DOUWE EGBERTS ■H)at U Ernstig ongeval bij viaductbouw te Rotterdam SPORT DINSDAG 3 m 1938 DE LEfDSCHE COURANT VIERDE BI,AD - PAG. 11 ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI OUD-HOLLANDSCHE PIJPTABAK GEMENGDE BERICHTEN Twee personen gedood en één ernstig gewond Bij den viaductbouw aan den Oostvaf- kencordschenweg te Rotterdam, waar eenigen tijd geleden een ongeluk met een zware bint is gebeurd, waarbij toen ge lukkig geen personen werden getroffen, is gistermiddag een ernstig ongeluk voor gevallen, dat twee lasschers, den 24-jari- gen Siegers uit Dedemsvaart en den 24- jarigen L. J. Steynen uit Middelburg het leven heeft gekost. Een derde, de 30-jarige P. Brandenburg, wonende te Rotterdam, is bij dit ongeluk zwaar gewond. Arbeiders waren boven op de viaduct be zig met het van ongeveer zeven meter hoogte neerlaten van een deel van een zwa- ren mast., die gemonteerd werd. Bij deze werkzaamheden maakte men gebruik van een bok. Toen het ongeveer twee ton zware vastgedeelte in den takel hing, brak een oog en met een vaart sloeg het zware stuk neer. Ten gevolge hiervan bleef de bok niet loodrecht staan, maar gleed aan de onderzijde langzaam weg, waarop het ge vaarte omsloeg. De gevolgen waren ontzettend. De beide lasschers, die vlak achter den bok met hun werkzaamheden bezig waren, werden ge grepen en doodgedrukt. Dit ging zoo snel in zijn werk, dat de andere werklieden nau welijks beseften, wat er eigenlijk was ge beurd. Hoewel -*an alle zijden hulp toeschoot, viel er, wat deze beide werklieden betreft, niets meer te redden. Anders was dit met den derden arbeider. Deze had een klap van den mast van de bok gekregen, waar door hij op zij werd geslagen en door een gat van ongeveer zeven meter hoogte naar beneden sloeg. Hij kwam daar terecht op een lorrie, waardoor hij een bekkenbreuk en inwendi ge kneuzingen opliep. Spoedig was de geneeskundige dienst, die met eenige ziekenauto's naar de plaats van het onheil was uitgerukt, ter plaatse. De zwaargewonde Brandenburg werd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overge bracht, waar hij in ernstigen toestand is opgenomen. Later zijn ook de stoffelijke hulsels van de beide andere arbeiders naar dat ziekenhuis vervoerd. De drie bij het ongeluk betrokken arbeiders, .waren in dienst van de Werkspoor, afdeeling brug genbouw. De arbeidsinspectie te Rotterdam stelt een uitgebreid onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk in. Nader vernemen wij, dat de groote mast, welke men bij het takelen van binten had gebruikt, moest worden weggenomen. Aan gezien dit een constructiemast was heeft men het gevaarte bij stukken die van 2 tot 2 yz ton wogen, gedemonteerd. Gistermid dag waren reeds twee stukken weggenomen. Het derde stuk bevindt zich in den bocht en was nog 1 y, meter van den grond ver wijderd. Men wilde dit stuk tusschen ie binten door omlaag laten vieren, toen het oog van een blok, waardoor de katrollen loopen zich begaf en het stuk mast omlaag sloeg. Daardoor brak een der tuien, de bok verloor haar balans en sloeg om. Daar bij weid een van de planken geraakt en deze plank heeft den Rotterdamschen ar beider B. een stoot gegeven, waardoor hij het evenwicht verloor. Tegelijkertijd schoof de bok een eind achteruit, waardoor de bei de arbeiders, die niets met het demontee- ren van den mast te maken hadden, tus sen den onderkant van den bok en de bint, die zij zaten te lasschen werden doodge drukt. De Middelbargsche arbeider Steynen zou Woensdag in ondertrouw gaan. Sie gers uit Dedemsvaart was geruimen tijd zonder werk en had pas onlangs werk gevonden bij de N.V. Werkspoor. Deze man was kostwinner van een uitgebreid gezin. Later op den middag is het onderzoek onder leiding van den commissaris van po litie in de tweede afdeeling, den heer J. A. Kok, voortgezet. Ook ir. Burky van den gemeentelijken technischen dienst, onder wiens leiding dit werk voor de gemeente wordt uitgevoerd, heeft zich van den toe sand ter plaatse op de hoogte gesteld. Aan gevolgen overleden. Gisteravond omstreeks half zeven is op den Bredascheweg te Tilburg een ongeluk met doodelijken afloop gebeurd. De 49-jarige eerw. broeder Pius, van het Missiehuis Ave Maria te Tilburg (in de we reld W. Zora, geb. te Gimmersdorf bij Meh- lem a. d. Rijn) kwam per fiets uit een zij weg en stak den Bredascheweg over met de bedoeling op het rechter fietspad naar Tilburg te rijden. Juist passeerde een luxe auto uit de richting Breda, bestuurd door den heer B. V. uit Amsterdam. Deze remde uit alle macht, doch kon niet voorkomen, dat de wielrijder door de auto werd ge schept en met het hoofd door de voorruit sloeg. Met een zware schedelbasisfractuur werd het slachtoffer naar het St. Elisabethsgast- huis overgebracht, waar hij in den loop van den avond aan de gevolgen is over leden. Den autobestuurder treft geen schuld. KIND VERDRONKEN. Gistermiddag is het 13^-jarig dochtertje van de familie Van Dalen te Made in een onbewaakt oogenblik voorover in een bij de woning gelegen „Sterfput" geraakt en verdronken. DE DIEFSTAL VAN TAPIJTEN. Thans elf verdachten in arrest. Het uitgebreide onderzoek, ingesteld door de politie van het bureau Warmoesstraat te Amsterdam in verband met de diefstallen van tapijten, gordijnen en dergelijke, ge pleegd door personeel van een firma aan den N. Z. Voorburgwal brengt dagelijks nieuwe resultaten. Thans zijn weer twee helers aangehou den, zoodat tot op heden elf personen als verdachten in deze zaak op het bureau zijn ingesloten. De teruggevonden goederen, na huiszoe king bij de verschillende helers, stapelen zich op het bureau met den dag hooger op, zoodat het politieverblijf veel gaat lijken op een tapijtenmagazijn. De waarde van het gestolene is nog niet te schatten, doch loopt hoog in de duizenden guldens. VAN OPLICHTING VERDACHT. Drie arrestaties te Arnhem. De politie te Arnhem heeft wegens op lichting een houthandelaar en twee uit voerders van bouwwerken gearresteerd. De laatstgenoemden hadden met den hout handelaar de afspraak gemaakt, dat deze provisie zou ontvangen voor houtleveran ties, welke benoodigd waren voor woning bouw in een van- de nieuwe buitenwijken van Arnhem. Gedurende geruimen tijd werd geen hout geleverd, doch wel provisie uitbetaald, in totaal tot een bedrag van ongeveer ƒ3000. De politie heeft in deze zaak ingegrepen en de drie betrokkenen gearresteerd. Zij zullen ter beschikking worden gesteld van de Justitie. ONDER „BEHOEFTIGE OMSTANDIGHEDEN". Eenige dagen geleden ontfermde de dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon te Meppel zich over den 90-jarigen Bartelink en zijn 45-jarige nicht, die in zeer vervuil den toestand verkeerden, doordat de vrouw, die een-igszins achterlijk is, niet in staat was het huishouden te doen. Beiden wer den daarom van gemeentewege uitbesteed. Toen gistermorgen de nieuwe gastheer zich naar de oude woning aan het Molenpad be gaf om te zien of er nog wat bruikbaar was, ontdekte hij op een paar plaatsen geld, niet alleen zilver, doch ook bundels zilverbons van 1 en 2.50. Zelfs was er een sinaas- appelkist en een boodschappenmand vrijwel geheel gevuld met guldens en rijksdaalders. De politie werd onmiddellijk gewaar- waarschuwd, waarna een nauwkeurig on derzoek werd ingesteld met als resultaat, dat in alle denkbare hoekjes en gaatjes geld verborgen bleek te zijn. Hoewel het juiste bedrag nog niet bekend is, zou het gevondene meer dan 6000 bedragen. De fa milie Bartelink leefde sinds vele jaren in behoeftige omstandigheden en werd onder steund. NEDERLANDER IN BELGIë BEROOFD? Hij zou in een Brusselsche hotelkamer overvallen zijn. Een Nederlander heeft bij de politie te Brussel aangifte gedaan van een berooving. waarvan hij het slachtoffer is geworden. Hij deelde mede, dat hij naar Brussel was gekomen en zijn intrek had genomen in een hotel in het centrum der stad. Zijn reis had ten doel een som gelds van enkele mil- lioenen in ontvangst te nemen, welke uit Duitschland naar België.zou zijn gesmok keld. Hij deelde mede, het geld in ontvangst te hebben genomen en mee te hebben ge nomen naar zijn kamer. Toen hij het hier natelde, kwamen twee mannen zijn kamer binnen en bonden hem, waarna zij met het geld wisten te ontkomen. Nader meldt de Brusselsche correspon dent van de „Msb." nog het volgende: De persoon, die bestolen zou zijn, was Zaterdag uit Amsterdam te Brussel aange komen, waar hij zijn intrek nam in een ho tel niet ver van het Noordstation. Den volgenden morgen kwam hij aan de directie mededeelen, dat hij den avond te voren op zijn kamer door twee mannen was beroofd. Zij zouden hem hebben ge bonden, een prop in den mond geduwd en hem hulpeloos op den grond liggend heb ben achtergelaten. Op een bank in het park In den loop van den Zaterdag, aldus het verhaal van den beroofde, had hij in het park van Brussel in de Wetstraat een per soon ontmoet, met wien hij in verbinding stond voor het smokkelen van deviezen uit Duitschland. Deze had hem daar in het park voor een waarde van tien millioen francs in marken, guldens en ponden ter hand gesteld. Dit geschiedde op één dei- banken van het park. Het geld werd vluch tig geteld en in een valies gedaan, waar mede de Amsterdammer zich naar het hotel in kwestie begaf. Daar is hij het vervolgens op zijn kamer gaan natellen en toen hij hiermede bezig was, werd hij door de on bekenden overvallen. De directie vond het verhaal zoo verward en onsamenhangend, dat zij uit eigen bewe ging en nog voor de Nederlander er be hoefte aan scheen te gevoelen, de politie telefonisch heeft verwittigd. Toen deze ter plaatse een onderzoek in stelde, bleek, dat de Nederlander nog slechts in het bezit was van 100 Belgisohe francs. Hij zeide, dat hij regelmatig naar Brussel kwam om er uit Duitschland gesmokkelde deviezen in ontvangst te nemen. In het ho tel, waar de aanranding zou zijn geschied, was hij thans echter voor de eerste maal Het hotelpersoneel verklaarde geen enkel verdacht persoon in het hotel te hebben ge zien. Bovendien wekte het verwondering, dat de man tot den volgenden morgen heeft gewacht, alvorens zijn verhaal te komen doen. Het touw waarmede hij zou zijn gebon den, is in beslag genomen. Het schijnt van geen erg solide kwaliteit te zijn om er iemand voor langen tijd mee vast te binden. Bovendien heeft men in de hotelkamer geen spoor van eenige worsteling gevonden. Door het feit, dat Zondag wegens de 1-Mei-viering het overgroote deel der po litie op straat was, heeft men den Neder lander laten vertrekken, zonder hem te verzoeken de komst van het parket af te wachten. Uit eigen beweging heeft hij daar ook niet op gewacht. Intusschen schijnt het parket over 's mans vertrek weinig gesticht. Het par ket had hem namelijk gaarne aan den tand gevoeld, niet zoozeer omdat men zijn ver haal zonder meer niet geloofde, maar wel omdat men het mogelijk achtte iets te ver nemen, omtrent het bestaan van een smok- kelcomplot van deviezen. R.K. Nederland- R.K. België Op 8 Mei te Breda De ontmoeting tusschen de nationale ploegen van de Katholieke Sportbeweging Nederland en België belooft een zeer spannnde kamp te worden. Van beide zij den is al het mogelijke in het werk gesteld om een zoo sterk mogelijk elftal in het veld te brengen. De Vlaamsche Katholieke Sportfederatie heeft met zorg enkele keurelftallen sa mengesteld, waaruit het nationale team is gekozen. Zoowel te Gent als te Antwerpen wer den de spelers, die voor het Belgische elf tal in aanmerking kwamen, in de laatste weken geregeld getraind. Zondag j.l. werd de laatste oefenwedstrijd gespeeld, waar na de definitieve samenstelling van het Belgische elftal heeft plaats gehad. Ook onze R. K. F.-ploeg heeft Zondag j.l. in Heemstede op het H.B.C.-terrein een oefenwedstrijd tegen een sterk R. K. Haarlemsch elftal gespeeld. Na afflop van dezen wedstrijd is ook de Keuzecommissie der R.K.F. overgegaan tot de definitieve samenstelling van het R.K.F.-elftal, dat op 8 Mei in Breda de nationale kleuren zal verdedigen. Wat de verwachtingen zijn? In het verleden heeft het R.K.F.-elftal zich steeds de meiedere getoond van onze Zuidelijke naburen: alleen de laatste maal in Borgloon werd de R.K.F.-ploeg met een smadelijke 73 nederlaag huiswaarts gezonden. Het is dus vanzelfsprekend, dat de Nederlanders hun uiterste best zullen doen om revanche te nemen. We laten hieronder de samenstelling der beide elftallen volgen: R. K. Nederland: Drs. W. Alsemgeest (DHL) Van Bree Giegengack (Kolping) (DHL) Coolen v. Lingen v. d. Linden (RKTVV) (Excelsior) (Zw. Voor.) Vondenhoff Beerenschot Alsemgeest (Kerkrade) (DNL) (DHL) Wijbenga de Hosson (VVZ) (HMS) Scheidsrechter J. Reekers, Amsterdam. Decleene Beyers (Steendorp) (Sava) Penders Dedeken Mertens (Beverst) (VKSVA)) (Sava) Haazen Moller Thiron (Ik Dien (Beverst) (Selzaete) Pollet De Smet (Borsbeke) (Groenenhoek) Allaert (MFC) R. K. België. Reserves voor R. K. Nederland: Pott (HMS), Oelers (RIOS), de Leeuw (Cosa- ma), Mol (RKVA), Seykens (Kolping. "Wat de samenstelling der R.K.F.-ploeg betreft, zij nog bemerkt, dat het niet ze ker is, dat van Lingen zal kunnen uitko men. Ook in Heemstede moest de Excel- sior-man door de Leeuw vervangen wor den, daar zijn knie hem weer parten speel de. Ook het meespelen van Vondenhoff is nog twijfelachtig, daar deze speler in den Missiewedstrijd LimburgBreda zijn pols bezeerd heeft, zoodat de behandelende neesheer zal beslissen of de Kerkradenaar al of niet van de partij zal zijn. DE ENGELSCHE WEDSTRIJD. De Wolves veroveren de leiding. In de eerste afdeeling van de Engelsche league zijn Maandag twee wedstrijden sp-eeld. Huddersfield Town won met 30 van Stoke City, terwijl Wolverhampton Wanderers door een 21 overwinning op West Bromwich de leiding in deze afdee ling nam met 1 punt voorsprong op Arse nal. Zaterdag kan de beslissing om het kampioenschap van deze afdeeling der league vallen. ROEIEN DE UNIVERSITEITSROEIWEDSTRIJDEN De samenstelling van de ploegen voor het hoofdnummer. In het hoofdnummer, de Oude Vier, van de op 15 Mei a.s. te houden universiteits- roeiwedstrijden op de Boschbaan van Am sterdam, zullen de volgende ploegen uit komen: Boei 1 Aegir: P. H. Suringar (boeg), R. Pranger, H. Greebe, A. Th. Moll (slag), L. van Nouhuys (stuurman). Boei 2 Triton: H. B. Struining de Groot (boeg), H. H. W. Hogerzeil, P. Terpstra, H. de Langen (slag), H. H. F. Hobbel (stuur man). Boei 3 Njord: G. A. Catalani (boeg), D. J. Koeleman, H. K. Roessingh, H. J. du Pon (slag), F. Mesla (stuurman). Boei 4 Nereus: W. Bloemendal (boeg), C. Brenkman, A. Smit, J. Schuringa (slag), C. van der Ham (stuurman). Boei 5 Laga: J. T. L. Bartlema (boeg), H. Herklots, P. H. Godefroy, C. de longh (slag), J. H. Hummel (stuurman). WATERPOLO POELMEER I—ZIAN I 0—2. ZIAN kwam met zes man op. Van Woer- kom was niet verschenen. Np speelde B. Vroom voor ZIAN mee. In de eerste helft was van ZIAN-over wicht geen sprake. De eenige gevaarlijke schoten wist keeper IJdens ongedaan te maken. De aanvallen van Poelmeer wer den geen van allen met een ferm schot be sloten. De voorhoede was, hpewel vooruit gaande, nog veel te traag. De rust ging met 00 in. Na de rust wisten Hegi en Voets meer malen gevaarlijke situaties voor het Poel- meedloel te scheppen, en met een prachti ge boogbal wist eerstgenoemde LJdens te passeeren (01). De tegenaanvallen van Poelmeer waren sneller en feller, maar nog niet snel en fel genoeg om doelpunten te kunnen maken. Een onderdeel van een seconde is voor polo- spel al zeer veel en de Poelmeer-voorhoede moet daarom denken. Het tweede ZIAN-doelpunt was een drijfballetje op de Poelmeer-doellijn, een dubieus geval dus. De krachtsverhouding gaf 't eenigszins juist aan, ofschoon het ge annuleerde tegenpunt, door Westen ge scoord uit een foutieve uitworp van de ZIAN-keeper, zeker aan Poelmeer had kunnen worden toegekend. Al met al een vlotte wedstrijd, een goede oefening voor de spelers en een aardig kijkspel voor de belangstellenden. Maandag 6 Mei speelt Poelmeer I tegen D. W. R. I uit Haarlem. Deze zeer snelle, jonge eerste klasser beschikt over goede spelers, getuige de IJ-nederlaag in het vo rig zomerseizoen. Hun gevaarlijke middenvoor zal het Poelmeer ongetwijfeld moeilijk maken ter wijl de vleugelspelers achter, hem daar toe in staat zullen moeten stellen, hetgeen hen wel toevertrouwd is. TAFELTENNIS TAFELTENNIS TOURNOOI 1938 DER ST. JOSEPH GEZELLEN VEREENIGING om het Kampioenschap van district Leiden. Een kleine 40 deelnemers kwamen Zon dag 1 Mei naar het Leidsche Gezellenhuis aan het Rapenburg om elkander op het gebied der Tafeltennissport te bekampen. De deelnemprs kwamen o.a. uit Voorhout, Voorschoten, Roelofarendsveen, Sassen- heim en Warmond. In alle deelen kan dit tournooi als geslaagd beschouwd worden, vooral voor de Leidsche deelnemers die namelijk de 4 eerste plaatsen in de 1ste klasse wisten te veroveren. Te ruim 12 uur opende de Eerw. Vice- Praeses kap. H. B. J. Schrama dit tour nooi. Met enkele wel gekozen woorden spoorde praeses alle deelnemers aan dat allen mede zouden werken tot welslagen van deze middag. In de 1ste klasse enkelspel werd door 16 personen deelgenomen waaronder 5 Leidsche Gezellen; als eerste prijs stond op 't spel een zeer fraaie wisselbeker. De uitslag der 1ste klasse, waarin zeer moi spel te zien was, werd: Kampioen van Leiden en Omstreken: 1. J. Mulder, Leiden 1ste prijs; 2. W. van der Post, Leiden, 2de prijs; 3. Th. van Dijk, Leiden 3de prijs; 4. J. van Deventer, Lei den 4de prijs. In de 2de klasse enkelspel werd de stand als volgt: de eerste prijs, een zeer mooie wekkerklok, beschikbaar gesteld door de Directie van de Leidsche Courant werd gewonnen door: 1. J. Haastrecht, Leiden 1ste prijs; 2. J. de Bruin, Roelof arendsveen 2de prij; 3. L. de Hollander, Voorschoten 3de prijs; 4. I. Vink, Roelof arendsveen 4de prijs. In de klases dubbelspel werd deelgeno men door 7 koppels waarin de eerste prijs behaald werd door: 1. M. ScheffersW. v. d. Post, Leiden; 2. C. van der MeelTh. van Dijk, Leiden. Bovenstaand toont wel zeer duidelijk aan de meerderheid van de Tafeltennis sport-beoefenaars uit Leiden. Dit is te begrijpen daar verschillende vereenigingen nog een zeer korten levens duur hebben. Te ruim 7 uur vond de prijsuitreiking plaats door den heer Steph. Menken. On der luid applaus en met een hartelijk woord voor iedere prijswinnaar konden deze de prijzen in ontvangst nemen. Te 7.30 uur vond de sluiting plaats en kunnen we terugzien op een bijzonder goed ge slaagd tournooi. POSTDUIVEN. Wassenaarsche Postduivenclub. Zondag hield de Wassenaarsche Postdui venclub met oude duiven een wedvlucht vanuit Neufvilles (Beligë) afstand 180 K.M. De duiven werden aldaar in vrijheid ge steld te 10 uur 15 met N.O. wind, bewolkte lucht. De eerste duif bereikte het hok te 2 uur 43 min. 13 sec. en had het traject gevlogen met een gemiddelde snelheid van 672,87 Meter per minuut. Het is een zeer zware vlucht geworden. De uitslag was: 1 en 6 P. Bouwmans. 2. J. H. M. Brouwer. 3, 5, 9. 14, 16 K. I. Waasdorp. 4 en 18 C. Versteeg Jr. 7, 10, 11, 13 en 15 W. C. van Beekum. 8, 12 en 17 L. H. de Kleine. De Witpen (Nieuwveen). Eerste wedvlucht gehouden. In concours 41 duiven. De duiven werden gelost te Vil voorde om 9.20. Afstand 152 K.M. Aan komst: L. P. Beeker, 12.26; W. v. Leeuwen Pz, 12.33; J. v. Dijk, 12.43; W. v. Leeuwen Pz., 12.46; 12.48 en 12.52; C. v. Leeuwen 1.04; J. v. Soest 1.09; D. Michielse, 1.22, 1 24 en 1.27.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 12