De aankomst van Hitler te Rome De strijd in het Verre Oosten BUITENLAND DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Het verkeer van Rotterdam naar Moerdijk BIOSCOPEN TE LEIDEN WOENSDAG 4 MEI 1938 OE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. fi Ontvangen door den koning en Mussoüni Om half negen gisteravond is de speci ale trein van Hitier te Rome aangekomen. Als eerste stópte de Fuehrer uit den trein. Hij werd door koning Victor Emma nuel en door Mussolini met hartelijke woorden verwelkomd. Na het verlaten van het rijk versierde station, waarvoor zich een enthousiaste menschenmenigte had verzameld, inspec teerde de Fuehrer met den koning en den Duce de op het stationsplein opgestelde eerecompagnieën. In een stoet van vijftien wagens werd daarop naar het Quirinaal gereden, waar Hitier zijn intrek nam. De Fuehrer en de koning hadden plaats ge nomen in de door zes paarden getrokken historische staatskoets. Aan beide zijden van den acht kilometer langen feestelijk geïllumineerden intochtsweg naar Rome stonden de formaties van de fascistische partij en de militie opgesteld, waarachter zich een groote menschenmenigte ver drong, die den Duitschen gast luide toe juichten. Voor de oude stadsmuur werd de Fueh rer welkom geheeten door den gouverneur van Rome, prins Colonna, met den vice- gouverneur en twaalf leden van den Ro- meinschen gemeenteraad, alsmede 22 stadsdienaren, allen in historische klee derdracht. Eli tier en Mussolini spreken Zaterdag. Hitler en Mussolini zullen Zaterdag tij dens een feestmaal in het Palazzo Vene- zia het woord voeren. Hun redevoeringen zullen door den omroep verspreid worden. WAT DE BLADEN SCHRIJVEN. Britsche persstemmen. In een hoofdartikel geeft de „Times" uitdrukking aan de meening, dat Musso lini met een zekere welwillendheid naar Hitier zal luisteren. Want, voor zoover het de Tsjechische kwestie betreft, was hij steeds voor een vreedzame wijziging der verdragen. Het blad somt vervolgens de punten op, waarover de besprekingen min der hartelijk zouden kunnen zijn: De Duitsche expansie in Zuid-Oost-Europa, de politieke en oeconomische rivaliteit in den Balkan en in het bijzonder de betrekkin gen van Italië en Duitschland met Honga rije. Tenslotte een toespeling makend op den mieuwen toestand met betrekking tot En geland schrijft de „Times": „De bespre king tusschen de beide dictatoren zal waarschijnlijk meer zijn dan. een demon stratie van solidariteit. Zij zal een werke- lijken invloed kunnen uitoefenen op den gan van zaken in Europa." De „Daily Express" maakt een toespe ling op het antwoord van Mussolini aan Chamberlain, waarin hij zeide, dat hij niet bij voorbaat de houding van Italië zou kunnen vastleggen voor een geval van oor log over Tsjecho-Slowakije. Het blad denkt, dat Mussolini waar schijnlijk hetzelfde aan Hitier zal zeggen. Duitsche bladen doen gewichtig. De Duitsche bladen besteden buitenge woon veel aandacht aan de reis van Hit- Ier. Het „Berliner Tageblatt" heeft een ex tranummer gewijd aan Italië, waarin ar tikelen voorkomen van vooraanstaande Duitschers en Italianen. De rijkschef voor de pers dr. Dietrich schreef: „De as Berlijn-Rome is het funda ment geworden van den vrede in Europa. Toen verleden jaar September Benito Mussolini en Adolf Hitler elkander in Duitschland ontmoetten werd een nieuwe koers in de wereldpolitiek ingeslagen. Twee staatslieden van saeculaix formaat lebben twee volken tot elkander gebracht, die zich beiden op eigen kracht weer had den ontworsteld uit nood en ellende. De Meidagen in Italië zullen de wereld too- nen, dat niets deze verbinding meer kan verbreken. KATHOLIEKE ZUSTERS IN DUITSCHLAND UIT DE SCHOOL VERDREVEN. De verdrijving van de Zusters wordt door de autoriteiten plechtig gevierd. fn deze dagen nemen de nieuwe natio- naal-socialistisohe onderwijzers en onder wijzeressen hun intrek in vele middelbare meisjesscholen van Zuid- en West-Duitsch- land, die door katholieke religeusen wer den opgericht en tot nu toe door hen wer den bestuurd. De verdrijving van de Zus ters wordt door de autoriteiten plechtig gevierd. Over een dergelijke festiviteit in de mid delbare meisjesschool van Rosenheim meldt de Völkische Beobachter" het vol gende: „Een partijgenoot heeft de leiding van de school „overgenomen" en stelde de nieu we onderwijskrachten voor aan den bur gemeester en de verschenen eeregasten. Aan den staatsminister en gouwleider Adolf-Wagner, die met éen pennestreek de paters en Zusters uit talrijke door hen gestichte scholen verjaagd heeft, werd een telegram van gelukwensch gezonden." JAPANSCHE TEGENSPOED. Nieuw Chineesch tegenoffensief in Zuid-Sjantoeng. Nadat de Chineezen gisterochtend aan het front van Zuid-Sjantoeng hun tegen offensief hadden ingezet, is de middelste Chineesche colonne er volgens een mede- deeling van het Chineesche persbureau in geslaagd, door de Japansche linies heen te dringen en den tegenstander zware verlie zen toe te brengen. Een der Chineesche bevelhebbers, die de operaties aan het front van Zuid-Sjantoeng leiden, heeft in een interview met de bui- tenlandsche correspondenten te Hsoetsjau verklaard, dat het de opzet der Japannee- zen was, aan het front van Zuid-Sjantoeng een breed-opgezette omtrekkende beweging uit te voeren, doch dat deze opzet totaal mislukt is. De Japanneezen wachten thans eerst nieuwe versterkingen af, doch de Chi neezen zijn vastbesloten, voor de aankomst dezer versterkingen den vijand op de vlucht te drijven. Van het front van Sjanghai. De laatste dagen hebben Chineesche mo biele troepen in de omgeving van Sjanghai een groote bedrijvigheid aan den dag ge legd en te Sjanghai kon men het geweer vuur hooren. De Chineesche troepen zijn reeds gevaarlijk dicht tot Nanking gena derd. Op het oogenblik staan zij op 20 K.M. ten Zuiden van deze stad. Japansche successen. Een Japansche troepenafdeeling, die ten Noorden van Wantoeng aan den mond van de Jangtse oprukt, heeft gisteren bezit ge nomen van Kautengtsjen, op 40 K.M. ten Noorden van Jentsjeng. Vooruitgeschoven troepen zijn verder in Noordelijke richting naar Fauning opgerukt. NIEUW JAPANSCH PROTEST TE MOSKOU. De Japansche regeering heeft gisteren te Moskou nogmaals in krachtige bewoordin gen geprotesteerd tegen den steun, dien de Sovjet-Unie aan de Kwo Min Tang-re geering verleent in den vorm van wapens, munitie, piloten en technici. De ambassadeur Sjigeimtsoe heeft reeds herhaaldelijk vertoogen tot de regeering te Moskou gericht. Japan, aldus het protest, moet derhalve deze openlijke onderseuning van China door Sovjet-Rusland wel als een vijandige, tegen Japan gerichte houding be schouwen. Tokio verwacht in allen ernst, dat de regeering der Sovjet-Unie haar hou ding spoedig zal wijzigen. DUITSCHLAND DE AANVAL OP MGR. SPROLL Door den stadhouder van Württemberg In de „Nationalsozialistischer Kurier" heeft de rijksstadhouder van Württemi- berg, Murr (gelijk in 't kort gemeldeen aanval gedaan op den bisschop van Ro- thenburg, mgr. Sproll, die de eenige kie zer van Rothenburg was, die zijn stem niet heeft uitgebracht bij de volksstem ming van 10 April j.l. Murr schrijft, dat men niet kan zwij gen bij een afwezigheid als die van mgr. Sproll. Men moet deze beschouwen als een bewuste demonstratie tegen den staat en de partij. Murr beschuldigt mgr. Sproll van schijn heilige aanvallen, op de partij. De bis schop heeft gepoogd zich te rechtvaardi gen door te zeggen, dat zijn geweten hem niet toeliet te stemmen voor een lijst van afgevaardigden, waarvan vele verklaarde vijanden van -de Kerk zijn. Murr brengt hiertegen in, dat de bis schop de grootheid van de taak, welke de Voorzienigheid den Fuehrer heeft toever trouwd, niet wil begrijpen. De bisschop droomt van een martelkroon, doch deze eer zal hem worden geweigerd. Hij heeft tegen zijn plicht gehandeld. Hij moet hier uit de consequentie trekken. PATER MUCKERMANN S.J. HEEFT DUITSCHE NATIONALITEIT VERLOREN Naar „Europapress" uit Berlijn meldt, heeft men Pater Friedrich Muckermann, S.J., op grond van de wet over het her roepen van naturalisaties en het ontnemen van het Duitsche staatsburgerschap 14 Juli 1933, van alle burgerrechten vervallen verklaard. We geven dit bericht op gezag van bo vengenoemd blad. EEN NIEUW MÜNCHEN Grootscheepsch verbouwingsplan De Berlijnsche correspondent van de „Tel." schrijft, dat een verbouwingsplan van München gepubliceerd is. In vijf jaar zal München een geheel an der aanzien hebben gekregen; de vreem deling, die uit den trein stapt en in de gemoedelijke hoofdstad van Beieren aan komt, zal niet weten wat hij ziet, zoodra hij het station uitkomt. Evenals te Berlijn zullen< twee kolossale „triomfwegen" van Oost naar West en van Noord naar Zuid München doorkruisen. Twee ondergrondsche spoorwegen zullen onder de oude Wittelsbaóher residentie worden gegraven, ten einde het verkeer te ontlasten. Een heel nieuw station zal ver rijzen, een nieuwe opera in München heeft men reeds drie opera's grooter Weet U, waarom de sorteering Waarborg- Kleedlng altijd Iets apart3 biedt? Omdat die eiken dag weer met de nieuwste snufjes wordt aangevuld. alléén bij KREYMBORG GRANATEN VALLEN IN MADRID. Het rechtsche geschut opent het vuur op de hoofdstad. Gistermiddag om vier uur is het recht sche geschut begonnen met een bombarde- vielen in het centrum der stad. ment van de hoofdstad Madrid. De grana ten vielen in het centrum der stad. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Tijdens een nieuw bombardement in de avonduren vielen de granaten van het ge schut der rechtschen in alle wijken der stad. Toen de batterijen der regeerings- troepen het vuur beantwoordden, kwam er een einde aan het bombardement. Om een hoopje puin. In den afgeloopen nacht hebben de re- geeringstroepen in de Universiteitswijk van Madrid een mijn tot ontploffing gebracht. Een gedeelte van het kanker-instituut werd vernield. Het puin werd direct door de re- geeringstroepen bezet. Een heftige aanval der nationalisten, met het doel het verloren terrein terug te win nen, bleef zonder resultaat. De betrekkingen tusschen Franco en Rome. Tijdens de gisteren te Burgos gehouden rechtsche ministerbijeenkomst heeft gene raal Jordana, de minister van buitenland- sche zaken, officieel medegedeeld, dat het Vaticaan zijn diplomatieke vertegenwoor diging in Spanje heeft omgezet in een nun- ciatuur, hetgeen, naar de generaal uiteen zette, overeenkomt met een erkenning de jure van de regeering van Burgos. Jezuieten in eere hersteld. De rechtsche ministerraad heeft voorts een decreet goedgekeurd, waarbij het de creet van 23 Januari 1932 inzake de ont binding en de verbeurdverklaring der be zittingen van de Jezuietenorde wordt inge trokken. De orde wordt door dezen maatregel dus in rechtsch Spanje hersteld. dan de grootste opera, ooit in Duitschland gebouwd, zal gebouwd worden. Een nieuw groot operette-theater, een filmpaleis, een kolossale hal voor partij demonstraties, een reusachtig hotel voor de Kraft durch Freude-gasten, een reusachtig sportbad en wat al niet voor prachtgebouwen zijn ont worpen. Het stationsgebouw wordt eenvoudig twee en halven kilometer achteruitge- schoven. Al wat in den weg staat, om deze 2J4 kilometer lange en meer dan 100 meter breede pronkstraat te verkrijgen, zal moeten wijken. In het begin van deze straat, of moeten wij zeggen: van dit kilo meterlange plein zal dus het nieuwe mo numentale stationsgebouw staan. Rechts en links zullen zich bovengenoemde ge bouwen, alle in den nieuwen Duitschen stijl opgetrokken, bevinden. Vijftig dui zend nieuwe woningen zullen bovendien gebouwd worden. De Odeonsplatz, begrensd door de Feld- hernnhalle, den Hofgarten en de Theati- nerkirche, zal vergroot worden. Een nieu we technische hoogeschool zal in het park Nymphenburg ontstaan. Tegenover het be roemde „Deutsche Museum" wordt als pen dant een kolossaal gebouw voor de tech niek gebouwd. Voor de Rijksbank en voor het plaatselijke Finanzamt zullen nieuwe moderne groote' paleizen worden opgetrok ken. Dat zijn de grondtrekken der verfraaiings plannen, welke Hitier thans voor de „hoofd stad der beweging" heeft goedgekeurd. Nu Oostenrijk bij Duitschland gekomen is, en het evenwicht van Duitschland in Zuidelijke richting is verplaatst, zal Mün chen in nog grootere mate dan tot nog toe de residentie van den Führer en daar om ook representatieve stad van het nieu we groot-Duitsche rijk worden. RUSLAND ARRESTATIE VAN GEESTELIJKEN Zij zijn „ontmaskerd"! De „Smena" bevat nieuwe mededeelin- gen omtrent maatregelen tegen geestelij ken en bisschoppen der Orthodoxe Kerk Volgens het blad zijn in den laatsten tijd „ontmaskerd": de metropolieten Wedenski en Gerony, de bisschoppen Toeberosof, Bojarski en Plotnikof en een groot aantal priesters. Zij worden er van beschuldigd een contra-revolutionaire organisatie ta hebben geschapen. Het wordt hun als een delict aangerekend, dat zij getracht heb ben de laatste theoogische academiën in de Sovjet-Unie te handhaven, godsdiensti ge kindervereenigingen te organiseeren, enz. BELOF AFGEZET? Tass meldt in een bericht over een mi litaire parade te Minsk op 1 Mei, dat de parade gehouden werd door Kowalef, op perbevelhebber van het Wit-Russische mi litaire district. Daardoor wordt bevestigd, dat Belof, die tot dusverre opperbevelheb ber was, is afgezet. Nog het vorige jaar was Belof in den hoogsten raad der Sovjet Unie gekozen. PALESTINA DE ONRUST DUURT VOORT Het optreden der Arabische activisten Zes Arabieren uit twee dorpen in de buurt van Nabloes werden door Arabische activisten ontvoerd, omdat hun van acti vistische zijde het verwijt werd gemaakt de nationale zaak te hebben verraden. Omtrent het lot van deze ontvoerden is men even onzeker als omtrent onder ge lijke omstandigheden in andere streken van Palestina verdwenen personen. Uit vele dorpen wordt ook gemeld, dat er 's nachts Arabische activisten zijn bin nengedrongen, die paarden, levensmidde len en geld opeischen. Zij geven regus af, waarop vermeld staat, dat de in beslag genomen artikelen zullen worden aange wend ten behoeve van den nationalen strijd. De krijgsraad te Nabloes heeft Dinsdag een Arabier ter dood veroordeeld, die in het bezit vai wapenen was bevonden, waarvoor hij geen vergunning had. Bultenlandsclte Berichten ONTPLOFFING IN EEN STEENKOOL MIJN. In een steenkoolmijn bij de stad Tuzla in Bosnië heeft zich een mijngasontplof- fing voorgedaan, waarbij vier arbeiders werden gedood en drie anderen ernstig werden gekwetst. ITALIAANSCH STOOMSCHIP IN MOEILIJKHEDEN. Het radiostation te Marseille heeft nood seinen opgevangen van het Italiaansche schip „Quirinale", dat zich op 38 gr. N.B. en 20 gr. 34 gr. O.L. in moeüijkheden be vindt. De „Quirinale" behoort thuis te Triest en meet 3.779 ton. Het radiostation deelt verder mede, dat het Fransche stoomschip „Prado" aan de monding van de Rhone is vergaan. DE MOORD OP DRIE MISSIONARISSEN IN ABESSYNIë. Over de drie missionarissen, die in Abes- synië door roovers vermoord werden, wordt ons het volgende gemeld: Vijf kloosterlingen bevonden zich tesa- men op de Missiepost van Endeber, om zich voor te bereiden op Paschen. Om vijf uur in den avond van Palmzondag deden plotseling een twintigtal Amharische en Galla-roovers, in Ascari-uniformen ge kleed, een inval in het dorp. Pater Theo- phil, die zich buitenshuis bevond, vlucht te, maar werd door de roovers achter haald en gedood. Op het hooren van de schoten keek Pater Ange de Fornace door het venster en werd eveneens door een doodelijk schot getroffen. Broeder Pierre de Samuclevo, die zich in de refter verborgen had, werd kort daarop ontdekt en gedood. De twee an dere kloosterlingen slaagden erin, zich in het struikgewas te verbergen. Het gehee- le drama had slechts enkele oogenblikken geduurd. De bandieten staken het huis van de missie in brand en verdwenen. Den volgenden morgen werden de verkoolde lijken van Pater Ange en broeder Pierre in de puinhoopen van het huis gevonden. Tijdelifke omlegging door Dordrecht Ten behoeve van den aanleg van een ge deelte van den Zuidelijken oprit naar de brug te Dordrecht en de wijzigingen aan het wegprofiel aldaar zal gedurende zeer geruimen tijd (ongeveer 5 maanden) het verkeer te Dordrecht gedeeltelijk worden omgeleid, aldus schrijft ons de K.N.A.C. Inmiddels is er voor de K. N. A. C. alle aanleiding het verkeer van Rotterdam naar Moerdijk en omgekeerd nogmaals te adviseeren in plaats van het veer Dor drechtZwijndredht gebruik te maken van het veer 's-GravendeelWieldrecht. De route over de laatstgenoemde plaatsen is iets langer, doch men kan er van verze kerd zijn, dat de wachttijden bij het veer zeer aanzienlijk korter zullen zijn dan bij het veer DordrechtZwijndrecht. Sinds Juli 1937 is bij 's-Gravendeel een der groo te ponten in dienst, die vroeger bij Moer dijk in gebruik waren en waarop ongeveer 22 personenauto's tegelijk kunnen worden vervoerd. De tarieven zijn er gelijk aan die bij het Zwijndrechtsohe veer. Tijdens de gepasseerde Paaschdagen wa ren wachttijden van een uur bij het Zwijn- drechtsche veer geen uitzondering, terwijl bij het 's-Gravendeelsche veer alles vlot verwerkt kon worden. Dit behoeft geen verwondering te baren als men de vervoer- cijfers der laatste jaren, die de K. N. A. C. door den directeur van het verbedrijf ter beschikking werden gesteld, vergelijkt. Autoverkeer op den Tweeden Paaschdag: Veer DordrechtZwijndrecht: 1934 1547, 1935 1925. 1936 1810, 1937 2920, 1938 3024. Veer Wieldrecht's-Gravendeel 1934 503, 1935 357, 1936 373, 1937 571, 1938 689. Sinds 1934 is het verkeer over Zwijn drecht dus verdubbeld, terwijl het vervoer over 's-Gravendeel niet noemenswaard steeg en zelfs tijdelijk sterk inslonk. Het Zwijndrechtsche veer moest dit jaar op den Tweeden Paaschdag bijna het zesvoudige verwerken van dat bij 's-Gravendieel. Dat daarbij lange wachttijden voorkomen, be hoeft niet te verwonderen. Met smart wacht het motorwegverkeer dan ook op 't gereed komen van de nieuwe brug bij Dor drecht, die voor het wegverkeer groote be sparingen in tijd en geld kan beteekenen. Bij herhaling is van bevoegde zijde gemeld, dat de opening nog vóór het einde van 1938 verwacht kan worden. De zeer lang zame wijze echter, waarop de aanbestedin gen der verschillende onderdeelen worden bekend gemaakt, doet het ergste vreezen omtrent dezen openingsdatum. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Lido: Saratoga (Jean Har low, Clark Gable). Een avontuur in Barcelona (Loretta Young, Don Ameche) Renbaanfiln Sensation, film lederen avond 8.15 uur. Zondag van 2-7 uur. Zaterdag en Woensdag 2.30 uur matinée. Goedgekeurd v. volwassenen Trianon: 'n Prachtexemplaar van een man (Joann Blondell, Edward* Everett Horton). Ten Westen van Shanghai (Boris Karloff, Ricardo Corter). Kom. füm Dram, film lederen avond 8 uur Zondag van 27 uur Zaterdag, W oens dag 2 uur matinée. Goedgekeurd v. volwassenen Casino: Pygmalion (Lily Bouwmeester). Het Corps der waag halzen (Jack Holt). Kom. füm Sensation, film Tederen avond 8 uur Zondag van 47 en 811 uur. Za terdag en Woensdag 2 30 uur matinée. Goedgekeurd Rex: Luxor: Ching-Ching (Shir ley Temple). Park Avenue (Ma deleine Caroll, Dick Powell). Speelfilm Muzik. kom. füm lederen avond 8 uur. Zondag bovendien van 2 tot 7 uur. Matinée iederen werkdag om 2 uur. Goedgekeurd Afgekeurd.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6