde met te verklaren, dat de katholieke arbeiders voo- het veroverde alleen hun dankbaarheid toonen, door trouw te blijven aan de pauselijke ency clieken en richtlijnen en voor verwezen lijking daarvan te blijven strijden, trouw te blijven aan het devies: „Voor God en Kerk, Vorstin en Land". (Applaus). De geestelijk-adviseur, rector dr. A. A. Olierook, belichtte de oriëntatie naar de toekomst, nè een halve eeuw van arbeid en inspanning voor de cultureele, sociale en stoffelijke verheffing van den arbeider. De godsdienstig-zedelijke taak is de schoonste parel aan de kroon van den Volksbond. Het is de verdienste van den Volksbond, dat hij zich telkens, als de roepstem van het Vaticaan klonk, een trouwe gehoorzame strijder toonde. In de aanwezigheid van een minister van de kroon zag spreker" een weergave van het samengaan van de sociale en politieke organisatie. De geestelijke werkloozenzorg, het apostolaat van den on bekenden arbeider en de godsdienstige kernvorming wijzen op de kracht, die ook nu nog van den Volksbond uitgaat. Spreker eindigde met een opwekking om den bond sterk te maken. TOESPRAAK MINISTER GOSELING. Minister Goseling hield als laatste spre ker een korte toespraak. Hij zeide zich af te vragen, waarom hij wel genoodigd was. Blijkbaar omdat de Volksbond hem beschouwde als een van de zijnen. (Applaus). Werkt gij te eigen bate, ten bate van uw groep, of om Nederland mede door uw werk beter bewoonbaar te maken, vroeg spreker, tot zij onderwerp komend. Gy hebt vijftig jaar lang gedaan aan sociaal katholicisme, door de verbonden heid van handelen, die nu eenmaal op on derscheiden terrein komen moet. Spreker herinnerde aan hetgeen enkele weken ge leden door Radio Vaticana was gezegd over „Politiek Katholicisme". Er zijn maar wei nig zinsneden in te veranderen of men komt bij het Sociaal-Katholicisme", en dat heeft de Volksbond vijftig jaar lang gepleegd. Vijftig jaar geleden zeide de Bisschop het zoo juist: beveiliging van den katho lieken werkman tegen de dwalingen van het socialisme, godsdienstig-zedelijke, cul tureele en stoffelijke verheffing van den arbeidersstand op grondslag van de katho lieke levensbeschouwing. Spreker gaf een schets van den toestand vijftig jaar geleden. Er zijn punten van overeenkomst met vandaag. De stoffelijke verheffing moet een bewust streven zijn van de christelijke regeering. De gods dienstig-zedelijke verheffing is de taak bij uitnemendheid van de geestelijke leidslie den. De cultureele verheffing kan worden verwezenlijkt, negatief en positief door het weren van gevaren en het tegengaan van dwalingen. Hierin is de Volksbond voor een deel geslaagd. Waakzaamheid blijft gebo den. Niet alleen jegens het goddeloos com munisme, maar ook tegen de nieuw-hei- densche strevingen. Paulus waarschuwt in zijn brief aan Thimoteus, dat men de waar heid niet meer zal verdragen. Tegen alle to talitaire dwalingen helpt geen totalitaire staat. Het is dwaasheid te zeggen, dat de katholieken naar totaliteit streven. Tegen totalitaire dwaalleeren helpt ook geen to talitaire kerk. Er baat alleen een totaal Christendom in ieders persoonlijk leven en in de maatschappij. De cultuur vrij van vreemde smet ten. In dezen zin kan de cultuur bij uit stek bevorderd worden in den arbei dersstand en door de kleine burgerij. Zij moeten de kern zijn, die het volk moet schragen en dragen. Nu vijftig jaar staat de Volksbond uit gegroeid buiten Amsterdam. Wil Neder land beter bewoonbaar worden, dan zal dit niet gelukken, als het katholieke volk daarin niet zijn aandeel neemt. Zoo moet 'ook het werk van den Volksbond in den nieuwen tijd worden geleid volgens den ouden beproefden trant. Spreker eindigde met een variant op Schaepman: God be- scherme Nederland in en door den arbeid. (Applaus). De voorzitter dankte in zijn slotwoord allen, die tot het welslagen van het gouden feest hadden medegewerkt, in het bijzon der minister Goseling. wien hij de verzeke ring gaf, dat de katholieke arbeiders op den katholieken grondslag zullen blijven voort- werken. Onder het zingen van het Strijd lied ging men uiteen. De onderafdeelingen van den R.K. Volles- bond, de R.K. Zangvereeniging „St. Caeci- lia" en de R.K. Muziekvereeniging „Sur- sum Corda", luisterden tusschen de rede voeringen den avond met zang en mu ziek op. ACTIE „VOOR GOD". De eerste brochuren-automaat in werking gesteld. Naar men ons mededeelt werd Vrijdag middag j.l. op de Riviervischmarkt te 's-Gravenhage de eerste brochuren-auto maat der Actie „Voor God" in werking gesteld. Een nieuwe serie brochures, ge naamd Vox Clamantis, waarin H. de Gree- ve pr. reeds een viertal boekjes met zeer pakkenden en smakelijken inhoud ver zorgde, heeft hier de ppmeur der automa tische verkoop, wat dus wil zeggen, dat het de bedoeling is, op meerdere plaatsen automaten op te stellen ter verkoop ook van andere brochures. Aldus heeft de Actie „Voor God" weer een der meest moderne middelen in haar dienst kunnen stellen. Het wapen der lec tuur blijft een machtig wapen in den strijd voor de Eer van God. „ZAALBERG" VAN STOOMMACHINE NAAR ELECTRISCH BEDRIJF. De N.V. Kon. Ned. fabriek van wollen dekens v.-h. J. C. Zaalberg Zoon is er ondanks de zeer moeilijke tijden, welke on ze Nationale Industrie nog steeds beeft te doorworstelen, toe overgegaan haar tech nische outillage geheel te moderniseeren. Deze vernieuwing is thans nagenoeg gereed gekomen. Heden werd de stoommachine stopgezet en ging het bedrijf over haar machines electrisch te doen aandrijven. Dit laatste geschiedde op eenigszins plechtige wijze, waarbij naast de directie aanwezig waren de heeren Jonathan Zaalberg, ir. E. K. H. Guljé, de heer Koelman en de staf van het personeel der firma. Door den heer W. Schrandt werd hieiby een toespraak gehouden, waarin hij het volgende zeide: Mag het feit, dat een fabriek ertoe over gaat de stoommachine buiten werking te stellen en het bedrijf te electrificeeren opt zich zelf niets bijzonders zijn, voor onze N.V. is hieraan toch wel een bijzondere be- teekenis te hechten. Het was Z. M. Koning Willem I. die het belang van het opwekken van kracht op de meest moderne wijze als van eminent be lang voor de industrie inzag en waar hij kon trachtte de industrieelen te bewegen stoomwerktuigen aan te schaffen. Z. M. be perkte zich niet tot het geven van goeden raad, in deze richting, doch steunde ieder plan daadwerkelijk. Zoo werden, toen Zaal berg zijn plannen kenbaar maakte om tot stoomaandrijving over te gaan eenige z.g. slatuintjes, welke aan het bedrijf grensden, onteigend en aan Zaalberg aangeboden. Deze werkelijk Koninklijke geste had tot gevolg, dat zeer spoedig de andere moei lijkheden waren overwonnen en Zaalberg als een der eerste fabrieken in den lande als krachtaandrijving een stoommachine aanschafte. Spoedig daarop volgde meer dere industrieën dit voorbeeld. Zeer spoedig hierop werden de wetten van 6 Mei 1824 en 19 November 1829 ge wijzigd bij Koninklijk besluit van 26 Sep tember 1833. Het stemt tot trots, dat de voortvarende eigenaren der zaak ruim honderd jaren geleden onder Z. E. Minis ter J. G. de Mey van Streefkerk aan het tot stand komen van dit Koninklijk besluit konden medewerken. Nadien werden èn stoommachine èn stoomketels ettelijke malen vernieuwd en aangepast aan de eveneens verbeterde voorschriften betreffende stoomwerktuigen. Den helaas te vroegtijdig ontslapen J. C. Het bekende adres Postbus 2, Heemstede is gaarnrf bereid alle gewenschte inlich tingen te verschaffen omtrent het opstel len van dergelijke automaten ook in an dere plaatsen. OVEREENSTEMMING IN HET ZAANDAMSCHE HAVENBEDRIJF. Loonsverhooging van tien procent. Na langdurige onderhandelingen over de regelingen en arbeidsvoorwaarden voor een nieuwe C.A.O. in het havenbedrijf tusschen de betrokken partijen n.l. eenerzijds de ver eeniging van Ned. werkgevers afd. Haven- belangen en anderzijds de in de vereeniging „Eensgezindheid" georganiseerde bootwer kers, is Zaterdag 1.1. eindelijk volkomen overeenstemming bereikt en hebben de werkgevers schriftelijk aan de werknemers doen weten, dat zij uiteindelijk bereid zijn de gevraagde 10 pet. loonsverhooging toe te staan. Hiermede is de weg voor een nieuwe C.A.O. geëffend. De overige voorwaarden, waarover bereids overeenstemming werd verkregen zijn o.a. dat gewerkt zal worden In twee-ploegenstelsel. Iedere ploeg zal 44 uur per week arbeiden resp. van 8—3 en van 312 uur met tweemaal een half uur schafttijd voor eigen rekening en voorts des Zaterdags iedere ploeg 4 uur. Het afdekken van het hout zal in het vervolg voor reke ning der importeurs en cargadoors geschie den, terwijl bij regenweer het werk alleen zal worden neergelegd indien er grenenhout wordt gelost. De nieuwe C.A.O. zal vermoedelijk per 15 Mei ingaan en ongetwijfeld medewer- ky tot den bloei van het Zaandamsche ha venbedrijf, dat aanvankelijk zulke donkere perspectieven vertoonde. De door B. en W. in uitzicht gestelde ver laging der haventarieven zal mede het hare tot een hoopvol houtseizoen bijdragen. KATHOLIEKE ONDERWIJZERSBOND. Voorzitter Wiltschut ook pauselijk onderscheiden. De adviseur van het Katholiek Onder- wijzersverbond Mgr. J. G. van Schaik heeft op de bestuursvergadering van het K. O. V. aan den heer W. Wiltschut, voorzit ter van het Verbond en van de St. Lebui- nusvereeniging meegedeeld dat Z. H. de Paus hem de onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice heeft verleend ter gelegenheid van het vertigjarig bestaan van genoemde vereeniging. Teeltpremie voor vlas. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat voor vlas van oogst 1937, hetwelk werd verdocht in het tijd vak 20 Februari 1938 tot en met 30 April 1938 geen teeltpre mie zal worden verleend. Ook voor vlas, dat op 30 April 1938 blij kens de stamkaart nog onverkocht was, zal geen teeltpremie worden gegeven. Zaalberg komt de eer toe van den bouw van nieuwe ketelhuizen, terwijl zyn zoon, de heer Jonathan Zaalberg, hier tegen woordig, de tegenwoordige, nog steeds mo derne stoommachine aanschafte en de stookruimtes en machinekamers deed mo derniseeren. Hen allen breng ik dank voor de wijze, waarop ieder hunner op zijn manier mede bouwde aan het op peil houden van ons bedrijf. Het is mede hierdoor, dat ons be drijf thans een wereldreputatie geniet. Thans is de tijd gekomen, waarop wij het stoomtijdperk afsluiten en het tijdperk der electriciteit ingaan. Weliswaar wordt de leiding der bedrijven niet zoo krachtig ge steund als honderd jaar geleden, toch mag ik met erkentelijkheid gedenken de tege moetkomende houding der gemeentelijke electriciteitswerken. Het stemt tot verheugenis, dat het moge lijk was alle benoodigde motoren in Neder land te koopen. Hierbij is voor mij komen vast te staan, dat motoren van Neder- landsch fabrikaat tot de beste der wereld behooren. Hoewel de electrificatie der fa briek aanleiding is tot dit samenzijn, meen ik niet na te mogen laten er uwe aandacht op te vestigen, dat de geheele technische outillage der fabriek grondig is onderzocht en, voor zoover noodig, is gemoderniseerd. Zonder overdrijving meen ik thans te kun nen zeggen, dat onze fabriek thans tot de meest moderne in den lande gerekend kan worden. Zelfs kan ik mededeelen, dat som mige machines eenig in den lande zijn. Ik breng een woord van dank aan den heer ir. E. K. H. Guljé, die de plannen tot electrificatie ontwierp en de werkzaamhe den der moderniseering leidde. Ik dank ver der het electrotechnisch bureau Koelman te Oegstgeest, welke de electrische instal latie aanlegde en keurig werk leverde. Ik breng verder dank aan den chef-machinist Arbouw, die in de achter ons liggende maanden kranig werk verrichtte. Ik dank verder u allen, die aan de moderniseering medewerkten en roep u toe: nog slechts één verbouwing en nog slechts één machi ne. Indien dit alles dient om ons eeuwenoud bedrijf den weg te openen naar een nieu we periode van bloei, waarvan niet alleen gij allen doch ook de na ons komende ge slachten de vruchten mogen oogsten, is on ze intentie verwezenlijkt. Spr. verzocht hierna den heer Zaalberg de stoommachine stop te zetten en de elec triciteit in te schakelen. De heer Zaalberg gaf gevolg aan het tot hem gerichte ver zoek.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2