Uit het boek der Spaansche martelaren. LUCHTVAART Vliegramp in Italië Blijft Europa het christelijk werelddeel? De strijd in het Verre Oosten MAANDAG 2 MEI 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 DE MARTELDOOD VAN DEN BISSCHOP VAN BARBASTRO. FEESTVIERING ST. LEONARDUS- SCHOOL. Op het gouden priesterfeest van Pastoor Smeets. Vanmorgen heeft de St. Leonardus-schoo. het gouden Priesterfeest van den Pastoor den zeereerw. pater Ign. Smeet O.F.M. ge vierd gevierd op een wijze, die groote waardeering en oprechte bewondering vraagt. Wij willen hier reeds constateeren, hoe klaarblijkelijk 't is, dat van deze school op de kinderen een godsdienstige, en een beschavenden invloed uitgaat. Alles geschiedde in onberispelijke orde en disci pline; en het geheel droeg het stempel van beschaving. Uitspraak in zang en decla matie was heel beschaafd. Het hoofd der school, de heer J. J. v. d. Poel, onderwij zeressen en onderwijzers mogen voldoe ning smaken van de vruchten van him ar beid! Terecht merkte de inspecteur van het L. O. in de inspectie Leiden, de heer B. van Julsingha op, dat, concludeerend uit de wijze, waarop de feestviering was ge arrangeerd en uitgevoerd, het onderwijs en de geest op deze school heel goed moeten zijn. Toen de gouden Jubilaris, vergezeld van de paters Tesser en de Leeuw, in een door meisjes der school ge vormden eerepoort van bloemen werd ingehaald, waren daar reeds aanwezig de hoogeerw. heer Deken der stad, de Inspecteur van het L. O., de voorzitter van het schoolbestuur Rector Reynen, Pastoor Beukers, Rector Jon gen, Montfortaan, Pater de Vries O.F.M. uit Delft, Leden van Kerk- en Schoolbestuur en enkele andere genoodigden. Nadat een welkomstlied was gezongen, hield het hoofd der school een toespraak. De heer v. d. Podl schetste in eenvoudige, hartelijke woorden, in een met zorg en goeden smaak saamgestelde rede den rij ken staat van dienst, dien de gouden Ju bilaris heeft. Hij betuigde namens onderwijzend per soneel en kinderen den Pastoor zijn dank voor het vele, wat hij voor de school heeft gedaan. Hij is geweest de stuwkracht bij den bouw, hij is de leidsman van de kin deren, hij is de onverschrokken strijder voor de belangen van school en personeel. En daarin ligt de verklaring van de vreug de, den eerbied, de dankbaarheid en aan hankelijkheid, die allen nu bezielen. In 't bijzonder memoreerde spr. nog de liefdevolle toewijding en onverdroten ijver van den Pastoor bij de voorbereiding der kinderen voor de eerste en voor de plech tige H. Communie. Spr. verklaarde, dat allen God dankbaar zijn voor den zegen, in dezen priester ge schonken en dat allen God zullen smeeken dezen en andere priesters te zegenen in dezen vooral ook voor de priesters zoo moeielijken en zorgvollen tijd. Met een hartelijke felicitatie naar aan leiding van de zoozeer verdiende Konink lijke onderscheiding, de benoeming tot rid der in de Orde van Oranje Nassau, be sloot spr. Hierna werden eerst namens de kinderen en daarna namens de onderwijzers fraaie bloemenmanden aangeboden. De kinderen gaven ook nog een altaarkleed ten ge schenke. Onder leiding van den heer v. Oerle werd nu we hadden niet anders ver wacht op keurige, onberispelijke wijze een gymnastische oefening gegeven, welke eindigde met een bloemenhulde der kleinen aan den Jubilaris. Als de kleinen nog een feestlied hadden gezongen, werd een spreekkoor uitgevoerd onder de wij mogen hier naar volle waar heid deze uitdrukking gebruiken: bezielen de leiding van mevr. v. Beukering-Walen kamp, tot voor kort onderwijzeres aan deze school. In dit spreekkoor werd de waar digheid en beteekenis van het priester schap geschetst op een veel betere wijze, dan 't nog al 'ns in gelegenheids-stukken op priesterfeesten geschiedt. Was de inhoud van dit spreekkoor goed, de uitvoering had enthousiaste bewondering. Aan de leid ster van dit koor oprechte hulde ook aan alle meisjes en jongens, die er aan deelnamen, terwijl wij van de drie „solis ten" wel speciaal mogen zeggen, dat ze 't uitstekend hebben gedaan! De kinderen zongen nog een slotlied. En de rijksinspecteur van het lager onderwijs nam nu het woord, om zijn waardeering uit te spreken voor de mooie zang, de mooie daclamatie, den geest van saamhoorigheid, die uit deze heele feestviering is geble ken. De gouden Jubilaris bracht nu dank aan degenen, die bij deze feestviering wil den aanwezig zijn, aan den heer v. d. Poel en zijn medewerkers en medewerksters, aan de kinderen. De Pastoor dankte den kinderen vooral voor de H. Communie, tot zijn intentie opgedragen, en vroeg hun da gelijks voor de priesters te bidden. Als stoffelijken dank voor alles, wat zij voor hem hadden gedaan, beloofde Pastoor den kinderen volgende week Woensdag een middag met verrassingen. Deze mooie parochieele viering was hier mede geëindigd. R. K. Ver. v. Kraamverzorging voor alle gezindten te Leiden en Omstreken Plaatsing-Bureau le Binnenvestgracht 30, voorheen Boerhaavestr. verleent hulp door gediplomeerde krachten Geopend eiken DINSDAG- en DONDER DAGMIDDAG van 24 UUR tot het ver strekken van de gewenschte inlichtingen, aanmelden van contribucerende leden en aanvragen voor kraamhulp - Telef. 3420. Aanvragen (schriftelijk) adres 1ste Bin nenvestgracht 30. Barbastro is een klein bisschopsstadje van Opper Aragon. Deze plaats is reeds ge bouwd doer Decius Brutus en reeds in 1137 werden hier de vergaderingen gehouden van de Cortes, die besloten tot de Unie van Catalonië en Aragon. In het begin van Juli 1936 bezat het stad je zes a zevenduizend inwoners en een ad ministrator, mgr. Florentino Asensio Bar- roso, titulair Bisschop van Euroa op Epi- rus. Op 18 Juli 1936 vernam men te Bar bastro, dat generaal Franco de militaire gouverneur van de Canarische eilanden den avond tevoren op Marokko geland was en met zijn troepen in opstand gekomen was tegen de regeering, wegens de moord op Calvo Sotelo. Op 19 Juli had in de stad een manifestatie plaats van leden van de Nationale Arbeiders Confederatie (C.N.T.) die luide de Internationale zongen en „Leve het Communisme" riepen. De winkels van wapenhandelaars werden geplunderd, en des avonds werd een affiche aangeplakt van genoemde Confederatie, onderteekend door den burgemeester, waardoor op dood straf werd bevolen alle wapens aan het ge meentehuis in te leveren, binnen ten tijd van twee uur. Denzelfden avond nog was het stadje in handen van revolutionaire elementen, die gewapend waren door de C.N.T. Te Barbastro waren de troepen gelegerd van kolonel Villalba, die daarna tot gene raal werd uitgeroepen, maar na talrijke diensten bewezen te hebben nu toch door de regeering in de gevangenis is gezet. Ko lonel Villalba ging met zijn garnizoen naar de kazerne van het bergregiment. Hier ble ven de soldaten ingekwartierd tot 24 Juli, toen de meesten zich vereenigden, om de omstreken te gaan plunderen. Om te begin nen hadden de revolutionaire elementen in de stad zich meester gemaakt van de ker ken. Daarna hadden zij de priesters en de kloosterlingen opgesloten in het klooster - van de Paters Escalapios, dat in een ge vangenis werd veranderd. „Waar zijn de schatten?" Barbastro bezit, of liever bezat een ka thedraal uit de zestiende eeuw, en in dit gebouw bevond zich een rijke bisschops- schat. Catalaansche revolutionairen waren speciaal uit Barcelona gekomen, om de ka thedraal en de overige kerken te plunde ren. Zij informeerden naar de plaats, waar de schat verborgen was, maar niemand wist er iets van. Tevergeefs werd de sacristie on dersteboven gehaald. Ook bij de bloedver wanten van de kanunnikken en de kloos terlingen zocht men tevergeefs. De schatten bleven onvindbaar. Onmiddellijk werden nu alle personen, die van clericalisme ver dacht werden, gearresteerd. Hun woningen werden geplunderd, maar de schat kwam niet te voorschijn. Toen iemand opmerkte, dat de schat mis schien onder de vloer van de kathedraal verborgen was, werd ook hier een onder zoek ingesteld. De burgemeester kwam plotseling op het idee, om de gevangenen het vermoeiende werk te laten verrichten, en zoo werden deze gedwongen om te graven. Onder voort durende bedreiging van revolvers moesten zij veertien tot zestien uur per dag wer ken. Tenslotte werd een oud kerkhof ge vonden; de gevangenen werden gedwon gen om de graven te schenden. Langzamer hand werd de schat vergeten, maar het gerucht ging, dat zij gevonden was en naar Barcelona gebracht was, waar zij op een fabelachtig hooge prijs getaxeerd was. Neergeschoten als honden. Intusschen hadden de revolutionairen ook een inval gedaan in het bisschoppelijk paleis en mgr. Asensio gearresteerd. Onder de grofste beleedigingen werd de bisschop naar de andere gevangenen in de klooster-gevangenis overgebracht. Zij ver bleven in een groote zaal van het klooster, waar een van de gevangenen op bevel van den Bisschop met vaste hand op de muur schreef: „Laten wij onze vijanden verge ven. Het bloed der martelaren is het zaad der Christenen". De geheele stad werd doorzocht en tien tallen inwoners gevangen genomen. De meesten werden enkele uren later reeds naar het nieuwe kerkhof gebracht, waar zij gefusilleerd werden. Hun families konden de lijken niet eens begraven, want zij wer den in een massagraf geworpen, waarover ongebluschte kalk werd uitgestort. „Morgenochtend zult gij gedood worden". Spoedig waren de priesters en de kloos terlingen van de omgeving aan de beurt, vooral de Benedictijner-monniken van een nabijzijnd klooster, die met den Bisschop in het klooster waren opgesloten. Vanaf het begin gaf mgr. Asensio zich rekenschap, van het lot dat hem te wachten stond. Met zelfverloochening bereidde hij zich voor op den dood; voortdurend werden de gevan genen mishandeld en uitgescholden. Op al deze beleedigingen antwoordde de prelaat door zijn priesters te bemoedigen en onop houdelijk te zeggen: „God, vergeef het hun, want zij weten niet wat zij doen". Zeven dagen bleef de bisschop in de ge vangenis. Bij het vallen van den avond op den achtsten dag opende de chef van de militie de deur van de zaal waar hij met een honderdtal geestelijken was opgeslo ten, en hij riep hem toe: „Bereid je voor, want morgenochtend zult gij gedood wor den". Mgr. Asensio nam het fatale nieuws ern stig op. Dien zomernacht schoolde een dronken menigte samen voor de klooster gevangenis, en hun lasterlijke beleedigin gen werden in het klooster door de gevan genen gehoord. Temidden van zijn pries ters had de bisschop de gebeden der ster venden. Om 1 uur in den morgen sprak de Bisschop zijn medegevangenen toe, waar van een lid van de Nachtaanbidding, die tegelijk met de kloosterlingen opgesloten was maar later op wonderbare wijze wist te ontvluchten, meerdere roerendepassa ges heeft kunnen overbrengen. Geknield ontvingen de priesters en kloos terlingen den zegen van den prelaat. Een kloosterling begon van ontroering te snik ken, maar de Bisschop ging naar hem toe en zeide: „Ween niet, want deze nacht is voor mij een gelukkige nacht. Laten wij liever onze ziel tot God verheffen en aan den Almachtige vragen, dat hij Spanje en zijn vijanden redde". .Ik vergeef mijn beulen". Om twee uur in den morgen kwam een detachement militiesoldaten naar het kloos ter. Toen de deur openging, ging de bisschop zijn beulen tegemoet, en hij verklaarde hen, dat hij gereed was om te sterven. On danks het vroege morgenuur waren de stra ten vol volk. Bij het kerkhof aangekomen plaatste men hem voor een pas gedolven graf. Een zes tal soldaten laadden de geweren. De bis schop zeide hen: „Ik vergeef mijn beulen. Dat God u vergiffenis schenke, zooals ik u vergiffenis schenk". Daarna begon hij met gevouwen handen en luide te bidden. Nauwelijks had hij de woorden „Heer Jezus Christusuitge sproken, of de geweren werden afgeschoten. Een kogel doorboorde zijn hoofd, een an dere zijn hals. Voor het lijk zong men de Internationale, en daarna werd kalk ge worpen op het bebloede lijk van den Bis schop van Barbastro. Onlangs zijn de troepen van Franco het stadje Barbastro binnengedrongen, en uit den mond van de inwoners, weduwen en kinderen, die gebleven zijn, heeft men< de gegevens kunnen putten voor het boek der Martelaren, waarin de marteldood van den Bisschop van Barbastro een treffende blad zijde zal zijn. Verkeerstoestel, komende uit Albanië, vloog tegen een berg NEGENTIEN DOODEN Een vliegtuig van de lijn Tirana Rome, dat Zaterdag te half twaalf was opgestegen, is bij Maranola, niet ver van Formia, dat halverwege tusschen Rome en Napels ligt, tegen een berg gevlogen en in brand geraakt. De 19 inzittenden, 14 passagiers en de bemanning, zijn allen op het leven ge komen. Tot de passagiers behoorden de gezant van Albanië te Rome, 4 Duit- sobers, een Engelschman, 'n Amerikaan, een Griek en een burger uit Dantzig. Het ongeluk zou een gevolg zijn van den mist. Het wrak van het vliegtuig werd door herders gevonden. Reeds gisteravond was er sprake van dat een toestel van den dienst TiranaRome zou zijn verongelukt, maar het heeft ge- ruimen tijd geduurd, voordat bijzonderhe den bekend werden, welke behalve de be vestiging van de ramp meedeelden hoeveel personen er bij waren omgekomen. Ver moedelijk zijn verschillende inzittenden den van het vliegtuig tegenwoordig ge weest bij de Albaneesche huwelijksfeesten. Het ongeluk is gebeurd met een driemo- torig vliegtuig tengevolge van plotseling optredende slechte atmosferische omstan digheden in het deel der Appenijnen waar het toestel overheen moest vliegen. De eerste bestuurder van het vliegtuig was Muller, tweede bestuurder Magri. Behalve de Albaneesche gezant te Rome is omgekomen de persattache bij het ge zantschap van Albanië te Berlijn, Othmar Krains en voorts behooren o.a. tot de slachtoffers de EngeLschman Samuel Bros- toff, de Amerikaansche Helena Lindhem, de Grieksche Emma Hadyakil. SPORTVLIEGTUIG IN FRANKRIJK NEERGESTORT In de omgeving van Bar le Due is een sportvliegtuig neergestort. Vier inzittenden kwamen om het leven, de vijfde werd ernstig gewond. Toespraak van den H. Vader De Romeinsche correspondent van „De Tijd" seint d.d. 39 April aan zijn blad: Z. H. de Paus heeft heden de leden van den oppersten raad der pauselijke werken van de Voortplanting des Ge- loofs en het St. Petrus Liefdewerk vor den Inlandschen Clerus ontvan gen. Na een rede van Z. Em. Kardinaal Fu- masoni Biondi, prefect van de Congregatie „De Propaganda Fide", zeide in Zijn ant- woordrede de H. Vader drie woorden te willen spreken en wel: één van dank, één van gelukwensch en één van zegen. Van dank, aldus de H. Vader, omdat gij Ons in dezen verschrikkelijken tijd zulken grooten troost brengt. Ik was wel voorbereid op vele droevige gebeurtenissen, maar op zoovele als thans over ons zijn gekomen nog niet. Daarom had de H. Vader geen woorden genoeg om de aanwezigen voor den grooten troost te danken dien zij Hem brachten. De H. Vader vroeg zich af lof na vijftig, honderd of tweehonderd jaar Europa nog wel het Christelijk we relddeel zou zijn of wel dat een ander werelddeel dezen schoonen bijnaam zou verworven hebben. Uitvoerig ging de H. Vader in op het droevige beeld dat Europa thans biedt. Er zijn zeer velen, die Gods wetten niet meer kennen of niet willen kennen, zeer velen ook die niet alleen zonder God, maar zelfs tegen God zijn. De H. Vader kan de toe komst niet zien, maar Hij weet dat deze in Gods hand is. De wereldoorlog zou de laatste oorlog zijn, zeiden de menschen, doch de oorlog is integendeel de aankondiging geworden van een infernale verwarring en ver deeldheid in Europa. Zoo ziet men dat de toekomst niet gehoorzaamt aan de menschen. En dit is verheugend voor hen, die arbeiden in den dienst van God. Wie weet wat de jongsten onder ons nog voor schoons zullen aanschouwen. Wij zien immers reeds den bloei van het missie werk, van de Eucharistische devotie en van de jonge Katholieke Actie. De H. Va der wenschte allen geluk met de moei lijkheden, die zij hebben overwonnen en zeide vervolgens een woord van zegening te willen spreken voor het vele, wat reeds gedaan is en wat nog gedaan zal worden. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG VELE DOODEN EN GEWONDEN BIJ LUCHTAANVAL OP DE BUITEN WIJKEN. Britsche schepen getroffen. Eenige bombardementsvliegtuigen, afkomstig van Majorca, hebben de buitenwijken van Barcelona gebombar deerd. Tot nu toe telt men 4 dooden en een veertigtal gewonden. Kort daarop hebben elf nationalistische vliegtuigen getracht Barcelona opnieuw onder vuur te nemen. Zij werden hierin echter verhinderd döor het luchtafweer geschut en de republikeinsche jachtvlieg tuigen, die waren opgestegen om de bom menwerpers te -verjagen. Niettemin hebben de bommenwerpers op hun terugtocht nog verscheiden bom men op de stad uitgeworpen, met het ge volg, dat dit tweede bombardement vijf tien dooden en twintig gewonden heeft geëischt. Tijdens de luchtaanvallen op Barcelona zijn twaalf Britsche koopvaardijschepen, die in de haven lagen, bijna alle door gra naatsplinters getroffen. Een Britsche zee man werd gewond en moest naar het zie kenhuis worden vervoerd. Het weder in Spanje is de geheele week zeer slecht geweest. Dientengevolge zijn de militaire verrichtingen in het Noord oostelijk deel van Spanje bijna tot stil stand gekomen. De Vrachtauto's sleepen zich moeizaam door het mod-derachtige ter rein en op vele plekken zijn de wegen volkomen onberijdbaar. MEDEDEELINGEN VAN REGEERINGS- ZIJDE. Het ministerie van defensie deelt mede, dat de regeeringstroepen een aanval op de stellingen te Picalias de Sierramonsech hebben afgeslagen. In den sector-Aliaga zijn de opstandelingen tot den aanval overgegaan. De vijand bezette eenige stel lingen, die echter door de regeeringstroe pen heroverd werden. MEDEDEELINGEN VAN DE ZIJDE DER OPSTANDELINGEN. Het groote hoofdkwartier van Franco deelt mede, dat de rechtsche strijdkrach ten in den Alfambra-sector, hoewel het weer slecht blijft, hun stellingen hebben verbeterd en belangrijke posities hebben bezet bij het 'dorp Jorga, dat eenige da gen geleden veroverd was. In den sector- Ovejo aan het front van Cordova is een vijandelijke aanval afgeslagen. TAN TSJENG TOCH IN JAPANSCHE HANDEN. Volgens de jongste berichten van hèt front hebben de Japanners Tan Tsjeng op de Chineezen heroverd. De Chineezen geven, naar de „United Press" meldt, toe, dat de Japanners ge noemde stad. weer hebben bezet, nadat zij versterkingen hadden ontvangen. Intusschen zouden, aldus melden da Chineezen, hun soldaten er in geslaagd zijn, van Taier Tsjwang uit in de Japan- sche linies door te dringen en de dorpen Ma Tien en Tsa Ho te heroveren. Ook de Chineesche luchtmacht mag op nieuwe successen bogen. Te Woe Hoe zijn namelijk drie Japansche vliegtuigen on verwacht door een Chineesch eskader ver nield. 's Morgens heeft een ander Chi neesch eskader bommen laten vallen op een Japansch vliegveld te Peng Poe. Op den terugweg ontmoetten de Chineesche toestellen drie Japansche vliegtuigen, waarvan zij er één neerschoten. Bij het groote luchtgevecht, dat gisteren boven Hankau heeft gewoed, zijn, naar thans vaststaat, 21 Japansche vliegtuigen neergeschoten. Twee Japansche piloten zijn gevangen genomen. Een Japansche vlieger, wiens machine in brand was ge raakt, en die zich met zijn valscherm wil de redden, werd omgebracht, toen hij om laag kwam. Te Han Jang, een industriestadje by Hankau, zijn 400 burgers tijdens het lucht gevecht gedood. Een vlieguigbom ontplof te bij een schuilplaats, waardoor deze in stortte en 60 menschen levend begraven werden. Eenzelfde lot werd elders aan 20 burgers beschoren. Te Woe Tsjang viel een bom by het St. Jozef-ziekenhuis dat echter geen schade bekwam. Een Japansche krijgsgevangene heeft verteld, dat de Japansche troepen de groot ste moeilijkheden ondervinden bij het ver voer van materiaal naar het front in Zui delijk Sjantoeng. De troepen lijden zware verliezen en moeten zich groote ontberin gen getroosten. De meestè Japansche sol daten zouden niet weten, waarom en tegen wie zij vechten. Hospitaal van den Volkenbond beschadigd. Gedurende den Japanschen luchtaanval op Hanjang van Vrijdag 1.1. is het hospi taal van den Volkenbond ernstig bescha digd. Twee Chineezen werden gedood en drie gewond. TSJANG KAI SJEK BEVEELT DEN GUERILLA-OORLOG. De Chineesche generalissimus, Tsjang Kai Sjek, heeft een beroep gericht tot het land, waarin hij, naar het Chineesche tele- graafagentschap meldt, het volk oproept zijn aandeel bij te dragen tot de verdedi ging van China tegen den Japanschen aan val. Tsjang Kai Sjek wijst er op, dat het de plicht is van ieder lid van de Kwomin- tang de binnengevallen Japanners achter hun front te bestoken en den aanvaller af te matten, teneinde de slotoverwinning van China te verzekeren. Voortgaande zet Tsjang Kai Sjek uiteen, dat de Japanneezen alleen de groote ste den met goede verbindingen kunnen be zetten en niet de kleine districtssteden. Laten zij, die gevlucht zijn uit de door de Japanneezen bezette streken terugkeeren naar hun steden en dorpen en zich onder ling organiseeren, zoodat zij den vijand kunnen bestrijden, waar daartoe ook maar de gelegenheid ontstaat." GUERILLA TEN WESTEN PEKING. De laatste twee dagen spelen zich op 50 km. van Peking gevechten af tusschen sterke Chineesche guerrillabenden en Ja pansche troepen. De ongeregelde Chinee sche troepen hebben de spoorbrug te Lioe- liho, 40 km. van Peking opgeblazen en de spoorwegverbindingen zijn thans verbro ken. Te Peking zijn drie vrachtauto's met Japansche gewonden uit het gebied van Lioelijo aangekomen. ERNSTIG INCIDENT TE SJANGHA. Gisteravond is hevige opwinding ont staan, toen een afdeeling Japansche gen darmerie, de bajonet op het geweer, voor den duur van zes uur feitelijk bezit nam van een gedeelte van den Nanking-road te Sjanghai. De Japanneezen gingen tot deze actie over, nadat een handgranaat tot ontplof fing was gekomen, die op een Japansche vrachtauto was gemunt. Elf Chineezen wei-den daarbij gewond. Degene, die de bom heeft geworpen, kon ontkomen. Als gevolg van dit incident is de toe stand te Sjanghai thans tamelijk gespan nen. DE SPANNING NEEMT TOE. De algemeene spanning in de nederzet ting is nog vergroot volgens berichten, welke inhouden, dat 2000 man, die deel uitmaken .van een afdeeling ongeregelde troepen, ter sterkte van 5000 man, en ge zonden waren om het de Japanneezen in het gebied van Sjanghai en Nanking las tig te maken, in het geheim zijn binnen gekomen in de door buitenlanders be woonde stadsdistricten. De politie zoekt naar verdachte perso nen en naar wapens. Al wie een gewoon pak heeft gekocht, moet er later wel spijt van krijgen bij Kreymborg niet liever een Waarborg-Costuum te hebben genomen. öiièenb/j KREYMBORG

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6