Opvoering van „Die Altijd Blijft" WOENSDAG 27 APRIL 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BU>D - PAG. 3 Pater Hendrichs' tooneelstuk een groot succes Indien Pater Hendrichs nog in leven was geweest, zou hij gisterenavond de ver tolking van zijn apologetisch tooneelstuk „Die altijd blijft" hebben bijgewoond. En dan hadden wij gaarne zijn oordeel ge vraagd over deze opvoering een oor deel, dat de Pater ongetwijfeld op de meest openhartige wijze zou hebben ge geven! Want nu het troetelkind van zijn laatste levensdagen met zoo'n groot succes in Leiden is opgevoerd, behoeven wij niet te verhelen, dat Pater Hendrichs, en velen met hem, over de première in Rotterdam niet „in de wolken" zijn geweest. De „Ver- eenigde Haagsche Spelers" hadden het stuk toentertijd nog niet geheel onder de knie, doch door een diepere studie en in tenser beleving van dit zéér moeilijke si uk hebben zij gisterenavond in de Stads gehoorzaal een vertolking weten te geven,, welke het gezelschap van Pierre Balledux groote eer aandoet, en alle minder gunstige critiek wegvaagt. Wij meenden het gezel schap deze lof niet te mogen onthouden, cmdat wij destijds ook in ons blad met eenige reserve, critiek op de eerste uit voering hebben gegeven. Helaas Pater Hendrichs is van het tooneel des levens verdwenen, en wij mis ten hem onder de zeer velen, die zijn stuk kwamen aanschouwen en bewonderen. Doch zijn geest was levend in de figuren op de planken: zijn rake betoogtrant, zijn vurig en temperamentvol optreden en zijn onuitputtelijke humor. „Die altijd blijft" is een spel met een apologetischen tendenz, doch wel verre van zwaar-op-de-hand en preekerig te zijn, is het een prettig en spannend stuk, geschre ven in pittigen trant, met flitsende dialo gen en geestige zetten. De belangstelling op dezen avond wel ke uitging van de gezamenlijke Leidsche jeugdbeweging was gelukkig verblij dend groot, al had de Stadsgehoorzaal nog wel iets voller kunnen zijn. Onder de aan wezigen waren o.a. Deken A. H. M. G. Homulle, Pastoor Th. M. Beukers, Rector L. Beune, Pater B. Soppe, de kapelaans A. Leenders, H. Schrama en E. Faap, en de zeereerwaarde heeren P. en C. Juffer mans, resp. leeraren van het Seminarie Hageveld en het Missiecollege te Hoorn. Voorts de hoogleeraren prof. dr. W. Keesom en prof. dr. C. C. Berg, het lid van Ged. Staten mr. E. J. M. H. Bolsius en de wethouder van Onderwijs mr. A. Tepe. Voor de opvoering begon heeft Rector Beune in een korte toespraak, getuigend van dankbare en eerbiedige herinnering, den auteur-apologeet, Pater Hendrichs, herdacht. Spreker deelde mede, dat Pater Hendrichs van heeler harte had toe gezegd juist de de opvoering in Leiden te zullen bijwonen, „indien had hij in zijn brief eraan toegevoegd „ik vóór dien tijd niet gestorven ben". Helaas- is intus- schen deze beperking voor zijn aanwezig zijn in vervulling gegaan. Des te meer stelde spr. het op prijs, dat zoo velen waren gekomen, om Pater Hen drichs ook na zijn dood tot ons te laten spreken. -Rector Beune teekende den overleden apologeet als een markante figuur met een fonkelende geest en een bijna hartstochte lijk gevoel. Spr. deelde mede, dat de Pater een twintigtal van zijn bekeerlingen in de gelegenheid had willen stellen dezen avond bij te wonen; anderen hebben thans dezen wensch van den ontslapene tot werkelijk heid gebracht. Het spel, dat zou worden opgevoerd, zag spr. als een echt Pater Hendrichs-tooneel- werk, waarin psychologisch raak een stuk modern gezinsleven wordt uitgebeeld, en verschillende geloofscrises tot oplgssing komen. Men moet het zien als een apolo getisch spel, geschreven door een geest, die gedreven werd door een hartstochtelij ke liefde voor de Kerk van Christus. Na deze toespraak werd door de hon derden bezoekers voor de zielerust van den Pater gebeden. Door St. Odo-koorknapen, in hun witte pijen me roode singels en roode flapmut sen werden een viertal liederen uitgevoerd, die en dit is niet te verwonderen bij het publiek groote waardeering vonden, welke waardeering zich telkenmale uitte in een gul applaus. Voor de pauze kwamen de St. Odo-koor knapen nog terug, om wederom eenige lie deren uit te voeren. Kapelaan Paap heeft in korten tijd zijn pupillen weten te vor men tot een mooi jongenskoor, waarvan het openbare katholieke leven in deze stad nog veel genoegen kan beleven. Eveneens vóór de pauze heeft Rector Beune een woordje van aanbeveling ge sproken voor den verkoop van het be kende werkje van Pater De Leeuw, geti teld „Rozijnen met Pitten". Voor degenen, die de pittige, sappig-rozijnige schrijftrant van Pater de Leeuw kennen, was deze aan beveling overbodig; voor degenen, die nim mer met de vlotte pen van den Haagweg- kloosterling kennis maakten, publiceeren wij in dit nummer een „steekproef" Dan kan men ervaren, geen kat in den zak te koopen, indien men zich het boekje aan schaft! De opbrengst van den verkoop is ten bate van het jeugdwerk in de St. Leo- nardus-parochie. En thans het tooneelstuk „Die altijd blijft". Met stille aandacht heeft de Gehoorzaal het apologetische spel „Die altijd blijft" gevolgd een gespannen aandacht, welke getuigde, dat het stuk de toeschouwers heeft gepakt en geboeid. Het stuk speelt zich af in het huis van een Amsterdamsch industrieel. Deze in dustrieel, de heer Willems, is van huis Katholiek, doch heeft zijn geloof verloren er. zich aangesloten bij de Godloozen-be- weging. Zijn echtgenoote, het echt type van een goedmoedige, altijd-zorgende huisvrouw, is niet-Kathoiiek. Hun oudste dochter, Els een leuke en vlotte jongedame is weliswaar Katholiek gedoopt, doch daar is het bij gebleven. Het jongste kind Tineke olindgeboren is opgevoed zonder den naam van God ooit gehoord te hebben. Aldus is de situatie aan het begin van net stuk niet erg hoopgevend op een spoedige omkeer. Het is het blindgeboren Tineke, dat de aanleiding wordt, dat de geheele familie Willems in het vierde bedrijf als verknocht Katholiek van het tooneel verdwijnt. Tineke heeft van haar vader 'n sterren- nemei in Braille-uitvoering gekregen, en Tineke wil nu met alle geweld weten, wie de „groote man" is, die de echte sterren gemaakt heeft. Papa Willems verdenkt eerst het dienst meisje ervan het kind deze onzin op de mouw gespeld te hebben. Maar Annie ver klaart geen „perfester" te zijn; zij weet er zelf niets van. Dan wordt de kapelaan der parochie beschuldigd van deze misdaad. De kapelaan kan zich vrij pleiten, maar weet toch het raadsel te verklaren, hoe Tineke aan haar wijsheid kwam. Het is aoor wetenscnappelijke proeven bewezen, cat kinderen, die nooit over God hoorden reppen, in hun negende of tiende jaar kla re zekerheid bleken te hebben van het be slaan van God, als Schepper en Regelaar van het Heelal. De godlooze familie staat paf. De. tweede bres in het ijs van het onge loof wordt gehakt door de vroolijke Els, een advocate, die verliefd is op een Katho lieken, en behalve dat, ook vermogenden jongeman. Els wil wel eens wat meer we ten van die Kerk waarin zij gedoopt is, otschoon vader Willems haar bezweert, zich die nonsens van dat Roomsche ge- ioof" niet in haar hoofd te halen. Maar Els gaat „in de Bib. aan het doorbijten" en Komt tot de voor een advocate gewichtige overtuiging, dat er „zonder opperwezen geen basis voor het recht" bestaat. Terwijl het Godsbesef zich in de zielen van Tineke en Els steeds duidelijker af- teekent, spelen zich ten huize van de fa- n ilie Willems opgewonden scènes af, waarin een - Russische houthandelaar So- cholnikoff, de kapelaan van de Piuskerk, Boger en de verloofde van Els, Karei Ver- laan, ieder flink part en deel hebben. Langzamerhand openen zich ook bij Pa pa Willems de oogen voor het licht der genade, opgeschrikt als hij is door de vra gen van het blinde Tineke. En mevrouw Willems heeft tijdens een gesprek met ka pelaan Boger, al haar verzet tegen God voelen smelten, toen de kapelaan zoo rnooi sprak over de Voorzienigheid. Papa Willems wordt door den Russi- schen godloochenaar bedrogen, bestolen. Deze half-ernstige, half-vroolijke scène ooet de deur toe èn aan de godloochenarij èr. aan het geheele verhaal. Het stuk be sluit met een happy end, de aankondiging van een dubbele bruiloft. Bij de beoordeeling van deze uitvoering aoor de Vereenigde Haagsche Spelers mag niet uit het oog worden verloren, dat het ten tooneele brengen van een didactisch spel als „Die altijd blijft" vooi de regie zijn eigenaardige moeilijkheden mede brengt. In het overwinnen dézer moeilijk heden zijn de spelers zeer goed geslaagd. Vooral de uiteenzetting over Gods goed heid, óók als Hij het lijden toelaat of wil, was van een dramatische climax, welke men bij de ontvouwing var een leerstel lige moeilijkheid niet zou hebben ver wacht. Het stuk steil aan ae spelers zeer hooge eischen, waaraan zij echter zeer goed heb ben voldaan. De uitbeelding van de zware rollen van aen industrieel Willems en van diens echt genoote, was aan Pierre Balledux en Ma rie Braakensiek volkomen toevertrouwd. Hun actie en zegging was uitstekend. Een compliment ook vcor de figuren van Eisa (E. BalleduxHaffert) en Karei Ver laan (Wim Grelinger), wier samenspel als verloofd „stelletje"- voortreffelijk was. Vooral „Elsa" weet een variatie van emo ties te vertolken, welke verbluffend is. Bij haar levendig en pittig spel sloot de be- heerschte en toch gevoelige dictie van den verloofde zich prachtig aan. Wanneer een „priester" op de planken wordt aangekondigd, is er reden voor de vrees, dat deze figuur óf tot iets bespotte lijks óf tot iets zoet-zalvends zal worden gemaakt. Deze vrees is bij de opvoering van „Die altijd blijft" ongegrond gebleken. Bertus „van de Piuskerk" gemaakt, zoo als de schrijver het had gewenscht: een kalme bescheiden priester, die de moeilij ke situatie in het gezin Willems begrijpt. De rol van Tineke werd vervuld door de jeugdige Ada Dillewaard; zij speelde het blinde meisje lief en aanhankelijk. Dini van Lier had, als het onnoozele dienstmeisje, een makkelijk aandeel, waar aan zij zich ook met groot gemak en gui tigheid heeft gekweten. Voor de vertolking, die de Vereenigde Haagsche spelers van Pater Hendrich's laatste werk gaven, hebben wij groot re spect. Een gezelschap, dat een dergelijk werk beheerscht, heeft in de beoefening eer tooneelkunst een- hooge sport bereikt. Het publiek heeft door een herhaald ap plaus getuigt van zijn appreciatie voor deze opvoering; aller dank werd door rec tor Beune in een kort slotwoord aan de spelers overgebracht. R.K. Textielarbeidersbond „St. Lambertus" Het bestuur van den R.K. Textielarbei dersbond „St. Lambertus" afd. Leiden, wekt zijn leden op allen aanwezig te zijn bij de zegening der eereedschappen en het Lof op Zondag 1 Mei a.s. des middags om 4 uur in de Dekenale kerk aan den Hee rensingel. R. K. Bouwvakarbeidersbond „St Joseph". Alle leden der afd. Leiden worden her innerd aan de algemeene ledenvergade ring, hedenavond 8 uur in zaal 6 van den Volksbond. Excursie cursisten Herscholing voor Hotel-, Café- en Rest.-bedrijf. De cursisten met hun leeraren en lei ders hebben gisteren een bezoek gebracht aan het Carlton Hotel en de Amstelbrou- werij te Amsterdam. Des morgens te 10 uur werden zij ontvangen in het Carltonhotel en rondge leid door den Generaal Inspecteur, den heer Gustave Stuelken, die den verderen ochtend met de cursistën besteedde om hen rond te leiden en verder voor te lich ten. Dat een en ander zeer gewaardeerd werd, kwam zeer goed tot uiting toen om pl.m. 12 uur een kop koffie door de Di rectie van het Carltonhotel werd aange boden en gelegenheid werd gegeven tot vragen stellen. Om 2 uur werden de cursisten verwacht in de Amstelbrouwerij, waar prompt op tijd werd gearriveerd. Aldaar werden de cursisten rondgeleid door den heer Post humus, die een der drie nog hun beroep uitoefenende gediplomeerde brouwers in Nederland is. Het geheele bedrijf werd onder deze zeer vakkundige leiding bezichtigd, waar na in den kelder, welke als ontvangsalon is ingericht, gelegenheid werd gegeven om he* brouwsel te proeven en te keuren. Terzelfdertijd heeft de heer Weisen- born, leider van het scheikundig labora torium een technische uiteenzetting gege ven van wat bier is en de behandeling ervan. Vele vragen werden gesteld en naar genoegen beantwoord, waarna een kleine lunch werd gebruikt, waar de heer F. Goddijn namens al de cursisten een woord van dank heeft gebracht aan lei der, leeraren en commissie voor de zeer leerzame excursie aan de cursisten gebo den Om pl.m. 9 uur werd de Sleutelstad wedei bereikt en gingen allen, vermeer derd met een groote dosis kennis, naar hun respectieve haardsteden terug. In de examencommissie voor de Fran- sche taal zijn door den minister van O., K. en W. benoemd tot leden dr. C. de Boer en mej. dr. C. Serrurier; in de commissie voor de Engelsche taal en letterkunde dr. A. A. Prins, allen alhier. Voor het examen van apothekers-assis tent alhier zijn geslaagd de damse: G. A. de Groot, Rotterdam, M. A. A. Bons, Den Haag, en de heer A. L. Barker, Vlaardin- gen. Gistermorgen te half twaalf is de 9-jari ge P. W., wonend aan den Nieuwe Rijn, op de Korevaarstraat van een Pantsoenhekje gevallen. De jongen viel met het achter hoofd op straat en bleef bewusteloos lig gen. De dokter van den E.H.D. kon geen uitwendig letsel constateeren en nam den jongen mee naar het Acad. Ziekenhuis voor verder onderzoek. Gisteravond te half tien is de 50-jarige H K., die onder den invloed van sterken drank verkeerde, op de Haarlemmerstraat geval len, tengevolge waarvan hij een wonde aan het achterhoofd opliep. Door den E.H.D. werd hij naar het Acad. Ziekenhuis ver voerd. Gistermiddag te half zes is op de Kaas markt een flesch zwavelzuur gesprongen De inhotid vloeide over de straat en de 8- jarige G. K., wonend aan de Hooigracht, viel er bij het spelen in. Een onbekend gebleven man dompelde den jongen in den Oude Rijn en bracht hem daarna naar huis. De dokter van den E. H.D. constateerde eenige brandblaren aan een der bijbeenenen. Laatste berichten GEMEENTERAAD VAN AMSTERDAM. Geldleeniug van 21% millioen gulden. Na een kort comité generaal heeft de Amsterdamsche gemeenteraad een voor dracht van B. en W. goedgekeurd tot het aangaan van een onderhandsche geldlee- ning van 21.500.000.—, tot verstrekking waarvan enkele rijksinstellingen, alsmede de Indische pensioenfondsen zich bereid hebben verklaard. Van deze som zullen 11.000.000 gld. be stemd worden ter voorziening in de aflos sing der driejarige 4 pet. rentedragende notes, welke in 1935 werden uitgegeven, teneinde de vervroegde aflossing op 1 Oc tober 1935 van de sterlingleening 1924 te kunnen bewerkstelligen.. In overeenstemming met de aflossing plannen der vroegere pondenleening zal de looptijd van dit deel der leeningssom op 36 jaren en de aflossing annuiteitsbasis worden bepaald. Het resteerende deel der leeningssom, grdot 10.500.000 gulden is bestemd tot dek king van kapitaaluitgaven, wegens grond exploitatie waarvoor het gebruikelijk is leeningen te sluiten op annuiteitsbasis, met een looptijd van vijftig jaar. Aangezien de geldgevers tegen een lee ning met een looptijd van vijftig jaar be zwaar hebben, zal de schuldrest in het veertigste jaar geheel worden afgelost. KIND VERDRONKEN. Vanmiddag is het vierjarig zoontje van den landbouwer Korporaal te Brandwijk in de Wetering achter de ouderlijke wo ning geraakt en verdronken. KINDJE IN EEN TOBBE MET WATER GEVALLEN EN VERDRONKEN Vanochtend is het 2-jarig zoontje van de familie J. Snellen aan den Tegelscheweg te Venlo in een onbewaakt oogenblik in een achter de woning staande tobbe met water gevallen en verdronken. Burgemeester van Blokker Bij K. B. is benoemd tot burgemeester der gemeente Blokker: G. Kramer. TELEGRAMMEN MINISTER RUBBENS OVERLEDEN. BRUSSEL, 27 April. (A. N. P.). Heden js de Belgische minister van Koloniën, Edmond Rubbens, overleden tengevolge van een hartverlamming. Minister Rubbens werd geboren in 1894. Hij studeerde te Leuven en werd in 1921 gekozen tot lid van het parlement. Hij ver tegenwoordigde de Vlaamsche Christen- Democratische partij. In de jaren 1934 1935 was hij minister van arbeid en sociale zaken en in 19351936 minister van kolo niën. Hij was voorzitter van den nationalen bond van christelijke arbeiders en vice- voorzitter van de Katholieke Unie. Van zijn hand zijn o.a. verschenen de Vlaamsche kantnijverheid en het gevaar van het nationalisme. JODEN MOETEN NAUWKEURIG HUN BEZIT OPGEVEN. Een verordening van Goering. BERLIJN, 27 April. (A. N P.). Gene- raal-veldmaarschalk Goering heeft als ge volmachtigde voor het vierjarenplan een verordening uitgevaard:gd, op grond waar van iedere Jood van Duitsche nationali teit zijn geheele vermogen in binnen- en buitenland moeten opgeven en taxeeren op de tegenwoordige basis, tenzij het vermo gen niet een bedrag van 5000 m. over schrijdt. Joden van vreemde nationaliteit behoe ven slechts hun bezit in Duitschland op te geven. Tegelijkertijd wordt bepaald, dat van overeenkomsten inzake verkoop of ver pachting van industrieele, land- of bosch bouwbedrijven aan de autoriteiten mede- deeling moet worden gedaan voor zoover bij deze zaak een Jood als contracteerënde partij betrokken is. Evenzoo is voor de opening van een nieuw industrieel bedrijf of de vestiging van een filiaal door Joden toestemming noodig. De verordening dier.t volgens het D. N. B, eenerzijds voor de bepaling van het ver mogen der Joaen in het Duitsche rijk. doch kan anderzijds worden beschouwd als een voorbereidenden maatrege' voor den oeco- nomischen opbouw van Oostenrijk. De verordening zou voorts beoogen af zonderlijk optreden tegen de Joodsche be zitters te verhinderen, daar alle met Jo den verband houdende kwesties binnen het rijk uitsluitend langs wettelijken weg ge regeld moeter owrden. COMPLOT OM ZOON VAN PRINS REGENT PAUL VAN ZUID-SLAVIë TE VERMOORDEN. LONDEN, 27 April. (A. N. P.). De „Daily Telegraph" meldt uit Boulogne, dat een man, die er door het gezantschap van Zuid-Slavië te Parijs van verdacht werd, voornemens te zijn prins Alexander, den 14-jarigen zoon van prins-regent Paul, te vermoorden, te Boulogne is gearresteerd. Prins Alexander, een neefje van de her togin van Kent, is te Eton. Dinsdag keer de hij van vacantie uit Zuid-Slavië terug. De arrestatie werd uitgevoerd na een dringend telefoongesprek van de Zuid-Sla vische legatie met den chef der speciale po litie te Boulogne, die opdracht kreeg den man, wat het ook zou kosten, vast te hou den totdat prins Alexander naar Engeland zou zijn vertrokken. De verdachte persoon werd aangehou den, toen hij zich aan boord wilde bege ven van een barkas, waarmede passagiers voor een voor Zuid-Amerika bestemd schip vertrokken. De politie stelde vast, dat zijn plaatsbe wijs betaald was door het Zuid-Slavische emigratiebureau. De man werd in het be zit gevonden van een betrekkelijk klein bedrag aan geld en weinig bagage. Bij een nauwkeurig onderzoek van 's mans paspoort kwam vast te staan, dat dit ver- valscht was. Een vrouwelijke tolk las het arrestatie bevel voor in het Duitsch, Servisch, Hon- gaarsch en nog enkele talen, doch de man deed het voorkomen of hij er niets van begreep. Van de Zuid-Slavische legatie werd in- tusschen de mededeeling ontvangen, dat het een zeer gevaarlijk individu is, die in verband met een aantal moorden wordt gezocht. DE POSITIE VAN AARTSHERTOG OTTO. Nog geen beslissing over proces. WEENEN, 27 April. (A. N. P.). Volgens dr. Hueber, den Oostenrijkschen minister van justitie, overwegen de autoriteiten een proces van hoogverraad tegen aarts hertog Otto van Habsburg, in diens afwe zigheid, te openen. Een definitief besluit hierover is echter nog niet genomen. In een onderhoud met den correspondent van Reuter bevestigde de minister, dat alle Burgerlijke Stand LEIDEN. Geboren: Harry Jacob, z. van H. Bak ker en H. Colpa Johanna, d. van N. Holswilder en J. A. Spierenburg. Overleden: W. v. Duyn m. 49 j. A. J. Jorg m. 64 j. landgoederen van Otto in beslag zijn geno men. Het desbetreffende decreet is half Maart afgekondigd, en wel „om politieke redenen". De Oostenrijksche bezittingen der andere leden van het huis Habsburg zijn onaangetast gelaten en zij zijn ook niet beschuldigd van hoogverraad of van een andere politieke overtreding. De moge lijkheid om aan België de uitlevering van aartshertog Otto te vragen wordt ook over wogen, maar de autoriteiten zien wel in, dat een dergelijk verzoek zuiver formeel zou zijn. Indien Otto naar Duitschland zou komen, aldus minister Hueber, zou hij ge arresteerd worden en zou hij terecht staan voor het rijksgerechtshof te Leipzig. CASTELON DE LA PLANA GEBOMBARDEERD. Ten minste l3 dooilen. BARCELONA, 27 April. (A. N. P.). Casteion de la Plana werd gisteren door de vijandelijke luchtmacht tot vier keer toe gebombardeerd. lederen keer hebben twintig vliegtuigen tal van bommen op dit stadje geworpen. Het is moeilijk het juiste aantal slacht offers te schatten, doch er zijn reeds vijftig dooden geteld. HET INCIDENT MET DE „TÜNGWO". SJANGHAI, 27 April. (A. N. P.). Hase- gawa heeft thans definitief de verzekering gegeven, dat de „Tungwo" vanavond zal worden vrijgegeven. Bijgevolg is het ver trek van het Britsche oorlogsschip „Cric ket" tijdelijk uitgesteld, doch de Japannee- zen hebben de mededeeling ontvangen, dat de „Cricket" zal uitvaren, indien de „Tung wo" niet voor morgenochtend zal zijn vrij gelaten. DE „TUNGWO" ZAL WORDEN VRIJGEGEVEN. SJANGHAI, 27 April. (A. N. P.). De Japansche autoriteiten hebben er in toe gestemd de „Tungwo" vrij te geven. Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat de „Cricket" instructies had de „Tung wo", indien noodig, met geweld te bevrij den. DE AARDBEVING IN HET GEBIED KIRCHEIR. ISTANBOEL, 27 April. (A. N. P.). Nog steeds wordt het district Kircheir geteisterd door aardbevingen. De beide laatste dagen zijn achttien dorpen met zeshonderd hui zen geheel vernield, de bevolking dwaalt in de omgeving rond. Door de schaarschte aan vervoermiddelen en de schade aan de wegen is het zeer moeilijk voldoende levensmiddelen en andere voorwaarden naar de geteisterde streek te brengen. HEVIGE STORM TEISTERDE CEYLON. COLOMBO, 27 April. (A. N. P.) Een he vige storm van een typisch tronische fel- neid heeft gisteravond geheel Ceylon ge teisterd en op vele plaatsen groote schade aangericht. Electrische centrales gerkaaktem on klaar, terwijl de telefoon- en telegraafdien sten ernstige schade hebben opgedaan. De bliksem heeft het kortegolfradiostation van Colombo getroffen. De rubberstreken hebben hevig van den storm te lijden gehad. In vele jaren heeft het niet zoo ernstig gestormd. M AMKTFVMCHTEN AMSTERDAM, 27 April. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 240 vette kalveren 6872, 5266 en 4250 cent per kg. levend gewicht; 123 nuchtere kalveren 59 per stuk; 102 varkens: vleeschvar- kens, wegende van 90110 kg. 6465 cent zware 6263 cent, vette 5961 cent. Aan gevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Vette kalveren ruime aanvoer, handel zeer sleepend en lagere prijzen voor de mindere soorten. Nuchtere kalveren matige aanvoer, slee- pende handel en constante prijzen. Varkens zeer matige aanvoer, zeer weinig handel, er waren weinig vleeschvarkens, prijzen als Maandag. VOORSCHOTEN, 26 April Vrije veiling. Prijzen: kippeneieren 2.903.50 en een deneieren 3.003.60 per 100 stuks, ko nijnen 0.601.00, kippen 5080 cent per stuk; zoetekaas 525S cent en Leidsche kaas 4448 cent per kg. WOERDEN, 27 April. Kaas. Aanvoer 120 partijen kaas. Prijzen: met rijksmerk le kwal. 22—23.50, 2e kwal 20—21 per 50 kg. Handel matig. W l <sM,NOTEEK1NGEN A!\!S''"- XDAMl 5.59 30.2* 40.- 45.02 1.793/4

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3