OMGEVING DONDERDAG 28 APRIL 1938 OE LEHiSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 LISSE Vrouwenbond. Gisteravond hield onze afdeeling van den R.K. Vrouwenbond een goed bezochte vergadering, eigenlijk een voortzetting van de onlangs gehouden jaarvergadering, welke destijds wegens hei laten uur niet kon worden afgewerkt. De presidente, Mevr. VreeburgHeemskerk sprak een welkomswoord, in 't bijzonder tot den weeleerw. heer J. Deroy, kapelaan der parochie St. Agatha. Zij deelde vervol gens de vergadering mede en zeide, dat •het kleinkoor „Zingende Jeugd" onder leiding van den heer W. Mizee uit Oegst- geest, eenige nummertjes zullen zingen, waardoor de moeders kunnen hooren hoe ver hun kinderen onder deze eminente leiding zijn gevorderd. Hierna werden door hét koor verschil lende liederen gezongen, welke groot suc- cus verwierven. Na deze pauze bracht de secretaresse Mej. A. v. Schooten, haar jaarverslag uit. Zooals altijd was dit weer funtueel in orde. "V/ij stipten er uit aan dat 8 bestuursverga deringen en 5 ledenvergaderngen werden gehouden. Verder passeerden alle werk zaamheden den revue. De totaal inhoud was van dien aard, dat het aanbeveling ver- cient dit in brochurevorm aan de leden uit te geven. Een dankbaar applaus was het gevolg door een hartelijk woord van de presidente..Deze deelde overigens mede, dat op den huishoudcursus van de L.T.B. nog twee plaatsen open zijn; wie deze wil len bezetten, kunnen zich bij de presidente' aanmelden. Hierna werd de operette ..De Etalagepoppen" opgevoerd, welke, naar het applaus te oordeelen, goed in den smaak viel. De poppen grimeering was op uit stekende wijze verricht door onze plaatsge noot L. Haifschepel. De presidente dankte den heer Mizee, welke met dit klein koor aan den Vrouwenbond dezen avond een aangenaam uur heeft bezorgd Hierna werd het woord verleend aan den heer C. Strik, Hoofd der R.K. Jongensschool in de Aga- tlia-parochie alhier. Deze had als onderwerp „Het Reclas- seeringswerk". In een duidelijk betoog zette spreker uit een wat het gevangenis- ieven is, om daarna de noodzakelijkheid aan te komen hoe noodig het is dat, wan- i eer een gevangene de gevangenis verJaat de reclasseering hem opvangt om hem weer in de maatschappij te doen opnemen. Spreker gaf den correspondent van het R K. Reclasseeringswerk een zeer bevatte lijke uiteenzetting van dit werk, waarin de noodzakelijkheid zoowel als het niet zoo duidelijk werden belicht. Met volle aan dacht werd spreker gevolgd. Na het dank woord van de presidente volgde sluiting. NOORDW1JKERHOUT Propaganda-avond E. H. B. O. In ho tel Gouwenberg hield de afdeeling Noord- wijkerhout van de Vereeniging E. H. B. O. Woensdagavond een goed geslaagde propa ganda-avond. De leider van de afdeeling Dr. van Embden heette alle aanwezigen har telijk we.kom, in het bijzondér de afdee ling Sassenheim met haar leider Dr. Zijer- veldt. Het doel van dezen avond, aldus Dr. van Embden, is om bekendheid te geven aan het streven van E. H. B. O. Hierna hield Dr. v. Embden een cause rie over de E. H. B. O. in den loop der eeuwen. Uit eenige oude boeken las spre ker voor hoe o. a. vroeger met drenkelingen gehandeld werd en hoe de wonden bij on gelukken opgeloopen, werden behandeld. Spr. liet duidelijk uitkomen dat we 100 jaar geleden, wat deze behandeling betreft, niet verder waren gekomen dan tijdens de Eyptenaren. Thans staat de E. H. B. O. op hoog peil, zeide spreker, en deelde mede, dat de afdeeling Noordwijkerhout een 40- tal leden telt, die regelmatig den cursus volgt op de Maandagen van iedere week. De afdeeling heeft echter om hulp te ver- leenen verbandmiddelen, een zuurstoïappa- raat en een brancard noodig, vervolgde spreker en riep daarom de hulp in van de aanwezigen en alle Noord wij kerhouters. Men kan de afdeeling steunen door dona teurschap van minimum 0.50 per jaar er» lidmaatschap ad 2.50 per jaar. Met de hoop uitsprekend dat binnenkort ge heel Noordwijkerhout trotsch zal zijn op de Vereeniging E. H. B. O. eindigde spre ker zijn interessante causerie. Hierna nam dr. Zijerveld het woord en wees op de noodzakelijkheid van een E. H. B. O. nu er ongevallen bij de vleet voor komen sinds de groote toename van het snelverkeer. De E. H. B. O. is een mooie uiting van naastenliefde, aldus spreker en daar is in dezen tijd geen overdaad van. Hij legde hierna duidelijk uit wat E. H. B. O. is en zeide, dat de leden hiervan voor namelijk zelfvertrouwen moeten hebben, om ka m en rustig hij ongelukken te kun nen optreden. Hierna gaven de leden van de afdeeling op het podium voor het tal rijke publiek eenige goedgeslaagde demon straties. De volgende gevallen werden be handeld. Voor hotel Gouwenberg staat een schilder op een ladder. Een kennis pas seert hem op de fiets, steekt de hand op en let niet op een passeerende auto. Hij rijdt tegen de auto en deze grijpt juist de lad der. Schilder en fietser liggen op straat waar juist eenige E. H. B. O.'ers passee- ren. De schilder klaagt over heftige pijn in het rechter bovenbeen. Hij kan het been niet bewegen, de voet ligt naar buiten ge draaid. Een gebroken been dus. Voorts heeft hij een bloedende wonde midden op het hoofd en een ontvelling aan den lin kerhand. De fietsrijder is met de rechter pols door den voorruit van de auto gesla gen en heeft een heftig bloedende wonde, wat blijkt te zijn een slagader die geraakt is. Ook heeft de fietsrijder de linkervoet verstuikt. Hulp en zoo spoedig mogelijk vervoer. De gewonden werden op kundi ge wijze behandeld, men kon duidelijk zien dat hier menschen aan het werk waren die de geheele hulpverleening kenden. Nog werd behandeld een geval dat twee schip persknechts bezig zijn rpet een reparatie in de mast. Door een windvlaag vallen beiden naar beneden No. 1 valt met den rug op het dek, klaagt over pijn in den rug en kan geen van beide beenen meer bewegen. Hij schijnt verlamd. No. 2 is in het water gevallen en na hieruit gehaald te zijn blijkt dat hij schijndood is. Eerste hulp een ver voer. Ook deze opgaaf werd op kundige manier behandeld. Na deze demonstratie gaf de afdeeling Sassenheim eenige aardige toonee'stukjes waarvan er eenige betrekking op de E. H. B. O. hadden. Na afloop bedankte de voor zitter van de afdeeling Noordwijkerhout ieder die ook maar op eenige wijze tot het slagen van den avond hadden bijgedragen. Vervolgens had de verloting ten bate der kas plaats. De prijzen waren door de winkeliers beschikbaar gesteld. NOORDWIJK Boerenleenbank. Woensdagavond ver gaderde de Boerenleenbank onder presi dium van den heer C. G. J. Alkemade in Hotel „Royal". Na een kort openingswoord, deelde de voorzitter mede, dat van den heer Nic. Marbus een schrijven was ingekomen, dat hij om gezondheidsredenen bedankte voor het bestuurslidmaatschao; de redenen hiertoe had het bestuur te eerbiedigen, doch slechts noode zal men den heer Marbus, die vanaf de oprichting in het bestuur heeft zitting gehad, moeten missen. Veel dank is men aan hem verschuldigd. Na lezing der notulen bracht de voorzit ter verslag uit van het 26ste boekjaar, aan welk verslag wij het navolgende ontleenen. Het ledental bedroeg per 31 Dec. 1937 in to taal 179, gedurende 1937 werden in het Dagboek 1109 posten en in het Soaarbank- boek 854 posten geboekt, terwiil het totaal der ontvangsten on 31 Dec. 1937 bedroeg f346 106.39 en die der uitgaven 340.296.42. zoodat een kassaldo aanwezig was van f 5809.97. In omloop zijn thans 249 spaar bankboekjes: het totaal der soaargelden op 31 Dec. 1936 bedroeg 107.535.28. bijgestort werd in 1937 101.533.67, in totaal 209.068.95, terwijl uitbetaald werd ƒ62.060.02. zoodat hfJ totaal der spaargel den op 31 Dec. 1937 bedroeg ƒ147.008 93 over 1937 werd aan rente bijgeschreven f3771.26 en uitbetaald ƒ52 69. Voorschot ten: op 31 Dec. 1936 stonde^ uit 97 voor schotten groot f82.314 17 en 19 le hvoothe- ken groot ƒ47.239.40, in totaal ƒ129.553.27' gedurende 1937 -verden 6 nieuwe voor schotten le hyDotheek uitgegeven met een totaal van 6950.terwijl van aflossing hypotheken en voorschotten terug kwam 11.672.53, zoodat op 31 Dec. 1937 nog uit stonden 93 voorschotten ƒ78.666.64 en 19 lste hypotheken ƒ46.164.10, in totaal 124.830.74. Aan rente en kosten werd ont vangen 5541.98 en nog le ontvangen aan rente 1105. Loopende rekening met leden stand up 31 Dec. 1936: Debet f 21 190.39, Credit f4840.96, in 1937 ontvangen ƒ26.334.13, uit- gegeven 24.393.66, stand op 31 Dec. 1937: Debet 18.07441 en Credit ƒ3665.45, aan rente en provisie werd ontvangen 1098.20 en uitbetaald f 168.80. Rekening Centrale Bank: op 31 Dec. 1936 stond een schuld bij de Centrale Bank van f17.844.in 1937 opgenomen ƒ39.494 31. gestort 88.230.23, zoodat op 31 Dec. 1937 een tegoed stond van 30.891.92, aan rente werd betaald 241.67 en ontvangen van de Centrale Bank 201.49, terwijl in het Waar borgfonds en fonds voor bijzondere doelein den werd gestort ƒ121.66. De winst over 1937 bedroeg 1812 04. Deze winst werd in zijn geheel toegevoegd aan de reserve, welke thans is gestegen tot 30.255.26. Bij de bespreking van dit ver slag werd medegedeeld, dat het accoun tantsrapport zeer gunstig was, terwijl de Centrale Bank en Raad van Toezicht even eens hun volle goedkeuring over het be heer konden uitspreken. Uit de vergadering werd nog sterk aangedrongen op rentever laging met een y pet., hewelk door he be stuur in ernstige overweging zal worden ge nomen. De verkiezing wegens periodiek af treden van Th. G. v. Went had tot uitslag, dat deze met 58 van de 64 stemmen werd herkozen, terwijl de heer A. Balkenende met 60 stemmen werd herkozen voor den Raad van Toezicht en in de vacature- N. Marbus na herstemming werd gekozen de heer A. Marbus. Door den voorzitter werd nog een kort resumé gegeven van de jaarvergadering der Centrale Bank, gehouden te Utrecht, waar uit bleek, dat de Centr. Bank thans een re serve heeft van ruim 3 millioen, terwijl spr. ook nog weergaf de werking van het Waar borgfonds. Aan het einde der vergadering werd den kassier S. Hiep lof gebracht voor zijn keurig en coulant beheer der Bank. Geboren: Arie Johannes, z. van J. H. Lindhout en J. P. Balkenende Huberta Maria, d. van A. de Haas en W. A. Augusti- nus Pancras Jacob, z. van N. v. Veen en A. de Hollander. Ondertrouwd: Th. J. Janson en H. Blok N. J. Caspers en M. Teijn. Gerouwd: C. A. v. Doorn en H. J. Seenvoorden H. Vink en C. M. Vink A. Barnhoorn en H. v. d. Hoonaard C. de Leeuw en L. Korbee. Overleden: Johannes .Burschman 76 j., gehuwd met M. C. v. d. Geest. OEGSTGEEST BoerenleenbankGisterenavond hield de Boerenleenbank in t patronaat een al- gemeente vergadering. Op verzoek van den Directeur, den heer J. J. Nijssen werd deze bijeenkomst geleid door den heer J. 3. Wesselingh, die bij de opening de aan wezigen verwelkomde, speciaal het hoofd- De raad dezer gemeente vergaderde Woensdagavond onder voorzitterschap van den burgemeester. De voorzitter wenschte wethouder War merdam met enkele woorden geluk met zijn volledig herstel en is blij hem weder om ter vergadering te zien. Zonder hoofdelijke stemming werd met de N.V. „Gekro" te Overschie een over eenkomst aangegaan inzake de destructie van vee en vleesch. Bouwverordening. De voorzitter stelde aan de orde de ont- werpbouwverordening der gemeente Lisse. Spreker verklaarde, dat deze verordening terdege is voorbereid door het gemeente bestuur en dat de verordening de ver schillende instanties reeds heeft doorloo- pen. De heer Boot, een der commissieleden (medeleden waren de heeren Knetsch en Boot), sprak namens deze commissie. In het ontwerp is niet veel gewijzigd kunnen worden, omdat de voorbereiding van deze verordening uitstekend is geweest. Kleine veranderingen zijn er aangebracht. De commissie verzocht hare medeleden om hen te sparen voor een behandeling/ zoo als dit is geschied bij de algemeene poli tieverordening. Werkelijke belangrijke ounten kunnen natuurlijk worden bespro ken, doch kleine dingen kunnen gevoe^ijk achterwege worden gelaten. Voljedige overeenstemming in de commissie is be reikt en zij meent, dat de aangeboden ver ordening juist is en aan redelijke eischen voldoet. De voorzitter stelt voor om een spreek tijd te bepalen van tien minuten per lid. waartoe wordt besloten. De heer Schrama acht de termijn van 6 maanden van een beslissing van den Raad op verzoek om vergunning tot het aanleggen van een weg te lang en de hoogte van de vloeren van 15 c.M. te ge ring en zag deze gaarne op 25 c.M. bepaald. Bovendien vraagt hij inlichtingen om trent weghoogte, waterwinning enz. De voorzitter zegt dat de maten aange geven in de bouwverordening minimum maten zijn. Beslissingen zullen practisch zoo vlug mogelijk gegeven worden, doch ruimte hiervoor is noodzakelijk. Spreker geeft de nadere inlichtingen. De heer Romijn vraagt naar bebouwde kom en constateert een leemte, dat wel 2 woningen kunnen worden gebouwd op terreinen, welke in het uitbreidingsplan hiervoor niet in aanmerking komen. De bepaling van het voorschrift dat elke wo ning een brievenbus moet bezitten vindt spreker althans voor de bestaande wo ningen een bezwaar. De voorzitter verklaart dat de woning wet voorziet in hetgeen in het eerete punt wordt opgemerkt. De verordening zal voor bestaande woningen zoo soepel mogelijk worden toegepast. De bepaling van een brievenbus vindt spr. geen bezwaar. Aan het voorschrift voor slaapgelegenheid op zolders zal de hand worden gehouden ook voor oude woningen indien de toestand zoodanig is, dat dit in verband met de hy giëne en volksgezondheid noodzakelijk is. Niet voldoen aan deze eisch kan onbe woonbaarverklaring tot gevolg hebben. De heer de Vroomen informeerde, of de bepalingen omtrent eigen wegen ook gol den bij aansluiting. Mag een bestaande weg ook niet worden opgehoogd wanneer deze komt te liggen boven de vloer der aangrenzende woningen. Spr. wees op de plannen in verband met de lste Poellaan. Vervolgens besprak spr. de staluitgangen en de strafbepalin gen. die spreker te gering vond. De voorzitter zegt, dat de bepalingen dezer verordening ook van toepassing zijn op wegen door particulieren aangelegd. Uitzonderingsgevallen voor ophooging van wegen zijn er misschien wel, doch hierin is voorzien. Het bepalen der straf is gere geld in de woningwet en hieraan zijn wjj gebonden. De voorzitter deelde mede dat de heer Segers zijn bezwaren schriftelijk had in gediend en dat door een tusschenvoeging daaraan kon worden tegemoet gekomen. De gemaakte opmerkingen zijn in de com missievergadering besproken. bestuurslid van de Centrale Bank, den heer v. Gemert. Spreker memoreerde het overlijden van pastoor de Vetten, geest, adv., wiens adviezen door het bestuur al tijd zeer gewaardeerd werden. Voorts gaf spreker een kort overzicht van de werkzaamheden der bank in de 25 jaar van zijn bestaan. Veel wiseslvallighe- den zijn medegemaakt; ook talrijke teleur stellingen ondervonden, die niet nader be hoeven te worden aangeduid. De laatste jaren waren vooral door bijzondere om standigheden moeilijke jaren. Het schip is thans echter weer in veilige haven be- landa De verschillende uitstaande credieten zijn thans veilig tot voldoening der be stuursleden. en ook van de oud-bestuurs leden. Spreker hoopte, dat de besprekin gen en besluiten vruchtdragend mogen zijn. Tot secretaris dezer vergadering werd aangewezen de heer J. G. Juffermans en de heeren M. van der Loo en F. Molen kamp tot onderteekening der balans. Het bestuur deelde vervolgens mede, dat de Boeren Hypotheekbank de rente had verlaagd tot 4 pet. Vervolgens werd de rekening en balans 1937 goedgekeurd. Wij noteerden: uitstaande voorschotten 44.728.47; te goed in loopende rekening 85.863 25; te' goed in loopende rekening Centrale Bank 10.579.91; aan spaargel den is totaal ingelegd f 136.652.19; Reser ve 2.293.80. Reserve debiteuren 2548.51. Aan rente van spaargelden werd betaald 3840."8. Na diverse afschrijvingen be- GEMEENTERAAD VAN LISSE De heer Segers verklaart hiermede niet bevredigd te wezen. Spreker is misschien in de vorige vergadering eenzijdig ge weest, doch dit neemt niet weg, dat hij enkele punten wil behandelen. Spreker durft na het woord van den heer Boot bijna niets meer te zeggen, doch aange zien hij niet bevredigd is moet hij het wel doen. Waar blijft b.v. de aanmerking op platte daken, afdekking met asbestplaten enz. De voorzitter hoopt dat de heer Segers kort zal zijn. De heer Segers spreekt dan over de ruimte bij gebouwen. De hoogte van 12 M. van een gebouw vindt spr. een bepaling welke te diep ingrijpt; men moet hierin vrij zijn. Hoe zit het met het verbod om kunstzandsteen en te gebruiken voor bui tenmuren bij bollenschuren, schuurtjes, bijgebouwen e.d. Spr. stelt voor dit ver bod op te heffen. De voorzitter zegt, dat een hoogte van 12 M. ruim voldoende is! De bepaling van gebruik met kalkzandsten voor buitenmu ren van bollenschuren enz. moet gehand haafd blijven. Over dit punt werd uitvoerig gediscus sieerd. Besloten werd kalkzandsteen voor buitenmuren van schuurtjes toe te staan, wanneer dit niet van den openbaren weg zichtbaar was, zulks voor het aanzien van het dorp. De heer Segers bespreekt daarna en kele andere voorstellen, waarna de voor zitter hem wijst op zijn spreektijd. De heer Segers wil dan nog besproken hebben het verbod om asbestplaten te ge bruiken bij loodsen, bloembollenschuren en dergelijke andere gebouwen, die z.i. noodzakelijk zijn in het belang van het bedrijf, alsmede een bepaling invoeren, dat rietendaken niet zijn toegestaan. Over deze voorstellen vraagt spreker stemming. Hierover spreekt wethouder Warmer dam. Bij nader inzien gevoelt spreker wel iets voor een asbestdakbedekking voor groote gebouwen, die uit practische en bedrijfsoverwegingen niet anders kunnen worden gebouwd. Ontheffing der gestelde eischen moet in zoo'n uitzonderlijk geval mogelijk zijn, ook al wordt het landelijk schoon hierdoor niet bevorderd. De voorzitter zegt, dat B. en W. nim mer de bedoeling hebben om de menschen op kosten te jagen, doch aan de bepalin gen moet men de hand houden. Deze be palingen zijn bevorderlijk voor het lan delijk schoon en verfraaiing van het dorpsaanzien. Reeds enkele jaren zijn wij hiermede bezig en ongetwijfeld heeft het zijn uitwerking gehad en zijn resultaten geboekt. Men moet ook in de toekomst kij ken Weliswaar brengt het in sommige gevallen kosten mede, doch men moet toch trachten het beste te verkrijgen. Voor groote bedrijven, waar werkelijke belangen op het spel staan moet een vrij stellingsmogelijkheid geschapen worden, maar dit mogen slechts uitzonderingen zyn en blijven. Over deze onderwerpen wordt nog in den breede gediscussieerd. De voorstellen van den heer Segers vonden geen onder steuning en waren dus van 4e baan. Hierna werd de verordening zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. Overeenkomstig het verlangen van Ged. Staten zal tegemoet gekomen worden aan de administratieve opmerkingen, betref fende de vastgestelde algemeene politie verordening. Zonder hoofdelijke stemming werd be sloten een geldleening aan te gaan ten behoeve van het gasbedrijf groot ƒ45.000 waarvan 22.000 tegen een rente van 3 en ƒ23.000 tegen een rente van 3y2 De aflossingen waren erg varieerend, hetgeen zijn oorzaak vond in de afschrijving waar voor geleend werd. Eveneens werd besloten om toe te tre den tot lid van den Bond Heemschut, waarmede een bedrag van 5.ge moeid is. Medegedeeld werd dat de gemeente veldwachter Kromhout, wegens invalidi teit, met pensioen gaat per 15 Mei. De voorzitter wenschte hem een spoedig her stel toe. Voorts deed de voorzitter mededeeling van enkele goedgekeurde raadsbesluiten. draagt de winst 507.81. Wegens ontslagname van de heeren J. J. Nijssen en J. B. Wesselingh werden tot bestuursleden benoemd de heeren J. G. Juffermans en C. Juffermans. Tot lid van den Raad van Toezicht de heer M. C. v. Gent. Bij de rondvraag sprak de heer van Ge mert namens het hoofdbestuur waardee- rende woorden aan het adres der aftreden de bestuursleden voor het vele opofferen de werk in 't belang der Bank gedaan. De vergadering onderstreepte deze woorden met applaus. Vervolgens dankten de hee ren Nijssen en Wesselingh voor deze at tentie. Hierna volgde sluiting, doch men bleef nog eenigen tijd gezellig bijeen. De humo rist de heer Helman zorgde daarbij, onder steund door pianomuziek van den heer Jac. Hoogervorst voor de noodige afwisse ling. Burgerwacht. Gisterenavond werd in een der lokalen van de oude O. L. school aan de Geversstraat een onderlinge schiet wedstrijd gehouden met K.S.O. geweer, welke een zeer aangenaam verloop had. De uitslag was: Klasse A: H. W. Collee 83 p., F. Molen kamp 81 p., A. Versteeg 79 p. Klasse B: S. Mandy 68 p., A. Burgers 67 p., A. v. Breda 62 p. Geboren: Hendrika d. van A. van der Meij en M. v. d. Meij, H. Morschweg 55. Alida Maria d. van J. C. Verdegaal en A. M. H. Lelieveld, Dorpsstraat 5. De uitzending van werkloozen naar Duitschland. Bij de rondvraag vroeg de her van Kes- teren, waarom de werkloozen slechts voor 4 weken vergund werd met" bloemen te venten, hetgeen spreker jammer vond. Is hieraan niets te doen? De voorzitter verklaart dat het slechts is toegestaan voor 4 weken, doch spr. zal trachten deze termijn verlengd te krijgen, omdat dit seizoen de termijn door de weergesteldheid te kort blijkt te zijn. De heer Knetsch bespreekt de uitzen ding van werkloozen naar Duitschland. Spreker verfoeit de dwang. Dit is niet de bedoeling van de circulaire van den Minister. Het werken geldt alleen voor den akkerbouw. Slechts bij intensieve ar beid van geschoolde arbeidskrachten is het mogelijk om tot een dragelijk loon te komen. De bloemistarbeiders, die onder landarbeiders vallen, zijn niet thuis op dit gebied en de werkzaamheden zijn niet te vergelijken. De man wordt uit het gezin gehaald en dit ziet spr. niet graag. Spr. weet dat de menschen, die er voor in aan merking komen een wanhoopsmaatregel treffen om hieraan te ontkomen. De werk loozen hebben een gevoel van rechtsonze kerheid en dit keurt spr. in geen geval goed. Tegen dwang is spr. heftig gekant. De voorzitter zegt, dat dit punt in de vergaderingen van B. en W. is besproken. Het blijft beperkt tot de ongehuwden en de meeste gevallen. Slechts die gehuwden zijn genomen, waarbij twijfel bestond of zij wel in den steun waren te handhaven. Bovendien is hier nog niets definitiefs, aangezien de beslissing berust bij den Rijksdienst der werkolosheidsverzekering. Wel zijn lijsten gezonden van personen, die hiervoor in aanmerking konden ko men. Een toetsing op de werkwilligheid van de werkloozen mag wel eens worden overwogen in sommige gevallen. De heer Knetsch verklaart, dat dit de bedoeling der circulaire niet is en niet mag zijn. Hiervoor dient de rijkswerkver schaffing. De werknemers-organisaties gaan er evenwel niet mede acocord. De circulaire is soepel opgezet en spr. wijst op het groote verschil in werkzaamheden. De dwang, welke gelegd wordt, veroor deelt spreker. Wethouder Warmerdam zegt, dat dit onderwerp de volle belangstelling heeft. Onder de werkloozen zijn enkele men schen, die geen moeite doen om aan het werk te komen en deze menschen zijn dan ook opgegeven. Spr. begrijpt, dat dit wel eens niet prettig kan zijn, doch ook de financieele zijde werpt het college van B. en W. deze uitzending eens te probeeren in die uitzonderlijke gevallen. De heer van der Vlugt merkt op, dat bloemistarbeiders niet kunnen worden ge rangschikt, onder degenen, die deze werk zaamheden kunnen uitvoeren. De hoofd besturen van de werknemersorganisaties hebben dit reeds officieus aan hun afdee- lingen medegedeeld. De heer Knetsch verklaart, nadat hier over nog eenig debat was gevoerd, dat de ontactische wijze van mededeeling van deze uitzending naar Duitschland veel kwaad bloed heeft gezet bij de betrokke nen. temeer daar nu blykt, dat er toen nog niets vaststond. Spr. noemt de aanwijzin gen, welke zullen volgen waarschijnlijk, bedenkelijk en vraagt of de bezwaren welke geopperd worden door de werkloo zen wel worden doorgegeven aan het col lege van B. en W. Spr. bepleit onder geen beding uitzending naar Duitschland onder dwang. De voorzitter verklaart een en ander nogmaals te zullen bespreken in het col lege van B. en W. De bezwaren worden wel degelijk besproken en gewogen. Futi liteiten worden evenwel voor kennisge ving aangenomen. Uit het debat bleek, dat men er in het algemeen niet voor was om gehuwden van hun gezinnen weg te rukken. Na een besloten vergadering werd nog besloten om dan de firma Kruidhof en Horsman een perceel industrieterrein, ge legen langs de havensloot, te verhuren met recht van koop voor den tijd van drie jaren. De grondprijs bedraagt bij aankoop dan 12.000.voor de ongeveer 2000 M2. De huurprijs het lste jaar 240.—; het 2e jaar 360.en het 3e jaar 480.per jaar. Hierna volgde sluiting der vergadering. De publieke tribune was weer eens met enkele personen gevuld. Overleden: Jac. Baak 65 j. Ondertrouwd: C. P. Loose 31 j., smid, wonende te Made en Drimmelen en A. L. Nouwens, 25 jaar zonder beroep, wo nende alhier. Vertrokken: W. Jongerius van Em- malaan 22, naar Amsterdam, Stadhouders kade 98. L=a, van Juffermansstr. 50 naar Palembang N.I. G. I. Salm, leerares, van Emmalaan 41, naar Sliedrecht. C. J. C. M. Weiman, verpleegster van Endegeest, naar Haarlemmermeer, Plesmanl. 19. Verhuizingen binnen de gemeente: W. Briët, arts. van Endegeest naar Spaarga renstraat 36. L. van der Gust en gez., landbouwer van Valkenburgerw. 12, naar Valkenburgerweg 14. H. Baak en gez. van Oegstgeesterweg 22, naar O. Rijnzichtweg 12 bov. D. C. Wagemaker en gez. exped. van H. Morschweg 107 naar H. Morschw. 51a. Gevestigd: G. E. M. Gundcrmann, db., Warmonderweg 80, van Katwijk. H. van Klinkd ,d., Wilehlminapark 2, van Zoeterwoude. C. M. D. Vendrik, huis houdster, Emmalaan 103, van Leiden. L. van der Kwast, kinderjuffr., Warmonder weg 12, van Engeland. J. M. Briët geb. van Tricht, Spaargarenstraat 36, van Rhe- den. J. Lindner, arts, Endegeest, van Voorschoten. M. S. Kreft en gez. Too- renveltstraat 9, van Reeuwyk. H. M. de Raadt, Toorenveltstraat 9, inw., van Reeu- wijk. J. G. B. van Heek en gez., off. van gez. 2e kl. KNI. Leger, Wilhelminapark 33. van Salatiga NI. Radjiah, baboe. Wil helminapark 33, van Djokjakaarta N.I.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9