STADS NIEUWS DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De blijde verjaardag van Prinses Juliana Pater mr. dr. Beaufort over de politiek van het huidige Ministerie. ZATERDAG 30 APRIL 1938 29ste Jaargang N<». 9019 S)e £cid<töh£0oti/Ycmt Telefoon: Redactie 15. Telefoon: Administratie 935. Mr. en Abotm.-tarieven rie paf. 3. Giro 103003. Postbus 11. 't Is vandaag alweer een feestdag Niet alleen in het gezin Van den Prins en de Prinsessen En van Holland's Koningin, 't Is vandaag voor 't heele Holland 'n Zonnige en blijde dag, En wij hebben ons oranje En de wapperende vlag. Maar het mooiste van dees' feestdag Moet toch zijn in Uw gezicht, Als U ziet naar 't lieve kindje, Dat er in 't wiegje ligt. Dat viert in zijn kleine leven Voor de allereerste maal 't Feest van Moedertjes verjaardag In zijn eigen kindertaal. 't Weet nog niet wat dat wil zeggen, 't'Kent nog niet den blijden geest En de vele blijde harten Van dit Prinselijke feest. Later zal het gaan ervaren, Dat op Moeder's jaarfestijn Zóóveel blijde harten kloppen Als in Holland menschen zijn. TROUBADOUR „Het meest belangrijke punt" „Het meest belangrijke punt" voor de activiteit van regeering en volksvertegen woordiging noemde her Tweede-Kamerlid mr. dr. Beaufort gisteren in een te Leiden gehouden redevoering de bestrijding van de werkloosheid. Dus zoo concludeeren we niet min der belangrijk dan de defensie. Dus zoo concludeeren we verder moet hiervoor geld worden gevonden evenzeer als het gevonden moest wor den voor de defensie. Doet de Regeering voldoende voor de bestrijding der werkloosheid? Mr. Beaufort wees op wat zoowel minis ter Romme als minister Steenberghe reeds hebben gedaan op dit terrein. Maar is er zoo veel gedaan, dat het volk tevreden kan zijn, tevreden moet zijn? Men moet de regeering een jaar tijd gun nen, om dit vraagstuk aan te pakken met alle middelen, die mogelijk zijn aldus mr. Beaufort. Wij hebben er juist dezer dagen zelfs meer dan ééns op gewezen, dat het o n b i 1- lijk, onrechtvaardig is, nu reeds het geheele regeeringsbeleid te beoordeelen, alsof nu reeds alles zou moeten zijn ge daan, wat verwacht werd, wat ook ver wacht mócht worden! Wij moeten eerlijk erkennen, dat er nog al 'ns door de kranten „speciale nummers" worden uitgegeven, welke worden gepre zen om hun omvangrijkheid, om de namen van degenen, die er artikelen in hebben ge schreven, maar welke.... niet worden gelezen. Wij meenen, dat dit laatste niet het ge val zal zijn met het speciale nummer, gis teravond uitgegeven door de „Tijd" en ge wijd aan het vraagstuk van de bestrijding der werkloosheid. In één der vele lezenswaardige artikelen in dit nummer, geschreven door ir. Guljé, voorzitter der Algemeene Katholieke Werkgevers ver., lezen we: De bestrijding der werkloosheid is zeker de moeilijkste krachtproef, die in deze jaren van de Regeering ge vraagd wordt. Het is billijk, haar een ruimen termijn te laten om zich over het werkloosheidsbeleid te beraden. Maar dan dient zij ook met een zeer concreet plan te komen, waardoor het werkloozencijfer in ons land drastisch verminderd wordt. De troonrede 1938 lijkt ons de uiterste termijn daarvoor. Met deze meening zal iedereen het eens moeten zijn. En er is alle grond, om te vertrouwen, dat de regeering.niet noodig heeft een aansporing, om te verwezenlijken, wat hier gezegd en verlangd wordt! Er wordt „met man en macht gewerkt" aan een oplossing van het vraagstuk der bestrijding van de werkloosheid, verklaar de gisteravond mr. Beaufort. DE WERELD IN VOGELVLUCHT LONDEN: Het voornaamste nieuws van den dag is de overeenstemming, welke te Londen gebleken is bij de besprekingen tusschen de Britsche en de Fransche mi- risters. Er is geen verdrag tot stand geko men, maar dat lag ook niet in de bedoeling. Er is iets veel beters tot stand gekomen, n.l. de overtuiging, dat de opvattingen van beide regeeringen overeenstemmen, zoodat zij in de groote Europeesche problemen van den dag één lijn trekken. Speciaal de samenwerking op militair gebied is een waarborg te meer voor het •behoud van den vrede. Men verwacht er algemeen een preventieve werking van, Alleen Duitschland is daar niet erg over te spreken. De Duitsche bladen houden zich van den domme en vragen waarom die militaire samenwerking noodig is. is geen enkele bedreiging. Zij kunnen ook niet veel schrijven, dat zij best begrijpen, tegen wie het gaat. Wladimir d'Ormesson schrijft in de „Fi garo", dat, indien Duitschland, ondanks deze maatregelen, voornemens zou zijn Tsjecho-Slowakije te behandelen op een wijze, waarbij met voeten wordt getreden, wat het heiligste is in het recht der staten en het menschenrecht, onvermijdelijk waarom het te verhullen? zou gebeu ren, wat 24 jaar geleden is gebeurd. Engeland is voorts voornemens om met Duitschland te gaan onderhandelen, waar bij de verhouding tot het Tsjecho-Slowaak- sche probleem wel op de eerste plaats ter sprake zal komen. Frankrijk is niet voornemens zich daar bij aan te sluiten, omdat het gelooft, dat de tijd daarvoor nog niet rijp is. Het heeft evenwel ook geen reden, om Engeland een dergelijke stap te ontraden. Gisteravond heeft pater mr. dr. Beaufort een rede gehouden voor de afd. Leiden der R.K. Staatspartij, waarvan wij hier een re- imé geven. In een tijd van hoog-conjunctuur van in ternationaal onrecht, aldus spr., is de ver leiding groot, om over de internationale staatkunde, te spreken. Doch, hoe belangrijk het internationaal gebeuren zij, primair is het staatkundig leven binnenslands. Als de binnenlandsche politiek gezond is, zal buitenlandsche politiek geen beslissen- den invloed uitoefenen op de politiek van het eigen land en zal deze blijven van vreemde smetten vrij! De Katholieken hebben een bescheiden aandeel genomen in den strijd over de sa menstelling van het Kabinet. Men wist, dat de Katholieke Staatspartij wenschte, dat God openlijk wordt erkend, gediend en gehuldigd, óók in de wetgeving. Een be leid op positief Christelijken grondslag dat was het duidelijk verlangen van de Katholieke Staatspartij. In het nu gevormde Kabinet hebben Ka tholieken zitting, van wie de een zegt, dat zij de gevangenen zijn van Colijn, terwijl de ander waarschuwt voor den grooten in vloed der Katholieken, blijkend reeds uit de wetgeving. Beide tegenstrijdige verwij ten hebben een anti-papistische strekking. De Katholieken zelf moeten ook daarom als een gesloten eenheid achter him man nen in het Kabinet staan aan wie zij hun vertrouwen kunnen geven, zooals spr. zal aantoonen. Er is onbillijke critiek uitgeoefend op het Kabinet en er zijn vanzelf-sprekend inter ne moeielijkheden aan ongepaste openbaar heid prijsgegeven. Beantwoordt de politiek van het Kabi net aan de verwachtingen en heeft het een specifiek Christelijk karakter? Deze vraag beantwoordt spr. bevestigend. De sociale politiek is geen belangen-poli- tiek, maar is een eisch van ware christe lijke politiek. Wat bracht onder dit opzicht de afgeloopen periode? In één woord gety peerd, gekarakteriseerd: Gezinspoli tiek. Bij het opvangen van de geldelijke gevol gen van de werkloosheid heeft minister Romme geen algemeeen steunverhooging ingevoerd, omdat daarvan de groote gezin nen met lage loonen niet zouden profitee- ren. Er moet nu eenmaal een marge be staan tusschen steun en loon; steun moet blijven onder het loon. Voor inwonende kinderen, van 18 jaar en ouder, heeft minister Romme een extTa uitkeering vast gesteld. De spaarregeling, volgens welke door de regeering bij 25 cent ge spaard geld wordt toegevoegd 25 cent of 40 cent bij grootere gezinnen, heeft uitste kend gewerkt. Spr. wijst op de moreele waarde van de spaarregeling. Stellig is het geen armenzorg, wat de minister nadruk kelijk heeft betoogd. Minister Romme heeft verder ingevoerd een verbetering van de schalen vandemaxima steunbedragen. Men kan nu komen tot 90 pet. van 'het loon. Er is ingevoerd een verhooging van brandstoffen- toeslag en tevens een verlen ging. Tal van gemeenten zij n in een hoogere klas van den werklóo- zensteun geplaatst. Op het terrein van de werkver schaffing heeft minister Romme ook niet stil gezeten. Er vinden 53.000 personen werk in de werkverschaffing; deze staan nog geboekt als werkloos. Vele verbeterin gen zijn in de werkverschaffing aange bracht, met name loonsvenhooging. Het voornemen bestaat, om over de geheele lijn kindertoeslag in te voeren. Het Werkfonds wordt krachtig door minister Romme ter hand genomen. Ook Leiden profiteert hiervan en zal er van profiteeren in de verbetering van den overweg aan den Rijnsburger weg. De Kinderbijsla g-r e g e 1 i n g van minister Romme is een uiterst belangrijk principieel onderwerp. Deze regeling is van groot belang voor werkers, maar ook indi rect voor werkloozen, omdat, als de loonen stijgen, de werkloozen-steun ook hooger kan zijn. De beperking van den arbeid van den gehuwden vrouw is ook een wetsontwerp van groote principieele be langrijkheid. Naast deze zijn nog talrijke andere wets ontwerpen en maatregelen door minister Romme voorgesteld en genomen, die spr. vluchtig opsomt. Ook van den huidigen leider van de economische politiek, mr. Steenberghe, koesterde het volk groote verwachtingen. Zijn werk is: arbeid voor ons volk en orde ning in het bedrijfsleven. Het indammen van de werkloosheid zelf, het scheppen van normale werkgelegen heid dat is de zaak van minister Steen- Dit nummer bestaat uit vl|! bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. VOORNAAMSTE NIEUWS berghe. Door de te late devaluatie is het werk van minister Steenberghe zeer be- moeielijkt. Om de export te bevorderen, moeten onze onderhandelaars sterk staan; de crisisinvoerwet stelt hen daartoe in staat. Mét de tariefsmachti gingswet zal de crisisinvoerwet de eco- nnomische toestand van ons land zéér kun nen bevorderen. De ordening van het bedrijfs- leven, welke minister Steenberghe na streeft, wordt door tegenstanders zeer ten onrechte belachelijk gemaakt. Uitvoering vestigingswet kleinbedrijf is in practijk gebracht. Uitvoering wet op de ondernemersovereenkomsten is eveneens in practijk gebracht. Uitvoering landbouwcrisissteun is in vele op zichten verbeterd. Debedrijfsvergun- n i n gen-w et is reeds door de Tweede Kamer aangenomen. Spr. stipt slechts even aan deze en andere maatregelen, die bewij zen, dat het beleid van minister Steen berghe volstrekt niet heeft teleurgesteld. Met de drie groote eisch en der R.K. Staatspartij: verdediging van het gezin, ar beid voor het volk, ordening in het bedrijfs leven is door genoemde ministers inderdaad rekening gehouden. De beveiliging van de positief Christe lijke grondslagen van onze samenleving, is onze vierde groote eisch geweest. Minister Goseling heeft bij de opening van het tweede internationale congres van vergelijkende rechtswetenschap gewezen op de Bron van het recht; bij de opening van de bijzondere strafgevangenis van jeug dige gevangenen te Zutphen heeft hij het Christelijk beginsel van vergelding in het licht gesteld; in de Tweede Kamer heeft hij het anti-semitisme van Christelijk stand punt bezien en veroordeeld. Minister Go seling heeft krachtig afgewezen allen aan drang om de echtscheiding te vergemakke lijken; hij streeft er naar de onwaarachti ge practijk in de echtscheidings-proceduren in den vervolge onmogelijk te maken. De Defensie en het Onderwijs hebben echter teleurstellingen gebracht aldus vervolgt spr. zijn rede. Het contingent van ons leger is gebracht van 19.5000 op 32.000, de eerste oefentijd van 5 y2 op 11 maanden. Alleen voor kazer ne-bouw wordt uitgegeven 20 millioen. Voor aanschaffing van materiaal wordt, verdeeld over vier jaar, 157 millioen uitge geven. Dat dit alles noodig is, is teleurstel lend. Maar vanwege den uiterst gevaarlij ken internationalen toestand zijn deze uit gaven noodig. Wij willen hopen, dat een deel ervan ten goede komt aan ons econo misch leven. Onderwijs is een nog grootere teleurstel ling geweest. De Kath. Kamerfractie wil verslechteringen in ons lager onderwijs, met name den verhoogden leerlingen-schaal, opheffen. Verlaging van den leerlingen- schaal, zooals zij die wenscht, zou in 1938 3 y. millioen kosten, volgende jaren 5 mil lioen. Het onderwijs zou er echter door worden verbeterd en een aantal onder wijzers zouden een passenden werkkring krijgen. De Katholieke Kamerfractie achtte deze uitgave gewettigd. Het Kabinet wilde er echter niet toe overgaan. Dit mocht voor de Kamerfractie geen reden zijn, om weg te zenden een Kabinet, dat reeds in korten tijd zooveel heeft gepraesteerd en zeer veel belooft voor de toekomst. Bovendien: deze zaak is niet uit; daarin ligt de groote winst van het zeer besliste optreden van de Katholieke Kamerfractie. Spr. wijst ten slotte op de bestrijding van het Kabinet van vele kanten en wil ook iets zeggen over het g e v a 1-0 s s. Spr. wil niet debatteeren tegen kwaad willigen en lasteraars, wien het te doen is om uit het geval-Oss politieke munt te slaan, of die sensatie willen, welke geld opbrengt. Sensatie-geschrijf van de „Tele graaf', dat van gelijke moreele kwaliteit .s als dat van 't zich noemende „Nationale Dagblad", gaat ieder fatsoenlijk mensch met verachting voorbij. Spr. begrijpt niet, hoe Katholieken kunnen lezen een blad, waar in hun beste voormannen worden verdacht gemaakt en belasterd. Minister Goseling heeft niéts anders ge daan, dan de rechtszekerheid van ons volk veilig gesteld. Wij, Katholieken, zijn door de hetze te gen onze beste voormannen diep gegriefd. Wij voelen het openlijke of nauwelijks ver holen anti-papisme. En, geheel buiten onze schuld, is door die hetze toegebracht een zware slag aan de ontwikkeling eener ge zonde nationale saamhoorigheid, zoo noodig in onzen tijd. Onze conclusie is niet: een critiek-loos aanvaarden van alles wat de regeering Buitenland Overeenstemming tusschen Londen en Parijs. (4de blad). Z. H. de Paus vertrekt hadenmiddag naar Castel Gandolfo. (4de blad). De „Osservatore" over de Duitsche ras sentheorieën. (4de blad). Tol WilliMet een DR,ETAX f 2 - p. uur IBI.ddUUnaar de bloembollen Garage De Groot, Beestenm., Parkeerterrein KATHOLIEK COMITé VAN ACTIE „VOOR GOD." NATIONALE PAASCHLOTERIJ Naar wij vernemen, zijn bij de eerste trekking der Nationale Paaschloterij welke gisteren werd gehouden, de vijftien hoofd prijzen gevallen op de volgende nummers: le prijs Serie 4G nummer 078913 2e 3C 096874 3e 3B 050865 4e 4C 082623 5e 2B 092154 6e 2H 099212 7e 3H 006026 8e 3C 9e 4E 006502 10e 4 002898 11e IA 006350 12e 2H 008300 13e 3J 092397 14e IA 073316 15e A 010874 Omstreeks 25 Mei a.s. zullen de volledi ge trekkingslijsien verkrijgbaar worden gesteld a 10 cent bij Postbus 2 te Heem stede. voorstelt, maar: een krachtige, loyale steun van dit in hoofdlijnen Christelijk, princi pieel beleid, dat reeds tot zegenrijke resul taten leidde en een rijke oogst belooft voor de toekomst! Deze zoo zakelijke en heldere uiteenzet ting werd met gespannen aandacht gevolgd door een gehoor, dat de rede klaarblijkelijk zeer waardeerde. Na een korte pauze maakte een drietal aanwezigen gebruik van de gelegenheid om met den spreker van gedachten te wisselen. Mr. Beaufort vond in zijn beantwoor ding van de sprekers gelegenheid, er op te wijzen, dat de werkverruiming het aller belangrijkste punt van de regeering moet zijn en dat de regeering „met man en macht" werkt aan een oplossing van het probleem der werkloosheid. Bij den aanvang der bijeenkomst consta teerde de voorzitter, mr. Bolsius, een te geringe belangstelling. Hij spoorde de aan wezigen aan. om voor volgende bijeen komsten der R.K. Staatspartij ook onder anderen propaganda te maken voor méér bezoek. Intusschen is- wat later de opkomst grooter geworden, zoodat de foyer van den Burcht vrij goed bezet was. Tóch geven wij hier gaarne door de aansporing van den voorzitter: méér belangstelling voor der gelijke zeer leerzame bijeenkomsten! In zijn dankwoord aan den spreker deel de de voorzitter nog mede, dat op Zaterdag 21 Mei vergadering van den Kamerkies kring generaal jhr. Al ting van G'eusau komt spreken; en onder daverend ap plaus verzocht mr. Bolsius aan mr. Beau fort om minister Goseling mede te deelen, dat de Katholieke kiezers in Leiden achter hem blijven staan met hun volle vertrou wen! EEN H. HARTBEELD IN DE ST. PETRUSKERK De St. Petruskerk is gisteren verrijkt met een beeld van het H. Hart, ontworpen door Dom. van der Meij, Benedictijn in de St. Paulus-abdij té Oosterhout. Het beeld is uitgevoerd in wit Belgisch marmer, uit de groeve te Euville. Het zal Woensdagavond worden gewijd, aan het begin van een triduum, dat ter viering van deze zegening zal worden ge geven door een Pater Jezuiet. MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. Op Donderdag 5 Mei a.s„ des avonds acht uur precies, zal in den Foyer van de Stadsgehoorzaal de jaarlijksche uitvoering van de Muziekschool der Maatschappij voor Toonkunst plaats vinden. Het programma vermeldt zoowel klassieke als moderne wer ken. Het dameskoor en het Kamerorkest der Maatschappij zullen medewerking ver- leenen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1