DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. De Paus over Hitler's bezoek Koning Leopold van België peetvader van Prinses Beatrix DONDERDAG 5 MEI 1938 29ste Jaargang No. 9023 9e £eid^elieSoi^cmt «i Adv. en Abann.-tarieven zie pag. 2. „Op het feest van Kruisvinding richt Rome een kruis op, dat niet het Kruis van Christus is." Terwijl de Osservatore geen woord schrijft over de reis van Hitier naar Ro me, heeft de H. Vader een toespeling vol droefheid gemaakt over de aanwezigheid an Hitler in 'n rede, die hij gisteren heeft uitgesproken tegenover 436 jonggetrouw- ce paren, die Z. H. tegelijk met kardinaal i.avitrano heeft ontvangen, waarbij ook 'n aantal deelnemers aan het Congres te Flo rence voor het Christelijke Oosten aanwe zig waren. Na den zegen des hemels voor de aanwe zige geloovigen te hebben afgesmeekt, zei- de de H. Vader: „Gij moet dit goede, dat Wij u toewenschen, en dat Wij van de goedheid van God verwachten, verdienen door uw trouw aan het Christelijk leven en door uw gebeden. Want droeve zaken doen zich voor, zeer droeve zaken, zoowel ver van ons als nabij. Ja, zeer droeve zaken en onder deze droeve zaken moet men wel rekenen het feit, dat Rome, op den dag van het feest der H. Kruisvinding, de teekenen opricht van een ander kruis, dat niet het Kruis van Christus is. Ik zeg u voldoende, wan neer ik u zeg, hoezeer het noodig is te bid den, te bidden en te bidden, opdat ook de barmhartigheid Gods in haar vollen om vang geschiede." V Zóó wordt de Katholieke Kerk beschouwd Wij hebben meermalen geconstateerd, hoe onverklaarbaar 't is, als een katholiek meent, dat door het nationaal-socialisme, dat in de N. S. B. hier te lande niet wordt gekwetst zijn eergevoel als katholiek! Wij hebben dat meermalen geconsta teerd schrijvend naar een eerlijke overtuiging, gebaseerd op voor ieder waarneembare feiten. Nu trof ons b.v. weer een corresponden tie in het „Nationale Dagblad" over het bezoek van Hitier aan Rome. Daarin wordt opgemerkt, dat het in verschillend opzicht in Duitschland beter is, dan in Italië. (Niet erg hoffelijk, om dit te constateeren op het oogenblik, dat het hoofd van den Duit- schen staat in Italië vorstelijk wordt ont vangen!). Als voorbeeld wordt genoemd het feit, dat de jongste bouwwerken in Duitschland veel schooner, veel grootscher zouden zijn, dan in Italië: Hitier zelf is degene, die voor de grootsche bouwwerken, die de eerste twintig jaar in Duitschland zullen ontstaan, alle richtlijnen geeft, die door diverse architecten, onder toe zicht van zijn persoonlijken architect prof. Speer, uitgewerkt worden. En Hitier wordt ook niet, zooals Musso lini, in die mate gehandicapt door ze kere conservatieve machten, die steeds terugkijken .en niet kunnen of willen begrijpen, dat er ook andere waarden en waarheden zijn dan oostersche. Met die „zekere conservatieve machten", die „steeds terugkijken", die niet kunnen of willen begrijpen, dat er ook „andere waarden en waarheden zijn dan de oos tersche" wordt klaarblijkelijk bedoeld de Katholieke Kerk, zijn klaarblijkelijk bedoeld wij, Katholieken. En nu herhalen wij, dat wij niet begrij pen, hoe katholieken kunnen of willen verdragen zulke kwalificaties van en in sinuaties over wat hun moet zijn het liefst van wat er leeft in het diepst van hun overtuiging! Wij begrijpen niet die katholieken. Maar wij begrijpen wel den Paus, die met een ware apostolische vrijmoedigheid betreurt de oprichting van een hakenkruis in Rome! DE NUNTIATUUR VAN BURGOS. VATICAANSTAD, 5 Mei. (A.N.P.) Ten aanzien van de berichten uit Burgos, dat de bevordering van den diplomatieken ver tegenwoordiger van het Vaticaan te Burgos tot nuntius wordt beschouwd als een „de jure" erkennen van de regeering van Franco door het Vaticaan, merkt men in re- ligieuse kringen op, dat de nuntiatuur van Burgos in werkelijkheid reeds enkele maan den bestaat. Mgr. Ildebrando Antoniutti, die benoemd was tot „zaakgelastigde", had wel niét den titel van nuntius, doch wel de rang, aangezien hij aartsbisschop en apos tolisch gedelegeerde voor Albanië was, al vorens hij met een bijzondere opdracht naar Bilbao werd gezonden, vanwaar hij naar Burgos werd gezonden. PAUS PIUS XI TEGEN HET RACISME Een Pauselijk Schrijven aan de rectoren van Katholieke Universiteiten. De bekende historicus Goyau mocht te Rome inzage ontvangen van een schrijven, hetwelk door de „H. Congregatie van Seminaries en Universiteiten" aan alle rectoren van de katholieke Universiteiten der geheele wereld gezonden werd. Dit schrijven werd tot dusver nog niet openbaar gemaakt. Niet temin zijn wij aan de band van Goyau's artikel in staat de voor naamste passages bekend te ma ken. Enkele weken, voordat de Führer de vertegenwoordiger der racistische ideeën z'n joyeuse tocht in Rome hield, heeft de „H. Congregatie van Seminaries en Uni versiteiten" op 13 April een schrijven ge zonden aan de rectoren van katholieke uni versiteiten, waarin de dwalingen van het racisme streng veroordeeld worden. De Congregatie doet niet aan politiek, maar beschermt de eeuwenoude leer. Het schrijven is onderteekend door den secre taris, den Prelaat Mgr. Ruffini, die iedere week meerdere audiënties heeft bij den H. Vader, welke zelf de leiding van de aan- gelegenhe den dezer Congregatie op zich genomen heeft. Men kan dus gerust be weren dat de handelingen dezer Congre gatie, een getrouwe echo zijn van de ge dachten van den Opperherder, de authen tieke bevestiging van zijn wil. Vanaf het begin staat de persoon van den H. Vader op den voorgrond. Mgr. Ruffini spreekt over de „neerslachtigheid" waarin de geest van den Paus gedompeld is bij het zien van deze „schaamtelooze laster" van deze „zeer verderfelijke leer stellingen, die valschelijk zijn opgesmukt met den naam van wetenschap, die overal verspreid worden, terwijl men de men- schen op den verkeerden weg tracht te brengen en het ware geloof tracht uit te roeien". De Congregatie van Seminariën wil de waarheid verdedigen tegen deze „op- marsch van de dwaling", tegen dit nieuwe dogma, die zij als „volkomen absurd" ken merkt. En aan de rectoren van Katholie ke Universiteiten worden acht dwaalstel- lingen aangegeven, waartegen zij vooral moeten waken. *De waardigheid van de menschelijke fa milie wordt in gevaar gebracht door de verachting en het sarcasme van het racis me tegen verschillende deelen van deze familie: dat er meer onderscheid is tus- schen de beschaafden en de onbeschaafden, dan tusschen deze laatsten en de dieren wereld, weigert de Congregatie aan te ne men (stelling 1). De racistische ideeën over de zuiver heid van het bloed, over de macht van het ras, de racistische leer, volgens dewel ke alle hoedanigheden van het bloed ko men, de grondstellingen die de geheele juridische orde afhankelijk stellen van de instincten en van de beteekenis van het ras, dat alles ontwikkelt in de menschen een zekere materialistische wereldbeschou wing: de Congregatie stelt hier tegenover zijn veto (stellingen 2, 3 en 6). De racistische paedagogie wil als eind doel van de opvQeding stellen: de cultuur van den geest van het ras; hierdoor moet de invloed van de godsdienstige idee, die voortaan ondergeschikt is aan de wetten van het ras, afgeschaft worden: de Congre gatie protesteert tegen een dergelijke pae dagogie, tegen een dergelijke onderge schiktheid van de godsdienstige idee (stel lingen 4 en 5). De vrijheid van het menschelijke indi vidu loopt gevaar in deze kosmos, die een zekere pantheïstische philosophiewil bou wen, en die den mensch terug wil bren gen tot een passief raderwerk. Sommige politieke leerstellingen, die met deze phi losophic verbonden zijn, verklaren, dat „de menschen slechts door den staat en voor den staat bestaan" (stellingen 7 en 8): vastberaden komt de Congregatie hier tegen op. Aldus is de korte inhoud van dit document, dat in groote lijnen opkomt voor de waardigheid van de menschelijke persoonlijkheid. Deze woorden zullen in alle landen der christenheid een diepe weerklank vinden, niet alleen in Frankrijk en Engeland, maar ook in Italië, in dat keizerlijke Rome, dat niet zal kunnen vergeten, dat dit land het vaderland is van het recht. Onlangs nog vertrouwde Italië aan een voornaam prelaat, missionaris in Abessy- nië, de taak toe om in ee mandement de christelijke en menschelijke opvattingen omtrent kolonisatie diepgaand uiteen te zetten. Dit schrijven van de Congregatie der Seminariën zal een sterken steunt en aan moediging zijn voor de Duitsche Bisschop pen in hun moedigen strijd tegen de in vloed van het racisme. Het zal ook de Oostenrijksche Bisschoppen weerhouden Naar het Belgisch Telegraafagentschap verneemt, heeft Koning Leopold een uit- noodiging van Prinses Juliana en Prins Bernhard, peetvader te zijn van Prinses Beatrix, aanvaard. Koning Leopold zal de doopplechtigheid op 12 Mei te Den Haag bijwonen. Hij zal hier, aldus de „Tel.", in cognito vertoeven om te voorkomen, dat zijn komst met vorstelijke plechtigheden zal gepaard gaan. Daarom zou de koning van plan zijn in burger te komen. Koning Leopold zou slechts op den dag van de doopplechtigheid in Den Haag vertoeven en des avonds weer naar België terugrei zen. Z. M. zal dien dag op het paleis aan het Noordeinde logeeren. van vermetele welwillendheid en van een te onverschillige passiviteit. Bij de ingang van de oude Borgo-wijk te Rome verheft zich dezer dagen e^n enor me zuilenrij, die volgens sommige jour nalisten zou moeten verbergen, dat de obe lisk voor den Sint Pieter niet binnen de as RomeBerlijn gelegen is. Het document dat de „Congregatie van Seminariën" in naam van den H. Vader het licht heeft doen zien, maakt 't onmo gelijk tegenstellingen te verdoezelen. Helder en klaar onderlijnt het Pausdom de tegenstellingen, die er tusschen het Ka tholicisme en het Duitsche racisme be staan; en ieder weet dat Mussolini de vrij heid van de Kerk tezeer eerbiedigt, dan dat hij zelfs op dit oogenblik van het bezoek van Hitier aan Rome aan den H. Stoel het recht zou betwitsen, om de godsdienstige en politieke philosophie van het racisme onder de loupe te nemen en te veroordeelen. DE WERELD IN VOGELVLUCHT ROME: De eerste besprekingen tusschen Hitler en Mussolini hebben gisteren plaats gehad. De resultaten daarvan zullen pas later blijken. In Duitsche kringen wordt met nadruk verklaard, dat geen nieuwe verdragen tus schen beide landen zullen worden geslo ten. De erkenning van de solidariteit tus schen Londen en Parijs door Duitschland en Italië moet worden vervolmaakt door de erkenning van de as RomeBerlijn door Frankrijk en Engeland. Het eenigo vraag stuk, dat tusschen deze beide groepen moet worden geregeld is de koloniale kwestie en men hoopt, dat dit geen groote moeilijkheden zal opleveren. Het schijnt, dat Hitier de koloniale kwestie op den voorgrond heeft willen plaatsen bij zijn besprekingen met Mussolini. Het Tsjechi sche vraagstuk zou op de tweede plaats ge komen zijn. Overigens wijst niets erop, dat Mussolini eenigen invloed op Hitier heeft uitgeoefend om hem te bewegen een redelijker houding aan te nemen tegen over de Kerk. PARIJS: Gisteravond heeft de Fransche minister-president Daladier voor de radio een toespraak gehouden, waarin hij o. m. mededeelde, dat de regeering besloten heeft den franc te stabiliseeren op een ba sis, die de regeering in staat zal stellen hem doeltreffend te verdedigen. Dit be sluit, aldus Daladier, is genomen in volle dige overeenstemming met de Engelsche en Amerikaansche regeeringen, wien spre ker dank zegde voor haar medewerking. Deze stabilisatie beteekent in feite een devaluatie; de franc noteerde hedenmorgen op de Amsterdamsche beurs dan ook 5 ct. Frankrijk komt er door deze maatrege len ten opzichte van zijn exportmogelijk heden beter voor te staan, doch klaarblij kelijk wordt in Engeland en de Vereenig- de Staten de opvatting gehuldigd, dat de hieruit voortspruitende nadeelen volko men opwegen tegen het voordeel van een waardevaste Fransche munteenheid. De onberekenbare verhoudingen op de inter nationale wisselmarkt werden allerwegen met misnoegen gadegeslagen en nu de on zekerheid is weggenomen, kan dit aan het internationale handelsverkeer slechts ten goede komen. Op het oogenblik is het nog te vroeg om bespiegelingen inzake de ont wikkeling van den financieelen toestand van Frankrijk te maken. Indien de Fran sche regeering erin slaagt moeilijkheden in het binnenland te voorkomen, en het vertrouwen te herstellen, dan kan dit aan leiding geven tot een terugkeer van het uit Frankrijk gevluchte kapitaal. Zoover is het echter nog niet, want zoolang de situa tie in Frankrijk niet zoodanig geconsoli deerd is, dat het vertrouwen in de crediet- waardigheid van het land weer post gaat vatten, behoeft men op repatriatie van Fransch gevlucht kapitaal niet te reke nen. Het kabinet Daladier bewijst, dat het niet bij de pakken neer blijft zitten en dat wekt in ieder geval hoop voor de toekomst. NEDERLANDSCHE PERS ONDER DUITSCHE CENSUUR. Een waarschuwing van de „Voelkischer Beobachter". BERLIJN, 5 Mei. (A.N.P.) De „Voel kischer Beobachter" behandelt in een ern stig artikel het feit, dat de Nederlandsche Marxistische pers, in de eerste plaats „Het Volk" en de „Vooruit", sinds lang onge hinderd tegen Duitschland ophitsen, ha telijke hoofdartikelen en hatelijke leugen achtige berichten „Made in England" aan den loopenden band publiceeren. Na een opsomming van verschillende leugens, aldus het D. N. B., verklaart de „Voelkischer Beobachter", dat dit alles bij elkander genomen meer dan voldoende is om ons het recht te geven een alge- meene waarschuwing te geven. „Wij vree zen, aldus het Duitsche blad, indien de ophitsing niet wordt tegengegaan, voor een aanzienlijke verslechtering van de goede atmosfeer, waarin de Duitsch-Ne- derlandsche betrekkingen yerkeeren. Wij zien het oogenblik gekomen, waarop ons geduld is uitgeput en men naar middelen moet uitzien om de Nederlandsche open bare meening het begrip bij te brengen, dat zij, noch het Rijk er mede gediend is, wanneer dit verachtelijke gedoe ongehin derd kan worden vortgezet. Dat bij den afweer van dezen aanval ook de oecono- mische betrekkingen een rol zouden spe len, zou dan wel onvermijdelijk zijn". TOCH BRITSCHE STAP TE BERLIJN? Over de: onschendbaarheid van Tsjecho- Slowakije. LONDEN, 5 Mei (ANP). De „Daily Express" meldt, dat het Britsche kabinet gisteren besloten heeft, niet den terug keer van Hitier te Berlijn af te wachten, om bij Rijksregeering den stap te onder nemen met betrekking tot Tsjecho-Slowa- kije, waarover bij de Fransch-Britsche besprekingen reeds was gesproken. „Goering zou dan den Britschen ambas sadeur ontvangen. Neville Henderson zou den maarschalk herinneren aan de verze kering, die deze persoonlijk twee maanden aan de Britsche regeering heeft gegeven, dat de onafhankelijkheid van Tsjecho-Slo- wakije zoii worden geëerbiedigd. Het blad^ voegt hier aan toe, dat indien Goering hem zou zeggen, dat de betrek kingen tusscnen Duitschland en Tsjecho- Slowakije slechts deze beide landen aan gaan, de ambassadeur opdracht zou heb ben tegenover Goering te verklaren, dat de Britsche regeering deze zienswijze niet kan aanvaarden en dat integendeel in ge val een daad van geweld door Duitsch land met betrekking tot Tsjecho-Slowa- kije zou worden gepleegd, Groot-Brittan- nië evenmin als Frankrijk werkeloos blij ven. DIEFSTAL IN EEN HOTELKELDER. Uit den voorraadkelder van een hotel te 's-Gravenhage werden in den laatsten tijd geestrijke dranken en andere goede ren vermist. De directie besloot tot een bij zondere controle, waarvan het resultaat ter kennis van de politie werd gebracht, die als gevolg hiervan den 42-jarigen kel dermeester A. J. van P. en den 60-jarigen rijwielbewaarder E. W. arresteerde. Ten huize van van P. werden een groote flacon, inhoudende vijf liter champagne, verder di verse flacons likeur, vier flesschen Bols, 12 blikken ananas en een partijtje boter, een en ander kennelijk uit het hotel afkomstig, aangetroffen en in beslag genomen. Het politie-onderzoek bracht aan 't licht, dat van P. deze dranken en andere con sumptiewaren naar. buiten had gebracht en dat de rij wiel be waarder zich als medeplich tige had belast met het trarisporteeren naar de woning van den keldermeester. DE OPLICHTING VAN EEN AANNEMER IN ARNHEM. Thans ook een commissionair in arrest gesteld. Dezer dagen hebben wij gemeld, dat te Arnhem twee uitvoerders, die in dienst waren van een aannemer, tezamen met een houthandelaar in arrest zijn gesteld wegens oplichting van den aannemer. Thans blijkt, dat de uitvoerders den aan nemer niet alleen hebben opgelicht met ge fingeerde houtbestellingen, doch ook met gefingeerde bestellingen van baksteenen. De uitvoerders bestelden bij een commis sionair te Arnhem meer steenen dan noo dig waren voor den bouw. Zij leverden den aannemer slechts zooveel steenen als noodig waren, doch brachten hem de gan- sche bestelling in rekening. De commissio- niar lieten zij mee profiteeren van de op brengst van deze oplichting. Thans is ook de commissionair door de politie aangehouden, zoodat zich in totaal vier personen in verband met deze oplich tingsaffaire in arrest bevinden. Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Op den feestdag van Kruisverheffing is het hakenkruis Rome binnengetrokken. Besprekingen tusschen Hitler en Musso lini. (2de blad). De guerilla in China. (2de blad). De Duitsche pacifist Carl von Ossietzki overleden. (2de blad). Nieuwe devaluatie van de Fransche franc. (2de blad). Binnenland Overal brandt het: in een radiofabriek te Den Haag; op een scheepswerf te Gro ningen; tal van woningen afgebrand en bosch- en heidebranden (3e blad). PERSEN VAN „ZWART FRONT" VERZEGELD. Naar wij vernemen heeft de Officier van Justitie te Breda, naar aanleiding van een bij hem ingediende klacht over een persoonlijke beleediging, ver schenen in het weekblad „Zwart Front" de persen van dit blad doen ver zegelen. HET WERK DER CISTERCIëNSERS IN HONGARIJE. Kerkelijk grondbezit. Voor den St. Emericus-Senaat hield dr. Kovacs, econoom en directeur-bedrijfslei der van het grondbezit der Hongaarsche Cisterciënserorde, een voordracht over het doel en de verplichtingen van het kerkelijk grondbezit. Vooral in verband met de huidige eco nomische omstandigheden en de plannen tot verkaveling der groote bezittingen, trok deze voordracht de algemeene belangstel ling. Het doel van het kerkelijk grootgrondbe zit, aldus de spreker, is tweeledig. Ten eerste moeten deze goederen van zooveel mogelijk gezinnen een goed en zeker be staan verschaffen, ten tweede dient het eventueele exploitatie-overschot aan de ge meenschap ten goede te komen. Het lijdt geen twijfel, dat zulk een hoo- ge doelstelling bij de exploitatie van goe deren in particulier bezit slechts zelden wordt waargenomen. Geheel anders bij het kerkelijk grootgrondbezit. Met ware voldoening mag de Cisterciën serorde in Hongarije wijzen op de schitte rende resultaten met de aan haar toever trouwde goederen verkregen. Aan de hand van uitgebreide statistische gegevens toon de de spreker aan, hoe de gemiddelde op brengst dezer goederen, door een goede, vakkundige exploitatie, ver uitgaat boven die der particuliere grooteigendommen. Terwjjl de betrokken gezinnen, een be ter en zekerder bestaan hebben, dan bij het bewerken van een klein eigen bezit mogelijk zou zijn. Bovendien heeft de Orde in de afgeloopen tien jaar 10 millioen pen- gö voor de behartiging van cultureele doeleinden kunnen beschikbaar stellen. JEUGDIGE DIEVENBENDE. Acht jongens aangehouden. De recherche te Groningen is een groo te dievenbende op het spoor gekomen, waarbij acht jongens van vijftien tot ze ventien jaar betrokken zijn. Zij roofden in de avonduren alles wat van hun gading was. In verschillende winkels pleegden zij allerlei groote en kleine diefstallen, die soms niet eens bemerkt werden. De recherche, die met dit onderzoek be last was, kreeg een lijst van niet minder dan vijftig diefstallen. Het zwaarste feit werd echter gepleegd door een veelbeloven- den knaap, die geld stal uit het kasregis ter van een winkel, waar hij zich toegang verschafte door een klein raampje. Hij stal vervolgens uit een anderen winkel drie flesschen wijn, die met de andere jongens werden leeggedronken. Deze inbreker is door de politie vastgehouden. Het is de 16-jarige loopjongen W. M. uit Groningen, die ter beschikking van den kinderrechter is gesteld. De overige zeven jongens o.w. er zijn, die heel wat op hun kerfstok hebben, zijn voorloopig aan de ouders teruggegeven.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1