OPEL SPAART S7' De gebeurtenissen te Oss STADS (Xj NIEUWS WOENSDAG 27 APRIL 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Inlichtingen OOSTER-GARAGE, Hooge Rijndijk 90, tel. 2610 tN Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5J per kwartaal. Bij onze agenten /O cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. i ROE WORDT HET WEER 7 IETS ZACHTER. De Bilt seint i Verwachting: Zwakke tot matige Noord- Oostelijke tot Oostelijke of Zuid-Oostelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer, geringe kans op nachtvorst, iets zachter overdag. Hoogste barometerst.: 767.2 te Helsingfors. Laagste barometerst.: 753.1 te Seydisfjord. Het maximum van den luchtdruk over Finland en de Baltische Staten nam toe. De hoogste barometedstanden wordne thans in Finland gevonden. Een tweede maximum ligt op de Noordzee. Over Schotland en de Iersche Zee ligt een zwak ontwikkelde voor van lageren luchtdruk, die de maxima in het Oosten scheidt van dat op den Oceaan. De depressies blijven alle binnen den Poolcirkel en beinvloeden ons weer niet. Voor de kust van Portugal en over Spanje ligt een stationnaire depressie en in het geheele Middellandsche Zee-gebied blijft de luchtdruk laag. Het zijn deze de pressies, die in Zuid-Duitschland en de Alpen nog zware bewolking en neerslag brengen. (München 9 en Weenen 5 m.m.) De Alpenstations melden nog dezelfde lage temperaturen, het Jungfrau Joch bevindt zich thans echter boven het gesloten wol kendek, dat tot boven 2500 meter reikt. In Polen en de Baltische Staten werd het warmer. Op IJsland en in het geheele Wes telijke deel van het Poolgebied werd het weer kouder en op den Oceaan melden de schepen tot ver in het Zuiden lage tempe raturen. Voor onze omgeving zal de be wolking wellicht tijdelijk een wei nig toenemen, maar is toch te reke nen op mooi droog weer en iets hoogere temperatuur in den mid dag luchttemperatuur. 13.4 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Woensdagnamiddag 7.49 uur tot Donderdagmorgen 4.07 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Donderdag 28 April voorm. 1.05 en nam. 1.30 uur. Maan op 3.30 uur Donderdagochtend. Maan onder 17,27 uur Donderdagavond. Eellsren Kunst Nieuwe dirigent van het residentie-orkest Tot dirigent-directeur van het Residen tie-orkest voor het seizoen 19381939 is benoemd de heer Frits Schuurman, direc teur van de Haarlemsch orkestvereeni ging. Voorts zal als gastdirigent gedurende een tijdvak van drie maanden optreden prof. Georg Szell. De verdere plannen voor het komende seizoen zullen binnenkort worden bekend gemaakt. De heer Frits Schuurman is in 1898 te Nijmegen geboren. Hij genoot te Haarlem gymnasiaal onderwijs en doorliep eenige klassen van de cpenbare handelsschool te Amsterdam. Zijn eerste muzikaal onder richt (piano en compositie) gaf Hendrik Andriessen hem, een broer van den be kenden pianist Willem Andriessen. Van de handelsschool ging Schuurman naar het Amsterdamsche conservatorium, waar Sem Dresden hem onderricht gaf in compositie en directie. In 1921 deed hij cum laude eindexamen, waarna hij in Pa rijs, onder leiding van Albert Roussel zijn muzikale studies voortzette. Gedurende zijn verblijf in Parijs werkte Schuurman ook als muziekcorrespondent voor Neder- landsche dagbladen. Na voltooiing van zijn Parijsche studies maakte Schuurman groote reizen dook VOORSTEL-WENDELAAR INGEDIEND. Verhoor van getuigen. Blijkens het door mr. W. C. Wendelaar (Lib.) bij de Tweede Kamer ingediende voorstel tot het houden van een enquête omtrent de opdracht van den minister van Justitie tot onthouding van opsporings onderzoek door de brigade te Oss der Ko ninklijke marechaussee, wordt voorgesteld een onderzoek in te stellen naar: 1. De juiste toedracht van de feiten, welke den- minister van Justitie geleid heb ben tot zijn telegrafische opdracht aan den procureur-generaal te 's-Hertogenbosch om aan den betrokken divisiecommandant der Kon. marechaussee namens hem mede te deelen, dat de brigade te Oss zich tot na der order, behoudens uitdrukkelijken last van dien procureur-generaal, te onthou den beeft van ieder opsporingsonderzoek. 2. De vraag, of de minister bevoegd was deze opdracht te geven en, zoo :ja, of er voldoende aanleiding voor den minister was om met zooveel spoed een zoo onge- bruikelijken en ingrijpenden maatregel te nemen. In het voorstel is tevens vervat, dat als getuigen of deskundigen onder meer zul len moeten worden gehoord: Mr. E. L. M. H. baron Speyart van Woerden, procureur-generaal bij het ge rechtshof te 's-Hertogenbosch. J. van Selm, kolonel, inspecteur van het wapen der Kon. marechaussee; de bij bovenbedoelde feiten betrokken substituut-officier van justitie bij de ar rondissementsrechtbank te 's-Hertogen bosch; de rechter-commissaris voor strafzaken bij die rechtbank; de tegenwoordige betrokken districts commandant der Kon. marechaussee, be nevens diens ambtsvoorganger; de wachtmeester der Kon. marechaussee de Gier. Memorie van toelichting. Aan de Memorie van Toelichting tot het voorstel wordt het volgende ontleend. Het verloop dezer zaak in de Kamer is wel zeer bijzonder snel geweest, en nu is vlug werken prijzenswaardig, mits de de gelijkheid er niet onder lijdt. Van de ab normale snelheid in deze zaak, welke de voorsteller aanvankelijk mede bevorderd heeft, is echter achteraf als bezwaar ge bleken, dat voor de leden der Kamer de tijd ontbroken heeft om gelijk na een schriftelijke voorbereiding van het debat het geval is de argumenten van den minister op haar volle waarde te toetsen. Hoe het zij, de minister van Justitie toonde zich bereid den interpellant, den heer Drop, te beantwoorden en verschafte zijnerzijds uitvoerige inlichtingen, van welker degelijkheid de Kamer zoo onder den indruk kwam, dat zij die voldoende achtte. Daarmede had de zaak uit kunnen zijn en ze zou ongetwijfeld ook uit ge weest zijn, wanneer de door den minister gegeven inlichtingen ook voor hen, die beter dan de leden der Kamer op de hoogte van de feiten waren, afdoende ge weest waren. Maar het is gebleken, dat de zaak niet uit is, dat is in het openbaar gebleken door de reacties van een groot deel der pers op de behandeling der interpellatie. Ook in dit stadium der zaak kan de voor- stéiler zijn instemming niet geven aan alle ontevredenheidsbetuigingen in de pers over 's ministers inlichtingen. Integen deel, ook thans wil hij uitdrukkelijk ver klaren, dat er daarbij uitlatingen zijn, waarmede hij zich geenszins kan vereeni gen. Maar daartegenover wijst hij er op, dat in verschillende serieuze bladen zeer gereserveerde artikelen hebben gestaan, waaruit men den indruk krijgt, dat der Kamer en, naar men mag aannemen, ook den minister zeer belangrijke inlichtingen onthouden zijn. Volgens de bladen heeft de Kamer wel de waarheid vernomen zij het een soms misschien eenigszins ge kleurde waarheid maar heeft zij toch niet de geheele waarheid vernomen. Het is voor de leden der Kamer in dit stadium der zaak vrijwel onmogelijk, te beoordeelen in hoeverre dat al dan niet Zuid-Europa en Noord-Afrika om verder te studeeren en concerten te geven. In 1927 keerde hij in Nederland terug. Tot 1931 trad hij op als adjunct-directeur van de muziekschool van het Amsterdam sche conservatorium en als dirigent van het toonkunstkoor te Tiel. Ook gaf hij muzieklessen op verschillende middelbare scholen, zulk in opdracht van de vereeni- ging tot muzikale ontwikkeling van de schooljeugd. In 1931 werd hij benoemd tot dirigent van de Haarlemsche orkestvereeniging en tevens tot dirigent van het mannenkoor Koninklijke Liedertafel Zang- en Vriend schap". In Januari 1937 richtte Schuur man het gemengd H. O. V. koor op, dat met de Haarlemsche orkestvereeniging verschillende uitvoeringen aou geven. Verschillende composities zijn van zijn hand verschenen: Liederen, orkestwerken, ballet- en koormuziek. ,Ook trad Frits Schuurman verschillende malen als dirigent in het buitenland op, o.a. in Duitschland en laatstelijk te Praag op 12 April j.l. juist is. Maar de voorsteller acht het nut tig, mede te deelen, dat hij en naar hem bekend is verschillende andere leden der Kamer ook buiten de pers om van zeer uiteenloopende zijden berichten hebben gekregen, volgens welke de Kamer inderdaad niet voldoende van de feiten op de hoogte zou zijn geweest, om zich een rechtvaardig oordeel over het gebeurde te Oss te kunnen vormen. Na een citaat van den minister over zijn besluit de opsporingsbevoegdheid tijdelijk stop te zetten, stelt de heer Wendelaar daartegenover een gedeelte van een arti kel van de Nieuwe Rotterdamsche Cou rant van 12 April en vraagt dan: Zou ik de eenige zijn, die niet aanstonds alles uit de woorden van den minister heeft weten te halen van wat er volgens dit artikel in de Nieuwe Rotterdamsche Courant, dat een zeer betrouwbaren indruk maakt, toch wel in zat? Wat het geval van den dusgenaamden bankier betreft, geeft de minister een uit voerige uiteenzetting over de huiszoeking, maar over de verantwoordelijkheid voor de gevangenneming en -houding wordt zeer weinig gezegd. Bij het hooren kreeg men den indruk of de betrokken wacht meester der marechaussee in dit geval een vrijwel door niets gemotiveerde aanhou ding had gedaan en dat de Justitie hem dan ook, zoodra haar het ongemotiveerde van de aanhouding gebleken was, ter stond weer had losgelaten, waarop de mi nister mededeelt, voor welke onbenullige feiten deze man gearresteerd was. Leest men nu nog eens rustig na in de VOOR EN NA EEN VERKIEZING. Er zijn Katholieken, die bij de laatste verkiezing van leden voor de Tweede Ka mer hebben gestemd op de R.K. Staats partij èn die nu verklaren, dat zij zijn te leurgesteld in de verwachtingen, welke zij bij het uitbrengen van hun stem hadden. Wij weten niet, of die verwachtingen re delijk waren. Indien ze niet redelijk waren, dan be hoeven we ons er niet over te verwon deren, dat bedoelde kiezers daarin zijn te leurgesteld. Indien ze w e 1 redelijk waren, dan zou den die Katholieken eens nader hun te leurstelling moeten verklaren. Ze moeten er in ieder geval van doordrongen zijn, dat nü nog niet is gekomen de tijd, waarop men het geheele gevoerde beleid kan over zien Als zij echter meenen, dat nu reeds door de R.K. Staatspartij anders wordt gehandeld, dan is beloofd vóór de verkie zing dan is dit een zéér ernstige beschul diging, die zij voor zichzelf of moeten waar maken óf moeten loslaten. VRIJDAG a.s. komt in de Den Burcht, te 8.15 uur, spreken eenzelfde afgevaardig de als vóór de verkiezing heeft gesproken, pater mr. Beaufort O.F.M. Welnu, vóóral (niet alléén!) degenen, die geneigd zijn om te gaan behooren tot de hier boven bedoel de ontevredenen, komen 'ns luisteren, en 'ns praten, zoo zij dat wenschen, na de rede met den spreker. Zeker niet mokken en morren, maar zoeken naar waarheid en klaarheid! 1 MEI, DAG VAN DEN ARBEID. Nog slechts enkele dagen en de katho lieken van Leiden gaan vieren, voor den eersten keer, hun dag van den arbeid. F* laatste woord wordt door zoo velen ver keerd begrepen en uitgelegd. Immers, zoo- velen zien in den arbeid een straf. Dit laat ste is geheel bezijden de waarheid. Arbeid is geen straf, doch hij adelt den mensch. Heeft de Zaligmaker daarvan niet het grootste en mooiste bewijs gegeven? Ge durende Zijn verborgen leven hier op aar de toch heeft Hij Zijn heiligen pleegvader geholpen by den arbeid. Werd over Hem niet gesproken, dat Hij was de zoon van den timmerman? Welnu, in tegenwoordig heid van Hem, Die eens op aarde door werken moest voorzien in de behoeften van het huisgezin van Nazareth, zullen hon derden mannen bijeen komen, om door den mond des priesters den zegen te vragen Handelingen, wat de minister precies ge zegd heeft, en gunt men zich den tijd om over elk woord na te denken in verband met de dwingende voorschriften der wet, dan begrijpt men, dat in werkelijkheid de schuld voor deze door den minister als vrijwel ongemotiveerd voorgestelde arres tatie niet ligt of althans niet alleen ligt bij de marechaussee. Immers, de bevoegdheid tot gevangen houding van de marechaussee reikt niet verder dan gedurende twee dagen. De ze ven overige dagen, dat deze man gevan gen gehouden is, komen dus voor de ver antwoordelijkheid gedeeltelijk van den officier van justitie en voor het overige deel van den rechter-commissaris. Ook vraagt de heer Wendelaar of het inzake de kwestie betreffende de jeugd- werkloozenzorg nog wel billijk blijft, om de bedoelde arrestatie van twee jonge menschen alleen aan de marechaussee te wijten. Uit het vorenstaande moge gebleken zijn, dat het de vraag is of de Kamer haar voorloopig oordeel, dat ze over het geval- Oss voldoende ingelicht was, bij nader in zien niet moet herzien. Maar daar komt nog iets anders bij. De minister heeft het goed gevonden hangende deze zaak den marechaussee nog eens hun zwijgplicht in te scherpen. Men heeft hier en-daar den indruk ge kregen, dat de zwijgplicht op dit oogen- blik minder noodig was ter bescherming van rechtmatige belangen van het pu bliek dan om de marechaussee te beletten zich te verdedigen. De heer Wendelaar denkt er niet aan om te beweren, dat de herinnering met dat doel gegeven is, maar het is er wel het resultaat van. Ook in dit opzicht heeft de interpellatie- Drop niet voldoende licht gegeven, niet voldoende licht kunnen geven. Het geval-Oss wordt door velen terecht of ten onrechte de heer Wendelaar houdt zich daar buiten beschouwd als een toetssteen voor het parlementair-de mocratisch systeem. Als overtuigd voor stander daarvan acht hij het noodzakelijk, dat de Kamer doet wat in haar vermogen is om de goede werking daarvan te bevor deren. De doofpot moge het attribuut zijn voor andere systemen. over hun gereedschap en him persoon. Ook zij hebben voor dien dag een plan van den arbeid opgemaakt, want onder de velen, die aanwezig zullen zijn, zijn er ook talrij ken, die getroffen zijn door de ramp der werkloosheid. Welnu, ons plan is, a.s. Zon dag te bidden om uitkomst voor deze zoo zwaar getroffenen. Het kan niet uitblij ven wanneer wij dit vragen, of Hij die ons in den arbeid is voor gegaan, zal met wel gevallen op deze godsdienstige manifestatie neerzien. Het is opvallend, dat deze eerste viering plaats heeft op den eersten Mei. Dit samenzijn van hen, die met hoofd- of handenarbeid voorzien in de behoefte des levens, zal ook zijn de eerste gezamenlijke Mei-hulde aan Koningin Maria. Plechtig zal door de gewelven der kerk ruischen het Magnificat, de heerlijke lofzang, ons gege ven door haar zelf. Ook aan haar zullen wij vragen om de voorspraak voor onze medebroeders, die gebukt gaan onder groo te zorgen. Laten wij het massaal doen, ge dachtig de woorden van St. Bernard us: dat het nog nooit gehoord is, dat iemand die tot haar zijn toevlucht nam, verlaten is. De Commissie. De commissie heeft gemeend, dat de vol gende gereedschappen moeten worden me degebracht: Timmerlieden: hamer, zaag of beitel. Metselaars: troffel en sabel. Schilders: kwast en penseel. Metaalbewerkers: ha mer, beitel of tang. Meubelmakers: hand zaag en schrijfhaak. Typografen: zethaak en galei. Bakkers: schieter. Textielarbei ders: spinklossen. Kellners: plateau. Kleer makers: schaar. Dit is een advies; andere hier niet ver melde vakgroepen zullen voor zich wel kunnen uitmaken welk gereedschap uit hoofde van hun beroep wenschelijk en passend is. Tenslotte dient nog te worden vermeld, dat de predicatie niet zal worden gehou den, zooals gemeld, door pater mr. dr. Beaufort, maar door Kapelaan F. A. Ber- nefeld, geest, adviseur der sociale organi saties te Oegstgeest. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g. 5521. Maison Mary, Lei den, Breestraat 3b, dameskapsalon. Wijz. handelsn. in: Maison Staats. AGENDA LEIDEN. Woensdag, De Hanze. Ledenvergadering „In den Vergulden Turk", 8.30 uur. Woensdag, Opvoering van „Boefje" door het R'damsch Hofstadtooneel, Schouwburg, 8.15 uur. Woensdag. Filmvoorstelling Reisbureau Lin deman, Stadsgehoorzaal 8.30 uur. Woensdag. 8.15 "uur. Restaurant „Zarze", Bridgeavond Ned. Reisver. voor Katholieken. Donderdag. R.K. Vrouwenbond. Sluitings avond Den Burcht, foyer, 8 uur. Donderdag. Chineesche Avond, Stadsge hoorzaal 8.15 uur. Vrijdag. R.K. Staatspartij. Ledenvergade ring Den Burcht Foyer 8.15 uur. Vrijdag, Uitvoering „Litteris Sacrum". „Het geheimzinnige Pension", Schouw burg, 8.15 uur. Zaterdag. Herhaling uitvoering „Litteris Sacrum". „Het geheimzinnige Pen sion", Schouwburg, 8 uur. Dinsdag, R. K. Bond van Overheidsperso neel „St. Paulus", Ledenvergade ring, Bondsgebouw, 8 uur. De avonsd-, nacht-, en Zondagdienst der apotheken wordt van Z a t er d a g 23 tot en met Vrijdag 29 April a.s. waarge nomen door de apotheken: P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807 en Mej. J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, Tel. 274. Van onze Adverteerders BROOD- EN BANKETBAKKERIJ J. v. d. BURG. Hedenmiddag heeft de heer J. v. d. Burg zijn brood- en banketbakkerij Noordeinde 44 heropend na 'n inwendige verbouwing. De aannemer, de heer J. Wesselius, heeft een fraaie eikenhouten betimmering aange bracht, waardoor het ouderwetsche inte rieur met den meer modernen gevel in overeenstemming is gebracht. Het geheel ziet er thans uitstekend uit. HEEREN-CONGREGATIE, ST. PETRUS-PAROCHIE. Om verwarring te voorkomen berichten wij langs dezen weg, dat er Donderdag a.s. geen congregatie is. De eerstvolgende congregatie-oefening is Donderdag 5 Mei. Wy kunnen u reeds mededeelen, dat Zon dag 8 Mei de plechtige opdracht zal plaats hebben van de nieuwe leden. Rector H. Drost zal de feestpredikatie houden. Over deze plechtigheid zullen wij Donderdag 5 Mei in Congregatie verdere mededeelin gen doen. Het Bestuur, NEDERLANDSCHE STUDENTEN IN ITALIë. De Italiaansche dagbladen maken mel ding van de ontvangst van een gezelschap Nederlandsche studenten in Tarente. Het betreft hier een studiereis, speciaal op oud heidkundig gebied, die een 30-tal manne lijke en vrouwelijke studenten maakt on der leiding van de professoren dr. A. W. Bijvanck en dr. C. W. Luns in gh Scheurleer van de Leidsche universiteit, en prof. Cohen uit Amsterdam. Na een bezoek aan Napels, Herculanum, Pompeï en.Paestum kwam het gezelschap 15 dezer in Tarente aan. De Mezzo Giomo van 17.IV.38 vertelt, hoe prof. Ciro Drago, directeur van het Nationaal Museum, ter verwelkoming aan het sta tion aanwezig was, met den secretaris van de Provinciale Vereeniging voor toerisme. Een gulle ontvangst wachtte onze landge- nooten op het gemeentehuis, waarna een autotocht door de oude en nieuwe wijken der stad en door de prachtige omstreken werd aangeboden. De beroemde ceramieken in het museum werden daarna bezichtigd. Vol lof memoreert de Mezzo Giorno het werk van prof. Bijvanck over de Zuid-Ita- liaansche kunst: „Storia anchissima della Magna Grecia" en de studiereis van prof. Scheurleer over de terra-cotta's van Ta rente. Na een verblijf van enkele dagen is het gezelschap van Tarente naar Sicilië ver trokken, om via Rome begin Mei huis waarts te reizen. ESPERANTO-NIEUWS. Morgen Donderdagavond om 8 uur zal in de zaal van Zomerlust de wisselprijs voor den vertaalwedstrijd der drie Leid sche Esperantoclubs plaats hebben. De R. K. club won hem reeds twee maal. Wie zal hem nu winnen? Deze avond is voor iedereen, die belang stelt in het Esperanto gratis toegankelijk. Er zal tevens gelegen heid zijn om Esperanto te hooren zingen en spreken en tooneelspel. Dus voor elk wat wils. Komt daarom in grooten getale naar deze interessanten avond. Naar de nieuwe K. R. O. Studio. De R. K. Metaalbewerkersbond afd. Leiden, heeft voor haar leden een spaar kas opgericht, om gezamenlijk einde Juli per touringcar een bezoek te brengen aan de K.R.O. Studio en daar tevens aan te verbinden een rondreis door het Gooi. De kosten zijn 4.60 per persoon. Een 40-tal leden zijn reeds aan het sparen gegaan, terwijl nieuwe deelnemers zich des Zater dags bij den bode kunnen opgeven. Bij de reissom is inbegrepen koffietafel, diner en 5 consumpties. 84

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2