DONDERDAG 28 APRIL 1938 29ste Jaargang No. 9017 S)e CcicbclveSoii^aAit Telefoon: Redactie 15. Telefoon: Administratie 93v DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Adr. en Abonm-tarieven zie pag. 2. Giro 103003. Postbus 11. V Een parlementaire enquête Onder de bladen is er verschil van mee ning over de vraag, of het voorstel-Wen- delaar tot het instellen van een enquête inzake Osse moet worden aangenomen. Er zijn katholieke bladen, die, hoewel niet enthousiast voor het voorstel, er geen overwegend bezwaar tegen hebben zoo als de „Maasbode". Er zijn katholieke bladen, die een derge lijk voorstel afwijzen, omdat het beleedi- gend is voor den Minister, die alles heeft medegedeeld en na wiens mededeelingen het anti-papisme is gaan zoeken, maar te vergeefs, naar feiten, die de mededeelin gen van den katholieken bewindsman zou den loochenstraffen. Men moet, aldus laatst bedoelde bladen, aan deze door antipapisti sche motieven ingegeven opblazing niet mee doen, er geen eer aan bewijzen door handteering van een zoo'n zeldzaam ge bruikt parlementair recht als de parlemen taire enquête is. Op dit standpunt staat b.v. de „Volkskrant". Hoewel wij aan de redeneering van laatst bedoelde bladen geenszins redelijke gronden willen ontzeggen, gevoelen wij, onder de huidige omstandigheden, voor- loopig meer voor het standpunt dier bladen, welke geen overwegend bezwaar te gen bedoelde enquête hebben. Maar niet om de reden, welke de Avondpost aanvoert! Dit liberale or gaan zegt: waarom kunnen toch katholieke bladen eenig bezwaar hebben tegen be doelde enquête? „Als het resultaat gunstig" is voor het ministerieele beleid; welk een overwinning!" Als het resultaat gunstig is voor het mi nisterieele beleid dan zullen er nóg ve len zijn, die zeggen: ja, m a a r.dan zul len er bijkomstigheden worden opgediept en als hoofdzaken voorgesteld, om tóch den katholieken minister te kunnen treffen; dan zal er, als men zelfs zulke bijkomstig heden niet reëel kan aanwijzen, worden ge- phantaseerd. Was na de interpellatie in de Tweede Kamer niet héél de Kamer uitgezonderd de heeren Kersten en Rost v. Tonningen tevreden gesteld? Had de minister niet overwonnen? Ja, maar.... zoo werd er onmiddellijk daarna weer gepraat door het publiek, dat sensatie wil èn dat wil be smeuren de eer van den katholieken mi nister. Nu reeds verklaart de N. S. B. zich te gen een parlementaire enquête, omdat deze.... de zaak in de doofpot stopt! Bij voorbaat heeft zij zich reeds gewa pend, als het resultaat van een enquête gunstig zou zijn voor den minister! Helaas 't is in hooge mate ergerlijk en bedroevend is veler 'mentaliteit zóó vergiftigd, dat men niet meer objectief kan of wil zien! BINNENLAND DE ALTIJD-BLIJVENDE MOEDERKERK. Hugh Wilson, die onlangs benoemd werd tot gezant der Vereenigde Staten te Ber lijn, heeft een dezer dagen een boek het licht doen zien, getiteld „The Education of a Diplomat". Hij geeft daarin indrukken weer, opgedaan in zijn lange diplomatieke carrière. Hugh Wilson spreekt in zijn boek ook over het Katholicisme. ,.Ik behoor niet tot de Katholieke Kerk, maar de activiteit van de Katholieken en de eeuwigheid van de Katholieke Kerk, die altijd, gedurende het wankelen van koninkrijken, keizerrij ken en democratieën, dezelfde bleef als die Zij was in de eerste eeuwen, imponeert mij. Zij veroordeelde, wanneer het noodig was, ook regeerders, en Zij is de eenige macht, die zich altijd met respect laat aanhooren en steeds verheven bleef boven de nationale grenzen. De naties moeten, ook wanneer Zij iets zegt, wat met haar wenschen in strijd is, en ook wanneer haar politici niet katholiek zijn, naar Haar luisteren". Wilson schrijft ook nog over den schoonheidszin der katholieken, die bij de protestanten ont breekt. TSJECHO SLOWAKIJE BELEEFT EEN TWEEDEN WINTER. PRAAG, 28 April. (A. N. P.). De laat ste dagen wordt het geheele land door zwa re sneeuwstormen geteisterd en des nachts vriest het 4 graden. Na een ongewone warmte in Maart is het opnieuw winter geworden. De boomgaarden hebben onbe rekenbare schade geleden. De hoop op een recordoogst van perziken is verdwenen en ruim 80 procent der abricozenbloesems is vernield. Er is weer groote vraag naar brandstoffen. HET REGEERENGSJUBILEUM DER KONINGIN. Hoe de hoofdstad het feest zal vieren. In een hedenmorgen gehouden pers conferentie heeft de voorzitter van het comité tot viering van het veertigjarig regeeringsjubileum van H.M. de Koning in, de heer C. G. Vattier Kraane, eenige mededeelingein ;fl:daan over de wijze, waarop Amsterdam, tijdens de feest week, gedurende welke de koningin temliddien der bevolking van de hoofdstad zal ver toeven, het feest zal vieren. De feestweek zal worden ingezet met den luisterijken intocht van H.M. de Koningin. Medewerking van zoo veel mogelijk vereenigingen is inge roepen om zich met vaandels, banie ren en vlaggen te scharen langs den intochtsweg, die ongeveer 5 K.M. lang zal worden. H.M. zal derhalve niet aan het cen traal Station in de hoofdstad aanko men, maar aan het Weesperpoort- station of het station Haarlemmermeer, zooals vijftien jaar geleden bij het zilveren regeeringsjubileum het ge val was. Een beslissing hieromtrent is nog niet gevallen, zoodat ook de route nog niet kon worden vastgesteld. Reeds dien Maandagavond zullen op twaalf pleinen muzS kuit voeringen wor den gegeven en het is de bedoeling, dat deze gedurende de gieheele week or den herhaald, zoodat er muziektenten zullen worden neergezet, waaromheen zich eiken avond een feestelijke menigte zal verzamelen, die ook gelegenheid krijgt, een dansje te maken, zooals men dat te Parijs op den 14 Juli in vrijwel elke straat ziet. Op Dinsdag 6 September vindt des morgens te half twaalf in de Nieuwe Kerk op den Dam de plechtige gedachte- risviering plaats, waarbij de minister president dr. H. Colijn de herdenkings rede zal uitspreken. Des middags te half crie volgt op den Dam het nationale huldebetoon. Uit alle elf provincies zullen officieele deputaties komen, in totaal 9600 personen, oie provinciegewijs op den Dam zullen worden opgesteld en voor de koningin zullen defileeren. Verder bestaat het voornemen van verschillende sport- en andere orga nisaties van de rijpere jeugd, om den vorigen dag of eventueel op 6 Sep tember zelf uit 300 kust- en grens plaatsen van ons land jeugdige fakkel drager te laten vertrekken, om de brandende toorts in estafette naar de hoofdstad te brengen. Het ligt in de bedoeling, dat Dinsdagavond te 9 uur de- 300 laatste loopers met de bran dende toortsen op den Dam aanko men en daar een groot vreugdevuur ontsteken, dat de geheele verc^re feestweek zal blijven branden. Dienzelfden avond zal tevens aan den buitenkant van de stad een groot vuur werk worden ontstoken. Vermoedelijk zal op Donder dag 8 September H.M. de Ko ningin het nieuwe motormail schip van de stoomvaart Mij. N eder land", de „Oranj e", van de werf der Ned. Scheepsbouw Mij. te water laten. Tenslotte zal op Zaterdagmiddag 10 September in het Station een groot feest worden georganiseerd, dat door H.M. de Koningin zal worden bijgewoond. Een combinatie van muziekgezelschappen van 500 personen onder leiding van B. D. Peters zal een instrumentaal concert geven terwijl 1500 zangers en zangeressen onder leiding van TH. van der Bijl een a cappella zanguitvoering zullen geven. Hierop volgt een groot ballet van circa 180 personen en met medewerking van leekengroepen, onder leiding van Yvonne Georgi, welk ballet eindigt met een ver rassende apotheose, waarna in het sta- d.on de door bij het Centraal Comité van Oranje- en Nationale vereenigingen aan gesloten vereenigingen georganiseerde historische optocht wordt opgesteld, die een beeld zal geven van de geschiedenis van het Oranjehuis. Behalve dit programma zullen ge durende de geheele week tal van andere gebeurtenissen de feeststemming ver- hoogen. HET PRINSELIJK HUWELIJK IN DOORN. Naar wij vernemen zullen Prinses Julian u. en Prins Bernhard op 4 Mei aanwezig zijn bij het sluiten van het huwelijk tusschen Prins Lodewijk Ferdinand van Pruisen, kleinzoon van den ex-keizer van Duitschland en groot hertogin Kyra van Rusland. UITOEFENING DER GENEESKUNST. De inperking van het arbeidsveld van opticiens en masseurs. Voorloopig verslag der Tweede Kamer. Volgens het Voorloopig Verslag der Twee de Kamer over het wetsontwerp tot aan vulling van artikel 1 van de wet, regelende de uitoefening der geneeskunst, verklaarden sonunige leden tegen de strekking daarvan ernstig bezwaar te hebben. De masseurs. Zij zagen in de indiening van dit ont werp een poging tot inwilliging van het verlangen der medici om elke behande ling van lichamelijke gebreken door ande- dan geneeskundigen onmogelijk te ma ken. Daarmee konden zij zich niet vereeni- gen. Uitgangspunt voor een wettelijke re geling behoort huns inziens veeleer te zijn, dat hetgeen op natuurlijke wijze begroeid is op een zoodanig peil gebracht moet worden, dat het voor de volksgezondheid voordeel brengt. In stede van zooals thans wordt voorgesteld het terrein, waarop opticiens en masseurs zich mogen bewegen, zeer sterk te beperken zonder zich te bekommeren om de vraag, of op het terrein, waarop deze personen zich nog wel zullen mogen begeven, ook onbekwa- men hun werk zullen blijven doen, be hoorde de wetgever een regeling te tref fen, die waarborgen geeft, dat slechts be kwame, deskundige opticiens, masseurs, enz. hun werkzaamheden zullen kunnen voortzetten, inperking van hun arbeids veld zou dan niet noodig z\jn. Vele andere leden waren het met deze opvatting niet eens. Het z.g. artsenmonopo lie behoort huns inziens in elk geval ge handhaafd te blijven. Op heffing daarvan zou ernstige schade aan de volksgezond heid kunnen toebrengen. Tegen de strekking van het wetsontwerp: een nauwkeurige afpaling van het terrein, dat wordt bestreken door het verleenen van genees-, heel- en verloskundigen raad of bijstand als bedrijf, hadden deze leden geenerlei bezwaar. Tegen de uitwerking bestonden evenwel bij verscheidene hunner ernstige bedenkingen. De opticiens. Vooralsnog konden deze leden niet in zien, dat het gebruiken van moderne in strumenten door goede opticiens gevaren van beteekenis voor de volksgezondheid zou meebrengen. Inperking van het arbeids veld der opticiens scheen hun dan ook niet noodzakelijk. Wel zou huns inziens kunnen en moeten voorschrijven, dat alleen deskun digen brillen en brilleglazen mogenafle- veren. Noodig is naar het oordeel dezer le den, een regeling omtrent opleiding en di plomeering der opticiens en omtrent het op hen uit te oefenen toezicht. Andere leden konden de zoo juist weer gegeven opvatting niet deelen. Zij achtten het integendeel juist, dat de opticiens in de uitoefening van hun bedrijf eenigszins zul len worden beperkt. Het is een misverstand te meenen, dat de refractioneerende opti ciens met hun inderdaad vaak uitsteken de instrumenten op mechanische wijze kun nen bepalen, welke bril de juiste is. Deze instrumenten behooren slechts door den medicus met zijn veel uitgebreider kennis te worden gebruikt. Voor jonge menschen, die een bril noo dig hebben, zoo betoogden deze leden nog, is het van het groote belang, dat zij door een medicus worden onderzocht. Staat men den opticiens toe, dat zij door him instru menten aan hun zaak een wetenschappelijk cachet geven, dan zal het publiek er niet zoo' licht toe komen een oogarts te raad plegen, tot schade van de volksgezondheid. Ook het arbeidsveld van hen, die met heilgymnastiek en massage hun brood ver dienen, zal naar het oordeel van verschei dene leden door het wetsontwerp, indien het ongewijzigd wet wordt, te sterk wor den ingeperkt. Behoort, zoo vroegen zij, voor eenvoudige gevallen niet een uitzon dering te worden gemaakt? Vele andere leden beschouwden de voor gestelde regeling ten aanzien van heilgym nastiek en massage als een groote verbe- ring, die in den dringend gevoelde behoef te voorziet. DE REFRACTIONEERENDE OPTICIENS. Beperkende bepalingen. Gisteren kwam de algemeene Nederland- sche Bond van opticiens te Utrecht in ver gadering bijeen. Met algemeene stemmen werden de volgende beperkingen van het refractionneeren aangenomen. 1. Beperking van technischen aard. De opticiens moeten niet spreken over af te leveren zonder medisch voorschift: Aan kinderen onder 14 jaar, aan scheel- zienden, aan personen met een hoogere myopische afwijkjng dan 10.0. Aan per sonen, bij wie een oogziekte geconstateerd is. Aan personen, die onder behandeling van een oogarts zijn. Aan personen, waarvan de refractie plotseling of binnen zeer kor ten tijd sterk veranderd is. Aan personen, waarbij men met volcorrigeerende glazen een duidelijke verbetering der gezichts scherpte niet bereiken kan, t.w. bij spheri- sche afwijkingen minstens 0.7 en bij astig- matische afwijkingen minstens 0.5 visus. Hij verplicht zich al deze slechtzienden naar een oogarts te verwijzen, zonder zelf diagnose te stellen. In ieder geval is de op ticien verplicht de slechtzienden naar een oogarts te verwijzen, indien de geleverde bril niet toereikend mocht blijken, om aan de klachten van den cliënt een einde te maken. 2. Beperking van psychologischen aard. Aan deze beperkingen dient een opti cien zich te houden, opdat de cliënt niet den indruk zal krijgen, dat hij onder medische behandeling is. De opticiens moeten niet spreekn over patiënten, maar over cliënten e.d. Zij moeten niet spreken of schrijven over oogonderzoek, maar van refractie-me ting b.v. Het formulier, waarop die refractie-af wijking genoteerd wordt mag geen naam dragen van recept en er mag evenmin op deze wijze over gesproken worden. 3. Beperkingen In publicatie. Het is verboden in publicaties er op te wijzen, dat bovenbedoelde refractie-meting kosteloos geschiedt. De A.N.B.O. hoopt door bovenstaan de beperkingen, die voor al haar leden bindend zijn verklaard, tegemoet te ko men aan de gerechtvaardigde eischen van de medici. Zij hoopt tevens, dat door een wettelijke invoering hiervan de volksgezondheid zal worden be schermd, zoodat het ingediende wets ontwerp, hetwelk hieraan niet tege moet komt, zal kunnen worden inge trokken. ONZE STAATSSCHULD. In 1937 met ƒ513.7 millioen toegenomen. Blijkens het thans verschenen Algemeen Overzicht bedroeg het totaal der Neder- landsche Staatsschuld op 31 December 1937 ƒ4.058.335.974 tegen ƒ3.544.696.144 in 1936 en ƒ1.154.266.959 in 1913. De Staatsschuld was in het afgeloopen jaar het hoogst. OEFENTOCHT VAN DE „JAVA" OP DE NOORDZEE; EENIGE MINISTERS AAN BOORD. De kruiser „Java", onder commando van den kapitein ter zee L. F. Klaassen, die eeni ge dagen aan de voormalige steiger van de Holland-Amerika-Lijn te Amsterdam heeft gelegen, heeft gisterochtend om half acht de hoofdstad verlaten met bestemming Den Helder. Hier zal het schip tot begin Mei blijven om daarna voor eenige jaren naar Indië te vertrekken. Te IJmuiden hebben de ministers Colijn. Van Dijk en Weiter zich ingescheept, die de tocht naar Den Helder hebben meege maakt. Onderweg zijn oefeningen met ge schut en vliegtuigen gehouden. Ook werd in zee een nevelgordijn gelegd. Het vertrek van de „Java" uit Den Hel der naar Indië is vastgesteld op Woensdag 4 Mei te drie uur namiddag. Het zal met eenig ceremonieel gepaard gaan. GESTROOMLIJNDE POSTRIJTUIGEN BIJ DE SPOORWEGEN. Geslaagde proefrit. Gistel-middag is, op de lijn Haarlem- Den Haag proefgereden met de eerste van de serie gestroomlijnde postrijtuigen, be stemd voor de nieuwe electrische en Diesel- treinen. Bij eerste bestelling werden drie rijtuigen bij Werkspoor te Utrecht en drie bij de firma J. J. Beynes te Haarlem ge plaatst. De rijtuigen zijn veel grooter dan de tot nu toe gebruikte, terwijl ze bovendien voorzien zijn van een aantal nieuwe tech nische vindingen en verbeteringen ten be hoeve van een snel en doelmatig uitvoeren van de werkzaamheden van het postperso- neel. Deze nieuwe postrij tuigen zullen alleen gebruikt kunnen worden in de nieuwe elec trische en Dieseltreinen, omdat zij voorzien zijn van geheel nieuwe automatische kop pelingen. zoodat zij niet mee kunnen rij den in de gewone stoomtreinen en oo de oude electrische lijnen. Zij zullen 15 Mei in dienst worden gesteld op het traject Am sterdamUtrechtArnhem en wellicht la ter ook doorloopen tot Eindhoven. Indien deze eerste serie gestroomlijnde postrijtuigen in de practijk blijkt te vol doen. zal spoedig worden overgegaan tot de bestelling van een nieuwe serie. De proefrit van gisteren heeft volledig aan de verwachtingen beantwoord. Slechts enkele kleine verbeteringen zullen nog worden aangebracht. De rit duurde onge veer twee uur. Gisteren is de heer Max van Poll van Rotterdam uit met de Dempa naar Nndië vertrokken voor een studiereis naar In- sulinde vanwege de R.-K. Staatspartij. Zoo als men weet, maakt ook de heer Teu- Dll nummer bestaal uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Daladier en Bonnet voeren besprekingen te Londen. (2de blad). De Engelsch-Iersche overeenkomst. (2de blad). Henderson te Praag. (2de blad). De strijd in Spanje. (2de blad). Verontwaardiging in Amerika tegen Goering's maatregelen tegen de Joden. (2de blad). Binnenland Het veertigjarig-regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. (1ste blad). De eerste zending verbandmiddelen naar China verscheept. (1ste blad). De inperking van het arbeidsveld van opticiens en masseurs. (1ste blad). PE WERELD IN VOGELVLUCHT LONDEN: De gebeurtenissen der laatste weken in Midden-Europa hebben de Wes- tersche mogendheden zoo doen schrikken, dat zij overhaast de oude vriendschapsban den weer aanknoopen tegen het Duitsche gevaar. Na de EngelschItaliaansche overeen komst en de FranschItaliaansche, welke in voorbereiding is zijn nu Daladier en Bonnet naar Londen gevaren om zich met elkaar te verstaan. De „Times" verklaart in zijn commentaar op deze Britsch-Fran- sche besprekingen, die vandaag beginnen, dat het vraagstuk van Tsjecho Slowakije een der belangrijkste is, dat aan de orde zal komen. Het blad schrijft, „Er is een zeer groot verschil tusschen de standpun ten der Fransche en der Britsche regeering in deze aangelegenheid, daar Frankrijk ge bonden is door een bondgenootschap en Groot Brittannië niet". Het blad is van meening, dat het niet waarschijnlijk is, dat er een wijziging kome in het standpunt, dat de eerste minister op 24 Maart in het Lagerhuis heeft om lijnd en zet uiteen, dat hoewel er een auto matische verplichting bestaat op grond van het Volkenbondstatuut tot actie over te gaan noch 't lidmaatschap van den Vol kenbond, noch de Britsche belangen eenige onverschilligheid veroorloven, indien een oorlog zou uitbreken. De „Daily Telegraph" is van meening, dat de beraadslagingen aangaande Tsjecho Slowakije van het allergrootste be'ang zijn voor de toekomst van Europa. Het blad verklaart, dat de eenige kans om ernstige mogelijkheden te ontgaan gelegen is in de hechtheid der overeenstemming tusschen Frankrijk en Groot-Brittannië. De Duitsche pers schrijft hierover in de haar eigen toon. Zij brengen het bezoek der Fransche ministers meer en meer in ver band met de kwestie der Sudeten-Duit- schers. Intusschen schrijven de bladen in krachtige termen over de eischen van Hen- lein. De Angriff schrijft, dat Praag een stad van Duitsche cultuur is en dat Tsje cho Slowakije aan Frankrijk slechts de „vernegering" heeft ontleend, „zooals dit overal gebeurt, waar het jodendom en de vrijmetselarij zich hebben gevestigd." PRAAG: Intusschen poogt Henderson eerst in Budapest en nu in Praag de oor zaken der onrust te achterhalen. Hij heeft geconfereerd met de regeering en doet het nu met de Sudeten-Duitschers. Van belang lijkt ons dit niet, daar Hen- lein dit hoogstens zal gebruiken als pro paganda en after all toch zal moeten doen wat Berlijn wil. Maar de overige bespre kingen zijn hoopgevend. lings deel uit van die deputatie doch deze gaat per trein naar Marseille. De reis duurt in totaal ruim drie maan den met een flinke vijftig dagen in Indië. DE C.A.O. VOOR HET BAKKERSBEDRIJF TE AMSTERDAM. De samenwerkende gezellen-organisaties in het bakkersbedrijf te Amsterdam heb ben een brief aan de patroons-organisaties, welke betrokken zijn bij het gentlemen- agreement van 4 December 1937, gezonden, waarin zij hun misnoegen uitspreken over het feit, dat tot op heden het concept C A. O. niet tot overeenstemming heeft geleid. De besturen der arbeidersorganisaties verzoeken de patroons uiterlijk Dinsdag 3 Mei haam te willen mededeelen, dat de C.A.O. in de maand Mei 1938 tot stand zal komen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1