rt DINSDAG 10 MEI 1938 ut LEIDSCHE COURANT fïERDE BI.AD - PAG. 11 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUK OP EEN ONBEWAAKTEN OVERWEG. Wielrijdster door trein gegrepen. Op den onbewaakten overweg in de spoorlijn BoxtelGennep, is gisteravond omstreeks zeven uur het twaalfjarig doch tertje van de familie Eykemans te Boxtel, met haar fiets door den lokaaltrein, welke van Boxtel naar Gennep rijdt, gegrepen. Het meisje werd levensgevaarlijk ge wond. Zij is ter plaatse van het ongeluk van de H.H. Sacramenten der stervenden voorzien. Het slachtoffer werd per brancard naar het ziekenhuis te Boxtel vervoerd. BOERDERIJEN AFGEBRAND Bewoners vluchtten in nachtgewaad In den afgeloopen nacht omstreeks één uur is brand uitgebroken in de kapitale boerderij van den heer T. Schutter, staan de aan het Damsterdiep te Dijkshorn, ge meente Ten Boer. De bewoners konden zich nog juist bijtijds in veiligheid stellen. In nachtgewaad moesten zij uit het huis vluchten. De wind was tamelijk gunstig, zoodat een aangrenzend woonhuis behou den kon blijven. De brandspuit uit Ten Boer kon tegen de felle vuurzee weinig uit richten, zoodat de geheele boerderij ver nield werd. Het vee bevond zich juist een week in de weide. De oorzaak van den brand is niet be kend. De boerderij was slechts laag ver zekerd. Een paard en eenige kalveren omgekomen. Gistermiddag om twee uur is brand ont staan in een hooiberg, gelegen achter de boerderij van den landbouwer K. J. Wolf- kampp te Haarle (Overijsel). De wind dreef de vlammen in de rich- t!ng van ed boerderij, welke weldra door het vuur werd aangetast. Voorbijgangers waarschuwden de bewo ners, die uit hun middagslaap gewekt moesten worden. Men begaf zich vervol gens naar de veestallen, welke evenwel reeds vlam bleken te hebben gevat. Niet kon worden voorkomen, dat een paard en eenige kalveren in de vlammen omkwa men. De gealarmeerde brandweer van Nijver- dal kon wegens gebrek aan water niets te gen het vuu r uitrichten. De boerderij brandde tot den grond toe af, evenals de hooiberg. Eenig geld is verloren gegaan. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. Groot en kleinvee omgekomen In den afgeloopen nacht ontstond brand in de boerderij, bewoond door den heer M. de Vries te Hardegarijp. De boer derij was eigendom van den heer J. de Vries te Suawoude. Het geheele perceel en den inboedel wer den een prooi der vlammen. Vijf koeien, een paard, een kalf, een geit en eenige kip pen kwamen in de vlammen om. De oorzaak van den brand is niet be kend. Alles was verzekerd. Woning en schuur afgebrand Vannacht zijn de woning en een schuur van den veehouder H. Leyendekker te Getswederzijl nabij Sexbierum, afgebrand. De bewoners konden zich met moeite in veiligheid stellen. Een inwonende knecht liet zich door een dakvenster in den dak goot zakken en kon zoo den grond berei ken. Het pand brandde geheel uit. Het vee was in de weide. Een hond kwam in de vlammen op. DIENSTBODE VERDUISTERT 1500 GLD. Een vijftienjarige dienstbode uit Kampen heeft kans gezien om in enkele weken tijds ten nadeele van haar mevrouw, een bedrag van 1500 gulden te ontvreemden. Het kind, dat het volle vertrouwen van haar mevrouw had, deed ook wel loopen- de betalingen. Uit dien hoofde viel het minder op, dat van een groot bedrag aan geld, dat in huis was voor een belangrijken aankoop, geleidelijk iets verdween. Toen ontdekt werd, dat er iet sniet in den haak was, had het meisje zich al 1500 gulden toe geëigend, waarvan een deel in goederen was omgezet, en ook een deel aan familie leden was gegeven. Zij is na ontdekking ter stond gearresteerd en ter beschikking ge steld van de justitie te Zwolle. Als ver dacht van heling is de vader van het meis je aangehouden. Dank zij omvangrijke po- litie-onderzoek is het gelukt nagenoeg al 't ontvreemde of reeds gekochte te achterha len. JEF LAST AANGEHOUDEN. Gistermiddag is de schrijver Jef Last, toen hij per auto uit Antwerpen kwam, aan de Nederlandsch-Belgische grens bij Zun- dert aangehouden. Omtrent de redenen, welke tot zijn aan houding geleid hebben, wa geen absolute zekerheid te verkrijgen, doch waarschijn lijk is dit geschied omdat de papieren van Jef Last, die, naar men weet het Neder landerschap verloren heeft, daar hij in Spaanschen krijgsdienst is getreden, niet in orde waren. Wat er met hem zal geschieden, zal he den worden uitgemaakt, na overleg met het Departement van Justitie in Den Haag. Ontploffing in werkplaats van de staatsmijn Maurits TWEE ARBEIDERS LICHT GEWOND De electrlsche stroomvoor ziening van een gedeelte der prov. Limburg eenlgen tijd ge stoord DE WERKPLAATS GERAAKTE IN BRAND, DOCH ER WAS GEEN GEVAAR VOOR UITBREIDING. Uit Lutterade wordt gemeld: Gister avond omstreeks half negen werd het personeel van de staatsmijn Maurits en ook omwonenden opgeschrikt door een hevigen knal, welke gevolgd werd door een feilen rossigen gloed, die tot ver in den omtrek van de mijn waar neembaar was Het bleek, dat een luchtleiding in de werkplaats van de mijn was ontploft, als gevolg waarvan een gasleiding, wel ke zich in de nabijheid daarvan be vindt, werd beschadigd en het gas vlam vatte, zoodat de werkplaats in een ommezien van tijd voor een groot gedeelte in brand geraakte. Een verder gevolg was, dat de elec- trische centrale buiten werking werd gesteld, hetgeen beteekende, dat een groot gedeelte van de provincie Lim burg, van electrischen stroom versto ken werd. Zoo werden o.a. de steden Maastricht, Sittard, Roermond en Heerlen volkomen in het duister ge huld. Na ruim anderhalf uur evenwel kon de stroomlevering worden hervat. Ook de ophaalmachine voor het per sonenvervoer door de schachten is als gevolg van de ontploffing tijdelijk bui ten werking gesteld. Hierdoor konden de arbeiders van de nachtploeg niet in den mijn afdalen en moesten zij naar huis worden vervoerd. Men verwachttee dat de middagploeg die zich gisteravond om tien uur nog in de mijn bevond, op den gewonen tijd of met een geringe vertraging, naar boven zou kunnen komen. Bij de ontploffing werden twee arbeiders licht gewond. Voor de mijnwerkers, die zich onder den grond bevonden, bestond geen en kel gevaar. Ook was er geen gevaar voor uitbreiding van den brand, die om tien uur beperkt was tot een derde gedeelte van de werkplaats. Vlammen ontwikkelen geweldige hitte. Nader vernemen wij, dat de ontploffing is geschied even buiten de werkplaats in de nabijheid van de loopbrug, die van het hoofdgebouw naar de schachten voert, op ongeveer 25 meter afstand van de schacht toren. Het gas dat onder geweldigen druk staat, ontsnapte uit een drietal gaten met een doorsnede van niet meer dan 4 centi meter. Daardoor ontstonden geweldige steekvlammen, die zoo'n hitte verspreid den, dat de ijzeren buizen en de betonnen muren in de onmiddellijke nabijheid wit gloeiend stonden. De werkplaats zelf werd eveneens door het vuur aangetast. De mijn- brandweer, die na enkele oogenblikken met groot materiaal ter plaatse was, greep on middellijk krachtig in. In de electrische centrale, welke ook in de nabijheid staat, waren alle ruiten aan de Noord -en Oostzijde totaal vernield, ter wijl ook van de in aanbouw zijnde centrale alle ruiten sprongen. Om ernstiger dingen te voorkomen liet men het gas door de uit- laatbuizen ontsnappen en stak men dit in brand, waarbij men tegelijkertijd het voor deel had, dat de terreinen hiermede waren verlicht. Uit tientallen uitlaatkleppen ste gen reusachtige vlammen als fakkels om hoog, die alles in de omgeving van meer dan een kilometer, in een hellen gloed zet te, hetgeen een fantastischen aanblik ople verde en duizenden menschen op de been bracht. Aangezien de windrichting gunstig was, bestond er geen gevaar dat het gas door de luchtververschingsapparaten de mijn zou kunnen binnendringen. In de centrale kon direct een noodverlichting worden in geschakeld, doch de mijn zelf bleef zonder licht ook nadat de stroomlevering in de provincie was hersteld door inschakeling van de electrische centrale te Hoensbroek. De mijnwerkers, die onder den grond aan den arbeid waren, zullen waarschijnlijk van het gebeurde weinig hebben bemerkt. Alleen zij, die in de hoofdgangen kwamen, bespeurden dat de electrische verlichting was gedoofd. Vanzelfsprekend werden de leiders van het werk telefonisch van de si tuatie op de hoogte gebracht. Bij de onptloffing zijn twee arbeiders slechts zeer licht gewond. Zij zijn in de verbandkamer onder geneeskundige behan deling gesteld. De reddingsbrigade, die onmiddellijk na de ontploffing door middel van de sirenes werd gealarmeerd, behoefde geen dienst te doen. De lichtstoring in de provincie was te ruim half tien opgeheven. De leiding van het blusschingswerk en de andere maatregelen berustte bij den be drijfsleider van de staatsmijn Maurits; ir. J. Bakker, en bij het hoofd van den vei ligheidsdienst, ir. G. Duyfjes. Verschillende leden van de directie der mijn waren op het terrein aanwezig. Ook de burgemeester van Geleen, de heer F. A. L. M. Damen, gaf van zijn belangstel ling blijk. Van heinde en ver kwamen de nieuws gierigen den geheelen avond aanstroomen, waarvan velen per auto. Alle toegangswe gen tot de mijn werden evenwel door de politie afgezet. Tegen elf uur was men er in geslaagd de storing in de electrische centrale op te heffen, zoodat niet alleen de deelen van Limburg, die van de stroom verstoken wa ren geweest, weer licht kregen, maar ook de lift van de mijnschacht weer in werking kon worden gesteld en de arbeiders van de middagploeg naar boven konden worden gebracht. Met autobussen werden zij ver volgens naar huis vervoerd. De nachtploeg is echter "niet meer naar beneden gegaan, aangezien den arbeiders reeds was mede gedeeld, dat zij huiswaarts konden keeren en vannacht vrijaf hadden. Oorzaak nog niet bekend. Omtrent de oorzaak van de ontploffing is nog niets bekend. De buizen met samen geperste lucht en de gasbuizen bevinden zich boven den grond op een hoogte van drie tot vier meter. Omstreeks elf uur was de brand in de werkplaats bedwongen. Een groot gedeelte van het uit steen opgetrokken gebouw is uitgebrand. De materieele schade is aan zienlijk. Vele reparatiemachines, werktui gen en gereedschappen zijn verloren ge gaan. Ongeveer tegelijk met de voltooiing van het blusschingswerk kon een der schachtliften weer in gebruik worden geno men. De arbeiders van de middagploeg, 1250 in getal, hadden van 't gebeurde niets be merkt. Toen zij zich aan het einde van hun diensttijd, om tien uur, bij den schacht meldden, hoorden zij, wat er gaande was. Zij hebben toen rustig op: het herstel der com municatie gewacht. SPORT Wie verstand heelt van kleeding, kiest vanzellspre- kend niet anders dan de aparte Waarborg-Kleeding. ALLEENBJ KREYMBORG DE STEEKPARTIJ IN DEN HAARLEMMERHOUT. De dader aangehouden. De recherche is er gisteravond in geslaagd den jongen op te sporen, die Zondagavond in den Haarlemmerhout te Haarlem den 16-jarigen H. met een mes in de borst heeft gestoken, waar een long en het hartzakje werden geraakt. Het is een 14-jarige metselaarsleerling uit Haarlem, die bij zijn verhoor verklaar de met H. ruzie gekregen te hebben over een meisje. Hij had een mes getrokken, om dat H. hem een klap in het gezicht had ge geven. De jongen is in bewaring gesteld. De toestand van H. is nog steeds ernstig. IN DUITSCHLAND AANGEHOUDEN NEDERLANDER VRIJGELATEN. De vorige week is te Munster gearres teerd de 29-jarige heer H. A.è Tiben uit Roterdam, die met zijn echtgenoote bij zijn te Munster wonende moeder verblijf hield. De reden van zijn arrestatie door de Gestapo was niet bekend. Zeer onverwacht is de heer Tiben echter gisteren in vrijheid gesteld en per trein te Enschede gearri veerd. Hij deelde mede, dat men zes aan klachten tegen hem had ingediend wegens hoog- en landverraad, welke aanklachten echter geheel onjuist waren. Volgens den heer T. berustte ales op een persoonlijke wraakneming van bepaadle Gestapo-be- ambten. Op bevel uit Berlijn is hij op vrije voeten gesteld. De heer T. is uit Neder- landschs ouders in Duitschland geboren en heeft tot 1929 in Duitschland gewoond, maar hij bezit de Nederlandsche nationali teit. Hij is gisteavond naar Rotterdam door gereisd. NEDERLANDSCHE HOTELDIEF TE CANNES GESNAPT Hij bekende ineer dan ten laste was gelegd Een achttienjarige Nederlander, K. K. v. L., geboortig uit Gouda, die sedert een twintigtal dagen ettelijke diefstallen in ho tels en pensions aan de Cóte d'Azur heeft Uit het katholieke kamp DE WEDSTRIJD R. K. NEDERLAND— R. K. BELGIë. Vondenhof liep een hersenschudding op. Het ongeval, dat den speler Vondenhof is overkomen, tijdens den wedstrijd R. K. NederlandR. K. België heeft een ongun stige wending genomen.- Vondenhof heeft een ernstige hersenschudding opgeloopen en men achtte zijn toestand zoo erg, dat men besloot hem van de laatste H.H. Sa cramenten te voorzien. Vondenhof heeft Zondag echter een rus- tigen nacht gehad en was gistermorgen bij kennis. De secretaris van het Belg. Be stuur en de aanvoerder van het Belgisch team hebben gisterochtend Vondenhof in het ziekenhuis bezocht. V. V. P.—D. O. S. 0—L EEN BENAUWDE D.O.S.-ZEGE TE 's-GRAVENHAGE. Bodewijk scoort het eenige doelpunt. Met een zeer bescheiden 10 zege is het DOS gelukt om de beide pun ten mee naar de Veen te brengen en daardoor nog een goede kans te be houden op promotie. Niemand heeft met half-time kunnen vermoeden, dat deze zoo onproductieve en matte wed strijd in het laatste kwartier nog zoo'n sensationeel verloop zou hebben. Slechts enkele minuten voor het ein de vermocht Rode wijk uit een voorzet van v. Es op schitterende wijze het doelpunt te scoren, dat achteraf ge zien wel eens van doorslaggevende waarde kan blijken te zijn. Dat er in de Residentie-stad een hoogst belangrijke en beslissende kamp te wach ten stond, hiervan was iedereen voldoende overtuigd. Het V.V.P.-terrein was dan ook rondom door enkele duizenden toeschou wers omzoomd, waarvan ook enkele hon derden uit de Venen met allerlei vehikels de reis naar den Haag hadden onderno men. We hebben in deze competitie nu al eenige zware wedstrijden gezien, waarin een paar kampioensploegen hardnekkig hun best doen om een degradatie-ploeg uit een hoogere klasse te werken en voor zich zelf een mooiere toekomst te schep pen. Tot nu toe heeft het V.V.P. wel bij zonder tegen gezeten. Bij de huldiging, die heden vooraf ging, legde een bestuurslid van V.V.P. nog eens bijzonder den nadruk op het tragische van dezen gang van za ken, n.l.dat een ploeg door een lange competitie heen zich naar het kampioen schap heeft opgewerkt en dan de vruch ten daarvan moet missen door een paar onfortuinlijke promotiewedstrijden. Eerste helft. Om half drie worden de beide keepers aanvoerders opgeroepen. V.V.P. wint den toss, kiest tegen de zon en eenigszins met windvoordeel. De ploegen stellen zich in de volgende formatie op: V.V.P. doel: Nieuwenburg; achter: Ver- seput en Bruggemans; midden: v. d. Ende, Frijters en Henneke; voor: Kooien, Vree- devoort, Essers, Brugman, Rosenburg. D.O.S., doel: J. de Koning; achter: L. Hoogenboom en P. de Koning; midden: H. Turk, J. Turk en Rietbroek; voor: Rode- wijk, v. Velzen, v. Hameren, v. Es, Aker boom. Reeds van den aanvang af verkeeren de doelen beurtelings in gevaar. Vreedevoort schiet slecht en naast, een DOS-aanval be landt in het zijnet, en dan is het wederom Vreedevoort, die een hard schot op het DOS-doel afvuurt, hetwelk via de deklat over vliegt. Bij een DOS-corner wipt de keeper gepleegd, is in de val geloopen toen de po litie te Cannes hem naar zijn papieren vroeg, meldt de „Telegraaf". Hij had al reeds te Mentin, Monte Carlo en Nice geopereerd en had nu een pen sion te Cannes als operatiebasis uitgekozen waar hij zich verschillende kleedingstuk- ken, een foto-apparaat, een verrekijker, een handkoffer en toilet-nécessaire uit de kamer van een paar Engelsche dames had toege ëigend. Daar de diefstal samenviel met het ver dwijnen uit het pension van den jonge man, werd de politie gewaarschuwd. Re chercheurs, die hem op straat tegenkwa men, vroegen hem, zich te legitimeeren. Daar hij geen papieren bij zich had, ver zocht hij de politiemannen met hem naar het hotel te gaan, waar hij zijn intrek had genomen. Daar aangekomen, begonnen de rechercheurs onmiddellijk alles te onder zoeken en hadden in een valies al gauw vele der gestolen voorwerpen ontdekt. Ook vonden zij een stel inbrekerswerktuigen. De Nederlander bekende al het hem ten laste gelegde en vertelde ook nog, dat hij 15 April 1.1. zonder paspoort van uit België over de Fransche grens was gekomen, ver- Schillende diefstallen te Menton, Monte Carlo en Nice had gepleegd en nog ver scheidene valiezen met gestolen voorwer pen in bewaring had gegeven in het station te San Remo. Terwijl hij door den commissaris van po litie te Cannes werd ondervraagd, maakte hij van een oogenblik dat de, aandacht der agenten elders werd beziggehouden, ge bruik om een poging tot ontsnappen te wagen. Hij werd echter weer gegrepen en daarop aan het parket te Grasse toever trouwd. K. v. L. had onder verschillende aange nomen namen „gewerkt". Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten snel uitloopend weg, waarna v. Es van rechts een goede kans krijgt, doch sterk gehinderd wordt, waardoor het schot ge deeltelijk mislukt. Aan den anderen kant is Essers snel doorgebroken, hij zal schie ten, maar op het moment is Rietbroek te ruggekomen en redt schitterend. Dan zal H. Turk uit nood op den keeper terugspe len, hij schiet corner, waaruit Essers een lagen bal inzendt, welke J. de Koning moeite genoeg geeft. Wederom golft een DOS-aanval naar het Haagsche doel; op een voorzet van rechts langs doel heen wordt Nieuwenburg uit z'n doel gelokt, dan schiet de DOS-linksbuiten in het ver laten doel: Bruggemans is hier de redden de engel en voorkomt een zeker schijnend doelpunt. Als daarna de spil Frijters op ongeveer twintig meter een strafschop op het DOS-doel neemt, vliegt z'n hard schot juist naast. Reeds is een half uur gespeeld, verschillende goede aanvallen zijn door beide partijen opgezet, maar het goede schot blijft uit. Ondertusschen speelt WP sterk verdedigend en hierbij vertolkt de linksback Bruggemans een uitstekende partij; hiervan kan de rechtervleugel van DOS getuigen. Bij een drietal corners door VVP direct achter elkaar genomen, grab belt J. de Koning eenmaal op sublieme wijze den bal van het hoofd van een te genstander weg, de derde corner komt in het zijnet. Het laatste kwartier zet DOS een groot offensief in en neemt het spel geheel in handen. Een voorzet van rechts kopt v. Velzen enkelecentimeters naast. Een hevig duel tusschen Rodewyk en Verseput waarin DOS wint, nog en kele schoten op de WP-veste. Dan gaat de rust in met blanco stand. Na half-time. Deze speelhelft moet beslissend worden, maar hiervan kunnen we toch nog niets bespeuren. De matheid, welke over het spel lag gedurende de geheele eerste helft, schijnt voorloopig nog niet opgeheven. VVP volhardt bij een angstvallig verdedi gen met een enkelen aanval, waar alle schotvaardigheid zoek is. DOS ligt dit spel heelemaal niet, en ziet dan ook geen kans om er doorheen te komen. Als ongeveer een kwartier is gespeeld, wordt het WP duidelijk, dat een andere weg moet wor den ingeslagen: zoo komen er geen doel punten. Met een gelijk spel zijn de Ha genaars kansloos. De middenlinie waagt zich meer naar voren, en reeds komen de eerste goede aanvallen, waarbij de DOS- keeper door 'n misverstand in de achter hoede. niet anders kan doen dan een te- ruggespeelden bal het veld in trappen. Maar wanneer daarna de rood-gelen het Haagsche doel dreigen te belegeren, roept Nieuwenburg z'n mannen weer terug in de verdediging. Steeds verder verstrijkt de tijd, nog 20 min. zijn te spelen en nog geen doelpunten! Zal het DOS gelukken? Het laatste kwartier is begonnen, voor zoovele Haagsche ploegen dikwijls het be slissende deel van den wedstrijd. Steeds veelvuldiger worden de DOS-aanvallen, tweemaal kopt v. Velzen naast en over. Van het futlooze spel zonder energie en sfeer uit de eerste helft is niet veel meer te bemerken. Sfeer....! Wel wat al te gespannen, maar zeer aannemelijk ove rigens bij dergelijke promitiewedstrijden. Na een afgeslagen VVP-aanval, de laat ste, is v. Es alleen door, met moeite schie tend belandt z'n schot in 't zijnet. Eindelijk, eindelijk 01. Vijf minuten voor het einde is dan ten slotte een keer gelukt, wat al zoo lang ge probeerd was. Als na een corner op het VVP-doel de Hagenaars nog het gevaar weten te keeren, blijkt dit toch uitstel van executie te zijn. Op den vleugel heeft v. Es zich met verwoede vurigheid vryge- werkt en legt den bal zoo zuiver op het hoofd van den toestormenden Rodewijk, dat de uitvallende Nieuwenburg niet kan verhinderen, dat de bal in het uiterste hoekje hoog in 't doel verdwijnt. Hierna laat VVP geheel den moed zakken, zoodat in de laatste minuten DOS nog een serie aanvallen opzet. Met een totaal uitgespeeld WP blaast scheidsrechter einde. Het ijzer gesmeed toen het heet was. De overwinning heeft wel aan een heel dun zijden draadje gehangen. Toch kun nen we ze zeker als welverdiend beschou wen. De sensationeele gebeurtenissen in het laatste kwartier brachten pas het echte vurige van den strijd en hierin was het de „ausdauer" der Rijnlanders, die ten slotte geheel de situatie ging beheerschen. Het doelpunt, dat er tenslotte van komen moest, was daarom geenszins onverwacht, maar wel verheugend, omdat er zoo lang op was gewacht. Zoo zijn deze twee wedstrijden tegen WP ten einde, en zal DOS de volgende week thuis tegen Graaf Willem moeten laten zien, van welke waarde haar papie ren zijn. (Vanwege vertraging bij de post giste ren niet geplaatst). R. K. O. V. Hedenavond te 8 uur wordt in het ge bouw van den R. K. Volksbond, Steen- schuur alhier, een vergadering van de R. K. O. V. gehouden ter bespreking van een heropbouw der vereeniging. De op komst van talrijke voetballiefhebbers wordt verwacht.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 11