DINSDAG 3 MEI 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 BINNENIAND DOOPPLECHTIGHEID PRINSES BEATRIX. De doopplechtigheid van Hare Koninklij ke Hoogheid Prinses Beatrix, welke binnen enkele dagen zal plaats vinden, zal op nieuw ons Nederlandsche volk doen deelen in het geluk van het Prinselijk Paar. Het bestuur van het Prinses Beatrix- fonds moge een ieder opwekken van zijn medeleven te getuigen door een bijdrage aan genoemd fonds (giro No. 75000). PRINS LOUIS FERDINAND EN GROOT VORSTIN KYRA VAN RUSLAND TE DOORN. Vanmorgen om negen uur zijn Prins Louis Ferdinand van Hohenzollern en grootvorstin Kyra van Rusland op „Huize Doorn" aangekomen. Zij waren vergezeld van den vader van de bruid, grootvorst Kyrill, diens zoon grootvorst Wladimir, en diens neef, groot vorst Dmitrij, vorst en vorstin zu Hohen- lohe, oom en tante van de bruid, en den erfprins zu Leiningen, zwager van de .bruid, voorts de vader en de moeder van den bruidegom, ex-kröonprins Wilhelm en de ex-kroonprinses Cecile, de Prinsen Frie- drich en Hubertus en Prinses Cecilie, broe ders en zuster van den bruidegom, de Prin sen Eitel-Friedrich, Adalbert, August-Wil- helm en Prins Oskar, ooms van den brui degom, met de Prinsessen Adalbert en Oskar, den groothertog en de groothertogin van Mecklenburg, oom en tante van den bruidegom en de erfprinses zu Salm, vrien din van den huize. Om kwart voor één vereenigde het ge zelschap zich aan een lunch. Vanavond wordt op „Huize Doorn" een diner ge geve:1, waaraan H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard zullen aanzitten. Op het diner volgt een soiree. Tot de verdere gasten behooren: graaf K. G. L. von der Goltz en mevrouw, uit Arnhem, baronesse C. von Pannwitz, uit Bennebroek, baron von der Heijdt uit Zandvoort, de burgemeester van Doorn, J. H. E. baron van Nagell en mevrouw, de heer en mevrouw mr. H. Th. 's Jacob uit Huis ter Heide, baronesse R. C. van Heec- keren van Keil, geb. gravin Bentinck, gra*af Carlos Bentinck, jhr. en jk-vr. C. A..de Pes ters uit Zeist, mr. C. J. baron van Tuyll van Serooskerken en mevrouw uit Zeist, F. C. C. baron van Tuyl van Serooskerken en mevrouw uit Zuilen, jhr. en jkvr. J. D. W. H. Schorer uit Utrecht, de heer en me vrouw Blanckenhagen uit Utrecht, jkvr. C. A. de Beaufort uit Doorn, mevrouw E. D. van der AaBoissevain en de heer A. J. Brandt uit Driebergen. Morgen om twaalf uur wordt het kerke lijk huwelijk gesloten voor hofprediker Doehring. Na deze plechtigheid wordt een galamaltijd aangericht. KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE AKADEMIE VAN WETENSCHAPPEN. Benoeming nieuwe leden. H. M. de Koningin heeft bekrachtigd de navolgende benoemingen der Koninklij ke Nederlandsche Akademie van Weten schappen, af deeling letterkunde. a. tot gewoon lid van de heeren: prof. mr. A. H. M. J. van Kan, prof. dr. J. Lin deboom, prof. dr. J. H. Thiel en prof. dr. J. de Vries. b. tot buitenlandsch lid van de heeren: prof. dr. B. Hrozny, hoogleeraar aan de Karei-universiteit te Praag en prof. dr. N. Trubetskoi, hoogleeraar aan de universi teit te Weenen. c. tot correspondent van de heeren: dr. Th. J. Th. Pigeaud, ambtenaar voor de be oefening der Indische talen en dr. F. R. J. Verhoeven, Landsarchivaris te Batavia. Van de nieuwe benoemde leden heeft professor van Kan reeds eerder' deel van de Koninklijke Akademie uitgemaakt door de vervulling van het correspondentschap gedurende de jaren 19251935. Na in het jaar 1913 te Amsterdam met lof tot doc tor in de rechtswetenschappen te zijn ge promoveerd op een proefschrift over „Be zitsverhoudingen", volgde nog in dat zelfde jaar de benoeming van den jongen rechts geleerde tot hoogleeraar in het Romeinsche recht aan de rijksuniversiteit te Leiden, welk ambt hij tot het jaar 1924 heeft ver vuld. In dat jaar riep het gouvernement hem naar Ned. Indië om het hoogleeraars- ambt aan de rechtshoogeschool te Batavia, en tevens de leiding der nieuwe faculteit te aanvaarden. In 1930 werd hij lid van den raad van Indië en spoedig daarna presi dent-curator van de Indische rechtshooge school. Met professor Lindeboom doet na vele ja ren weder een kerkhistoricus zijn intrede in de Akademie. Professor Lindeboom, die in 1882 te Amsterdam werd geboren, bezocht na aldaar de H. B. S. te hebben doorloo- pen en het staatsexamen te hebben afge legd, van 19021908 de Leidsche universi teit, waar hij in 1909 tot doctor in de theo logie promoveerde. Na aanvankelijk in en kele gemeenten als predikant te hebben gestaan, werd hij reeds in 1914 naar Gro ningen geroepen om daar professor Mey- boom als hoogleeraar op te volgen. Prof. dr. J. H. Thiel, sedert 1930 bijzon der hoogleeraar in de oude geschiedenis aan de Leidsche universiteit, vindt zijn hoofdbetrekking in de vervulling van het leeraarsambt in de oude talen aan het open baar gymnasium te Haarlem. Dr. J. P. M. de Vries, hoogleeraar in de talen en letterkunde der oud-Germaansche volken en algemeene taalwetenschap aan de Leidsche universiteit, werd op 11 Fe bruari 1890 te Amsterdam geboren. In deze stad ook vonden zijn eerste opleiding NATIONALE KADERDAG VAN „DE JONGE WERKMAN". Minister Romme in Eindhoven. HET WERKLOOSHEIDSPROBLEEM VOOR DE JONGE ARBEIDERS. Het nationaal verbond „De jonge werk man" hield gisteren een nationale kader dag te Eindhoven, waar een duizendtal J.W.'ers (jonge katholieke arbeiders) uit vier diocesen het leger katholiek georga niseerde jonge arbeiders vertegenwoor digde. Het was een wekroep naar de 15.000 verschillende geestelijke en wereldlijke autoriteiten waren aanwezig, o.w. de mi nister van sociale zaken, mr. C. P. M. Romme, mgr. dr. H. Poels, de heer Meyer de Vries, verschillende Kamerleden, enz. De adviseur van het R. K. Werklieden verbond mgr. J. G. van Schaik wees er op, dat de J.W., geschoold in het kemwerk, in samenwerking met de ouderen de geheele schoolvrije katholieke arbeidersjeugd in de J. W. moet betrekken. Plaatselijk moe ten daarvoor werkcomité's gevormd wor den. Er werd een conclusie vastgesteld, wel ke de verlangens van den inleider concre tiseerde. Minister Romme aan het woord. De Minister van Sociale Zaken, mr. Romme was verheugd over de levens kracht, welke de J. W. toont te bezitten. Met betrekking tot de werklooze jeugd wilde de minister een enkele opmerking plaatsen. De algemeene belangenverzorging wordt gedragen door wat men noemt de vier zui len, de levensrichtingen die in ons land voorhanden zijn. De jeugdwerkloozenzorg op de basis der vrijwilligheid moge in eenig opzicht onbevredigend zijn, in haar opzet is ze dat zeker niet. De jeugdbeweging moet daarom vasthouden aan die basis van vrijwil ligheid en bovenal zich blijven stellen op de principieele basis van de le vensbeschouwing. Want afgewezen moet worden de vervloekte stelling dat een principieele levensbeschou wing zich niet zou verdragen met het nationale gevoel. Het is de vaste overtuiging van den mi nister, dat elk Nederlander rechtgeaard vaderlander kan zijn, als hij, binnen het kader van het nationaal gevoel, werkt uit principieele overtuiging. Tenslotte: In deze moeilijke maar mooie tijd, die zoo veel vraagt van ons verant woordelijkheidsgevoel, kunnen de katho lieken elkaar niets beters geven dan hun gebed, opdat de historie zal kunnen getui gen, dat wij een toekomst geschapen heb ben, waarin we vrij kunnen leven, zoodat ons leven gericht is op Koning Christus. Mgr. dr. Poels benadrukte met een ste vig woord hetgeen mgr. van Schaik had betoogd. A. C. de Bruïjn over de jeugd werkloosheid. De heer A. C. de Bruijn hield een plei dooi voor arbeid voor de jongeren, waar voor de rijksoverheid onder de feitelijke omstandigheden de eenige is, die over middelen beschikt om tot een oplossing te komen. Als middelen tot afdoende bestrijding van de werkloosheid noemde de verbonds voorzitter verkorting van de arbeidsduur, verdeeling van de beschikbare arbeid over de beschikbare arbeidskrachten. In dit verband wees hij op het zijns inziens slechte voorbeeld van semi-overheidsbe- drijven als posterijen en spoorwegen waar 54 uur wordt gewerkt. Wat de bouwbedrijven betreft is ver korting van den arbeidstijd alleen mogelijk indien ook de kleine zelfstandigen in het bedrijf verplicht worden zich aan deze verkorting te houden. Vacantieregeling is noodig en strenge toepassing van de overwerkvergunningen, die zoo weinig mogelijk moeten worden gegeven. Verbod, van arbeid voor de ge huwde vrouwen, voor meisjes beneden de achttien jaar en voor mannen en vrouwen boven de zestig jaar. Tevens verbod van arbeid aan hen die een behoorlijk pen sioen hebben of op andere wijze voldoende inkomsten hebben. Noodig is tevens verplichte vakschool opleiding, terwijl de duur van het am- bachtsonderwijs moet worden terugge bracht van twee op drie jaar. Dringend noodig is ook toezicht door of namens de regeering op het sluiten van ondernemin gen, opdat voorkomen worde, wat korte lings in Steenwijk en Utrecht geschiedde, n.l. dat door het opheffen van ondernemin gen een vijfhonderdtal arbeiders werkloos werden. Mocht zoo de werkloosheid geheel of voor een groot deel worden opgeheven, dan blijft het noodig dat, door middel van de overheid voor de jongeren dusdanige en zijn wetenschappelijke vorming plaats, welke periode in 1915 werd afgesloten toen hij aan de Amsterdamsche universiteit pro moveerde tot doctor in de Nederlandsche letteren. Van 19191926 bekleedde hij de functie van leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde aan de H. B. S. te Arnhem om in het laatstgenoemde jaar tot hooglee raar aan de Leidsche universiteit te wor den benoemd. Verwierf professor de Vries vooral bekendheid door zijn studies over de oud-Germaansche - godsdienstgeschiedenis, waarvan de resultaten o.a. zijn neergelegd in zijn „Altgermanische religionsgeschich- te", daarnaast heeft zijn belangstelling zich sterk in de richting van de volkskunde ge keerd. Ook op dit gebied heeft hij een groot aantal publicaties het licht doen zien. loonnormen worden vastgelegd, dat zij kunnen huwen. Allerdringendst is thans noodig dat jonge werkloozen, indien zij willen trouwen, onder gelijke voorwaarden als de reeds gehuwden worden opge nomen in de rijkssteunregeling (alge meen applaus). AI deze maatregelen kosten geld en voor de defensieplannen bekend waren, zou men er aan getwijfeld hebben dat er geld was om deze sociale maatregelen te verwezenlijken. Nu de regeering echter geld weet te vinden voor defensie moet ook geld gevonden worden om de werk loosheid effectief te bestrijden. Tenslotte is de regeering niet verant woord om deze dringende vraagstukken in handen te geven van commissies van ad vies die vaak veel te laat en daarom waar deloos adviseeren. Daarom zullen aan de regeeringen groote bevoegdheden moeten worden gegeven om deze vraagstukken op korten termijn op te lossen. In een uitvoerige conclusie werden de desiderata van den inleider vastgelegd. MR. DR. A. BARON RöELL. De Commissaris der Koningin in Noord- Holland is thans in zooverre hersteld van het hem op 1 Maart j.l. overkomen ongeval, dat hij in het einde van deze week de Ma- ria-stichting hoopt te verlaten. Omstreeks half Mei rekent hij dan al zijne functies weder te kunnen hervatten. Tot zijn leedwezen zal hij echter nog niet kunnen deelnemen aan de feestelijkheden in het concertgebouw op 6 en 7 dezer en dus ook niet het woord kunnen voeren bij de officieele receptie op laatstgenoemden datum. HET GOEDERENVERVOER BIJ DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Intensief goederenvervoer uitsluitend in den nacht De Nederlandsche Spoorwegen hebben thans mededeelingen verstrekt over de wij ziging in het goederenvervoer in verband met de invoering van de nieuwe dienstre geling op 15 Mei a.s. Reeds eenige jaren geleden werd het goe derenvervoer bij de Nederlandsche Spoor wegen gereorganiseerd, waarbij een be langrijk deel van dit vvervoer werd ver legd van den dag- naar den nachtdienst. Er werd daarbij gezorgd, dat in de wijze van het vervoer zooveel mogelijk de grootste snelheid in acht werd genomen. De wijziging in de dienstregeling van het reizigersvervoer en de daarmede verband houdende invoering en uitbreiding van het electrisch- en Dieselmateriaal, heeft de con sequenties met zich medegebracht, dat ook de goederen, welke tot heden nog overdag werden vervoerd, ook in de toekomst des nachts zullen worden vervoerd. Men heeft besloten om het reizigersvervoer zoo min mogelijk te vertragen, alle goederenver voer des nachts te doen geschieden met uit zondering van het expresgoed. Hiervoor zal dan een verhoogd tarief worden gehe ven, waarbij men evenwel de garantie heeft, dat deze expresgoederen op de plaats van aankomst terstond in een speciale be stelling worden opgenomen. Vervoer als snel goed. Voorloopig is echer onder bepaalde voor waarden nog vervoer als snelgoed in zeer beperkte mate met reizigerstreinen moge lijk, o.a. voor de volgende goederen: a. couranten, weekbladen, geld- en geldswaarden. b. Levende dieren van kleine gestalte, levende visschen, vischbroed, gist, droog ijs, afgesneden bloemen. c. Enkele lichtbederfelijke voedingsmid delen, b.v. versche bladgroenten, zacht fruit, versche visch, versch vleesch, versch brood, room, melk. d. Geneesmiddelen. Van de reeds zeer snelle goederentreinen, zijn ingaande 15 Mei nog verschillende trei nen versneld, zoodat vooral op de groote afstanden zonder vervroeging van het tijdstip van vertrek de transportduur is verkort en daardoor een vervroeging in de aankomst van twee tot zeven uur werd ver kregen. LOURDESBEDEVAART De deelname aan de Lourdesbedevaart, die van 23 Mei tot 1 Juni door de Centrale Reiskas van het R.K. Werkliedenverbond gehouden wordt, is zoo groot geworden, dat per extra-trein gereisd zal worden. In verband daarmede zal de termijn van inschrijving op 9 Mei gesloten worden. Aanvragen om prospectus te richten aan de Centrale Reiskas, Drift 1012, Utrecht. Het Katholiek Comité van Actie Voor God" schrijft ons LEVEN NAAR ONZE BEGINSELEN De tijd is voorbij waarin men be ginselen kan verkondigen, zone' tv er zelf zijn leven naar te regelen. Velen beginnen te beseffen wat er aan inwendig leven vereischt wordt, om hun uitwendig leven vruchtbaar te doen worden. Dit besef is onze eenige redding. Francis Mauriac ONVATBAARMAKING TEGEN DIPHTHERIE. Ieder lezer is bekend met den naam der besmettelijke keelziekte diphtberie, maar zal wel niet weten, dat er het vorig jaar in ons land een kleine elfhonderd gevallen van deze ziekte door artsen aan het Staats toezicht op de Volksgezondheid werden aangegeven. Verleden jaar stierven zeven en veertig patiënten aan diphterie. De meeste zieken en gestorvenen zijn kinderen. Bijna een derde gedeelte van het aantal ziektegevallen werd helaas ge boekt voor de provincie Zuid holland, die nog geen vierde gedeelte van de geheele Nederlandsche bevolking telt. Dan spreekt men nog wel van 1937 als een gunstig jaar voor deze ziekte! En dat, terwijl er 'n middel is, waardoor óiphtherie kan worden bestreden! Men heeft geen honderd procent zekerheid, dat de „onvatbaar gemaak- ten" („geimmuniseerden") van diphtherie \erschoond zullen blijven. Dit kan ons niet verwonderen; wij allen kennen toch ook voldoende personen, die voor de tweede maal mazelen kregen, terwijl het in den volksmond luidt: als je eenmaal mazelen gehad hebt, krijg je ze niet meer. Maar wel blijkt duidelijk uit de gege vens van die gemeenten en streken van het land, waar op groote schaal „geïmmu niseerd" wordt tegen diphtherie, dat het \erschil in ziekte en sterfte van de wél en van de niet „geïmmuniseerde" kinderen buitengewoon groot is. Dit moet ons toch iets zeggen. Uit eene publicatie van het Instituut voor Praeventieve Geneeskunde (te Lei den), opgenomen in het Februarinummer van de „Verslagen en Mededeelingn be treffende de Volksgezondheid" blijkt, dat by personen, die tot tien jaar te voren tegen diphtherie onvatbaar gemaakt wa ren, nog een hooger bezit van tegenstof- fen tegen deze ziekte in het bloed werd aangetroffen, dan bij de niet-geïmmuni- reerden. Er moet niet gewacht worden tot er eenige gevallen van diphtherie in de ge meente zijn, doch er moet worden getracht ziektegevallen te voorkomen. Daar door wordt veel leed voor de patiënten en voor de gezinnen tevens ontgaan om van het geldelijk verlies maar niet eens te spreken. Als er langen tyd geen gevallen van diphtherie in eene gemeente waren, is er ook weinig gelegenheid geweest om door iichte besmettingen tegenstoffen in ons lichaam gevormd te krijgen. Bij het onderzoeken van gezonden op het aanwezig zijn van tegenstoffen tegen diph therie in het lichaam (hetgeen geschiedt door de z.g. reactie van Shick na te gaan, waarover wij hier niet verder zullen spre ken) blijkt, dat in streken, waar langen tijd geen diphtherie voorkwam en ook niet was „geïmmuniseerd", het bezit aan tegen stoffen achteruit gaat. Als er dan diphthe- aegevallen komen (zieken of bacillendra gers zijn verspreiders der diphtherie), vin den de bacillen een uitstekenden bodem is het niet voorbereide lichaam. Dan is dus de kans groot, dat ernstige ziektengevallen van diphtherie worden waargenomen, dat het aantal zieken onrustbarend stijgt. Reeds wees de Directeur van het Ryks Instituut voor de Volksgezondheid te Utrecht, Dr. Timmerman, in zijn, in het April-nummer van de „Verslagen en Me dedeelingen betreffende de Volksgezond heid", gepubliceerde jaarverslag er op, dat d.- gelegenheid tot bovengenoemde natuur lijke immunisatie afneemt, dat er reeds eene aanwijzing is in deze richting, ge vormd door de waarneming, dat het aan tal Schicknegatieve kinderen schijnt te verminderen. Hij schrijft: „Dat hierin ge varen voor de toekomst kunnen schuilen spreekt van zelf." En in het Mei-nummer van het „Tijdschrift voor Sociale Genees kunde" schrijft de oud-Hoofdinspecteur dr. Terburgh, dat het stormsein wel eens te laat zou kunnen worden geheschen en „de noch op natuurlijke, noch op kunstmatige wijze geïmmuniseerde kinderen in groote getale slachtoffers van een komende diph- theriegolf worden, hetgeen voor een deel tt voorkomen zou zijn, indien de immu nisatie thans overal in den lande met kracht wordt aangepakt." Hier ligt dus een gevaar, dat bezworen moet worden. Laat de gelegenheid om tegen diphthe- lie behandeld te worden in Uwe gemeen te niet voorbijgaan. U kunt Uw huisarts ei om vragen, of U kunt gebruik maken van door de gemeente geboden gelegen heid. In verschillende gemeenten werden, ter voorkoming van de ziekte van Weil, „rat- tenbestrij dings weken" georganiseerd, is er geen kans op, dat spoedig in alle gemeen ten van ons land diphtherie bestrij- dingfsweken worden gehouden? Hier ligt een taak voor de verschillende Kruisvereenigingen, organisaties voor de bevordering der Volksgezondheid. Werkt allen mee, om het ziekte- en sterf tecijfer voor diphtherie in Zuidholland zoo laag mogelijk te doen worden. De Geneeskundig Inspecteur van hét Staatstoezicht op de Volksge zondheid voor Zuidholland. J. A. PUTTO. Over diphtherïe-anti-toxine-'vorming na vaccinatie tegen diphtherie, mede in verband met daarbij optredende reacties, door Jeanne van den Hoven van Genderen. (Uitgave van den GezonheicLraad). DE REIS OM DE WERELD PER AUTOMOBIEL. Het reglement verschenen. Vorig jaar November deelde de K.N.A.C. reeds eenige bijzonderheden mede over de reis om de wereld per automobiel tot wel ker organisatie op een der congressen van de A.I.A.C.R. in 1937 was besloten. Het voorloopige plan* waaraan deze bijzonder heden destijds werden ontleend heeft, na dat de bij de A.I.A.C.R. aangesloten Auto mobielclubs haar meening over dit plan hadden uitgesproken en haar wenschen en verlangens hadden kenbaar gemaakt als basis gediend voor het reglement voor dezen grooten tocht, dat dezer dagen is verschenen. Dit gezamenlijk overleg van de verschillende automobielclubs heeft tot resultaat gehad, dat het definitieve regle ment op sommige punten niet onbelang rijk afwijkt van den oorspronkelijken op zet, maar tevens is daardoor de groote er varing op het gebied van het groot-toe- risme, welke de automobielclubs uiteraard bezitten, in de bepalingen voor dezen tocht en in het reisschema verwerkt. De ver wachting, dat de reis in alle opzichten een succes zal worden en geheel aan haar be doeling n.l. te laten zien dat het thans mo gelijk is met een gewone toerwagen zon der al te groote bezwaren een tocht om de aarde te maken zal beantwoorden, is dan ook alleszins gerechtvaardigd. Het ligt in de bedoeling om 24 Oc tober a.s. met een groep uit Casablan ca te starten en een tweede groep op 26 October d.o.v. uit Parijs te laten vertrekken. Deze beide groepen ko men in Beiroet tesamen, waar de eigenlijke karavaan van automobielen zal worden geformeerd. De tocht wordt dan voortgezet via Bag dad, Mesned en Lahore naar Calcutta, waar een gedeelte der deelnemers, n.l. zij, die van Calcutta uit wer naar Europa te- rugkeeren, de karavaan zullen verlaten. Het reglement maakt het n.l. mogelijk om slechts een gedeelte van den tocht te vol gen. De deelnemers worden daartoe in 3 categorieën verdeeld, waarbij degenen, die tot Calcutta meegaan in de categorie A worden ondergebracht, de deelnemers, die den tocht tot Saigon volgen, vallen in de categorie B, terwijl uiteindelijk de catego rie C bestaat uit personen, die de geheele reis om de wereld meemaken. Uiteraard zijn de categorieën A en B vooral van be lang voor hen voor wie om eenigerlei re den het maken van den geheelen tocht te bezwaarlijk is. De beide kortere reizen zijn echter nog zeer aantrekkelijk, zoo kan b.v. van Saigon uit zeer gemakkelijk Neder- landsch Oost-Indië worden bezocht. In het schema van de reis voor deze categorie is dan ook een dergelijke tocht naar onze ko^niën opgenomen. De deelnemers, die den geheelen tocht verder zullen meemaken gaan in Saigon scheep voor Japan. Indien de omstandig heden het tegen dien tijd mogelijk maken zal tevens een bezoek aan de Chineesche steden Hongkong en Shanghai worden ge bracht. De Japansche route leidt van Kobe naar Tokio en Yokohama en zal de automobi listen dus langs de grootste steden en het belangrijkste gedeelte van het moderne Japan voeren. In Yokohama wacht dan de boot, die de wereldreizigers via Honoloeloe naar Amerika zal brengen. Daar het tegen dien tijd (Maart) nog volop winter in het Noordelijke gedeelte van Amerika is, heeft men een meer zuidelijker route uitgeko zen, die van San Francisco via Los Ange los, El Paso, Nashville en Washington naar New York loopt. Het Amerikaansche vas teland wordt dus in zijn volle breedte door kruist; een tocht van ruim 5200 K.M.! De bootreis van New York naar Le Havre en de tocht van Le Havre naar Parijs volgen daarna als slot van deze grootsch opge zette automobielreis. Inderdaad zijn de aantrekkelijkheden van deze reis ontelbare, en het hart van den groot-toerist zal zeker sneller gaan kloppen wanneer hij zich eens gaat inden ken welk een bekoorlijkheden zulk een reis hem kan bieden, een reis, die hem nu eens door landen waar het automobilisme nog in het beginstadium verkeert en dan weer door een landschap voert waar de techniek met al haar hulpmiddelen is in gezet om groote wegen te scheppen voor het motorvoertuig dat zijn stempel op dat land en haar huishouding heeft gedrukt. En hij zal zich daarbij ongetwijfeld ook een voorstelling gaan maken van de ver kwikkende rust, welke hij op de trotsche luxueuze oceaanstoomers zal vinden na den sportieven rit door het land dat hij zoo juist verliet, en dat hem alles heeft getoond wat zijn bevolking door de eeuwen heen heeft gewrocht en dat hem heeft la ten genieten van een natuurschoon, dat men misschien alleen daar vindt! Het reglement bevat verder bijzonder heden over de inschrijvingen, welke tot 15 Juli a.s. door Nederlandsche deelne mers bij het Secretariaat van de K.N.A.C., Lange Vijverberg 10 te 's-Gravenhage kunnen worden ingediend, en de uitrus ting van den wagen. Een beperkt aantal van deze reglementen heeft de K.N.A.C. ter beschikking voor hen, die de deelne ming aan dezen tocht in ernstige overwe ging zouden willen nemen. Een Neder landsche inschrijver voor de reis om de we reld van de A.I.A.C.R. zou door de K. N. A. C. met enthousiasme worden begroet en hij zal dan ook in alle opzichten op de steun en medewerking van de Automobiel club kunnen rekenen! Leest met aandacht de advertenties tn Uw Dagblad 1

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9