De welstand in Leiden en Omgeving DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Het gemiddeld inkomen der belastingplichtigen Geheimzinnig drama te Kethel VRIJDAG 6 MEI 1938 29ste Jaargang No. 9024 S>e£cidóeli£(Boti/zxmt Telefoon: Redactie 15. Telefoon: Administratie 935. A&r. es Alxmn.-tarievrn rio ftf. Giro 103003. Postbus 11. Dit nummer bestaat uit vier bladen. „Ziedaar uw doods vijanden" 't Kan vervelend worden. Wij weten het. 't Kan te veel eer zijn voor hen, over wie het gaat. Wij weten het. Maar toch: wij herhalen. Wij herhalen, omdat wij niet kunnen begrijpen de gren- zenlooze oppervlakkigheid, de doodsbenau- wende kortzichtigheid van mede-katholie ken, die niet inzien, dat de N. S. B. hen tart in hun heiligste overtuiging en heilig ste gevoelens. Gisteren wezen we op een uitlating var» het „Nationale Dagblad" in een der laatste nummers. Wij citeeren nu enkele regels uit het nummer van gisteren: Het internationale politiek-katholi- cisme en het Internationale wereld- Jodendom, ziedaar uw doodsvijanden, die in den strijd tegen u elkander als broeders hebben gevonden. Wel werd ons volk belaagd van vele zijden. Een georganiseerde aan val van deze twee aartsvijanden in één gesloten bondgenootschap heeft nog nooit bestaan. Aan ons de taak om deze vijanden van volk en recht, van zeden en godsdienst, van wetenschap en cultuur, van kerk en christendom, te toonen in al hun afschuwelijke en afgrijselijke gedaanten. Wij willen veronderstellen, 'dat iedere katholiek en, gelukkig, niet alléén iedere katholiek! deze taal afschuwelijk en de geestesgesteldheid, waaruit zij is opgebor reld, weerzin- èn angst-wekkend vindt! Als er iemand is, die er anders over denkt, zouden wij hem willen vragen, ons tegen te spreken! Als daarentegen ieder, die dit leest, het met ons eens is, laat dan óók ieder er de conclusies uittrekken, die er uitgetrokken moéten worden. Dat alle katholieken zich er diep van bewust zijn, dat zij zich moeten vereeni gen achter den Paus ook al zal men hen dan beschuldigen van.... politiek-katho- licisme! DE TOESTAND VAN DE JEUGD- ZIELZORG IN HET DERDE RIJK. gemeenschappelijk schrijven van het Duitsche Episcopaat. Naar aanleiding van den a.s. Opvoedings Zondag hebben de Duitsche Bisschoppen een Herderlijk Schrijven uitgevaardigd, waarin zij wijzen óp de zware gewetens plicht om in onzen moeilijken tijd 't Woord Gods niet aan de kinderen ie onthouden. „Jammerlijk genoeg is het Godsdienst onderricht zooals het nu in de scholen ge geven wordt, meermalen niet voldoende meer. Gij weet zelf zoo zeggen de Bis schoppen tot de geloovigen dat het on derricht dikwijls verkort wordt en uit hét levensverband van de katholieke school gerukt wordt. Gij ziet zelf met bange zorgen, hoe groot cp vele plaatsen de geloofsbedreiging voor Uw kinderen geworden is. Gij, Katholieke Ouders, vraagt u evenals uw Bisschoppen en Zielzorgers af wat er moet worden uit ae jeugd, wanneer er gebrek is aan een goede godsdienstige opvoeding." Bij deze bedroevende toestand van de jeugdzielzorg wordt het godsdienstonder richt van de kinderen buiten de school tot een „ernstige, onmiskenbare plicht van het Kerkelijke Onderwijsambt." Gelukkig begrijpen de ouders dit. Reeds werden talrijke instellingen voor gods dienstig, zedelijk onderricht en opvoeding voor de jeugd opgericht, en daar aan is het te danken, dat „ondanks de zware be dreigingen en beproevingen de katholieke kinderen trouw blijven aan hun Doopbe loften. Naast deze noodhulpmaatregelen van kerkelijke zijde rekenen de Bisschoppen en vooral op dat de ouders het voorbeeld van een waar christelijk katholiek leven aan hun kinderen zullen geven. Als Kerk en Ouders samenwerken, dan kan men verhoopen dat ondanks de vele moeilijkheden van den tegenwoordigen tijd de zielen der kinderen bewaard blij ven voor alle verderfelijke nachtvorst en zich van dag tot dag rijker mogen ontwik kelen." n. In ons eerste artikel hebben wij laten zien welke veranderingen het laatste be lastingjaar gebracht heeft in het aantal aangeslagenen in de rijksinkomstenbelas ting, dat in de gemeenten van on-ze streek per duizend zielen voorkomt. De verande ring in den financieeJen toestand dezer belastingplichtigen kon in deze cijfers niet tot uitdrukking komen. Tot op zekere hoog te is deze af te leiden uit de bedragen, die het gemiddeld inkomen van eiken aange slagene afzonderlijk aangeven, welke be dragen wij hieronder laten volgen: Gemiddeld inkomen: 1936 1937 Rijksgemiddelde: 2087— 2075— Leiden 2050— 2016— Van de nabij gelegen gemeenten bleef het gemiddeld inkomen gelijk of nagenoeg gelijk in: Ter Aar 1624— 1621 Hazerswoude 1622— 1622.— Koudekerk 1770— 1776— Noordwijk 1966— 1968— Rijnsburg 1893— 1902— Valkenburg 1467— 1477— Woubrugge 1678— 1686— Een toename vertoont het gemiddelde inkomen in: Alphen aan den Rijn 1896— 1923— Barwouts waard er 1622— 1710— Bodegraven 21.05— 2170— Boskoop 1827— 1886— Hillegom 1901— 1949— Lisse 2126— 2220— RijnsaterwoUde 1412— 1437— Sassenheim 2168— 2281 Veur 2036— 2165— Voorhout 1677— 1795— Waarder 1550— 1592— Warmond 2380— 2521 Wassenaar 5215— 5431 Woerden 1852— 1888— Zevenhoven 1485— 1504— Zwammerdam 1645— 1951 Daarentegen liep het gemiddelde inko men het laatste jaar terug in: Benthuizen 1969— 1828— Haarlemmermeer 1734— 1696— Katwijk 1795— 1766— Leiderdorp 1754— 1717— Leimuiden 1759— 1733— Nieuwkoop 1747— 1642— Nieuwveen 1726— 1668— Noordwijkerhout 1625— 1569— Oegstgeest' 2726— 2707—' Rietveld 1793— 1745— Voorsdhoten 2000— 1909— Zoetermeer 1849— 1783— Zoeterwoude 1879— 1850— Afzonderlijk vermelden wij, wegens den zeer grooten teruggang van het gemiddeld inkomen der belastingplichtigen: Moercapelle O.1655— Bij de beoordeeling van deze cijfers moet het volgende in aanmerking worden geno men. Het gemiddeld inkomen kan stijgen door twee oorzaken. Op de eerste plaats kunnen inderdaad alle belastingplichtigen, of althans een deel van hen, een grooter inkomen hebben verkregen. In dat geval is de stijging van het gemiddeld inkomen dus een positief gunstige omstandigheid. Maar het gemiddelde bedrag kan ook gestegen zijn doordat uit de groep belastingplichti gen een aantal voorheen reeds bescheiden inkomens zijn weggevallen, bijvoorbeeld door een toegenomen werkloosheid. Deze lage inkomens drukten voorheen het ge middelde, hun wegvallen doet het gemid delde derhalve stijgen. Maar in dit geval is deze stijging natuurlijk géén aanwijzing voor een gunstige ontwikkeling van het to tale volksinkomen ter plaatse. Omgekeerd kan het gemiddelde inkomen gedaald zijn door een werkelijke verminde ring van het volksinkomen in een bepaal de gemeente, bijvoorbeeld door massale loonsverlagingen, maar even goed kan het gemiddelde inkomen dalen bij een afne mende werkloosheid, waardoor tal van in woners, die voorheen niet belastingplichtig waren, thans weer" een bescheiden inko men genieten, dat juist boven de belasting grens valt, en waardoor het gemiddelde be drag omlaag gedrukt wordt. De veranderingen in het gemiddeld inko men *1 van de belastingplichtigen moeten daarom beschouwd worden in verband met de veranderingen van het aantal aangesla genen, waarvan wij in ons eerste artikel melding maakten. Doen wij dit, dan leiden de cijfers tot de volgende conclusies: In Leiden, Katwijk, Noordwijkerhout en Zoeterwoude ontwikkelde de toestand zich het laatste jaar ongunstiger dan het rijks gemiddelde, omdat zoowel het aantal be lastingplichtigen per duizend zielen als het gemiddeld inkomen der aangeslagenen sterker daalden dan dit gemiddelde. In Ter Aar, Hazerswoude, Koudekerk, Noordwijk, Valkenburg bleef het gemid deld inkomen vrijwel gelijk; toch was de gang van zaken hier ongunstig door de sterke vermindering van het aantal aange slagenen. In Veur, nam het gemiddeld inkomen toe; echter kennelijk door de sterke daling van het aantal belastingplichtigen, zoodat de ontwikkeling hier toch ongunstig is te achten. In Bodegraven, Lisse, Sassenheim, Voor hout, Wassenaar en Zwammerdam gaat de stijging van het gemiddeld inkomen ge paard aan een geringere daling van het aantal belastingplichtigen dan het rijksge middelde, hetgeen in totaal op een gunsti ge ontwikkeling wijst. In Benthuizen en Moercapelle daaren tegen gaat een sterke daling van het aan tal belastingplichtigen samen met een aan merkelijke teruggang van het gemiddeld inkomen, wat héél ongunstig is. In Boskoop en Waarder tenslotte valt de stijging van het aantal aangeslagenen sa men met een stijging van het gemiddeld in komen, wat bijzonder gunstig is. In een slot-artikel zullen wij den invloed van al deze veranderingen op het hoofde lijk inkomen bezien. Lijken van moeder en kind uit poldervaart opgehaald Gisteravond ontdekte een persoon die langs de poldervaart te Kethel wandelde, op de kade enkele klee- dingstukken. Hij verzocht voorbijgan gers de politie van Kethel te waar schuwen. Deze verscheen spoedig ter plaatse en ging tot dreggen over. Na ©enigen tijd vond zij het lijkje van een zevenjarig meisje en op kor ten afstand het lijk van een 30-jarige vrouw. Later bleek men hier te doen te hebben met moeder en dochter. De politie staat hier voor een volkomen raadsel. De burgemeester van Kethel en Spaland verzoekt in verband met deze kwestie op sporing en aanmelding van een man, die gisteravond per fiets met groote vaart, langs de kade reed. De man was gekleed in donker colbertcostuum en was bloots hoofds. Voorts verzoekt de burgemeester den persoon, die voorbijgangers verzocht de politie te waarschuwen, zich ten ge meentehuize van Kethel te willen melden. STAKENDE SCHOOLKINDEREN. KOPENHAGEN, 6 Mei. (A. N. P.) Te Aalborg is een aantal schoolkinderen in staking gegaan, omdat zij een uur moesten loopen naar school en een uur terug naar huis. De ouders van de kinderen verlan gen, dat de gemeente de kinderen per au^o heen en terug zou brengen, doch de raad heeft dit geweigerd. Het geschil is thans voorgelegd aan den raad van onderwijs. Steunverleening aan kleine tuinders. REGELING TOT STAND GEKOMEN. Voor de practische uitvoering behooren de gemeentebesturen een plaatselijke commissie in te stellen. Voorloopig van 1 Juni tot 31 December. Naar wij vernemen, is thans tot stand gekomen de regeling, welke zal gelden voor steunverleening aan kleine tuinders. De ministers van Sociale en van Econo mische Zaken hebben de wenschelijkheid er van ingezien, voor de kleine tuinders een analoge regeling te treffen als voor de klei ne boeren. Diensyolgens hebben zij daartoe besloten en zal met betrekking tot de uit voering daarvan de medewerking der ge meentebesturen worden ingeroepen. De gemeentebesturen zullen worden ver zocht, bij eventueele deelenming aan deze regeling, de voor de invoering vereischte maatregelen ten spoedigste te treffen, op dat deze, zoo mogelijk, reeds per 1 Juni, kan ingaan. Voor de practische uitvoering der regeling béhooren de gemeentebesturen, zoo noodig, een plaatselijke commissie in te stellen van een samenstelling als in de bekende circu laire van 24 September 1937 voor de kleine boeren is aangegeven. De regeling zelf geldt voorloopig van 1 Juni tot en met 31 December 1938 en is, behoudens enkele uitzonderingen, eenslui dend fiiet de regeling voor de kleine boe ren. Zoo baseert ook deze regeling zich op de onderscheiding in drie groepen, te weten: GroepA, omvattend de kleine tuinders, wier bedrijfjes volgens de daartoe voorge schreven berekening theoretisch per week 4 of minder netto-bedrijfsinkomsten ople veren. Deze tuinders vallen buiten de nieu we regeling en kunnen eventueel, voor zoo ver daarvoor overigens in aanmerking ko mende, volgens de bestaande regelen der werkverschaffing of steunverleening wor den geholpen. Groep B. Hieronder vallen de kleine tuinders, die uit hun bedrijfje theoretisch per week meer dan 4, doch minder dan 7 netto-bedrijfsinkomsten ontvangen. Deze groep valt onder de nieuwe regeling, evenals Groep C, waartoe behooren de tuin ders, wier bedrijfjes volgens de terzake voorgeschreven berekening theoretisch per week ƒ7 of meer aan netto-bedrijfsinkom sten opbrengen. Beide laatstgenoemde groepen mogen voortaan, voor zoover zij ten minste aan de daartoe gestelde voorwaarden voldoen, uitsluitend door middel van de thans vastgestelde steunregeling voor kleine tuinders worden gesteund. Voor het overige gelden hier de voor kleine boeren geldende bepalingen. Alle daarin gegeven voorschriften, zooals de hierboven reeds vermelde bedrijfsin- komstengrenzen en de daarmede samen hangende indeeling in drie groepen, het basis-steunbedrag van ƒ9, de kinderbijslag van 0.15, de bepaling, dat de gemeentebe sturen belast met en verantwoordelijk zijn voor den terzake uit te keeren steun, etc., etc., gelden dus mutatis mutandis evenzoo voor de kleine tuinders. Een uitzondering vormen de bepalingen inzake de extra-hulp aan werkloozen. Me de om practische redenen is n.L besloten, dat de onder de nieuwe regeling vallende kleine tuinders, zoowel die van de B-, als de C-groep, eerst met ingang van het dienstjaar 1939 voor extra-steun in aan merking mogen worden gebracht. Voorts vormen een uitzondering de voor de berekening der netto-bedrijfsinkomsten vastgestelde normen. In verband met het totaal verschillende karakter van land- en tuinbouw kunnen uiteraard de voor de klei ne boeren aangehouden maatstaven ten deze niet worden gebruikt. Normen zijn voor de gevallen der kleine tuinders vastgesteld, waarbij gerekend is naar inkomsten per are per week. Voor in deze normen-bepalingen niet ge noemde producten moet naar plaatselijke omstandigheden de gemeentelijke commis sie normen vaststellen. Voorts kan, evenals bij de regeling voor de kleine boeren, van de eenmaal vastge stelde normen worden afgeweken, indien bijzondere omstandigheden zulks wettigen. De voor kleine boeren en kleine tuinders vastgestelde normen moeten gecombineerd worden gebruikt, indien er sprake is van zoogenaamde gemengde bedrijfjes (tuin bouw èn landbouw). Zoodra van een gemengd bedrijfje de be- berekende theoretische bedrijfsinkomsten van het tuinbouwgedeelte aan die van het landbouwgedeelte gelijk zijn of deze over treffen, moet het betrokken bedrijfje over het algemeen als tuinbouwbedrijf worden aangemerkt. Mede om practische redenen dient echter het bovenstaande voor het jaar 1938 be perkt te blijven tot de onder de thans vast gestelde regeling vallende gemengde be drijfjes. Toeslag in bepaalde gevallen. Gelet op de omstandigheid, dat er enkele tuinbouwgemeenten zijn, wier ligging zoo danig is, dat de levensstandaard harer in woners geacht mag worden in geen enkel opzicht te verschillen met die van arbei ders, woonachtig in industrie-centra, is be sloten, in afwijking van de voor de kleine boeren in het leven geroepen regeling, de mogelijkheid te openen, dat in bepaalde gemeenten of in een gedeelte daarvan, op de netto-steunuitkeeringen aan onder groep B of C vallende kleine tuinders in bepa; de gevallen een toeslag mag worden v< strekt van ten hoogste 2.25 per week: Waar de regeling voor kleine tuinders voorloopig geldt van 1 Juni tot 31 Decem ber 1938, mag aan een tuinder van groep C in en ten behoeve van dat tijdvak geen grootere waarde aan bons worden verstrekt dan een bedrag, hetwelk gelijk is aan 7/12 van het voor hem door het gemeentebestuur over een vol jaar berekende steunbedrag. „Tijd". VOORNAAMSTE NIEUWS Bollenland Hitier bezoekt Napels. (3de blad). Botsingen in Bohemen met de Sudeten- Duitschers. (3de blad). Binnenland Steunverleening aan kleine tuinder» (.lste blad). De nieuwe Rijksweg Amsterdam—Den Haag met kaartje (3de blad). Te Kethel heeft zich gisteravond een geheimzinnig drama voorgedaan, waarbij een vrouw en haar dochtertje door ver drinking om het leven zijn gekomen, (lste blad). Wederom hebben op verschillende plaat sen ernstige branden gewoed. (3de blad). DE DICHTER die in de „Telegraaf' zijn zwadder wierp Katholieke regeerders en priesters, trad ook wel eens op voor Katholieke in stellingen. Hopelyk worde deze mijnheer van nu af aan van alle Katholieke podiums en katholieke microfoons krachtig geweerd. Aldus „St Bavo". En wij zijn het hier mede geheel eens! AMERIKA WEERT ZICH TEGEN HET NATIONAAL-SOCIALISME. Arrestatie van zes nationaal-socialisten gelast. LONDEN, 6 Mei. (A. N. P.) De „Daily Telegraph" meldt uit New York: De cam pagne voor de beteugeling der activiteit van de nationaal-socialisten in de Veree- nigde Staten is ingezet met de uitvaardi ging van bevelen tot inhechtenisneming tegen zes leiders van Siegfried-kamp op Long Island. Dit kamp wordt beschouwd als de voor naamste verzamelplaats der bewonderaars van Hitler in de Vereenigde Staten. Deze bevelschriften berusten op een zel den toegepaste wet, die in 1923 werd aan genomen en bestemd was voor den strijd tegen de Ku Klux Klan. De toenmalige burgemeester van New York, Jimmy Wal ker, had de aanneming dezer wet bepleit. Op overtreding van bedoelde wet staat een geldboete van ten hoogste 10.000 dol lar en gevangenisstraf voor den tijd van één jaar. De sheriff van Suffolk County heeft de opsporing der nationaal-socialistische leiders gevraagd. Hij treft voorbereidingen om het kamp in bezit te nemen. De kampplaats is een terrein van 180.000 vierk. meter, dat in de oorlogsjaren gebruikt is als exerci tieveld. In de zomermaanden komen er iederen Zondag 20.000 mannen, vrouwen en kinderen. De bezoekers marcheeren er dan in militaire formatie. Iedereen spreekt er Duitsch en alle aan wijzingen worden er' in het Duitsch gege ven. De hakenkruisvlag hangt er dan, ter wijl de bezoekers er elkander den Hitler groet brengen. LANDBOUWER VAN ZOLDER GEVALLEN EN OVERLEDEN. De 65-jarige, ongehuwde landbouwer Harm Danker, te Rolde (Dr.), is vanmor gen van een hoogte van ruim vier meter van een hooizolder gevallen. Hij bekwam zeer ernstige verwondingen en werd naar het Wilhplminaziekenhuis te Assen over gebracht. In den loop van den morgen is hij hier aan de bekomen verwondingen bezweken.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1